NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 21 November 1889, 10 centiemen per nummer. 448te Jaar, N° 24L14 Liberale eerloosheid ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. De Omwenteling in Brazilië. jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars ,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. _De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, 5110, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqne San». UttST 20 NOVEMBER, 4889 De personen welke een abonnement nemen voor 't jaar 1890, zullen ons blad GRATIS ont- mgente rekenen van 1 December aanstaande. Oproer in Brazilië. Zaterdag bracht Een telegram uit Rio de Janeiro, de tijding aan dat een oproer, waarvan men lot dan toe al tiet gewicht niet kon afme- len, was uitgeborsten. De baron van Ladaris, minister van wewezen, is, vanwege drie oproerige soldaten, het voorwerp geweest van eene moordpoging. De ministers hebben gezamenlijk hun uitslag genomen. De oproerige beweging die door het leger gesteund is, wil, kost wat kost, de huidige regeering omverwerpen. Een voorloopig bewind is reeds aan- pesleld met Da Fonseca, veldmaarschalk en Benjamin Constant aan het hoofd. De nieuwe regeering zal de Republiek uitroepen, doch heelt de verzekering ge geven, dat er aan de keizerlijke familie san Dom Pedro geen het minste leed zou gedaan worden. De Keizer bevindt zich te Petropolis. De openbare veiligheid loopt geen gevaar. Het voorloopig bewind heeft terstond een dekreet uitgevaardigd, waarbij de Hamer wordt ontbonden en de Staats raad wordt afgeschatt. De openbare meening is gunstig ge- slemdvoor de verandering der regeering. De bevolking is rustig. Rio de Janeiro, 17 November. Het voorloopig bestuur komt een ma nifest uii te geven, waardoor het keizer rijk vervallen is verklaard Het kondigt aan dat zijn inzicht is alle wanorde te vermijden en dat het talrijke bijtredingen uit verscheidene provinciën ran Brazilië heeft ontvangen. De voorzitter van den vervallen mini sterraad is aangehouden. De keizer zal met de grootste wel wil lendheid behandeld worden. Zaterdag, in den laten avond, werd ge meld dat keizer Dom Pedro in zijn paleis ie Petropolis werd gevangen genomen. Toen men hem zegde dat hij verzocht *erd zijne kroon neer te leggen en er ran door te trekken, heeft hij geweigerd, -sar hij vast besloten was, alleen te bui- Ti voor het geweld. DE LOTGEVALLEN VAN (3e Vervolg.) h, mijnheer, die leven nog. en ik kan het u bewijzen, hernam de prokurcur, Victor Philippe sl«rf in het jaar 175tf en overleefde zijne beide »®Aertn/zijne dochter Adelaide werd, gelijk gij Wfrt» veertien dagen voor hare bruiloft met den '""ïgraaf de Mcdicres, door eene hertc koorts "ffienomen maar zijn zoon Albert de Lauzeray lfoawde ia 1741, D»t is niet wnar, mijnheer dat is schandc- W gelogen. Dut is, helaas maar al te waar, althans voor heer markies, zei do procureur. Albert trouwde Wmclijk dc dochter van den remcester zijns "fcra, een jong, even bcvalig als deugdzaam me''jei dat hij hartstochtelijk hef had. Hij hield "Wigens dat huwelijk zorgvuldig verborgen, om- Ad hij de gramschap van zijn vader vreesde. Vol- Daarop werden deuren en vensters ge sloten en met sterke wachten bezet. De minister van financiën heeft ver klaard dat al de financieele verbintenis sen, door het voorgaande bewind aange gaan, zullen geeerhiedigd worden. Het voorloopig bewind heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin het de monar chie vervallen verklaart. Tevens verklaart liet dat zijn inzicht is alle wanorders te vermijden. De twee opstokers der omwenteling zijn generaal Da Fonseca, voor het leger, en conter-admiraal Van der Kolk voor hetzeewezen. Beiden zijn diktators uit geroepen. De opstand is ontslaan in het leger. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat de opstand, die lol nu toe enkel wordt ge voerd door krijgslieden, des te gevaarlij ker is voor het stamhuis van Dom Pedro. Immers, gansch het Braziliaansche leger bestaat uit 10,000 man. Nu 6,000 ervan zijn in garnizoen te Rio en allen hebben als één man de wa pens gekeerd tegen hun wettig hoofd. Het overige des legers, hetzij 4000 man is over gansch het groote rijk verspreid, in groepjes van 100, 50 en 25 man. Men ziet van hier, dat het Dom Pedro volstrekt onmogelijk is deze vier duizend man, in tijds bijeen te brengen, om tegen de 6000 opstandelingen zijns legers op te rukken, üaaarbij valt nog te zien in hoe ver hij op die verspreide legermacht wel zou mogen rekenen. God weet zijn zij ook niet omwentelingsgezind. Uit Rio wordt gemeld dat de provin cie Bahia tegen de omwenteling is en verklaard heeft den keizer getrouw te blijven. De oorzaak van den oproer is twee erlei. Men heeft ten eerste de militaire kwestie, ontslaan ten gevolge van eene tamelijk strenge straf, die aan een aantal officieren werd opgelegd en die, de tijdelijke verbanning van generaal Da Fonseca, het huidige omwentelir.gshoofd, naar Coyabre voor gevolg had, en ten tweede, moet, tol schande der bescha ving gezegd worden, dat de afschaffing der slavernij misschien wel den voor- naamsten stoot aan «ie beweging heeft gegeven. Te Nieuw-York is men van gevoelen, dat de planters, die zich in hunne belan gen getroffen gevoelden door het vrij maken der slaven, onderduims meêdoen en misschien wel opgestookt hebben. Te Hamburg zou een handelshuis be richt hebben ontvangen dat de toestand in Brazilië zoo zuiver niet is als de telegrammen door de regeering naar haren zin gewijzigd het wel voorgeven. Er heerscht in hel land eene sympa thieke beweging ten gunste van Dom Pedro. Zondag avond zouden in de stra ten van Rio de Janeiro bloedige gevecn- doende bewijstukken, die ik in handen heli, plei ten nochtans yoor de wettelijke geldigheid van dit huwelijk. Zijne vrouw schonk hem een zoon, en hij zelf overleed eenige maanden later, tengevolge van een val van zijn paard. Zijne weduwe waagde het niet, zich aan dc vijandschap eencr machtige familie bloot te stellen, die bij het hof gemakkelijk een bevel tot opsluiting tegen haar had kunnen verkrijgcu. Zij nam de vlucht naar den omtrek van Bordeaux, nam dc naam van Martin aan, en leefde met haar zoon, vergeten en armoedig, tot zij eindelijk bezweek. Deze vrouw is nu dood, maardezooD, dc rechtmatige eigenaar der bezit ting, de eigenlijke markies dc Lauzeray, is nog in leven, heeft lang zijn meerderjarigheid bereikt, en kan, zoodra ik wil, daar ik zijn verblijf en zijnen naam ken, ieder oogenblik tegen u optreden. Dat alles klinkt volmaakt als een roman, en is een samenweefsel van bedrog en schurkerij, sprak de markies maar ook toegegeven zelfs, dat al die daadz iken, welke gij aanhaalt, waar zijn, zoo zijn mijne rechten toch verzekerden onaantast baar, krachtens het recht van verjaring. Met verlof, mijnheer, met verlofik heb den termijn van die verjaring uiterst nauwkeurig en lot op den minuut toe, uitgerekend wij moe ten nog acht jaren en vijf maanden verder zijn, voor dat de wet u op die gunst aanspraak toe kent. ten geleverd zijn tusschen monarchisten en republiekeinen. Te Rio gelooft men aan de tusschen- komst der mogendheden. Met hel oog op de omwenteling in Bra zilië, is het niet zonder belang de ge schiedenis van dat keizerrijk met een enkel woord in herinnering te brengen. Gedurende eene halve eeuw was het land steeds het tooneel van politieke twisten, welke