NIEUWS- EN AANKONDIG INGSBLAD VAN DE STAD EN'T ARRONDISSEMENT AALST. BESCHULDIGDE. ponderdag 10 October 1889, 10 centiemen per nummer 448te laar, N° 2402. ABONNEMENTPRUS ANNONCENPRIJS Poliliek overzicht. Ballotteeringen in Frankrijk. S8 Benoeming van den Bisschop van Geul. De wet van zes miljoen. .25 fli E.S Z I.«IL DENDERBODE blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder Sleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars .*3 25 voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen, m _pe inschrijving eindigt met 31 December. Hen schrijit in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen Gen dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqu Hmm lil,SI 0 OCTOBER, 1889- H Was zondag wat beter weêr dan den jj september en men werd hel gewaar AR Hn de vroege opkomst der kiezers 'twas also! allen haast haddenom gedaan te hebben. De oorlog tusschen de plakkaartplak- iers was, zoo mogelijk, nog woedender jan over 14 dagen. Den geheelen dag ieelt het plakken en overplakken voort ui 4. UI LH 4S 5.1- In i::,ï 35 5,« MM Also! er nog invloed op de kiezers kon oitgeoelend worden door al dit papier en stijfsel en hun bulletijn al niet gereed ge- touwen was De stad was veel kalmer dan den 22 september alleen op de hoogten, te ïlontmartre en te Belleville, ging het er woelig toe en viel er al eens een vuist- slagmaar de politiemannen waren er spoedig bij om de vechtenden te schei- den. i De anarchisten bevelen de onthouding m« omdat er met de tegenwoordige maatschappij toch niets aan te vangen is; terwijl, op andere plakkaarten, ge lende konservatieven de kiezers aanzei len om te stemmen voor de boulangisten. De meeste kiezers bezagen echter deze plakkaarten niet. Zij gingen in stille kie nen en trokken daarna naar de,,tentoon- plelling. Den geheelen dag zou men niet gezegd hebben dat er kiezing was, doch, legen den avond kwam er leven in de [brouwerij. Op de boulevards krioelde eene onaf zienbare menigte in de koffiehuizen zat «en als gepaklen haring op een en met moeite konden de rijtuigen voort. Voor de bureelen der Pressenabij het opera, was er een buitengewoon groot gedrang, maar de transparent zegde er iiiel veel, zoodat iedereen naar den Gau- lois ging zien. Daar zag het spoedig zwart van volk en moest de politie te peerd herhaaldelijk het volk achteruit- drijven tot in de aanpalende straten. Aan de France was het gewoel al even groot. Herhaaldelijk werden de boulan gisten hier handgemeen en sloeg men elkander met de stoelen uit de koffiehui zendp politie had het hier alles behalve gemakkelijk. De vechtenden, na gescheiden te zijn, gingen daarom niet minder met zingen en roepen voortLeve Boulanger "Weg Boulanger Op een gegeven oogenblik ontstond er een vreeselijk gewoel. Het volk werd nu achteruit gejaagd en de straat DE Men kende toen reeds vele uitslagen. De kiezingen van MM. Chautemps, Jac ques, Flocquet, Lockroy werden door de republiekeinen dapper toegejuicht,terwijl de boulangisten juichten, over den zege praal van MM. Naquet, Mermeix, Lai- sant, Richard, enz. Het is ontbelwisthaar dat de neêrlaag van MM. Turquet en Andrieux een ge voelige slag is voor de boulangisten. Rond 9 ure kon men, om de gewone uitdrukking te bezigen, op de boulevards over de koppen gaan. Men werd er let terlijk gedragen. Met volk sleurde de dagbladen uit de handen der honderden gazetverkoopers, welke de eerste uitsla gen riepen. In alle aanpalende stralen stonden afdeelingen rcpubliekeinsclie garden te peerd geschaard. De Presse was op dit uur geheel en al afgesloten door eene dubbele rij agenten. In de me de