Leve de republiek. Openbare danspartijen. dron kenschap en sluiten der herbergen des zondags. Muziekschool Prijsdeeling. Allerhande nieuws. Komt te verschijnen. van nu ai dat wij zullen genoodzaakt wezen, twee nieuwe klassen in te richten, Te dien einde hebben wij in het budjet van buitengewone uitgaven een krediet van 6000 1 ranks ingeschreven. Wij zullen tevens weldra tol de benoeming van twee nieuwe onderwijzers moeten overgaan. In antwoord op een verzoekschrift van het komiteit der aangenomene scholen, beeft de Gemeenteraad liet verleden jaar besloten, eene vermeerdering van subsi die toe te staan zoohaast de financieele toestand zulks toelaten zou. Wij denken dat het uur geslagen is deze belofte te volbrengen. Daarom, Mijnheeren, stellen wij U voor de vroegere toegestane subsi die, ten voordeele van gezegde scbolen, met 3000 fr. te vermeerderen. Wij houden er aan hier aan te stippen, dat ons Stadsbestuur, ten voordeele van het openbaar onderwijs, buiten de toela gen van Staat en Provincie, de som van Ir. 36930,33 besteedt, te weten Fr. 31480,'»o voor het lager onderwijs, Fr. 14117,33 voor het middelb. onderwijs en 8333,00 voor muziek-en teekenschool Deze schoolonkosten moeten noodza kelijk kortelings aangroeien en ze zullen weldra de som van 60.000 fr. bereiken. Deze uilgaven zult gij zonder den min sten tegenzin stemmen het onderwijs en de opvoeding der kinderen liggen U immers allen, Mijnheeren, nauw ter harte. Juist daarom, mogen wij hier met fier heid bestaiigen dat liet catholiek Siads- besiuur, den voorgaanden liberalen Raad verre overtreft in alles wal het openbaar ouderwijs kan verbeteren en volmaken. En inderdaad, wanneer in 1872, de hui dige catholieke Raad, stadszaken in han den nam, dan bedroeg het totaal der schooluitgaven, enkel de som van 24,876 franks. Hier valt aan te merken dat he dendaags onze stad slechts 3000 inwoners meer telt dan in 1872. Stelt die twee totalen neveneen, Mijnheeren, en dan zult gij uw oordeel vellen. Ook Gij hebt de eervolle taak vervuld, reeds in 1888, eene huishoudenschool in te richten, waarvan de werkende klas de beste vruchten verwachten mag. Heden daags hebben deze nuttige inrichtingen de aandacht en de welwillendheid der openbare macht en der bijzondere onder nemingen verwekt. Onlangs nog, schreef de mininster van Landbouw en Nijverheid eenen omzendbrief, waarin hij het op richten van dergelijke scholen vurig aan- bevool. Hij beloofde daartoe de geldelijke medehulp van hel Staatsbestuur. Gij, Mijnheeren. hebt niet noodig ge had deze raadgeving van het Staatsbe stuur at te wachten, vooraleer deze zoo nuttige en sociale inrichting daar te stellen. Het aandeel onzer stad in bet nieuwe fonds der 6,000,000 franks, hebben wij op fr. 23000 berekend. Indien Gij alleen lijk het bedrag dezer nieuwe ontvangsten inziet, zult gij misschien een oogenblik verwonderd wezen, dat het boni der gewone begrooting niet meerder zij dan 3,424,63 Ir. Maar hier dient rekening gehouddei: te worden, èn van de ver meerdering onzer uitgaven voor het on derwijs, èn van bet verlies ons berok kend door de alschaflingderaddilionneele centiemen op de werkmanshuizen. En overigens, bestaan er nog andere begroo- tings veranderingen, welke dezen toe stand volmaakt zullen uitleggen en ver- rechtveerdigeu. Zoo is het bij voorbeeld dat wij voor de opbrengst der Stadswaag, er kei 24,000 franken inschrijven, alhoewel er voor 1888, eene ontvangst van 28,000 fr. was aau^eteekend. Het eerste cijfer al leen kan als wezenlijk aangenomen wor den. Alles wat er hovengaat, is en was onzeker en