Boekwerken. Allerhande nieuws. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn pastoor benoemd: ie Verrebroeck, de E. H. Verberckraoes, pastoor te Vol keghem te St-Louise-Marie, de E. H. Van de Voorde, onderpastoor te Bevere, (Audenaarde)te Volkeghem, de E. H. Gevaert, onderpastoor te Moorsel to Schoorisse, de E. II. Landrieu, pastoor te Lozer. Zijn onderpastoor benoemd: te Michel beke, de E. H. De Ruyter, priester in tiet Seminarie te Hamme, de E. H. Back, onderpastoor te Michelbeke te Bevere, (Audenaarde,) de E. H. De Bock, vroeger professor in St-Lievensgesticht, te Gent. le verkrijgen ten Bureele van Den Den- derbode. Do groole Itende vnn .Tan De Lichte 1745-48, een boekdeel in 8° van ruim 600 bladzijden met versier den omslag, Prijs fr. 2.00. De Troebele Tijd, België onder de Frransclie Republiek, 1792- 1799, door L. Mathol. (Van Ruckelingen.) (Inval der Fransche Republiek. Belo ken lijd.—Boerenkrijg.—Kei k vei volging.) Prijs Ir. 1.50. Vrachtvrij thuis be steld Ir. 1.65. De Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8*, 204 bladzijden gebrocheerd 0,95rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige, illuslré, groot in 8°, 362 bladzijden gebrocheerd fr. 2.50. La Traite des I\Tègres, illuslré, in 8", 240 bladzijden, gebro cheerd fr. 1.20 rijk gekartonneerd fr. 1.45. Het leven van den II. Ro- olm», gebrocheerd fr. 0.75 rijk ge kartonneerd fr. 0.85. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1020 klonten boter ter merkt ge- hracht, wegende te samen ongeveer 7200 kilogr. Prijs 73 a 87. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 27 October 1889. ÏO centiemen de nummer. INHOUD.Teekeningen Het huwelijk van den kroonprins van Griekenland de hertog van Sparta en prinses van Prui sen. De ijzeren brug van Forth te Uueensfery. Eerste verdiep van den Eiffelloren.Gezicht genomen aan den voet van den Eiffelloren. Het bolivi- aanscli paviljoen. Wetenschappelijke verscheidenheden eeue zeegodin. Varia (caricaturen). Tekst Kronijk der week. Forlur.a- tus'beurs en zijn wenschhoedeketi ver volgKwade mannen en booze vrou wen.Leven. Antonia (vervolg). De bsdelaar. Onze platen. Weten schappelijke vejscheidenheden. Huis houdelijke raadgevingen. Ditjes en datjes. Raadsels. Koninklijk Jubelfeest. In eene ver gadering van eenige dagbladschrijvers werd het gedacht gegeven, ter gelegen heid van liet 25jarig jubelfeest der troon beklimming van Z St. Leopold II, eenen gansch eigenaardigen stoet in te richten. In dezen stoet zou men al de ommegan gen \an Vlaanderen alsmede die uit het Walenland doen voorkomen als: De Reus en de Reuzin van Antwerpen de Me - chelsche Reuzen de Borgerhoutsche Reuskens Janneken en Mieke van Brus sel liet Mechelsch Rad van Avontuur het Ros Beyaard met zijn vier Heemskin deren van Dendermonde de Reus van Ath liet schip van Antwerpen, enz. De stoet zou als het ware een overzicht geven der gansche volksgeschiedenis van geheel België. Spijtig maar dal de gentsche Dulle Griet waarschijnlijk te zwaar weegt om van dien eigenaardigen stoet deel ie maken. De maatschappij liruxelles Al traction heeft reeds een onderhoud gehad met den minister om maatregelen voor het feest te nemen. Zij stelt voordat de provinciën (t) voor een zeker gedeelte in de kosten der leeslelijklieid te Brussel zouden lus- sbhenkomen. Zoo En zal Brussel er dan ook lusschcnkomen als wij thuis willen fees ten. Brrr De Peuple en daarna de Ga- zetle kondigen aan dat de socialisten zich bij de pro'estalies der liberalen tegen de nieuwe kieswet aansluiten. Zij zullen groote manifestaties inrichten op 10 november te Brussel, Gent, Luik, Ant