Nieuws uit Congo. Boekwerken. Landbouw. Vlaamsche belangen. Kolen. Allerhande nieuws. o Zaterdag is het nieuws uit Congo, te Brussel aangekomen. Ziehier in 't kort wat er in gemeld wordt De algemeene gouverneur, M. Janssen, is in goede gezondheid op 9 augusti te Leopoldsville aangekomen. Van daar heeft hij aan het gouvernement lange verslagen gezonden over den toestand der zaken, in het gebied der watervallen. De toestand is voortreffelijk, zegt hij het gezag van den Slaat is door al de inlandscbe opperhoofden erkend. Gedurende zijn verblijf te Lukungu en Manyanga heeft de generaal het bezoek ontvangen van 80 inlandsche opperhoof den, die hem de eer kwamen bewijzen, welke zij aan den vertegenwoordiger van den koning-opperheer, verschuldigd zijn. M. Jansen deed hen verslaan dut, aan gezien de onafhankelijke Slaat hen dc zekerheid en het welzijn heefi gebracht door het werk, zij hem ook moesten hel pen met al de in hunne macht zijnde middelen, en bijdragen tot den eerbied der wetten en het behoud der openbare rust, door het verschaffen aan den Staat van openbare krachten. Al de opperhoofden hebben beloofd in dien zin te werken. M. Janssen nam de gelegenheid waar om de hoofden te herinneren, dat de Staat bepaald alle menschenoffers ver biedt, alsook alle proefnemingen met vergif, en zegde dat de schuldigen aan die misdaden ieveriger dan ooit zouden opgezocht worden. Deze beleekening werd met de groot ste onderwerping aanhoord. Makiio, een belangrijk opperhoofd, beloofde ze aan al zijne onJerdanen bekend te maken, op den derden grooten marktdag van Mak- wekwe. Om het gezag van den Staat te verster ken heeft M. Janssen de oprichting van vele posten bevolen, ten einde den in vloed van den Staat, in de streek tus- schen den ijzeren weg en den gewonen weg der karavanen te versterken. Van Opper-Congo is er alleen nieuws uit de statie der Bangalas. Volgens M. Van Kerckhove, de distrikt-kommissaris dier streek, was er alles rusiig. De drie kleine stoombooten, onlangs naar Opper-Congo gezonden, zijn alle te Leepoldsville teruggekeerd, uitgenomen de Villc de Liégedie nog op wog is. Geen melden s weer Jig incident wordt bericht, noch uit Luluaburg noch uit Ne- der-Congo, waar M. Cambier, staatsin- spekteur, het bevel voert. De staatsgeneesheeren hebben in die streken talrijke dorpen bezocht en zijn er in gelukt vele inboorlingen te overha len en zich te laten inenten. De gezondheidstoestand van het euro- pisch personeel, die in Neder-Congo tus- sehen het regenseizoen en de drooge pe riode veel te wenschen liet, was over hel algemeen zeer voldoende. Men meldt slechts één terugkeer om reden van gezondheid, die van M. Avaert bevelhebber der openbare macht. Uit de gemeente Idegem kondigt men ons aan eene belangrijke tabaklentoonstel- ling ter gelegenheid der kermis, op Dijnsdag 12 November, dag der jaar lij ksche jaarmerkt. Twee reeksen van prijzen zijn uitge schreven, de eene voor tabak van Ide gem, de andere voor de produkten van 't omliggende, 't Gewas van 1889 mag uitsluitelijk medekampen. Deze jaarlijksche tentoonstelling geniet van langs om meer bijval, niet alleen in de omliggende tabakstreek maar ook van de vreemde liefhebbers die er gewoonlijk aanzienlijke aankoopen doen. De tabak van Idegem, min bekend in de smoorderswereld dan die van 't nabu rig Appelterre, overtreft nogthans deze onder sommige opzichten. De