Boekwerken. Allerhande nieuws. meestergasten in de groote steden kun nen onmogelijk het exaum afleggen en zij die voor een groot deel de macht van 't liberalismus uitmaken, gaan dus van de kie/erslijsten verdwijnen. En daarbij nog de fabricatie van valsche liberale kiezers al voortaan onmogelijk wezen... en in de ine van daar de gramschap. Aanslag tegen het verkregen politiek recht van duizenden burgerslj;l1.... Maar M. De Windt verbrandden die woorden u de tong niet Is cr wel ooit een ministerie geweest gelijk het ministerie Frère-Bara van vermaledijde gedachtenis, 't welk om aan 't zoo gelief de schotelken te kunnen blijven, het lot op den bodem te ledigen en het daarna met 23 miUioen nieuwe belastingen weêr aan te vullen, door wet van 17 Juni 1881 70 duizend Belgen van hun kiesrecht be roofde en het integendeel aan eenige dui zenden vreemdelingen gunde Dat mag eenen aanslag tegen een ver kregen kiesrecht geheeien worden, ter wijl heden slechts een gedeelte, de onbe- kwamen, de valsche kiezers zullen ver dwijnen. Maar dan werd er niet geprotesteerd, integendeel er werd met beide handen aan toegejucht door M. Jef en zijne kliek... Dan vaarde M. De Windt in woede uit tegen de verpletterende catholieke meer derheid der Kamers, en slingerde haar eene vracht snoode beleedigingen naar 't hoofd om eindelijk te raaskallen over 't congres van M echel en van 1863, waar hij zoo veel van begrijpt als nen hond van 't muziek, over de vernietiging van 't liberaal onderwijs door de vervanging der goede liberale gemeentescholen en onderwijzers door paters-en nonnenscho len en eindelijk, roept hij uil het is niet genoeg in elk dorp van het land de kloosters uit den grond te zien op- schieten als paddestoelenhet geld van werkman en burger in de kassen van pastoors en kloosters te zien storten en hel land door verkwezeling te zien ver- kankeren Brrrrrrrrr 't ïs wreed wreed wreed M. Jef Maar hoor eens, vriend, men trekt wel ten strijde tegen de kloosters, die 't land door verkwezeling zullen verkankeren, maar, van den anderen kant, zijn ze toch nog lot iets goed al ware het maar om, als hunnen geneesheer, de dikke franks van paters en nonnen binnen te rijven, niet waar M. Jef Vraag het eens aan de Zwarte Zusters, enz. Tijd en plaatsruimte laten ons niet toe de gansche redevoering van M. De Windt te ontleden, in andere woorden, alle het logenachtige en bedriegelijke zijner be weeringen te doen uitschijnen. Wij wil len ons bij 't volgende bepalen Omdat de katholieke haring, schreeuwt M. Jef, in de groote steden niet meer braden wil, durven de kle- rikalen het wagen eene wet voor te stellen, welke aan ongeveer 60.000 bekwaamheidskiezers van ambtswege het stemrecht /.ou ontnemen. Die 60 duizend geslachtofferde kiezers, dal is eene onwaarheid, dat is eenvoudig eene liberale logen! Immers duizenden diplomadragers blijven kiezers. En allen die het volgens Le Journal de Gand zoo gemakkelijk exaam kun nen afleggen, gelijk duizenden werklie den en buitenlieden liet hebben gedaan, zullen kiezers blijven. Geene andere dan de onbekwaraen, de ongeleerden zulllen het stemrecht ver liezen. En gij, M. Jef, ge eischt dat die onbe- kwamen, die ongeleerden zouden kiezers blijven Beken da:t, M. Jef, dat wij waarheid spreken wanneer wij zeggen, dat de libe rale partij zich op de onwetenden steunt dat gij, liberalen, de lichtdompers zijt geworden. En daarmee, laten wij, nu M. De Windt varen met zijne Pourbaix-ministerie en meer andere holklinkende volzinnen slechts goed om de gapers te verleiden, met zijne bedreigingen