Grootheid. Fiasco. Het Vlaamsch voor de Rechtbanken liü'uic aan 'l Ministerie. Allerhande nieuws. biJ- ben besloten dat artikel niet te stemmen Dus ben ik van zin geen deel te nemen aan de verdere stemmingen over de af- deelingen. Eu wil gij nu welen, geachte lezers, MM. Buis en Féron spannen te samen om het ontwerp te bestrijden die zij vroeger voorstelden Céla dépend des cas zeker. Welke belachelijke politieke hans worsten toch Naar de Brussclsche dagbladen mel den hebben de vereenigde maar niet ver hroederde liberalen besloten eenmanilest tot 't volk te richten, om te protesteeren tegen de afschafling der bekwaamheids kiezers zonder recht. In dat geval zegt onze Conlrater De Standaerd van Vlaanderen zouden de calholieke Krin gen niets beter dan het zelfde kunnen doen en overal neven de geusche woor den de hier hooger bedoelde en ook de volgende liberale verklaringen aanplak ken Van M. Arnould die in 1883 zegde Nogtans geloof ik dat de ambtenaars maar in het kiezerskorps moeten treden als wanneer de andere soorten van bur gers er aangenomen zijn. Waarom een voorrecht ten gunste der ambtenaars Van M. Janson, die insgelijks in dien laatsten zin protesteerde De hervorming, zegde hij, is onvol doende onvolledig, bedrieglijk. En van M. Hanssens die uitriep De ambtenaars die den cijns niet be talen, er. daar zijn er weinig, zullen alleenlijk kiezers worden. En de dag is misschien niet ver afgewijderd op den welken onze tegenstrevers, terug aan het bestier zijnde, nogmaals de hervor ming die wij gaan stemmen, zuilen weg vagen daarenboven zal zij in den grond zoo weinige wortels geschoten hebben dat niemand om hare verdwijning zal geven en ze zal betreuren. Waarlijk niemand geeft er om. M. Hanssens is een goede profeet geweest. En nog een woord ten slotte. De libe rale schrijvelaars beweren dat de hoofd en onderofficieren evens als al de open bare ambtenaars. (De mestvagers en lanteernaanstekers der groote sleden ook zeker.) Veel meer kennissen hebben moeten opdoen dan er wel van de be kwaamheidskiezers geëischt wordt.. Dat is de waarheid voor vele gevallen, maar'tis niet min waar dat daar de ambtenaars, zoo men beweert veel meer kennissen bezitten dan van de bekwaam heidskiezers wordt geëischt, het hen dan toch niet moeielijk kan vallen om het exaam af te leggen.... W aro 'uden zij dan het exaam niet r.Als ze toch zoo bekwaam V schuilt daar achter 1 Flamlre libérale bekent \a:itn zoo gemakkelijk is dal j.i.aiid cue kan lezen en schrijven het, bij middel van eenen vraagboek, in wei nige dagen kan afleggen. Waarom zouden de zoogezegde slacht- olfers zich die kleine moeite niet ge troosten Nu,kunnen zij dit gemakkelijk kiesexaam niet aHeggen, 't is dat ze niet bekwaam zijn, dat ze bekwaamheidskiezers waren zonder bekwaamheid, dus zonder recht. En van dit oogenblik is het maar rechl- veerdig dat het bekwaamheidskiezers- schap hen ontnomen wordt. Geen voor recht meer, gelijkheid voor allen En zeggen dat de liberale drukpers die onbekwainen verdedigt en ze wil als kiezers behouden Maar wat is't De domste kneukel van gansch den aardbol wordt een ver licht, verstandig en geleerd man van T oogenblik dat hij zegt liberaal te Zuster Maria-TheresiaToen gij slechts even 20 jaar oud waart, werd gij gekwest op het slagveld van Balaclava, terwijl gij u toewijdet aan de verpleging der gekwetsten. In den slag van Magenta werd gij wederom gewond in de voor- linie der gelederen. Daarna hebt gij onze strijders verpleegd in Serie, in China en in M.