Aan de dooven. Vmalsciiiog van eetbare waren. Hoeveel nicn drinkt in Rclgie. Catholieke Bekwaamheids kiezers bond. Allerhande nieuws. Het Certificaat gezegd NM waardoor raen Belleken één wil vervangen, is on voldoendedoordien het niet duidelijk vaststelt hoe de hop moet geplukt zijn, en aldus teenemaal aan gevaarlijke wille keur is overgelaten, 't Is eene ware bron van moeielijkheden en onrecht voor de toekomst. Belleken één heelt zijne klinkende proef stukken gelegd. Ook Zaterdag laatst werd het 45 tot 50 (r. betaald, terwijl alle andere hop die geen Belleken één was, hoe goed overigens in kwaliteit, slechts 35 en 30 en minder bekwam. Kan wel iemand treffender en beslissender spreken dan die eenvoudige en warecij- Iers? Trouwens, de hop van Certificaat N® 1 zal belleken één zijn of zal niet deugen. De voorwaarde van Belleken één was klaar en stelde den keurder eenen vasten leid draad dien hij niet kon ontloopen. Waar om iets in de plaats zetten dat onklaar en dubbelzinnig is Het publiek begrijpt dit misschien niet, maar de bewerkers be grijpen het zooveel te beter. Belleken één behoudt zijne plaats op de markt en zal ze denkelijk blijven behou den, Wij, van onzen kant blijven daartoe op de bres en zullen voortkampen op den weg van vooruitgang en algemeen wel zijn, waar wij wenschen en hopen u altijd te ontmoeten tot gemeen voordeel van u en van ons allen. Wordt er ons van eenen kant verraad in den weg gesteld, wij behouden toch de goedkeuring en de medewerking van het Staatsbestuur, het welk de deugdelijkheid en wijsheid onzer werkingen herkent en waar er geen per soonlijke interest op het spel is. Wij hebben ook den bijval van de overgroote meerderheid der Aalstersche weldenken de bevolking, die allengs begint in de hopkwestie klaar te zien en te onder scheiden van welken kant er waarlijk vooruitgang en bezorgdheid voor het algemeene welzijn bestaat. Wat aangaat hun nieuw getuigschrift N° 2 (2e kwaliteit) dit stelt eene soort van schandvlek of brandmerk daar, hetwelk voortaan iedere baal hop ervan aange daan, onverkoopelijk moet maken. Zelfs hop die oen weinig klamp is, komt nood zakelijk onder dit verworpen goed. Dit is een onzin. Waarom zulke hop niet enke- lijk naar den harst terugzenden Voorwaar de uitspraak der keurders perkende de hop in le en 2* kwaliteiten, belooft bij de stadskeur tooneelen die aan aardige bedenkingen zullen plaats geven en nog aardigere gevolgen zullen na zich slepen. Ten slotte, o planter, die reeds door het verval der hopnijverheid zoo hard be proefd zijt, aan u te kiezen lusschen de soort van fopperij en schimvertooning die men u wil opvijzen en waeruit voor u geen centiem voordeel kan volgen, en ons stelsel van wezenlijke verbetering waar mede er voor u geld te verdienen is alszoo door drijjarige ondervinding aan de pluk kers van Belleken één zeer wel bekend is, Brouwers, Kooplieden, Landbouwers. De rechte en zuivere handel verstaat een appel of peer aan den steel eene hophel geplukt aan haren steel, dat is eene ook klare regel voor de keur, maar eene keur met min of meer stelen of bla deren zeer kort, hoe korter hoe beterdit verstaat niemand en moet noodzakelijk aanleiding geven tot onrecht en willekeu righeid ten zjj nochtans men daardoor wilde verstaan BELLEKEN ÉÉN, want zoo kort mogelijk geplukt kan anders niet zijn dan BELLEKEN ÉÉN. Ware het an tiers de keur zou overgelaten zijn aan het goeddunken der keurders, die zonder vasten bass is willekeuriglijk konnen han delen, beweerende dat zij