Zondag 27 October 1889, 10 centiemen per nummer. 44ste Jaar, IN.2407. NIEUWS- EN AANK ONOIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. DE TWAALFDE. Aan de dooven. ARONNEMEVTPRIJS AAAONMEAPRIJS Politiek overzicht. Redevoering van M. Frère, Wat de vrijmetselaars willen. On ze Grondwet. stijl DENDER-BODE, Jit ijlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone lb centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. UXS 26 OCTOBER1889 Frankrijk. Volgens een der parijzer Maden heelt het opperste legerbestuur ie Parijs beraadslaagd over de ophanden lijnde versterking der duitsche bezetting 'ïhas-Lotharingen. De fransche regeering der.kt ernstig over de wenschelijkheid, de getalsterkte van het 6e legerkorps, dat ie Nancy zijn Itoofdkwariier heeft, te verdubbelen. Ook beraadslagde de militaire raad over de uitbreiding der spoorwegen van Rijsel en Lyon naar de duitsche grens, waardoor Frankrijk in slaat zou zijn, in 3dagen 300,000 man aan de grens te penigeh. MtschlandBij de opening van den Duitschen Rijksdag werd de troonrede namens den keizer door minister von Böiticlier afgelezen. Er bestaat geen twijfel of dit stuk werd voor Wilhelm's \ertrek naar Italië en Griekenland vastgesteld. Men heeft gezien dat het vooral bin- M nenlandsche aangelegenheden behandelt, doch de zinsnede dat de persoonlijke betrekkingen des keizers met de verbon den en bevriende vorsten den vrede ver keren doelt blijkbaar op het leste be zoek des czaren en bevestigt de meening dat dit bezoek inderdaad vredelievend k gevolgen zal hebben. I Wat verder vallen we echter weer in IJ twijfel. Er is spraak van eene herinrich- m ling van het leger, eene vermeerde- H ring van belastingen, enz. enz. Men ziet tiet de baan van militarism is zoo glad, dat men met den besten wil \an de wereld toch verder afschuift. Odk tegen do socialisten wil men te werk gaan, zoo streng mogelijk, De uilgesproken troonrede heeft in ialgemeen geen verrassingen gebracht. Zij bevestigt dat de regeering trachten zal uil de thans beslaande tijdelijke uit zonderingswet tegen de socialisten eene blijvende wet te maken, en voorts dat eene afzonderlijke afdeeling voor de kolo men bij hel ministerie van builenland- sche zaken zoo spoedig mogelijk in het leven geroepen zal worden. Overigens verdient uit een politiek oogpunt alleen de aandacht dat de troon rede aan het slot£doet uitkomen, dat de persoonlijke betrekkingen des keizers tot andere regeerende vorsten het vertrou wen van het buitenland in werkelijk vermeende vredelievendheid van de duitsche politiek versterkt hebben. Moge dit waarheid zijn en blijven 1 Een verhaal door W. C. 10» 2* Vervolg. II. Door een Zijpoortje gelukte het hun ongezien lift velil te bereiken. Slechts eenigc sekonden hier, en het ware hun niet meer mogelijk ge weest, want nauwelijks waren zij buiten den kloostermuur of de moordenaarsbende drong het klooster binnen, onder een helscb getier de meu belen verbrijzelende en de vensters inslaande. «Godzijdank!...» lispelde Margarcta, eenig- zins gerustgesteld. Nog een oogenblik en het ware te laat geweest. be prior gaf geen acht op haar zijne blikken tochten den nochtelijken hemel, en zijne lippen prevelden de gebeden der stervenden. Zij gingen om den kloostermuur, om hel voetpad te bereiken, Tegenover de kerk bleven zij stilstaan, wijl zich van binnen nog stemmen deden hooren. Elf, niet meer t Margaretba beefde bij bet Tiratnei dezer woorden, want het was de stem De Indépendance werpt eene tijding op, die nog al van belang, is, maar waarover wij in de hollandsche