NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN Dl STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. TWEE MOEDERS Donderdag 28 November 1889, 10 centicnen per nummer. Jaar, N0?2416 ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Wetsontwerp op de bescherming der hinderen. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagrekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,23 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Eange-Zoutstraat, N» 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqve Sa». UISÏ 37 NOVEMBER, 1889. De personen welke een abonnement nemen voor 't jaar 1890, zullen ons blad GP.ATIS ont vangen te rekenen van 1 December aanstaande. Revolutie in Brazilië. Volgens een telegram van de nationale bank van Bra zilië, gedagteekend uitRio de Janeiro van van vrijdag hebben al de provinciën zon der verzet zich bij de republikeinsche regeering a ingesloten. De provinciale be sturen zijn spoedig ingericht. De constilueerende Kamer, zal, zcodra tot de voornaamste hervormingen beslo ten zal zijn, bijeengeroepen worden. Alles gaat goed. De minister van Brazilië te Lissabon heeft van hel voorloopig bewind inlich tingen gekregen om keizer dom Pedro en de keizerlijke (amilie te ontvangen. Het gerucht loopt dat dom Pedro te Lissabon een manifest zal uitveerdigeu, waarin hij afstand doet van zijne rechten ten voordeele zijner dochter, gravin d'Eu, welke op hare beurt afstand zal doen van bare rechten ten gunste van haren zoon, prins Pedro, 14 jaar oud. Er zouden dan twee kroonpretendenten zijnde jonge prins Pedro en zijn neef, rins Peter van Coburg, zoon der jongste ocbter van den keizer. De keizer van Brazilië zal te Lissabon eenigen tijd verblijven, alvorens naar Cannes te vertrekken. De Alagoas wordt tegen 1 december in de hoofdstad van Portugal verwacht. In de op vrijdag gehouden zitting van het Amerikaansche Staten-Connres, welke doordeBraziliaansehe gedelegeerden of ficieel werd bijgewoond, heeft de afge- veerdigde van de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika eene motie voorgesteld, ter verwelkoming van Brazilië, als de jongste zusterrepubliek. Deze motie lokte een krachtig verzet üit. Slechts Uruguay en San Salvador steunden haar, zoodat zij ten slotte ver worpen werd, Stanley en Emin. Er zijn alvveêr nieuwe berichten van Emin pacha inge komen, waarin Stanley's lijdingen over den val van Wadalaï en over de neêrla- van Emin zelt worden bevestigd. Ziehier overigens hel telegram uit Ber lijn, in dato van verleden zaterdag. DE naar liet Engel»ch. I. h eene afgelegen laan, die tegenwoordig in eenc Jer levendigste straten van Manchester herschapen u> stond ongeveer 25 jaren geleden, een zeer fraai huisje met een schilderachtig uitzicht. Het dicht met moj bedekte dak, de breede kroonlijst, die de leedere wijngaardranken beschutte, welke tegen de uitgebouwde muren opschoten, de oude tralieven sters, het groote, breede voorportaal, alles scheen te wedieveren om het geheel een bekoorlijk en kadelijk uitzicht te geven. Een enkele blik was voldoende om zich te over- taigen, dat in deze woning de liefde en het geluk hunnen intrek hadden genomen. Alles was cen- Toudig, maar overal herkende meu den smaak en k hand der liefde. Het tal en dc kleur van bloe- die het eenige sieraad uitmaakten van de ««ne kamer, de weinige schoone en uitgelezene Vandaag is hier de eerste eigenhandige brief van Emin pacha bij het bestuur der maatschappij voor aardrijkskunde ont vangen. Hei stuk is gedagteekend van 28 augusti uit Ussambiro aan de Victoria Nyanza. Van bijzonder belang is daarin de vol gende zinsnede o Ik ben half