Boekwerken. Meeling der Bekwaamheid- kiezers. Allerhande nieuws. Wij ontleenen aan bijzondere brief wisseling van Hel Handelsblad De liberalen zetten den geruchtmaken den oorlog voort, dien zij tegen het ontwerp van kieshervorming begonnen hebben. 't Is duidelijk dat dit ontwerp, al te beperkt, voor hen slechts een middeltjen is om betoogingen in te richten tegen het ministerie. Niemand laat zich door deze komedie bedriegen, en de voornaamste spelers zelfs bekennen onder de vrienden, dat de kwestie van het wezenlijk te bereiken doel is den Koning vrees aan te jagen, om hem van het katholiek ministerie te scheiden. Wat de herziening betrelt, de doktri- nairen weten heel goed dat zulks eene onmogelijkheid is een hunner aanzien lijkste aanleiders zegde onlangs Waarom zouden wij de herziening niet zijn bijgetreden Wij loopen niet het minste gevaar door ze op ons pro- gram in te schrijzen, daar het lang nog onmogelijk is en zijn zal ze te verwe- zenlijken. Intusschcn zullen wij de radikalen voldoen, door hunne marot te aanveerden, en aldus herstellen wij de eenheid der liberale partij. 't Is eene schoone eenheid, die op dergelijke dobbelzinnigheid, en een wel overlegd bedrog gesteund is Dat gezegde, waarvan ik u de echtheid waarborg, toont duidelijk, met welke oneerlijke tegenstrevers wij te doen hebben. M. Woeste zal de aanstaande week de algeveerdigden voorzitten van den bond der katholieke Kringen. Zij zullen hun gedacht komen uitdruk ken over het ontwerp van kieshervor ming. Men verwacht veel goeds van die be raadslaging, welse de opeenhooping van valschheden en lasteringen, door het liberalism rond het ontwerp van 't gou vernement opeenslapeld, voor goed zal doen verdwijnen. Waarschijnlijk zullen, na de beraad slaging, uitgelokt door M. Woeste, de konservatieve vereenigingen op hunne beurt adressen en smeekschriften naar de Kamer zenden, in overeenkomst der grieven en verlangens van het konser vatieve land. Maken wij ons dus niet ongerust over al hel lawijd, dat de geuzen rond deze kwestie maken 't is aan ons katholie ken, dat het leste woord blijven zal. Zondag werd te Antwerpen eene Meeting der Bekwaamheidkiezers gehou den welke door eene groote menigte werd bijgewoond. Vlamingen en Walen gaven er zich de hand om de afschaffing der bekwaam- heidkiezers van rechtswege te eischen, dit onrechtveerdig voorrecht 't welk de poort opent aan zoo schreeuwend als alkeurlijk kiesbedrog. De volgende besluitselen werden door ie Meeting aangenomen 1* Afschaffing van alle kiezers van ambtswege zonder uitzondering. 2° Die bekwaamheidkiezer wil zijn is verplicht het kiesexaam te doen. 3° Een algemeene bond van katholieke en behoudsgezinde bekwaamheidkiezers zal gesticht worden. (Voorstel der heeren Emiel Gobbers van Boom en Pelithan van Luik). 4° Het voorloopig bestuur daarvan is het bestuur van den Antwerpschen Bekwaamheidkiezersbond der Meeting, en zal voor zending hebben zonder uit stel alle wettige middelen aan te wen den, om de afschaffing te bekomen der bekwaamheidkiezers van rechtswege. 5° Eens die wet verkregen, zal het voorloopig bestuur de standregelen van den nieuwen bond opmaken en ter goed keuring voorleggen in eene algemeene vergadering, waarop de katholieke be kwaamheidkiezers deslands zullen uilge- noodigd worden. Op die vergadering zal het definitief bestuur worden aange steld. Als bewijs der onrechtveerdigheid van het stelsel der bekwaamheidkiezers van rechtswege, haalde de heer Gobbers van Boom, in zijne redevoering ter Meetinr van Antwerpen, onder anderen aan De bediende welke eene jaarwedde geniet van 1499 franks, bezit geene kies- bekwaamheid, 't is een dommerik, maar van den oogenblik dat hij 1500 frank jaarwedde ontvangt, bekomt hij kiesbe- kwaamheid, ja, met eens wordt hij een man van geleerdheid en verstand De meestergast van een fabriek van