buitengewoon. De openbare verpachting der hospitie- goederen in 1888 gedaan, heeft de ont vangsten van dit gesticht merkelijk ver minderd en aan 't Stadsbestuur eene ver meerdering van subsidie van 6000 fran ken opgelegd. Eindelijk, Stadsspaarkas brengt ons voor 1888 in plaats van een overschot, een te kort van Ir. 430,59. Deze uilslag is hieraan toe te wijlen. De laatste annuï teiten der bouwgronden aan den Dam, over 't kapitaal van fr. 47015, in 1888 overgelaten, waren slechts betaalbaar na den 31 december. Van den anderen kant moest de Spaarkas, bare rekeningsluiten op 31 december, zij kon dus hare ont vangsten niet vroeger inschrijven dan in de rekening van 1889. Uit boven opge somde bemerkingen, Mijnheeren, zal het U genoegzaam blijken dut het speciaal fonds ons door hel Staatsbestuur ver leend, ons niet kan toelaten zekere ge meente belastingen af te schaffen of zelfs te verminderen. Hier wijzen wij bezon- der op dees punt, dat door de wet van 9 oogst 1889, de eigenaars van werk mansbuizen in onze stad, eene belasting vermindering van ongeveer negen dui zend franken, bekomen hebben. Daarom ook, uilen wij den gegronder» wensch, dat onze werktnansbevolking uit gezegde vermindering het billijk profijt trekken zal. Immers de eigenaren dier huizen, mogen het edelmoedig doelwit van het Gouvernement niet uit het oog verliezer». In alle geval, dank aan het Katholiek Staatsbestuur, zal deze spécialejonds ons toelaten vaderlijk en zonder achterdocht te besturen, en ons de spijtige noodzake lijkheid sparen van nieuwe belastingen op te leggen.Nochtans moesten de steeds aangroeiende onkosten van hel Welda- digiieidsbestuur beneven degene van het onderwijs ons daartoe onvermijdelijk dwingen. In hetbuiteng- woon budjet hebben wij de noodige kredieten ingeschreven tol bel uitvoeren of voltrekken der aange- vangeoe werken, te weten Het opbou wen van bruggen, kaaien, kasseiwer- ken, enz., op de Hertshage en Zate, tot het herstellen van ons oude Stadhuis, vernieuwing der Vischmarktbrug, wer kingen op den Dam, opbouwen van St Jozefskerk. Dus, Mijnheeren, in zake van nieuwe kredieten,vinden wij ons genood zaakt u voor te stellen, 60 0 franken in te schrijven voor de toeeigening van nieuwe schoollokalen, waarvan wij hoo- ger gewag maakten, 4000 franken voor 't maken van onderaardsehe goten, 5000 franken voor vernieuwing van voet paden, 4000 franken voor werken aan tiet Landhuis en schilderingskosten voor het Stadsscl.ouwberg, 6250 (ranken voor aankoop van een huis op den hoek der Vrouwenstraat en Hoogstraat, vol gens uwe goedkeuring in 't jaar 1889 verleend. Voor het vervolg zullen er ons buiten gewone geldmiddelen geworden, wel te weten, de opbrengst der te verkonpen bouwgronden aan de S aJtcebehoorende. Ziet daar, Mijnheeren, de ware en on bewimpelde toestand onzer stadszaken. Wij denken met volle recht, in den naam van den Gemeenteraad te mogen verkla ren dal de belangen onzer medeburgers vertrouwelijk en voordeelig worden be- hertigd. De zelfde verkleefdheid,zullen wij allen te zamen voor den bloei en groei onzer welbeminde stad voortdurend toonen.En wij hebben de innige en grondige verze kering dat Aalst, met volle vertrouwen de toekomst mag te gemoet blikken. De Verslaggever, M.-L. GHEERAERDST. De liberalen van allen deesem zoowel doctrinairs nis radikalen, kunnen hunne vreugde niet verbergen over de afdan king van den keizer van Brazilië en de uitroeping der republiek aldaar. La Ré forme, het orgaan van Janson en andere Belgische Jacobijnen drukt zelfs den wenscli uit dat de Braziliaansche beweging naar Europa zal overwaaien. De verbintenis aanhalende door de republiek jegens den gewezen keizer aangegaan, namelijk van hem eene ver goeding van twee en half millioen dol lars en dan verder eenejaarlijksche rente van 450.000 dollars uit te betalen, schrijft La Réforme. Ziedaar eene oplossing die ons aan staat. 