NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. TWEE MOEDERS Donderdag 5 December 1889, 10 centiemen per nummer. 448te Jaar, ]V° 2418 ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Twee malen en twee gewichten. DE DENDE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. _De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, No 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Beklanten, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen ('en dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Coiqne Saam. AFXST 4 DECEMBER, 1889. De personen welke een abonnement nemen voor 't jaar 1890, zullen ons blad GRATIS ont vingen te rekneen van heden af lot 1 Januari aanstaande. De IJ. Stoel en Engeland. Volgens de Weener Pol. Corr. heeft Mgr. Satolli, die bij de plechtige inwijding der hooge- school van Washington den Paus verte genwoordigde, last gekregen om op zijne terugreis over Ierland te reizen, en daar de iersclie kwestie te bestudeeren, ten einde bij de thuiskomst verslag uit te brengen. Hel blad voegt er bij. en de Daily Chronicle bevestigt zulks dal ook gene raal sir John Lintorn Simmons, die met den H. Stoel over den nieuwen aartsbis- ichopszetel te Malta en betreffende de kerkelijke jurisdictie over Engelands nieuwe koloniën in Afrika onderhandelt, meèovër de iersche beweging zal spre ken, en dat bij welgclukken zijner onderhandelingen, de diplomatieke be trekkingen tusschen Engeland en den U. Stoel definitief zullen worden hervat. Volgens den Monde is bet nog niet gemaaktof de apostolische vicarissen der engelsch afrikaansche Koloniën zul len staan onder de jurisdictie des aarts- bisschops van balla, dan wel rechtstreeks onder den H. Stoel. Het deficit in Italië. In de Kamer heeft de minister van financiën een ont werp van wet ingediend, strekkende tol verlenging van het privilegie der uitgifte- banken en van den wettigen omloop harer bankbriefjes. Hij sprak de hoop uit, dat dit ontwerp vóór 31 december zal worden aangenomen. Voorts werden ingediend tie defini tieve begrooting voor 1888/89, de gewij zigde begrooting voor 1889/90, en de voorloopige begrooting voor 1890/91. De begrootii.g voor 1889/90 heeft een kwaad slot van 234 millioen. De minister van financiën schat het deficit over 1889/90 op 47 millioen. 47 millioen Men zegge nog dat Crispi geen held is Etne woelige Kamer. De hongaarsche Kamei deelt woensdag weer eene uiterst stormachtige zitting gehad. Zoodra de minister-prisident zijne redevoering begon, klonk het van de DE naar liet Engelsch. (2« Vervolg.) Zoodra men dc deur had geppend, liep of liever *»okclde Edith naar haren schoonvader toe. Hare vaalheid van geest dreigde haar te begeven, toen dj het kind op zijne knieën plaatste met de woor <knDat is zijn kind. Hetr sprak zij niet. Hare tranen zeg 'en het overige. Het was doodstil in de kamer. Pe heer Livingstone en mevr. Archer hadden de Edith Bllir van vroegere dagen wol herkond, zoodra zij binnentrad, maar geen van beiden konden een *oord spreken, voor dat de kleinzoon op des (rootvaders knie zat. Mevr. Archer durfde het langdurige stilzwijgen, ((durende dat haar vader het gelaat van den klei- wn Robert beschouwde, niet afbreken. Terwijl hij in dia trekken meer en meer die van den zoon banken der oppositie Ziedaar is de engel van onschuld weer Wat zal hij vandaag weer te liegen hebben M. Tisza kon zijne redevoering slechts ouder een voortdurend gemompel en geschuifel vervolgen, hetwelk eindelijk zoo onuitstaanbaar werd, dat hij uitriep Ik verdraag alle kritiek, maar