werpen en in de koolmijnstreken. —•Uit het verslag au den voorzitter der koophandelsrechtbank van Brussel blijkt dat de faillieten gedurende het dienstjaar 1888-89, vooral talrijk geweest zijn onder de brouwers, reslauratiehou- ders. herbergiers en drankslijters der hootdsiad. Niet minder dan 39 werden in failliet verklaard. Ook de schoenma kers werden erg beproefd in hetzelfde jaar werden er 11 in failliet verklaard. Den 29 september stierf te Brussel M. A. Roussel, bouwmeester-expert, aan eene ziekte, ter welker genezing hij pijn lijke en moeilijke opeialies ondergaan had. De man had «au twee vrienden verleid dat de dokter hem bij de derde operatie gekwetst bad. Dit spoort thans de familie aau om den dokter te vervolgen Eene ontvraving en lijkschouwing heeft reeds plaats gehad. Een belangrijk huis van Gent, ban- del drijvende in gemaakte bloemen, is het slachtoffer geweest van een behendi- gen aftroggelaar. Dit huis had, zonder veel inlichtingen eenen handelsreiziger in dienst genomen. In den beginne ver lichtte hij heldendaden het regende be stellingen en de handelaar was in de wolken, de hand op zulk perelije gelegd te hebben. Ten gevolge van zeer belang rijke bestellingen door een zekeren \V. gedaan, oordeelde de patroon het nuttig, met dat boerschap nader kenris te maken en haastte zich hem een bezoek te bren gen. Groot was zijne verwondering, toen hij vernam dat die goede kalant een een voudig werkman was. een medeplichtige van den oneerlijken handelsreiziger. De afgezondene koopwaren ging hij zelf aan de statie afhalen, en verkocht die dan hij de ou'l-kleerkoopers. De bestolen hande- delaar heeft aanstonds eene klacht hij de politie ingediend de twee plichtigen werden aangehouden en hebben alles bekend. Veelbelovende jongens. Een kleine jongen, 10 jaar oud, wonende rue Terre Neuve, te Brussel, die reeds voor diefstal van eenen stoolwagen en ontvreemding van 15 frank vervolgd werd, heeft onlangs door de volgende streek zijne ouders iu ongerustheid gebracht. Hij stoel in de woning zijner ouders eene som van 35 frank, een gouden hor- logie, eene ketting en andere voorwerpen en trok met een vriendje van zijnen ouderdom... naar Antwerpen. Daar hing hij een heelen dag den groo- ten heer uit, kocht cigaretten, pijp n, pateekens, enz., tol dat de centen op waren. Toen alles verteerd was zochten zij een onderkomen, maar dat lukte niet, zoo dat een policieogeut hen 's nachts rond I uur dwalend in de straal vond. Na ondervraagd te zijn, werd er een telegram naar Brussel gezonden, zoo dat de vader hen daags nadien kon komen afhalen. Men kan oordeelen dat hunnen rug kei- mis zal gehouden hebben Een kostelijk historie. Een gardivi in nesten. Indien men aan 't einde van deze geschiedenis moest zeggen Si non e veroe bene trovato als 'i niet waar is, dan is 't toch goed gevonden, we zouden niemand ongelijk geven. Eu toch is hel waar, al wal maar waar kan genoemd worden. In zekere straat, te Antwerpen, de achterkant geeft uit op den Botanieken hof wonen twee oude, rijke juffrou wen, die onlangs hunnen knecht door een vr» eselijk ongeluk verloren. De dienst is goed in 't huis de boden genieten dé grootste vrijheid en 't zal dus niemand verwonderen dat er liefhebbers mei den hoop waren, om den verongsluk- ten koetsier op te volgen. Alle dagen werd de deur afgeloopen, lot op den duur aan de meiden bevel ge geven weid al die postjesjagers af te wij- zeil met de woorden De jufvrouwen zijn niet thuis, en zij nemen geenen knecht meer. Alles ging heel goed, tol er verleden vrijdag namiddag, weer een sollicitant aanbelde. T Was een flink man, hoog van