't Is de toepassing aan de vorsten van net groot princiep der vergoeding wegens onteigening voor openbaar nut. Europa telt vele volkeren die niet kwaad zouden zijn, konden zij op die manier hunne vórsten kwijt geraken. Zijn deze regelen de letterlijke verta ling niet der woorden van La Réforme 't is toch wat het jacobijusch orgaan beduiden wil. Men begrijpt La Réforme Z. M. Leopold II zou even als dom Pedro aan de minste eischen der geuzerij moeten toegeven, en dan mits vergoeding, den eenen of anderen morgend er zonder complimenten van door trekken om plaats te maken voor Janson, de presi dent der Belgische republiek Wat mag Z. M, de koning daar wel van denken Dat zal hem voorzeker toch zijne voor staanders en tegenstrevers leeren kennen! In openbare zitting onzes Stedelijken Raads van zaterdag 16 november II. trad de beer Van Wambeke, Burgemeester, in eenige bij/onderhe.ien betrekkelijk de houding onzer Stedelijke Politie in zake der openbare danspartijen, openbare dronkenschap en het sluiten der herber gen des zondags Ik geloof zegde de heer Van Wambeke tot de heereu Gemeenteraadsleden, aan uwe wenschen te beantwoorden met u volkomen bekend te maken met de hou ding onzer Politie, sedert het in voege brengen van bet nieuw reglement op de openbare danspartijen en der wet op de dronkenschap (16 oogst 1887 Dikwerf wordt er overal gezegd ('t is overigens gemakkelijk) de Politie doet weinig of niets. Ik wil u laten oordeelen, Mijne Heereu, of bet voor Aalst de waar heid is. Vooraleer in de grond der zaak te tre den, moet ik u verklaren dat geene boe- genaamde toelating om danspartijen te houden, werd verleend aan wien het ook wezen mocht, sedert dat gij er, hier in den Raad, het verlangen hebt van uitge drukt. Wat meer is, geruimen tijd vóór hei stemmen van 't nieuwe reglement (17 september 1888) had ik reeds besloten geene toelatingen meer te vergunnen. En inderdaad, gedurende gansch het jaar 1888 (en men is tot ir september onder 't beheer van 't oude reglement ge bleven) zijn er 161 overtredingen ten laste van verscheidene bestatigd geworden. Volgens de tabel, hier voor mij liggen de, zijn er geweest 23 veroordeel, teg. P. Van Styvendael 12 id. id~ M. De Schryver 10 id. id. Gillade; 9 id. id. Petit 7 id. id. V. By) id. id. Van den Abeele 6 id. id. Van de Velde 6 id. id. Corn.Van Styvendael; 5 id. id. Ros.Van den Abeele 12 id. id. zes andere personen 8 id. id. verschil, herbergiers; 3 id. id. Jan Paerewyck zijnde te samen 107 veroordeelingen uit- gesproken. De overige veroordeelingen zijn deze wegens overtredingen sedert september 1888 tot den dag der toepassing \an bet j nieuwe reglement. (Januari 1889.) j Deze talrijke veroordeelingen zijn het j klaar bewijs dat er, na februari 1888 j (Vastenavond), geene toelatingen meer zijn gegund geworden. Een ander klaar bewijs is te vinden iu de opbrengst der belasting die alsdan onder 't beheer van -; 't oude reglement moest betaald worden. In januari en februari 1888, bracht de j taks voor het houden van openbare j danspartijen de som op van fr. 1375.00. 