Idegem- sche tabak is gewoonlijk lichter en blee- ker van kleur, doch overtrelt al andere soorten onder opzicht van fijne geur, op voorwaarde nogthans dat hij op den Denderkant gewonnen zij. Die zelfde opmerking is geldig voor de gansche Dendervallei. Onder den naam van Appelterre wordt er hedendaagse!) ongelooflijk veel tabak verkocht uit d'omstreken, die wel is waar fijn en goed is, doch van Appelterre niet erkomstig. De tentoonstelling van Idegem zal onder dit opzicht grooten dienst bewijzen aan de ware liefhebbers die er intrest in hebben over den oorsprong van hun geliefkoosd pijpken met zekerheid ingelicht te zijn. 't Gewas van 1889 mag als een der voornaamste sedert lang aanzien worden. BOOMTEELT Zondag laatst zijn de lessen van Boomteelt, in den hof van 't Landhuis, alhier, herbegonnen. Wij bestatigen met genoegen dat die lessen van jaar tot jaar meer bijval bekomen. Wij roepen de aandacht der belangheb benden op de verandering der uren. De lessen vangen aan om 8 i/a ure om ten 9 i/ate eindigen. Zondag laatst besprak de Heer Burve- nich zoon op meesterlijke wij'.ede levens leer der plant, Eene les van groot belang waarvan de kennis als grondsteen van alle bewerkingen mag aanzien worden. De Heer Burvenieh heeft in korte woor den gansch de theorie uit een gedaan en zelfs reeds menigvuldige toepassingen ervan aangeduid. Men zou ongelijk heb ben deze eerste lessen te verwaarloozen. De liberalen van 't arrondissement Aalst, hebben zondag 11. te Ninove, ten lokale van den t Liberalen Kring eene algemeene vergadering gehouden ten einde eene nieuwe poging aan te wen den om hun zoo deerlijk in den grond geslagen kraam weder op te richten. Naar men ons bericht waren er builen de Ninovesche liberale natureelen en een 25 tal liberalen uit Aalst, met Menheer Jefken aan 't hoofd, bitter weinig aanhan gers der geuzerij uit de overige kantons opgekomen. De vergadering liep heel koeltjes af, in een woord, er heerschte zooveel geestdrift als bij eene begrafe nis.... liet doet ons waarlijk pijn, dat onze tegenstrevers zooveel last hebben om van hunne laatste,wel is waar, doodelijke nederlaag terug op te staan.. 't Is waar lijk spijtig en konden wij er een handje aan toesteken om 't liberaal kraam terug op zijne pikkelen te krijgen wij zouden niet missen, ja, ja, zeker wij zouden niet missen Maar weet ge wel, Denderbode, dat ware verraad, hoor ik roepen.... Verraad wel neen.... Indien men cr door mijne hulp in gelukken mocht het liberale kraam terug op zijne pikkelen te krijgen, dan ben ik bijna zeker, dat onze tegenstrevers in de naaste kamerkiezing van 1890, zullen in strijdperk treden.... En dan zouden wij opnieuw 't genoegen smaken van hen eene wel geconditioneer de klopping toe te dienen, in andere woorden, van hunne candidaten nog maals voor eeuwig en drij dagen in onzen zoo vreeselijken azijntobben te kunnen duwen. Blijft hel liberale kraam in duigen liggen, er zal niet gestreden wor den, 't is mis, en wij zijn onze leute k.vijt 1... Begrijpt men nu waarom wij onze liberale tegenstrevers met genoegen eene hulpzame hand zouden leenen Wij hebben hooger gezegd dat een 25tal onzer Aalstersche liberalen, onder 't geleide van Menheer Jefken, 't nijdige ventje, zondag 11., naar Ninove trokken. Wij zijn zeker dat er jongens bij waren die liever zouden hebben thuis gebleveu, maar zie hun meester had aan 't