Nationale Militie. inschrijving, lichting 1890. Allerhande nieuws. Komt te verschijnen 2» Papa zal 'tal betalen, hadden eene straal beweging tegen 't mi nisterie te verwekken, hebben zich in hunne hoop bedrogen gezien 't dingen pakt niet meer. Er waren zooveel mar.i- lesteerders voor 't ministerie als tegen. Voorde woning van onzen moedigen ver tegenwoordiger M. Woeste werd er door de schoeliën der Brusselsche hooge- school ook wat geschreeuwd waarop zegt Het Handelsblad Iwee dienders zijn verschenen En... heel de ben.Ie maakte becnen Het spijt ons in geene verdere bijzon derheden te kunnen treden;onze geachte lezers zullen begrijpen dat hel onmoge lijk is in ons blad eene woelige beraad slaging van drij zittingen zelfs heel ver kort mede te dnelen. STERFGEVALLEN. Vrijdag is alhier godvruchtig overleden den heer J.-B.Jelie,Ridder der Leopolds orde. oudgarenfabrikant, oudvoor/iller van den Werkrechtersraad. De eerzame overledene werd geboren te Ninove in Mei 1797 en had dus den ouderdom van 92 jaren bereikt. Lit Meire meldt men ons het godvruch tig overlijden van den heer Pieter-Frans Coppens, Burgermeester dezer gemeente, vereerd met het Burgerkruis van leklas, lid van het comiteit der Bewarende Ver eeniging voor 't Kanton Aalst. De eer zame overledene was een overtuigde catholiek. Hij werd geboren in 48H. De jongelingen geboren in 4870, zijn verplicht zich ter sekretariaat der ge meente. woonplaats van hunne ouders ol voogden, te laten inschrijven om deel te nemen aan de loling der nationale militie voor de lichting van 1890. Wie zich op lijd, 't is te zeggen, van 4 tol 24 december niet gaat laten inschrij ven zal als achterblijver of refractair voor 8 jaren ingelijfd worden. Deze die vermeenen recht tot vrijstel ling te hebben, moeten de redenen die zij in te brengen hebben bij hunne in schrijving doen kennen. Wat de storting van 200 franks betreft om door het ministerie van oorlog des noods vervangen te worden, d»>ze moet plaats hebben binnen het tijdsverloop van 2 tot 22 januari 1890 inbegrepen ten kan- tor.3 der registratie en domeiuen zijner woonstede. ST-Ie Wötarieele annon- cen op de 4e bladzijde. Les MissionsCatlioliques d'Alrique, par le Baron Léou Be- hune, prix Ir. 4,00. Verkrijgbaar ten bureele van Den Den- jlerbode. Botermarkt. Heden zaterdag rden 964 klonten boter ter merkt ge luncht, wegende te samen ongeveer 5900 kilogr. Prijs 66 a 88. De nieuwe ijzeren brug van den Uzerenweg over de vaart is thans vol trokken. vrijdag namiddag rond 1 1/2 ure werd zij voor de eerste maal openge draaid. Alles was in regel. Zondag morgend met trein van 6 ure 's morgens vertrok een onzer me deburgers, zekere Joannes \lbert, bijge naamd Signonrin bedevaart naar Sl Re- nelde en Wijsbeek, gelegen in d' omstre ken van Edinghen. Te Wijsbeek schept men water uit een sleenputje, 'i wel* men meêdraagt en aan den zieken te drinken geeft ol gebruikt in T bereiden zijner spijzen. Naar het schijnt is dal scheppen met de band nog al gevaarlijk, omdat het water zeer laag slaat, en men bijna met liet gansche bovenlijf in hel putje moet dringen om er aan te geraken. Onze stadsgenoot wilde ook water uit 'i putje scheppen, verloor het evenwicht, viel dus met 't hoofd in 't water en vond er ongelukkiglijk de dood in. Toen het te laat was, werd hij door eenen andereu bedevaartganger ontdekt. Maandag avond werd zijne vrouw met 't ongeluk aan haren echtgenoot voorge vallen bekend gemaakt. De familie Alber». bewoont de St. Jobslraat en houdt er winkel van oliegoederen. Joannes.Albert was een braaf nn-nsch, die vele vrienden lelde. Zijne stoffelijke overblijlsels wei den door «Jen lieer Vat» Mol, zoon Leo nard, met camion naar Wijsbeek afge haald en alhier vrijdag namiddag te mid den eenen grooten toeloop van vrienden en kennissen ter aardebesteld.j De onge lukkige laat eene weduwe en 5 kinders achter. WERKM ANSKRING St JOSEF. Luistcrlijke Feesten, ter gele genheid der Si-C« cibateesl, op Zondag 15 December 1889, in het Lokaal. 