M. Mesdach deterKiele. Allerhande nieuws. bewezen ware dat die bedienden en mees tergasten geleerdheid bezitten.... Doch neen, de overgroote meerderheid kent geen A voor B. Wij zouden Staatsbedien den,kiezers uil hoofde hunner jaarwedde, kunnen aanwijzen die zelfs niet hunnen naam teekenen. Waarom moeten zij een voorrecht bezitten Dus deze die den cijns betalen of het kiesexaam afleggen alleen zijn kiezers voor provincie en gemeente. Geen voorrecht meer M. Mesdach de ter Kiele, prokureur- generaal bij het hof van cassatie, kan bij het openen der zittingen niet nalaten de calhoiieke partij aan te vallen. Verleden jaar sprak hij eene mereuriale uit tegen de bezittingen der kerk en de geestelijke gemeenschappen vandaag heeft de man het leven van M. Leclercq ▼ertelt, die als minister van justicie deel nam aan het eerste liberaal ministerie. Wat vooral door M. Mesdach gekrili- keerd en aan de ver..ont...weerdiging der liberalen wordt overgeleverd, is dat Paus Pius IX weigerde M. Leclercq te ontvangen als gevolmachtigd afgezant van België. Prachtig Iedereen weet dat Paus Pius IX volko men goede reden had, om den gewezen liberalen minister van justicie niet als gezant aan te nemen. Wat zou hij gedaan ebben met eenen gezant, die met denk- eelden naar Rome kwam, geheel oppo- siet aan de zaak, die hij moest vertegen woordigen M. Leclercq was een partijman, en van dat oogenblik onmogelijk. Op dit punt zullen de terechtwijzingen ■niet minder klinkend zijn, dan op de mereuriale van verleden jaar. Liberale Nuskens. Eene feest werd zondag te Doornijk den libe ralen burgemeester Crombez door eenen werkmanskring aangeboJen. En die kring draagt den naam, raad eens, geëer de le/ers Maatschappij St-Francis- cus-XaveriusLiberale Suskens dan En heerke Bara heeft meègefeest, al draagt de Maatschappij dan ook den naam eens Heiligen van 't order der Jesuïten, 't schijnt dat heerke Bara er zich niet meè bekommerde, als er maar te smullen viel... Maar hoor ik vragen, hoe komt het dat die Maatschappij den naam van dezen Heiligen draagt Die Maatschappij was vroeger catho- liek M. Crombez. werd er lid van an dere wolven In schaapsvellen volgden en weldrahaddendeliberalen de bovenhand. De catholieken in minderheid verlieten de Maatschappij, stichtten eene nieuwe met den zelfden naam en de liberalen be hielden het calholiek uithangbord. En achter dit catholiek uithangbord verschuilen zich nu de liberale logiegas- ten om het volk destebeter te konnen om den tuin leiden. Ziedaarweér een voorbeeld dat bewijst hoe gevaarlijk het is voor catholieken van met liberalen te samen maatschap pijen te stichten. Voor ons, catholieken, is 't in zulke zaken verre uit best 't spreekwoord na televen: Alleen stelen en alleen opgehangen worden RECHTERLIJKE KRONIJK. 'laak Engelbeen. Het is donderdag 10 octoher dal deze zaak voor de korrek- tionneele rechtbank zal samengesteld zijn uit MM. Baartsoen, voorzitter De Ryckman en de Bast, bijrechters M. Roland zaLden zetel van het openbaar ministerie bekleeden. Verdedigers van Engelbeen zijn MMr4 Verbesserri en Begerem, terwijl Mr Mechelynck zich als burgerlijke party zal aanstellen voor M. Guequier, gewezen gemeenteontvanger. De zaak zal denkelijk drie dagen duren. PRIESTER LUKE BEN OEM ING EN. Zijn Pastoor benoemd te Balegem, de Eerw. Heer J. Roels pastoor te Zeveren te Sint Gilles Dendermonde, de Eerw. Heer Présiaux pastoor te Boftelaere te Zeveren, de Eerw. Heer Verhaege vroe ger pastoor te Vosselaere; te Roosebeke, in vervanging van den Eerw. Heer Deles- tré, ontslaggever, de Eerw. Heer Eeck- houl pastoor te Sinte-Louise-Marie te Meerbeke, de Eerw..Heer Van Bellingen pastoor