Landbouw. Kruisjes en lintjes.... Oproep lol Liefdadigheid. St-Ceciliafeest. Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers van Aalst. Allerhande nieuws. Komt te verschijnen. maken voor de verdwenen goederen zijnde het lokaal stadseigendom. In geval de slad het proces zou verlie zen, zouden de Antwerpenaars de 1 mil- lioen 200,000 (ranks moeten terug beta len. Dit zou al ie gemakkelijk zijn, en hier zetten wij niet één enkel, maar ten minste tien vraagteekens achter het artikel der Chronique. In de zitting van den gemeenteraad van woensdag namiddag gaf M. de burge meester lezing van eenen brief van M. Nauts. Deze zegt zijn ontslag te moeten geven, wegens onvoorziene gebeurtenis sen. Bedrogen door zijnen associé, die goederen deed halen uit het gemeente- entrepot, moet hij zijne betalingen sta ken. Hij heeft tegen den plichtige eene rechterlijke vervolging ingespannen. M. de burgemeester bedankt M. Nauts voor de bewezen diensten en zegt dat de stad, in wat aangaat de kwestie van den entrepot, ook rechterlijke vervolgingen heelt ingespannen en zal doen treffen wie het ook zij. en hoe hoog geplaatst hij ook weze. Meer dan eens is het gezegd dat de aardappel, het gelield voedingsmiddel onzer arbeidende klasse, veel minder voedende bestanddeelen bezit dan andere spijzen, die niet hooger van prijs zijn. Alle spijzen bevatten e.jne zekere hoe veelheid water, doch niet allen evenveel. Aardappelen en vleesch bestaan voor de drie vierden uit water. Doch de voedingskracht der spijzen hangt niet alleen af van de groote of kleine hoeveelheid water welke zij bevat ten, maar nog meer en vooral van de hoeveelheid eiwit en vet welke er in voorkomt. Een kilo vleesch bevat 16, een kilo meel 10, een kilo boonen 20 maal zoo veel eiwit als een kilo aardappels. Tarwe brood bevat maar half zooveel water a's aardappels, tienmaal meer eiwit en veertienmaal meeree/. Als voed sel is het dus ten minste tienmaal zoo veel weerd als aardappels. Een kilo erwten of boonen bevat vijf maal min water dan een kilo aardappels, 20 maal zooveel eiwit, zoodat een kilo boonei eigenlijk ten minste 2 n aai meer waard is dan een kilo aardappels. In deri ha* del nochtans gelden de boo nen en erwten maar drie of vier maal zooveel. Uit het bovenstaande blijkt dus dat de aardappels een duur voedsel zijn. Zij zijn daarbij een flauw voedsel, niet in staat om het bloed do noodige stoffen mede te deelen, welke het noodig heeft. Er wordt ook gezegd dat de klierach tigheid bij de kinderen zeer likwijls voortkomt uil het vroegtijdig en over vloedig nulten van aardappels. Nochtans zijn er vele moeders die den ken dat hunne kleine wichtjes eenen grooten stap gedaan hebben als zij eenige vorkeljes pataatjes kunnen eten. Zij mee- nen dat deze hunne kinderen blozend en gezond zullen maken wat zijn zij deer lijk mis In alle klassen is de aardappel eene geliefkoosde spijs velen meenen dat zo zond-»r aardappels niet kunnen leven van «r Aften en boonen wil men niet meer weien. Over zestig lot zeventig jaren echter kende men nauwelijks den aardappel hier in ons land men at hem dan des zon dags en op kermis. Onze voorouders spijsden zich met brood, vleesch, boo nen en erwten en wie zou durven be- weeren dat zij niet kloeker op hunne beenen stonden dan hunne nakomelingen die zich tweemaal of driemaal daags met aardappels den buik vullen K. Akel. Het is ons inzicht niet met Slimmeken- Alweter eene polemiek te openen over den liberalen veldtocht die.cfoor M. Guil- lery, oudvooivitter der Volkskamer ten tijde der