-xiko. In den slag van Reichsholïen werd gij gekwetst van hel slagveld ge dragen, te midden eenermenigte gesneu velde kurassiers. Later viel een granaat midden in de ambulancie, die aan uwe zorgen was toevertrouwd gij hebt die granaat dadelijk opgenomen, ze 80meters ver gedragen en toen weggeworpen, juist terwijl de ontploffing nabij was, zood.it gij door de rondspatende scherven ernstig werd gewond. Nadat gij hersteld waart, hebt gij, aan uwen roep onver moeid getrouw, ons gevolgd naar Tong kin. Met deze merkwaardige woorden sprak de gouverneur-generaal van Tongkin, omgeven door zijnen stal in het front van alle millitaire troepen, de moederoverste der Zusters van Liefde aan. Hij verzocht haar daarna neer te knielen en sloeg haar tot ridder, met zijn zwaard drie malen haren schouder rakende. Bijna het «enige wat nog in Frankrijk wezenlijk groot mag heeten, behoort tot de toegewijden aan den Heer en aan zijne Kerk. Hoed af, liberalen, voor die vrouwen welke gij gedurig bespot en vervolgt. Eeue der eerste zaken die op de derde kamer te Antwerpen voorkwamen, gaf den heer ondervoorzitter Moureau aanlei ding om to toonen dat hel hem ernst is met hel handhaven van de nieuwe taal wet. Het onderzoek van de zaak had in onze taal plaats gehad na den eisch in de zelfde taal, van 't openbaar ministerie, wilde dc advokaat in T Iransch beginnen te pleiten. «Ik mag liet niet toelaten, zei- de de heer voorzitter. De betichte heelt mij bij den aanvang der zaak niet ver klaard dat hij in 't fransch wilde verde digd worden. Maar dat spreekt van zelfIede- een weel wel dat ik altijd in 't fransch pleit merkte de advokaat aan. Dat is niet voldoende dc wet eischt nadrukkelijk dat de belichte de begeerte uitdrukke in 't Iransch verdedigd te worden. Ik mag de wet niet overtra den, verklaarde de achbare beer Mou reau. Nadat de betichte daarop gezaaid bad Dat mijr. verdediger maar in 't fransch pleite stemde de voorzitter, als over gangsmaatregel, erin toe, dat het zoo gebeurde. Dijnsdag morgend wierd, ter korrekti- onneele rechtbank van Gent, voor de eerste maal, een advokaat gedwongen de laalstgeslemde wet, betreflende het ge bruik der moedertaal in strafzaken, na te leven. De heer rechter Vanbiervliet die, in afwezigheid drs voorzitters, dezes dienst waarnam, verzocht den heer Alb. Verbes- sem, dien de verdediging van eenen be schuldigde moest voordragen en die zijne pleitrede in het fransch begon, gebruik te maken van de moedertaal. De lieer Verbessem merkte op, dat zijn kliënt volkomen fransch verstond en bij, verdediger, dus vrij was deze taal te ge bruiken. De heer Vanbiervliet deed den advo kaat echter verstaan, dat zulke uilleg ging niet overeenkwam met den geest der wet en de verklaring, of beter de wensch. in het fransch verdedigd te wor den, vrijwillig moet gedaan worden door den beschuldigde, maar niet mag uitge lokt worden door de verdediging. Meester Verbessem onderwierp hem en droeg zijne pleitrede voor in zuiver vlaamsch. De liberalen worden gewaar dat hun nen veldtocht tegen het wetsontwerp van kieshervorming fiasco maken zal. De Brusselsclie briefwisselaar van den Jour nal de Gand is bier omtrent in volle be kentenis. Luistert Het bekwaamheids-kiesstelsel, zegt hij, als men het heet gelijk hel is, zal aan de aanvallen der klerikalen slecht kunnen wederstaal! het zat aan (le leden der lin kerzijde zeer moeielijk vallen het te verde