koorde ken getrokken en ze moesten armen en beenen openslaan.... Maar laat ons dat maar ter zijde laten en spreken wij over een toeval ter static Zeker gebrild liberaal haantje-vooruit een verachtelijke snoever, treedt een rij tuig van 2e klas binnen en niet zoo gauw heeft hij bemerkt dat reeds een priester er in heeft plaats genomen of hij trekt er uit, roepende merci merci En de liberaleonnoozeleer Cdie dat ziet en hoort heeft er toch zoo veel leute in, de jonge lacht toch zoo hertelijk met de vaartkapoencustreek van den mis- kweekten snoever Onnoodig uit te leggen wat ons liberaal haantje-vooruit uoor zijne laaghertige kwajongensstreek wilde betuigen, want elkeen begrijpt het maar te wel,maar wij zeggen hem Kijk voortaan eerst eens in en spiegeltje, ridder van MeireRothem, Rotselaere en andere plaatsen Het reglement aangaande het gebruik der Vlaamsche taal in het provinciaal be stuur van Oost-Vlaanderen, door den Provincieraad, in zijnen laalsten zittijd gestemd, komt bij koninklijk besluit be krachtigd te worden en is dus in toepas- sing gebracht. Er is wel eens met ernstige bezorgd heid gezegd dat wij in de toekomst mo gelijks geene kolen meer zouden hebben, ingezien de ontzettende massa dezer zwarte karbonkels die dagelijks wordt gebruikt. Als bewijs dat het onzen tijd en dien van onze kindskinderen nog wel duren zal, maakt het Handels Museum de vol gende becijfering Zwitserland, Zweden. Denemarken, Duitschland, Bohemen. Siberiën, Hanno ver en Nederland, bezitten nog onbe gonnen kolenaders, die op eene uitge strektheid van 59,000 vierkante mijlen geschat worden, en Rusland heeft er 27,000 vierkante mijlen. Het eiland Formosa heeft 40,000 vier kante mijlen kolen die nog niet geëxploi teerd zijn. Uitgestrekte kolenvelden lig gen in Oostenrijk, Spanje, Portugal, Italië. Griekenland. Turkijen en Perzië, die daar 39,000 vierkante mijlen beslaan waarbij nog komen Indië, met 35,000 en China met 400,000 vierkante mijlen. Japan kan 6000 vierkante mijlen kool veld leveren. Verder heeft men de Falklands-Eilan- den, Patagonten en Peru, welke ook rijk aan kolen zijn. Het gr» otste gedeelte van Zuid Chili is als ene groote koolmijn. Ook in Brazilië zijn beddingen kolen van 47 tot 25 voet dikte. In de Vereenigde Staten van Columbia ligt eene krijtachtige koolsoort van goede kwaliteit. Ook moet men rekening houden met Mexico, de Vancouver-Eilanden, Nieuw-Zuid-VVallis, het laatste land alleen mei 25,000 vier kante mijlen kolen. Hierbij komen nog Queensland, Victoria, Westelijk Austra lië, met ruim 44,000, en Nieuw Zeeland met 29,000 vierkante mijlen. Tenslotte kan men hier nog minstens 400,000 vier kante mijlen bijvoegen voor Tasmania, Nieuw-Caledonie, Natal, Alaska en andere nog niet nauwkeurig bekende gedeelten onzer aarde In Noord-Amerika en in Afrika, liggen er ook eindelooze kool-aders, die nog niet, of maar halvelinge gekend zijn. Dus nog voor eenige dagen kolen genoeg om het potje te koken en de ver- kleunde vingers te warmen STERFGEVALLEN. Een der Gentsche Volksvertegenwoor digers, wiens ziekelijke toestand sedert lang reeds onrust baarde, de heer burcht- graaf de Moerman d'llarlebake, is zondag avond, rond 7 4/2 ure, in te Gent, god vruchtig overleden, in den ouderdom van 64 jaren. De achtbare Volksvertegenwoordiger, die een overtuigde en rechtgeaarde kris ten was, zag zijn laatste uur uaderen met