1° Om 10 ure voormiddag, Plechtige Mis, in de Kerk van den H. Martinne. (Deze zal gezongen worden door de Le nen van de Zaugafdeeling.) 2° Om 1 ure namiddag, Broederlijk 1oen maalvoor de Leden van de Tooneel- en Zangaldeeling. Een insclirijvingslijst wordt den Heeren Eereleden aangeboden om er deel aan te nemen, aan 5 franken per man. 3° Om 3 lj2 ure, voor al de Leden met hunne Famlliën, in de Groole Zaal Vermukelijk Avondfeest, uitgevoerd door de Loden dei Tooneel-en Zany-Aldeelmg van den Werkmanskring. Hei Programma belooft ons de opvoe ring van 1° Een Schoenmakersdroom of wacht u vau jen drank, biijdspel in i bedrijven Muchlspel met Zang in één bedrijf, door Julius Wyiynck, en 3° I\ VOLLE ZEE. Zangstuk met lichaamsoefeningen onder T geleide van M. Emiel SCHEERL1NCKX. DE VLAAMSCHE PATRIOT* 8 DECEMBER 1889. 10 centiemen de nummer. INHOUD. Teekemngen: Een bezoek in de krankzinnigen kolonie van Gtieel. Emiu-Pacha ter buip hall op den Opper-Congo om hout te kappen Emin in zijn veldleger. De nieuwe kruis vaart hel splinternieuw kleed (car ica- luren.) Tekst: Een bezoek in de krankzinniger» kolome van Glutei Antonia {vervolg). Eene vergissing. E"n winterlied. Onze platen. Ditjes en daijes. Raadsels. Men weet dat de heer Bara, in den tijd, de heeren prokureui-generaal De Bavay en Delecourt, onderzoeksrechter, heelt afgesteld en gestraft, omdat zij in een groot proces niet tot zijne politieke werkiuigen wilden dienen. Welnu, hel Beroepshof van Brussel, samengestleJ uit liberalen, heefi dezer dagen twee kamervoorzitters benoemd, te weten De heer Bavay, neef van den gewezen prokureur-generaal, door len heer Bara algesteld en den lieer Edward Delecourt den onderzoeksrechter door den heet Bara gesiralt, Ziedaar een kaakslag die tellen kan De Notaris B. te Brussel, is sedert eenige dagen verdwenen, zonder dal de familie eenige inlichtingen over zijne verblijfplaats kan geven. Hei parket heeft de zegels doen leggen en de schuid- eischers zijn door den zoon bijeengeroe pen. (Patriote.) Mevrouw Frère Orban,is dijnsdag bijna liet slachtoffer geweest van een ongeval, dat zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Rond 11 ure met haai rijtuig door de Loxumstraat komende, brak de deselboom, en de peerden gin gen verschrikt op den loop. Nabij het magazijn Hirsch. kreeg de rchlgenoote van den gewezen minister een zenuwtoe val. De eerste zorgen werden haar toege diend door eenen geneesheer, die in allerhaast geroepen werd, terwijl men in lusschen M. Rommelaere, den gewonen dokter der familie, ging vei willigen. Deze schorste zijne les in de universiteit op, om dadelijk de dame ter hulp te ko men. M. Frère, die insgelijks verwittigd was kwam ook weldra, vergezeld van verscheidene leden zijner familie. Na eenige uren rust kou Mev. Fiére in draagbaar naar hare woning worden ge bracht, waar de avond zonder nieuwe verwikkelingen omging. De policie heeft eenen persoon aan gehouden, die zich graaf Raymond de la Caze deed noemen, op een zolderkamer- ke woonde van 9 fr. per maand en bij verscliiilige juweliers groole bestellingen deed. Hij is opgesloten voor landlooperij. Jachtongeval. De heer Bergmarm, raadsheer bij het Hof van