van stormloopen enz., waar om den donder veel volk zal koinen naar kijken als 't maar schoon weèr is Daarna herhaalde advokaat Verbrugghe van Aalstal wat M. Jef kwam uitte kramen er slechts bijvoegende dat het verzet tegen het wetsontwerp De Volder zich niet meer bepaalt het behoud der met afstelling bedreigde kiezers van ambtswege te eischen, maar dat de libe ralen nu ook de kiesbevoegdheid der bekwaamhidkiezers voor de Wetgevende Kamers vragen en in dien zin de herzie ning verlangen van het art. 45 der grond- wei... Indien advokaat Verbrugghen waarlijk de herziening van art. 45 onzer grondwet eischt om aan de bekwaamheidskiezers kiesbevoegdheid te gunnen voor de Wet gevende Kamers, dan is hij jandorie nen feilen klepper Wat er dan ook van zij, het is dus be wezen dat de liberalen naar 't radikale kamp zijn overgeloopen, de vijanden on zer grondwet zijn geworden die zij zouden willen vernietigen. Ten slotte beslatigen wij dat de door ons gelaakte kwajongensstreek waaraan zeker liberaal heerschap zich ter statie plichtig maakte niet gelogenstraft wordt. En dit zij ons genoeg wij bekommeren ons voor 't overige bitter weinig met den armen raas van eenen belachelijken snoever l te verkrijgen ten Bureele van Den Den- derbode. I>e groote Bentle van «Tan De Lichte 1745-48, een boekdeel in 8" van ruim 600 bladzijden inel versier den omslag, Prijs fr. 2.00. De Troebele Tijd, België onder de Frransche Republiek, 1792- 1799, door L. Mathol. (Van Ruckelingen.) (Inval der Fransche Republiek. Belo ken tijd.—Boerenkrijg.—Kerkvervolging.) Prijs: fr. 1.50. Vrachtvrij thuis be steld fr. 4.65. De Slavenhandel en de Afri kaansclie kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8°, 204 bladzijden gebrocheerd 0,95rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige, illuïtré, groot in 8°, 362 bladzijden gebrocheerd fr. 2.50. La Traite de» IVègres, illustré, in 8°, 240 bladzijden, gebro cheerd fr. 4.20 rijk gekanonneerd fr. 4.45. Het leven van den H. Do ch u», gebrocheerd fr. 0.75 rijk ge kartonneerd fr. 0.85. Botermarkt. Heden zaterdag werden 837 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6700 kilogr. Prijs 70 a 80. Diefstal van boter. Bij den heer Edward Commerman, herber gier, Moorselschebaan, is er dezen nacht eenen klom boter van omtrent 7 1/2 kilogr. gestolen in de volgende omstan digheden. Vrouw Commerman haalde in deri valavond hunnen klont boier uit den kelder om er een barer geburen wat van te gerieven cu plaatste hem daarna neven de kelderdeur die juist op de achterdeur uitgeelt. Verscheidene personen bezochten dien avond de her berg van Commerman. Wanneer nu dezen morgend Commerman den klont boter terug wilde naar den kelder dragen, was hij verdwenen. KLonijnendiefstal. In den nacht van 31 October tot 1 November rond 1 1/2 ure bevondtzich de genaamde Muylaert Franciscus.laadbouw-werkman, ter herberg van Pieter Ruyssinck, in de Maaostraat alhier,en boodt er twee groote magere konijnen te koop voor de som van 4 frar.k. De politie werd er van ver wittigd en de agent Meert die van dienst was, begaf zich naar bovengemelde her berg. Muylaert die in gevordenden staat van dronkenschap verkeerde, zegde tot de agent Leid mij naar de wacht, ik ben een dief. Hetgeen dan ook gebeurde. Des anderendaags werd Muylaert door den heer Polilie-Commissaris onderhoord en hij verklaarde dat hij, omtrent den IJze- renweg te Welle, twee kerels had ont moet waarvan de eene drager was van eenen zak. Op zijn zicht, liet de kerel den zak vallen en beide gingen op loop, en hij, Muylaert, nam