kunstvoorwerpen dat maar24 werklieden bezigt, is geen kiezer, maar integendeel de meestergast van een voddenfabriek dat een enkele werkman meer telt is kiezer van rechtswege. En nogthans de eerste meestergast moet geleerdheid bezitten om zijne be diening te kunnen uitoefenen, terwijl de tweede geen A voorB moet kennen. Zijn dat geene schandalige voorrech ten En volgens de liberalen moet dat blij ven bestaan... Waarom Alleenlijk, omdat zij er voordeel uit trekken. En is het ook geen ongehoord voor recht dat Staat, Provincie, Gemeente en fabrikant of nijveraar, kiezers mogen maken naar hun goeddunken. Voorwaar wie zou dat durven betwis ten De voorgestelde kieshervorming zal een einde stellen aan de fabriceering van liberale kiezers door de Besturen van groote steden en zekere nijveraars Ziedaar waarom deliberalen zoo vol duivels gestampt zijn WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 18 Oktober, worden behalve de premiën ingesteld door de provinciale reglementen voor de verbetering van het paardenras, ook staatspremiën voor hetzelfde doel inge steld. De bepalingen van dit besluit heden in den Monitenr verschenen, lui den als volgt Art. 1. Behalve de premiën, doorvoor- melde reglementen ingesteld, kunnen er, jaarlijks, tot het beloop van 20,000 fr. nationale premiën toegekend worden aan de eigenaars van uitmuntende hengsten behoorende tot dc inlandsche rassen van trekpaarden. Mogen mededingen voor deze premiën, de hengsten die eene eer ste premie in gezegde provinciale prijs kampen voor hengsten van 3 jaren en er boven gewonnen hebben. Art. 2. Het Land is in vier prijskamp- omschrijvingen verdeeld, bestaande üe eerste uit de provinciën Antwerpen, Oost- en Weslvlaanderen De tweede uit de bestuurlijke arrondis sementen Brussel en Nijvel en de provin cie Henegouwen, uitgenomen de rech terlijke kantons van Beaumont en Chi- may De derde uit het bestuurlijk arrondisse ment Leuven, de provincie Limburg en het deel der provinciën Luik en Namen gelegen op den linker oever van Samber en Maas, en De vierde uit het deel der provinciën Luik en Namen gelegen op den rechter oever van Samber en Maas, de rechterlij ke kantons van Beaumont en Clijmay en de provincie Luxemburg. Art. 3. Telken jare kunnen, in iedere bij bovenstaand artikel gemelde omschrij ving, eene eerste premie van 2.000 fran ken met verguld eeremeiaal en twee tweede premiën van 1,500 franken met zilveren eeremetaal vergund worden. Eene nochtans der premiën aan de vierde omschrijving toegekend moet aan den eigenaar van eenen ardeenschen hengst vergund worden. Art. 4. Wanneer de jury de aangebo den hengsten niet uitmuntend genoeg vindt om hun eene eerste nationale pre mie te vergunnen, mogen er drie premiën van 1,500 fr. toegekend worden. Art. 5. Het zeilde paard mag, in hel zelfde jaar, in niet meer dan eene om schrijving aangeboden worden. Het zelfde paard mag nochtans gedu rende twee of meer opeenvolgende jaren eene dezer premiën bekomen. Art. 6. De premiën worden onmidde- lijk ria het sluiten van den volgenden prijskamp uitbetaald, nadat de hengsten de jury van eene der omschrijvingen voorgesteld worden en dat het bewezen is dat deze dieren, in dien tussehentijd, gewoonlijk in het land gebleven zijn. Art. 7. Onze Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken benoemt telken jare de leden der jury, gelast met het toekennen der premiën en bepaalt de dagen en de plaatsen van de vergaderin gen der jury. Art. 8. De leden van de jury en de sekretaris worden betaald tegen 1 frank per uur in spoorweg en tegen 12 frank De vervoerkosten per gewonen weg zijn verdubbeld. Art. 9. Onze Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken is gelast met de uitvoering van het tegenwoordig besluit. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De eerw. h. Buysse, onderpastoor der Bijloke, te Gent, is pastoor benoemd van flundelgem, in vervanging van den eerw. h. E. Velghe, die in dezelfde hoedanig heid overgaat naar Lozer. De eerw. h. B. Uyttersprot, kape laan van St-Baafs, is onderpastoor be noemd te Moorsel. te verkrijgen ten Bureele van Den Den- derbode. De groote Bende van «fan De Lichte 1745-48, een boekdeel in 8° van ruim 600 bladzijden met versier den omslag, Prijs fr. 2.00. De Troebele Tijd, België onder de Frransche Republiek, 1792- 1799, door L. Mathol. (Van Ruckelingon.) (Inval der Fransche Republiek. Belo ken tijd.—Boerenkrijg.—Kerkvei volging.) Prijs: fr. 1.50. Vrachtvrij thuis be steld fr. 1.65. De Slavenhandel en de Afri kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8°, 204 bladzijden gebrocheerd 0,95; rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige, illustré, groot in 8°, 362 bladzijden gebrocheerd fr. 2.50. La Traite dee Mègres, illustré, in 8°, 240 bladzijden, gebro cheerd fr. 1.20 rijk gekartonneerd Ir. 1.45. Het leven van den H. Ro* chu», gebrocheerd fr. 0.75 rijk ge kartonneerd fr. 0.86. ZAAK VAX AALST. D> Patriote meldt in zijn Nr van 30 dezer dat de heeren Byl en De Ruddere hebben afgezien van liet geding tegen hein ingespannen. Wij vernemen op stellige wijze dat het geding in kwestie onmiddeüjk voor de rechtbank van Brussel gaat gebracht worden. IXa tuur wonder. Zondag hebben wij alhier bij den heer Temmer man, gaarkok, in de Kerkstraat, eene jonge duif gezien met drij pooti u en twee sch...galen. Er bestaat te Gijsegem, een pensi- onnaat, gekend onder den naam van St Aloysius van Gonzagua De bestuur der, de eerw. heer Van Impe, geeft er, op zijne eigene kosten, opvoeding en onderhoud aan drie Congoleesche kinde ren. Het oudste, dat den voornaam Leopold draagt, werd tien maanden ge leden gedoopt en heeft voor peter Z. M. den Koning. Hel is zeer verstandig en spreekt zeer gemakkelijk... Fransch. He twee andete zijn ongeveer eene maand geleden aangekomen en beginnen zich op de hoogte te stellen van de taal. (Het Fransch Als deze jonge kinderen den gewensch- ten graad van onderwijs zullen ontvangen hebben, zullen zij naar den Congo terug koeren en in het gesticht vervangen wor den door drie andere kinderen en alzoo voorts, zoo lang de persoonlijke geldmid delen van den eerw. heer Van lmpe hem dit zullen toelaten. Voegen wij hierbij dat dezelfde edel moedige weldoener, ook op zijne kosten, twee Congoleesche meisjes heeft geplaatst in het klooster der zusters van Wachte- fceke. Zij zullen er blijven totdat zij eene voldoende opvoeding hebben ontvangen en alsdan naar den Koning terugkeeren. Wij brengen hulde aan de edelmoedig heid van den eerw. heer Van lmpe en kunnen zelfs aannemen dat hij de kleine Congoleezen bij voorkeur Fransch laat leeren. Maar wat wij niet verstaan is dat het blad waaruit wij deze tijding overne men het Fransch de taal noemt. Wij meendi n dat de taal van Gijsegem hel Vlaamsch was. Fondenblad Vrijdag namiddag, rond 4 ure, barst te een hevige brand uit te Wetteren, in eene tweewoonst ter wijk Overbeke. Het vuur was zoo geweldig, dat aan geen blusschen te denken viel en in weinige stonden de gebouwen, met bijna al wat zij inhielden, tot asch verleerd werden. De bewoners van het eene huiske, die op verren afstand te lande werkten op het oogenblik des brands, vonden bij hunne thuiskomst slechts nog eenige brokken zwarten muur van hunne woon stede. Akelige omstandigheid in de verwar ring vergat men bijna dat in de eene wo ning een éénjarig wichtje rustig sliep.Een gebuur redde het kindje uit de vlammen, op het oogenblik dat reeds hel wiegje en zijne kleedjes door hel vuur waren aan getast nog één oogenblik, en er ware een menschenleveu te betreuren geweest. Alles was verzekerd. De magazijnier van eenen koopman uit de Keulschestraat, te Brussel, werd deor zijnen meester naar de Bank gezon den om 1600 fr. te