keuren volgens consciëntie. De handel vraagt een hopbel aan haren steel, maar geen hopbel aan eene consciëntie. t' Is ook van het grootste belang onze vroegere onderrichtingen aangaande doelmatig droogen nauwkeurig in acht nemen, en namelijk 1* Te vermijden dat er in de hop op den harst rookgeur kunne komen. Daarom het vuur met gebrande kool (coke) aan geleid, goed doen branden alvorens de bellen op den harst te doen. 2® Wachten solfer te branden lot dat de hop volkomen gedroogd is. Tot beden hebben wij van hel Gemeen tebestuur geene de minste kennisgeving ontvangen over classificatie der kwalitei ten. Het ware nochtans zeer noodig dat handel en teelt ingelicht waren over de verandering die aan de keur toegebracht is, en bijzonderlijk waar de eerste kwa liteit begint en eindigt. Bet is enkelijk door het schrift van de maatschappij der zoogezegde acht mer ken dal wij hier nopens eenige inlichtin- tingen ontvangen hebben is deze maat schappij bier over beter ingelicht waarom? Volgens de haodteekens der leden van de Maatschappij St-Rochus. Men komt in Frankrijk eene voortreffe lijke eu belangrijke wet uit te vaardigen, waarvan de beste uitwerksels te ver wachten zijn. Die wet verplicht al dege nen die wijn verkoopeu, aan de voort brengsels die zij te koop bieden den ech ten uaam te geven. Te dien gevolge wijn allendien men verkregen heefi door de gisting van ver- sche druiven, zal mogen onder den naam van wijn verkocht worden. De wijnen, gezegd van de tweede per sing, 'i is te zeggen de drank dien men bekomt door de gisting van suikersiroop, gegoten op de malt voortkomende van de persing van ver&che druivenzullen moe ten ,genoemd worden suiker wijnen. Ein delijk, de wijn gemaakt met drooge drui ven zal moeten verkocht worden onder den naam van wijn van gedroogde druiven. Wat meer is, de mengeling van suiker wijn of van wijn van gedroogde druiven, met wijn van t-ersche druivenzal onder den naam niet mogen verkocht worden van wijn, gelijk wal hoeveelheid wijn van versche druiven er in gemengd is. 't Gene de wetgever gewild heeft, is dat de drank die verkocht wordt voor wijn, natuurlijke wijn weze, bevrijd van welkdanig vreemdsoortig voortbrengsel. Indien de wijnhandelaar de wijn van ver sche druiven met kunstmatige dranken mocht vermengen, dergelijke mengeling daarvan voortkomende, moet den naam dragen van het voortbrengsel waarmede de wijn versneden is. Die wet, zooals men ziet, is eene wel ten voordeele der gezondheid en der commerciëele eerlijkheid. Men kan zich maar gelukkig achten deze wet in voege te zien stellen niemand zal er zich over te beklagen hebben tenzij de oneerlijke wijnhandelaars, die mengelen met voort brengsels die meer ol min ongezond zijnde alzoo groot kwaad veroorzaken aan de gezondheid der verbruikers. De strafbepalingen zijn streng boet van 25 tot 500 ft', of gevang van tien da gen tot drie maanden in geval van her- valling. Zulkdanige wel ware allerbest gekomen in Belgie en niet alleenlijk toepasselijk op den wijn, maar voor allerhande eetbare waren. Een persoon genezen van 23 jaren, doofheid en tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan alwie er de vraag zal van doen aan M. Nichol son, 4, Drouotsiraat Parijs. (4 rue Drouot Paris.) In 1870 waren er in België 100.765 herberg. In 1877 128,807 In 1880 t c ongev. 150,000 In 1867-68 en 68 dronk men jaarlijks 40,800.00 In 1873 tot 1878, niettegen staande de hoogc rechten in 1870 gestemd, dronk men i q.