NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. EEN VOERMAN. Donderdag 7 November 1889, 10 centiemen per nummer. 44.8U Jaar, N° 3410. ABONNEMENTPRMS ANNONt ENPRIJS Polilick overzicht. Vrede of oorlog. Di' Y!'Ms!a<ï isi de loeitomsl. De haring. DE DENDERB0DÈ7 jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder jagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij' maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Jlen schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, 10, nabij de Groote Markt, en m alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sa UIST 6 NOVEMBER, 1889 Voor hem, die met gespannen aandacht ie politiek der verschillige europische üogendheden volgt en de woorden en je daden der moderne Staatsmannen wikt en weegt, rijst voortdurend het illes overheerschende vraagpunt voor oogenZullen we den vrede behouden n we langzamerhand den oorlog legemoet Voorwaar, moeilijk is het daarop een afdoende antwoord te geven. Wie is er zeker van den dag van morgen Wie kent de geheime bewegingen der inter- nationale Staatkunde Twee merkweerdige artikels over het vraagpunt van oorlog of vrede hebben niettemin dezer dagen liet licht gezien teleerste in de New-Yorker Forum, van de hand van hoogleeraar de Laveleye; Let tweede in de Pall Mall Gazelle, van dehand eens onbekenden schrijvers, die teekenleen oude Staatsman. Is die a oude Staatsman niemand anders dan Oulidamos, de schrijver van tel geruchtmakende artikel over® Italië eo het drievoudig verbond», niemand anders dan M. Gladstone in eigen per soon Wij weten het niet. In alle geval indien liet «iet de grand old man zelf is, dan is het toch iemand,die zijne gedachten deelt en iemand die weet wat er gebeurt de schermen van het tooneel, waarop de hooge politiek wordt gespeeld. M. de Laveleye ziet de toekomst al zoo zwart in als de oude Staatsman. Beide voorspellen een vreeselijken oor- zooals geen levend wezen er ooit gezien heeftde zaak is enkel wan neer die zal beginnen. Er zijn in Europa twee bestendige «uui belli, twee altijd durende oorzaken ran oorlog in het Westen Elzas-Lotha- ringen en in het Oosten de Balkanstaten. Men heeft, bij hel sluiten van den vri - de in 1871maar eene fout begaan, en liet is juist die, welke ons sedertdien pen gerust uur meer heeft gegeven. Men iad Elzas-Lotharingen een onzijdig rondgebied moeien maken. België, uxemburg, Elzas-Lotharingen en Zwit serland hadden aldus eene onzijdige strook lands gevormd, een dam, die Frankrijk geheel afscheidde van Duitsch- 1 nd. Neen, M. Bebel, de socialistische afge- lerdigde van den Rijksdag sloeg den Bal niet mis toen hij, verleden woensdag Elzas-Lotharingen als een brandpunt van gevaar aanwees. Dreigt er nu echter van dezen kant "middellijk gevaar Met. M. de Laveleye gelooven wij 't niet. De innerlijke toe- DE LOTGEVALLEN VAN het was een koude en mistige morgend in Haart 477C. Het sloeg 6 ure op den kerktoren, toen Mn voerman de herberg van Barbézieux verliet, w«r hij zjjne paarden oenigc rust, en ziclizclvcn «nu goede plaats aan den warmen baard cii een duditig glas brandewijn vergund bad. Klappend 'waaide hij zijne zweep cn vervolgde al lluitend fijnen weg naar Fngoulème. De zwaar bevrachte 'Heu bewoog zich, in spijl van de paarden die tem trokken, slechts langzaam voort. Jozef Mar- "n zoo heette de voerman ging naast zijne pïrden, en deelde bun, nu en dan, een zweepslag, hu ceu aanmoedigend woord toe. "ij moest Barbézieux on trent anderhalf uur zieh hebben, toen hij zonder oostcltcnis, eene boom aan den weg, een man in matroo- 1«dracht, met een pakje onder den arm zag lig- stand van Frankrijk laat het niet toe op eenen oorlog te denken, terwijl Duitsch- land er geen belang bij heeft, dien uit le lokken. De oostersche vulkaan is dreigender. Iedereen weel dat het daar een strijd op leven en dood is