Zondag iM'November 1889, 10 centiemen per nummer. 44ste Jaar, N. 2415. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. EEN VOERMAN. ABONNEMENTPRIJS l ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. ->r<- Vergiinningsrectit up de nieuwe slijlerijen van sterke dranken. Financieels toestand. Stadsbcgrooting voor 1 889. DE DENDER-BODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cutqne Sn am AÏLST 25 NOVEMBER, 1889. f De personen welke een abonnement nemen voor 't jaar J, zullen ons blad GRATIS ont- vangente rekenen van 1 December aanstaande. Brazilië. Troonafstand des keizers. Ziehier het antwoord van dom Pedro op de notificatie der nieuwe regeering, dat de republiek uitgeroepen was. «Nakennis genomen te hebben van het adres, mij den 17 november ten 3 ure namiddag ter hand gesteld, heb ik beslo- len het hoofd te buigen voor de omstan digheden en met geheel mijne familie naar Europa te vertrekken. Wanneer ik dit land zal verlaten heb ben die ik bemin, en waaraan ik gedu rende meer dan eene halve eeuw als hoofd van den Staai heb trachten bewij zen mijner genegenheid te geven, zal ik niettemin alle gevoelens van welwillend heid jegens Brazilië behouden, en allo wenschen vormen voor zijnen voorspoed. Dom PEDRO D'ALCANTARA. Expeditie Stanley. De correspon dent der New-York Heraldte Zanzibar, seint dat de weg, die hij volgen zal door deduitsche bezittingen, zeer onveilig is en er in den lesten lijd veel karavanen werden aangerand. Bijgevolg heeft kapiiein Wissmann aan de expeditie van den Herald een militair geleide gegeven, onder bevel van den luitenant vrijheer von Gravenreuth. Deze expeditie zal binnen 6 dagen op weggaan. 5 Reichsbote deelt een verslag meê van kapitein Wissmann, gedagteekend Mp- vrapwa, 13 Oktober en waarin het vol gende over Stanley voorkomt. Er zijn vier soldaten van Stanley en 1 van Emin hier gekomen, die den 41 August! Stanley hadden veriater. in Usu- kuma en sedert 33 dagen op weg waren. Zij verhaalden dat Emin met Casati, 0 soudaneesche soldaten, veel dragers en eene groote hoeveelheid ivoorver volgens Stanley met de zes Europeanen Nelson, Jephson, Stairs, Parke, Bonny, William en 340 Zanzibarieten, op weg waren gegaan en den 20 November Mpwapwa zouden bereiken. Volgens kapitein Wissmann heeft Emin herhaaldelijk de mahdistën moeten bevechten. Hij heeft ze achteruil gedreven en een groot vaandel van den Mahdi ge wonnen een groot deel van Emin's sol daten drong aan om niet langs liet zuiden naar huis te keeren. Velen bleven te Wadelaï. Emin heeft bij rijn vertrek zijne macht in handen gegeven van twee egyp- tische officiers. DE LOTGEVALLEN VAN (4e Vervolg.) Dit alles kon niet zoo heimelijk geschieden, of er moest iets van aan anderen ter oorc komen. An- t Brossare kreeg een brief van een zijner broeders, die te Bordeaux woonde, waarin deze bem waarschuwde, dat hij door de bekentenis van den ter dood veroordeelde Foulogne, in dc zaak betrokken was. In allerijl begaf dc prokureur zich naar het kasteel van Luuzcray, en verlangde den markies le spreken. Men antwoordde hem, dut te zich reeds sinds eticlijkc dagen ziek gevoelde en zichtehcd bevond. Dit niettegenstaande wilde Brossare hem toch spreken naardien het zaken gold van het uitcrs'c gewicht. Ilij werd dus bij den zieke toegelaten, die zijn kamerdienaar weg end, zoodra hij hoorde hoe dringend Brossare De boden wisten niets van eene beweging der mahdisten te Khartoem of in Abyssinië. .Mpwapwa is liet voornaamste kruis punt van de karavanen-wegen in geheel Afrika. Daar komen twee wegen