liberalen, eene eerloosheid wordt geheeten.... Ondanks de ontegensprekelijksle be wijzen en de uildrukkelijkste getuige nissen dat de beschuldigingen door de liberalen tegen ons catholiek ministerie geuit, logenachtig en lasterlijk zijn, is Slimmehen-Alweter nu meer dan ooit ver zekerd van de plichligheid des ministe ries Wij twijfelen er geenszins aan, het contraire zou ons hoogst verwonderen, want men zou veel eer frikadellen in een hondenkot vinden dan eerlijkheid en rechtschapenheid bij de liberalen. En weet ge waarom, geachte lezers, Slimmehen-Alweter nu meer dan ooit van de plichligheid des ministeries overtuigd vorige artikels genoegzaam in staat ge steld om over deze kwestie met kennis van zaken te kunnen oordeelen. En nu ten slotte Slimmehen-Alweter beweert dat wij aan de waarheid te kort bleven met dit woord van eerloosheid in den mond van M, Guillery te leggen, daar deze do Brusselsche dagbladen ge machtigd heeft hetzelve te logenstraffen. Zou Slimmeken ons wel een liberaal dag- of weekblad kunnen aanwijzen, 't welk eene logenstraffing van wege M. Guillery meedeelt Na do eerste mededeeling der woorden van M. Guiliery door Le Patnole schreel de oude commeer. Etoile Beige dat zij gemachtigd was ze te logenstraffen. Doch i e Patriote herhaalde de woorden van M. Guillery eene tweede maal, andermaal bevestigende dat zij wezenlijk uitgesproken werden.... En l.e Patriote noodigde de oude com meer uit eens den persoon te noemen die haar gemachtigd had zijne aanhalin gen te logenstraffen. Maar de oude commeer, zweeg en om reden Maar als Le Patriote nu toch aan de waarheid te kort is gebleven waar om protesteerde M Guillery niet, ja, waarom zond hij geene logenstraffing naar het hooger gezegd blad Zou Slimmeken-Alweter ons dat niet kunnen zeggen In Dendei galm van zondag deelt Slim mehen-Alweter een schrijven meè, door 't welk hij bewijst dat hij zooveel kennis heeft van de gemeentewet als 'nen bok van safraan te keuren.... Met azoo 'nen Tist,gelijk Slimmeken, en vier cents krijgt men 'nen metser bij Van der Gucht op 't hoeksken, en dan nog eenen die de leer op kan Omdat een portier en een huissier vari 't ministerie uit hun kasken moes- ten gehaald worden om 't ministerie wit te wasscben Maar Slimmeken toch, wie haalde die twee bedienden uit hun kasken Meester Jansonde radikaal of toekom stige voorzitter derBelgische republiek... En waarom haalde hij die bedienden uil kim kasken In de hoop van de ministers op logen- taal te be rappen ea hen hier door in den grond te slaanmaar 't was mis- kadéééééé.... Wij willen niet verder in de zaak tre den onze geëerde lezers zijn door onze Dendergalm droomt niet meer dan van kruisjes, lintjes, standbeelden, enz. met een woord, een echte waanzin der groot heden. Dat is ook niet te verwonderen. De harllappen en overgroote mannen die Dendergalm nauw aan 't hart liggen zijn bijna allen gekruist en hergekruist... Zij zei ven, weten voorzeker hoegenaamd niet waarom.... Maar weten ze niet waarom, ze weten toch hoe Als die hoogmoedige tuiteloozen een lintje be trachten dan wil'en zij er heen, gelijk de duivel naar eene ziel. Omhel afspiegelend kleinood te beko- meu, zijn ze lot alles bekwaam. Ze schrikken zelfs niets voor een laaghar tigen knieval en schijnheilige beloften jegens katholieke personaadjen, welke zij 's anderendaags uitmaken als steun pilaren en handlangers van het hatelijk ministerie Pourbaix en Cle Hanswor sten en huichelaars, beziet U eens goed in den spieg. 