1 Ik geloof, vorvolgde de heer Burge- I meester, uwen wensch volbracht te heb- j ben door de weigering van alle toelating j sedert februari 1888. Sedert de stemming en uitvoering van het nieuw reglement werden er 109 over- i tredingen bestatigd 61 hebben veroor deelingen voor gevolg gehad, 48 zijn thans nog hangende voor 't Gerecht. Zie daar dus de uitslag, Mijne Heeren, van uw laatste reglement. En nu, Mijne Heereu, wil ik spreken over de overtredingen tegen de wet op de openbare dronkenschap (16 Augusii 1887.) Ziehier wat onze Politie bestatigd en verricht heelt Gedurende het jaar 1888 zijn er 104 processen-verbaal wegens openbare dronkenschap opgesteld geweest en alleh hebben veroordeeling voor gevolg gehad. Van 1 januari tot 11 November 1889 telt men slechts 23 overtredingen tegen deze i bedoelde wet, Er is dus eene merkelijke verminde- j ring van overtredingen in 1889 en laat ons hopen dat deze kwaal voortaan nog zal afnemen. Verder zijn er nog 11 processen-ver- baal wegens openbare dronkenschap ge paard met andere overtredingen opge steld geworden, waarvan nog vier voor de Rechtbank hangende zijn en 7 bij veroordeeling bekrachtigd in beroep zijn geëindigd. Wat de onlusten ter straal, het zingen van vuile slechte liedjes, het nachtlawijt of naclitruststoring en het sluiten der herbergen betreft, zijn de volgende maat regelen genomen De heei'Commissarigvan politie heeft te dezen op zichte de strenggte beve len ontvangen. Het nachtlawijt, het zingen van vuile slechte liedjes moet ophouden. Alle degenen die de openbare rust zullen storen, 't zij door lawijt maken of zingen zullen vervolgd worden de we- derspannigen zullen naar de politiewacht geleid worden. De heer bevelhebber der gendarmerie alhier heeft van zijnen kant de zelfde bevelen ontvangen van de luitenant be velhebber van Oendermonde. De koffijiiuizen, herbergen en alle welkdanitie drinkhuizen zullen voortaan des zondags om 12 ure 's nacht moeten ge sloten worden. Alle de onlusten, twisten, beleedi- gingen vechtpartijen en mishandelingen vinden meestendeel hunnen oorsprong en oorzaak in het te laat openblijven der koffijhuizen, herbergen en drinkhuizen Wanneer zij op eene betamelijke uur zullen gesloten worden, zal de versto ring der openbare rust en orde ophou den. Wij hebben dus besloten eene laatste waarschuwing te geven aan alle koffij- huishouders,herbergiers.enz,die gewone- lijk des zondags hunnegestichi«n na mid dernacht openhouden.Indien zij in over treding worden genomen, zal men niet kunnen zeggen dat men bel niet ge- welen, dal men niet is vermaand ge weest. Ziedaar, Mijne Heeren, wat ik verlang de u te zeggen wij doen alles wat mogelijk is om het goede orde gepaard aan de vrijheid in onze Stad te behou den. HANDEL EN NIJVERHEID. Krisis in Italië. Naar uit Milaan aan de Loss. Ztg. gemeld wordt, is de kamer van koophandel te Bari ombonden, we gens verschillende onregelmatigheden, aan welke zij zich moet hebben schuldig gemaakt, 't Ziet er met alles in Italië al even lief uit. Koffieoogst in Java. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandse!» Iudie, van 18 novem ber 1889. wordldegouvernements-kofRe- oogst op Java voor dit jaar thansgeraamd op 585,859 pikols. De prijsdeeling onzer Muziekschool heeft Maandag 18 dezer plaats gehad op de groote zaal van het stadhuis en was voorafgegaan door een concert en eene redevoering door den heer F. De Hert. Zooals wij voorzeid hadden was het concert een echt muziekfeest. Het openingstuk uit het operaEgmont» Van Beethoven, en de inleiding van den derden aki uil het opera Lohengrin van Wagner zijn door hel orkest op eene zeer voortreffelijke wijze uitgevoerd ge weest, zooals ook de sextuor opus 71 voor blaasspeeltuigen van Beethoven. Nogthansdit stuk zeer wel uitgevoerd als samenhangen