ontvangen. Hij deed de boodschap, maar kwam met het geld niet terug. Kwade vermoedens hebbende, verwit tigde de koopman de policie. Men wacht te hem af en kou hem in zijne woning aanhouden. Hij beweerde dat hij bij toe val over de Peerdeumarkt komende, door de peerdenkoopliê werd aangezet om te spelen en hij in de hoop van te winnen steeds voortspeelde en verloor, Men geloofde hem niet, deed een on derzoek en vond bijna de geheele som in zijn bed verborgen. Natuurlijk werd hij aangehouden. Onze lezers zullen zich nog herin neren dat een fransche avonturier, M. de Mayrena, zich in het verre Azië tot koning liet kronen. Deze vorst heeft gedurende den afge- loopen zomer eenige maanden op belgisch grondgebied doorgebracht, namelijk te Brussel en te Oostende, en onze lezers zullen zich nog wel herinneren dat wij toen met eenige woorden spraken over zijne echtgenoote.diehij in Frankrijk ver laten had,om met eene ar.dere te trouwen. Wel protesteerde madame Mayrena daartegen, als zijnde zijne handelwijs strijdig mei de lransche wetten, maar hij zegt voor zijn deel dat de wetten van ziji nieuw land wetten die hij zeil maakte hem die handelwijze toelieten, en ma dame Mayrena II bleef koningin van Sedang. Nu hebben echter zijne onderdanen gezegd gelijk hijUit de oogen, uit liet hareEn terwijl koning Marie rustig zijne havana rookte op den zeedijk te Oosten de, sloten zijne onderdanen de deur en riepen, gelijk de kinderen met St-Tho- mas Wat belooft ge Sedang wordt eene vrije republiek, onder het presidentschap van eenen in boorling, die door fransche missionaris sen opgevoed is, en zelfs in europeesche letters schrijven kan: Arme koning De vreemde drukpers, en namelijk de duitsche strooit weer het gerucht uit dat de onafhankelijke Congostaat door België zal overgenomen worden. Dat is eene kwakkel daar is hoege naamd geen spraak van, en nooit zou het konservatief ministerie zich tot der gelijk ontwerp leenen. De Koning vraagt het overigens niet. Donderdag nacht, rond 3 ure, kwam een politieagent van St-Nikolaas, die van zijne ronde naar de wacht ging, voorbij het huis van den heer Rolthier-Bruwier, spekslachter op de Kokkelbeekstraat, nabij de Groote Markthij bemerkte dat deur wijd open stond, en een glas uit de vitrien gesneden was hij belde de be woners op. Toen zij heneden.gekomen waren, zagen zij laden en kassen openge broken, geld en juweelen waren verdwe nen, eene waarde van vier honderd frank. Nevens het huis is een opene poort, die naar een hofken leidt, waar eenige kleine huiskens staan. In deze poort, bezijden den muur, ^tonden twee hespen, uil den winkel ge nomen. De dieven zullen zich bedacht hebben, vreezende bier meê verraden te kunnen worden. Zondag morgend, ten 7 ure, is te St Nikolaas, een groot schelmstuk ge beurd achter liet paviljoen van de schijf der burgerwacht, op de wijk het llerijen, staat enne eenzame hofsteê, be woond door Henri Jozef De Prycker, ge huwd met Marie Coleta Maes, welke 3 kinderen hebben de twee broeders der vrouw wonen bij hen. De man is landbouwer en vlaskooper da ir deze menschen zeer werkzaam waren, hadden zij den naam, wat geld te bezitten, Zondag avond was de vrouw met de kinderen alleen te huis de moeder moest een oogenblik aan de achierdeur zijn. Een zwartgemaakte kerel stak on verwachts den voet tusscheu de deur, greep haar vast en kwam, gevolgd door drie andere booswichten, alleen ver momd, binnen, Zij duwden de vrouw binnen, staken haar eenen prop in den mond, blinddoekten haar, bonden haar aan handen en voeten vast en sleepten haar in het achterhuis. De sleutels van kassen en kommode werden uit haren zak gehaald en zij hingen het huish'ondje, dal geweldig blafte, aan de deur op. Dan begon er een onderzoek in schuiven en laden. De dieven hebben eene som van 400 fr. meêgedragen, de spaarpenningen harer broeders. Er was 500 