digen met de noodige krachtdadigheid en overtuiging. De calholieke bladen nemen van nu af het gemakkelijk genoegen le herinne ren dat, een zeker getal liberale volks vertegenwoordigers, in 1883, verscheide ne punten hebben bestreden van het stelsel dal eindelijk heeft gezegepraald. Dc calholieken herinneren hier slechts de waarheid wij halen hierhooger de woorden aan die zekere liberale vertegen woordigers uitspraken om de kiesbe- kwaamheid van rechtswege te veroordee- len. En nu heden dat het ministerie voorstelt wat zij, in 1883, verlangden, verklaren zij er zich geweldig tegen Politieke hansvvorsterij is 't en anders niet Kond de 300 gemeenteraden hebben dankadressen aan 't Ministerie gestemd oor de wet waarbij een fonds van 6 millioen is gesticht en bestemd om verdeeld te worden aan steden en gem. enten in evenredigheid van een frank per inwoner. Dees fonds zal de ophelp zijn van vele gemeenten welker financiën in den krol zitlen ten gevolge van den schooloorlog van 1879 tot 1884. Vele gemeenten zullen nu hare schul den kunnen betalen terwijl andere drin gende openbare werken zullen kunnen uitvoeren of de lasten verminderen. Indien er in ons arrondissement nog Gemeentebesturen aangetroffen worden welke tot hiertoe hebben nagelaten een dankadres aan 't ministerie le stemmen, sporen wij hen aan er zonder verwijl toe over te gaan. Wij, calholieken, zijn hulde en dank verschuldigd aan de bekwame en spaarzame ministers die vele steden en gemeenten redden var» 't bankroet dat voor hare deur staat Wel van millioen. Burggtaaf Viiain XIUI, burgemeester van Ba?el, heelt aan M. don minister van financiën eenen bedankingsbrief gezon den, waarin hij tevens bet gebruik doet Rennen, dat zijne gemeente van het nieuwe fonds voornemens is te maken. Vooreerst zullen dc jaarwedden van den sekretaris en den ontvanger, alsook van al de bedienden der gemeente, met lü per honderd verhoogd worden. Vervolgens zullen dc opcentiemen ver minderd worden met lü por honderd op het personeel, 8 per honderd op de grondlasten en 8 per honderd op de patenten. Dc ovirige opbrengst van bel tonds zal besteed worden aan kasseiïng- en ge- zoudmakingswerken. Alzoo zullen al de inwoners der gemeente hun voordeel trekken uit de gift van het gouvernement. Deze korte opsomming toont genoeg welke groote weldaad het nieuwe fonds voor de gemeenten is. RECHTERLIJKE KRONIJK. De volgende heeren in het bestuurlijk arrondissement Aalst verblijvende zijn aangeduid om als gezwoornen te zetelen gedurende den vierden zittijd der assisen van Oost-Vlaanderen, welke zal geopend worden te Gent den maandag 4 novem ber aanst. onder voorzitterschap van den raadsheer Verbeke MM. de Cocqueau-Leirens. nijveraar, te Aalst. F. De Clercq, handelaar, te Ninove. D. De l'Aibre, handelaar, te Gee- raardsbergen. Zaak Engelbeen. Donderdag 10 October, verscheen voor de korrekti- oneele rechtbank van Gent,Lieven Engel been, oud 46 jaar, gewezen klerk van den gemeente-ontvanger der stad Gent, geboren en wonende te Gent. Hij wordt beschuldigd, als klerk van den gemeente-ontvanger der stad Gent, ten nadeele van deze slad of van M. Gue- quier Dutry gewezen ontvanger te heb ben ontvreemd. 