1 en klopt U de borst. Wanneer zullen onze katholieke vrienden dun toch eens verslaan dal ie goed, te beest is Memor. RECHTERLIJK KRONIJK. Botervervalschers. Eene boerin, van St-Jans Molenbeek, die eenen klomp vet met een laag boter omringde en deze al zoo voor zuivere waar verkocht, werd door de recht van Brussel tot eene maand gevangenis verwezen. Zaak Corvilain. Uitspraak, De boetstraffelijke rechtbank van Antwer pen heeft Woensdag morgend uitspraak gedaan in de zaak Corviiain-Üelaunay. Ziehier de straffen uilgesproken tegen de betichten. le Tegen Corvilain Voor het plaatsen zonder toelating van een stoomtuig fr. 20 boote of 8 dagen gevangenis voor het bewerken zonder toelating van kar doezen 100 fr boete of eene maand gevangenis voor het vervoer zonder toelating van poeier en het bewaren in schuit Elevator, 2 maal 15 dagen gevan genis het poeier is in beslag genomen voor hel feit van 17 augusti ongeval, overgekomen aan iweejon^ewerklieden) 6 maanden gevangenis en 50 Ir boete of 15 dagen gevangenis voor het feit van 6 september (ó<- groote ramp)4 jaren gevangenis en 300 Ir. boete ol 2 maan den gevangenis en tot 4/5 van de kosten. 2e Tegen Delavnay Voor het feit van 17 augusti dezelfde straf als Corvilain voor dat van 6 September 1 jaar gevan genis en 100 fr. boete of eene maand gevangenis en gezamenlijk met Corvi lain 1/5 van de proceskosten. 5e Ten voordeele der burgerlijke par tij De rechtbank kent, ten laste der beide betichtend volgende vergoedingen toe aan de burgerlijke partij Aan Sme- raldi, 400 fr aan Dauue. 25 Iraan Jaquet, 2000 fr. aan dewed. Van Baelen eri hare kinderen 6,500 fr. STERFGEVAL. Donderdag II. is te Leuven plotselings overleden den achtbaren Volksvertegen woordiger en oudmir.ister Delcour. De eerzame overledene, een man van groote geleerdheid, vertegenwoordigde bet ar rondissement Leuven in de Volksknmer, sedert vele jaren. Volkskamor. De Vergade ring heeft de beraadslaging over bel wetsontwerp betreffende het begeven der academische graden en liet vaststellen der hoogschcol examen, voortgezet. In zitting vandonderdag heeft U.Baia aange kondigd dat hij de regeeiing zal onder vragen over de afstelling van M. Gautier de Rasse. In eene hoogst opgewonden en onbeschofte taal eischten MM. Bara en Jansou dal de stukken betrekkelijk deze zaek zouden meegedeeld worden. De heer minister verklaardedalde noodi ge stukken op 't bureel zullen ncêrge- legd worden, opdat men zou klaar zien en 't land over de handelwijze der libe- rrlen kunne oordeelen, en de Regeering vreest dat oordeel nie», voegde de heer minister Lejeune er bij. M. Janson schreeuwde gelijk een bezetene en viel uit legen de magistratuur die hij van de zwartste misdaden beschuldigde Dat radikaal heerschap kan de buis niet verslijpen die hem te Bergen ten deele viel. OP voorstel van den beer de Moreau, werd de ondervraging tot woensdag aanst. verdaagd. Aalst, den 28 Nov. 1889. MM. De Dames des comiteits van hel werk der soep, verleden jaai hulp en aanmoe diging ontmoet hebbende, nemen op nieuw hare toevlucht lot u voor de be- deelingen van dees jaar. Zij stellen zich voor het zelfde lokaal te openen en de bedeelingen te beginnen op 16 december en volgende dagen van 10 tot 11 1/2 uie des voormiddags, de zon en feestdagen uitgezonderd. Wij houden er aari u le hirinneren dat er versehillige wijzen heslaan om T werk le ondersteunen, en allen kunnen er deel aan nemen T is vooreerst door giften in gelde 2° doorgift» n in nalura zooals groensels, aardappels, rijst, brood, vleesch en bier 5° door 'i aai. koopen van bons. De bons voor één liter