beroep en van den Brusselschen gemeenteraad, maakte deel van eene jachtmaaischappij die, lel ken jare, «ene klopjacht op groot wild inricht, in de bosscheu rond Sinl-Hui- breclit (Luxemburg). Deze jacht moest zaterdag plaats heb ben, en de heer Bergmann, voor vvieti «le j ichl en hel boomkweekeu le gelijk ver maak is, vei trok, ua aan den lieer Motte, kamervoorzitter van hei Hof van beroep, geschreven le hebben dat het hem speet 's avonds niet le kunnen deel nemen aan het banket ter eere van den eersten voorzitter. Hoe de heer Bergman» door eenen kogel, die hem den buik doorscnoot, ge troffen werd, kan men niet juist vast stellen. Men zag den jager ten gronde vallen en men snelde hem ter hulp. De andere jagers gingen in het ronde takken afsnijden en zoo maakte men eene draagbaar waarop men den gewon de plaatste, en hem droeg tol aan eene kleine pachthoef, waar men eene kar leende, om den heer Bergmann, naar de naastgelegene statie, 3 uien ver le ver voeren, en van daar naar Brussel per spoorweg. Een telegram werd naar eenen genees heer van Brussel gezonden, om hem hei ongeval kenbaar te maken, en hem te verzoeken aan de spoorhalle tegenwoor dig te zijn en de familie le verwittigen. Ongelukkiglijk was de doktoor beletde lieer Bergmann kwam in zijn huis aan, voor dat de vrouw en kinderen van iets wisten. Men schreef onmiddellijk naar Lier waar de vader v an den heer Bergmann woont, en de tachiigjarigen ouderling is maandag zijnen zoon komen bezoeken. De heer Bergmann is zeer gekend. Hij was in den tij I aan hei hoofd der Vlaamschgezinde studenten van de Gent- sr.hc Boogeschool en vervulde later de bediening van rechter en gemeenteraads lid te Mechelen. De heer Bergmann, is dinsdag, ten 1 ure namiddag, in zijn Hotel der Momoyensiraat, ten gevolge zijner won den overleden. E'-nigen tijd geleden is een onder zoek V. opend ten lasie van eenen avoué van G 'i.t E. B... Ziehier de feiten ten zijnen laste Hij was er in gelukt I et vertrouwen te winnen eener Belgische dame, die te Parijs woonthij had van haar eene som van 70,000 fr. onvangen, die een deel moest uitmaken van den aankoopprijs van een kasteel in Spanje, en waarvan de teruggave moest gewaar borgd worden door eene hypotheek op het bedoeld kasteel. De dame <iacm dat liet kasteel gekocht was en do titels der schuldvordering zich in handen van den avoué B... bevonden, terwijl deze int-- gendeel de som tot een ander gebruik had aangewend. De dame vernam zekeren dag de waarheid e:i zij vroeg de teruggave van naar geld. Zij bekwam het niet en liet gerecht weid met de zaak bemoeid de avoué werd vervolgd voor misbruik van vei trouwen. De betichte heeft de stad verlaten. Een mandaat van aanhouding is tegen hein uiigevaardigd. Üocd gedronken. Een 44jarige penoou, ploegbaas aan de dokken te Antwerpen, ongehuwd, die dagelijks 7 tot 8 fr. verdiende, maar alles in sterken drank verteerde, zoodal hij op oen zoi- derkatr.ei keu woonde en niet eens bed dengoed had om zich le dekken, is woensdag smoordronken op de straat gevonden en naar het gasthuis gebracht, waar hij overleden is. 1:'. den stadsraad van Amsterdam bestaat eene gewoonte welke meer dan drie eeuwenoud is, en welke a en zou kunnen in voege brengen in d Kamers en Raden, waar de leden de gewoonte hebhei veel te laat komen. Dus, zoo haast het uur der vergadering slaat op den toren van het Amsterdamse!) stadhuis, zet de voorzitter eenen zand- looper voor zich op tafel als de boven ste bol van den zandlooper leeg is, dat is na één kwartier geeft de voor/itler eenen klop met eenen hamer en verklaart de /.iiiing