den zak op. Deze ko nijnen komen naar alle waarschijnlijkheid voort van diefstal en de eigenaar kan ze terugeischen ten bureele van politie te Aalst. De ijzeren brug van den spoorweg over den Dender alhier Is bijna voorde helft vernieuwd. Naar alle waar- schijnelijkheid zal men er morgen zondag of te laatste maandag kunnen overrijden. Wij .vragen ons af of hei wel noodzakelijk is aan die werken op Zon- en Feestdagen te arbeiden Wij denken neen, daar het ons schijnt dal de dienst er hoegenaamd niet zou door lijden wanneer het bedoelde werk emige dagen later zou voltrokken wezen. Ons proces- Bij het ter pers leggen ontvangen wij opnieuw't bezoek van den heer Willem Van Muylem, deur waarder, welke ons komt beleekenen dat heerschap Isidoor Leclercq in beroep gaat van 't vonnis der Rechtbank van Dender monde van 27 April 1889, T welk ver klaart dat ons artikel, waarin spraak van Le plus beau derrière de la ville d'A lost aan den eischer niets ten laste legt T welk van haard is om hem in iels te schaden.T Is nu zes maanden geleden dat de Rechtbank van Dendermonde uitspraak deed en vele onzer lezers zullen verwon derd wezen dat deze zaak terug te berde komt. Wat ons betreft, wij trekken nu heden met zooveel vertrouwen naar Gent als vroeger naar Dendermonde.... Men wil zich dus, bongté malgré, belachelijk ma ken, het zij zoo DE VLAAMSCHE PATRIOT* 27 October 1889. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Prins bert. De oude Sorbonne, te Parijs. Versiering der nieuwe Sorbonne Riche lieu den eersten steen der Sorbonne leg gend Albrecht de Groote in 't Sint Ja- cobskloosier. De vlaamsche kermis te Parijs. Eenige typen van billardspe- lers. Paf in 't oog na regen zonne schijn (caricaluren). TekstKronijk der week. Forluna- tus'beurs en zijn weusohhoedeken (ver volg). Het burchtslot van Yberg. Huisregelen \oor devrouwen. Amonia (vervolg). Twee Novemberliedjes. Onze platen. Ditfes en d itjes. Raad sels. Zekere C. V., pianist, was zonder plaats en bestaan geraakt, en kennis ge maakt hebbende mei de dochter vaneenen kramenier uit hel Si Jorisgildestraatje,te Dendermonde, verteldo hij aan hare ouders dat hij van eene erfenis,binnen eene maand eene levenslange rent van 3 frank daags ging trekken. Daarbij nog was hij als reiziger aangenomen bij M. C., leerl.i- briekant, wat hem dito nog iets meer dan 3 frank in den zak bracht. Onze kerel werd goed gehuisvest, kreeg een maand lang eten, drinken, kleereu en nog reisgeld van den kramenier. Het hu welijk werd geregeld en moes; zaterdag laatst plaats hebben, maar die voor de pinne niet kwam, was onze bruidegom, en toen men bij den lieer C... inlichtingen ging nemen over zijn zoogezegden reizi ger, kende deze den kerel noch van naam, noch faam. Nu, van den nood deugd makende, ierden de oudjes, de dochter en de geburen niettemin zaterdag en zondag lustig bruiloft en nabruilofi. lntusschen poogde de pianist zich te Baasrode in de schelde te versmooren. Gelukkiglijk werd hij gered. Dievenbende. Over eenige dagen werd er in het werkhuis eener rijtuig makerij der Joseph-11 straal, te Brussel, eene belangrijke diefie begaan van sloffe. De polieie-officier Tilkifi die dezellde siraat bewoom, had van denzellden dag vermoedens op zekeren L..., eenen ge kend n kwaaddoener, die reeds meer dan eens met de policie af te rekenen had. Maar maandag nacht, rond éen ure, werden tweeagenteri in de Sl-Huibrechls- galerij aangesproken door eenen persoon die zegde boodschapper van eenen meu belwinkel le zijn hij zei met een aardig werk gelast te zijn geweest. De