soep, kosten 10 centiemen men kan ze zich verschaften bij alle de Dames van 't Co- miteii. Wij hidden u ook, MM,, den behoeftige te willen aanzeilt n zijne soep te willen komen koopen,zijne aandacht inroepende op de gespaarzaamheid, het gemak dat hij er zal bij vinden en het gezonde voedsel dal hij er aan zijne familie zal door be zorgen. Gelief hem ook te herinneren dat men zijne soep kan eten in 't lokaal zelf en dal men op voorhand ook het getal liters soep kan bespreken dat men verlangt, en die dan ter zijde zullen gehouden worden voor den werkman die aan 't werk is ge durende de uren der bedeeling. Wij doen eenen oproep lot uwe liefda- dadigheid en vragen u allen eene aan moediging. De giften kunnen besteld worden bij alle de Dames van 't Comiteit of bij de Juffers en Dame sckretarisseo. De personen die aan de bedeefingeu zouden willen deelnemen zullen met er kentelijkheid aangenomen worden en zijn verzocht hare bijtreding toe te zenden aan eene der Dames van 't Comiteit. Dames Van Wambekel.eirens-Eliaert, C. De Pauw,harel Cumonl, Karei Lienart Desideer Levionnois. De Sekreiarissen, Mejuffc-rs F. vander Noot en Albine Leclercq en Dame Eugeen Moens. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn benoemd Hulp-almoezenier in hel hospitaal de Bgloke leGent, de Eerw. Heer Van Loo onderpastoor te Verre- broeck Pastoor le Thielrode, de Eerw. Van Meessche als pastoor te Moortzeele vervangen door den Eerw. Heer Van Wambeke onderpastoor in Haellerl. Onderpasiocr te Verrebroeck. de Eerw. Heer De Paep priester in het Seminarie te Haeltert de Eerw. Heer Dutry, nis onderpastoor te Melden opge volgd door den Eerw. Heer Morre onder pastoor te Eist. Zondag lest vierde onze Koninklijke Harmonie Al Groeiend' Bloeiendde jaailijksehe Sie Ceciliafeesi. Talrijke geloovigen woonden bij voor keur de Mis van ell uren bij,omdat alsdan twee gebruikelijke muziekstukken wor den uitgevoerd. Onze ruime hoofdkerk was proppend vol. De twee uitgevoerde stukken zijn 1* Thalia, ouverture van Bouwman, opgelegd stuk voor dm eersten prijs bij den prijskamp van 1888, le Tilburg, (Holland). 2° Marche aux flambeaux N° 3, van Meyerbeer. Met recht mag gezegd worden dat deze beide puike prijskampsiukken zijn, i iet gemakkelijk van uitvoering en welke on ze Jonge Garde op wonderlijke wijze, met de grootste volmaaktheid nogthuns heeft weten uit te voeren. Door deze uit voering heeft onze Koninklijke Harmonie zich ter hoogte gesteld van de beste muziekkorpsen des lands, en Aalst mag fier zijn zulk een muziekkorps te bezit ten. Dit hebben wij le danken aan den iever der muzikanten en aan de moeiten welke de muziekmeester zich geeft om onze Harmonie steeds vooruit le doeri gaan op liet pad der kunst. 2-"> SEKTiE. Maandag 2 December 1889, om 8 ure 's avonds, ter herberg De Vlas- markt, bij den lieer Van der Vorst, aan de Kerk. DAGORDE Kiezing voor eenen voorzitter der Se k lie. Luisterrijke prijskamp naar verrassin gen (surprises). Les MissionsCatlioIiques (l'Afriqiie, par Ie Bnron Léon Be- hune, prix fr. 4,00. Verkrijgbaar ten bureele van Den Den- derhode. Botermarkt. Heden zaterdag werden 943 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7550 kilogr. Prijs 66 a 88. Statie, Aalst-öost. Bij ministerieel besluit, zal de nieuwe statie Aalst-Oost, te rekenen van Maandag 2 December aanstaande, geopend zijn, voor den dienst der koopwaren, tarief 5, onvolle ine ladingen en van de koopwaren tarief 2, die niet vervoerd worden door de reizigerstreinen en ook der verhuiswagens en rijtuigen. De slatie