uw gedrag jegens mij gaat de grenzen der beleefdheid te buiten. Nu ontstond een razend gevoel. De leden, die door den voorzitter lot de orde werden geroepen, werden met toe juichingen door hunne partijgenuoten be groet. M. Tisza zegde daarop lol de oppositie: Gij vergist u, indien gij meent, dat gij, door mij ie verwijderen, alle hinderpalen uit den weg hebt geruimd, die u van de regeeringsbanken scheiden. In deze woorden zag de oppositie eene beleediging, een mistrouwen in hare loyauteit jegens het vorstenhuis, en eischte eene uitlegging. M. Tis<a verklaarde dat men zijne woordtm verkeerd had opgevat, doch luide kreten Daar liegt hij weêr naar gewoonte overstemden hem. Het viel op te merken, dat de regee- ringspartij niet veel iever aan den dag legde in het verdedigen van haren aan voerder. Den volgenden dag kwamen de leden der liberale Kamerclub bijeen en namen eene motie aan, waarin zij ver klaarden, het in alles met den minister president eens te zijn en het volstrekt noodig te achten, dat de orde in de Kamer gehandhaafd bleef, en personaliteiten eruit geweerd worden. Dit besluit is ter kennis van den voorzitter der Kamer gebracht. Uit Genua komen verontrustende be richten over den economischer, toestand in Apulië. In de havens, op het veld, in defabrie- ken, nergens wordt gewerkt, omdat alle handel is verlamd door gebrek aan kapi taal, daar noch de Maatschappij voor Crondkrcdietnoch die voor Landbouw krediet werkzaam is. In S'-plember hadden de notarissen en deurwaarders, le Bari alleen, voor 3 1/2 millioen liras wissels te protesteeren. De produklen, wijn en olijven, zijn door de crisis onverkoopbaar en liggen overal te bederven. Hetééne en onaantastbare Italië ziet er lief uit Revolutie in Brazilië. De Alagoas hebbende aan boord den keizer en de keizerin van Brazilië en de overige leden der bra/iliaansche keizerlijke familie, alles in den besten welstand is te Sainl-Vincent, kaap Verdische eilanden, aangekomen. Dom Predo seinde naar den koning van Portugal, om hem te bedanken voor erkende, dien hij iiad verloren, vulden zijne oogen zich met tranen, en namen zijne anders ijskoude trekken eene uitdrukking van liefde aan. Eindelijk zijn ouderdom, de tijd d:e verloopen was, de wederwaardigheden, die hem in zijn leven reeds hadden getroffen, in cén woord, alles vergetende, scheen zijne verbeelding hem den gelukkigen dag voor oogen le brengen, waarop hij zijn ccnigcn zoon voor het eerst aan hel hart drukte. Robert Robei 11 snikte hij, mijne dochter voegde hij er hij, terwijl hij de wecnendc vrouw, die aan igne voelen lag, de hand reikte. Edith had een beschermer, eene familie cn for tuin verworven, zoo voor haar als voor haar kind Haar hart was te vol, te zeer overstelpt van vreug de, dan dat zij een woord kon uitbrengen. Zij kon alleen de hand van haren schoonvader met kussen bedekken. Intusschcn zot Robert stil op de knie van zijnen grootvader, zonder eenige vreugde of vrees tc doen blijken. Zult gij mij liefhebben vroeg hem de oude man. Het kind hief liet hoofd op, doch gaf :_een antwoord. Verstaat gij mij niet 1 Ik wil uw vader zijn. Ik wil uw vader zijn, herhaalde de arme knaap op zachtcn toon. Vtrschoon zgne beschroomdheid, zegde zijn* de gastvrijheid in een der koninklijke paleizen en hem meldende dat hij, Dom Pedro, zoo als naar gewoonte in het hotel Braganza zou verblijven. Op het oogenblik dat de keizer aan land slapte werd hem door bet portu- geesclie oorlogschip Bartholomeo Biaz en door de forten de militaire eer bewezen, die men aan eenen