le BoisbeKe te Boltelare, de Eerw. Heer Buyserie onderpastoor te Hamme te Borsbeke, de Eerw. Heer Liebaut onderpastoor te Temsche. DAGBOEK. Mei 1195. Tot biertoe blyven de legers nog stille maer men heelt genoeg le vreesen vooc eenen hongersnood wand de graenen worden alles opgekogt door de waelen en alles op waegens naer den cant van Vrankryk gevoert.De tarwe geld 27 a 28 guld. den zak, 't koren 18 guld. Schoekeloen 11 guld. Juni 1795. In dese maend heeft de tarwe gegolden tot 40 guld, den sak. boekwey bloem 22 st. den steen, 'l koren 25 guld. den sak, schoekeloen 12 guld., roomsche boonen 24 guld*, pataters G guld. maer op 't eynde der maend is alles een vierde deel afgeslaegen, maer eenige daegendaernaer is alles weder opgeslae- gen want den oügst en avanceert niet. Octobei1795. Desen zomer is 'er tot Denderleeuw eenen nieuwen wind molen gesteld door Franciscus Eeman, coopman tot Aelst enVan Imbcrg, coopman in yser ook tot Aelst. Februari 1796. Het regent by naer alle driegen en altyd zoet weder waer door alle de vruchten zoo abondant staen dat de slooren van den 14» deser veel partyen in de opene bloemmcn staer. want tol hiertoe en hebben wy geenen nacht vorst gehad r.og klyn nog groot maer altyd warmte maer den 22e feb. heeft het beginnen te vriesen en sterk gewaeyt uit den oosten en dat soo fel al of het Kerssemis geweest was, en zoo aangehouden tot den 12» meert maer en heeft geer. groote schade gedaen als aen eenige lange slooren, alles is goet ge worden. Juni 1796. «In den gepasseerden winter is geheel 't nederland gestelt in cantons, 25° canton waer van Lede is de hoofdplaetse van ons canton. Lede. Oor- degem, Wichelen,Smetlede, Impe, Schel- lebelle, Massemen, Bavegem, Vlierzele, Vleckem, Erondegem, Oltergcm, Meire, Nieuvverkerken Erpe. Ook is 'er een we- kelijksche merkt gestelt tot Lede alle dijusdaegen. en dat van alle artikelen tot beesten toe, met ook allejaeren een vry jaermarkt op dynsdag naer H. Dryvuldig- heyd. In den april gepasseert hebben moe ten betaelen een contrubutie van 700 livers, raaer wy hebben het belaelt in geld met 83 guld. 16 st. dry oorden mits daer voor gekogt rescriptieri. Juli 1796. - In dese maend isser een placaert gepubliceert van geen thien- ne meer te geven. October 1796. «In dese maend zyn alle de Rechten afgesteld zoo van brau- wen, beesualen last, barier etc. 1797.— In hel eerste van dit jaer is d'abdye van Affiigem geheel geruymt en daer zyn eenige gansdarmes in geleyd, maer seffens is'er oproer ontstaan van de boeren van Moorsel aengeleyd door hun nen baron, maar op het aennaederen van een deel van het garnisoen van Gend en Brussel zijn de boeren gaen loopen met hunnen baron en den baron met nog andere syn tot Brussel door den kop ge schoten. Februari 1797. Den 27 deser syn de nonnekens van'tannontiaeten clooster tot Aelst uyt liaer clooster gesteld ook hunne paters. Den 28 dito ook de capecynen en de carmeliten en van hunne cloosters veele vvooningen gemaekt voor herbergen en alle soorten van Rappiamis.(Waer- schynelyk Broddelhuizen. April 1797. Den 27° deser is den sehoonen thoren, van Affiigem om verre geworpen naer dat by van d'een syde onder meynd was. Ziedaar eenige herinneringen van de moorderijen, verwoestingen, diefstallen en schelmerijen die dejacobijnen van de jaren 90, de voorvaders onzer liberalen, iu ons land gepleegd hebben. En wij calhoiieke Belgen, zouden dan de eeuw feest dee Fransche revolutie moetenmeê- vieren Neen, neen, wij laten het aan de liberalen over. ze maken hier toch de partij van Frankrijk uil Botermarkt. Heden zaterdag werden 1116 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7230 