blind. In mijne eigene provincie brak eene militaire opstand uit. Tengevolge daarvan werden Jephson en ik te Hufili gevangen gehou den. Inlusschen verschenen de Mahdisten te Lado (ten zuiden van Khartoem aan den Witten Nijl onder 5 graden breedte en 32 graden lengle gelegen). Zij ver woestten en veroverden onze neêr/etting Radjafs. Onze tegen hen uitgezonden of ficieren en soldaten werden vermoord. Wij moesten naar Wadalaï en Tungara oprukken. De Mahdisten beproefden daar bij een aanval op Dufili en leden eene vol slagen neêrlaag, waarna ten slotte ver- eei liging en terugtocht met Stanley, volgde enz. De brief, die met onduidelijk schrift blijkbaar zeer moeielijk geschreven is, besluit met de woorden Ik zal beproe ven te schrijven, maar mijne oogen Emin bevestigt ook hel nieuws van be langrijke aardrijkskundige ontdekkingen door Stanley gedaan. Uit Londen wordt gemeld dat de Egyp tische regeeringen een schip zal sturen naar Zanzibar, ter ontvangst van Emin en Stanley, die met plechtigheid zullen onthaald worden. Het is wel mogelijk dat Stanley en Emin, alvorens naar Europa terug "te keeren, eerst èen onderhoud zullen hebben met den Khedive, die het grootste belang heeft in hunne reis. Wij willen het in augusti neêrgelegd wetsontwerp op debescherming der kin deren bespreken, een ontwerp dat ander maal aantoont dat onze regeering deraaat- schappelijke kwalen, welke de samenle ving teisteren, bederven en verpesten, voor zooveel dit mensehelijk mogelijk is, wil doen verdwijnen. In een lang vertoog der beweegrede nen wordt aangetoond, dat het grootste getal dergenen, die de bevolking der ge vangenissen uitmaken, bestaat uit de misdadigers uit gewoonte, zondaars van beroep. De beteugeling van het kwaad is stel lig noodig, maar veel nuttiger is het, dit te beletten, ten minste bij degenen,waar over de regeeriug krachtens eene wet een zeker gezag kan nitoefenen. Hoevelen geraken er niet op den weg van het kwaad, die daar nooit zouden ge komen zijn, ware hunne omgeving niet slecht, niet bedorven geweest hadden zij niet in een midden geleefd waaruit de versierselen, die men in deze woning vond, toon den aan, dat dn bewoners wel is waar rijker, doch gccnc gelukkiger dagen hadden gekendzelfs in de nette plooien der sneeuwwitte gordijnen, die de ramen bedekten, alsof zij het geluk, dat daarbin nen hcerschte, voor ongewijde oogen wilden ver bergen, zag men blijkbaar dat hier het geluk geen ijdele droom was. De geschiedenis van het jeugdige paar, dat dit bekoorlijke verblijf bewoonde, is in korte woorden tc verhalen. Robert Livingstone was de eenige zoon van een der rijke kooplieden, aan wier on dernemingen Liverpool de aanzicnlijkslc plaats te danken beeft, die bet tegenwoordig in dc rei der handeldrijvende steden van Groot-Brittanje in neemt. Ofschoon door zijnen vader bestemd hem in de handelszaken op te volgen, om daarna zijne uitgestrekte bezittingen tc erven, en de eene of andere spruit van eenc oude familie tc trouwen, waarvan dc aanzienlijke afkomst den parvenu, tot •en man van dc wereld zou verheffen, had Robert nochtans al deze hoop en al die schoone verwach tingen vernietigd, door zijne liefde voor, en zijn huwelijk met Edith Blair. Edith was dc dochter van een armen, doch dap peren oflicier, die in den slag van Waterloo sneu velde. Zij woonde met hare moeder de eenige bloedverwant, die zij nog bezat, te Liverpool, en ten einde hunne inkomsten, die alleen uit het ge ringe pensioen van de weduwe bestonden, eenigs- zins te vermeerderen, onderwees zij de kinderen verpestende adem van hi kwaad als uit eenen modderpoel opsteeg! Het is bij de kinderen, de van af hun