-* jaarlijks 47,900,000 3 In 1885-86 en 87 53,500,000 In de veronderstelling dat de manne lijke bevolkingkinderen en jongelin gen afgerekend een millioen en half bedraagt, geeft dit laatste cijfer een mid delmatig jaarlijks verbruik van 30 liters por hoofd Reken nu daarbij dat ten minste een vierde van den gefabrikeerden genever aan accyns en rechten ontsnapt, zoo komt men tot ongeveer 70 millioen liters, dat is 40 liters per hoofd Is hel dan te verwonderen dat onze zothuizen en bedelaarsgestichten opge- gepropt zijn, dal het getal misdaden en ongelukken op schrikbarende wijze aan wast en opklimt Is het dan te verwonderen dat onze vroeger zoo rijke en krachtige volksstam in eenen onpeilbaren afgrond nederzinkt van armoe en ellende, van verbastering en ontaarding, van kwijnziekten en bloed- uitpulting Volksgeluk. DAGBOEK. Gelijk wij het reeds hebben gezegd, zijn wij aan 't lijdstip gekomen op 't welk de weldaden der fraiische revolutie zich hel meest hebben laten gevoelen. Augusti 1794.— Met het begin deser maend syn d'assignaten oft papieren geld aangelezen. De assignaten waren eene soort van bankbrieven die men van de ontvangers der republiek aan volle weerde moest ontvangen en die men eindelijk, ir. 1796, met 93,4 ten honderd verlies tegen klin kende munt kon uitwisselen, Den 13 deser maend augustus heb ben de fransche tot Aelst de wetten van stad en land alsook de ontvangers afge- stell en andere in de plaetse gestelt Den 16 deser (Augus'us 1794) is de Bchilderye uyt S' Rochus autaer der stad Aelst genomen, syude een meesterstuk van alle constenaeren gepresen. De schilderij van St Rochus werd hier gestolen door de fransche revolutionai ren en naer "t museum van Parijs ge voerd. Later werd zij teruggegeven. October 1794 lil dese maend heb ben wy een contributie aen de fransche waer inne onse praterye van Nieuwer ken beeft moeten betaelen twee duysent guldens in geld de minste specie een halve croone, alle die geen acht dach- want erve en besaeten waren vry.... ook heeft onze praterye moeten leveren (cij fer onleesbaar) hondert sacken tarwe en haver naer proportie. Den 26 deser syn alle de peerden van Aelst en de dry schependommen op de peerdenmerkt tot Aelst moeten by een comen en daer beeft eenen franschen commissaris bet 20® peerd uitgekosen waer van Nieuwerkerken tot dry heelt moeten missen. Den 27 dito zyn alle de veulens op de zelve platse moeten comen die van 18 maenden tot 3 jaeren eu half, waer van Nieuwerkerken tot 6 heeft moeten mis sen en zoo voorts alle de prochien van geheel ons land en ook voorders in Hol land. 1794 December. Van half December heeft liet beginuen te vriesen en zoo voorts en dal zoo fel als men oyt gesien heeft, en nog zyn de legers nog altyd be- sig en geheel ons land moet dagelykx wagens en peerden leveren zoo dat ons land in groot gebrek komt van peerden. Gelijk men ziet de fransche republikei nen legden onze voorouders ondragelijke oorlogscontribmien op en stolen nog bo ven hunne tarwe, haver peerden en veu lens. Daarbij nog was het duren tijd want men oordeele naar't volgende 1795 Februari. Alles word zoo duer, 't zaut geld 27 guld. den zak, de witte boonen geilen tot 28 guld den sak, jae lot 32 guld. en alle andere articles nae advenante. maer de graenen en welen wy geene» prys want daer en heeft in 4 maenden geen graen meer ter merkt ge weesl want alle de graenen zyn in requi site genomen. En nu iets ten slotte om eens te laten oordeelen wat zonderlinge gelukkigma kers de fransche ratten van de jaeren 90 waren. 