Aalst-Aoorci blijft be stemd voorden dienst der reizigers ba- gagiën, het verzenden van geld en van koopwaren met groote vitesse, immers 't gene bij middel der reizigerstreinen ge beurt. (Express, klein gepak, Postcoli, verzending bij groote vitesse in interna tionalen dienst enz. enz. Dus hier uit volgt 1 Dal alle verzendingen van koopwa ren bij volledige of onvolledige ladingen verzonden mei de tarieven 3 en 2 moeten besteld worden ter statiën Anlst- Oost eu Anlst-Centrum (Post- hólel.) Wanneer hel gewicht oer koop waren de 300 kilogr, overtreft, moeten ze altijd ter statie AalsL-Oost be steld worden. In de statie Aalst-Centrum worden immers geene verzendingen waarvan 't gewicht 300 kilogr. overtreft aangenomen. 2° Dat alle verzendingen par express, van geld, van klein gepak, van Postcolis enz. jnz, in een woord, van al wat met de reizigerstreinen vervoerd wordt, moe ten besteld worden ter statie Aalst- A'oord en Aalst Centrum. De Cnlis koopwar n besteld ter statie Aalst Centrum, zullen behalve de verzendingen per express, van geld, klein gepak, Post coli, enz. enz, naar de statie Aalst-Oost gevoerd worden. DE VLAAMSCHE PATRIOT* 1 DECEMBER 1889. lö centiemen cle nummer. INHOU'b Teekeningen i>e omwen teling ui Braziliëmaarschalk de Fott- seca M. Benjamin Constant keizer Dom Pedro II de keizerin graal d'Eu M. Quiutin Rocayuva M. Rtty Barboza liet keizerlijk kasteel van Boa-Vista, te Sao Christovaode Glorieheuvel, le Rio de Janeiro de keizerlijke kapel, te Rio-de-Janeiro het kasteel van Petro- polis. Londen gezien van de Sint Pau- welskerk. M. Thivrier. Een onaan gename brief (carieaiuren). TekstKronijk der week. Atilonina (vervolg). Carinin Sylva, de koningin van Rumenië. Boerenverdriet. For- lunatus' beurs en zijn wenschhoedeken (vervolg).Het genoegen. Onze platen. Uitjes en datjes. Raadsels. Maandag avond, rond 9 ure, is een schrikkelijke brand uitgeborsten in den wijk Meulenhoek, te Nederbrakel, Het huis van A. Van Deynck is, met al den inboedel, de prooi der vlammen gewor den. 'i Is een verschrikkelijk schouwspel de verkoolde beesten te zien liggen. Slechts een gedeelte was verzekerd. Kerkdieven hebben zich maandag {.vond, na hel lof, laten insluiten, in de keik van Adegem-bij-Eekloo, verschei dene offerblokken opengebroken en den inhoud medegenomen. Daarna hebben zij stoelen op elkander gelegd, zijn aldus op de zitbanken geklommen en hebben zich door het venster laten heneden glij den het is maar eene maand geleden, dat de kerk bestolen is zij hebben niet veel kunnen medenemen. Van eenen voerman hebben dieven denzelfden avond eene scboone deksar- gie van bet paard genomen, terwijl hij voor eenige minuten binnen was. Sedert eenige dagen scheppen zeke re vreemde dagbladen er lust in bet klerikale Brugge te hekelen over eene zoogezegde vermeerdering van de gevan genen van hel gevang alhier, lol zooverre dal er veroordeelden van het airondisse- me l geweigerd wierden omdat de plaats ontbrak. En deze blèren besluiten met spottend te zeggen dat de vermeerdering van het getal kloosters daar de oorzaak van is Zoo de briefwisselaars van deze dag bladen inlichtingen wilden nemen over de ware reden van dezen overvloed, dan zouden zij geheel dwaas staan kijken als zij beslatigen dat de vermeerdering voor eenige oorzaak beeft het overbrengen Jer gevangenen uit de andere groote steden naar hel gevang van Brugge, het welk op zijn onverwachts door de/.e overniate van bevolking aangevallen wordt. Ziedaar dj reden voor dewelke men de veroordeelden van ons arrondissement