gestalte, met een langen zwarten baard rn met een eenigzins duitschen tongval. Ik heb gehoord dat er hier een knecht noodig is. zegde hij tol de meid die opende. Weer kwam liet gewone antwoord voor den dag De jufvrouwen zijn niet thuis en ze nemen geenen knecht meer. Wal. geenen knecht meer viel dc andere uit. Zeg eens, houdt me niet voor den aap, eh Is er niemand anders thuis dan gij Ja, de gouvernante, zegde de ver schrikte meid. Ik zal die gaan roepen. De meid ging inderdaad naar boven, maar bemerkte dat de man naar achter aan de sloten van stalling en remisic ging futselen. Bevond kwam nu ook de gouvernante naar beneden, die herhaalde wat de meid had gezegd. Kom, kom, antwoordde de indrin ger. ge zult me niet gaan wijs makeu, dat dt- jufvrouwen, en de gouvernante, en de meiden, allemaal vrouwvolk, hier alleen in dat groot huis zullen blijven Wanneer kan ik de jufvrouwen spreken Dezen avond, ten 9 ure, was liet antwoord, m daanneê trok de knecht tegen wil en dank er uit. Men ziel van hier het tooneel als de jufvrouwen thuis kwamen. Men stelde do man voor als een blauw haard en er bestond geen twijfel of het was een dief, die wilde binnendringen. Was me dat een gejammer Men liep onder en boven en op de straat, toen er, bij 'l vallen van den avond, een inspek- teur van politie als een reddende engel voorbijkwam. Gauw de zaak uitgelegd. Kost wat kost, er moest een agent van politie binnens huis komen, want men kon over 't muur ken van den Botanieken hof springen en dan hoorde men niets langs de straat. Ja maar, daar was liet nu te Iaat voor en men moest dus te vreden zijn met eenen agent aan de deur. De agent van dienst op de Mechelscheplein werd ge roepen en deze trok de .wacht op. Niemand durfde gaan slapen in huis. Men kwam herhaaldelijk den agent raad plegen toen deze aanraadde voor eenige nachten eenen waker in huis te nemen. Ja, maar waar die gehaald Welnu, sprak de agent, ik zal ik u wel een goeden, treffelijken man zoeken. Zoo gezegd, zoo gedaan, maar het was zondag raiding eer deagant zich met de zaak kon bezighouden. Toen ontmoette hij op de Vogelmarkt eenen kollega, ge trouwd man en vader van 4 kinderen. A propos' zegde de eerste agent tegen zijnen kollega, ik heb daar die en die zaak aan de hand Ik kan toch geenen waker gaan zoekeu in deColonjes. Wed gij zoo niemand niet't Is een lied goed huis Daar kreeg de tweede agent een subliem gedacht. Als hij zich eens ging presen teeren, en als de diel hem eens in han den viel, dat zou geenen kleinen slag geven Vooruitgang, beter positie... God weet wal er gebeuren kon. Wat doet men al niet voor de eer Onze man, niet lui gevallen, trok, bui ten zijne diensturen naar het bedreigde huis en bood zich aan. Men had hem wel op de handen gedra gen hij moest ten 11 ure 's avonds, wanneer hij gedaan had, maar seffens komen. Men zou hem daar wel laten eten, en veel vijven en zessen. De agent, in de wolken, vei trok. Maar nauwelijks was hij weg of daar kregen de jufvrouwen en de gouvernante, en de meiden alweêr achterdocht. Wie weet was dat geen verkleefde dief, een afgezant van den man met den zwarten haard, een moordenaar zelf! Het alarm begon opnieuw. Ten slotte besloot men den vcrkleeden dief te ontvangen, maar zoo haast hij binnen was, met vliegenden spoed de meid naar het policiebureel le sturen met eenen brief. Zoo gezegd, zoo gedaan. Niet zoodra zal ten 11 ure 's avonds de agent niets vermoedende van het ongeluk dat hoven zijn hoofd hing in het kabinet, of de meid liep weg. Men ziet van hier de opschudding op het politicbureel toen de adjunkt Demaret het briefje opendeed Er is een dief