die ridderlijke koelbloedigheid, welke het bijzonder kenteeken van zijn karakter uit maakte. Met de grootste kalmte zegde hij vaarwel aan zijne waastbestaanden en bereidde zich, door het dikwijls ontvan gen der HH. Sacramenten, op stichtende wijze tot zijne reis naar de eeuwigheid. Het afsterven van den heer burcht- graaf de Moerman is een groot verlies voor de katholieke zaak in 'talgemeen en voor het arrondissement Gent in 't bij zonder. Gesproten uit eene der oudste adellijke familiën van Vlaanderen, voegde hij bij den invloed van zijnen rang een open, rondborstig en edelmoedig karakter, die hem iedereen tot vriend maakte. Hij was volksgezind in den kristenen zin van het woord, 't is te zeggen altijd bereid tot verdediging van armen en zwakken. Zoon van eenen uitmuntenden ambte naar, die door zijne gehechtheid aan de katholieke zaak bij het liberaal ministerie, van 1857 in ongenade was gevallen, vatte hij eenen kalmen maar hardnekkigen en overtuigden haat op tegen de liberale dwingelandij. Hij schaarde zich vastberaden onder het katholiek vaandel, op den oogenblik dat dit overwonnen vaandel geenszins eene politieke toekomst aan zijne volge lingen scheen te beloven. Overal streed hij inde eerste rangen en was hij de kan didaat der Gentsche katholieken, in de moeilijkste dagen welke deze te door worstelen hadden. Eindelijk werd zijne aanhoudende strijd met goeden uitslag bekroond. Herhaalde malen gekozen als afgevaar digde van het arrondissement Gent, ver vulde hij zijn mandaat met groote ver kleefdheid, altijd bereid zijne medebur gers van dienst te zijn. Slechts zelden nam hij het woord in de Kamer, doch telkens waren zijne redevoeridgen krach tig. duidelijk en ingegeven door de diep ste overtuiging. De katholieken zullen vooral met dank baarheid de krachtdadigheid herdenken met welke hij de rechten verdedigde van het vrij, katholiek onderwijs, tegen de min of; meer bewimpelde pogingen lot herstelling der officieëele overheersching. Het aandenken van den heer burcht- graaf de Moerman zal gezegend en dier baar blijven aan allen die dit toonbeeld van den kristen edelman hebben gekend. Moge zijn moedig voorbeeld navolgers vinden, even bereid als hij, om door daden te toonen dal de eereambten geen rustambten zijn en dat adel verplicht tot edelmoedigeverkleefdheid aan godsdienst en vaderland. (Fondsenblad.) te verkrijgen ten Bureele van Den Den derbode. De groote Bende van «fan De Lichte 1745-48, een boekdeel in 8° van ruim 600 bladzijden met versier den omslag, Prijs fr. 2.00. De Troebele Tijd, België onder de Frransche Republiek, 4792- 1799, door L. Mathol. (Van Ruckelirigon.) (Inval der Fransche Republiek. Belo ken tijd.—Boerenkrijg.—Kerkvervolging.) Prijs fr. 4.50. Vrachtvrij thuis be steld fr. 1.65. De Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8°, 204 bladzijden gebrocheerd 0,95rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige, illustré, groot in 8°, 362 bladzijden gebrocheerd fr. 2.50. La Traite dee PVègree, illustré, in 8°, 240 bladzijden, gebro cheerd fr. 1.20 rijk gekartonneerd fr. 1.45. Het leven van den H. Ito- cliue, gebrocheerd fr. 0.75 rijk ge kartonneerd fr. 0.85. W ereld ten toonet ol li ng van Pari je. Wij vernemen dat de heer Frane De Cuypere, be stierder der werken van het huis Eliaert Cools onzer stad, met het gouden eermetaal van verdienste komt vereerd te worden