weigert. (Standaerd van Vlaanderen). Overstrooming in de koolmijn Baneux bi) Luik, 7 uren levend begraven. Gedurende 7 angstvolle uren levend be graven zijn. zicli afvragen indien men door uiijiuiting en verstikking niet lang zaam eene verschrikkelijke dood sterven gaat, is eene zaak die gelukt»iglijk alle dagen niet gebeurt. Ook meenen wij het belangrijk onze lezers het verhaal mede le deelen van de pijnen die de vier onge- lukKigen geleden hebben, v.elke, vrijdag laatst door den watervloed ver rast zijnde die zich in de koolmijn van Baneux, nabij Luik voordeed, maar uit hunnen gevaarvollen toestand ten 7 1/2 ure 's avonds, heizij na meer dan 7 uren onbegrijpelijken angst, verlost werden. Ziehier hoe twee dezer mijnwerkers san een luiksch dagblad hunne lotgeval len verteld hebben De vier mijnwerkers die bijna hun leven in de diepte van Baneux, lieten, zijn Nikolaas Silon en Maihieu Bia, twee oude koolmijnwerkers, gehuwd en vaders van familie Joseph Servais, jong getrouwd en vader van familie die nog maar sedert 7 maanden in de koolmijn wrocht de jonge Scliafferalh, oud 13 jaar. Alle vier waren bezig met werken in de groef n' 5. Al mol eens weergalmde het angstige Red u I en daar hunne lampen oog« nhlikkclijk uitgedoofd wer den, bevonden de ongelukkige zich in de zwartste duisternis, en geen middel was er meer om licht aan te steken. De verschrikte mijnwerkers vluchtten in alle richtingen weg zij kenden de oorzrak niet van het gevaar dat hen be dreigde, want, buiten de eenigeu die in de groef nr 6 arbeidden, die de eerste door het water overstroomd was, ge loofden de anderen aan de instorting van eene gaanderij of aan eene grauw- vuurontploffing. De waters stroomden uit de groef nr 6 en overweldigden nrs 5 en 9 't Is in deze laatste groef dat de ongelukkige Crochet zich bevond hij ook nam de vlucht, maar in de duisternissen stootte hij met het hoofd tegen eenen puntigen hoek eu was zoodanig door den schok verdwaasd dat hij ten gronde neêrplofte waar hij welhaast door de waters over weldigd werd en eenen schrikkelijke dood vond. Nogtans heeft hij bovenmenschelijke pogingen moeten aanwenden om zich op te richten, want de half afgewroele top pen zijne vingers en de nagels, die zwart zijn van op den grond te scharten, getui gen wat hij heelt moeten lijden vooraleer den geest le geven. Het schijnt dal Crochet binnen eenige weken in het huwelijk moest treden. Aangaande de 4 andere mijnwerkers, deze hadden de groef nr 5 verlaten, om niet ver van daar een toevluchtsoord te vinden. Meeneude dat er eene groef door gebroken was en, er niet in gelukkende eenen uitgang te vinden langs den weg die zij genomen hadden,keerden zij terug van waar zij gekomen waren, bet is te zeggen nabij de groef n° 5, waar zij wel haast door twee insgelijks verlorene werklieden vervoegd werden. Na eenige minuien beraadslaging werd er besloten dat de twee laatst aangeko mene alleen eenen voor hen iiggenden weg gingen nemen otn niet nutteloos het leven van 6 mannen op te offeren er werd o\ereengekomen dat, zoo zij eenen uitgang vonden dal zij hunne rampgeno ten door geroep of slagen zouden ver wittigen. Het is grootelijks te gelooven dat er geroepen en geslagen wierd, vermits de twee mannen gered /.ijn, maar dal geroep en die slagen zullen door de anderen niet gehoord geweest zijn, want deze laaisten na min of meer lang wachlens, hebben hunne uitgezondenen verloren gewaand en zich zeiven aan eene dood overgelaten die des te schrtkkelijker was daar zij voor hun langzaam en onvermijdelijk zou komen. Alsdan