in huis, verkleed als pclitie-agent. Zendt spoedig hulp. Gauw, gauw, riep de adjunct, tot twee agenten van den nachtdienst. v Loopt f effens meê. daar zit 'ncn dief in politie-kleêren. De twee mannen weg, zooveel ze maar loopen konden, terwijl de adjunct nog aan ander agenten, die juist binnenkwa men, bevel gaf meé te loopen en aan de deur te gaan post vatten. Aan het huisgekomen,trokken de twee eersten den blanken sabel, lieten zich de plaats wijzen waar de dief zat en werden naar het kabinet gezonden. Eli wel, waar is hij, vroegen zij aan den waker, dien zij aanzagen voor eenen agent die bun reeds vóór was. Wel, dat is hij,riepen al de bewoon sters, op het punt van flauw te vallen. Hij En dal was al wat de ande re zeggen konden, want zij vielen bijna neêr van lachen,bij het verbaasde gezicht van den armen waker, die zich voor de eer wilde opofferen en al zijne droomen in 't water zag vallen. Er was niet aan le doen.De verkleede dief moest meê naar hel bureel en daar werd proces-verbaal opgemaakt. Die bet meest het hart in zijn, zijn de iufvrouwen, die zich al de schuld van het gebeurde te verwijten hebben. Laat ons hopen dat men de goede in zichten van den agent-waker in aandacht houden zal.De man beeft waarlijk genoeg in nesten gezeten, opdat men nog streng weze ten zijnen opzichte. Hel is thans stellig dat de bosch wachter Monnier voor de assisen van llenegauw zal verzonden worden, onder beschuldiging van moord op de markiezin de Chasteleer. De zaak zal in 't begin der aanstaande maand voorkomen. Monnier heeft M. Englebienne tot verdediger ver kozen. Een jongeling van Milmort, die met zijne vrienden naar de loor van Luik was gekomen, liet zich overhalen om in eene barak van lutteurs den strijd legen eenen der harakmannen aan le gaan. Hij was op liet punt te overwinnen, toen eensklaps de lutteur hem door eeue geweldige be weging achteruit wierp. De jongeling viel en bleef liggen. Zijne ruggegraat was ge broken. Naar Milmort overgebracht, is hij daar dijnsdag gestorven. De lutteur zal rechterlijk vervolgd worden. Diefte te Meestert. De echtgeuoo- ten Frcderik Voel zijn twee zeventigjarige menschen, wonende in de herberg Het Paradijs. Over eenige dagen, rond elf en hall 's nachts, boorde de vrouw iemand aan de deur. Zij stond op, meenende dat het iemand achter drank was.Weldra spron gen twee gasten door liet venster in huis en sloegen de vrouw omverre. Zij gingen toen liij den man en vroegen waar het geld was. Hij wees hun eene som van 50 (rank aan. Een der dieven zei der er meer geld in huis moest zijn, daar bij op zijn eigen woonde, en hij deed daarop den man ge heel zijn bed ommekeeren, om te zien of er niat in zat. Freé Voet kon zoo behendig zijnen stroozak keeren en eene beurze geld, die in 't bedde lag, meteen, dat de dieven deze niet bemerkten Nadat zij zeker waren dat er geen geld meer was,zetten zij hun teeteu.ende zeventigjarige ouderlingen moesten heuge tegen meuge meêdoen. Zij aten daar eiers en boterhammen en dronken bier naar hertelust. Eer zij vertrokken, deden zij aan de twee brave menschen verbod voor ten vier uren uil te gaan of te roe pen anders zouden zij er algelijk aan zijn. Buiten de 50 fr.mk in gelde, hebben de dieven nog voor 200 frank goud en zilver en drank meégedragen. 