voor de schitte rende wijze op welke het hooger bedoeld huis aan de Wereldtentoonstelling heeft deelgenomen. Deze eervolle onderschei ding werd slechts gegund aan 7 Fran- schen en een Belg, onze heer F. De Cuy pere. Voegen wij, hier nog verder bij, dat het huis Eliaert-Cools, buiten kampstrijd werd gesteld, ter oorzake dat de heer Leo Leirens-Eliaert, zijn opperhoofd, deelmaakte van de jury. Garentwi jndersdag. De feestdag der H. Ursula, paironersse der garentwijnders is hier dees jaar weêr eens metdegewoonelijke slempernijen en straatgezangen gevierd geworden. Op de Hoogstraat en in de nabijheid der dans zalen krioelde het op zekere oogenblikken van volk.... En dan zegt men dat het slechten tijd is,dat er hier gebrek heerscht in de meeste werkmansgezinnen. Tegen- trijdig aan 't reglement hebben een 40tal hazen, openbare danspartijen gehouden, doch procesverbaal is tegen hen opgesteld geworden. Wat nog het meest op deze dagen te betreuren valt,het zijn de slech te, vuile, ja, ontuchtige liederen, ont stichtend voor groot en klein die langs de straten, vooral 's avonds en 's nachts gehuild worden. Men heeft ons meer dan eens geantwoord dat de politie machte loos is tegen het zingen van ontuchtige liederen. Nemen wij aan dat het waar is, voor't gene bij klaren dage gebeurt,maar waarom vervolgt men die nachtelijke vuile zangers niet wegens nachtruststoo- ring Indien de politie machteloos is om die ontuchtige gezangen te verbieden is het meer dan tijd dat er maatregelen geno men worden. Aalst. Een droef ongeval is Maandag is onze nieuwe koopwareusiaiie voorgevallen. De werklieden van den heer Dom. Paerewyck Soetens, marmer houwer alhier, waren aan 'l lossen van zwaarwichtige kisten bij middel van de kraan. Door 't inzakken van den onlangs aangevulden grond, vloog de kraan om- verre met het droevig gevolg dat zekere Jan Meert, werkman, oud 24 jaren, on gehuwd, wonende Scherrestraat,de twee beenen verpletterd werd. De ongelukkige werd dadelijk naar 't hospitaal overge voerd. Zijn toestand blijft tot hiertoe onrustwekkend. Komt te verschijnen bij Van Os- De Wolf, St. Pieter- en Paulusstraat te Antwerpen, Beschrijving van cie ramp le Antwerpen - Auslruweel, den 6 September 1889, door N. Winkeler, Prijs 0,50 centiemen. Eene Fransche vertaling zal kortelings verschijnen. De koning is zaterdag j raorgend, omtrent 9 ure, met specialen trein te Temsche aangekomen, ten einde het fort van Rupelmonde, dat op een half uur afstand van onze gemeente is gelegen, in oogeuschouw le nemen- Zijne Majesteit was vergezeld van minister Pontus, de generaals Brialmont en Tournai, kolonel Wauwermans, majoor Huet en een groep andere officieren. Alhoewel de doortocht niet was aan gekondigd en dal Zijne Majesteit in het volstrekte incognito reisde, heeft hel schepenen-kollegie het zich ten plicht gerekend, den vorst te gaan groeten bij zijne aankomst aldaar. De heer Andries, burgemeester, heeft den koning in de wachtzaal der statie, te dien einde fraai versierd, eenige welge paste woorden gezegd en Z. M. heelt zich geruimen tijd met onze magistraten van het kollegie en den heer politiekommis- saris ondarhouden de vorst zegde, dat alhoewel hij zijne komst niet had aange kondigd, het hem groot: genoegen deed alzoo vereerd te worden en aanzocht den burgemeester, de inwoners van Temsche in zijnen naam te bedanken, over het goed