prins van het huis van Braganza verschuldigd is. Dom Pedro weigerde te spreken over de revolutie, maar bekende dat l ij van het begin af goed behandeld werd. De Alagoas voerde de nieuwe brazili- aansche vlag, doch te Saint Vincent ie de onderkonsul van Brazilië aan boord gekomen, om den gezagvoerder te be richten dat bij terug de vroegere vlag moet hijschen. De gezagvoerder wei gerde dit echter tc doen, maar trok evenwel de nieuwe vlag in. De berichten, welke met de stoomboo- ten die uit Rio komen, zijn aangebracht, loopen tot hiertoe nog slechts tot den dag voorde revolutie. Er was toen niets te voorzien, behalve dat er in het leger groote opgewondenheid heerschte en men oproerige rerimenien en oproerige oversten, zo»als adm-raal Van der Colck, naar de uiteinden van het rijk had ver zonden. Te Lissabbon is eene duitsche stoom Goot aangekomen die, den dag na de revolutie, 't is te zeggen den 17 novem ber, uit Baltia vertrokken was. In die stad heerschte de grootste ont roering. De troepen waren in de kazerne gekonsigneerd. Voor het stadhuis stond eene groote menigte den uitslag al le wachten van hot onderhoud tusschen burgerlijke en militaire overheden. Uit Rio de Janeiro had men toen reeds vernomen dat de keizer, bij het verne men der tijding van de uitroeping der republiek, zeer ontroerd was. De lieer J. Nauts, Schepen van den Burgerlijken Stand en der Seiioone Kun sten, en een der liberale kopstukken van Antwerpen, beeft zijn ontslag ingezonden eu de gemeenteraad heeft het aangeno men. Aanzienlijke verliezen door speculatiën, terwelken gevolge zijn handelshuis zijne betalingen moet staken, hebben hem zijne bediening doen neêrleggen. Van nu af worden er verliezen van 800 Jt900 dui zend frank erkend en, erger nog, koop waren, die zich als waarborg voor ver schoten sommen in den entrepot bevon den, zijn er uit weggevoerd. De stad Antwerpen mocht deze koopwaren niet laten wegnemen, zij blijft verantwoorde lijk voor al de gevolgen. De liberale gazetten, deze daadzaken mededeelende, verre van M. Nauts of het gemeentebestuur van Antwerpen te laken n.oeder, liij heeft nog bijna niemand anders gezien dan mij. en is ook nog jong hij is bevreesd voor vreemde menschen docit hij zal weldra uwe liefdevotie woorden verstaan, vader. Intusschcn had mevr. Archer het kind, in wien zij reeds een mededinger van haren zoon zag, nauwkeurig gadegeslagen. Zij vestigde hare blik ken zoo strak op hem, alsof zij in zjjn hart wilde doordringen. Terwij. zij hem beschouwde, fonkel den hare oogen haar mond was huif geopend en zij hield haren adem in, als iemand, die eene groo te en blijde ontdekking doet. Zij wendde hare blik ken niet van hem af. Hoop, twijfel en verachting waren achtereen volgens op haar gelaat zichtbaar. Eindelijk scheen de kracht van hare jaloe zie aan hare inzicht cn helderheid tc heb ben verschaft. Zij smoorde een triomfkreet in haar hart. Zij stond op, wierp ongemerkt een verach tenden klik op Edith, als op eene reeds overwon nen vijandin en, terwijl zij hare gewone ondoor grondelijke manieren weder aannam, kwam zij nader cn verwelkomde met de meeste beleefdheid de vrouw, in wie zij inderdaad zulk eene gevaar lijke tegenpartij niet zag. Edith poogde t glimlachen en beantwoordde hare tocsprack mei al dc hartelijkheid van eene zuster. Hoe kon zij, die in haar geheclt leven niets drn liefde gekend had, ook den haat vermoeden van deze wolvin in dc gedaante van een lau De heer Livingstone ging weinig tijds daarna uit om eene boodschap lc verrichten, en de beide leggen