't Waren twee onbekenden, die nog niet ontdekt zijn. Het parket van Kortrijk is naar Hees - ten gegaan, over die stoute diefte onder zoek te doen. Een wreede misdaad is te Mousty gepleegd. Het parket van Nijvel is reeds tweemaal ter plaatse geweest, vergezeld van eenen genceslierr. Ziehier wat er ge beurd is. Zekere E. I)... gehuwd, wonende te Mousty, was ter gelegenheid der kermis, met eenige vriendeu uitgegaan. Zijn broe der, welke die omstandigheid kende, be- gal zich omtren 5 1/2 ure naar de woning van E. D..., waar hij ontvangen werd door zijne schoonzuster. Omtrent 6 ure ontstond er twist tus- schen schoonbroeder en schoonzuster. De eerste greep een geweer en wilde de vrouw vermoorden, doch liet schot ging niet af. Vrouw vluchtte ver schrikt weg, doch zij werd in den gang achterhaald door den moordenaar, die zich nu met een scheermes gewapend bad en haar eene schrikkelijke wonde toebracht in den hals. De strotader werd gelukkig niet getroffen, doch liet slacht offer verloor overvloedig bloed. Een gevecht lijf om lijf begon toen; bel slachtoffer bekwam nog verscheidene wonden aan de armen. Zij kon nochtans uit de banden van di ri moordenaar ont snappen, doch deze achtervolgde haar door de verschillend^ kamers van den huize en sloeg haar voortdurend met het scheermes. De ongelukkige poogde uit het venster le springen, doch de beul wist haar dat te beletten. Eindelijk spande zij hare laatste krachten in en maakte zich meester van liet scheermes, niet zonder erg aan de rechterband gekwetst le worden. De moordenaar verwondde zich daarbij door zijne eigene slagen. Ten slotte vertrok hij, om zich gevan gen te gaan geven, zijn slachtoff r ach terlatende, getroffen door een twintigtal messueden. Hij verklaarde dat hij baai- had willen doodschieten en dat zij enkel het leven te danken had aan de omstan digheid dat liet geweerschot niet is afge gaan. Jaloerschheid schijnt de oorzaak dier misdaad te zijn. Moeskroen schijnt eene ware vech tersgemeente te zijn, te oordeelen naai de nieuwskens, die wij nu en dan van daar ontvangen. Twee geweldige vechtpartijen hadden maandag nacht plaats.De eerste ontstond, gelijk hel dikwijls gebeurt, om eene nie tige zaak, bij het verfaten eener herberg. Zekere Jules... hield een gezegde staan dat zijne gezellen niet wilden aannemen. Welhaast ging men tot vechten over en de messen werden getrokken. Jules... bracht zijnen makker een ge weldigen steek toe aan het lioold en mis handelde dan nog Uvee personen welke wilden tusschenkomen. Een der twee is gekwetst aan bel oor, de andere aan het been. De dader is aangehouden en naar de gevangenis van Kortrijk overgebracht. De tweede twist ontstond te Mont k- Leux, tusschen tric-tracspelers. Op zeker (•ogenblik heeft een der spelers, welke verloren had.een mes getrokken en heeft eenen persoon, geboortig van Thielt, ge steken. Deze viel, in zijn bloed badend de braai van zijn rechterbeen was bijna doorgesneden. De aanvaller is naar Frankrijk ge vlucht. De toestand van den gekwetste is erg men vreest dat zijn been zal moe ten afgezet worden. HOLLAND. Men schrijft uit het Westlaud Tot groote schaS van den landbouwer vooral, blijft het natte wéér aanhouden. Er valt bijna dagelijks regen, en somtijds in zoo'n overvloed, dat landerijen en tui nen er van doorweekt zijn. In de weiden begint het er treurig uit te zien zij zijn zoo drassig, dal het vee geene ligplaats voor den nacht kan vinden. De koeien kunnen nog korten tijd weiden, doch zij vertrappen veel gras, zoo dat de voorraad spoedig uitgeput zal zijn, te meer nu de groeitijd voorbij is. De rijke voorraad hooi komt den landbouwer goed te pas. Voor liet zaailand is droogte evenzeer gewei-.scht. T Landwerk ondervindt groo te belemmering, 't ploegen staat bijna stil, en 'l zaaien kort weinig. De late gewassen in de tuinen lijden ook door groote vochtigheid, en bet is te vreezen dat veel spruitkool totaal zal mislukken door verrotting variden wortel. FRANKRIJK. Het