dagbladen nog geene inlichtingen vonden. M.Eyschen,LuxemburgscheStaatsminister is naar den Haag vertroknen en volgens het blad zou zulks in betrekking sia.ui met het feit, dat de koning van Neder land in T begin van 1890 afstand zou doen der kroon in Luxemburg. Dc hertog van Nassau zou aldus be paald groothertog worden. Men seint uil Berlijn, 23 october Uit Zanzibar wordt gemeld dat Wiss mann de in Usarano gevallen opstande lingen verslagen heeft bij Somwe, in welk gevech 40 vijanden sneuvelden. Voorts ontving Wissmann van geloot- weerdige zijde bericht dat Emin pacha en Stanley, vergezeld van den Italiaan Cassaii en van zes Engelschen tegen het duitsche beschermingsgebied, verwacht worden. Ondertusschen heeft de rijkskanselier le Friedrichsruho het gezantsuhap van den sultan van Zanzibar ontvangen. De rijkskanselier ontving in den begin ne dc zendelingen van Bargash ben Saïd zeer koel en klaagde over de weinig sympatieke houding des sullans tegen over de Duitschers. Hij gaf zelf te ver slaan dal hij wilde dut Duitscnland over heid erkend en geëerbiedigd werde. Bij het einde van 'l verhoor werd prins Bismark echter kalmer en overhan digde hij den gezanten een rijk geschenk om, in zijnen naam, den sultan te worden aangeboden. Er is geen land in Europa waar de strijd om eigen nationaliteit zoo hevig wordt gevoerd als in de oostenrijksch- hongaarsche monarchie. Elke stam wil er zijne zelfstandigheid bezitten. In den Landdag van Tyrol heeft nu de afgeveerdigde van zuidelijk Tyrol voor lift ilaliaansche gedeelte van die provin cie een eigen bestuur en een eigen Land dag gevraagd. Dit voorstel is aan de dagorde der eerstkomende zitting. De Daily News verneemt uit Konstan- tinopel dat daar eene vergadering van armenische priesters, bisschoppen en aartsbisschoppen gehouden is, die een komiteit van zeven leden benoemd heb ben, om een adres aan den sultan op te stellen, waarin de lijdensgeschiedenis der Armeniërs in Azie beschreven en den sultan verzocht zal worden de be loofde hervormingen in te voeren. Dit verzoekschrift zal door alle arme- nische priesters, le Constantiopel aan wezig, onderieekemt worden. Ter gelegenheid der feesten die zondag II. te Luik hebben plaats gehad om het landverraad te verheerlijken op 't einde der verledene eeuw gepleegd en door het welk T Prins-Bisdom Luik aan de Fran Dche Sansculotten werd overgeleverd, heeft de heer Fiére, de leider der liberale partij, eene politieke redevoering gehou den. De liberale redenaar heeft zoo weinig mogelijk de punten aangeraakt waarop doctrinairs en radikalen zich verstaan gelijk kat en hond, maar, integendeel, volgens oude gewoonte, de R. K. Kerk aangevallen en ten slotte, zijn troetelkind, het stelsel der kiesbekwaamheid van rechtswege, verdedigd. De groote leider der liberalen haalde vooreerst het spook der inkwisitie uit 't liberaal logenarsenaal. Zijne beschuldi ging dat de catholieken de inkwisitie hier zouden willen terug invoeren, is te dom om wederlegd le worden. Wie weel heden niet dat despaansche inkwisitie nooit in ons land heeft bestaan. Liberale logenaars en volksbedriegers vonden dat spook uit en maakten er slechts kortzich- tigen meê baug.... De Kerk, zegde M. Frère, heeft eenen toestand in Belgie die eenig is in de wereld, de vrijheid van onderwijs, de vrijheid van vereeniging en der kloos- Iers zij verzamelt ontzagelijke rijk- dommen voor hare gestichten zij bf- weert te werken voor het grootste wul- zijn van het volk, zij die alle vrijheden bezit, zij verloochent ze en beroept zich op de wereldlijke macht. Is