grepen er onder deze vier ruwe mannen die zich niet konden redden on- beschrijvelijke toomden van ontmoedi ging en wanhoop plaats. Alle vier baden vurig God, riepen de hulp in der heiligen en bijzondei lijk van St-Leonardus en St- Barbara. Zon jong sterven, kreet de kleine Schafferath, na zoovele zorgen en moeite aan mijnen armen vader gekost te hebben dien ik niet meer mag wfêr/.ion Sterven zonder v oor hem, voor mijn broertje en zustertje te hebben mogen werken, wat is het droevig O! gelukzalige St Leo nardus, indien gij mij uit mijn graf liielpt zou ik voor uw beeld en ter uwer eere twee këefsen doen branden en ik zou bidden tol zij opgebrand zijn Mathieu Bia berouwde het hem den raad zijner vrouw niet gevolgd te hebben, die hem nog den zelfden morgend,smeekte niet ie gaan werken Uwen schouder is nog gansch gekneusd, bad zij hem ge zegd, door den steen die over eenige dagen er op gevallen is gij lijdt nog, rust u eenige dagen uit voo-aleer u opirieuw naar de mijn te begeven.Ja, had de goede man geantwoord, ik zou mij wel eenige dagen uitrusten, maar indien ik niet werk zoti ik geen geld winnen en is er alsdan geen middel om eenen Sint- Niklaas voor de kinders te koopen. Zijne vrouw had daar niets op weten te antwoordden en de goede man was dus vrijdag in de koolmijn gedaald. De vier ongelukkige», die nu alle hoop opgaven ooit het licht te zullen weerzien, wien de minuten eenen ganschen dag toeschenen, waren gansch ontmoedigd en, door den vaak overwonnen, legden zij zich te slapen op eenen steen 't Is de dood die komt. zegden zij. Nogthar.s wilden zij tot bet. einde tegen de verstik king vechten die hen hunne hijgende moeilijke ademhaling ontnam zij ge bruikten hunne katoenen muts voor eenen waaier, om adem te kunnen halen. Eindelijk sliepen alle vier in. Hoelang hunnen slaap duurde weten, zij niet. Joseph Servais ontwaakte de eerste, hij wist niet hoe en riep zijne kameraden op. Allo, Silon, zegde deze moedige mijnwerker, gij zijl een oude werkman gij, gij kent de koolmijn van Baneux zoo wel als uwe zakken geleidt ons, wij zullen u zoolrng volgen tot dat wij uitgang gevonden hebben het is goed te sterven met te pogen ons teJ den, als hier te sterven door verstik! king, Door dezen nieuwen moed aangeveurd stond Silon op en al tasten zette zich op weg. Om zich niet meer te ver. liezen, hielden de ongelukkigen elkaar bij de kleêren, en gingen alzoo achter een Zij bleven staan als er eenen \H of struikelde. Wat al gevaren de moedige mijnwer kers geloopen hebben, isonbgschrijvelijk" Alle vier gingen binst twee lange ujL voort, altijd, zonder dat zij het wisten denzelfden weg volgende dan eeij moesten zij zich plat ter aarde leggen om te kunnen gaan, dan eens stonden zij t0t over de knieën in hei water, stootten dikwijls tegen zware steenen, klommen alhier, daalden aldaar, en zoo gingen zij altijd voort, zonder zich voorde hinder! palen le zwichten. Om zich te geleiden of eerder otn tegen de uitstekende punten of hei gewelf van een groef bet hoofd niet le stooien of ia eenen afgrond niet te valleu, hadden a maar eenen langen stok die zij met voor! zorg van boven naar beneden en hnks en rechts zwaaiden vooraleer de duister- nissen in te gaan. Eindelijk moesten hunnen moed,hunne gebeden en hunne wenschen aan St. Leo- nardus beloond worden een weinig na 7 ure kwamen zij aan het uiteinde van de gaanderij langs waar de hakken voorbij, komen die de werklieden op eu afla- ten. Nogtbans scheelde het weinig of zH verloren op dezen oogenblik al dc vruch ten van hun