van Bagamayo, een van Saadani, van Dar es Salam en van Rvfi-igi naar het binnenland tot de Ukerewe, de Tanganika en de Lualaba te zamen.» Wissmann deelt verder meê dat Emin en Stanley geen anderen weg meer kun nen volgen dan degene die naar het duit sche kustgebied leidt. Immers, reeds eene dagreis ten Zuiden van Mpwapwa wonen de zeer oorlogzuchtige stammen der Waheren, Maheugen en Mafiti, bij wie zich waarschijnlijk thans o>»k Boes- jiri, deleider van den Oost Afrikaa nschen opstand, ophoudten drie uren ten noor den Mpwapwa wonen de Massaïstammen die wel is waar vriendschappelijk gezind zijn jegens den Europeaan,maar wier land wegens gebrek aan water niet door te trekken is. Stanley heelt klaarblijkelijk bedoeld, aan de engelsche kuststatie Mombass uit te komen, maar is gedwon gen zijnen weg over het duitsche gebied te nemen. Zoo ver de tijdingen van Wissmann, uit welke volgt dat, als Stanley en Emin werkelijk reeds heden te Mpwapwa zijn aangekomen, reeds binnen 14 dagen dienaangaande naders te Zanzibaar be kend zou kunnen zijn. Het Emin pacha-komiteit ontving don derdag telegrammen, volgens welke le Lamu brieven van Dr Peters zijn ontvan gen, loopende tol den 5 october lestleden. Zijne expeditie bevond zich toen le Kor- korro. Allen waren welvarend. De geruchten dat de Peters-expeditie vernietigd zou zijn, verliezen hierdoor veel aan waarschijnlijkheid. De socialisten te Berlijn. Bij de kie zingen voor den gemeenteraad, was het een opmerkelijk verschijnsel, dat hel aantal socialistsche stemmen sedert de vorige kiezing groolelijks is toegenomen. Het trok te meer aandacht, omdat die kiezingen plaats hebben naar een census en de stemmen openlijk worden uitge bracht. Dijnsdag hebben de kiezers der laagste klassen gestemd. In ronde cijfers kregen de vrijzinnigen 9300, de socialisten 7300 en de cartel partijen (vereenigd? nationaal- liberalen, conservatieven en"vrij-conser vatieven) 4500 stemmen. Bij de woensdag plaats hebbende stem ming van kiezers, die tot de hoogere categorie van belastingplichtigen behoo- ren, komen de socialisten niet meer in aanmerking. Naar hét zich laat aanzien, zal de eind uitslag hierop neêrkomen, dat er onder de 126 leden van den gemeenteraad acht, in plaats van gelijk tol nu toe vier, socia listen zullen zijn. Onze lezers kennen het duitsche kiesstel eerst stemmen de lagere be lastingschuldigen voor het getal kandidaten dat hun voorbehouden is den tweeden dag kiezen die, welke naar hem vro#g, Germain, door den drift van den prokureur nieuwsgierig gemaakt, legde evenwel zijn oor aan liet sleutelgat. .Nu dan, mijnheer, sprak de markies, wat nieuws Groote God, wat scheelt er aan 1 ver volgde hij, de u-tdrukking van ontzetting en ver slagenheid o|» het wezen van den man lezende. Alles is out-lekt, heer markies riep Brossa re, en verhaalde in korte woorden, wat er was voorgevallen de markies verried de levendigste ontsteltenis zijn blik was strak, dc haren rezen hem te berge. De slag is hard, vervolgde Brossare, maar wij moeten hem zooveel mogelijk hot hoofd hiedon. Hoor wat ik voornemens ben te doen, Maar dc heer dc Lauzcray hoorde niet meer, hij was in on macht gevallen. Brossare verwijiJcide z:ch zoo haastig, dat, hij den aan de deur luisterenden Ger main in zijnen loop omver liep, in allerijl keerde hij naar zijne woning t<-rug. Zijn plan was de vlucht te nemen, Angoulème te v.