boodschapper verhaalde het vol gende Een jongeling dié hij alleen kende onder den naam van C.arabitjenhad hem een wagentje doen halen, had hem voor het nog le doene werk 2 frank op afkorting gegeven, en hem daarna een adres aangeduid waar hij eene hoeveel heid koopwaren moest gaan halen. Neuckens, zoo heet de boodschapper in kwestie, deed zulks, en hij vond eenen persoon die hem vro-gofhij door Cara- bitje gezonden was. Op zijn ja-woord bracht de andere hem door eenen dool hof van gangskens en straatjes die hij niet kende, en klom eindelijk mei hem naar een zolderkamerke, waar twee andere personen aan de stoof zalen. Toen werd Neuckens gelast zijne hol leblokken uit te doen en geen gerucht te maken. Op tafel lagen verscheidene stukken stof. Deze werden in eenen zak geste ken men ging ermeê beneden, laadde ze op T wagentjen, en de geleider verge- zalde Neuckens naar het huis van eenen voddenkoopman. Na zijne vracht daar afgeladen te heb ben, ontving Neuckens vijf frank voor zijne moeite. Dit was het verhaal van Neuckens. De agenten verzochten hem die ver klaring op het policiebureel te gaan her halen. Dal geheurde. De voddekoopman werd met medehulp van Neuckens opgezocht. Men vond ze keren Per-exempel in het bezit van de gesiolene stoffen. Zij waren hem ver kocht door personen die hij niet kende, zegde hij. Nu ook den dievenest opgezocht. Dat was zoo gemakkelijk niet, daar Neuckens in dien doolhof niet bekend was. Maar hij had gezegd dat in het huis waar men hem gebracht had, piano werd gespeeld, en dal er een groot rood stee- nen gebouw in de nabijheid stond. De piano redde hem want terwijl de agenten twijfelend rond zochten, hoorden zij hare toonen. Dat was een wegwijzer. Zonder aarzelen gingen de agenten binnen, en zij vonden er nog verschillige stukken gestolen stoffen, medaliën welke de fabrikant in de tentoonstellingen had gewonnen, en wal meer wil zeggen, ook de dieven. Dank aan de aanduiding en het ver klappen van eene vrouw, kreeg men weldra vier dieven in handen, die al elkander verraadden. Onder deze zijn natuurlijk Menheeren Per-exempel en Carabilje. Het Mauser geweer. Een koninklijk besluit heeft, op verslag van eenen keur raad, voorgezeten door den luitenant- generaal Vauder Smissen, het Mauserge weer aangenomen voor het voetvolk en den genie. Het wapen zal zoo gauw mogelijk in de fabrieken van Luik gemaakt worden. Drie nieuwe soorten van postkaar ten voor Congoland zijn in omloop ge bracht. De eerste is eene enkele kaart, voor den binnendienst bestemd, ten prijze van 40 centiemen. Deze kaart is wit, met eene kleine grijsachtige tint. De tweede soort wordt insgelijks gebruikt voor binnen- landsche briefwisseling zij is dubbel en lot betaald antwoord bestemd. Deze kaart kost 45 centiemen, waarvan 40 voor de verzending en 5 voor de ant woord. De derde kaart is ook voor betaald woord, doch is voor het buitenland be stemd. De prijs ervan is ook slechts 15 centiemen. Deze kaarten zijn te Brussel in het bestuur van den Congostaat te bekomen Eenigen tijd geleden werd ir ver scheidene ministeries, en namelij "n dat van landbouw, eene vraag tot de be dienden gericht, om te weten of zij eene voldoende kennis van hel vlaamsch had den, om er zich in voorkomende geval len an te bedienen. Bijna allen ont- woordden ja, ofschoon velen er geen letter van keudeo, Hel ministerieel ant woord was. dat zij dan voortaan onver anderlijk in het vlaamsch moesten ant woorden op de brieven, die in deze taal inkwamen Men ziel van hier de ge zichten, die er werden getrokken. Belgische