dat niet het bankroet Wij, catholieken, herinneren ons wat de liberalen, van 1878 tol 1884, van dien toestand die eenig is in de wereld gemaakt hebben. De schoolstrijd die alsdan heelt ge woed, leerde ons de vrijheid van onder wijs kennen, gelijk de liberalen ze ver staan. Om het vrije catholieke onderwijs te dooden en liet onzijdige, of liever, on godsdienstige te verspreiden, ging men over tot maatregelen van dwang en ge weld Vele lieden werden gebroodroofd, ge pijnigd, gefolterd en vervolgd omdat zij het onzijdig onderwijs verfoeiden. Ja, de armen, weduwen en zieken werden wreedaardig van allen onderstand be roofd, en dat alleenlijk omdat zij, aan de stem van hun geweten gehoor gevende, hunne kinderen naar de catholieke scho len zonden. Sleden en gemeenten wierden gedwon gen nuttelooze schoolpaleizen le bouwen tot ondergang barer financiën. Voorwaar, ja, de toestand der katho lieken is eenig in de wereld als de libera len meester zijn, want nergens zelfs inde prolestantsche landen wordt de vrijheid van onderwijs aldus uitgevoerd. van den beenhouwer, haar vader, met elf slagen heb ik hen neergeveld. Dc twaalfde ontbreekt nog, die zal nog in 't klooster zijn. '<Wij hebben het gchecle klooster van onder tot boven doorsnuffeld, zonder evenwel eenen monnik tc vinden, zeiden de anderen, De twaalfde is dc prior, hij moet ontsnapt zijn. Drommels I Hoe toch is dit mogelijk, daar de poort gesloten is 1 Laat ons nog eens nauw keuriger rondzien I Hij kan mij trouwens niet ont gaan, ik zal hem nedersabel ;n, evenals die elf hier, zoo waar ik Steven Nazaire heet 1 Dc booswichten verlieten dc kerk. Het meisje slaakte een diepen zucht. Blijf kalm, mijne dochter troostte haar de priester. «De Heer zal om uwentwille uwen door den tijdgeest verblinden en tot bloeddoist aangezetten vader barmhartig zijn Laat ons bidden, opdat Hij hem zijne dwalingen niet tocre- kene 1 Daar vervolgden zij hunnen weg. Nu verhaalde Margareta den priester, hoe het haar mogelijk was geweest hem te redden. En hoe kwaamt gij hunne misdadige plannen op het spoor vraagde de prior. Reeds geruimen tijd bevreemdde mij het voorkomen mijns vaders dermate, dat ik het plan ▼ormde. hem heimelijk te bespieden. Hij ging veel met vreemde mannen om, en sprak steeds met hen in eene mij onbekende taal. Vandaag ging hij nog laat uit, en een geheim voorgevoel noopte mij, hem te volgen. i Dc wegen Gods zijn onnaspeurlijk, zeide dc priester, t hij bediende zich van het kind om dc moordaanslagen van den vader tc verijdelen. Zij waren bij eene beek gekomen, wier wateren in wilde vaart zich over rotsblokken voortspoed den om zich schuimend van steen tot steen in het dal le stortten. Hier werden dc nachtelijke wandelaars genood zaakt acht tc slaan op hunne voetstappen. De land streek werd immer wilder en het afdalen in de bergkloof was niet zonder gevaar. Kind. waar voert gij mij heen vroeg de monnik. Ik heb eene schuilplaats voor u gevonden Mijne tante, dc weduwe van den molenaar bene den in het dal, welke met haren knecht den afge legen molen bewoont en een eenzaam en terugge trokken leven leidt, zal u met alle vreugde ontvan gen. Daar zult gij eene schuilplaats vinden, totdat weder ee imaal geregelde tijden aanbreken nie mand toch zal op het denkbeeld komen, bij eene bloedverwante van den burger Nazaire verborgen priester tc gaan zoeken. En inderdaad, de molen, die in een van de bui Itcnwereld afgesloten dal gelegen was, was voor den priester een veilig toevluchtsoord. De mola- Wat de vrijheid van vereeniging, der kloosters en het verzamelen