niets dan medelijden voor den êerste aan don dag. Hij is, door blind vertrouwen, in zijn vennoot Reuver be drogen geweest zijne verkleefdheid aan do belangen der stad en der liberale p irtij, hebben Item zijne eigene zaken doen verwaarloozen. Met tranen in de oogen beklagen zij hem als een slacht dier, als eenen martelaar. Over de on achtzaamheid der stad Antwerpen, geen woord blaam of afkeuring. Zoo zou de liberale drukpers zich altijd moeten gedragen. Maar veronderstelt eens dat Nauls en de rogeeringvan Ant werpen, caiholiek waren, in plaats van liberaal, zou de liberale drukpers zich even voorbehoudend gedragen Wij hoo ren reeds haar geschreeuw met helsche wraaklust zou zij den rampzalige op bel lijf zijn gevallen, cn de feilen door hei melijke zinspelingen en uitleggingen ver groot en bezwaard hebben. Heel het be stuur, ja heel de gezindheid, zou aan sprakelijk gemaakt zijn geweest voor een persoonlijk feit. Wij willen den steen aan M. Nauts of aan het liberaal gemeentebestuur van Antwerpen met toewei pen. Wij zullen de uitspraak afwachten van het gerecht, vooraleer hunne verantwoordelijkheid vast te stellen. Wij hebben echter weini ge hoop, dat de liberale drukpers dit voorbeeld zal navolgen doch het open baar gevoelen zal ootdeelen langs welken kant de deftigheid en de welgevoegelijk- heid zich bevinden het zal antwoorden, als er persoonlijke aanrandingen in de liberale gazetten verschijnen, dat zij eene splinter zien in het oog eens vijands, maargeenen balk in dit vaneenen vriend. Wij treden deze bemerkingen van on zen confrater De Gazette van Lier volkomen bij. Ware M. Nauts, een eatholiek, Slimmeken Alweter zou geen papier, inkt en slijk genoeg vinden om de catholieke partij pogen te be vlekken. En nu zal De Dendergnlm er zoo stom over blijven als een karper. Stand -of plaatsgelden. Nu men op het punt is tot eene nieuwe verpachting der stand- of plaatsgelden op onze verschillige merkten over te gaan, is het, onzes dunkens, noodzakelijk le onderzoeken of er niets kan gedaan wor den ten voordeele van onze medeburgers winkeliers en vleeschhouwers die met een kraam ter merkt staan. Het is onbetwistbaar dat onze mede burgers niet mogen behandeld worden gelijk kramers en vleeschhouwers die vreemd zijn aan onze stad. Onze medeburgers betalen hier alle stedelijke lasten, en bovendien nog het plaatsgeld ter merkt, terwijl de vreemde lingen slechtsdii laatste betalen.Dezelaat- slen doen soms aanvele winkeliers eene doodelijke concurentie en dit dus mits vrouwen met hare kinderen brachten het overige van den dag te samen door. III. Den volgenden morger,d werden de beide kna_ pen, na het ontbijt, bij hunnen grootvader ge bracht: mevrouw Archer nam Robert op han knie. Dc tijgerin had hare prooi in handen. Wrik een licfkinu 1 sprak zij, zie eens vader, wat heeft hij zacht hair. Iloe schoon schittert het in dc zon Maar is uw zoon altijd zoo stil, iieve Edith V Hij is niet levendig cn vroolijk voor zijne jaren. Hij is altijd soinber gestemd, antwoordde mevr. Livingstone. Eilaasvan mij heeft hij ook niet kunnen Iceron vroolijk zijn I Wij zullen hem truchtcn op tc beuren, meer levendigheid bij hem op te wekken, hernam hare schoonzuster. Kom, mijn kind, geef uwen groot vader een kus. Sla de armen om zijnen hals cn zeg dut gij hem liefheb!. Robert bewoog zich niet. Weet gij niet wat kussen beduidt? Charles, mijn schutje, kom, kus gij uw grootvader man- eeis, eu geef uw i.ecf een voorbeeld. Charles klauterde op de knieën van den heer Living-tone en liefkoosde hem met al dc