tentoonstelling te Londen in 1890. Men is voornemens in den loop van 4890 te Londen, door bemiddeling van den heer John R. Whitley, inrichter en algemeenen bestuurder der nationale tentoonstellingen, en den lieer Ed. Sève, algeineenen Belgischen konsul van Enge land, in de hoofdstad van Groot Brittanje eene Belgische tentoonstelling tol stand te brengen. Uitsluitelijke voortbrengselen van ons land zouden aldaar aangenomen worden. Een komileit, met dit doel opgericht, be schikt over 12000 vierkante meters voor Je gebouwen, bene»ens 2000 vierkante meiers hof, waar men bijzondere pavil - joenen zou kunnen oprichten. Bovendien beschikt men over groote zalen voor liet tentoonstellen van kunstwerken, die kos teloos zouden geplaatst worden. Reeds vroeger werden eene tentoon stelling der Vereenigde Staten en eene van Italië le Londen met goeden uitslag opgericht. Onder hel liooger bescherm- schap van onzen Koning en liet eere- \oorzilierschap van prins Baudewijn, zal eene Belgische nationale tentoonstelling in Engelands hoofdstad ongetwijfeld veel bijval hebben aan onze nijverheid voor al zou zij onberekenbare diensten bewij zen. Ann onze nijveraars en kunstenaars dit plan tot een goed einde te brengen. Door eene ministerieele beschikking van 29 Oktober 1889, wordt de opening van den dienst der telephoongemeerischap tusschen hel net van Dendermonde Aalst- St-Nikolaas Lokeren, eenerzijds, en de verdunde netten van Brussel, van Am- werpen en van Gend, anderzijds, be paald op i November aanstaande.- KiesreklamenHet beroepshof van Gent zal dit jaar te beslissen hebben over 6,042 rekl.imen tegen de kiezerslijsten voor 1889 4890, te weten 1,633 voor liet arrondissement Gent Eekloo 1,545 voor Audenaarde 557 voor AaJst 242 voor St-Nikolaas-Denderraonde; 806 voor Brugge-Oostende909 voor Kortrijk 242 voor Ieperen 227 voor Veurne Dik- smudc en 61 voor Thielt-Roeselare. Dijnsdag morgend, rond 5 ure, is een schrikkelijk ongeluk gebeurd in de papierfabriek te Genibrugge. Een jongeling van de nachtploeg, om trent 23 jaar oud, is door eenen riem ge grepen en mcdegesleept. Toen men hem ter hulp kwam, was hij reeds zoo deerlijk gehavend, dat hij wei nige oogenblikken daarna bezweek. Het slachtoffer had twee gaten in het hoofd, de huid eener bil was afgestroopt en beide hielen waren afgerukt. Hel lijk is naar het doodenhuisje over gebracht, alwaar woensdag namiddag de lijkschouwing heeft plaats gehad. Heeft parket heeft een onderzoek inge steld. Den 26 april 4885, boden zich zeven politieagenten van Verviers aan om het kiesexaam afteleggen. Zes werden gebuisd. Niettemin ston den zij in augusti daarna op de kie/ers- lijstals bekwaamheidskiezers van rechts wege. Is één. De liberalen van Lokeren hadden een verzoekschrift opgesteld tegen hel ont werp De Volder. Al de bekwaamheids kiezers van rechtswege moesten dat verzoekschrift teekenen. Doch als het daarop aankwam, bestatigde men dat het meestendeel niet schrijven kon. Die schoone bekwaamheidskiezers hebben niet geteekend, en het verzoek schrift is in de scheurmand. I< twéé Eu niettemin maakt de liberale druk pers aan hare verstandige lezers wijs dat die onbekwame kiezers de verstandelijk- ste elementen onzer bevolking uilmaken Voor eenen postzegel. Een brief drager van Terhulpen had het ongelukkig gedacht gekregen op eenen brief twee stukken van reeds afgestempelde postze gels te plakken. Hij werd voor dit feit vervolgd voor de rechtbank van Nijvel. De hetichte hield staan dat hei zijn zoon, een jongen van 41 jaar oud was, die de stukken postzegels op den brief