om den invloed, tus- schen Oostenrijk en Rusland. Het minste incident in Bulgarie of in Servie kan de lont aan het kruit zetten. Men zal hier tegenwerpen een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk is nu juist geen europische oorlog. Dit is juist; maar het drievoudig verbond zou, in zulk geval, Duilschland en Italië verplichten hunnen bondgenoot ter hulp te komen, indien de algeheelheid van dezes grondgebieds werd bedreigd. Er bestaat ook reden om le gelooven, dat Frankrijk niet wachten zou tot i uitschland en Italië, Oostenrijk ter hulp waren gekomen, maar zelf den oor log zou verklaren aan Duilschland, van hel oogenblik dat de russische legers de oostenrijksclie grens waren getrokken. Deze redeneering is logiek, klaar en duidelijk. Nu blijft Engeland nog over. Engeland heeft geen de minste belan gen te verdedigen in een europischen oorlog en wij kunnen niet aannemen dat markies Salisbury, hoe vriendelijk gezind hij ook jegens Duitschland zij, het drie voudig verbond is bijgetreden. Slechts dan wanneer de russische kei zerlijke standaard, te Constantinopel, de halve maan zou vervangen en Rusland aldus de Middellandsche-zee en het Suez- kanaal beheerschen, dan zou Engeland er belang bij hebben op te treden, want dat zou het niet kunnen dulden. Men ziet het, indien de v oude Staats man die dat schrijft niet M. Gladstone is, dan is het een zijner geestverwanten, want dat zijn volkomen de gedachten van den grand old man. De jeugd van den duitschen keizer en dezes oorlogzuchtige omgeving, mogen niet minder als zwarte wolken aan den staatkundigen gezichteinder beschouwd worden. Ook de houding van Italië is enkel ge schikt om onrust in te boezemen. De rol van Italië in de tegenwoordige politiek is ver van eerlijk en schoon. Het is een onbetwistbaar feit, dat Crispi het drievoudig verbond is bijgetreden, omdat hij hoopt door eenen oorlog Italië van het dreigende bankroet te redden. De oude Staatsman is niet vriende lijk voor den italiuanschen eersten mini ster. Crispi, zegt hij, is een parvenu wiens hoofd totaal op hol is geraakt dcor het bondgenootschap met Bismark. Hij is een soort van ra/.enden Joe Chamber lain en alles te samen genomen, de on- verdragelijkste van alle Staatslieden. gen. De koude was snijdend, en plaals cn tijd sleciit gekozen om zieh onder den blauwen hemel te slapen te leggen. Bij liet naderen van den voer man stond hij nochtans op, trad nader cn vroeg waar hij naartoe ging, en gaf daarop voor, dat hij ook naar RiefTec moest, om daar nog eene oude tante te zien, van wie hij hoopte le erven. Daar hij echter binnen kort te Bordcau terug moest zijn' reisde hij dag cn nacht door, om weer daar te wezen, voor dat de korvet Briixant, waarop hij als onder-stuurman diende, de ankers lichtte. Aan de koude, zeide hij, was hij lang gewoon sinds hij twee reizen naar de spitsbergen en eene naar Labrador gedaan had, had die geen invloed meer op hem. Jozef had aanvankelijk gevreesd, het met een landlooper te doen te hebben; doch de ronde taal, de waarschijnlijkheid van liet verhaal des zcemans verdreven zijne onrust. Zij staken heide hunne pijpen aan, en slapten al klappende een halve uur naast elkander voort. De landweg leverde liet beeld van volslagen eenzaamheid en verlatenheid op. Toenmaals verlevendigden nog gcenc diligen ces, omnibussen en andere rijtuigen het landschap, en men had acht dagen voor eenen tocht noodig, die tegenwoordig Dauwclijks één kost. De weg liep door een klein bosch, dat de wandelaars juist betraden, toen zich op eenmaal een snel, aanhou dend fluiten hooreu liet. Jozafs makker beant woordde dat dadelijk, wierp zich op den veerman, Het is Bismark, die gelukkig heer en meester is van het drievoudig verbond zoo niet zou Crispi's baat legen Frankrijk reeds lang een-bloedig avontuur hebben uitgelokt. Welke zijn de