1° Verschillige sommen gelds, welke zich uit hooide zijner bediening in zijne handen bevonden en die op het dag- en kasboek als uitgegeven opgeschreven zijn, voor het betalen van inueslkoepons van obligatiën der verschillende leerlin gen der stad Gent,aflioewel deze sommen tot dit doel niet gebruikt zijn geweest. Hij wordt dus belicht, op verschillende stonden, bedrieglijk ontvreemd te heb ben, van den 12 januari 1886 tot den 13 september 1888, eene som beloopende tot 98,015 fr. Deze som werd ontvreemd bij gedeel ten, in 139 keeren. Het beloop dezer in gedeelten om- vreemde sommen, verschilt nog al veel met elkander, Men treft er sommen in van 1200 franks, 1600, 1300, 1700, 195, 840, 300, 426, 141, 3597, 2163, 3807 396, 285, 270, 801, enz., enz. 2° Verscheidene sommen gelds te lieh ben ontvreemd, beloopende te samen lot 69,890 fr. welke zich uil hoofde zijner bediening in zijne handen bevonden en op het dag- en kasboek als uiigegeven zijn opgeschreven en hebbende gediend voor het uilkeeren van uitgetrokken obligatiën der verschillende leeningen van de slad Gent alhoewel deze sommen tol dit doel niet gebruikt zijn geweest. Deze som werd insgelijks bij gedeel ten, in verschillige keeren, tussehen den 1 januari 1886 en den 17 september 18«8 bedriegelijk ontvreemd. 3° Als klerk van den gemeente-ontvan ger der stad Geni, ten nadeele van deze stad of van M. Guequier-Dutry, ge vezei gemeente-ontvanger dezer stad,verschei dene sommen gelds ontvreemd te heb ben gezamenlijk beloopende tol de som van 6459 fr. 75 centiemen, welke som hij uit hoofde zijner bediening in banden bad en liet bedrag uitmaakte van ver schillende gemeenletaksen, die, alhoewel door de belastingschuldigen betaald en op de belastingrollen van het jaar 1886 gekantteekend, noch op de ontvangsten boeken der taksen, noch op hel dag- en kasboek als ontvangen opgeschreven zijn. Deze som is insgelijks in verschillende keeren bij gedeelten gedurende den loop der jaren 1886 en 1887 bedrieglijk ont vreemd. Zooals wij gezegd hebben, zal, in deze geruchtmakende zaak, de rechtbank voorgezeten worden door M. Baertsoen. De beschuldigde zal verdedigd worden door MMrs Victor Begerem, volksver tegenwoordiger en Albert Verbessen, beiden advokaten bij hel bof van beroep alhier. Er zijn ook twee burgerlijke partijen, namelijk de stad Gent, die zal vertegen woord igd zijn door MMrs Vermand el en Seresia, beiden advokaten van het be roepshof, en M. Ghequier. gewezen ge meenteontvanger, vertegenwoordigd door MM. Mechelynck en Parmentier, insge lijks advokaten bij het gentsch beroeps hof. Er zijn in deze zaak 41 getuigen ten laste en 4 ter ontlasting opgeroepen. Den len dag (donderdag) werden 7 getuigen ondervraagd en gehoord. Deze zijn de twee onderzoeksrechters de gewezen ontvanger, M. De Vigne. schepene van financiëa en de drie exper- ten. De 2pn dag (vrijdag).zijn 19 getuigen op geroepen geworden allen zijn beambten of gewezen bedienden van het stadhuis. Den 3e dag (zaterdag), zijn 19 gelui gen ten laste en 4 ter ontlasting gehoord worden. Do rechtbank heeft drie dagen gesteld voor het verhoor der 45 getuigen het is ecliter te voorzien dat zij op drie dagen niet zal gedaan krijgen met dit lastig en langdurig werk. WETTELIJKE BESLUITEN. Burgerwacht. Bij koninklijke beslui ten van 7 Oktober zijn de benoemingen van luiteiiaiit-adjudant-major en luite nant-kwartiermeester gedaan in de vol gende bataillous der niet-werkdadige burgerwacht onzer provincie. Nederboelare, luit. adj, maj. de heer C. Van Belle luit. kwart, meest, de heer C. Buyserie. Denderhouiem, luit. adj maj. de heer F. Baetens luit. kwart, meest, de heer A. Van de Velde. Herzele, luit. adj. maj, de heerE. Fou- cartluit. kwart, meest. E. Van