kilogr. Prijs 73 a 88. Aalst Bond dei* Katho lieke Bekwaamheidskie- zers. Algemeene Vergadering, der leden op Zondag 6 October aanst. om 3 1/2 ure 's namiddags. Dagorde 1° Stichting eener dramati sche aldeeling tot het opluisteren der feesten van den Bond 0 Mededeelingen. N. B. De heeren leden welke begeeren deel te maken der dramatische aldeeling, kunnen zich ter vergadering laten inschrij ven of per brief gezonden aan den alge- meenen Sekretaris, Nieuwstraat, 82. Aieuwerkerken. Mor gen zondag 6 October zal bet Muziek korps van Hofstade eenen uitstap doen naar Nieuwerkerken en aldaar om 3 ure des namiddags, voor 'tlokaal van den catholieken kring, een luisterrijk concert spelen. De liberalen van Geeraardsbergen zitten in nesten de eigenaar der liberale middelbare school dezer stad is overle den en de erfgenamen hebben aan den bestuurraad den deurwaarder gezonden, om onmiddelijk het lokaal te doen ont ruimen. De zaak kwam zaterdag, in référé voor de rechtbank van Oudenaarde. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 6 Octoher 1889. ÏO centiemen de nummer*. INHOUD. Teekeuiiigen Z. K. H. prins Boudewijn. Tentoonstelling van Parijs de annamietsche rijtuigen op het Invaliedenplein de gedenkfontein liet Paviljoen der Republiek Salvador. De lawn tennis te Oostende. Carnot de bezoeker (caricaturen). Tekst Kruiiijk der week. Het sprin gen der Zandpoort ie Mechelen vervolg en einde) Fortunaius' beurs en zijn wenschhoedeken (vervalg.) Antonia. Onze platen. Raadsels. De vijf zintuigen. De twee engelen. Het geluk. Ditjes en datjes. Carnot de bezoeker. In de Sini-Marlenstraat te Brussel was een man aan 't verhuizen. Twee mannen, die volgens den baas ei' uit zagen als hielpei: zij bij den ver huis, klommen naar boven, braken eene kamer open, die door anderen bewoond werd, en namen alles meê wat niet te heet of te zwaar was. De buisbaas dacht niets beter of zij waren mee aan 't werken en liet hen gerust gaan. Het gestolen goed heeft ruim 200 fr. weerde; Een boekhouder van Etu-rbeek, is verdwenen meteenesom an 7000 frank, welke hij gelast was te gaan ontvangen, voor het bureel waar bij werkzaam was. De Indépendance meldt, dat M. Van ttysselberghe, de gekende elektriciteits- kumlige, binnen kon in geheime zitting van den gemeenteraadinlichtingen geven, over de elektrische verlichting dor hoofdstad. Eene peerdenziekte. Een blad van Brussel meldt dat er op dit oogenblik rond deze stad eene besmettelijke ziekte onder de peerden heerscht, Het zijn vooral de stallen in de streek tusschen St-Jans-Molenbeek en Vorst, die het meest te lijden hebben, en wel zoodanig dat een voorname nijveraar reeds twaalf zijner paarden door de ziekte heeft zien aantasten. Gelukkig breidt de besmetting zich voor liet oogenblik niet verder uit. Ook zijn er bijzondere maatregels genomen om zulks te verhoeden. Goed stelen of niet stelen. Zoo dacht wellicht de Yankee, Heuri Smith, die Vrijdag in de bureelen der Banque de Paris et des Pays Bas te Brussel kwam, om eenen wissel van 20,000 frank voor een huis van Amsterdam ter uitbetaling aan te bieden. Daar de kassier niet, zooals dit liet gebruik schijnt, eene voorafgaande ver wittiging had ontvangen, mistrouwde hij den gentleman want hij zag er uitne mend deftig uit ed telefoneerde naar de policie. Ondervraagd, toonde Smith zich ver- oniweerdigd over dat wantrouwen en wees op de vignetle en de handteekens van het Amsterdam huis. Maar de kommissaris wees op den naam van de drukkerij, een brusselsch huis Bij onderzoek bleek het dat de man nog voor meer dan 100,000 valsche wissels bij zich had, allen op voorname brussel- scheen parij/er bankiershuizen. Master Smith is