kansen van de partijen, die bij eenen algemeenen oorlog, in hel strijdperk 20ude;i treden De oorlogspartij werkt er op, om Rus land in botsing te brengen met Oostenrijk, waardoor Duitschland de handen vrij zou hebben tegen Frankrijk. Die berekening zou juist uitkomen, in dien Rusland heel zijne legermacht tegen Oostenrijk noodig bad. Maar dal is zoo nieteen klein deel van het russische leger is voldoende om op te treden tegen Oostenrijk, terwijl bet gros in Duitsch land kan vallen. Dit gedacht zal vele oorlogsdrijvers tweemaal doen nadenken Duitschland zal ook niet vergeten dal, wanneer liet Rusland aanvalt, het ook Frankrijk te bestrijden heelt Moge dit alles den vrede verzekeren, zoolang dit maar eenigzins mogelijk is Vorslen en staatslieden zijn groot en machtig zij beschikken naar goeddun ken over het lot en de toekomst der vol ken. Doch hunne macht is slechts van deze aarde en daarom is zelfs op hen het oude spreekwoord toepasselijk De mensch wikt, maar God beschikt Door eenen officier is onlangs eene beschrijving van eenen veldslag der toe komst gegeven, waarbij het buskruit zon der rook gebruikt wordt. Het gevecht zal, zooals gewoonlijk, met het ontplooien der troepen beginnen op eeri afstand van 1600 meters, lot de partijen elkaar op ongeveer 1000 méters genaderd zijn. In 1870 waren op zulk een afstand de soldaten nog voor het vijandelijk vuur veilig, want het fransche Chassepot- geweer, dat. zooals bekend is, beter was dan het duitsche Zundnadel-geweer, droeg slechts ruim 500 meters. Daarin is nu eene groote verandering gekomen, want de nieuwste geweren van klein kaliber, zoowel van Mauser en Mannlicher als van Lebel, treffen reeds op een afstand van 2000 meters. Daaruit volgt dat bel kruid zonder rook reeds bij het ontplooien der troepen gevaarlijk zal zijn, omdat de kogel van afstanden komt die met het bloote oog niet zijn waar te nemen, en niet meer gelijk thans de buskruitdamp de plaats zal aanduiden van waar gevuurd wordt. Ah nu de troepen voorwaarts rukken, zullen zij dus op eenen afstand van 1000 tot 500 meters reeds midden in het gevecht zijn. Maar de beteekenis van het nieuwe buskruit wordt vooral duidelijk op af standen van 200 tot 500 meters, omdat en hield hem dc handen aan het lichaam vast. Drij of vier mannen, in matrozcnkleeding, spiongen nu van achter ccnc kleine hoogte te voorschijn, waar zij in hinderlaag gelegen hadden, en maakten zich meester van den armen voerman, die vruchteloos tegenstand beproefde. Hij werd neergeworpen, ge kneveld, om de heenen werd hem een kooi d, voor de oogen een dichte doek gebonden, en een ba' met geweld in zijnen mond geduwd. Zoo lag hij nu op den rug, buiten staat, om een lid tc roeren, toen eene zachte stem hem in het oor fluisterde Doe gecne vergeefschc pogingen om ons te ont- ontkomenals gij u niet stil houdt, vliegen u da delijk drij kogels door den kop. Verroert gij u niet, en blijft gij rustig, dan zal u geen haar op het hoofd gezengd worden. Anders mijn geladen pistool is geencn duim breed van uwe hersenpanzie maar....» En de spreker schoof Jozef s blinddoek even op, en liet hem ook werklijk een pistool zien, dat hij in de hand hield. Niettegenstaande zijne zeer verklaarde ontroering, en de snelheid, waar mede dc doek weer werd verschoven, had Jozef toch opgemerkt dat dc hand, welke hem dat drci gend wapen voorhield, zeer blank en fijn gevormd was, en onmiskenbaar niet aan een gewonen gauwdief, aan een matroos, of aan iemand, uit de lage volksklas toekwam. In deze overtuiging ver sterkte hem niet minder een prachtige ring met heerlijk schitterende steenen, welke de vreemde aan den kleinen vinger zijner rechterhand droeg. dan voor het gelukken van den aanval er veel van afhangt of elk schot raak is.. Vroeger werd door de schoten van duizende wapenen het slagveld in eenen sluier van