Dries- scbe. Moorsel, luit. adj. maj. de heer L. De Rocker luit. kwart, meest, de heer De Buyle. Lede, luit. adj. maj. de heerP. Tant luit. kwart, meest, de lieer F. Van Hau wermei ren. Itoterninrkt. Heden zaterdag werden 1038 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7270 kilogr. Prijs 75 a 80. Akalst. Heden zaterdag morgend is er iu de Boterstraatopnieuw door eene kar, schade toegebracht geworden aan de uitgestalde goederen van eene koopvrouw in gleiswerk. Acht dagen geleden deed het feit zich nogmaals voor. Het verwondert ons dat het niet weke lijks gebeurt, want het verkeer is er op zekere oogenblikken allergevaarlijkst daar zekere kramen bijna de helft der straat innemen en die geene van de breedste is. Onzes dunkens zou men het plaatsen van kramen in de Boter straat moeten verbieden. Er is immers elders plaats genoeg. De eene of andere zaterdag zal men aldaar een onge luk te betreuren hebben en wie zal er de verantwoordelijkheid over dra gen Ons Ros Bavard. Onze geachte lezers weten reeds dat er op 49 October aanst. te Parijs eene Vlaam- sclie kermis gaat gehouden wor den ten voordeele der slachtoffers van Austruweel. De inrichtende commissie die slechts betracht deze Vlaarnsche feest al den luister mogelijk bij te zeiten, heeft zich lot verschillige Besturen van Sleden in 't Vlaarnsche land gewend ten einde te verkrijgen dat de vverkweerdigheden in haar bezit, naar Parijs zouden verzonden worden. Zoo vroeg men aan de stad Antwerpen haren Reus Dmon Antigoon, dc Reuzin, enz. aan Dendermonde haar vermaard Ros Bayard, enz. enz. Nu, Dendermonde heeft geweigerd, en om welke rede is ons onbekend.... Doch dadelijk heeft men de Commissie bericht dat Aalst ook een Ros Bayard bezit, en heden zaterdag morgend is alhier een af geveerdigde afgestapt om met de mees sters van Otis Bos in onderhandelingen te treden. Men was dadelijk totaccoord. Morgen Zondag 13 October, om 2 ure namiddag, zal ons Bos Bayard naar de Vaart rijden om er geladen te worden op het schip Le Soufle en dadelijk naar Parijs te vertrekken per sleepboot, En avant, onder de leiding van den Witten uit de Statiestraat en geescorteerd van de acht liberale merken. Men hoopt op vier dagen te Parijs aan tc komenGoede reis, heeren, en de wind van achter Dezer dagen is hel nieuw gemeente huis van St-Jans-Molenbeek ingehuldigd. Het vredegerecht van het kanton is inge richt in ile nieuwe lokalen. Tot zijne groote verwondering bemerkte de vrede rechter M. Beruaerts. toen hij bezit nam van zijne nieuwe verlioorzaai, dat het kruisbeeld, v\elke zijne oude zaal ver sierd bad, er niet geplaatst was. Hij pro testeerde krachtdadig tegen die vergetel heid, of liever vvegmofleling, der libera jen, Waarover klaagt gij 1 vroeg liern de burgemeester van Molenbeek. M. Holle voet, In geen der andere vredegerechten van Brussel en der voorsteden hangt er een Kristus. Ik heb mij niet le bemoeien met hetgeen mijne kollegas doen, antwoordde M. Beruaerts. In de drie vredegerechten, waar ik de eer gehad heb te zetelen, le Wellin, te Assche en te Molenbeek, heb ik het Kristusbeeld gevonden. Er is niets veranderd omdat ik nu eene groote zaal heb. En de Kristus zal terugkomen De vrederechter is inderdaad meesier in zijne lokalen, en de... vergetelheid van M. Hollevoct zal door M. Beruaerts hersteld worden. Men schrijft uit Antwerpen In de laatste dagen is er veel over onzen Reus gesproken en door de dag bladen zijn daarover