1795 Februari, In dese maend heeft ons land geld moeten schieten men zegt op iutresl,, waer in Aelst met de Sche pendommen voor hun aendeel heelt moe ten betaelen 188 duysent guld, in gereed geld de minste specie 1/4 van een kroon waeriu wy (het gezin van onzen boekhou der) hebben betaelt 400 guld. want onse praterye moest betalen 8000 guld. Schaerbeke ook 8000 guld. Mylbeke 6000 guld, Op 't eynde van februari is er toe- gelaeten op de merkten te verkoopeu in geld oft papier waer door er begint graen ter merkt te komen. Does laatste geeft u de maat, geëerde lezers, hoe de Sansculotten, de voorva ders onzer hedendaagsclie liberalen, on ze voorouders bestolen eu uitgepluuterd hebber),en dit bij zooverre dat velen den bedelstaf hebben moeten opnemen. Eu zeggen dat de radicale liberalen ons tot die tijden van ongeluk en volksellen de, diefstal en plundering zouden willen terugvoeren STERFGEVALLEN. Dijnsdag, laatst, 17deu dezer, is te Meerbeke,bijna schielijk overleden de Eerweerde Heer J. B. Teurrekens, pas toor dezer parochie sedert 27 Mei 1872. De afgestorvene herder, om zijn vroom en edelmoedig karakter zijn waar rond borstig gemoed was alom gekend, ge acht en bemind. De goedaardige priester had nog zijn 59e jaar niet bereikt en kon nog lange jaren zijne verdienstvolle le vensbaan voortzetten. De dood heeft hem aan de liefde zijner bloedverwanten en vrienden ontrukt. Den 10 October 1852 werdt de overle dene professor te Ronsse op 10 Juni 1854 ontving hij de weerdigheid van 't verheven Priesterambt. Na gedurende vier jareii de grondbeginselen der latijn sche taal in het opkomende kollegie van Ronsse te hebben gegeven, werd hij naar 't klein Seminarie van Sl-Nicolaas ver zonden, waar hij weldra van klas tot klas tot Poësis en Rhetorica opklom. Zijne menigvuldige oud leerlingen, thans in de verschillige standen der Maatschap pij verspreid, zijn het eens om aan zijne hooge geleerdheid, zijnen wijzen aanleg en andere leeraarsgaven eene welver diende hulde te brengen. Na twintig ja ren zijns levens aan de opvoeding der jeugd met iever en versland te hebben gewijd, werd de Heer Teurrekens aan 't hoofd van de belangrijke parochie van Meerbeke gesteld, op 27 Mei 1872. Hij slichtte er vrede en wist dien koste- lijken pand steeds te versterken en voor do toekomst te verzekeren. Hoezeer hij er van elk bemind werd getuigt de diepe rouw in dewelke de gansche parochie verslonden is. Vroom en rondborstig van gemoed, meêlijdend van berte wist hij al zijne parochianen tot hem te trekken en bijzonderlijk nog schenen die ware pries- tergaven uit toen men, in nood of rouw, zijne hulp, troost of bijstand mocht ge nieten Met blijden blijde meê weend hij met hen die weenden Lang nog zal zijnen naam op Meerbeke worden ver noemd en steeds zal zijn nadenken al daar in zegening blijven. R. 1. P. Uit Mechelen meldt men liet overlijden van burchgrasf Eugeen de Kerckhove, oud- volksvertegenwoordiger en oud-burge meester dezer stad. Burgraaf de Kerck hove had den ouderdom van 72 jaren be reikt en was algemeen geacht en bemind. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Ledeberg is onderpastoor benoemd de Eerw. Heer Bogaert, professor in Sint Martensgesticht te Aalst. Krachtens koninklijk besluit, zijn de volgende Eerw. Heeren in hunne vroege re benoeming bevestigd: Als Krijgsaalmoezeniers te Gent, de Eerw. Heer AlbreclU te Dendermonde, de Eerw. Heer De Sitter te Aalst, de Eerw. Heer De Ridder. Als dienstdoende priesters bij de krijgs- bezetting te Oudenaarde de Eerw. Heer Rommel te Sint Nikolaas, de Eerw. heer Heirbautte Kalloo, de Eerw. Heer Broutyn te Doel, de Eerw. Heer Van Lancker te Beveren, de Eerw. Heer De Schoesitter. 