licflullig- heid, aan zijnen leeftijd eigen. Nu is het uwe beurt, Robert, hervatte mevr. de betaling van eenige centiemen weke lijks als plaatsgeld. Voor onze vleeschhouwers is het nog erger gesteld ;'l is nog onrechtveerdiger. Onze medeburgers, de vleeschhouwers, zijn verplicht in 't slachthuis te slachten en natuurlijk de slachtrechten te betalen, en kappen zij hun vleesch op onze zater- dagsche merkt uit, ze moeten nog boven dien zooveel standgeld betalen als de vreemde vleeschhouwers die geen en kel centiem onzer stedelijke lasten te dragen hebben en van wien nooit iets als slachtrecht wordt ontvangen. Men zal met ons bekennen dat dit stel sel onrechtveerdig is en er, nu dat de gelegenheid der verpachting zich voor doet, iets ten voordeele onzer winkeliers en vleeschhouwers in de maat van het mogelijke moei gedaan worden. Wij roepenopdeze kwestie de bijzondere aandacht onzer achtbare Gemeenteraads leden in. Wij moeten het hun niet herin neren, zij weten het zoo goed als iemand dat de kleinhandel lijdi en dat dit lijden soms nog verergerd wordt door den ver koop op de openbare merkten van goe deren in den duisteren gefabriceerd die 't publirk voor spotprijzen worden toe geworpen Wij outleenen aan de bijzondere brief wisseling van Hel Handelsblad. Brussel, december. Ze zijn kwaad. De geheele liberale partij heeft ge bruld, bij het vernemen dat M. Gautier de Rasse in beschikbaarheid werd ge steld. Die aanvallen van woede zijn niet te verwonderen deze krachtdadige maat regel is misschien de zwaarste knods- slag, die sedert jaren op 't hoofd van 'I liberalism is neêrgekomen. De vrijmetselaarskliek is er nog geheel van bedwelmd. Zij had zich ingebeeld dat het ministe rie dien ambtenaarnietzou durven raken. Gautier staal bij den Koning zeer in aan zien, /.egden de doktrinaire waarzeggers; de Koning zal hem nooit willen opoffe ren zij gingen zelfs zoover te zeggen, dal de Koning, liever dan de afstelling van M. Gau'ier le leekenen, liet tegen woordig ministerie, ot ten minste den minister van justicie, zou laten schie ten Die mannen zijn zoodanig gewoon in liet paleis le heerschen, dal zij er nog altijd meesiers meenen te zijn. Ditmaal echter hebben zij zich bedro gen, en hunne teleurstelling is overgroot geweest, wanneer zij onder de afstelling van den schuldigen ambtenaar, het koninklijk handleeken bemerkten. Archer. Robert bleef echter beweegloos zitten, zonder zelfs, zijne oogen naar zijnen grootvader op tc slaan. Een traan vloeide over Edith's wangen. Dat is ralji>e schuld, zegde zij, ik heb het kind slecht opgevoed. Zij nam Robert op haren schoot en hare tranen vielen op zijn voorhoofd, terwijl hij blijkbaar on bewust van hare droefheid, rustig aan dc borst van zijne moeder in slaap viel. Tracht Robert eenigszins levendiger tc ma ken, zegde de heer Livingstone. Ik zal mijn best er loc doen, antwoordde Editb, en misschien gelukt het mij, wannerr uwe dochter mij zegt op welke wijze zij haren zoon zoo vroolijk heeft gemaakt. De ongelukkige moeder wierp bij deze woorden een blik op Charles, die bij den leunstoel van zijnen grootvader speelde, en beschouwde daarna haar eigen arm ki d, dat nu weder sliep. Hij leed reeds, vervolgde zij, vóór dat hij geboren werd. Wij beide zijn zeer ongelukkig ge weest, doch ik zal trachten niet meer te weeuen opdat ook Robert even vroolijk als andere kinderen worde. Aldus verliepen twee dagen, dagen van angst cn ongerustheid, van geheime hoop en gegrond* vrees. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1889 | | pagina 1