-rlaten, en bui tenlands te gaan doch den volgenden morgend vond men hem dood io zijne kaïner bij een koffer, waarin bij de onmisbare reishehoorigheden cn en eene aanzienlijke waarde aan kostbaarbeden en middelmatige lasten betalen, en den lesten dag stemmen de hoogste belastingschul digen, die het grootste getal kandidaturen krijgen. len ziet dat dit stelsel ver van eerlijk is. Er wordt thans veel gesproken van die wet. Daar zij veel al verkeerdelijk uitgelegd wordt, laten wij er hier eenige onderrichtingen over volgen Art. 4. Ongeminderd de bestaande belastingen, zal alwie, te rekenen van 47 Juli 1889, een slijterij in het klein van sterke dranken opent aan liet hieronder slaande vergunningsrecht onderworpen zijn dit recht moet door den slijter betaald worden per jaar en op voorhand, op de verklaring door hem op het kan toor van belastingen van de omschrijving gedaan. Dus niet een keer te betalen, maar alle jaren. Al wie een patent van slijter in sterke dranken heeft verklaard vóör 16 juli 1889 is vrij van vergunningsrecht. Dus de herbergiers die sterke dranken schonken vóör 16 juli 1889, zijn van 't vergunningsrecht voor altijd ontsla gen. Deze die nlleeit bier- ver- koopen zijn van de belas ting; vrij. Art. 5. Het bedrag van het vergun ningsrecht wordt als volgt ingesteld In de gemeenten van 60,000 inwoners en meer, 200 frank. In de gemeenten van 30,000 tot en zonder 60,000, 430 fr. In de gemeenten van 45,000 tot en zonder 30,000, 400 fr. In de gemeenten van 5,000 tot en zonder 15,000, 80 fr. In de gemeeenten van minder dan 5,000 inwoners, 60 fr. Art. 6. Het vergunningsrecht is verschuldigd voor het gansche jaar, on geacht den datum der opening van de slijterij. Art. 7. Wordt aanzien als nieuw geopend, alle slijterij in het klein van sterkedranken voor dewelke het patent recht over het vorige jaar, berekend overeenkomstig de wet van 21 Mei 1819, niet zal betaald zijn van 1 januari van ieder jaar, alsook alle slijterij welke, na te zijn gesloten geweest, later heropend wordt. Dezelfde regel geldt voor alle slijterij die overgebracht wordt naar eene andere gemeente dan die waar de slijter belas ting betaalt. Pus a) Een herbergier, vrij van het vergun ningsrechts, mag verbuizen en, op voor waarde dat hij in dezelfde stad of ge meente blijve wonen, blijft hij vrij van het vergunningsrecht of belasting. geld geborgen bad. Eene heroerte had hem betrof fen. Wij moeten ons nu naar Amerika verplaatsen, en ons haasten, het slot van dit wel wat lang, maar in dc l-oofdtrekken volkomen waarachtig verhaal, mede te deelcn. Twee agenten van policie werden naar St Do mingo gezonden, om Tribaut te vatten, en Jozef Martin te verwittigen van het hem te beurt geval len geluk want de markies de Lauzcray bad, na den dood van den procureur, vol berouw, de gc- heele geschiedenis aan de rechtbanken veropen - baard, en zich tot schadeloosstelling bereid ver klaard. Men kan zieb verbeelden hoe verrast onze voor r.ialige voerman was, toen hij niet alleen markies, maar ook bezitter van een onmetelijk vermogen was geworden. Hij haastte zich de plantage te ver laten, waar hij opzichter geweest was, en wierp de slavenzweep weg. Tribout werd gegrepen cn in de gevangenis gezet. Die gevangenis w is noehlans slechts eene hut van bamboes, aau a Ic zijden voor wii d cn wcér open, en zoo brak de gevangene bij naelit uit en vluüitte naar het gebe igle, waar meu hem niet vervolgen kon. Later moet hij, bij eene b) Gaat hij naar eene andere gemeente •herberg houden en sterke dranken schenken, hij wordt aanzien als nieuwe herbprgier en is aan de belasting onder worpen. c) Iemand die geen herbergier is en eene herberg waar sterke dranken ge schonken worden overneemt, is onder worpen aan de belasting. Art. 8, Het vergunningsrecht is niet verschuldigd voor de slijterij welke door den overlevenden echtgenoot voort gezet wordt, mits ze niet onder toepas- van art. 7 valle. 