heldhaftig gedrag zij gingen in het ruim vallen, hadden zij nogeeoeo meter vooruitgegaan gelukkiglijk roet den stok dien zij gebruikten, gevoelde en herkenden zij de plaats waar zij rich bevonden. Met al de noodige voorzorgen namen zij alsd-in de koord van de seinbel vast en klonken uil al hunne krachteeime stonden later daalde er eenen bak néér, Ongelukkiglijk, hetzij door vergetelheid, hetzij door misverstand of door de groote haastigheid, was er in den bak geea licht er in de duisternis willen insprin gen, ware zich wagen om in den algrood te springen. De ongelukkigen hadden nog de tegenwoordigheid van geest genoeg om le wachten en opnieuw trokken tij aan de seinbel. Dees maal waren er in den bak dij hen toegezonden wierd, drij mijnwerkers met licht men hielp er de vier arme mannen plaats innemen en eenen oogen blik later kwamen zij boven aan. Zooals altijd in zulke omstandigheden waren de ontsnapten gansch verbluften verschrikt, en wilden zij maar omnidde- lijk op de vlucht gaan. Alle vier zijn gezond. Op het nieuws dat zijn zoontje indt overstroomde mijn gebleven was, was vader Schafferath naar baneux geloopen. en wilde op zoek achter zijnen zoon gaan. Met moeite kon men hei item afra den. Gendarmen en wildstrooper Maandag heeft op het uileinde der uitge strekte gemeente Alcken (Limburg)era bloedig gevecht plaats gehad, lusschei eenen vvtldsirooper en de gendarmen. De veroordeelde, eene jongeling vu 15 jaar, weigerde volstrekt de ambtenaars der openbare macht te volgen. Toen dt gendarmen hem de handen op de schoo- ders legden om hem gehangen te nemen, greep de vader bet broodmes en bracht den brigadier langs achter in den hals eene breede wonde toe, die hem op dei grond deed neerstorten. Daarna nam de woestaard den loop van een der gewee- ren, die tegen den muur hingen, en sloeg er den gekwetste eu zijnen wapenmakker ongenadig meé, zonder dat deze vu hunne wapens konden gebruik maken otn zich te verdedigen. De gendarm ge lukte er echter in zijnen brigadier uit de woning te slepen en naar het dorp te brengen. Het gerecht werd verwittigd en begaf zich ter plaats. B. had de vlucht geno men, doch hij werd 's avonds aangehoo- den. De zoen bad zich reeds te Hasselt gevangen gegeven. De diepte der zeëen. De grootste diepte der zee is gepeild in den Zuidat- Inntischen Oceaan tusschen het eiland Tristan d'Acunhaen de monding der Rio de la Plata. De grond werd daar bereikt op eene diepte van 40,256 voet 8.111 Eng. mijlen. Deze diepte is 17,000 voet grooter dan de hoogte van den berg Eve rest in de Himalaya, den hoogstea dir wereld. In den Noordatlaniischen Oceaan lea zuiden van New Foundland vond mei eene diepte van 4580 vadem of 27,480 voet, en zuidelijk van de Bermudas 34,010 voet of 6 1/1 Engelsche mijl. Ut gemiddelde diepte der stille Zuidzee tus schen Japan en Califomië is iets meer dan 2000 vadem, tussahen Chili en de Sandwicheilanden 2500 vadem en lus- schen Chili en Nieuw Zeeland 1500 va dem. Do gemiddelde diepte van de ge- heele wereldzee ligt tusschen 2000 ea 2500 vadem. Holloway's Zai.f es Pillen. onzekerheid. Onzuiver idoed of onvoMo» •ie werking van liet eene of het andere or^a* verhoorzaakle ziekte zuiver hel eersle.','! breng de laatste wederinorde, zeo verwijde" zich de ziekie en keert de gezondheid tórtf in het uitoefenen van deze heelkracht hebbeo Holloway's Pillen zich een wereld beroetnefr den naam verworven, en de juistheid van CW grondslag, waardoor zij de ziekte verdnjv» en de gezondheid herstellen, is door w

De Denderbode | 1889 | | pagina 2