HIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN'T ARRONDISSEMENT AALST. (oiidei'dag 5 October 1889, 10 centiemen per nummer. 44ste Jaar, 1\° 5000. ARONIVEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Vogels van eender veeren. Te Roomen nu. Een katholiek concilie in Japan. Pourbaix en onze geuzenpers, Nationale opvoeding. DENDERBODE. iilad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder jleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 325voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen, [le inschrijving eindigt met 31 December. jen schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, |Q nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Smn. UlSTÏ OCTOBEK, 1889 \iemgen m Frankrijk. MM. Devile BenysCocliin, royalistische kandida- in de 6e en 7e arrondissementen, te alt nis, Weigeren zich terug te trekken Drboulaiigislische kandidaten. Daarentegen heeft M. Ilervé, na den safvan Parijs te zijn gaan hooren, aan lezers eenen briet gericht, waarin verklaart zich terug te trekken voor I meest begunstigden konservatief- aiangistischen kandidaat. In eenen brief aan de kiezers van fenancourt protesteert generaal Bou oger tegen de vernietiging zijner kie- ng. Nooit is er tot hiertoe zulke scliur- «Ireek tegen het algemeen stemrecht speeld. De generaal verklaart ten otie dat hij de fiere afgeveerdigde van witmartre is en blijft H. Goblet heeft zijn ontslag ingediend is gewestelijke raadsheer der Somme, ingezien zijne kiezers te Amiens hem idea steek lieten en allen hebben geko- Kövoor M. Lucien Millevoye. X. Jules Ferry heeft aan zijne kiezers lschrijven gericht waarin hij zegt dat monarchie en hel boulangism Frank- inaar den afgrond zullen leiden. H.de Susini vraagt aan de kiezers dat ijden lesten stool zouden geven om den teds waggelenden Constans omver te mrpen. ftamehe kiezingen. In de oppositie- ars schijnt er een ordewoord te zijn onsiansdoen vallen. Na Ferry te hebben (wergeworpen, wil men ook Constans jen tuimelen. Wij bekennen dat het èn voor boulan- stén, èn voor konservatieven eene groote vreugde en een ware zegepraal lijn, den man te doen vallen, die de ubliek beeft gered, om 't even door Ike middelen, len weet dat M. Constans in ballottee- nngvalt te Toulouse tegen M. de Susini, Wangist. t Was moeilijk voor de katholieken een kus tedoen tusschen die twee M.Cons- sansbeviel aan niemand, maar op M. de fesini, een radikaal-socialist. een vrij- fcnker, viel ook wel wat te zeggen. Maar wat wilt ge De konservatieven fitten nu eens in het boulangistische ttoitje, ze moeien dus maar meêvaren. tedium zegt bun vlak af de waarheid. 'Constans is de vijand. Met hem hebben *ij de verdrukking der regeering, de po- ttk van haat en geweld, de officieele Bopenlijke oorlog tegen de Kerk. Stemt :^n Constans. En daar men niet kan stemmen tegen OiDstans zonder te kiezen voor M. de ^sini, wordt dus dit leste aanbevolen. onrust gaande houden. De Boulanger, Roche fort en Dillon. Eclair verneemt uit goede bror. Boulanger is op het punt Londen te verlaten, om naar Jersey te gaan. Eene ontbinding van 't koiniteit is on vermijdelijk. Zijne ondersteuners zouden hem doen besluiten Londen te verlaten waar de verblijfkosten 7.00 schrikkelijk hoog zijn. TeJersey zou de generaal alleen wonen met zijn sekretaris. Boulanger zou zich totaal afgescheiden hebben van Rochefort, die hem afraadde naar Frankrijk terug te keeren. Rochefort woont alleen te Folkestone. Hij is voornemens Engeland te verlaten, om den winter te gaan doorbrengen in Egypte. Wat graaf Dillon aangaat,deze is voor nemens naar Frankrijk terug te keeren, aangezien hij zich onschendbaar gevoelt als afgeveerdigde van Lorient. Naar het oordeel van een invloedrijken den konservatief zal hel bonlangism bin nen kort niet meer bestaan. Londen, 30 sept. Gisteren heeft men in al de katholie ke kerken en kapellen van het aartsbis schoppelijk diocees van Westminster, een herderlijke brief voorgelezen van kardinaal Manning, waarin de prelaat zijne geestelijkheid uilnoodigt de october- feest'en met veel plechtigheid te vieren, ten einde van God de herstelling der wereldlijke macht des Pauzen te beko men, Het turksche leger. Naar de Times uil Constantinopel verneemt, herleidt een keizerlijk dekreet het effektief van het