nieuwste Parijsebe speelgoed is een popje van tin, een generaal (Boulan- ger) voorstellende, rechtop slaande aan den rand van eene groote soep terrine. Hel speeltuig heet Wat zal er van hem geworden Men duwt op een veertje en kiak de kleine generaal in uniform valt hals over kop in de soep terrine. Hij ligt in den bouillon roepen zij, die Leve Boulanger zouden geroepen hebben... als hij geslaagd ware. In Frankrijk, zegt een der Fransche bladen, is men zonder mededoogen voor de nederlaag. Een zonderling verschil van mee ning is tusschen Frankrijk en Turkije ge rezen. De bekende tooneelschrijver De Bornier schreef een treurspel in vijf be drijven, getiteld Mahomed, waarin het leven en de lotgevallen van den grondvester en den Islam worden voor gesteld. Dit drama zou weldra in het Théatre francais worden gespeeld, indien niet de Turksche gezant Essad Paclia daartegen ware opgekomen. De gezant legde den minister Spuller uit, dat een dergelijke voorstelling zeer kwetsend zou lijn voor alle geloovige volgers van den profeet. Wel antwoordde de heer Spul ler, dat herhaaldelijk voorgangers in den kristen godsdienst op 't tooneel wei den gebracht, maar Essad Paclia bleef bij zijn verlangen, dal de voorstelling zou verbo den worden. Indien de kristenen er niets tegen hadden, dat dus met hun geloof en zijnen stichter bespot werd, zegde hij de Mahomedanen dachten er anders over. Ziedaar eene kostbare les welke de Turken aan de zekere soort van kriste nen geven. De Fransche regeering heeft nog geene beslissing genomen, maar zal er waar schijnlijk wel toe overgaan de voorstel ling te verbieden, daar deTurksche re- geering niet geneigd schijnt, haren eisch terug te trekken. Zonderlinge geschiedenis. Over omtrent tien maanden buurde eene dame, rond de 50 jaar oud, een klein apparte ment op de Place de la Républiquete Parijs. Zij heette Mad. Belleval, en trok van in 't begin de aandacht der buren op zich, door hare geheimzinnige handel wijze. Mad. Bellevalle scheen fortuin te be zitten. Zij leefde alleen met'een klein hoarijp. dat haar altijd vergezelde gedu rende lieu maanden, dat zij daar verbleef ontving zij geen enkel bezoek, zij sprak bijna nooit en niemand wist iets van hare herkomst. Verleden week zag men Mad. Belleval, die eiken dag uitging om haren voorraad te koopen, niet verschijnen. Na acht da gen gingen de geburen zich bij den con cierge beklagen over een hevigen stank, die uil de kamer der dame opsteeg. Men ging de politie halen en men meende de dame te vinden. De deur werd opengebroken, maar men zocht vruchteloos overal rond al leen het rottende lijk van den hond werd gevonden. Wat de dame betreft, niets. Maandag avond zijn twee onbekenden, die bun aangezicht zooveel mogelijk ver borgen, aan de concierge komen vragen wat er van Mad. Belleval geworden was. Verder weet men van de zaak niets. Er is een onderzoek ingesteld. Een afgeveerdigde in kiel. De kiel van M. Thivier, 't is bijna de titel van een blijspel. Vele dagbladschrijvers hebben dan ook niet nagelaten M. Thivier erdoor te trekken met zijnen kiel. Het nieuwe lid antwoord op die spot ternijen door den volgenden brief in de Jeune République Mijne kiezers willen niet dal ik mij verkleed bij de openingszitting zij hebben gezegd dat ik er moei heen gaan op mijn zondags 't is te zeggen mijn kiel boven mijnen frak. Natuurlijk zal ik mijn boerenblokken uitlaten en schoenen aandoen, maar geen met punten en breede hielendat zou niet gaan. Dat ik altijd in kiel zal komen is ook niet waar maar dat ik een pitzal koopen om in de Kamer te zitten, neen, dat niet Tijdens den kiesstrijd voerde ik