onthaal dat hem te beurt viel. Hij sprak over de nijverheid, de bevolking, de ligging der gemeente en bestatigde met voldoening de welvaart van Temsche. Toen Z. M. het statiegebouw verliet, om in de rijtuigen te stappen, klonk het welgemeend Leve de Koning uit aller monden. Het bezoek op het fort heeft omtrent een uur geduurd men zegt dat de vorst zijne tevredenheid over de uitgevoerde werken heeft uitgedrukt. Een bezoek van den koning aan Tem sche is juist geen wonder voor onze in woners reeds meer dan eens hebben wij de eer gehad Z. M. binnen onze muren te mogen ontvangen. Zoo is het ook met zijne koninklijke gemalin, deze schijnt fel onze streek te beminnen en meer dan eens wandelde zij ongemerkt door onze straten. Het klein verslag hierboven gegeven, geeft mij de gelegenheid iets daaromtrent te vertellen. Over een viertal weken traden drie dames in den winkel van den pasteibak ker Heirwegh, in onze gemeente en vroegen of het niet mogelijk was eene tasse koffij te kunnen nemen. De bakker, wiens vrouw juist afwezig was. zegde dat het nog al lastig viel, maar op het aandringen der dames,welke verklaarden dat zij al hunne noodzakelijkheden op zich hadden en dat het voldoende was het water warm le maken, stemde Heir wegh spoedig toe. Terwijl de moor ziedde, gingen onze Dames eens lot in de kerk, waar men juist het huwelijk inzegende van den heer Dierickx van Turnhout met de doch ter van wijlen Senator Janssens-Smits, en na deze plechtigheid kwamen zij terug op hun gemak hunnen koffij l ij onzen pasteibakker nemen. De heer Heirwegh, een jongen van op voeding, onderhield zich met de Dames, welke zich beloofden over hnn ontbijt hij liet niet na zich aan te bevelen voor zijnen handel,indien de Dames in de om streken waren. Zijne aanbeveling droeg vruchten eenige dagen nadien komt de knecht van 'i kasteel van Hingene om lekkernijen hij vraagt aan onzen pasteibakker of hij weet welk bezoek hij laatst gehad heeft met die Dames. Op zijn ontkennend ant woord, verklaarde de knecht hem, dat hij vereerd geweest is met een bezoek van de Koningin, vergezeld van de hertogin! van Ursel. Of onze pasteibakker stond te kijken De heerenknecht en zijn livrei. Een heerenknecht van Brussel, die wat veel borreltjes had gedronken, was op eene bank langs den openbaren weg in slaap bevallen. Eensklaps werd hij op eene tamelijk brutale wijze uit zijne zoete rust geschud Hola roept men, slaapkop, voelt gij dan niet dat men den frak van uw lijf heeft gestolen De heerenknecht wordt wakker, in de oogen en ziel met ontzetting jjJ? man, die hem wekte, de waarheid sprak' Zijn fijne livreifrak met blinkende knopt* was verdwenen Wat nu gedaan Wacht eens, zegde de vreemde i ken den kerel die hem gestolen heeft heb hem daar zien loopeu en zal L trachten den frak af te koopen. Watz« hij u weerd zijn Ja, 't was nog al een dure maarik gaf geerne twintig franks als ik |,e, terug had. Welnu, geef mij de twintig irjj; meê en wacht mij hierbinnen een ha" uur ben ik er meê terug. Eu de ontnuchterde heerenkneclit m de gevraagde som waarschijnlijk zitb nog altijd naar den frak te wachten. Advokaten. Wil men weten ho>. veel advokaten er in ons land zijn? De Patrie heeft een lijstje opgemaat dat wij hier laten volgen Arrondissementen. lvoucs. Ad okateo. Stitiiin Antwerpen 40 109 Meehelen 5 17 Turnhout 5 2 Brussel 29 474 482 Leuven 11 40 18 Nijvel 11 