inlichtingen mede gedeeld, die niet juist zijn, Tusschen liet volk bestaat het geloof, dat de Reus vervaardigd werd uit ge knauwd papier, door eenen gevangene die tot eeuwigdurende opsluiting of tot de dood was verooroordeeld en zijne vrijheid zou bekomen met dit werk te verrichten, en dien men inderdaad de vrijheid gaf, doch na hem de oogen te hebben uitgestoken of verbrand. Dat van dit vertelsel geen woord waar is, zal wel niet moeten gezegd worden. Ook de dagbladen hebben er verkeerde inlichtingen over meêgedeeld. Voortgaande op het opschrift, staande op de wagenkas van den Reus en aldus luidende ANNO CIID1CXXXIIII PETRUS VAN AELST P1CTOR FECIT hebben zij gedacht, dat de Reus vervaar digd werd door den Anlwerpschen schil der Petrus Van Aelsf. Dat is ouauwkeurig. De Antwerpsche briefschrijver van den Journal de Bruxelles zegt, dat hij be treurt eenen slag te moeten toe brengen aan hel volksvertelsel van den gevangene en dat de geschiedenis niet mag vervalscht worden, en voegt er bij dat Druon Antigoon gemaakt werd door den Ant- werpschen schil der Petrus van Aelst» zooals bovenstaande opschrift het ge tuigt. Welnu, ook die korrespondent kent de geschiedenis niet. Ziehier de waarheid De Reus werd vervaardigd uit hout, plaaster en gestampt papier, door den kunstschilder Peter Coecke, geboren te Aalst, op 14 Augusti 1502, die in 1527 werd aangenomen als vrijmeester der Lukasgilde cn in 1534 den Reus vervaar digde. Petrus Coecke, die de gewoonte had zijne schilderijen, die weinig gekend zij op, te teekenen Pet. van Aelst, omdat hij van die stad geboortig was, werd benoemd tot schilder van Keiler Karei V, zooals lilijkt uit het eerste opschrift, welke op het voetstuk van den Reus heeft gestaan eu aldus luidde Pet. van Aelst. Piet. Imp. Corolus V Fecit A° MDXXXllll. Petrus Coecke, gezegd van Aalst, is le Brussel overleden op 6 Mei 1550. Ziedaar de geschiedenis, die bevestigd wordt door hel feit dat er geen schilder bestaan heelt, wiens familienaam Van Aalst was. Uit bovenstaande blijkt, dat dat de Reus 355 jaar oud is, endoorden Aal- stenaar Pieter Coecke werd vervaardigd. De Vlaarnsche Kermis te Parijs. Hel feest ten voordeele der slachtoffers van Austruweel, dat te Parijs zal plaats hebben, belooft allerprachtigst te zijn en, wat beter is, eene buitengewone op brengst te verzekeren. Geene moeite, geene kosten worden gespaard om het Vlaarnsche leest aantrekkelijk te maken. De koninklijke zangmaatschappij Legia, van Luik, heelt hare medewerking loe- zegd. Er zullen ter gelegenheid van dit feest, hetwelk op 19 en 20 dezer zal plaats heb ben, verscheidene pleziertreinen inge richt worden vertrekkende uit Antwer pen, Brussel-, Luik, Meclielen, Brugge, Gent, Oostende, Leuven, Namen, Charle roi. Er zutlen rijtuigen van 3e klas aan zijn, waarvan de prijs heen en weer 13 fr. zal zijn. De kaarten zullen geldig zijn voor 2 of voor 6 dagen. Eindelijk het komiteit, willende dat de mindere klas zoowel het feest kunne bij wonen als hunne meerbegunstigde even- menschen, neemt de noodige middelen om logementen in te richten, aan den prijs van één frank. Het feest zal twee dagen duren, den eersten dag is de inkom op 5 fr. bepaald, de 2e zal den prijs waarschijnlijk 2 fr. zijn. Niet alleen zullen te Parijs Je reus, de reuzin, de Rubenswagen en Brabo van Antwerpen aan liet feest deelnemen, ook de weesjongens met hun muziek en verders eenige weeskinderen van Bor- gerhout, zullen bloemen en fruit