open. De leden die daarna binnenkomen, ver liezen de belli van hunne aanwezigheids- premie. Moest men dien maatregel overal ne men, dan zouden voorzeker de gekozenen beter op tijd komen In liet kamp van Beverloo worden bijna dagelijks proeven genomen mei kanonnen. De bommen doorklieven het luchtruim op eenen afstand van 2 uren. E i. Fransen, smid te bxel, wil.le verle den maandag eene reeds afgeschoten hom, die ongeveer 40 centimeters lang is, van boven losdraaien. Eensklaps sprong deze. Wonn g en werkbuis dreun den de vensters vlogen in stukken en een heen van den smid werd gaiiscb ver brijzeld. Verleden donderdag hebben de ledpn van de samenwerkende melk' iij geves tigd te Onstcawp waar M. de baton Leo Peers aan het hoofd van staal den eer sten verjaardag gevierd van hare inrich ting. G' dureride het af:e| .open jaar heeft de ma iisctmppij 81,93a ilos melk vet werkt. Deze legerden 3,246.2 kilos holer, en werd verkocht voor fr. 8,843.45. De (a hriekatiekosten beliepen, gelijk in de proelmaand op 1/2 centiem per kilo ver welkte melk. Hoe gevaarlijk tiet is met vuurwa pens om te gaan bewijst nogmaals het volgende treurig geval Een jong werk man van Dikkelverme, had deze week h°t geweer van eenen buurman geleend netwelk volgens men beweert sedert ge- ruimen lijd geladen was. De ong- lukkige eene musch ontwarende, die vogels 'ijn hier zeer talrijk legt aan, en schiet mei liet ongelukkig gevolg, dat bet wapen aan si ukken springt en zijne linkerhand letterlijk vermorzelt. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp inge roepen, docli het schijnt dat de ver minkte hand zal moeien afgezet worden. Een bankier le Kreuznach, die voor vijl jaar spoorloos verdween, met achter lating van groote schulden, is terugge keerd en betaalt nu ort p. h. van zijne schulden uit, met belofte spoedig de andere belli te zullen voldoet'. Gewis, die bankier van Kreuznach is eene ongehoorde zeldzaamheid, en moet hij zijne kollega's voor een grooten dom oor gehouden worden. Immers in onze eeuw van vooruitgang is bij uitstek de spreuk in eere Henben is hebben a Eu krijgen is de kunst Maandag nacht zijn weer stoutmoe dige en waarschijnlijk dezelfde «lie v n in hel poslbureel le Calmplhout ing «broken. Zij hebben eerst de venster luiken opengebroken, dezelfde ruit uitge sneden en dan het geldkoffer. inhouden de zoo omtrent 20U fr. uit den muur los gewrongen. Het koffer zat met eenen anker in den muur. Zij tilden hel door hel venster en rolden hei dan op eei: paar stokken een eind ver voort. Daar hebben de bezoe kers het op eene kar geladen, die zij bij M. Vinden Bogaerde geleend (gestolen) hebben. Zij zijn hij den smid Monu, hamer en breekijzer gaan weghal en hehhhen daar mee de brandkas opengebroken in een veld, op 500 meters van hel postbureel. Postzegels en verder papieren zijn onaangeroerd gebleven. Toen zij bet geld vast hadden, hebben zij al bet ge- lepnde ter plaatse gelaten en zijn opge trokken. Dat hpt dezelfde dieven zijn schijnt bewezen te zijn, doo'dien zij als de anderen van ovei 11 dagen, a'leen op klinkende mimi azen. Men vertelt ook dat zij poogd hebben den onderwijzer een If zo 'k te brenvr^n. Eene mm i'U Ie vrouw, die alleen U- Wjnenne, hij B -auraing, wno» t, is ver leden zaterdag in hare woning verinoord. Het is een kleine jongen, die eene aal moes kwam vragen, welke het lijk vond. De arme vrouw was verwurgd. Men twij felt niet of diefstal is de drijfveer der misd<ad geweest, want verscheidene voorwerpen, onder andere eene liorlogie die aan den muur hing, zijn verdwenen. De wegert en velden in de Luxem- burgsch.! Ardennen, zijn