zonder komplementen, dus op zijn amerikaansch, in de karre- biches gesteken Eene groote jaarmarkt van pêerden zal plaats hebben te Brussel, den 26 Oc tober aanstaande, op de Zuid- en Slacht- hnislaneu. Btdoonii.geu bestaande in pre- miën van 300 fr., van 200 fr., van 100 fr. enz., zullen worden uitgeloofd voor 't grootste getal peerden voor 't schoon ste lot lichte trekpeerden ;voor't schoon ste lot prachtpeerden voor 't schoonste lot poneys. Deze belooningen zullen en kel toegekend worden aan paardenfok kers, koopliêen voortbrengers, ter uit sluiting van alle anderen. Een begin van brand, dat schrikke- lijkegevolgen had kunnen hebben, berstte donderdag in een huis der Miniemen straat te Brussel uit. Eene vrouw had hare vijf kleine kinderen alleen thuis ge laten. Deze gingen rond de stoof zitten en staan en liet oudste kind, eene kruik petrool nemende, goot een weinig in 't vuur uit. Men oordee.le over de gevol gen, Eene ontploffing had plaats en eene groote vlam steeg boven de kachel op. De kinderen wilden de kamer uitvluch ten, doch de deur was gesloten. Op hun hulpgeroep kwamen de geburen en daar na de pompiers toegesneld, die weldra alle gevaar wisten le keeren. Eenige oogenblikken later en de kinderen zouden allen verstikt, en wellicht het huis ver nield zijn. Een timmerman van Reckem be weert eene nieuwe machien uitgevonden te hebben, om boter te kernen. Hij is bezig met ze op te maken, en zal ze in 't kort in 'i werk stellen.Met die nieuwe machien zijn er noch menschen noch honden noodig om te kernen het is ge noeg hel tuig in gang te zetten, het gaat dan van zelfs voort bij middel van eenen cylinder. In den nacht van woensdag tot donderdag hebben, tot hiertoe onbe kende dieven, hunne ronde gedaan te Merchtem.De schelmen zijn eerst in de villa gedrongen van eenen Brusselschen advokaat, den heer Van Zeebroeck, door eeneruil le breken. Eene meid die in de voorkamer sliep, heeft niets gehoord. De dieven hebben een sleutelken dat aan den muur hing afgenomen en er de geldkas mede geopend, waar zij eene som van 2000 fr.vonden,die de heerVan Zeebroeck buiten zijne gewoonten had laten liggen. De nachtdieven zijn vervolgens naar de woning van Mad. Vunderstappen gelrok ken. Ongelukkiglijk voor hen, was hun buit daar zoo groot niet zij hebben slechts 5 frank gevonden. Hetgeen doet veronderstellen, dat de dieven in beide gevallen goed met bet huis bekend waren, is dat er nergens wanorde gevonden is, en dat de twee dolle bonden van Mad. Vandcrstappen geen liet minste teeken van leven gegeven hebben. Verschrikkelijke moord in de Bagattenstraatte Gent. Vrijdag morgend, roud 10 of 101/2 ure, is een verschrikkelijke moord gepleegd op de genaamde Melanie Vanden Bossche die sinds een zestal maanden weduwe is en in de Bagattenstraat n. 7, te Gent, eene kanlien en aardappelwinkel houdt. liet slachtoffer is rond de zeventig jaar. Het was omtrent 11 ure, toen eene buurvrouw, langs een achterpoortje in de woonst van Helanie Van den Bossche willende gaan, bemerkte dal de aardap pelen in wanorde lagen en dat vrouw Van den Bossche achter haren toog lag. Zij liep verschrikt uit het huis en riep om hulp. Dan bcstatigde men dat er een afgrijselijk schelmstuk was gepleegd. De geneesheer die er in aller haast werd bijgeroepen, bestatigde dat het on gelukkig slachtoffer eenen hevigen slag op hei hoofd heeft bekomen en daarna in eens de keel is afgesneden geworden. De kanarievogel, zegt men, is ook ge dood en de hond is zoodanig mishandeld, dat bet bloed hem in de muil staat. De politie, in allerijl toegeloopen, heeft vruchteloos gansch bet huis afge zocht er is geen spoor van den dader te vinden. Het