Croissant waren de buree len der Balaille van onder tol boven ver licht. Eene bende boulangisten kwam," onder het geroep van Leve Boulanger ten half tien het gebouw belegeren. De redacteurs en het werkvolk kwamen echter naar builen, zoodat er een gevecht met slok- en vuistslagen ontstond, waar aan de policie spoedig een einde stelde. Verschillige personen werden bloedend en bewusteloos weggedragen. Te Belleville werd de neêrlaag van Rochefort door de republiekeinen luid ruchtig gevierd. Men maakte rondedan sen en zong treurzangen op Rochefort. Te Courbevoie, waar de boulangisl gekozen werd, vierden zijne aanhangers den zegepraal door een banket, toen de republiekeinen de zaal overweldigden, de boulangisten aan de deur smeten en zelf begonnen te bankettecren. Toen men aan de mairie van het XXe arrondissement de uitslagen aanplakte en meldde dat MM. Dumay en Tony Révillon de boulangisten Rochefort en Vergoin hadden geslagen, zong het volk de Marseillaise. Over de neêrlaag van M. Antoine, te Neuilly, is men over 't algemeen niet kwaad. Indien de oud-afgeveerdigde van Melz gekozen ware geweest,zou Duitsch- land dit wel eens kwalijk kunnen geno men hebben. Op 40 afgeveerdigden van Parijs zijn dus de helft boulangisten en de helft republiekanen. Parijs 7 october. Ziehier builen de 9 koloniën, de offi- cieele uitslagen Gekozen republ. 124 oppositie 45. De nieuwe Kamer zal, rekening hou dende der uitslagen van den 22 septem ber, bevatten 364 republiekeinen en 212 oposanten, daar inbegrepen de kolo niën, waar zeker 8 republiekanen zijn gekozen. Vierde vervolg. V. B ttMnden, die hem eene eeuw schenen, had Rudolf met verdriet.en kommer geworsteld, toen °P «ns voor hem ccnc onvoorziene verandering Wifjnen toestand kwam. Op zekeren zondag na- ®iddag, toen hij voor zijne huisdeur in de Stepha- BUtraat stond, en op het punt was zich naar de Ic begeven, zag hij op cenige stappen vandaar fijf oor het hollen vaneen paard, twee heeren uit rijtuig vallen. Hij snelde toe om hulp tc bren- Een der personen was er met den schrik van 1 gekomen de andere had aan het hoofd cdnc JJjM* wonde, waaruit bloed overvloedig stroomde, «ein bezag den gekwetste nauwkeurig en r ende in hem SI. Steinbaeh, den eersten kan. rklerk van MüllendorlF. Door medelijden bewo gen droeg hij hem, geholpen door den anderen persoon, die zich Ebenhart noemde, naar de wo- n®l. waar hij een vertrek had gehuurd, en v»r zocht vriendelijk de huislieden den ongelukkigen daar de eerste noodige zorgen te laten toedienen, alvorens hem naar zijne woning over tc brengen. Dit werd toegestaan, en nu ijlde Rudolf heen om eenen doktor te roepen. Toen deze de wonde had onderzocht, verklaarde hij onbewimpeld,dat dezelve zeer bedenkelijk was, en hij zelfs voor het levens, behoud van den ongelukkige veel vrees koesterde. Wanneer de geneesheer het huis had verlaten, verzocht de lijder aan zijnen vriend Ebenhart, on- middelijk naar Müllcndorf te gaan, hein het ge beurde tc verhalen, en hem dringend te verzoeken dadelijk bij hem tc willen komen, daar hij hem eene zaak van het grootste belang had mede tc dee- lcn. Toen Slüllendorff de woning was binnengetre den, en zijnen klerk in bedroefden toestand zag, vloeide er ecu traan van medelijden over zijne wangen. Van zijnen kant gevoelde Bernstein, bij het zien van zijnen gewezen patroon, eene zekere ontroering, die echter slechts een oogenblik duur de, daar zijn geweten hem zegde dat hij zich, voor wie ook, vrank en vrij mocht vertoonen. Steinbaeh verzocht MüllendorlF en Bernstein dicht bij hem te willen komen, terwijl hij de andere personen vroeg, zich voor