sedert eenige dagen door eene dikke sneeuwlaag over dekt. De gemeenschap is gedeeltelijk onderbroken en zelfs de postdienst wordt niet men* regelmatig verricht. Brand van 't kasteel van Beauraing. Onze lezers, die ooit in de Ardeuen gereisd hebben, kennen het monumen tale kasteel Beauraing, toebehoord heb bende aan den hertog d'Ossuna, welke het, nadat het in 1793 door de revoluti- onnairen vernield werd, in 4808 her bouwde. Het kasteel was een beroemd leen goed hel wtJ in 1445 belegerd door Aiitoon de Croy, luitenant van Philips van Burgondië. In 1545 weid liet ge schonken aan den hertog van Nevers. In drn loop der tijden werd net twee of driemaal, door bliksem en biand ver meld, doch telkens grooier en prachtiger herbouwd. Men zal zich herinneren dat de leste eigenaar hei log d'Ossuna cr op grooten ja op vorstelijke» voet leelde, zoodanig <lat in den loop van dit jaar, de prachtige eigendom voor schuld moest verkocht worden. Eene keulsche akiiënmaatschappij, de voornaamste schuldeischeresse van den hertog, werd de eigenares van de eerlijke kunstschatten, welker weerde naar men zegt ni«'i le berekenen is. Er waren lal van schilderijen en beeld houtwerken, vazen die door den czaar van Rusland waren gegeven, enz. Men deukt dat de kwaadwilligheid aan deze ramp niet vreemd is. Het gebouw was verzekerd bij de maatschappijen l'Escaut en Securitas van Antwerpen. - De ramp deed zich met zulke snelheid voor. »lai er niet het minst te redden viel, zells geen enkel stuk van al de kost baarheden die het kasteel bevatte en waarvan het mohilier alleen op 2 milli oen fr. wordt geschat. Het bedrag der verzekeringen voor kas eel, meubelen, enz., bedraagt meer dan 4 millioen Ir. HOLLAND. Ongeluk. Dijnsdag nacht is er op het Rukm te Amsterdam bij den overhaal een ernstig ongeluk gebeurd. Eene jonge vrouw, Alida Lus, zangeres in een der café concerts van de Nes, was, uit die inrichting komende, nauwelijks een huur rijtuig ingestspt, ol hel peerd van dit lijiuig schrikte iioor een onbekend oer zaak, ging op hol en reed in het water. M'-u vroeg terstond Je hulp der brand weer, die ook oogenblikkelijk kwam, doch weinig kou uitrichten. Toen einde lijk Siuck's toestel was gekomen en hei rijtuig eri peerd op den wal had ge bracht was natuurlijk de jonge vrouw, -lie zich niet had kunnen redden, reeds verdronken. De koe sier, die ook in liet water was gereden, werd spoedig ge noeg gered. Het lijk der ongelukkige vrouw werd naar het gasthuis gebracht. Toestand van koning Willem. Het N.v.d.D. meldt dat de gezondheids toestand van Z. M. zeer bevredigend is. De verschijnselen van zijn gewone kwaal blijven achterwege. De koning houdt zich op do hoogte van regeerings- e» bijzondere aangelegenheden. Hij gaat geregeld 's avonds ten 40 ure mar bed en staat ten 6 ure s morgends op. He.t eerste uur is gewijd aan bezighe den van bijzonderen aard daarna \oLl het onderzoeken en teekenen van de stukkeu, toegezonden door bet kabinet des konings. Z. M. bevindt zich 's morgens in zijn wei'kkabinet, De maaltijden worden door het koninklijk gezin in liet salon van de koningin gehouden. Gewoonlijk heeft Z. M. dagelijks een langdurig onderhoud, 's morgends met den adjudant, en na het diner, dat circa half acnt aflloopt, met den kamenier of den ordonnauce officier. FR AIV Kit IJK. Vreeselijk ongeluk. In den nacht van zaterdag tot zondag, is er te Waltrelos- Roubaix, een vreeselijk ongeluk ge beurd. M. Alfons Duprez, 36 jaar oud, be diende in de petrooliaffinade van MM. Mulliez en Delannoy, had zaterdag rond 7 ure ziju werk vei laten en was