parke' is reeds ter plaats geweest. De politie houdt het volk, dat zich in massa, voor het huis waarde moord ge pleegd werd, verdringt, op afstand. De zoon, die drukker is op den hoek van het Verloren Broodstraatje, is onmid dellijk geroepen. Onmogelijk de droefheid te beschrijven welke hem overmeester de, toen hij zijne ongelukkige moeder, daar badend in haar bloed zag liggen. Eenige personen vertellen, dat, kort na het uur waarop de misdaad moet ge pleegd zijn, eene lange heer met overjas, het huis heeft verlaten. Dit is echter eene bijzonderheid welke men vernam uit den mond eeniger vrouwen en voor de echtheid derwelke men niet kan instaan. Het huis waar de moord gebeurd is, is een buis met één verdiep. Op het gelijkvloers heeft men eene tribuun, eene glazen deur en een achter poortje langs waar men denkt dat de moordenaar zal gevlucht zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken. Hel liberale Journal de Brugesbe kent heel naief dat zijn meestergast brkwaamheidskiezer (van rechtswege) bij bet exaam het kolossate getal van... 7 punten behaald heeft. Zaak Corvillain. De opgravingen en opzoekingen duren voort. Woensdag namiddag werden zij voortgezet in tegen woordigheid van De Launay, tol 6 ure 's avonds. Donderdag geschieden zij met Corvilain en Launay te samen. Men heeft nog vijf lijken gevonden woensdag vond men er vier en donderdag morgend een. Het eerste is dat van eene vrouw 25 tol 30 jaren oud; die niets aan het lijl meer had dan eenige vodden. De tweede en derde waren van mannen, die totaal onkennelijk zijn het vierde van een jong meisje, naar het schijnt 15 jaren oud. Er was aan dit leste lijk geen enkel kleedingstuk meer zichtbaar. Hel lijk dat men donderdag morgend vond was dat van eenen man. die totaal onkennelijk was. i>e beide beschuldigden zijn gedurig vergezeld van gendarmen in burgers- kleeren. De ramp van Austruweel heeft eenen orgelman van Houthulst veel stui vers in den zak geholpen.Op het oogenblik der ontploffing was hij, vergezeld van vrouw en vier kinderen, in de nabijheid der kardoezenfabriek met zijn karreken dat door de kardoezen doorboord werd, terwijl zijne drie kinderen erg gekwetst waren. Hij bekwam de toelating der overheid om de openbare liefdadigheid in te roe pen, en plaatste zich met het half ver nield rijtuig en de gewonde kinderen op den doortocht naar de plaats der ramp. ven gaf zoo mildelijk, dat hij zaterdag met zijne vracht in zijn dorp terugkwam, en eene kruiwagen noodig had om de geldstukken naar zijne woning te bren gen. Volgens men verzekert, is de fami lie Edison afkomstig uit Holland, waar de Edison's van vader tot zoon molenaars waren. De laatste was naar Amerika uit geweken omtrent 1730. De langlevigheid is eene igenschap dier familie. De over grootvader van den beroemden uilvinder is gestorven iu den ouderdom van 102 jaar en zijn grootvader in dien van 103 jaar. Zijn vader, die nog leeft en 85 jaar oud is, is nog kloek en gezond. De statisticus, Dr Engel, heeft eeni ge cijfers verzameld, die laten zien wat de oorlogen der laatste 34 jaren, aan geld en menschen hebben gekost. Krim-oorlog 750,000 menschen en 4776 millioen gulden de Italiaanscbe oorlog van 1859 eischte 45,000 slachtoffers en kostte 720 millioen gulden; de Deensclie oorlog van 1864 3000 en 84 millioen gul den de Noord Amerikaansche burger oorlog van 4861 tot 1865 kwam de Noor delijke Staten te staan op 289,000 man en 10,800 millioen gulden, de Zuidelijke Staten 250,000 man en 5520 millioen gul den de oorlog der Duitschers 1864 45,000 man en 792 millioen gulden de expeditie naar mexico, Cochin, China 65,000 man en 480 millioen gulden de Fransche-Duilsche