ottomaansche leger op voet van vrede van 250,000 tot 100,000 man, Deze vermindering zou eene besparing van twee millioen pond ten gevolg heb ben en dus het evenwicht in de begroo ting herstellen, Nu zal het wel beter worden in Turkije Uit Rome wordt aan XIX' Siècle ge meld Men bevestigt dat de onverzoenbaren van het College den Paus trachten te doen besluiten de noodzakelijkheid van de wereldlijke macht als een geloofspunt uit te roepen, uit vrees dat een zijner op volger eene overeenkomst zou willen sluiten en het voltrokken feit zou aanne men ie Spanje en Marokko. Alweer eene die in der minne geschikt is, alhoe- *dzij een oogcnblik dreigde eene ma- töaansche kwestie in 't leven te roe- ai. •Men moet het den sultan van Marokko J>1 eene eer rekenen, dat hij van zijnen wfH alles in het werk heeft gesteld om vredelievend te regelen. k De door de Mooren gevangen genomen tyanjaarden zijn vrijgelaten en zondag namiddag te Alhucemas aangekomen. Ongetwijfeld zullen zij reeds vandaag "laga aankomen, waar hun eene <*mige ontvangst werd voorbereid. Het is onnauwkeurig dat de kapitein ner Miguel Theresa werd gedood. .Debetrekkingen tusschen beide landen "jnnuweer voortreffelijk. De spaansche gezant heeft den sultan van Marokko njne geloofsbrieven en rijke geschenken °verhandigd en, zijnerzijds zal ook een ^rokkaansch gezantschap de koningin- rapotes gaan brgroeten. En nu zouden, we kunnen zeggen, zoo gde kinderverhalen: Er kwam een •wien^ enz. De rest weet' men Eon men ook maar hetzelfde getuigen J® al die brandende vraagpunten, die poer in het Oosten eene altijd durende De liberalen zijn overal vogels van eender veeren, 't is te zeggen, de zelfde haatvolle vijanden der bewarende partij. M. de Cassagnac deelde in LAuto rité eene welgelukte schets meê van de van de politieke zeden der republikeinen, radikalen, opportunisten, gematigden van het linker centrum in de Fransche Kamer, de goede vrienden, de bloedver wanten, om zoo te zeggen, onzer Belgi sche doctriuairen en radikalen. Gedurende 'net verloopen jaar, schrijftM.de Cassagnac. verachtten en beleedigden zij elkander. Radikalen, opportnnisten, aanhan- gers van het linker centrum scholden zich onderling uit voor gespuis. En wanneer er eene kiezing op han- den is, sluiten zij hunne gelederen samen, omhelzen zich teederlijk en verstaan elkander zooals dieven op de foor. Degematigste gaat aan den arm van a den razeudste en men woont een schouwspel bij van eenenRibotdie stil et lekens aan danst met eene n Cluseret. a Waarom t Omdat deze republikeinen vooral eenen diepen haat voeden legen deeer- lijke lieden van de bewarende partij en om dezen haat te konnen botvieren zijn 0 zij bereid, tot welkdanige opoffering k ook. Indien men nu in de plaats der woor den radikalen, opportunisten en gema tigden schrijft socialisten progressis ten en doctrinairen en in dezen van Ribot en Cluseret die der opperhoofden van het Belgische giuzendom. heeft men dan de getrouwe schets niet van 't gene hier bij onze tegenstrevers gebeurt Hier ook ziet men de liberalen die zich jaar in jaar uit, grauw en blauw hebben uitgescholden, in de kiezingen hunne rangen sluiten om tegen den katholieken kandidaat als een man te velde te trek ken, Ja, dan verslaan zij zich ook als dieven op de foor, en dit enkel uit haat tegen de bewarende partr, tegen al wat katholiek en kristelijk is. De laatste kiesstrijd te Brussel heeft er ons een voorbeeld van gegeven. En nu herhalen wij dat hel in 't geheel niet te verwonderen valt dat onze Bel gische liberalen zooveel belang stellen in den uitslag der fransche kiezingen. Immers, iiet gouvernement in Frankrijk is gansch naar het hert onzer liberalen, 't Is een gouvernement van willekeur, van dwinglandij, van miskenning van alle vrijheid zijner tegenstrevers, van kerkvervolg, van priesterhaat, van ver wereldlijking, gelijk het door de macon- nieke logie betracht wordt. En zulk een gouvernement zouden dn liberalen hier willen invoeren. Ja, zij zonden ons hier in den modderpoel willen voeren waarin Frankrijk verzonken ligt Maar gij houdt geene rekening, hooren wij ons toeroepen, van die warme koningsgezinde verklaringen onzer libe ralen Neen, omdat wij ze als huiche larij aanschouwen. Ten andere; een groot gedeelte der liberale partij en 't welk