verkoo- pen op de Vlaarnsche kermis. De Reuskenswagen van Borgerhou1 welke aan het lieldadigfeest deel neemt, zal nooit zoo prachtig geweest zijn, en versierd met Borgerboutsche vlaggen en en trofeën. Kortom, de Vlaarnsche kermis te Parijs, eenig in den aard en tot zulle schoon doel opgericht, belooft buitenge woon te zijn, eu die kan gaan, mag niet achterwege blijven bet te gaan zien. Voegen wij er nog bij dat Z. M. de Koning der Belgen en Mevr. Carnot, het werk onder hunne iiooge bescherming hebben genomen. Zooals men weet zijn de heeren baron Osy, gouverneur Leopold de Wael, bur gemeester generaal baron Joly en gene raal David, eere-voorzitters van liet ko miteit. Ziehier de voorloopige schikkingen welke genomen zijn voor deleden der burgerwacht. De bestuurlijke overheden, de generaal bevel-beqber met alle de statofficieren, de kolonels, luitenant kolonels, majoors en bevelhebbers der bijzondere korpsen die van de officieele afzending deel maken, zullen zich in korps naar Parijs hegeven. De officiers der legioeneu en korpsen zijn geoorloofd naar Parijs te gaan. niet officieel maar in uniform, en zullen op alle feesten toegelaten worden. Het vertrek uit Antwerpen zal plaajs hebben vrijdagavond, 18 October, ten 11 u. 44. Wat het feest zelf betreft, kunnen wij zeggen dal de heeren Werbroeck en Bla- vet ten vollen in hun werk gelukt zijn. Al de ariisten van Parijs hebben hen hunne medewerking toegezegd. Het bal let vau het Opera zal prachtig zijn, Burgemeester en Schepenen van Bor- gerliout zullen zich bij de Antwerpsche overheden aansluiten. Te Ciuey is zekere Joseph Meunier overleden in den ouderdom van 103jaar. Meunier heeft onder Napoleon gediend bij de huzaren in den russisehen veld tocht werd hij half bevrozen in den slag bij Leipzig werd bij gewond. Tot herin nering aan zijn veelbewogen krijgsmans leven. schonk prins Victor Bonaparte hem, over drie jaar, op zijnen 100e ver jaardag, zijn portret mei handteekening. Joseph Meunier was een feite rooker de tabakspijp was nauwelijks uit zijnen mond, cn hij dronk alle dagen ook een goed borreltje. De oogst laatstleden, zijn er iu de Argentijnsche Republiek 15,368 landver huizers van over zee aangekomen. Gedurende de 8 eerste maanden van dit jaar zijn er 478.560 landverhuizers ontscheept tegen 93.706 in het zelfde tijd stip van 4888, zoo dat er op 't einde van augusti laatst reeds 84,854 emigranten meer aangekomen waren dan over een jaar. Dtij; FRANKRIJK. Ernest I. - De Événement dat er sedert eenige dagen te Lyon"1 rijke stukken van 10 centiemen in omi^ zijn, geslagen met hel beeld Boulanger. Zij dragen in eenen kring de woordtj Empire Francais Ernest I, ENGELAND. De Nieuwe lord-mayar. Krachten e»ne oude akte van 't Parlement hiertoe steeds streng iu acht genoW moet elke nieuwgekozen lord-mayor Londen op 9 november naar het jugjj? paleis gaan om zijnen eed afteleggen Indien de 9 november op een zonto valt, moet de plechtigheid 's gevierd worden. Dit jaar valt de 9 november op eens. terdag en daar de nieuwe lord qh, een jood is, zoo hij de plechtigheid 4 len doen uitstellen tot den maanda*| november, om de voorschriften van nen godsdienst niet te schenden, dien' eiken Israëliet verbieden des zatersd» in rijtuig van de eene plaats naar'! andere le rijden; De rechterlijke raad der City verkil echter dien uitstel in tegenspraak de akte van 't parlement en de in zwjs» zijnde gewoonte. Hel voornaamste orgaan van deengf_. sclien