oorlog van 1870-1871 kostte Duiisciiland 60,000 man en Frank rijk 103,000 man en 7200 millioen gul den Je Bulgaarsch Servische opstand 25,000 man en 420 millioen gulden de Russisch-Turksche oorlog 250,000 man cn 2700 millioen gulden de Zuid-Afri- kaansche oorlog 30,000 man en I I milli oen gulden de oorlog in Afhanistan 250,000 man en 518 millioen gulden. Te samen dus 2 millioen 253 duizend menschenlevens en 34248 millioen gulden gingen verloren. Nationale Gildenbond van Belgie. In de vergadering tusschen de ufgeveer- digden van verschillende Gilden der Am bachten van het land te St. Nikolaas om eenen bond op wijden voet te slichten en waar Leuven, Antwerpen, Brussel, Gent, Brugge enz. hunne vertegenwoor digers naartoe gezonden hadden voor hel stichten van eenen Bond, werden de volgende grondregelen gestemd en aan- genomee 1° Verbroedering der leden van de ver- schillige Gildehuizen 2° onderzoek en bespreking van de algemeene belangen gen der ambachten en neringen 3° idem der bijzonderste belangen der gezellen (spaarkassen, ouderlingen bijstand)4° idem der bazen en meesters5° idem hervormingen in te brengen tot het wel zijn der werkende klas (wetten voor te dragen). Jaarlijks zullen de afveerdingen van deize gildehuizen vereenigen en andere kunnen er zich bij aansluiten. Elke gilde zal volkomen meester zijn en blijven zich in te richten zooals zij verkiestimmers de toestanden verschil len van plaats tot plaats. Tot leden van het voorloopig komiteit werden benoemd: MM. prol. Helleputte (Leuven) voorzitter Arth. Verhaeghen endeBuck(Gent).Merviliie(Brugge). Backx (Antwerpen). Otto of De Preter (Brussel), j. Nobels (St Nikolaas). Een adres van verkleefdheid aan Z. M. den Koning werd gestemd als protest te gen de onvaderlandsche betoogingen zon dag te Brussel en te Fracneries gehou den. Mechelen, 3 oct., 11 u. 's avonds. Brand. Dezen avond werd onze be volking in opschudding gebracht door een hevigen brand, welke in de werkhui zen van M. Devos, aannemer, was losge- bersten. Die werkhuizen bevinden zich op de Melaan en palen langs de eene zijde aan hel hoekhuis der Molenstraat, bewoond door M. Devos en langs den anderen kant aan het uitgestrekt gesticht der Broeders van Bermhei'tigheid, dat tot pensionnaat dient en ruim vierhonderd kindereu be vat. Achter bedoelde werkhuizen staan in de Molenstraat, benevens eenige eenvou dige woningen, het houtmagazijn van M. Devos, dat als het aanzienlijkste onzer stad mag beschouwd worden. Het was rond hall zeven ure dat het vuur zich in het werkhuis vertoonde. M. Devos bevond zich op het oogenblik bui ten de stad. De alarmklok werd op St- Romboutstoren geklept, net brandsein gegeven en uit al de wijken der stad stroomde het volk naar de plaats der ramp. Men stelde zich onmiddellijk aan het werk om het vuur te overmeesteren,doch men moest slechts aaq de reddingswer ken denken. Twee burgers MM. Alb. Van den Bergh en Era, zoon, legden hierin zulken moed en koelbloedigheid aan den dag, dat zij herhaalde malen hun leven in gevaar stelden. De burgerlijke, rechterlijke en militaire overheden waren weldra ter plaatse, als ook gansch het politiekorps, de gendar merie en soldaten van het tweede regi ment artillerie. Het korps der vrijwillige pompiers snelde onmiddellijk met het blusclimate- rieel der stad ter hulp doch, ondanks de ieverige pogingen, die zij aan den dag legden, konden zij er niet in gelukken het vuur meester te worden. De brand had eene te groote uitbreiding genomen, de vlammen stegen met groot geweld in de lucht en daar het materieel onzer stad veel te wenschen laat, was het onmoge lijk een ernstig werk te kunnen verrich ten. De