't Is te zeggen De vrouw, welker echtgenoot sterft en die vrij was van de belasting als oude heibergier, m g voort sterke dranken verko pen, en oi.jli ook vrij van de be lasting zelfs, als zij hertrouwt. Doelt, indien zij dan sterfl, is haar iweede man, als hij herbergier blijft, niet meer vrij van liet vergunningsrecht. Het gebeurt ook dat eene vrouw eene patent van herbergierster heeft, dat de herberg op haren naam staat, gelijk men zegt, terwijl haar man eene andere be- uiening uitoefent. Indien die vrouw, vrij zijnde van de belasting, komt te sterven, dan kan haar man de herberg voortzetten en blijft ook vrij van de belasting. Doch hertrouwt hij, en sterft hij dan. dan valt zijne tweede vrouw onder de toepassing der wet. Do kinderen, die hunnen vader of hunne moeder opvolgen, zijn ook het vergunningsrecht schuldig. Art. 9. Het vergunningsrecht is niet in den kiescijns begrepen. Art. 10. Wordt aanzien als slijter in het klein, alwie sterke dranken te drin ken geeft, verkoopt of levert, bij hoeveel heden van twee liters of minder, in een lokaal voor het publiek toegankelijk, zelfs dan wanneer de sterke drank kosteloos zou aangeboden worden. De slijters zul len de agenten onder artikel 13 aange duid, zonder hoegenaamden bijstand, in hun lokaal moeten toelaten en op alle aanvraag dier agenten het kwijtschrift hunner vergunning moeten vertoonen. Art. 11. Geene onthsting wordt toeg 'Staan, noch bij het staken van het bedrijf, noch om welkdanige andere reden. Wanneer een belastingschuldige meent verongelijkt te zijn, als zijnde ingedeeld bij eene andere rangschikking dan die waartoe hij behoort, dan moet bij op straf van zijn recht te zien vervallen, binnen de vijftien dagen na de betaling van het vergunningsrecht, een bezwaar indienen bij den bestuurder der recht- streeksche hel;stingen, tollen en accijn- sen in de provincie deze beslist onher roepelijk over liet bezwaar, na kennis genomen te hebben van het advies des burgemeesters. Bijgevolg Indien iemand uiisoheidt van herberg ie houden in den loop van het jaar, al ware het in Januari, hij krijgt niets weer van de belasting die hij betaald heeft. poging, om tn eene kleine boot naar Cuba over te steken, op zee vergaan en de prooi der iiaaicn ge worden zijn. Een beroemd advokaat van het parlement van Bordeaux, gelastte -rich met de verdediging van Jozefs rechten dc markies bleef opgesloten in zij l ka-teel, dal hij eerlang zou moeten vaarwel zeggen, en wilde niemand zien of spreken. Ieder verwachtte, den gewezen voerman weldra in een rijk heer herschapen te zien kleermakers, koks, juwccliers, enz., allen stonden te wachten naar zijne gunst, en vrienden en vriendinnen had hij in overvloed. Toen men nnehtans de gansche zaak aan een nauwkeurig onoerroek onderwierp, bleek met onbetwistbare zekerheid, dat de gemalin van Alb'wt de Lauzeray hem werkelijk cciicn manne- lijken spruit geschonken had, die ii.tusschen reeds acht dagen na de geboorte was overleden. De moe der had alstoen het kind ceuer arme boerin uit den oiutn-k tot zich genomen, gezoogd cn opge kweekt, cn dan', zij later van woonplaatst veran derde, had zij den kleine zonder moeite tot aan haar overlijden voor haar eigen kind kuunen uit geven, Van alle bestaanmiddelen beroofd, waf de Niettemin moet degene, die zijne her berg overneemt nog eens de belasting betalen, ten