nen teersten ouderdom U midden van verderf en ontucht levm bij hen die vooral in groote stofëijkerwijze aan zich zei ven ?ijn overgehttn, dat men de meeste slachtoffers van hetverderf vindt, daar zij die, èn door de vetèn door de natuur zelf als hunne beholders zijn aan gesteld, die eersten der pliëiten vergeten. Het doel der wet is deopvoeding der kinderen te ontnemen aan de ouders, die zich deze eer en dezen picht onweerdig toonen. Het vertoog der bewetgredenen is in verschillige hoofdstukken «erdeeld, waar in het grondbegin met vee oordeel bere deneerd is. Rreeder hierover uitwijden zou ons te verre leiden. Bepalen wij ons met de bij zonderste artikels uit het voorgestelde wetsontwerp aan te halen Worden ontheven van het ouderlijk gezag ten opzichte der kinderen 1° Degenen, die veroordeeld werden als daders,mededaders of medeplichtigen van aanslagen op de eerbaarheid, ver krachting: of aanhitsing van minderjarigen ioi ontucht. 2- Degenen die tot krimineele of kor- rektionneele straf veroordeeld werden als daders, mededaders ol medëplichtigen van aanslagen op hunne kinderen of af stammelingen. 3° Degenen, die als pleegouders, zelfs niet officieele op dezelfde wij<e veroor deeld werden voor dergelijke misdrijven op hunne pleegkinderen. 4° Degenen, die als daders, mededa ders of medeplichtigen veroordeeld zijn voor eene misdaad waaraan hun kind, nakomeling of pleegkind deelnam, zelfs al beeft dit laatste zonder oordeel gehandeld en waarvoor bel vrijgesproken werd. Hel tweede artikel spreekt die onthef fing uit tegen degenen die aanslagen ple gen op kinderen, de plegers, pleegsters of medeplichtigen aan kindermoord of zij wier wangedrag of slechte levens wijze van aard is om de zedelijkheid, de veiligheid of de gezondheid der kinderen in gevaar te brengen. Al de rechten aan het vaderlijk gezag verbonden, worden aan de aldus gestraf ten meê ontnomen. De rechtbank van eersten aanleg heeft bet beoordeelen dezer feiten iu hare be voegdheid. Degene, die vervolgd wordt, zal zelf voor de rechtbank moeten verschijnen, indien hij wil, zal hij bijgestaan worden door eenen verdediger. De vonnissen moeten in openbare zit ting women uitgesproken. Het tijdverloop van 10 dagen na het vonnis verstreken zijnde, is er geen be roep meer. de familie Livingstone in de teekenkunst, waardoor zij weldra met Robert in kennis kwam. Die laatste vatte dadelijk vurige liefde voor haar op. Zij wisten echter maar al te wel, dat de oude koopman nooit zijne toestemming tot dit huwelijk zou geveo, en besloten daarom te wachten, waarop wisten zij zeiven niet, maar geliefden, die nog niet wanhopen en daarvoor was ons paar nog te jong, houden zoolang mogelijk aan den stelre gel vast, i at iioop doet leven. Zij konden echter niet lung m hun besluit volharden de plotselinge dood van mevrouw Blair liet Edith alleen, zonder vriend of maag op de wereld, en nu gevoelde Ro bert wel wat zijne plichten hem voorscl-reve i. Hij maakte zijnen vader met dc zaak hekend. Het ant woord van den ouden koopman was kort maar niet voldoende Wanneer gij Edith Blair huwt, zegde hij, be schouw ik u niet langer als mijn zoon. Dit zegde hij op zoo koelen toon, alsof hij eene handelszaak besprak, doch zijn zoon wist maar al tc wel dat deze bedaarde stem een onherroepelijk besluit uitsprak. Weinig tijd daarna leidde hij zync weenende vrouw naar het altaar, waarna hij zich uit Liver pool verwijd.