joden de Jewisch Chroniclegets, alhoewel die weigering betreurende, a Isaacs een middel om de moeilijkheid i ontwijken. Het raadt hem namelijk sa den alsland van het stadhuis naar 't w. leis van Westminster, te voet al te' met geheel den gewonen stoet. Door aldus te handelen zal de lord. mayor aan iedereen een voorbeeld gev« van getrouwheid aan zijnen Bij den optocht, die op 9 november moei plaats hebben, zal men heel wat»; zien krijgen, behalve de gewone zaken een muziekkorps van dertig tamboers» pijpers veertig jagers in oud-eugelstk dracht een allegorie, voorstellende geland en Amerika, getrokken twaalf schimmels een amerikaansj orkest van veertig muzikanten, getrokki door twaalf peerden veertig dames i peerd in oud-engelsclie jachtkleedin; een allegorie, voorstellende handel» landbouw, getrokken door twaalf sefc mels een engelsch orkest, getrokku door twaalf peerden twaalf ponyes twaalf lamaasen twaalf struisvogels^ voor rijtuigen gespannen een allegori* voorstellende Indië en koloniën nieuwe speeldoos op een kar, geti door twaalf peerden zes romein» wagens dertig amerikaansche volblo# peerden en jockeys twee-en-t«i( kameeleu en dromedarissen vier-» twintig olifanten een reeks voorstellende dezeven eeuwen van k mayorschap van Londen,ontworpenfa Lewis Wiugfield vijf honderd poop iu uniform, behoorende tot de proving vrijwillige brandweer een afdeeliogm handelswerkers en een afdeeling u dokwerkers, die van den lord-mayorta dagloon zullen ontvangen. DU1TSCHLAND. 75 jaar yelrouwd. Na 25 jaren bi welijk viert men eene zilveren bruiloft en 50 jaren eene diamanten bunlct maar 75 jaren heeft men meer gezocht, omdat het geval zich is uitlerst zeldzaam voordoet. Zondag nochtans heeft men te zabern, Beieren, eene dergelijke bruiloft gevierd. De mijnwerkers dier plaatshd ben de 75® verjaring gevierd van huwelijk huns meesters, M. de bar« Maillot de la Treille, die met zijne ouder in 1793 uit Frankrijk vluchtte. De baren Maillot trouwde op 7 octoh 4814, zijne vrouw was dan 46jaar oti DENEMARK. Eeu zonderling feit. De Lanltn heeft uit St-Petersburg een brief om vangen, waarin het volgende geaa wordt Ik heb u een nieuws te melden, dal het oogenblik al de hooge ambtenars vooral de geheime politie van St-Peters- burg in de hoogste male bezig houdt Zaterdag morgend is er uit Kopeob gen eene lange, in cijferschrift opges'i de depeche aangekomen, die een zondof ling feit meêdeelde. Alles wordt lijk zooveel mogelijk geheim g en men weet niet heel juist wat er nt de kwestie is. Ik heb persoonlijk een persoon het hof gesproken, die beweerde ll telegram gelezen te hebben. Ziehier vertaling van den tekst Op 15/27 september had niet verre Kopenhagen eene groote jacht plaats het koninklijk hof, waaraan de komtf van Denemark met alle zijne keizerlijk koninklijke en, prinselijkegasten deelnae Onze keizer woonde i Rond het einde van de jacht si» czaar Alexander II nabij eenen I#1 met een anderen prins te praten. Etfl stappen achter hen stond een pikeur eeus hoorde men het geschuifel eenen kogel, die tegen eenen boom eenige stappen van den czaar plat gt» gen werd. Men had geen geweersd* gehoord. De kogel werd gevonden en opgêW door den pikeur hij was van - kaliber. Wat het toeval of een aanslag, ®s weet het niet men heeft evenwel in» omtrek niets verdacht gevonden. Het zonderlingste van al is. dat i mand het geweerschot gehoord Jf Heeft men met een wiudgeweer g**'

De Denderbode | 1889 | | pagina 2