minste als hij eene nieuwe herbergier is. Als iemand, die de belasting betaald heelt, verhuist, moet hij niet meer op nieuw betalen. Art. 12. In geval van overlijden eens slijters, kan het kwijtsclirift van bet vergunningsrecht dienen voor den overledenen ecliigenoot of voor de erfge namen in rechte lijn welke de siijlerij zouden voortzetten. Dat beteekent Als een herbergier of herbergierster die de belasting betaald heeft, komt te overlijden, dan geldt de belasting voor den overlevenden echigenoot, ofwel voor de erfgenamen in rechte lijne, dus kin deren, kleinkinderen, ofwel de ouders, die de iterberg voortzetten. fnrlien het erfgenamen van de zijde- lingsche lijne zijn, zools ooms, neven of nichten, die de herberg voortzetten zij moeten nng eens de belasting betalen. Art. f3. De bepalingen der alge- meene wet van 26 Augustus 1822, gewij zigd door de wet van 6 April 1843 rakende het opmaken, de bevestiging, de registratie der processen-verbaal de gelooiweerdigheid der akten, de wijze van vervolging, de verantwoordelijkheid bet recht van minnelijke schikking en de verdeeling der boeten, worden toepasse lijk gemaakt op de overtreding bij deze wet voorzien. De wijziging in artikels 194 en 233 van voorzegde algemeene wel, worden alle openbare ambtenaren en beambten daarin vermeld, de burgemeesters, sche penen, commissarissen van polilie ge machtigd om alleen ai de overtredingen op te sporen en vast te stellen. Art, 14. De overtredingen aan ar tikelen 4 en 10 zijn strafbaar, ongemin derd bet omdokeu recht, met eene boete gelijk aan vijfmaal het bedrag van het recht of, in geval van onvermogen, met gevangenziuing van acht dagen tot eene maand. Bij hervalling binnen den termijn van drie opeenvolgende jaren, worden bel bedrag der boete en de duur der gevan- geu/iuing verdubbeld. Indien binnen denzelfden termijn eene nieuwe hervalling wordt vastgesteld, zal de overtreder, ongeminderd de hier boven vermelde straffen, met gevangen- zitting van twee of drie maanden ge straft worden. Art. 15. Met de bevolking aangeduid onder artikels 4 en 5, wordt verstaan de bevolking in rechte, zooals die vastgesteld wordt doordetienjaarlijksche volkstelling voor den 1 januari uitgegeven. Art. 46. Deze wet wordt verplich tend met 1 januri 1889. Wij deelen eene opgaaf meê van den nnancieelen toestand in Belgie, en onze lezers /uilen met voldoening vernemen, dat deze toestand inderdaad zeer vol doende is. knaap, toen liij zijn eigen kost kon verdienen, als vrachtvoerman bij een handelshuis in dienst getre den. Dc geheelc zaak was een arglistig, schurlacli- tig uitvindsel van Brossare geweest, die twintig jaar gewacht had, voor dat dit lang cn rijpelijk overwogen plan, waardoor hij den markies dc Lau zeray geheel van ziel. afhankelijk wilde maken, ten uitvoer werd gebracht. De markies beproefde de bekrachtiging van zijn goed recht door de rccht- lankcn niet. Schaamte, kommer cn onrust hadden reids lang vóör de uitwijzing van dit proces zijne dood veroorzaakthij stierf als weduwenaar cn kinderloos, zoodat lijne goederen op verre ver wanten overgingen. De gewezen voerman, blauk- oliicicr en thans ex-markies, verlangde te vergeefs dal men bem naar St-Domingo zou terug brengen, geen menscli ontfermde zich nicer over bem, en wel allerminst de vrienden, die hem tot hiertoe zulke grootmoedige aanbiedingen gedaan hadden. Hij moest ten slotje tot den blauwen kiel cn de zweep terugkeeren, cn zich getroosten, den vrachtwagen voor de heeren Anger, Lafond en C° langs den welgckcndeu weg, been cn weer te voe