-rde en liet huisje betrok, waaraan wij onze lezers geleid hebben. Edith was eene vrouw, waarop een man trolsch kon zijn, en waarvoor hij iets mucht opofferen. Zij was rank van gestalte en haarbreed, fijn gevormd voorhoofd, waarover de gouden hairlokkcn in Indien de vader van het ouderlijk gezag ontzegd is, kan de rechtbank beslissen dal ook de moeder dit recht ontnomen wordt. Hetzelfde vonnis doet hierover uitspraak. Een kind, dat aldus aan het ouderlijk gezag onttrokken is, wordt voor de helft op de kosten der gemeente en voor de andere helft op die van den Staat opge voed, 't zij in liefdadige- of onderwijsge stichten, 't zij bij landbouwers of am bachtslieden. De Slaat of de gemeente kunnen de ouders rechterlijk tot het betalen der on derhoudskosten dwingen. Het elfde artikel bepaalt dat in geva' van beterschap van de veroordeelden, deze na verloop van driejaren de terug gave van hunne ouderlijke rechten kun nen vragen. Een familieraad zal alsdan bijeengeroepen worden. Het tweede hoofdstuk bevat eene reeks maatregelen tegenover de kinderen zelf. die zich aan misdiijven of overtredingen plichtig maken Goen kind zal rechterlijk vervolgd wor den, dat den ouderdom van 10 jaar niet bereikt heeft. Verder volgen bijzondere rechterlijke maatregelen, voor Kinaeren beueden en boven de 16 jaren, die zich aan ontucht, lan.Jlooperij, enz.; plichtig maken. Dan volgen eene menigte strafbepalin gen voor aanslagen met of zonder geweld of bedreigingen gepleegd op kinderen. Deze straffen zijn opsluiting, dwang arbeid, enz.,zelfs op minderjarigen boven de 16 jaar. Aanslagen met geweld op kinderen be neden de tien worden gestraft mei levens langen dwangarbeid. Indien de aanslag de dood voor gevolg heeft, kan de dood straf zelfs uitgesproken worden. Deze straffen verschillen daarenboven nog naar gelang de maatschappelijke po sitie van den pleger en de betrekkingen in welke hij tegenover het slachtoffer slaat. Wij zullen vooreerst het wetsontwerp niet verder ontleden. Genoeg zij het, ge toond te hebben, hoezeer onze regeering zoowel voor het zedelijke als voor het stoffelijke welzijn der mindere klassen bezorgd is. Een der bijzonderste redenen waarom, buiien andere, de liberalen zich met zooveel geweld tegen het nieuw wets ontwerp over de bekwaamheidskiczers verzetten, is de volgcnda,: de bekwaam- heidskiezers zijn nu weldra 6 volle jaren kiezer de nieuwe wet, hen dit recht ontnemend, berooft hen van een venuor- ven recht, en eene verworven recht al schaffen is altijt 1 een politieke misdaad vlechten neerhingen, de fijn besnedene mond, dc sehalksche, zachtblauwc oogen, overschaduwd door de lange, zachte wimpers, waren dc kenmer ken van een liefdevol hart. Robert was niet schoon, docli zijn gelaat had iets bekoorlijks. Men kon er een standvastig karakter en een edelmoedig hart op lezen. Hij kreeg eene goede betrekking in een handels huis te Manchester, bij een der korrospondenten van zijnen vader. Des daags, wanneer hy op zijn kantoor werkzaam was, hietd zijne jeugdige echt. genoote zich met de toekenkunst bezig. Zekere kunsthandelaar, te Londen, eene oude kennis van hare moedor, maakte volgeernc van hare schetsen gebruik. Niets was cchicr bekoorlijker dan het fiere lachje, waarmede zij haren echtgenoot van tijd dc vruchten Aan hare nijverheid tooude, die zij hier zoo genoeglijk uitoefende. Doch zoo de dag al zijne genietingen opleverde, hoezeer zij van elkander gescheiden waren, het genoegen, dat zij 's avonds smaakten, wanneer zij bij elkander waren, is niet tc beschrijven. Zoo er iets volmaakt op dit onderaardsche is, dan was het wel hun geluk. Hunne ziel werd door gccne wroe ging over het verledenc gekweld, en zij konden gccne zorg voor de toekomst, Zy dachten nooit anders dan aan het tegenwoordige en veel aan elkander. Het leven van Edith was één met dat van haien echtgenoot. Waar zij zich ook