2= SEKTIE. Maandag 23 September aanst. om 8 1/2 ure 's avonds, vergadering ter her berg Het Misverstand bij den beer Hnylebroeck, Achterstraat. Luisterrijke Prijskamp. LETTERNIEUWS. De Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204 bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo lielge illuslré, groot in 8°, 362 blad. gebrocheerd Ir. 2,50. La Traite des Nègres, illuslré, in 8°, 240 bladz. gebrocheerd 1,20 Rijk ge kartonneerd fr. 1,45. Bij onzen confrater, den heer Daens- Mayart, opsteller-uilgever van De Werk man komt de tweede uitgave te erschijnen van het Leven van rJL. H. llenrleus-Carolue Lambrecht, XXIIIe Bisschop van Gent, 't welk door hem werd geschre ven. Dit werkje 't welk den levensloop van den betreurden Bisschop van af zijne kin derjaren lot den dag zijner dood trouw afschetst, zal door alle calholieken met genoegen en vrucht gelezen worden, 'tls een Iraai boekdeeltje van 64 bladzijden, ;oed gedruktprijs 25 centiemen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 920 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6500 kilogr. Prijs 78 a 90. —Opgepast Op 't oogenblik zijn er valscbe goudstukken van 20 franks met de beeltenis van Napoleon 111 en het jaartal 1865 in omloop. Deze stukken zijn heel moeilijk te erkennen, Ze zijn zoodanig wel nagemaakt dat men zou zeggen dat zij in de munt werden gesla gen. Klank en gewicht zijn de zelfde der goede goudstukken van 20 frank. Dus, als men gouden geld ontvangt, wel na zien of de goudstukken van Napoleon lil, het jaartal van 1865 dragen, en als ze dees jaartal dragen ze weigeren te ont vangen. Zwemdok. Onze Stedelijke Raad heeft in zijne zittng van donderdag 11. den heer Gustaaf De Clerck, schoen maker en herbergier in 't Oude Gulden- hoofd tot beslierder van het Zwemdok benoemd. Brandramp. Donderdag voormiddag, rond 10 1/2 ure is alhier ter hofstede van de erven Persoons, aan den Gentschen Steenweg, neven de Steenen- brug, een begin van brand ontstaan. Deze hofstede is gedeeltelijk mei pannen en strooi gedekt. Jan en Judocus Per sosns waren in de schuur aan 't werken toen zij rond 10 1/2 ure, bemerkten dat er brand ontstaan was aan het strooien dak van den achterkant hunner hofstede. Dadelijk werd het noodsein gegeven en dank aan de spoedige hulp verleend door M. Albert De Wolf, koopman en onder luitenant van ons vrijwillig Pompiers korps, welke met de brandspuit van hun huis en hunne werklieden was toege sneld, is er slechts een gedeelte der strooien dak vernield geworden. De schade is gering en alles is verzekerd. Aangaande de oorzaak, vermoedt men dal het vuur aan het dak werd medege deeld door een vuurglmster ontsnapt uit liet comfoor van de loodgieters, die aan in opbouw zijnde huizen daarneven, werkzaam waren. Nfieuw stelsel van liop- deoogerij. Deze hopdroogerij vervaardigd met hopstaken, eenige me ters lijnwaad en een strooien dak, is zichtbaar bij den heer J.Callebaut teAalst- Mijlbeke, ten Roozen op den Bosch. Deze manier door de natuur zelve ge geven behoudt aan de hop de wezenlijke eigenschap barer reukstof en is dus bij uitmuntendheid het recht stelsel om de hop in de beste voorwaarden te droogen. Stalen van hoppe gedroogd op deze wijze zijn zichtbaar ter Hopbeurs DE VLAAMSCHE PATRIOT. 22.September 1889. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen De ramp van Antwerpen (5 bladzijden platen, vol gens lichteekeningen van M. Van Neck, van Antwerpen. De riezigerstreinen (carica turen). Tekst Kronijk der week. De ramp van Austruweel-Antwerpen. Midde- leeuwsche letterkunde. Het springen der Zandpoort te Mechelen. Weet ge 't nog Fortunatus'beurs en zijn wenschhoedeken (vervolg). Onze pla ten. Wetenschappelijke verscheiden, heden.Huishoudelijke raadgevingen. Ditjes en datjes. Raadsels. Beschaving. Volgens de liberalen is Brussel het middenpunt der bescha ving in ons land. Een middenpunt van geuzerij, ja, dat is waar marreen middenpunt van be schaving dat is wat anders. Laat ons dal eens nazien. Toen men voor 't eerst dat monsterpa leis van justitie opende, een geschenk van 50 millioen van het land aan zijne gulzige hoofdstad.stormden de Brus selaars de zalen binnen, zij verwoest ten. zij bevuilden al wat zij maar konden, —zij gedroegen zich,in een woord,al veel erger dan de wildste wilden uit den Congo zich zouden gedragen hebben. Toen het lijk \an Rogier ten toon werd gesteld, waren zij al even bar- baarsch, verklarende dat zij zelf de doo- den niet wisten te eerbiedigen. Met de feesten der hoofdstad, gaf men dit jaar aan hel Brusselscli volk koste- looze vertooningen in verschillige zijner schouwburgen. De Brusselsche ketjes hebben bedankt door de behangsels af te scheuren, de versieringen te bederven, de leuningen der zetels te doorkerven, door baldadig te beschadigen al wat zij maar beschadi gen konden. Voorzeker onze koning heeft ongelijk zijn geld te willen besteden aan liet be schaven van den Congo, dat hij het maar te dien einde in zijne hoofdstad gehruike. 't Is er noodig. Zondag lestleden waren drie jonge lingen van Kemseke, de genaamde De Geest, Van Hoey en Vereecken samen naar de kermis van St-Pauwels gegaan. Zij hadden zich heel den namiddag sa men vermaakt en glazen bier gedronken. Des avonds in het naar huis keeren, gin gen zij nog een pintje drinken in de her berg den Ttp, op den weg van St-Pauwels naar Kemseke. Vereecken welke dronken was, vroeg eene flesch wijn. Hij begon te schimpen op De Geest. Deze hield zich heel kalm en vermeed ruzie te maken met Veree cken. Eindelijk ging deze leste weg en werd weldra door De Geest en zijnen kame raad gevolgd. Zij waren pas buiten als zij Vereecken wederom aantroffen, welke na openlijk begon twist te zoeken met De Geest. Van Hoey ging een oogenblik vooruit, doch eensklaps hoorde hij De Geest om hulp schreeuwen. Toen hij bijgeko men was, vond hij De Geest op den kant van den gracht liggen. Vereecken door- kerlde hem met dolksteeken. Met de grootste moeite van de wereld konden beide vrienden den dollen aan valler dwingen zijne prooi te verlaten. De Geest heeft niet minder dan iwaalf steken bekomen; zijn gelaat is gansch misvormd, de neus is gedeeltelijk afge sneden. Maandag vreesde men veel voor het leven van den ongelukkige, doch Dijns dag was eene merkelijke beternis in zij nen slaat. Het parket van Dendermonde, welk ter plaats gekomen was, heeft de onmid- delijke aanhouding van de plichtige be volen, doch deze had de voorzorg geno men de wijk naar Holland te nemen en de grenzen tusschen hem en de haaren- mutsen te zetten. Moord te Hoevenen. Als terecht wijzing der inlichtingen van vroeger, wordt aan Het Handelsblad gemeld dat een kermistwist de oorzaak van dit onge lukkig voorval niet was. Het is eene wraak, welk de oorzaak van deze moord moet zijn. De vermoorde, Vereese genaamd, be hoorde, naar men zegt, tot die bende, welke sedert eenige maanden zulke