had geplakt. Van den timber, dien hij bezat, was er een stuk af en de jongen dacht het ontbrekend deel te mogen ver vangen door een stuk van een postzegel die reeds gediend had. De rechtbank van Nijvel heeft den be tichte vrijgesproken. Het beroepshof van Brussel heeft hans die vrijspraak be krachtigd. De briefdrager heeft niettemin zijne plaats verloren. En dit alles voor eenen postzegel van 10 centiemen. Een afhoggelaar geknipt. Een jonge onderwijzer van Bonlez had in een dagblad eene aankondiging gelezen, bij middel van welke een kassier werd ge vraagd. Jaarwedde 1500 franks. Men moest de aanvragen schriftelijk inzenden, blijvend bureel op het postkantoor der Luxemburgstatie. De ouderwijzer verhaaste zich zijne vraag in te zenden. Donderdag laatst kwam een welgeklee- de heer op de wijk Hèze. bij den oom van den onderwijzer binnen, om met dezen over de zaak te onderhandelen. De vreemdeling was bij den oom gekomen in plaats van bij den vader van den on derwijzer, daar bij zich vergist had in den doopnaam. De oom deed zijnen neef roepen, maar daar deze niet te huis was, kwam een zijner broeders mede. Men bepaalde eene bijeenkomst voor 's anderendaags, aan de statie van Oltig- nies. De onderwijzer met zijnen broeder was nauwkeurig op de bepaalde plaats de vreemdeling ook. De zaak was zoo goed als afgedaan de vreemde zegde Leroy te heeten en den beheerder te zijn van den graaf de Beaufort-Sponliu. Hij ver klaarde nu echter dat, om bepaald aan vaard te worden, de toekomende kassier eene borg moest storten van 300 fr. waarvan 400 seffens en 200 bij de in diensttreding. De onderwijzer verklaarde dat hij zoo veel geld niet bij zich had, maar dat hij er seffens zou omgaan naar zijn huis. Men zette zich op weg Leroy echter bleef te Waver. De vader van den jongeling, gehoord hebbende boe do zaken stonden, voelde dat de zaak niet pluis was e;«. weigerde hel geld mede te geven aan zijne zonen. Deze gingen naar Waver, oin hiervan kennis ie geven aan Leroy, die zich zeer misnoegd toonde over den afloop der zaak en zich bereidde terug tc keeren naar Brussel. lntusschen gingen de jongelingen, wier vermoedens langsom sterker werden, den politie-comissaris verwittigen. Deze liep naar de statie, en verplichtte Leroy hem te volgen naar hel politiebureel. Daar, door vragen in hei nauw gebracht bekende de kerel dat hij niet Leroy heette en dat hij ook geen beheerder was van den graaf de Beaufort, maar wel zekere T..., ingenieur geboren te Gent, 33 jaar oud, getrouwd en vader van drie kinde ren. Hij bekende ook veroordeeld geweest te zijn tot een jaar gevang voor aflrogge- larij en dat hij, sedert hij het gevang had verlaten, dat is sedert een jaar, zeer ellendig had geleefd. T... werd ter beschikking gesteld van den prokureur des konings. Men heeft op hem talrijke brieven gevonden welke wellicht andere zijner slachtoffers zullen doen ontdekken. Zooals verledene week gaat de toe stand gelijk de tij op en af. Staakt men hier het werk, dan wordt het ginder her nomen. De heethoofden Fauviaux, Maroille, Volders zijn gedurig ter plaats. Hier raden zij de werkstaking aan en daar zeggen zij weêr, te wachten naar de be slissing van den socialistischen boud. Te Frameries zijn de werklieden zeer opgewonden. Zij roepen Leve de werk staking Wij willen niet werken Er zijn omtrent 4500 werkstakers in den omtrek. Sommige mijnbesturen hebben eene lijst doen aanplakken van toegestane loonsverhoogingen sedert 4887. Deze gaan in sommige mijnen tot 30 t. h. Zondag lest had te Luik de over- brengst plaats der relikwieën