15 1 Charleroi 12 75 3f 25 Berge ij 10 75 Doornijk 24 12 6 Brugge 8 33 H 3 Kort rijk 12 14 Veurne 8 3 0 IJperen 40 6 0 Audenaarde 10 15 0 Gent 18 115 45 Dendermonde 8 31 0 Hoei 8 12 0 Luik 25 470 11 Verviers 9 25 10 6 Hasselt 8 10 Tongeren 8 22 0 Aarlen 5 12 4 March e 5 3 Neufchèteau 4 0 0 Dinant 7 10 2 Namen 10 41 22 Totaal 280 1381 491 Dus omtrent een advokaat voor en 1 avoué voor 21,430 inwoners. Wat in versehillige streken v« Vlaanderen sedert eenigen tijd gebeurd? nopens de bedriegerij in 'i opzoeken va franken en halve franken van 4863, U te Brugge ook plaats. Een vrouwspersoon bood zich aan i een vleeschwinkel der S.Catharinastm: nabij de poort. Terwijl een manspersoa op wacht stond voor de deur, vroeg c; aan de bazin of zij geene zilverstukkei' van dit jaartal in bezit had, dat zij eert goede winst zou betalen. Eene grefl franks en halve franks werd op den lotf geworpen, zoodal men te zamen at 't zoeken ging. Men vond weinig of gee;,e van die stuks. De vrouw ging voort- waarts weg, met den zucht 't ls spij tig. Maar toen zij weg was, bevond a vleeschverkoopster dat zij gefopt was er ontbrak ongeveer 40 fr. De baas de huizes hiervan verwittigd, liep hm achterna en gelukkig voor hem, doei ongelukkig voor diefegge was de hruj gedraaid, zoodat zij over 't water nü spoedig buiten kon. De baas bad ze seffens in 't oog a dwong haar terug te keeren. In den winkel gekomen, was m weldra getuige van hare behendigheid ii het schamoteeren in hare mouw vond men 8 frank verdoken, die men lm ontnam. Al spoedig was zij dan weg, aan le winkelierster nog een te kort van twa franks achterlatende. Dus, winkeliers, opgepast Wij zijn verkeerd ingelicht geweest aangaande het verblijf van M. Montangie bij M. Curnier te Parijs. Hij is gelogeeif in het Hotêl de la Bergère, rue des Btry. res. 't Is een andere heer van Oostende, die bij M. Curnier gelogeerd was. Men schrijft uit Leuven Deb« Staatsminister Thonissen heeft een nieu wen aanval gekregen. Zaterdag morgeud echter was hij een weinig beter. Een zeldzaam feit is te Rance besir tigd geworden. In 4878 begroef menie kere juffer T., bijgenaamd de Heilige.' In 4885 begroef men haren vader, le familie heeft nu eenen keiderdoen malti en heeft de twee overledenen ontgraven. Van den vader blijven nog alleen de been deren over. Het lichaam der dochter» ongeschonden. Het vleesch is volkom» wel bewaard de handen zijn buigzaam, hare gelaatstrekken zijn nog juist gel| zij waren bij haar afsterven. Hare plooi- muis, waarmede zij begraven werd,hef nog al hare plooien. Men heeft het lichaam in eene nieuwj kist gelegd, welke door eene ruit werd gesloten. Eiken dag komt eene groote menigte om dat zeldzaam feit te bewonderen, i Invoer van schapen. - De invoer in ons land \an schapen oil Duitschland en het Groot-Hertogdom Luxemburg is opnieuw, onder zekere voorwaarden toegelaten. Vroeger en nu. Zoo wat honderd jaren geleden, werden in ons lar.djf postwagens op gekasseide wegen ingevet™. Men legde dan den afstand van Luik na» Parijs op vijf dagen af in den zomer, doch in den winter waren er zes dagen tot die reis noodig. Thans worden te Seraing lokomoiitj ven vervaardigd, die denzelfdeit afstapi op vijf uren kunnen afleggen. Dus JU& zooveel uren als onze voorouders dagen besteedden. Ziedaar vooruitgang in de echte en volle beteekenis van het woord-

De Denderbode | 1889 | | pagina 2