van rijk dommen voor de katholieke gestichten betreft, weten wij wat ze beteekenen de roof der catholieke studiebeurzen en onderwijsgestichten en de voorsmaak die Minister Rolin ons gedurende zijne zesjarige heerschappij gegeven heeft, la- let* oi s klaar en duidelijk voorzien wat er aan de geestelijke gestichten te wach ten staat, ondanks de toestand der R. K. Kerk in ons land, eenig is in de we reld Eindelijk behandelde de liberale afgod Frère het ontwerp van kieshervorming. Ilij sprak wel is waar niet rechtsreeks van de herziening der grondwet of van hel algemeen stemrecht, doch hij gaf iets toe aan de partijgangers der herziening. Sprekende van de wet op de kiesbe kwaamheid, zegde hij Ik heb het in verscheidene plechtige omstandigheden gezegd, indien deze hervorming gelukt voor de Provincie en de Gemeente dan dringt zij zich op voor de Kamers. Wanneet M. Frère aldus spreekt, dan wil hij onbetwistbaar zeggen Indien de ze hervorming liberale meerderheden geeft voor de Provincie en Gemeente, dan dtirigi zij zich op voor de Kamers. Nu, om die hervorming op de Kamers te kunnen toepassen, is de herziening onzer '.rondwet noodzakelijk, en de lei der der liberale partij verklaarde er zich dus de voorstaander van. Ja, M. Frère verklaarde zich voorstaander der herzie ning waarvan La Flandre libérale en Le Journal de Liège, zijn eigen orgaan, zooveel schrik hebben. Maar zie, hij, de groote pacha Frère moest toegeven aan de radikalen of hij zou als leider der partij over boord ge smeten worden. Die toegeving moet voor zijn hoogmoedige karakter pijnelijk ge weest zijn, maar als men als leider d.ïr geuzerij naar de eeuwigheid wil trekken, mag men wel iels toegeven, Ziedaar tot waar de onbegrensde hoog moed een verstandig mensch leiden kan 't Is gekend dat de vrijmetselaars eenen algemeenen haat gezworen hebben tegen al wal de Kerk aangaat. Geraken zij ievers aan 't bewind hun eerste werk is de schoolwet veranderen en er alles uitcijferen dat betrek heelt met den katholijken godsdienst de priesters die iets trekken van den Staat, worden van hun jaargeld beroofd. Alwie niet denkt gelijk de vrijmetselaars, al deze die wil len dat de kristelijke leering den grond steen zij van 't onderwijs, krijgen geen deel van de begrooting van het onder- naarster, de zuster des beenhouwers, een god vruchtige vrouw, en haar oude, trouwe knecht, buiten haar het eenig menschelijk wezen in den molen, bewaarden zorgvuldig het geheim, Yoor ontdekking bestond geene vrees, wijl slechts hoogs1 zelden een vreemdeling den molen bczoeht. De weinige boodschappen, die te doen waren, verrich. te dc knecht. Buitendien dachten de bloeddorstige sansculot ten, zooals Margarcta voorspeld had, aan niets minder, dan hij dc zuster van Nazaire een ver borgen priester le zullen vinicn, te meer wijl dc beenhouwer dc aanvoerder was van het nog steeds wassend moordgespa», dat ouder moord en brand geheel Bretaguc allicp. Zijne eerste heldendaad in den dienst der revolutie, dc vermoording der elf monikken, had hem zulk een aanzien verschaft, dat de sansculotten hem eenparig let hunnen hoofdman uitriepen. Steven Nazaire scheen door eene aan razernij grenzende vervolgingswocde te zijn aangetast luide pochte hij op zijne ontzettende moorderijen. Hij zocht echter nog steeds het twaafde ofler, dat hem in dien vreeselijken nacht ontsnapt was, en kon zijne woede daarover met verkroppen. Gelijk aan een bloedhond had hij niets onbeproefd gelaten, om den verdwenen prior op liet spoor te komen, en nog stelde hij nasporingen te ontdek king in het