eene nabu rige herberg binnengegaan. Rond half elf vertrok hij van daar en ging, om den weg te vei korten lang* den ijzeren weg hij meende de vertakking van de petroolfa- briek le volgen en was integendeel, een weinig dronken zijn 1,3, op de lijn van Tourcoiiig naar Asoq en Doornik ge raakt. Op dal uur brengt eene lokomotief de leege rijtuigen van Roubaix terug en Du prez, die den trein niet zag, werd omver geworpen en geraakte onder de wielen. Geheel de trein reed den ongelukkige over de beenen. Alhoewel zijn rechter vo' t af was, had hij nog den moed 50 meters ver vooruit te kruipen hij drong door de ombeiniti- die de magazijnen der fabriek omringen, dronk aan eenen eemer water, dien hij ind«n hof vond en troop dan naar -zijne kamer, die bo ven de stallen gelegen is. Vreeselijke bijzonderheid Alhoewel ook zijn linkervoet nog nauwelijks met eenige pezen aan het been hing, had hij den moed op de knieën den trap te be klimmen, en in zijne kamer opzijn bed te kruipen. Daar verloor bij het bewustzijn, en slechts zondag morgend, len 6 ure vond men hem in dien toestand, Spoedig zond men otn geneesheeren en men was verplicht zijne beide beenen af te zetten. Zijne krachtdadigheid heeft hem geen oogenblik verlaten. Mee de grootste on verschilligheid onderging hij die vnese- lijke bewerking en weigerde hardnekkig chloroform te nemen. De geneesheeren hopen den ongeluk kige nog te redden. Nieuwe mode. Als bijzonderste nieuwigheid in de;s sei/oen, ziet men te Parijs de heeren bij avondbezoeken roos kleurige. blauwe of roode hemden dra gen. Deze schreeuwende hemden, die ten gevolge der vijde gilets zeer zichtbaar zijn, maken een kolossaal effekt. Om het kontrast nog grooter te maken sluit men ze met blinkende zwariejais- knoppen. Deze hemden zijn reeds zoo zeer in de mode, dal men ze niet meer in tijds kan fabriekeeren. OOSTENRIJK* Sneeuwstorm te Weenen.Een sneeuw storm, die niet minder dan 36 uren duur de, woedde maandag over Weenen. De sneeuw viel in zoo dichte massas dat men er onmogelijk meê worstelen kon, alboe wel de stad ruimschoots van wegrui mingsmiddelen voorzien is. Daar liet zeer koud was, was de sneeuw zeer fijn en droog bij hevigen ooslwind dreef hij als zand door pleinen en stralen. Op vele -laken lagen zware sneeuwbergen opgestapeld, welke alsdan door de warm te der huizen afgleden en de ongelukkige voorbijgangers hegroeven, gelukkig zon der ernstige gevolgen. Zelfs het minste rijtuig kon niet met een peerd vooruil. De tramrijtuigen waren bijna allen met drie peerden bespannen. 3u00 veegers werden midden in de stad gebruikt, geholpen door 24 sneeuwploe gen, elk met vier sterke peerden bespan nen. Hel prater is prachtig om zien, al de takjes der hoornen zijn met sneeuw be dekt en vormen een glmlerend kantwerk. Nooit, zelfs niet in de meimaand, leverde "lie pla its een zoo schoon uitzicht op. Den geheelen Jag was eene tmlpsleê in den gang, voor de personen die armen of beenen gebroken hadden. De arme lié zijn er het ergst van al aan; onder degenen die werk komen vragen, zijn vele jongens en meisjes, die geen twaalf jaar oud zijn. Zondag begon men te schaatsen, maar de wind was te hevig, zelfs voor de grootste ijsiiefh- bbers. Bijria op alle lijnen van den ijzeren weg is het verkeer vooreen min ol meer lan gen tijd opgeschorst geweest. Verscheidene treinen zijn blijven steken en men moest de reizigers in sleden naar de naaste statiën voeren. Da mail uit het oosten, die zaterdag avond moest aankomen, was maandag nog niet daar. De Orient Express, die van Parijs maandag avond aankwam, heeft zijne reis niet