te Brussel de meerderheid uit maakt, verbergt zijne republikiensehe verzuchtingen niet. Konden die radika len hier meester worden,het zou met ons koningshuis weldra gepast wezen en, weldra zouden wij hier eenen Janson als voorzitter der Belgische republiek zien optreden Eu onze doctrinairen on machtig geworden zouden het hoofd in den schoot leggen, want om hun aandeel in 't staatsschoielken te hebben zouden zij nog meer dan den koning verkoopen 1 Eene bijzondere briefwisseling uit Roo men, bespreekt den toestand nu ginder en behelst dingen die voor ons belangrijk om weten zijn. Uit die briefwisseling nemen wij dan ook eenige bijzonderhe den over Men verzint allerhande schan delijke dingen, om aan de katholieken te laten bemerken welk lot hun wacht, als eens de revolutie binnen Roomen volop de overhand zal hebben. Graaf Acquaderni, de verdienstelijke inrichter van de katholieke italiaansche pelgrimagiën, heeft dezer dagen een post- paket ontvangen, dat een doodshoofd in hield, van een lijk afgesneden, hetwelk tusschen zijn tanden eenen brief vast hield met de ergste bedreigingen in. 0 Graaf Acquaderni heeft oogenblikke- lijk het feit aan de politie meêgedeeld, en de justicie is bezig een onderzoek in te stellen. Dat onderzoek zal wel tot niets leiden Alles is immers tegen de katholieken geoorloofd. De aanslag tegen Crispi, heeft te minsten dit goed teweeg gebracht, dat de vrijmetselaar gedwongen is geworden openbaar de volgende bekentenis af te leggen in zijnen brief in antwoord op dien van Bismarck. Ik ben mijn leven aan de voorzienig beid verschuldigd, en zal het voortaan wijden aan mijnen koning, aan mijn land en aan den vrede van Europa. Wat schijnheilige huichelarij Heden eenen vriend van de familie Crispi ontmoetende, zei deze mij dat de familie van dien Siciliaan buitengewoon vroom is, zeer katholiek leeft, en niets nalaat om Crispi te doen opmerken dat hij is aangespannen met allerhande volkje dat ten slotte zijn moordenaar zal zijn. Wie weet nog welken ommekeer er in de ziel van Crispi kan ontstaan De tijden van Paulus zijn voor de kerk nooit voorbij. a De viering van den 20 September, dag der overrompeling van Roomen, heeft weêr aanleiding gegeven tot de gewone anti-pauselijke manifestatiën. a Nog iets anders dient vermeld te worden. Volgens de verklaring van eenen offi cier der milizia territorialesoort van landstorm, zal te naaste jaar het feest van 20 September zeer luisterrijk wor den gevierd. Men zal namelijk alsdan een monument onthullen, dat den val zou moeten vereeuwigen van de wereldlijke macht des Pauzen Die wereldlijke macht des Pauzen, zit de vrijdenkers toch scheef in de maag.... Als men de revolutie eeuwig en er- vig hoort verzekeren dat het gedaan is met de wereldlijke macht der Pauzen, men moet aannemen dat in het hert der revolutie de overtuiging leeft, dat deze macht niet dood is, of ten minste spoe dig uit het graf kan opstijgen «Men spreekt wel nooit over de ge vallene macht van den vorst van Toska nen, van den koning van Napels en van zooveel andere 't is altijd maar over de gevallene macht des Pauzen De Paus intusschen gaat met zijne verhevene werkzaamheden ongestoord voort, Zooeven is, onder bescherming van Leo XIII, in het licht verschenen Hel nieuwe testament en de Codex Vaticanus n° 1209, en voorgesteld door middel van de fototypie. Het is de abt don Guisette Cozza Luzi, onder-bibliothecaris, die belast is geweest met deze uitgaaf, welke door den fotograaf Datiesi werd gefototy- peerd. Deze Codex Vaticanus n* 1209, is de meest beroemde grieksche text van de septanten, welken de wereld kent, en op dat punt zijn protestanten en katholieken het eens. Het is te hopen dat dit werk van Leo XIII, de bekeering der protestanten moge bevorderen. De H. Sloel heeft de vergadering van een nationaal concilie in Japan bevolen tegen de maand Maart 1890. Aan dat con cilie zullen deel nemen al de pauselijke vertegenwoordigers en vicarissen en al de zendelingen dier kerkelijke provincie, 't Zal de eerste kerkelijke vergadering zijn die in die streek zal gehouden wor den. De Congregatie der Propaganda heelt de maand Maart 1890 gekozen, omdat het alsdan de 25* verjaring is der ontdek king door missionarissen van eene ja- ponensche christengemeente, die zonder bisschoppen