altijd het woord in mijne werkmanskleêren. Het gebeurde dan wel eens dat ik mijn kiel liet liggen in mijn wagentje. Maar de kiezers, die niet gewoon waren, me zoo te zien, riepen uit Dat is «onze Stoffel» niet we hebben hem liever met zijnen kiel. In al de steden en gemeenten mijner kiesomschrijving, kreeg ik bevel in de eerste zitting mijnen kiel aan te trekken; verder mocht ik doen wal ik wilde, al kleedde ik mij in pit. Ziedaar heel de historie. ENGELAND. De grootste bakker der wereld is te Londen gestorven, en al de dagbladen der Engelsclie hoofdstad wijden hem lange artikels. Die bakker, de heer Neville, was alge meen gekend. Hij hakte eene soort van wit brood welk men in alle Londeusclie hotels en spijshuizen gebruikt, alsook bij alle begoede ingezetenen. Eer hij zich in de Cité vestigde, had Neville failliet gemaakt als kleinen bak ker in eene voorstad van Londen. Op zekeren dag, eenige jaren na de opening zijner nieuwe bakkerij, noodigde hij al zijne schuldeisehers op een banket en ieder van hen vond, onder zijn serveet eenen wissel van het bedrag van zijn tegoed met den interest der interes ten. Eenige weken voor zijne dood werd den heer Neville een voorstel gedaan door eene maatschappij. Men bood hem 80 duizend pond sterling, dus twee mil- lioen lranks voor zijne bakkerij. Neville weigerde hij wilde bakker blijven tot het einde van zijn leven. Vorstelijke Muzikanten. Koningin Victoria en prinses Louise van Engeland spelen beiden piano en orgel. De prins van Wallis bespeelt de banjo, en de prin ses is eene goede pianiste. De hertog van Connaught bespeelt de fluit en de hertog van Edimburg is een onvermoeiden vio- lonist. De czaar van Rusland blaast de cornet, de koningin van Italië speelt pia no. Prins Hendrik van Pruisen is een komponist en pianist zoowel als violo- nisl. De schoone keizerin van Oostenrijk speelt prachtig op de cither. De keizerin van Japan is zeer knap op de kolo, een nationaal instrument, dat vcelgefijkt op eene groote cither. Koningin Elisa beth van Rumenië speelt mei veel kunst op de harp en op de piano, terwijl de koning van Griekenland niet alleen een virtuoos op glazen en handbellen, is, maar ook de cymballum het' instru ment des Tzegaus van Hongarië, be speelt. Engehche zeden. Zooals weel, zijn m Engeland de gewone bZ partijen verboden, maar zoogenaamd! glovefighsl waarbij de vuisten m« groote handschoenen gedekt zijn - geoorloofd. Tal van liefhebbers vvar! donderdag in Sanger's amphi-iheaS bijeen, om zulk een vuistgevecht tusscb een australisclien kampioen en een gelschman le aanschouwen. De Australiër was een soort van rem de Engelschman klein van gestalte leste bleek weldra tegen zijn reusachtige! tegenstander niet opgewassen. Toe! hield hij het tot der: vijfden gang uit schoon hij reeds jammerlijk was lieg* takeld. Alsdan velde een geweldige sS hem bewusteloos neêr. Ook bij zulke geoorloofde gevecht» schijnt het nog vrij baarbnarsch toe gaan. Onder de toeschouwers was deoo- gewondenheid grooteen hunner Z zoo woedend over de victorie van der vreemdeling, dal hij hem een stoel m het hoofd wierp. Hij kreeg daarvoor ech ter van de omstanders een pak slagen en werd de zaal uitgegooid. DUITSCHLAND, De millioenen van den schoenmaker. - Twee eenvoudige inwoners van ötièt Moerlen, eeri klein dorpje van Hesseo zijn opeens millionnair geworden. Deze gelukkigen, Geck en Schweizer hadden een oom, Adam Ceck, dievrot ger als eenvoudig schoenmaker naar Eu- geland vertrok. Deze werd later eigenaar van groote werkplaatsen en magazijnen te Londen, en verzamelde door werken en zwoegen, en ook wel door geluk, een machtig