ren. EINDE. In 1888, had men de vermoedelijke in komsten geschat op 319,<65,739 fr. Wel nu deze schatting wordt met 43,647,494 fr. 53 c. te boven gegaan de ontvang sten beloopen 333,013,256 fr. Wat de uitgaven betreft, zij beliepen 314,312,837 fr. 54 c., zoodat men een boni heeft van 48,700,319 fr. 01 c. In 4886, het jaar nadat de heeren libe ralen ons met lasten en schulden hadden overladen, was er een boni van 2,484,831 fr. 11 c.in 1887 klom dit tot 14,307,229 fr. 74 in 4889 hoopt men op 13 4/2 mil- lioen. Ziedaar eenen uitslag, die inderdaad tot eere strekt van ons ministerie I Men heeft er dan ook gebruik van ge maakt om in 4889, ten voordeele der gemeenten, een fonds te stichten, dat aan deze zal toelaten om hare begrooting in evenwicht te brengen, wat sedert de liberale schoolwet onmogelijk, of ten minste zeer moeielijk voor haar werd. In den loop van het afgeloopen zitting jaar, heeft men vele belastingen vermin derd de afschaffing van de verplichting, in zeker geval, van het mobilair aan te geven de vrijlating van persooneel van de werkmansbuizen, zal den Staat bij 't millioen kosten. De afschaffing der emolumenten van vredereeliters en griffiers, waardoor hunne traktementen ten laste van den Staal vallen, legt aan dezen ook aanzien lijke sommen op. Andere verminderingen werden ge stemd enregistrementsrechten, zegel on de wisseling van het landelijk bezit, de huurceelen, zegels voor petitiën, levenscertificaten, accijnsrecht op den wijn, kostelooze proceduur, enz. Voeg daarbij dat de spoorweg niet geeft wat hij geven moet en men nochtans hierin niet is terug gekomen tot de tarie ven, die men heeft verminderd, toen de nijverheid een zwareu krisis te doorloo- pen had. Uit dit en meer andere punten, mag men volmondig besluiten dat de geldelijke toestand voortreffelijk is, en wij het mini sterie lof mogen geven. Wij zullen ove rigens dien toestand nader hooren toe lichten in de Kamer. Zaterdag hield onze Stedelijke Raai zich onledig met de beraadslaging eit stemming der begrooting van ontvangsten en uitgaven onzer stad voor 't dienstjaar 4890. De heer Leo Gbeeraerdts, schepen der financiën gat lezing van zijn verslag aau t welk wij 't volgende ontleenen Mijne heeren, De daarstelling van een bezonder fonds van 6,000,000 franken, ten voordeele der gemeenten door de wet van !90ogst 188!) toegestaan, is voorzeker de hoofdzaak welke in de bespreking der gemeente begrootingen voor 1890 doorwegen zal. Dank aan dien wijzen maatregel door het Cathoüek Staatsbestuur genomen kunnen wij U een budjet voordragen van volmaakt evenwicht, in hetwelk de vol doende kredieten zijn ingeschreven voor alle openbare diensten, benevens wezenlijke en geenszins overdreveae ontvangsten. De waarheid maakt het ons nochthans ten plicht U te verklaren, dal, indien de toelage van dit bezonder fonds aan onze siad voordeelig is andere wetten dezen jare door de Kamers gestemd, eene vermindering van eenige andere uilgaven zullen te weeg brengen. ISamenlijk de wet van 9 oogst 1889, een demokratisch en sociaal doelwit nagaande maakt de werkmanswoningen vrij van personeele coniributiën. Daardoor alleen worden de addüionneelecenliemen ten voordeele onzer siad, mei ten minste 3000 francs verminderd. De nieuwe wet welke het werk in de fabrieken aan de kinderen van min dan 12 jaren, verbiedt, zal noodzakelijk het getal der leerlingen in onze lagere scho len, grooiendeels vermeerderen, waar uit ook zal natuurlijk eene vermeerdering van uitgaven voortspruiten. Wij voorzien

De Denderbode | 1889 | | pagina 1