en priesters heel het geloof en al de katholieke kerkgebruiken had bewaard. De vorst en 't staatsbestuur van Japan laten aan de missies volle vrijheid zelfs hebben ze 't gedacht opgeworpen de chiisten godsdienst officieel als gods dienst van den Staat in Japan te brengen. Die wensch komt voort uit het verlan gen van Japan om aan de europeesche beweging deel te nemen en de westelijke beschaving in te voeren. Heel te recht aanschouwt deze Staat het christendom als 't bekwaamste middel om die her schepping te bewerken. Iedereen weet welk misbaar onze libe rale bladen over dien man en zijne zoo genaamde ophitsingen tot oproer ge maakt hebben. Hij was bovendien volgens hen den vriend van den minister en door hem op gestookt en betaald om hev volk op te ruien en lot verzet aan te sporen. Eindelijk is die beruchte zaak voor den rechter te Bergen geweest en alle getui gen hebben eenparig moeten verklaren dat zij Pourbaix niet kenden en nooit ge zien hadden. Ziet hier wat Het Centrum van Amster dam over deze smerige zaak zegt De Belgische liberalen hebben weder eene leelijke streep door de rekening. Zooals men zich zal herinneren, heeft men langen tijd de catholieke regeering beschuldigd me' agents provocateurs te hebben gewerkt, en werd zekere Pour baix aangewezen als de man, die namens het ministerie de onlusten in de mijndis- tricten zou hebben aangestookt. Pour baix is nu verleden Woensdag in de kleeding van een mijnwerker gesteken, met elf getuigen in het kabinet van den onderzoeksrechter te Bergen geconfron teerd maar geen dezer heeft stellig dur ven verklaren, dat zij hem als een der aanvoerders van de brandstichters en plunderaars herkenden. Slechts een paar der elf getuigen verklaarden, dat hij wel dezelfde oogen en hetzelfde gezicht had als de belhamel dien zij zich herin nerden, maar deze was grooter en dik ker. De liberalen zijn natuurlijk in zak en asch. Al meer en meer blijkt hoe valsch hunne beschuldiging jegens de regeering is geweest. Het doel onzer geuzen is de omver werping van het ministerie en daarom zijn de laagste middels dan ook goed. In de groote dagbladen leest men het volgende De keizer van Duitscbland heelt na de krijgsbewegingan in Hanover, de drie katholieke aalmoezeniers in ge er hoor ontvangen en hen gezegd, dat de jeugd eene kristelijke, maar tevens eene echt germaansche opvoeding moest ontvangen en dat men haar bo venal de hedendaagsche geschiedenis moest aanleeren, opdat ze het kwaad en de gruwelen der fransche omwente- ling zou kennen. Ziedaar de machtigste keizer der we reld, die juist dezelfde taal voert als de flaminganten, zegt het Rreht. Immers wij strijdende Vlamingen, vra gen ook sedert jaren dat men onze kin deren eene echt nationale opvoeding zou geven, dat men het kwaad en het onheil zou doen kennen, waaronder Vlaande ren gebukt ging tijdens de fransehe over- heersching. Keizer Willem vergt voor zijue Duitschers eene echt germaansche opvoeding en reeds wordt in Duitsohland alles door de moedertaal onderwezen. Terwijl hier in België alles door en in het franscb, de taal van onzen erfvijand, word aangeleerd. De Duitsche keizer vergt eene echt germaansche opvoeding. Wij ook vergen dat men onze jeugd eene nationale opvoeding bezorge nu wordt er eene vreemde gegeven. Want hetgeen er nu iu sommige scho len gebeurt, mag men onder vader- landsch oogpunt, een echt schandaal noemen. Daar leert men geene nationale ge schiedenis want hetgeen men als va- derlandsche geschiedenis onderwijst, is t fransch Daarin leert men aan de jeugd, dat onze vaderlandsche helden Breidel en De Conine muiiers en oproerlingen wa ren, omdat zij, Vlamingen, tegen den franschen koning hadden durven te velde trekken. Degenen die men als vaderlandsche helden in die scholen doel kennen, zijn Jean Bart, Duguesclin, enz., allemaal Franschen. Zulk nationaal onderwijs geeft men in België Men onderwijst alles in het franscb, men leert onze kinderen geen vlaamscb, en wanneer de flaminganten daartegen protest aanteekenen, dan worden ze als a overdrevenen betiteld Wij verklaren dat al degenen die wei geren de jeugd een volledig vlaamsch onderwijs te geven, slechte vaderlan ders zijn, op wie eene schrikkelijke ver antwoordelijkheid rust.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1