fortuin. De twee neven erven verscheiden mü- lioenen, maar de aartsrijke schoenmaker heeft ook zijnen geboortedorp niet verge- ten, want hij heeft aan Ober Moerlen eene belangrijke som vermaakt voor liefdadige instellingen. ROME. DE MAATSCHAPPELIJKE KWESTIE. De fransche pelgrims bij den II. Vadir. Zondag morgend hebben 2500 fransche pelgrims ne mis bijgeweond, welke ia dé basiliek van het Vatikaan door Mgr Lat- genieux gecelebreerd werd. Allen nader den tot de H. Tafel. Daarna werden de pelgrimsin de zaai van de zaligverklaringen gebracht, waar zij per bisdom gerangschikt werden. 's Middags kwam Z. H. in de zaal, voor afgegaan door 12 kardinalen en de prela ten van zijn huis. Toen hij op de Seda had plaats genomen, werd hij tusschea het volk gedragen onder de geestdriftig, ste toejuichingen der pelgrims. Kardinaal Langenieux las een adres voor, waarin alles wat Z. H. ten voor- deele der werklieden en der sociile kwestie gedaan had, herinnerd werd. Over eenige maanden, voegde hij er bij, heeft de Paus een ontwerp goedge keurd, hetwelk voor doel had door eene algemecne wetgeving in de bescherming der werkmansklas te voorzien. Al de katholieke patroons en werklie den vragen aan den Paus, de moeilijkbe den van den tegenwoordigen socialen toestand te willen oplossen. Leo XIII wenschte daarop de fransche werklieden welkom. Reeds had de bede vaart der werklieden, die het jubeljaar geopend heelt, een diepen indruk gelat» in het hert van den H. Vader, welkt» door de tegenwoordige betooging nog verlevendigd wordt. De werklieden heb ben begrepen dat in den godsdienst alleen de kracht en de troost te vinden zijn, te mid-len der beproevingen en ellenden van het leven. De godsdienst adelt hei werk. Het heidendom beweerde de sociale kwestie op te lossen, door de zwakken bij middel der slavernij van hunne rech ten te berooven. Het kristendom meldde aan de wereld, dat al de menschen gelijk zijn voor God. Het leert dat het werk de natuurlijke toestand is van den menscb. Het werk is eene eer er zich aan om trekken is eene lafheid en een verraad. Kristus heeft hel voorbeeld gegeven. Hij heeft de vermoeinissen der mensch- heid verdragen. Zijne leer is dat de rijke de schatbewaarder is van God en hij zijd hert voor hei ongeluk niet mag sluiten, Men zou de twee klassen, rijken en ar men. moeten nader bijeenbrengen. De band van toenadering is de liefdadigheid, die een geneesmiddel en een troost is. Gedurende lange eeuwer. werd die op lossing aangenomen. Het geloof bad diepe wortelen geschoten en niemand be twistte de wettelijkheid van dezen socia len basis. Later hebben noodlottige leer stelsels dien basis geschokt. Het gebouw moet opnieuw versterkt worden door den terugkeer tot den kris- telijken geest en de kristelijke leering, bij middel van de heropwekkend, onder nieuwe vormen, der oude gilden, die op ingeving der Kerk in de godsdienstelijke en stoffelijke zorgen voorzien, het werk vergemakkelijken en de werklieden in hunne wettige eischen ondersteunen. De terugkeer tot de catholieke grondige be ginselen en de eenheid tusschen patroons en werkiieden versterken en de openbare rust verzekeren. Vele werklieden, verleid doorvalsche leerstellingen, willen een redmiddel vin den in de vernietiging van den eigendom. IJdele inbeeldingZij zuilen puinen op- koopen en het kwaad verergeren. De bestierende klassen moeten zich behert:gen, ten einde de armen te hel pen, om hunnen onverzaadbaren lust naar vermeerdering hunner vermaken en rijk dommen te beperken. Daaruit spruiten al de ongemakken en de ontevredenheid.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2