frank in de tesch. doch de schelmen zullen een banknoot van 100 frank laten vallen hebben die heeft men terug gevonden. Na dat de binders het huis verlaten hadden, kon de vrouw op eene deur schuppen die langs achter uitkwam. Het geschup werd gelukkig gehoord door gehuren, die in de kleiue huisjes woon den, welke aan de straat staan. Oogenblikkelijk kwam er hulp opda gen. De vrouw werd uil haren gevaar lijken toestand gered men trok de prop uit haren mond die gansch vol bloed was van het geweld, waarmeê men er die ingeduwd had. Ware men eenige oogen- blikken later gekomen, de vronw ware versmacht. Doktor De Ryck heeft haar eerste zorgen toegediend, haar toestand levert geen gevaar op. Daar er vrijdag nacht nog een diefstal met braak is gepleegd werd, is geheel de bevolking hiervan in verslagenheid dompeld. De plaatselijke politie doet ieverige opzoekingen. Zaterdag voormiddag, rond 11 1/2 ure, is er in de ameldonkfabriek van den beer Gh. Vermeire-Van Geeteruyen te Hamme, een jammerlijk ongeluk voor gevallen. De machien was iri volle wer king en de genaamde Joseph Eeckhoul (bijgenaamd Van Builen) 19 jaar oud, woonachtig in de Kappellestraat, was bezig met bet kuischen der assen, toen eensklaps zijn voorhoofd tusschen de kamwielen gevat iwerd. De ongelukkige werd bliksemsnel met hoofd en lichaam rond geslingerd en tegen den muur ge slagen. Vooraleer men de machien kon stilleggen, was Eeckhout schrikkelijk verminkt en bad bij reeds opgehouden te leven. In den nacht van vrijdag en zater dag van verleden week, hebben (dieven eene ruit uitgesneden in het Gemeente huis te Elversele, bewoond door zekeren Baemdonck, die er terzelfder tijd den bak kerstiel uitoefent. Een dertiglal franken, des avonds ge kardoesd, en een stuk boter, waarmede men des anderendaags 's morgends naar Gent, naar de markt schikte te komen, werden buit gemaakt. Ofschoon de bewoners des huizen de dieven bezig hoorden, dierven zij, noch hunne slaapkamer verlaten, noch door de vensters der tweede verdieping om hulp roepen. Het is maar om 3 1/2 ure van den mor gend, toen zij verzekerd waren dat nie mand meer in huis was, dat zij het dier ven wagen om beneden te komen zien wat er gebeurd was. Onnoodig te zeggen, dat, mits den die ven zoo schoone vrijheid in hun werk werd verleend, zij al den tijd hadden zich uit de voelen te maken en bijgevolg niet gekend zijn. Maandag morgend bemerkte een landbouwer van Meighem, toen hij zich naar zijnen koeistal begaf, dat men hem zijne beste koei. ter weerde van 350 fr. ontstolen had. Hij begaf zich oi.middelijk op zoek, en vernam weldra dat men liet dier op de markt van Kortrijk had zien verkoopen door een onbekend persoon, die in de richting van Oostroosebekc moest gegaan zijn. De gendarmen Coe- man en Lagrou, der brigade van Oost- roosebeke, van dit feit verwittigd, stel den zich onmiddellijk op zoek, en zijn er in gelukt, na twee dagen onvermoeibare pogingen, de koei te ontdekken. Deze laatste was reeds door eenen derden persoon aan eenen landbouwer van Meu- lebeke verkocht, welke geenszins ver moedde in het bezit eener gestolene beest te zijn. In den nacht vaB zaterdag tot zon dag, tijdens den regen, haddeu vier jacht wachters zich verscholeu onder eene graanmijt, op de grenzen der gem*, Heusden en Laerne. Eensklaps T velden verder, zagen zij een lichtbav nen schijn zenden over een klavel Twee schoten, op een haas gelost J klonken, en de lichtbak werd dl, stonds uitgedoofd. De jachtwachter gaven zich in stilte naar de plaats» zij het licht gezien hadden. Een hunner, Pringels ge.