cenige oogen- blikken te willen verwijderen.Toen hieraan voldaan was, sprak de lijder met eene zwakke stem M. Müllendorff, ik heb u laten roepen om u «ene gewichtige openbaring t« doen, alvorens ik ga De nieuwe Kamer. Men weet dat 390 bepaalde kiezingen plaats hadden bij de eerste stemming op 22 september. Zondag hadden er 183 ballotteeringen plaats, waarvan 36 te Parijs en 147 in de departementen en 3 kiezingen (Martini que en Guadeloupe). Op dit oogenblik zijn er 179 balloltee ringen officieel gekend. De ballotteerin gen te Sainl-Pons en koloniale balot- teeringen en kiezingen ontbreken nog. De 179 gekende ballotteeringen geven 128 republikeinen £51 konservatieven en boulangisten. Rekening gehouden van de eerste stemming, bij welke 230 republiekeinen en 160 konservatieven en boulangisten werden gekozen en genomen dat van de 7 nog ongekende uitslagen er 6 ten gunste van de republiek uitvallen zoo komt men tot het feit dat de nieuwe Kamer zal bestaan uit 3641 republikeinen. 212 konservatieven en boulangisten. Van de tot hiertoe 569 gekozenen ko men er 287 uit de overleden Kamer en 272 maakten er geen deel van. De 287 uitgaande bestaan uit 197 rep. en 100 kons. en boul de 292 nieuwe bevatten 171 rep, en 111 opposanten. Twee senateurs maken deel van de Kamer MM. Léon Say, rep. en Naquet boul. De 364 rep. kunnen, voor zooveel dit tot hiertoe kan gezegd worden, onder verdeeld worden in 264 gematigden en 100 radikalen van alle slag, en 10 soci alisten er bij gerekend. De 212 leden der oppositie bestaan uit 168 konservatieven en 44 boulangisten. De oppositie konservatieven en boulangisten telde in de leste Kamer ongeveer 185 leden, waarvan een 20ial boulangisten. Parijs 8 oct. De Autorité jubelt omdat de konserva tieven de republiek hebben gedwongen gematigd te worden. De Figaro hoopt op de vorming eener groote parlij, ten einde de ministeriën te doen leven. De Justice zegepraalt over de dood van het boulangism en de neêrlaag der reactie. Rome, 8 oct. De Observatore J omano is van gevoelen dat de goede uitslag voor de republiek in Frankrijk niet volledig genoeg is, voor wat de vastheid der ministeriën be treft. Volgens de Riforma zal de uitslag der fransche kiezingen in Europa wel ont haald worden. Die toestand moet a! de brave lieden van genen kant der Alpen gerust stellen, zegt het blad. sterven.... Gij neemt de zaak te erg op, antwoordde .Müllendorff op troostenden toon gij zult, hoop ik, integendeel weldra hersteld zijn. M. Steinbaeh schudde ontkennend het hoofd cn zeidc. —Er is geen herstel meer mogelijk, Mijnheer. Ik voel mijn einde naderen slechts nog cenige uren heb ik tc lcven.Luister dus naar eene vcropenba- ring, die ik u gaan doen, en wees vergevingsgezind na dezelve gehoord tc hebben. Ik begrijp u niet, sprak Müllendorff; ik heb u niets te vergeven gij lijdt gewis aan ecnigc koorts. Ik herhaal u integendeel dat gij, ulsook Bern stein, mij veel te vergeven hebt. Ik ben een ellen deling, een misdadiger jegens u cn jegens God. Een misdadiger! riepen Müllcndorf cn Bern stein bijna gelijktijdig en met zichtbare verwon, dcring uil. Ja, een groot misdadiger, herhaalde Stein bacli, cn ik beken dit tot mijne schande. Maar mijn geweten Iaat mij geene rust meer, het loont mij in het vei'schiet reeds den verbolgen opperrechter aan voor wien ik weldra rekenschap zai moeten afleg gen. De lijder scheen door die woorden afgemat en behield eenige oogcnhlikken het stilzwijgen, terwijl de beid* omsta anders alkander met klimmende Een telegrafische bericht uit Rome kondigt ons aan dat onze Heilige Vader, Leo XIII, tot bisschop van Gent komt