werk. wijs. Frankrijk gevoeld dat meest, en in België hebben Bara en Cle de fransche vrijmetselaars willen naapen. Wilt gij weten waar zij daarmeê naar toe willen Een gewezen vrijmetselaar, M. Adrien Leroux, zegt het in zijn werk La Franc-Mafonnet ie de la 3Ke République. M. Leroux bewijst dat de vrijmetse laars de republikeinsche leuze alzoo verstaan vrijheid, gelijkheid, broe- derlijkheid voor al de vrijmetselaars, hoe onweerdig zij ook kunnen zijn, niets dan voor de vrijmetselaars, welke verdiensten anderen die het niet zijn ook kunnen hebben. En den gewezen opperheer, groote algemeene opziener, zegt voort. 't Is alzoo dat van hunne lippen de melk en 'l zeem vloeien terwijl den haat hun herte overstroomt, en dat al hunne openbare daden met den stempel van de schandelijkste dwingelandij gemerkt zijn. Niet een van hunne redevoeringen die geen oproep zij tot den onophouden- den strijd tegen alle inrichting die voor grondstelsel de overheid heeft en een einde stelt aan demenschelijkehertstoch ten. Onbekwaam van het juk der politieke macht te verdragen, willen zij nog veel min weten van dat van eene godsdien stige macht. Zij houden, allen gelijk, slaande dat zij hun eigen priester en hun eigen koning zijn. In name van de vrijheid ontlast de vrijmetselaar zich van allen plicht de gelijkheid laat niemand toe van aanslag te maken op zijne onafhankelijkheid en hij aanveerd.maar de broederlijkheid jegens deze die denken gelijk hij. Het moet ons dus niet verwonderen dat het eerste gevoel dat uit eigene beweging zijn hert ontvliegt, spijts zijne teedere sprake, het gevoel is van den strijd en van de wraak. a Hij heeft den oorsprong van zijne vrijheid als eenen grondregel gesteld. Van zoohaast er eene geestelijke over heid voor hem komi, hij verklaart zich in het eerste zijner rechten aangerand. God zijnde met de katholijke Kerke de onvermijdelijkste en gedwongenste van al de overheden, is alzoo hel eerste voorwerp van den haat der vrijmetse laars.Zij verachten zekerlijk de koningen; maar van de geestelijkheid hebben zij eenen schrik zonder weêrga. De katho lijke priester is voor hun een persoon lijke vijand. De v rijheid eischt van hunnen ijver dal zij de Kerke vernietigen de gelijkheid eischt dat zij afschaffen deze die siaande houden gezondenen van God te zijn, en 'ten is maar als zij den Paus zullen geheel geplunderd hebben dat zij den zegenpraal van de broederlijkheid zullen uitroepen. In afwachting van den zegegraal, moet de strijd onderhouden worden, en om naar den stiijd te gaan beantwoor den aan den oproep der broeders. A. Een persoon genezen van 23 jaren, doofheid en tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan alwie er de vraag zal van doen aan M. Nichol son, 4, Drouotstraat Parijs. rue Drouot Paris.j Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, deelt aan Le Patriotseenen briel meê in den welken hij het denkbeeld van de herziening der Grondwet be spreekt, 't welk op 't oogenblik weêr eens door de radikalen en socialisten wordt op 't tapijt gebracht. De brief van M. Woeste alhoewel hij niets bijbrengt dan 't gene in de bewa rende partij algemeen wordt bijgetreden, is zeer belangrijk en zal door zekere re denerende liberalen met vrucht gelezen worden. Wij willen 'thier belangrijkste deel des briefs meêdeelen i Art. 47 is voorzeker de volmaaktheid nietmaar dit artikel opofferen, zou de deur open zijn om vele andere wijzigin gen ie laten binnen treden. Overigens men mag niet zeggen dat heiland met art. 47 niet goed kan gere geerd worden men vergelijke slechts onze