^iuo mijt naderend, zag gedaanten zich fo gen. Op dat oogenblik sprong dei» wachter Bassel zijnen kamaraadte; doch terzelvertijd werden twee ge* scholen op hem gelost door twee/ stroopers. Denkende dat Bassel getroffen, gaven al de jachtwachters vuur, ecs tervidgden de wildstroopers, dié konden ontsnappen, hunne geween hunnen lichtbak achterlatend, t klacht is ingediend bij het parket Dendermonde. Do, werkstakingen. De toe* in de koolmijndistrikten is van del/ en de kalmte is volledig iu de 3 Bs*j De Maas forten. Zoo het schijot de sleenmorlel van de nieu ve Maasfo- wonderlijk hard. Üe aannemers hebben op den p van de Maas en de Ourthe zandsia en zand gevonden waarmede mei zij met cement gemengeld \vordeo/( sleenmorlel kan maken, harder dit duurste granielsteenen. Deze samenmenging is zoo duurfc mekanieke zaag, door de arduiobei kers gebruikt, een dozijn uren dj heeft om er eene snede van 4 cerg ters in ie kunnen maken. Dat steeoj tel is zoo ondoordringbaar dat alsi liet opeenhoopt, men er houten pis moet insteken, bestemd om lat# haken en de kleinste nagels leonu^ Zoo men dezen maatregel niet nam, men er niet in slagen een gal tem De bewapening van de forten zalt den eersten trimester van 1891 geeia zijn. Reeds heeft men aan de veria ging van de koepels begonnen he; de fabrieken van Creusot, van Mooti en van St-Chamond in Frankrijk et Cruson in üuitschland, die er met! last zijn. Zij voeren deze werken ui de medewerking van de fabrieken 0; rill, van Couillet, van de Maaswerk; en deze van M. Van de Kercktie» Gent. De ijzerdakerij en de voor borst#» gen zullen in Belgie verveerdigd won De mantelingsschilden alleen zulte sluitelijk in den vreemde gemaakt i den. De kanonnen zullen aan de maait; pij Cockerill besteld worden, i staalklompen aan de kanongieürj Luik zal leveren om bij Krupp, dit bestelling van de grootste kanos krijgen, bewerkt te worder. De Belgiau ExhibitionOrc veraars, kooplieden, landbouwer^ znllen met genoegen vernemen is inrichting van eene belgische ter: stelling te Londen eene beslissende: is. Eene vergadering van belangte! den, woensdag onder het voorzittend van minister De Bruyn gehoudenit Paleis der Academiën te Brussel,li de inrichting met eenparige stem aangenomen, en reeds is eene voor pige inrichtingskommissie aangesp Deze kommissie zal onderhal mei de Vereeniging der National! 1 toonstellingente Londen, welke de richters de overgroote ballen aanti waar reeds twee dergelijke tentood lingen plaats hadden die van Ac? en die van Italië. De konsul-generaal van Bete Ramsgate heeft doen weten dalii? schikbare plaats 12,060 vierkante® onder dak en 2000 in den hof heet. vereeniging vraagt een miljoen huci maar laat de inrichters volU meester over opening, Juurtijd, sim enz. Zij slaat het lokaal al voor hr heele seizoen 1890. Op voorstel van M. den minister' men de nijveraars zich als sames' kende maatschappij. Hoogst waarsd lijk zullen er groote vermindering vervoerprijs worden toegestaan. Er is ook beslist dal er geene ningen zullen worden toegekend, I kosten van inrichting, jury's, enz.i kelijk verminderen zal. Naar het zal de tentoonstelling den 1 meige<? worden. Wat de oorlog kost. In 1' taalt Duitschland nog pensioenen invallieden aan 36,422 man die ia Franseh-Duitschen oorlog (1870-71): de^estreden hebben als soldaat en osi officier, en aan 2,387 als officier, eersten ontvangen dit jaar tien dip (rank, de andere zeven millioen en Daarenboven ontvangen 428 offiöj weduwen 180 duizend er. 4330 sold» weduwen 1200 duizend Irank. Eio* trekken andere, die hunnen steun io oorlog verloren, 525 duizend betaalt het invaliedenfonds voor IJ twintig millioen lrank aan de slacbtoc- van den oorlog van 1870. Na negentien jaar (blijven er n duizend invallieden en 5.000 wedn» Beschaafde negentiende eeuw Hoe vriendelijk Een vr wier man den dag der ramp moes' werken in de fabriek Corvilain te AW weel, doch liever met den maandag wilde beginnen, gaf dezer dagen echtgenoot het volgende kojnpuflf Ziet ge nu, luiaard, hoeveel giften binnen komen waart gij nu gaan ken, dan hadden we ook getrokken. (Hittow- i vrts*

De Denderbode | 1889 | | pagina 2