kunnen voortzetten. VEREENIGDE-STATFN. Huizen in suiker. Tot nog toe ge bruiken wij de suiker slechts als voe dingsmiddel. Weldra zullen wij hem ook als bouwmateriaal kunnen bezigen. Een schatrijke Amerikaan, M. Nikolaas Spreckels te Washington, de grootste suikei fabrikant in de Vereeoigde-Staten, heefteen brevet genomen op de ver- veerdiging van geraffineerde suiker, be- siemd om liet witte marmer te ver vangen voorgebouwen en monumeuten.» Mr Speckels beweert het middel te hebben gevonden, om suiker veel harder on witter te maken dan het beste mar mer. Zijn samengeperste suiker moet tegen den invloed van weer en wind en klimaat veel beter bestand zijn dan alle andere tot dusverre bekende bouwmate- ralen. De uitvinder heeft de regeering het aanbod gedaan, om voor zijn rekening een zijvleugel van het Witte Huis te Washington geheel van witte suiker te laten bouwer.. Welk een vooruitzicht voor de speku- lanten in suiker Welk een vooruitzicht voor noodlij dende suikerfabrieken Wat een zonnig verschiet voor de kuituur-maatschappijen Wat zal Het lekker zijn, in een huis van suiker te wonen docli men zal een schildwacht ol een agent op wacht moe ten plaatsen, on» te zorgen, dal er geen klontjes van den gevel worden gepikt Nieuwe brandramp. lüit Minnia- polis wordt van zondag geseind Een vreeselijke brand is hier in den afgeloopen nacht ontslaan een steeuen gebouw van 8 verdiepingen is in ascli gelegd, en van de tien tot twintig perso nen hebben bij de ramp het leven ver loren. Het gebouw was de eigendom en werd gedeeltelijk gebruikt door het dagblad The Tribune. Het vuur ontstond op de derde verdieping ei verspreidde zich haastig door alle deelen van het gebouw. Het werkhuis der zetters van de Tri bune was op de zevende verdieping en daar werkten 75 tot 1 0 man. Opeens werd een der groote ruiten uitgeslagen en een 42tal mannen in hunne hemds mouwen verschenen roepende tot de vei baasde en verschrikte voorbijgangers; Geelt ons toch om de liefde (Jods eene koord, want wij verbranden hier lever, dig Ontsnappen konden zij niet meer z. trap liep evenwijdig met de ophanlba ken en deze was reeds met rook en vlammen opgevuld. Bij de optrekking van het gebouw haf men het gezegd indien hier ooit een brand ontstaat is het onmogelijk te om. snappen, voor ben, die op de bovenste verdiepingen zijn, en die voorzegging j< gisteren bewaarheid. De weg tot ontsnapping was aan de noordzijde van het gebouw, en h-t werkhuis was aan den zuidkant. Aldoj waren de drukkers aan liet vuur over. geleverd, dat hen reeds van alle kaniej omringde. De groote massa volks, die spoed» op de plaats der ramp was toegesneld riep hen aanmoedigende woorden toe De lange leer werd opgericht; dat sclieej eene halve eeuw te duren, maar einde- lijk stond zij toch recht en de verschrik te werkliê begonnen naar beneden t{ gaan, terwijl de vlammen steeds meer en meer den hoek overweldigden, waario zij waren teruggedreven, Groote netten werden gespannen, en eenige kondei zich met eenen sprong redden. Indien het gebouw van papier ware maakt geweest, kon het niet spoediger afbranden dan nu het geval was. Oe pompiers werkte bijna vruchteloos, ter oorzaak der groole hoogte van hèl eg. bouw. De bureelen der redactie waren ooi op de zevende verdieping, maar de oot- snappingsweg was langs de andere rijdt der vensters. Iu liet telegraalbureel, dat naast de redakne, op dezelfde verdiepinj was, waren 4 personen aan 't werk, waarvan een op vreeselijke wijze om. kwam. Men zag hem naar 't venster ko. men, naar het scheen onbewust van dea den uitweg iu geval van brand hij kloa