van Ste- Veronica. De processie was zeer indruk wekkend en alles zou in de beste orde afgeloopen zijn, indien niet eenige libe rale studenten het geestig hadden ge vonden, die le slooren door geroepen alsA bas la calotte A bas l'evêque Vive Janson Vive la république en ver schillende andere geroepen, aan het adres van de Gazette de Liéye en haren reporter. De vrouwen, die de processie volgden werden omgeworpen en verjaagd. Wat edele politiekers Aan de lieden die beweeren dat men met Vlaamsch spreken buiten onze grenzen niet gaan kan, diene het volgen de als klinkende logenstraffing Te Amoij, in China, is voor eenigen tijd door doktoor J. a. Otte, een hospi taal, genaamd Neerbosch-hospitaal ge opend geworden. In deze Nederlandsche inrichting is plaats voor 30 tot 40 zieken. In deze slichting zijn op korten tijd reeds 1550 patiënten 7000 maal behandeld ge worden. De gelden voor dezen bouw benoodigd, zijn voor meer dan drie vierde gedeelt en bijeengebracht in Nederland. Zoo leest men in een Hollandsch dag blad Zouden de vereerders en aanbidders ders der langue universale, die nog in zoo groot getal eilaas in Belgie woekeren, niet kunnen bewijzen leveren, dat in het verre China hunne geliefkoosde Fran sche taal er zoodanig gesproken wordt, dal er het oprichten van een hospitaal voor lijdende Franschsprekers noodzake lijk geworden is FRANKRIJK. Boulangistische begrafenis. De be grafenis van M. Arthur Griffith, oom generaal Boulanger. heeft aanleiding gegeven tot eene boulangistische beloo ging. Op de kist lagen kronen van generaal Boulanger van boulangistische groenen, enz. Een tiental boulangistische afgeveer- digden waren aanwezig en een paar dui- yend aanhangers volgden den stoet. Aan de kerk Saint-Franoois-Xavier waar de lijkdienst plaats had, werd er voor en tegen den generaal geroepen. DUITSCHLAND. De regeering van Keulen komt door een bevelschrift de ouders wier kinderen in België of Holland in eene kostschool geplaats zijn te verplichten dezelven zon der vertoeven terug te roepen om ze aan duitsche pensionaten toe te vertrouwen. Voor de gemeente Keulen alleen beloopt het getal der in bclgische of hollandsche gestichten gehuisvestigde leerlingen,ver scheidene honderden. Volgens de regee ring, zouden van heden af, de oude-, van al die kinderen reeds wettig voor rechtbank mogen gedaagd worden oa zooverre de wet over 't onderwijs ov> treden te hebhen. De Volkszeitung valt kraehtd^, tegen dit bevel uit, als teenemaal tegen' strijdig zijnde melde grondwet op u i verplichtend onderwijs in Dui ischias Niet slechts volgens den klaren Wa der wet maar ook volgens eene oordeel velling van 't beroepshof van Herlijn a Februari 4885), zou elke huisvader vji zijn, zijne kinderen te doen onderricht», waar hij verkiest. De Volkszeitung eindigt met de sluitrede, dat bijgjL alle ouders, die in deze zaak kunnenh» trokken zijn. zich maar voor gerecht jfa hof moeten laten dagen en gerust», hardnekkig mogen weigeren hun kro» j naar Duitschland te roepen Graaf Molkte is dezer dagen zijn levensjaar ingetreden. De grijze a maarschalk bracht hei grootste deel vjs en den zomer in goede gezondheid op m landgoed in Silezië door, en toonde m zijne werkkracht door den iever waal ai mede bij zijne taak als voorzitter fa <f' kommissie voor de landsverdedis» opvat. ;e OOSTENRIJK. Zonderlinge misdaad. Uit Buda-Pest» wordt eene zonderlinge misdaad gemeü die alle moeders met schrik verve': heeft. De vrouw van eenen bijzonderen kretaris had een jong boerenmeisje S dienst genomen om reden barer goede manieren