iuode bezig hield,zij droeg altijd zorg zich zoo tc plaatsen, dat, wanneer zij opzag, hare blikken die van Ro- Ziehier hoe Bara reeds over 20 jaar deze beweegrede den bodem insloeg. Al de rechtsgeleerden zijn het eens over het punt dat politieke wetten eene terugwerkende kracht kunnen hebben. Dit is een gevoelen, zegt Duvergier, dat nooit ernstig is betwist geweest.En inder daad,konnen de volkeren de voorwaarden van hun poltitiek bestaan, niet verande ren, waren zij voor immer aan een on veranderlijk stelsel verbonden, wat zou er van de menschheid geworden zijn POLITIEKE RECHTEN dio de bur gers bezitten, 't is te zeggen, die uit hunne verhouding met den Staat voort vloeien, ZIJN NOOIT VERWORVEN RECHTEN. Wij vermeenen er niets te moeten bij voegen Het spreekt genoeg door zich zelve. Laten wij beter worden, en alles zal beter gaan. Ziedaar een woord ter behartiging waardig. Geen mindere dan de Peter Reichen» sperger, de grijze rechtsgeleerde veter aan van het Centrum richtte ze in den Duitschen Rijksdagtot dathooge lichaam. Ja, vah boven moeten het goede voor beeld komen, Door voorbeelden moet gepredikt wor den door de hoogere klassen. Wat baat het, dat men preekt en uit vaart tegen weelde en zingenot, als de burger, als zij, die het voorbeeld van eenvoud moesten geven in alles eene weelde ten toon spreiden, die alle paal en perk te buiten gaat. Wat baat het tegeri zingenot te velde te trekken, als de eenvoudige man. de werkman, ziet dat de burgerzonen vor stelijke partijen houden, als de burger, haast geen feest kan vieren, zonder dat de champagne bij stroomen vloeit? Wat baat het op de voorvaderlijke een voudigheid in levenswijze en kleeding te wijzen, als openlijk vertooning van bui tensporige weelde wordt gemaakt Als de minder rijke door deze vertoo ningen als het ware wordt getergd De oude edelen maakten enkel vertoo ning bij feestelijke gelegenheden, als zij als officieele personen moesten optreden, anders waren ze eenvoudig gekleed even als de Westfaalsche degelijke edelman dr Reichensperger nu nog, En wat is thans het streven van de burgerij, vooral van de parvenu's 1 Elkander door pracht- en praalvertoon de oogen uit te steken, in plaats van gelijk onze vrome, degelijke en echt gods dienstige vaderen hun naam door stich tingen van liefdadigheid bij het nage slacht in eeretedoen blijven. bert zouden ontmoeten. Zij las nooit dan te gelij ker tijd mei hem in een hoek. Dan liet zij haar hoofd liefkozend op den sehouder van haren echt genoot rusten, en volgde met hnre blikken d* regels die liij lus. Zelts eene en dezelf le gedachte bezielde deze beide wezens. Doch waartoe langer stilgestaan bij een tooncel, dat zoo spoedig veran derde. Op zekeren dag, dat Robert het oog hield op de goederen, die voor het magazijn lagen en die opgchceschen moesten worden, brak het touw cn viel een zwaar pak op zijn hoofd, dat hem plotselings ter aarde wierp. Men wentelde het pak van hem af en vond hem bewus. teloosdoch hij scheen nog te leven. Meu droeg hem onmiddelijk naar zijne woning- Edith ontving dc vreesclijke tijding met kalmte die schrikbarender was dan wanneer zy woeste kreten van wanhoop zou geslaakt hebben. Zij Icjdc haren echtgenoot op de sofa in hunne kleine kamer. Zij boog over kern heen, zonder een woor te spreken, zonder de minste beweging zonder een traan in het schoo ie oog, zelfs gedurende de wei nige oogcnblikken die er verliepen, voor dat de geneesheer kwam. Toen deze binnentrad sprak zij slechts een enkel woord, Doktor riep zij. Doch dat woord behelsde veelLeeft hij nog? bedoelde zij. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1889 | | pagina 1