te benoemen den Eerw. Kanun nik Antonius Stillemans, voorzitter van 't Groot-Seminarie te Gent. Onze nieuwe bisschop werd geboren te St Nicolaas, den 10 december 1832. Na schitterende studiën, werd hij priester gewijd in 1856 en weldra daar na,door Mgr. Delebecque, naar de Hoog- scliool van Leuven gezonden om er de wonderbare bekwaamheid te ontwikke len waarvan hij gedurende zijne vroege re studiën onbetwistbare proeven had geleverd. In 1860, bekwam de E. H. Stillemans den titel van doctor in wijsbegeerte en letteren na eene schitterende verdediging van zijne aanvaardingsthesis over den grooten dichter Vondel en zijne dicht stuk Altaarsgeheimenissen. Mgr. Delebecque zond, in 1860, den jeugdigen doctor naar St-Nicolaas om er als leeraar der humaniteiten in 't Klein Seminarie op te treden. De jonge leeraar kweel zich van deze lastige taak met den besten uitslag, gedurende 7 jaren,'t is te zeggen, tol 1867, wanneer Mgr. Bracq hem tot superior van 't zelfde gesticht benoemde in vervanging van den Eerw. Kanunnik Dubois. Op 30 Mei 1869, werd de E. H. Stille mans lid van 't kapitel van St-Baafs be noemd, Eindelijk op 9 Augustus 1888, ver trouwde Mgr Lambrecht hem het gewich tig ambt toe van voorzitter van 't Groot Seminarie. 't Was de Eerw. Heer Stillemans welke de lijkrede uitsprak bij de begrafenis van onzen zoo diepbetreurden bisschop Mgr. Lambrecht, zoo vroegtijdig aan onze liefde en genegenheid omrukt. De E. H. Stillemans werd door de volksstem een der eersten aangewezen onder de uilstekendepriesters welke konden geroepen worden om Mgr. Lam brecht op te volgen. Zijne nederigheid deed hem veel tijds wederstaan aan den oproep van Z. H. Leo XIII, doch eindelijk door aanhoudend aandringen bewogen, stemde hij toe lot groote vreugde der ganschegeestelijkheid en van alle geloovigen, welke hem, door hunne medewerking en gebeden, zullen ondersteunen in de uitoefening van zijn lastig en moeilijk bisschopschap. Onze nieuwe bisschop is minzaam van karakter verdraagzaam en dienstvaardig jegens allen die hem omringen, en onge twijfeld zal hij weldra, even als zijnen betreurden voorganger, hel hart zijner diocesanen gewonnen hebben. En daarbij hij is vlaming van opvoe ding, een erkende beoefenaar onzer moedertaal en vurige voorsiaamler der Vlaamsche belangen. Als redenaar staat hij als eenen der beste Vlaamsche sore- kers bekend. Mochtë Mgr. Stillemans lange j'iren aan 't hoofd onzes bisdoms staan, mochte het hem gegeven wezen het werk der godsdienstigeherboring en van den maat* schappelijken vreden te voltrekken door zijoen voorganger met zooveel iever. wijsheid en voorzichtigheid aangevangen. Leve dus, llgr. Stille- mang, onze nieuwe bis schop Het consistorie in 't welk onze nieuwe bisschop zal gepreconiseerd worden, zal naar alle waarschijnelijkheid gehouden worden op 't einde van November of in 't begin van December, ten ware dat de date vervroegd wierde uit hoofde der talrijke openstaande zetels in 't Heilig College. M. de minister van binnenlandsehe zaken heeft aan de gouverneurs der pro vinciën eenen omzendbrief doen gewor den, betreffende de toepassing der wet welke een bijzonder fonds van 6 m: 'joen daarstelt, te verdeelen onder al de ge meenten van het land. Ziehier dit belangrijk stuk Brussel, 30 september 4889. M. de Gouverneur De wet vau 19 augustilestleden (Staats blad van 22) heeft een bijzonder fonds ingericht, bestemd om de inkomsten der gemeenten te vergrooten, en dat onder deze zal verdeeld worden volgens het cij fer harer bevolking De opbrengst van het vergunningsrecht van verkoop van sterkedranken, waaraan elke peisoon