ook onder de regeering van keizer Pedro 11 steeds aanhielden en steeds een hinderpaal bleven voor een duurzame ontwikkeling van de rijke hulpbronnen, waarover Brazilië beschikt. Dat Brazilië, door de Portugeezen in 1500 ontdekt, later door de Spanjaarden en in 1624 door de Nederlandsche West- Indische kompngnie werd veroverd, is hekend. In 1661 stond Nederland het vruchtbare land, voor eenige millioenen. weer aan Portugal af en sedert dit jaar bleef het land eene Portugeescbe kolo nie, totdat de Brazilianen,in 1821,in op stand kwamen en zich onafhankelijk maakten van het moederland, Brazilië werd toen een keizerrijk, onder Pedro I, den oudsten zoon van koning Jolian van Portugal, die reeds als prins-regent het land namens zijnen vader bestuurde. Keizer Pedro Igaf het land eene Grond wet en eene Kamer, welke hij in 1823 op plechtige wijze opende. Reeds ter stond begonnen de twisten tusschen de monarchisten en de republikeinen, die Biazilie, evenals de andere Zuid-Ameri- kaansche Staten tot eene republiek wil den maken, doch het gelukte den keizer door de Engelschen geholpen, zijnen troon te handhaven. Toch moest Predo I in 1831 afstand doen van den troon, ten behoeve van zijnen minderjarigen zoon Pedro, die onder toezicht van een regentschap de regeering waarnam. Met geweld van wapenen en weer door dc Engelsche vloot geholpen, bedwong het regentschap elk verzet, maar toch was het land nog alles behalve rustig, toen Pedro II, meerderjarig geworden, in 1841 zelf de regeering aanvaardde.Met moeite werd een geschil met Engeland over den slavi nbandel bijgelegd en, tot overmaat van ramp, brak in 1850 de oorlog met de Argentijische Republiek uil. De Brazilianen behielden de over hand, evenals in den bloedigen oorlog, dien zij 15 jaar later, tegen den diklator van Paraguay, den bekenden generaal Popez, moesten voeren en die eerst in 1860 ten gunste van Brazilië werd be slist. Tengevolge van deze oorlogen werd de financieele toestand van het rijk steeds ongunstiger, zoodai de staats schuld tot meer dan een milliard steeg. Daarbij duurden de biunenlandsche twisten steeds voort. Voor en tegen standers van de slavernij, monarchisten De markies zweeg, maar schrik cn anust ston den op zijn gelaat te lezen, en geen misdadiger, die reeds op het schavot staat, kan meer lijden dan hij op dit oogenblik. Luister mei toe, mijnheer, vervolgde Brossa- re na een wijl, op een zoetsappigen, troostenden toon ik duid het u geenszins ten kwade, dat gij wapen en titels van liet huis Lauzeray aangenomen cn u in het bezit van dc rijke goederen gesteld hebt. Gij derdt te goeder trouw en badt dc over tuiging, dat gij slechts naamt wat 11 toekwam maar 'l ir- zekerlijk hard, ik sten. het toe, om zoo eensklaps van het toppunt van rijkdom en geluk tc moeten afdalen, om misschien aan zorg en ellen de te worden blootgesteld. Gij zult mij toch toegeven, dat het hoogst zondcrlijk is, dat die zoon lot nu toe zou gewacht hebben. Hij weet volstrekt niets van zijn geluk, mijn heer, hernam Brossarehij was pas vier jaren oud, toen zijne moeder stierf, en deze deelde aan niemand de daadzaken mede, die ik u daareven verhaalde, omdat zij vreesde haar kind daardoor aan gevaarlijke vervolgingen bloot tc stellen. Een zeer zonderling toeval heeft mij op het spoor van dit geheim gebracht, cn ik heb mij alle moeite gegeven, om het lot op dc geringste cmstandighc den na te ontsluieren, en boven allen twijfel te verheffen. Buiten ons beiden, mijnheer, weet in- en republikeinen bestreden elkaar met de grootste heftigheid en de vrijmetse larij vervolgde met woede de katholieken en vooral de jesuielen, totdat het einde lijk den keizer gelukte de rust te herstel