stout moedige dielstallen in de omstreken ge pleegd heeft. Wel een dertigtal jongens der omstreken maakten deel van deze ge naamde bende van Jef. In den dag op de kermis, na eene woordenwisseling, zou Vereese ge dreigd hebben, veropenbaririgen te doen en de schuldigen der menigvuldige dief stallen bekend 13 maken. In den nacht van zondag tot maandag zou men hem afgewacht hebben, den schedel letterlijk verbrijzeld door stampen,- messteken, ja hem zoodaning behandeld om hem het leven te benemen, waarna men hem in eene gracht moet geworpen hebben. Het parket van Antwerpen is reeds ter plaats geweest. Meer dan dertig man zijn ondervraagd. Na dit onderzoek heeft het parket het noodig geacht vijf voorloopige aanhoudingen te doen. Wij twijfelen geenszins of de bevoegde overheden zullen niets verwaarloozen om met de gegeven inlichtingen, wat licht te brengen over de overige diefstallen in de omstreken gepleegd. P. S. Naar ik verneem is er maar een der vijf aangehoudenen naar Antwerpen overgebracht. Ontploffingen. Rampen als die van Antwerpen zijn gelukkiglijk zeld zaam men kent zelfs geene weêrga van zulk eene moorddadige en geweldige ontploffing van kardoezen. De geschiedenis van het buskruit doet ons echter talrijke ontploffingen kennen van poederfabrieken en poeder magazij nen- De waarnemingen hadden doen besta- tigen dat op de achttien poedermolens welke vroeger in Frankrijk bestonden, er gemiddeld drie per jaar in de lucht vlo gen. Iu 1745 sprong de poedermoleu van Essonne en verwoestte den omtrek der stad. In 1774 sprongen de molens van lie de France. In de nabijheid lagen 250 dui zend pond poeder die vatten vuur en de ontploffing die volgde veroorzaakte on berekenbare schade. De poedermolens van Grenelle spron gen in 1794 van de 1800 werklieden werden er een groot getal gedood. In 1821 en 1824 hadden ontploffingen plaats in Denemarken in 1821 in Bou- chét, in 1824 te Dotford (Engeland), in 1835 te Esquerds, in 1862 te Munchen (Üuitschland). In 1648 sprong het poeder magazijn van Savona (Italië) de donder was er op gevallen twee honderd hui zen werden vernield. De bliksem vernielde ook het poeder magazijn van Breslau (Oostenrijk) in 1749. De 65 personen die er in werkten werden gedood. 391 personen uit den omtrek werden gekwetst. De ontzeltendsle van soortgelijke ram pen was deze van Brescia in 1799. Het poedermagazijn, dat 160 duizend pond poeder inhield sprong. 190 huizen wer den omvergeworpen, 500 beschadigd, 308 personen werden gedood en 500 min ol meer erg gekwetst. In 1870 ontplofte het poedernO van Laon, tengevolge der bescta door de Fransche troepen. Vele i sische soldaten verloren het leven In België hadden in den loon eeuw twee bijzondere ontploi plaats. De eerste omtrent B-- 1816. Zij is meldenswaard uit h haar ontstaan. Men vervoerde eene ton poedc eenen wagen welke de Vlaamsche was uitgereden. Uit de ton welk» goed dicht was, was langs den eene streep poeder achtergelaten voorbijganger liet aan de poort een dend voorwerp vallen. De streep m vatte vuur en achterhaalde al $pl den wagen die reeds drie kwaartïjj stad was. De ton ontplofte en were brijzelingen geslagen. De tweede ontploffing gebeurd; Quenast in 1868. Dat was geene ploffing van poeder, maar van m cerine, waarvan men dynamiet ui Op eenen wagen laadde men blikte lekens gevuld met deze gevaarlijke a een ervan viel op den grond en, T was gedaan de wagen, de weri den, de paarden, heel het gesticht verdwenen of vermorzeld. Men menschelijke overblijfsels op een um