schakeering heefteen wei nig te wenschen gelaten onder hetopzichl van juistheid. De leerling Ferdinand Goessens, eerste prijs van klarinet, beeft in het eerste deel van het concerto voor klarinet van Weber geloond dat hij alles bezit om eens eene klarinclistvan groote kracht te worden hij heelt dit moeielijk stuk op wonderbare wijze voorgedragen: toon, mecanismus, voordracht, niets liet te wenschen. Als die leerling zoo voort gaat mag bij met de grootste hoop in de toekomst neerzien. Mejuffer Alida Banneville, tweede prijs van piano, welke ons het lieflijk stuk La Harpe Eolienne voor piano liet hooren, verukte hare toehoorders door eene zuivere vertolking en eene goede technische vaardigheid. Mejuffer Irma De Jaeger professor van zang en eerste prijs met de grootste onderscheiding van het Koninklijke Con servatorium van Gent, heeft zich onder scheiden in de vijf stukken welke zij gezongen beeft, vooral in het aria Les saisons en Quand l'oiseau chante. Niets, niet het minste punt werd door haar verwaarloosd. Eene fraaie omvang rijke stem die in de uiterste grenzen ge lijk van timber en zeer zuiver blijft, een duidelijk verstaanbare schoone uitspraak en gevoelvolle voordracht stempelen Mejuff.-r De Jaeger tol eene kunstenares waarop het Conservatorium van Gent te recht mag fier wezen. Het koor Blanche de Provence voor sopranos, mezzo sopranos en orkest is meesterlijk uitgevoerd geweest door de juffers en jongens, leerlingen van den leergang van notenieer. Het groot koor uit La Création van Haydn uit gevoerd door 150 uitvoerders heeft alle de toehoorders getroffen door zijne prachtige en puike uivoering. Mejuffer Urbanie Van Branteghem welke de soprano solo zong in dit stuk heeft eene schoone heldere stem en heelt zich goed van hare taak gekweten. Alhoewel er redelijk veel volk was, is het jammer te bestatigen dat de betaalde plaatsen niet beter bezet waren, want de moeite welke de leerlingen, het orkest en de heer bestuurder zich gegeven hebben om onze stadgenooten eenen aangen »men avond te doen doorbrengen heeft niet beloond geweest door aanmoe diging van deze die het zouden kunnen doen vooral omdat het inrichten van zoo een feest zeer kostelijk is. Les Missions Catholiques d'Africjue, par le Baron Léou Be- thuue, prix fr. 4,00. Verkrijgbaar ten bureele van Den Den- derbode. Botermarkt. Heden zaterdag werden 919 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6500 kilogr. Prijs 74 a 85. Diefstal. Bij juffer Jeannette Borreman, is eene ladder gestolen ge worden, in den nacht dat men bij haar wou indringen. Naar alle waarschijn lijkheid zullen de dieven ze hier of daar hebben achter gelaten. De personen die deze ladder zouden ontdekken of er in lichtingen kunnen over verschaffen, worden verzocht er in inken van te doen te bureele van politie. Een rffeuwsoortige prijskamp zal morgen zondag te Gent plaats hebben. De deelnemers, meestal duivenloopers wor den in een grooten, donkeren verhuis wagen opgesloten en zoo door vele om wegen naar eene bepaalde plaats buiten de stad gebracht. Daar wordt de wagen opengezet en de loopers... los gelaten.Zij moeten om ter eerstop eene aangewezene plaats aankomen. Hei voordeel zal dus zijn voor dengeiie, die onmiddellijk ziet waar hij zich bevindt en de dichtste we gen kent. DE VLAAMSCHE PATRIOT' 24 NOVEMBER 1889. 