len. In 1866 begon dom Predo zelf met aan alle slaven op de keizerlijke domei nen de vrijheid te geven en allengs won dit denkbeeld, dat door den keizer steeds werd gesteund, in zulke mate veld, dat eindelijk Je geheele afschaffing der sla vernij volgde. Dit besluit werd eerst in dit jaar door de Cortez bekrachtigd, maar daardoor vermeerderde dom Pedro het aantal zijner tegenstanders, daar de afschaffing der slavernij den plantagebezitters groote nadeelen berokkende. Sedert 1880, nadat de godsdienstver volging was gestild en er eene nieuwe kieswet was aangenomen, verheugde Brazilië zich althans in eene zoo groote mate van rust, dat de keizer zonder zijnen troon in gevaar te brengen, naar Europa kon gaan De grootste moeielijk- heid bleef echter steeds de ongunstige toestand der geldmiddelen en daarin kon Pedro geene verbetering brengen. Evenwel vermeerderde de algemeene welvaart onder zijn bestuuraanmerkelijk. De oprichting der Braziliaansch Bank, de uitbreiding van de spoorwegen en de scheepvaart, de exploitatie der goud mijnen, de bevordering van kolonisatie door Europeanen en eindelijk de volko men vrijmaking der slaven, welke alle door den keizer krachtig werden ge steund, getuigden voor de edelmoedig heid en den iever. waarmede dom Pedro de belangen des lauds beharlige. Keizer Pedro II, die binnen eenige weken den leeftijd van 65 jaren zal be reiken, huwde in 1841 met Donna Theresia, de dochter van Frans I, den gewezen koning van Napels. Uit dit huwelijk werden twee dochters geboren, prinses Isabella, die in het hu welijk trad met den hertog van Eu, zoon van den hertog van Nemours en klein zoon van koning Lodewijk-Philips, en prinses Leopoldine, die huwde met prins August van Saksen-Coburg Gotha. den broeder van prins Ferdinand van Bulga- ne en admiraal der Braziliaansche vloot. Prinses Isabella, de regentes tijdens de afwezigheid van dom Pedro, heeft drie zoons, van wie de oudste, de vermoe delijke troonopvolger, nu 14 jaren oud is. Uit de verschillende telegrammen blijkt dat de opstand in Brazilië vooral het werk is van de planters, die op den kei zer verbitterd zijn wegens de alschaffinq der slavernij. Dat belet echter de Réfnrme niet de eer der Braziliaansche omwenteling voor de liberale partij teeischen en de ver jaging van dom Pedro e.nen der verlicht- ste eneilel moedigste vorst. 11 zijner eeuw, eene anti klerikale bewrging te noemen. De geuzerij, die onlags nog beweerde dat de Kerk niets gedaan heeft voor de afschaffing der slavernij, bekent dus dat zij zelve omwentelingen maakt om die afschaffing te bestrijden. Dat zal ook niemand verwonderen, die weet dat de Antwerpsche geuzen langen tijd den lieer Pecher, bijgenaamd den man van Rio, voor hoofdman hebben gehad. tusschen geen levende ziel iets hoegenaamd, van al hetgeen ik de eer heb, u daar mede te dcelcn. Gij moet toestemmen, vervolgde dc procu reur, dat ik mij minder gemakkelijk had kunnen laten tevreden stellen gij begrijpt ook. dat ik eenige aanspraak op uwe erkentelijkheid heb, cn ik twijfel niet, of gij zult mij voortaan behandelen als een uwer beste vrienden. Ik kan nog altijd niet geloovcn, dat dit alles waar zijn zou, zei d-. markies Overtuig u daar dan van langs den aangewe zen weg doei. ik beveel u de uilcrste omzichtig heid aan, om u zclven niet te verraden. Eene maand later was iedereen in den ganschcn omtrek ten hoogste verbaasd, dat dc heer markies zijne prachtige hoeve Morans met veestapel, land en alle verdarc aanhoorigheden, aan den prnku- reur uit Angoiémo in koop bod afgestaan. De prokurcur verbond zich met stoute, welbe raden mannen, en door hen was hot. dat, onder medewerking van den markies, onze arme Jozef Martin