had zij over het hoofd gezies dat haar boekje de beschrijving bevatte k van een persoon, die in 't geheel ui*; met den baren overeenkwam. Nadat liet meisje eenig werk verrick i had, werd zij met het tweejarig kindje van hare meesteres wandelen gezonde:. Daar zij zeer lang wegbleef, werfo de ouders ongerustde vader ging nsr de policie en men begon de opzoeking*}. Eindelijk werd de nieuwe meidge»«- n, den, maar zonder het kind, Hare sch«. nen on kleeren waren vuil en nat, a toen men haar ondervroeg, verklaarde ti zij het volgende Ik bed twee jaren in de gevangen» doorgebracht en toen ik werd losgelaten, d stool ik het boek waarmeê ik mija f nieuwe plaats bekwam. Later, toen» op wandel was met het kind. gevoel ik dat die diefstal spoedig zou ontdek worden, en liever dan voor eene n kleine zaak gestraft te worden, dat ikdn het. beter was iets ergers le doen. dn mij heel mijn leven lang in de gevange. nis zou doen opsluiten. Ik ben in de ge vangenis zeer gelukkig geweest, zeg!* zij, en Ik hoop het overige zijner daga er te mogen in doorbrengen, wantk heb het kind mijner meesters in 't jm geworpen. Zij had inderdaad hel kind eenip koekjes gekocht, het daarna doen laclm met in het water te laten zien, terwij: zij op den boord stond, en het dan eens klaps laten vallen, De stroom sleepte I» meè en het zonk eenige meters verder. De meid toonde niet het minste spt: over het gebeurde, maar vroeg herhaalde malen of zij nu voor het leven zou opge sloten worden. De arme moeder hoopte nog dal lid kind verloren had, maar men onderzoek de rivier en het lijkje werd opgehaald. Wilde katten. Tijdingen uit Ho» garie, Corinthie en Bohemen, en zeHs ook uit Caücie, meldden de weden»- gchijnirig in de bosschen der wilde kat* ten (lynx). Deze jagers richten zulke belangrijk verwsestingen aan, dat men beslot» heeft ze een waren uitroeiïngsoorlugaa te doen. Reeds is men begonneo it Gallicie, op het overgroote domein ra graaf Wodzicki. Bij eene enkele klopjacht heeft w niet min Ier dan 8 dier dieren, groote ei kleine gedood. In de bosschen nabij Kronstadt, kom» zij ook in groot getal voor. In de bfr bosclite streken van de heerlijkgeid Hut- kacser, weet men niet hoe deze dieret uit te roeien men vindt overal lijkei van herten en reebokken, half version- de en rottende in hel gras. Opgepast dokters. Uit Ween» wordt de vreeselijke dood gemeld va eenen geneesheer, die de tijdelijke slui ting van eenen vleugel des hospitaal' noodig maakte, alsook de volledige afzon dering van eenige oppassers. In de maand Augustus, werd een mat naar het hospitaal gebracht, die aan een! vreeselijke ziekte leed, de droes ge naamd, 't geen hij van een paard betrapl had. De man stierf spoedig en een krijgs* geneesheer, Dr Rowalski, die alle soort van bacillen bestudeert, besloot het lijf te onderzoeken Dat was op zichzelf reeds een zeer gevaarlijk werk. Bij middel van den microscoop vond hij dan ook spoedig den bacillus, wol ken hij aankweekte om zijne ontwikke ling te hestudeeren. De ander jong geneesheer, Dr Hof mann, drukte zijnen twijfel uit of de bh cillus, kunstmatig aangekweekt, ndf zijne besmettingskracht zou behouden- Dr Rowalski gaf hem een zijner le lies, en Dr Hoffmann bemerkte spowjf dat 't vergif eliijd even doodelijk bleeU de dieren, die hij er mede inspuitw. stierven aan de vreeselijke ziekte. Bij hel begin van October werd Dr Hoffmann verkoud en gevoelde eeneM* vige pijn in Je zijde. Daar de smart toe nam trachtte hij ze te stillen door inspin* ting van morphine. Hij deed zulks m

De Denderbode | 1889 | | pagina 2