10 centiemen de nummer. INttOUD. Teekeningen Hel proces Pourbaix Rouhette. Eerst ik Hel assisenhof van Bergen. De slaven markt in Marokko Wetenschappelijke verscheidenheden. Struggie for file (caricaturen). TEKST Kronijk der week. Antoni- na (vervolg). De sneeuwvlok. Fortunalus' beurs en zijn wenschhoede- ken (vervolg). Recept om eene goede vrouw te krijgen. Onze platen. De Kerk. Wetenschappelijke verschei denheden. Ditjes en datjes. Raad sels. Deerlijk mislukt. Men weet dat de liberalen en socialisten van allen kali ber verzoekschriften naar het ministerie gezonden hebben tegen het wetsontwerp van kieshervorming door het gouverne ment voorgesteld. Dinsdag heeft men die smeekschriften in de Kamer opgeteld. Op omtrent 2600 gemeenten, is de kieshervorming bestreden en de herzie ning der grondwet gevraagd door slechts 8Ê5 gemeenteraden 47 gemeen teraden vragen de herziezing der grond wet niet. De overige petitien ten getalle van 129 komen voort van liberale vereenigengen, liberale onderofficiers, liberale jonge wachten, liberale onderwijzersbonden, enz. Al te samen dus 261 petitiën.... 't Is sterk De toestand van M. Thonissen ver ergert voortdurend en boezemt de leven digste onrust in. Men vreest eiken dag voor eenen noodloiligen afloop. Dijnsdag morgend zijn H. M| de Koningiu en princes Clementina in rij tuig tot aan de statie van Buysinghen gereden en hebben zich van daar te voet naai de kerk van Hal begeven. Het was toen 9 ure 's morgens. Na eene halve uur in de kerk gebeden to hebben, zijn de doorluchtige reizigsters het huis van Mej. Vanstalle binnengetre den, en hebben er waskeersen ex volos aangekocht die zij voor het beeld van Or.ze Vrouw zijn gaan plaatsen. HH. MM. zijn vervolgens naar Mej. Vanstalle teruggekeerd, waar zij het ont bijt genomen hebben met koffie en koe ken van Hal, die zij met den meesten smaak opgeëten hebben. Ziehier nog eenige bijzonderheden over den brand die maandag avond in de brouwerij van M. Piete.r Tack, in de llandboogstraat te Kortrijk uitgeborsten is De heest, een der schoonste en best ingerichtste die er bestaan, is door de vlammen gansch vernield hij was maar sedert 1864, naar de nieuwste stelsels gemaakt geweest door MM. Dincq Jordan en Cle. Omtrent de 3000 kilos graan zijn er in verbrand of be schadigd geweest. De heest was geheel uit ijzer en 't mag een wonder geheeten worden dat de brand ziet» daarbij bepaald heeft als men ziet hoe die ijzeren stukken door 't vuur gekromd en gewrongen zijn geweest. Het verlies verzekerd door de brand- maalschappij de Vereenigde Eigenaars, is van 12,000 tot 15,000 fr. (Er» niet 40,000 noch 60,000 fr. zooals bet zekere dagbla den opgeven. Niemand weet hoe de brand ontstaan is, maar men is van meening dat het door het graan is dat in den heest lag. Het vuur dat onder ge maakt wordt kon hoegenaamd niet in aanraking komen met het graan. Binst dat het brandde liep het peerd van M. Tack op de Koornmarkt weg Den boever is eene einde ver meêgesleept ge weest en bekwam gelukkiglijk maar eenige lichte kneuzingen. Het zevende gebod.Te Luik wordt veel gesproken van eene vreemdsoortige gebeurtenis, welke aan eenen handelaar aldaar is overgekomen. Over een dertigtal jaren werd de vader van M. D... bestolen. Op zekeren nacht, ontroolde men hem 6,800 fr. in klin kende muntmen had andere weerden, waarvan de uitwisseling de dieven had kunnen verraden, laten liggen. De dieven bleven onbekend en sedert dier» is vader D... gestorven en zijn zoon zette den handel voort. In den avond van 27 October lest, rond 8 ure, ontving de heer een bezoek van eeno gesluierde juffer, met voorname manieren, die hem een bijzonder onder houd vroeg, M. D. stemde toe, en zijne verbazing was groot, toen de onbekende hem eene som van acht duizend frank overhandigde in briefjes van honderd frank. Dat is zegde de