kruitdamp gehuld, zoodat het zeer moeilijk was raak te schieten. Ont breekt in de toekomstige gevechten die buskruildamp, dan valt het ook gemak kelijker te treffen. Zoo zullen de tucht, het gevoel van plicht en de doodsver achting aan den soldaat in de gevechten der toekomst oneindig hoogere eischen stellen dan vroeger, toen de kruitdamp de verschrikkelijkheden van een gevecht aan het gezicht onttrok. De uitwerking van het snelvuur op zulke geringe afstanden en de onophou delijke salvo's, waarbij het oog niet door kruitdamp gehinderd wordt, moeten hel cijfer der dooden en gewonden belangrijk doen stijgen. In den oorlog van 1870 verloren vriend en vijand ongeveer 45 ten honderd aan gesneuvelden en ge kwetsten, in de toekomst heeft men uit gerekend dat dit verlies wel driemaal groot er-/.al zijn. Maar niet alleen het buskruit zonder rook, ook de belangrijke verbetering der verschillende oorlogswapenen /al tot dit treurige resultaat bijdragen.Daarenboven heeft de kunst om oorlog te voeren in de leste 20 jaren zulke vorderingen gemaakt, dat ook daardoor het aantal slachtoffers moei toenemen. De eenige troost welke het volkomen maken van het vernielingswerk oplevert, is dat zij, die over het lot van Europa te beschikken hebben, nog veel moeielijker dan vroeger tot een oorlog zullen over gaan. Maar wee als zij eens beginnen Onder de visschen die, sedert eenige eeuwen, op de tafel der rijken, zoowel als op die der armen verschijnen, neemt de haring voorzeker de eerste plaats in bij valt in ieders smaak, hetzij hijversch, geroookt of gepekeld wordt geëten, en dat in den heeten zomerals in de koude winterdagen. Keizer Karei, de machtigste vorst van zijnen lijd, in wiens Staten de zon nooit onderging, bracht eens eene openbare hulde aan de nagedachtenis van eenen man, die het eenvoudig beroep van vis- scher had uitgeoefend. Uit Brussel begaf hij zich naar het dorp Biervliet, nabij de schelde gelegen, om het graf te bezoeken van Willem Beukelzoon, den uitvinder van het haringkaken, den man, die voor het welzijn der groote maatschappij on eindig meer heeft gedaan dan eene reeks Staats- en krijgslieden in deeeuw, waarin hij leelde, te zamen genomen. Het kaken van den haring, door Beu- kelsz, uitgevonden en in zwang gebracht, heeft de gelegenheid geopend om den ha ring, die vroeger versch moest worden Hij bad dus niet met gewone roovers of afzetters te doen, maar met lieden, die hem waarschijnlijk voor ecu geheel anderen persoon hielden, dan hij werkelijk was. Er bleef hem niets overig, dan zich lijdelijk in zijn lot tc schikken en dit poogde hij dan ook te doen een der mannen, die hem gevat hadden, laadde hem op den rug en droeg hem nu vooruit, dan achteruit, dau in een kring rond, zoodat dc gevangene op T einde elk spoor van de richting verloor, welke mcu met licin in. sloeg. Ten laatste wierp men hem in een rijtuig, een man nam aan zijne zijde plaats, het portel werd toegeslagen, en op het voorwaarts I van zijn begelijder, ging het voort in galop. Dc pijn, welke de tusschen zijne tanden ingewrongen ba| den ongclukkigeu Martin veroorzaakte, werd wel dra ondragelijk elke stoot van den wagen deed zijnen mond bloeden ;hij kon niet nalaten hard te klagen en poogde te stamelen,zoodat de onbekende medelijden kreeg en vroeg, of bet hem erg pijnig dc, cn hem dan eindelijk van den hal bevrijdde. De arme voerman was bijna verstikthij hijgde eenige oegenhlikken naar dc lucht, en was huilen staat om ecu woord tc spreken. --- Wees stil, en laat geen woord hooren fluis terde men hem toe. Ik zal u de prop uit den mond laten, als gij geen gerucht zoekt le mukcu, wij zjjn spoedig waar wij zijn moeten schreeuwt gij, dan zal men u oogenbükkelijk eeuwig tot zw ijgen brengen. geëten, te verduurzamen waardoor deze vischsoort tot een handelsartikel is ge worden, dat onder anderen aan