opgelicht en, gelijk wij verhaald hebben, aan zijn vaderland ontscheurd cn over zee op een eiland gebracht werd. Antoinc Brossare had het geheclc vraagstuk zoo scherpzinnig cn koelbloedig beraamd, dal het ten volle gelukte. Hij vond midd-'len en wegen, om dc bezittingen, die op deze wijze verworven had, ge durig te vergrooten en in weerde te doen rijzen Het proces van Bergen werpt een hel der daglicht op den zoo eerloozen veld tocht door de liberalen, dezer laatste tij den tegen ons catholiek ministerie ge voerd. Maanden lang hebben de liberalen met die schaamteloosheid aan hun ras eigen, onze caiholieke ministers en bezonderlijk de heeren Beernaert, De Volder en Le- jeune, beschuldigd dal zij iri de Walen- streken, opruiers hadden aangesteld, ge last met de werklieden in opstand te brengen. Waarom handelden zij aldus volgens de liberalen Om eens den opstand uitgeborsten hem door de macht der wapenen te kun nen dempen en zich dan als de redders der samenleving en des vaderlands te kunnen voorstellen En waarop steunen de liberalen hun ne beschuldigingen 1° Op een be/oek dat twee mouchards der Openbare Veiligheid (Pourbaix en Cousaeri)in den nacht van 21 mei 1888 bij M. Beernaert trachten, nt hem door den beruchten telegram Prevenez-Beer~ naert verwittigt Beernaert, bericht te hebben. 2° Op een verslag dat over dees bezoek in 't bestuur der Openbare Veiligheid werd opgesteld en 't welk bestatigt, dat M. De Volder, in 't ministerie van finan ciën aankwam, juist op 't oogenblik dat de twee hooger bedoelde mouchards het verlieten. Wat het eerste punt betreft, nooit is het geloochend geworden, dat in den avond \an2i Mei 1888, rond 11 ure en niet ie middernacht, zich twee mouchards bij den heer Beernaert hebben aangebo den, die verklaarden hem geheimen om trent den handel en wandel der socialisten te moeten bekend maken en hem te zelf- dertijde een stuk overhandigden met ver zoek het hun 's anderdaags 's morgends terug te sturen en dat hij inderdaad aan dat verzoek heeft voldaan. Maar het is heden op de ontegenspreke lijke wijze,bewezen door de getuigenissen voor 't Assisenhof van Bergen, dat M. Beernaert niet verwittigd werd, dat hij den telegram Prevenez Beernaerl niet ontving, dat de beide mouchards voor hem onbekenden waren, en dat zij slechts tot hem kwamen omdat zij in 't ministerie van justicie niemand thuis vonden. hij werd daardoor als een man van invloed en ge wicht, wiens schurkachtige bedorvenheid geen mensch vermoedde. De markies dc Lauzeray verviel in eene diepe zwaarmoedigheid, waaruit niets hem kon opwek ken, en waaronder zelfs zijne gezondheid gevoelig leed. Zeven jaren gingen voorbij. Een der landloo- pers, die lot Jozef Martin's oplichting de behulp zame hand geleend hadden, een zekere Fuulogne, ook bijgenaamd Cabart, werd, ter oorzukc van diefstal met inbraak cn bedreiging van moord, na reeds herhaalde tuchtingcn, bij vonnis van het narlemcnt van Bordeaux, tot straf des doods ver oordeeld. Voor zijne terechtstelling legde hij bij den geestelijke der gevangenis eene volledige biecht afhet zondenregister was lang en onder andere kwam daarin ook eene bcsehrijving van den rol voor, welken hij bij de ontvoering van den ons bekenden voerman zeide gespeeld te hebben Dit gold eene misdaad, welke nog misschien ge deeltelijk kon worJen gmdgemaaks, cn uit dien hoofde spoorde dc geestelijke zijnen biechteling aan. om, ik tegenwoordigheid der reehters, eene geheele belijdenis af tc leggeu van hetgeen hij te dezen aanzien berichten kon, welke verklaring zelve in alle, hij de wet voorgeschrcvcnc vormen, gedaan weid en te bock gebracht. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1889 | | pagina 1