vrouw, de teruggaaf van hetgeen men 11 ontstolen heeft. Vraag mij niets de dief is dood, gij moet hem vergiffenis schenken. Vooraleer M. D..., van zijne verbazing bekwam, was de vrouw vertrokken.Toen hij haar wilde naloopen, was zij verdwe nen, Daar de zaken van den heer voor spoedig zijn zullen de noodlijdenden de acht duizend frank genieten. Tarwe van 5000 jaar oude korrels. Een Engelsch blad deelde onlangs het volgende mede In het laatst van November 1887 heeft iemand te Plymouth ('Engeland) eene zeer belangrijke proel genomen, door namelijk tarwe aan te kweeken van zaad dat in de Egyptische oudheid werd ge wonnen. Van een vriend uit Alexandrië kreeg hij eenige tarwekorrels die gevon den waren bij eene mumie, in de buurt van de puinhoopen van Memphis opge graven. Die mumie behoort tot de peri ode der 9e dynastie, zoodat die tarwe ruim 3000 jaar voor Christus in het Egyp tische graf werd gebracht en dus bijna 5000 jaar oud is, De korrels werden met groote zorg gezaaid. De tarwe schoot open bereikte, toen zij rijp was, de aanzienlijke hoogte van 2 tot 2 1/2 meters. De bladeren zit ten op dezelfde wijze als bij onze tarwe aan den stengel, maar er vormt zich niet eene enkele aar, maar een boschje van dunne stengels, die door de zwaarte naar beneden buigen. Elk dezer stengels draagt trosvormige vruchten, en elke korrel zit in een afzonderlijk hutsel. In het voorjaar zullen groote akkers met deze tarwe bezaaid worden, want de eerste proef gelukte boven verwachting en het gohalte der korrels is oneindig beter dan van eenige tarwesoort, die thans waar dan ook gewonnen wordt. Diekirch. Wilde Zwijnen. De wilde zwijnen verwoesten bijna gansch deze streek, en veroorzaken veel schade aan de velden. Somwijlen vallen die vieze gasten per sonen aan en het is niet goed, hen in hun vernielingswerk te storen getuige daarvan het volgende dezer dagen iverd Gilsdorf, een herder erg gewond door een overgroot wild zwijn, dat naar zijne kudde liep en welk hij wilde wegjagen. Alsdan ontstond een hevig gevecht tusschen het wild zwijn en den herder deze laatste werd omvergeworpen ei» door eenen enkelen fcoornstoot het been der bil blootgesteld. Op het geroep van den herder snelde iemand ter hulp op dit zicht, werd het zwijn nog woedender. Dan zijn slachtof fer verlatende, wierp hel die r ziet» op dezen man, en zou hem ongetwijfeld erg toegetakeld hebben, waren niet andere personen op zijn geroep bijgekomen, die het dier op de vlucht dreven. i mij bet Telkens wanneer men in de stre* eene jacht op de wilde zwijnen maa? vallen er velen, onder het lood der jagen daarom ook, heeft men besloten, ge2i« de overgroote schade die er door'veroo? zaakt wordt, ten minsten alle web' eene jacht te doen op de wilde zw? nen. FRANKRIJK. Waar gaan we naar toe. —Meid. standbeelden-manie in Frankrijk is iJ reeds zoo ver gekomen, dat te Grenobl. een bronzen standbeeld is onthuld von Xavier Jouvin, den bekendeQ.... hand schoenenfabrikant. Overmorgen zal men er nog n|ut sen voor limmerliê en metserdienders' Geheimzinnige geschiedenis - n, eerw. h. Martin, dienstdoende pastil van Audes, Allier, is over eenige L Het slachtoffer geworden van eenen stal van 60,000 fr., in de volgende standigheden. In den nacht van 12 tot 13 dezer de eerw. b. pastoor, rond twee ure 's nachts, lag ik rustig te slapen, toenS opeens bij de keel gegrepen en gehouden werd door twee kerels, die mijn hoofd met een kussen bedekten om schreeuwen te beletten. Ik gevoelde de punt van eenschen werktuig op mijne borst, en een nul zegde indien gij u verroert, zijt gij een man des doods