woning van M. Devos werd insge lijks langs de zoldering door het vuur aangetast. Menigvuldig waren de daden van moed en zelfgpoflêring die aan den dag werden gelegd. Een pompier, de ge naamde Cluytens, stadsschouwvager.nam plaats op het dak in het midden der vlammen om van daar het vuur te be vechten. Lansen en darmen werden naar omhoog getrokken doch te vergeefs, zij gaven op die aanzienlijke hoogte geen water. Vele darmen berstten. Weldra waren de twee gebouwen maar eenen vuurgloed meer en men vreesde voor de aangrende gebouwen. De wonin gen, die in de Molenstraat aan de maga zijnen var. M. Devos palen, leverden ins gelijks groot gevaar op. Meubelen en kleedingstukken werden op straat gewor pen en de bewoners vluchten weenend in de naburige huizen. Intusschen werden de leerlingen uit het pensionnaat der Broeders van Berm- hertigheid, die slechts sedert twee uren van hunne vacantie waren weêrgekeerd, met de beste zorgen naar het St-Liber- tuskollegie in de Beggaardestraat geleid, tot op het oogenblik dat alle gevaar was verdwenen. Eenige krachtige medehulp liet zich niet wachten. Het pompierskorps van den staatsspoorweg kwam, onder bevel van M. Degraux, ingenieur, op gymnastieken stap afgeloopen. De stoomspuit werd op eenige oogenblikken in werking gebracht en het vuur mei eene verdubbelde kracht aangevallen. Dank aan de ieverige en machtige pogingen der zoo goed ge oefende staatspompiers, wier lof in alle monden lag, kon men er ingelukken de aanpalende huizen te bevrijden en rond negen ure het vuur te overmeesteren. Gansch het werkhuis van M. Devos, als ook het bovengedeelte zijner woning zijn de prooi der vlammen geworden. De schaê, door deze ramp veroorzaakt, is overgroot.De oorzaak is thans nog niet gekend. Een onderzoek is onmiddelijk ingesteld. Men heelt eens te meer bevondenwelke gebrekkige toestellen onze stad voor der gelijke omstandigheden ten dienste heelt. Voor wat de ramp van dezen avond aangaat, is het grootendeels aan de tus- schenkomst der pompiers van het arse naal te danken dat men geene grootere schaê heeft te betreuren.Eene bijzondere hulde komt die moedige werkliê toe. Op het uur, dat ik u schrijf, zijn de pompiers der stad nog ter plaats. (Handelsblad.) Een nieuwe Vander Zande. Sedert maanden waren de gendarmen van Bouillon en Paliseul op zoek naar zeke ren landlooper, Toussaint genoemd.Oyer eenige dagen werd hij gezien te Plame- vaux, en de schepene hield hem aan den klap, terwijl men de gendarmen gir.g verwittigen. Deze hielden onzen man aan en leidden hem naar Paliseul. Onderweg vergastten de gendarmen hunnen gevangene op een glas bier en deze weigerde niet. Doch als hij glas moest aan de lippen brengen, rien hij Dat gaat niet om te drinken Hij rukte de handboeien los, drouk deed de boeien weer aan en vertrok ver volgens met de gendarmen Deze lachten om die perten en waren heel te vreden, zulken vroolijke gevang, ne le hebben. In de gendarmerie te Paliseul geko men deed de bevelhebber den landloo per een goede maal opdienen op dezes vraag werd hem bier gegeven en een glaaske jenever. Vervolgens deed men hem weêr de handboeien aan en sloot hem in de cel. De gendarmen gingen dan hunne peer- den verzorgen. Vijf minuten nadien kwam men hun zeggen dat Toussaint hei hazenpad gekozen had 't Was waar. De kerel was al lachende vertrokken, zeg. gende aan de personen die hij ontmoette- Ga zeg aan de gendarmen dat ik hen fijn uitlach. Om buiten te geraken, was Toussaint eenvondig op zijn bed gaan staan, had met zijn hoofd het plafond ingeslooteu was naar boven geklommen en verder de gendarmerie doorgetrokken op zijne dui zend gemakken. Hij was op vier stappen