op den vensterdorpel en sprong.... Wen. telend kwam hij omlaag, viel op de tele graafdraden, botste terug en viel met eet doffen slag op «le steenen. Hij was dood toen men hem opnam. Eene tweede verschrikkelijke dood was die van professor El ward Olseo, president der Hoogeschool van Zuid Dakota. Hij was een zijner vrienden, redacteur aan het blad, een bezoek komen brengen. Men zag hem op eene vensterbank der vijfde verdieping klim men, uitgevende op eene lei, hij bleefeeo oogenblik slaan, sprong en viel dood op de steenen. Men denkt dat hij gepoo;! heeft langs de trappen te ontvluchten, maar verward door de onmogelijkheid, onberaden den sprong door het venster gewaagd heeft. Professor Olsen was gekend als een der beste professors van Grieksch in «le Vereenigde Staten. Een koopman, -lie zich in de drukkerij bevond wegens eene te plaatsen aankon diging, sprong ook door liet venster en werd nis eene vormlooze massa opgeno men. Een ander man klom op dezelfde vensterbank, meette met de oogen den afstand die hem van de straat en di vlammen scheidde, en aarzelde. Opeens zag men hem een revolver nemen, dien aan zijn hoold brengen en vuren bij viel achterover in den vuurpoel. Deze vreeselijke tooueelen gebeurden in 't zicht van (luizende menschen, die in de straten samengestroomd waren. De bewoners vau het huis kwamen bij het begin van den brand de trappen afgeloo pen» met brandwonden aan handen en aangezicht onder beu was ook de zesde verdieping, toen hel vuur ont stond, 'l Is een zuiver toeval geweest dat iemand ontsnapt is, want geheel het b<- lieden gedeelte van het gebouw stond ia vlammen eer men op de bovenste verdie pingen vau iels wist. Het gebouw stond op eenen tioek en de nevenstaande ge bouwen waren slechts eene verdieping hoog. zoodat langs daar iemand kon ge red worden. Omtrent een uur na het uitbreken van den brand stortte een gedeelte der bui tenmuren in, en men vreest dat ver scheidene personen en onder begraven zijn. Reeds 40 lijken zijn boven gehaald. De scuaê wordt op 50,000 pond geschat. De gevaren der electriciteü. De onge vallen met de draden der elektrieke ver- lichting zijn iu de leste dagen zoo talrijk gevvees', dal men zal verplicht zijn ernti- ge maatregelen te nemen. Hel grootste gevaar bestaat in het vastmaken der verhehtingsdraden aan de slaken van de telefoondraden, want hel breken vau een dier eerste draden en hun in aanraking komen van die van telefoon, kan een doodelijken stroom io het teleloonbureel ot in een bijzonder huis brengen, en moester alsdan iemand aan hel toestel staan, dan zou deze per» soon hel zeker metijn leven bekoopen. Zaterdag werden deze bemerkingen door de New-Yoi ker pers bekend gemaakt en levendig besdrokeu, toen er denzelfden dag, als om kracht bij te zetten aan deze zienswijze, een nieuw ongeval plaats gehad. Twee bedienden van een magazijn wa ren bezig de uitstalling binnen te nemen, om voor den uaent te sluiten. Een elek trieke draad, die naar eene lamp loopt die voor het magazijn hangt,hing dicht bij den grond, en toen zij de uitsiallingskassen wilden binnen dragen, kwam de metalen boord iu aanraking met den draad, ten der bedienden greep den metalen boord vast, zoodat de doodelijke elektrieke stroom door den metalen band in /ij» lichaam drong en terug langs net metaal iu den diaad liep. Hij slaakte eenen schreeuw en viel oood op den grond. De andere bediende, die niets gevoeld had, hief hem van den grond en droeg tu rn binnen, Een geneesheer werd ge roepen n deze verklaarde dat de dood oogenblikkelijk moest geweest ziju

De Denderbode | 1889 | | pagina 2