Neder land millioenen schats beeft opgeleverd en een zijner voornaamste bronnen van welvaart is geworden. De Hollandsche en Duitsche haringvis- schers zijn verplicht eenen aanmerkelij- ken afstand in zee af te leggen om de ge- schikste vischgronden te bereiken. De Schotsche visschers daarentegen blijven, betrekkelijkerwijze gesproken, dicht bij hunne kust. Op de Hollandsche en Duit sche loggers, de schepen thans voorna melijk voor de haringvangst gebezigd, geschiedt dit kaken aan boord de Schot sche visschers integendeel hebben de ge woonte. hunne vangst nog denzelfden dag dat zij aan boord is gehaald, huis waarts te doen voeren, waar het kaken, inzouten eu verpakken geschiedt De haring is een roofvisch. Bir duizen den millioenen trekt hij in den loop des jaars door de Noordzee, en wel voorna melijk langs de kusten van Engeland, Schotland, Nederland en Frankrijk. Op den langen tocht doet hij hier en daar de mondingen van de rivieren en de kust aan, om kuit te schieten, dit is, om zijne eieren te leggen. Het glansrijkste tijdperk der haring- visscherij wat Nederland betreft, was het midden der 17Je eeuw. Om dit met een enkel voorbeeld duidelijk te maken, is het voldoende mede te deelen, dat destijds, in Nederland, ruim vier hon derd vijftig duizend personen van de ha- ringvisscherij leefden namelijk visschers, reeders, scheepsbouwlieden, handelaren in het artikel, enz. De waarde der jaar- lijksche vangst werd toen geschat op zeventig millioen gulden. Gemiddeld genomen zijn gedurende de jongst verloopen tien jaren vijf duizend zes honderd vaariuigen grout en klein in Schotland voor de haringvangst gebezigd; de bemanning daarvan bedroeg dooreen genomen vijf en dertig duizend kop. De verdere werkzaamheden, het kaken, zouten en verpakken, geeft aan de lan dingsplaatsen dier sloepen en grootere vaariuigen, arbeid en brood aan ruim dertig duizend personen. De bruto waarde der vangst schat men per jaar gedurende dit tijdperk op ruim onderlialf millioen pond sterling of zes-en-dertig millioen frank. Het jaar 1888 vooral heeft eene rijke vangst opgeleverd ook had de pekelha ring, in Holland om zoo ie zeggen, geene waarde immers voor éénen cent kon men, in Amsterdam, twee schoone vette haringen bekomen. De haring is dees jaar in plaats van november, van in October in de Zuider zee verschenen wat voor de visschers uiterst welkom is. Bovendien voorspelt zulke vroegere komst een goede teelt in het najaar. Dit alles werd op een vasten, bedaarden toon en in zuivers taal gezegd kennelijk scheen de spre ker zijne gewone sten» te veranderen. Het rijtuig rolde op aleclit gebaande zijwegen voort, dc grond was hard bevrozen, en dit ver meerderde het schokken en stooten. Van lieverlede was de voerman ccii weinig bedaard, alhoewel zijne verslagenheid nog groot bleef. Wat wilde men van hem Tot wal einde had men hem opgelicht Hij kou volstrekt lot geen ecnigszins waarschijnlijk vermoeden komen, toen eensklaps eene gedachte hem ijskoud op het hert viel. Konden onder de menigte halen en kisten op zijne kar, er misschien ook geweest zijn, die zilverwerk, gemunt geldof andere dingen van waarde bevatten, welke men hem thans afnam cn om wille waarvan hem nu de dood te wachten stond, waardoor men alle ont dekking wilde verhoeden Waarioe anders toch zou men hem, den armen duivel, die niets bezet en niets verloor, op eene zoo geheimzinnige en ruwe wijze ontvoeren Hij had inlusscheii geen tijd om met zichzeiven te rade tc gaau, want de wagen hield eensklaps stilmen maakte de strikken los, waarmr.de zijne voeten gebonden waren, cn ge bood hem te gaanhij gehoorzaamde met weerzin van een schaap, dat zich in het slachthuis geleid ziet, waar het bloed hij sli oomen vloeit. Genade barmhartigheid, mijne hcereu riep hg, op de knieën vallende. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1