voorbijgegaan j van de gendarmen, die met hunne peer- den bezig waren, en hij loopt nog. Een huis ingestort. Een schrik- i kelijk ongeluk is woensdag voormiddag te Leuven gebeurd. De heer Albrechts bouwt een nogal groot huis op den boulevard van Thienen. Woensdag, rond half twaalf deed zich een afgrijselijk gedommel hoorenenhel achterdeel van het in opbouw zijnde huis stortte in. Een stolwolk verhief zich op de plaats der ramp. Men sprong ter hulp en men bestatigde dat een werkman de dood onder de pui- nen gevonden had. Drie erg gekwetsten zijn naar het hos- pitaal overgebracht en zijn berecht. De toestand van een hunner is zeer vol doende. Vijf andere werklieden, min of meer gekwetst, zijn naar hunne woning over gebracht. De gedoode werkman is zekeren Bau- dewijs wonende in de Parkstraat te Leu ven. Dinsdag is te Pitthem een erg onge luk gebeurd. De genaamde Karei Delod- der, bijgenaamd Friekske De Ketser, voer man bij den heer Karel-Lodewijk Buysse landbouwer te Koolskamp, was met eeoe verhuizing naar Pitthem gereden. Onder weg dreigden eenige persen vat den verhuiswagen te vallen. DeloJder sprong op den dissel om ze op hunne plaats terug te steken, doch hij gleed uil, viel zoo ongelukkig onder den wagen, dal een der wielen hem over hoofd eu hals reed, zoodat hij op den slag dood bleef. Het slachtoffer is een jongeling vat 28 jaar oud. Zijn lijk werd naar het Oud manhuis van Pitthem gebracht en werd Donderdag begravan. De ongelukkige werd algemeen geacht, want hij was een brave werkman. In de kleine stad Leuze, is een huis afgebrand, dienende tot winkel van kolo niale waren, likeuren en petrool. Het vuur woedde met de uiterste hevigheid, zoo dat de bewoners z.ich slechts met groote moeite en bij middel van leeret konden redden. De schaê bedraagt 40,000 frank. Bij tijds wakker geworden. De be jaarde jufvrouw Anne Mattner, die de vorige week teStubendorf gestorven was, zou ter aarde worden besteld. De kist stond op een wagen met twee peerdeo bespannen en naast het rijtuig liepen zes bloedverwanten der doode. Toen de stoet zich een eind wegs voort bewogen had, hoorde men eensklaps ge krabbel in de kistmen opende die on middelijk en vond er de vrouw met geo pende oogen in liggen aan de rechterzij waar de hand het been raakte, was het doodskleed stukgescheurd en aan 'tli chaam eene verwonding zichtbaar ;de vrouw bewoog den arm. Men keerde onmiddelijk naar Stuben- dorf terug en bracht de vrouw te bed. Zij begon na eenigen tijd te weenen, kon niet spreken en sliep weldra in. Donder dag morgend vroeg ontwaakte zij weêr, dronk een kop koffie en zegde Wat heb ik een schrik doorgestaan. Verder was niets uit haar te krijgen. Zonderlinge zaak. Niet ver geit gen van Seneffe, sta^t er eene pachthoe ve, weleer bloeiend, doch nu in armoede gedompeld, en bewoond door eene fami lie wier benaming waarlijk terugstootend is. Dagelijks wordt er in liet huishouden hevig gevochten en zeer dikwijls worden er personen gevaarlijk gewond. De gebu ren zijn zoodanig bevreesd door de we derwraak dezer lieden, dat zij de policie niet durven verwittigen en die afschuwe lijke feiten verzwijgen. Sedert woensdag is er daar anders geen spraak meer dan van eene moord poging,door den pachter op zijnen knecht gepleegd. De geneesheer L... geroepen heeft bestatigd, dat den knecht erg ge wond was. Toen de heer L... den pach ter beripste, zijnen onderdanige zoo hevig geslagen te hebben vergenoegde bij zich te antwoorden Er spijt mij maar een dingen, 't is dat ik hem op den slag niet gedood heb. De schrik dezer lieden is zoo groot,dat de politie zich op de pachthoeve niet zoo i-

De Denderbode | 1889 | | pagina 2