onderworpen is, die te beginnen van 17 juli 1889 eene slijterij in 't klein van alkoolische dranken opent en dc op brengst van de invoerrechten op hel vee, worden voor dit fonds bestemd. Zoo lang de ophrengst dezer lasten niet een cijfer bereikt, dal toelaat de gemeen ten eene som uit te betalen, gelijk staande aan 1 fr. per inwoner, zal de noodige som ter bereiking van dit cijfer geheven wor den op de opbrengst der invoerrechten. Het aandeel, dat elke gemeente toekomt, wordt alle drie maanden afgeteld volgens de wijze, gevolgd voor de verdeelir.g van het gemeentefonds, ingesteld door de wet van 18 juli 1860. De wet in kwestie, verplichtend zijnde te beginnen van 1 januari 1890,zoo zullen de gemeenten het gebruik van hun aan deel in dit nieuwe fonds te regelen heb ben voor dit dienstjaar 1890, vooi bazis nemende eene som, in franks gelijk staande aan het getal harer inwoners, volgens de tienjaarlijksche volksoptellin gen van 31 december 1880. Ik verzoek u, M. de Gouverneur de aan dacht te willen roepen van de gemeente raden en van de bestendige deputatie, op de noodzakelijkheid de opbrengst van het verwondering aanzagen. Ma cenige stonden licr_ valtc M. Stcenbach Luistert gij beiden, of ik niet waarlijk een ellendige, een strafschuldige ben. Ik had een mees. ter, wiens vertrouwen ik volkomen had ingewon nen ik had hetzelve nogthans enkel door ge veinsdheid bekomen mijne handelingen, mijne schijnbare verkleefdheid waren niet oprecht. Dic persoon, Müllendorff, waart gij. ik gaf u valschc inlichtingen, ik bedroog u. Docli Iaat mij voort, spreken. Ik had een makker, een ieverig, deugd. zaani jongeling, die mij zijn vertrouwen schonk, cn mij als een broeder lief had. Die jongeling was, door zijlij openhertig karakter, de lieveling van allen, die met hem in betrekking waren ook was bij kundig en werkzaam, zoo dat hij van jaar tot jaar bevorderd werd. Dit ontstak tny den af gunst, den nijd, en ik vormde bet helseh plan hem in zijn verderf te storten.Die jongeling, Bern stein, waurl gij Hcwel 1 nu begrijp ik alles, riep Rudolf verbazing uit, terwijl hij zijne handen samenvoeg de. Onderbreek mij niet, edelmoedige jongeling hervatte Steinbaeh, laat mij, tot liet einde toe. mijne schanddaad verhalen. Ik roofde uil bet oud heidkundige kabinet van mijnen patroon eenige munten, en deed bij hem het denkbeeld ontstaan, dat gij, al» liafhebber van gedenkpenningen, de dader van den diefstal waart. Ik ging verder twee dagen na uwe laatste reis, ontvrcenu ie ik de twee gouden gedenkpenningen, en verbor; die in uwen koffer,om alzoo u,bij de eerste nasporing, als een dief te doen doorgaan.... om u, onvergeeflijke misdaadin het ongeluk te storten, u van uwe eer te berooven De lijder zweeg en bedekte zijn gelaat met beide handen. M. Müllendorff stond als aan den grond genageld. Wie had ooit zooveel geveinsdheid, zooveel ontrouw durveu vermoeden, zegde hij in zieli zeiven. Hoe lichtzinnig heb ik toch gehandeld O, hoe betreur ik mijne dwaling Bernstein was voor liet bed neérgeknield en weende stille tranen. Ik dank u, God, fluisterde hij, dat gij mijne onschuld zoo schitterend aan den dag hebt doen komendat gij mij in mijne eer hebt hersteld: Eeuwig zal ik uwe wondervolle leiding en beschik king loven en prijzen. Geef mij nu nog kracht en middelen om mijne oude, arme moeder behoorlijk ic ondersteunen, en hare levensdagen te verzoeten dan ben ik rijk genoegmeer vraagt mijn hert u niet. Ma cenige oogenblikken zegde de lijder, terwij bij een betraanden blik op Bernstein wierp en hem de hand toereikte (Wordt voortgezot.)

De Denderbode | 1889 | | pagina 1