Daarna drongen zij in de kamer mijns broeders en bonden hem insgelijks waarop zij zich meester maakten ra eene som van 60.000 fr., bedrageeot* jaarlijksche rent, welke ik sedert geniet, en juist den vorigen dag ontyia- gen had. Na den diefstal sneden zij onze koor» den los en namen de vlucht. Wij hebbei ze geen van beiden kunnen herkennen. De geschiedenis der reut, welke ij eerw. heer pastoor sedert 2 jaren om vangt, is een geheeie roman. Over eenige jaren had hij uit den een arme kerel in zijne pastorij opge nomen. De man zag er ellendig uiten scheen door de stormen des levensved geleden le hebben. De goede pastoor ver- zorgde en troostte hem met liefde en dt vreemdeling verklaarde hem tot eew rijke familie te behoore», wier naam bij onteerd had door zijne misdaden, waar voor hij bij verstek tot de galei veroor deeld was. Hij zag zijne dwalingen thans in a wilde, zoo mogelijk, de rest zijner dagea in een klooster overbrengen. Pastoor Martin vond eindelijk diepii Spanje een klooster, dat er in loestemde zijne poorten te openen voor den berouw- nebbenden misdadiger. Eenige jaren nadien ontving pastoor Martin, die intusschen te Audes wasp, komen, een brief van een notaris, van men hem meldde dat hij tot algemeest erfgenaam was benoemd van M. de overleden in dat spaansch klooster, ei men hem uitnoodigde dat erfdeel te ko men ontvangen. Dat erfdeel beliep millioenen en de fa milie van den overledene bewoondeea departement, nabij dat van Allier. De pastoor ging er heen. Men haddeu vermiste reeds lang dood gewaand,ei zijn broeder had al de goederen des va ders geerfd. Voor de onweerlegbarebfr wijzen echter gaf hij toe, maar daar lij wenschte de vaderlijke erfenis onver deeld te bezitten, bood hij den priester een jaargeld aan van 60,000 fr. De pastoor aanveerdde zulks en zwoer nooit aan iemand iets te zullen bekend maken, dat de familie eenigszins zou kunnen schaden. De eerw. b. Martic heeft woord gehouden, want al kent met nu de geschiedenis van zijne foriuin.de naam der familie in kwestie blijft een eeuwig geheim. In hel testament van den monik bevin den zich verschillende aanbevelingen, welke pastoor Martin heeft moeten uit voeren, als liefdadige stichtingen, giften, enz., zoodat hij tot hiertoe van de jaar- lijksche rente nog niets voor zichzelven had kunnen houden. De dieven moeten van de zaak op hoogte geweest zijnen de pastorij van Audes, die geheel alleen staat, wel ken nen, Het gerecht zoekt hen op. ENGELAND. Vreeselijke brand. Te Sint-Ives is Dijnsdag morgend een brand uitgebro ken, vreeselijk in zijne gevolgen, in een huis bewoond door Samuel Barber, zijne vrouw en vijf kinderen, waarvan bet oudste elf jaar, en het jongste pas eenige maanden oud is. De man is in zee, maar al de andere leden der familie waren op dat thuis. Het vuur werd ontdekt rond 6 ure 's morgends. Zekere James Bassett zag het eerst de vlammen door het veusier slaan, en geholpeu door een landbouwer Symons genaamd, stootte zij de deur open, ten einde de bewoners te wekken. Vrouw Barher vluchtte naar buiten, met het jongste kind in den arm baar zoontje Samuel, 9 jaar oud, sprong door het venster, en kwam ongedeerd bene den. Bassett en Symons wilden alsdan in het huis dringen om de drie andere kinderen te redden, maar te vergeefs, fll werden door de vlammen teruggedre ven. De onmogelijkheid inziende om nog eenige hulp le verleeueu, gingen zij de pompiers verwittigen, en toen men net vuur meester was, vond men de drie verkoolde, bijna onkennelijke lichamen der arme kleinen.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2