stand, heel den omtrek schokteab eene aardbeving- Sedert werd hei gebruik van ok cerine verboden.7^311 Zweed, dek Nobel kreeg het 7^dacht er eene ij stof bij te voeger £®?als zandhet d; miet was uitgevonden. Onlriggeling van eenen too trein. Men meldt uit Boom 'tv! aan 't Handelsblad. Op een tweehonderdtal meters aiso van het statiegebouw van Boom, j achter de brouwerij van M. Josepn: Reeth, maakt de linie van Antwerps groolen draai, en juist op die plaats i gen een aantal wissels, w'ant 'ti$j dat de treinen op de rechte linie wxj gebracht om de statie binnen te loop Een koopwarentrein, uit Antwerp Stuivenberg vertrokken rond twees kwam een weinig voor 3 ure hek aan gemelde kromming der lijn s;< stoomd, toen eensklaps de tendeG derste boven nevens de linie werdga pen en de zes eerstvolgende waga met een schrikkelijk gekraak op tfo der botsien, met zulk geweld, letterlijk ineengedrongen waren et slechts eene hooge opeenstapel^ stukken hout, ijzer en andere koopw vormden. De eerste waggons waren met ouden zink. Al de wissels lagen, naar m.'n,vs kerd, in orde zoodat men de redes: het ongeluk tot heden niet gissen k Een ooggetuige verhaalt mij dat bi trein zag aankomen en reeds vaoi vijftigtal meters verder bemerkte, di zijnen gewonen gang niet had ener haperde. De machinist, ook gevoelende dn iets onregelmatigs gebeurde, wilde 1 trein stoppen 't is waarschijnlijk ft door dat de achterste waggons ndi geweld op de eersten terecht kwam;: De frein wachter, die waars# ook het gevaar bemerkte, heelt itói springen willen redden, doch nu de eerste beweging gepletterd zijt stond recht in zijn freinhuisje, iwi arm buiten, doch het hoofd was Jta lijk tusschen de twee afsluitsels vb! kabien verbrijzeld, zoodat de her» op de trede lagen uitgespat. De ongelukkige man, die op den: moet gedood zijn, heette Rëlloi Guillielmus, geboren te O.-L.-V. Vr is 38 jaar oud, woonachtig te Antwe- en vader van vier kinderen. 1| begrafenis heeft vrijdag morgend[to De stoker, die tusschen de hl motief en den tender gepletterd; werd m»t de grootste moeilt eene halve uur werkens uit zijnet) vaarlijken toestand verlost en mei?R ken kuitbeen (péroné) opgenomeo. De eerste zorgen werden lien plaatse toegediend, door M. den dot Egide Mertens, waarna hij naar help huis werd overgebracht. Daar werd zijn toestand naiiwlf: door voornoemden geneesheer ooi zocht en volgens dezes verklaring y gekwetste buiten alle gevaar, en tl zoo er zich geene andere verwikkel voordoen, binnen 14 dagen het gaflS kunnen verlaten. De stoker heet Jerome Seis en «3 insgelijks te Antwerpen. Weinig tijds na de ramp kwain lokomotief met werkvolk en materieel: plaatse, en onmiddelijk begon deopr ming. Heel den nacht door hebbes! twintigtal mannen gewerkt en ds morgend zou men te vergeefs naar overblijfselen van de ramp gezocht l ben. Heiligschendende verwoesting - den nachf van zaterdag tot zondag! échte wildemannen, twee ol dril,1 gens de ontdekte voetsporen, bdl meen te-kerk hof van Komen, bij Bn< binnengedrongen en hebben efvew dene grafsteden verwoest, allee# yernielingszucht. De beplantingeu» den vernield, kruisen uitgerukt en« doodkist nagenoeg geheel ontbloot De gendarmen, welke spoedig ver» tigd waden, hebben zich ter plaatsW ven. Deze heiligschenderij heeft* pijnlijken en verontwaardigden in® gemaakt op de bevolking der gea* Komen. Het is te hopen dat de spof door de daders achtergelaten, hen dig in handen van hel gerecht w doen vallen.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2