regeering met die van andere lan den waar het algemeen stemrecht in voege is. Zou men durven beweren dat het daar beter gaat dan hier te lande. Men werpe een oogslag op Frankrijk sedert 1789, heeft men daar alle regee- ringsvormen beproefd, en wie onzer ern stige liberalen zou die wankelbaarheid der wellen verkiezen boven de duurzaamheid onzer Grondwet. Men wijst op Holland waar de grondwet onlangs gewijzigd werd, doch men verlieze uit het oog niet dat in het Noorden de verdeeldheid on eindig minder hevig is dan hier, en de partijen, in zake van onderwijs en lief dadigheid, somtijds in overeenstemming weien te handelen. De openbare denkwijze is, en dat is onbetwistbaar, vijandig aan alle veran dering der Grondwet, omdat men niet voorzien kan waarop eene herziening ein digen zal. Den dag dat men de Grondwet wijzigt, zal de laaiste uur van 1830 slagen, en zullen dc onrust en woeling aanvangen. Een aaraabscli spreekwoord zegt: Als het huis gereed is, komt de dood er binnen. Wil men het huis openen voor de revolutie? Men vergeet het niet, zegt M. Woeste, dat zou de duod zijn f De piior was en bleef eehtcr voor hem verdwe nen. In zijn veilig toevluchtsoord beijverde hij zich, om de door den bloeddorst des vaders neer gedrukte dochter weder op tc richten, terwijl hij met haar voor de bekccring van den afgedwaalde bad. En God scheen hun gebed te willen verhooren de misdaden van Nazaire hadden hun toppunt be reikt. Eensklaps werd hij op het ziekbed geworpen Als van eenen boozen droom bevrijd, haaiden in Bretagnc dc edellieden en priesters, welke to« hiertoe aan zijne woede ontsnapt waren, weder vrijen adem, want hun ijverigste vervolger was door eene felle ziekte onschadelijk gemaakt. De beenhouwer, wiens bloeddorst aan razernij grensde, schuimbekte wel is waar van woede en zijn ijzersterk gestel worstelde wanhopig met de hem verterende koorts doch zijne krachten namen immer meer en meer af, en (en laats'c kwam Lij tot liet besef, dat hel met zijn bloedig handwerkten einde liep. Wel verre echter van met het oog op het wan. hopige van zijn toestand aan een omkeer te denken werd hierdoor zijne dweepzuchten zijn bloeddorst slechts des le meer aangeprikkeld en nog op zijn ziekbed trachtte hij de met bloed geteekenda toch ten zijner bende te besturen. De Heer heeft echter de hoogte der boomen bepaald, opdat zij uiet tot in den hemel zouden groeien. ui. Het was avond. Daarbuiteu luide en gierde de Novemberstorm cn binnen iu de ziekenkamer van Nazaire raasde de beenhouwer van woede cn pijn. Zijn akelig keelgeluid jaagde zijne dochter en de lieden, die bij zijn bed stonden, zulk eene yreea aan, dat zij verschrokken achteruitweken. Marga- reta had beproefd haren vader tot inkeer te bren gen doch met eene vreeselijke woede had hij haar teruggestooten. «immer nimmer» tikte dc oude huisklok, als wilde zij vermanen eens aan de eeuwigheid tc denken. Alles was stil in de ziekenkamer. Nu en dan echter verbrak dc zieke door zijn geraas en getier cenc doodschc stille. Zijn uitgemergeld gelaat was met de bleekheid der dood overtogen. Wanneer het afnemen der koorts hem cenige rustige oogenhlikken verleende, onstelde eene machleloozc woede zijn beenderig gelaal, en ont zettende verwenschiugen kwamen over zijne be vende, dorre lippen. Daarna viel hij weder in een toestand van schijndood, en zijne oogen, die zoo even nog vlammen schoten, staarden straks cn als verglaasd liet plafond aan, terwijl koude zwee^ druppels op zijn voorhoofd parelden. Wordl voortgezel.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1