Allerhande nieuws. Komt te verschijnen kraamd logen en laster was. "VUif ge- looven ann de schuld der ministers niet zegden zij. MM. Pirmez en Sainctelrtte, twee andere liberalen, hebben ook geweigerd aan den veldtocht van vuigen laster deel te nemen. Deze verklaring viel als eenen zwaren knodsslag op 't hoofd der liberale laste raars en helhonden. liet dagorde Melot werd gestemd met 78 stemmen tegen 34 en 4 onthoudingen, de ministers. En nu vragen wij waartoe heeft dien liberalen veldtocht gediend Om aan de Kamer eene gansche week haren tijd te doen verliezen en aldus eenLe duizenden franks,/.onder eenig nut of' profijt voor 't algemeen welzijn,te doen verspillen En wat was de uitslag De '.ibpralo laster werd glansrijk overwonnen en de regelmatige gang onzer nationale instellingen gehand haafd. Het straatgewoel bleef machteloos tegenover den uitdrukkelijker! wil des volks. Het ministerie krachtdadiglijk door de meerderheid ondersteund, zegeviert glo rierijk, hlijfi meester van 't s algveld en staal vaster en sterker dan ooit om 't al gemeen welzijn te bewerken. De groote liberale sainenzweering Bara Janson-Gautier is door 't land ver oordeeld en aan de liberale kluchtspelers blijft er niet over dan schande en de ver achting van alle eerlijke iieden Onze liberalen, bewonderaars en trou we navolgers hunner vrienden, de Fran- sche Republikeinen, lezen en overwegen de volgende zinsnede, getrokken uit een dagorde der repuhlikeinsche nationale komiteiten van 18e arondissement te Parijs Zij luidt als volgt Sinds twintig jaar dat mende B< publiek liee/t uitgeroepen, HEEFT MEN NIETS GE DA A N voor de verbetering van het lot der werklieden Wat deden zij dan de Republikeinen Wat onze liberalen overal zijn zij de zelfde hier te lande Heden, toen zij aan 't bewind waren de schatkist der belastingbetalers leegplunderen en de opkomende jeugd door hun goddeloos en onsiichtend onderwijs verderven Twee kandidaturen worden te Leuven vooruitgezet, in vervanging van M. Del cour overleden die van M. de Trooz, provinciaal raadslid en die van M. Des- camps, hoogleeraar der universiteit. Het is M. Descamps. die in de verleden zit ting van den provincialen raad van Brabant, zoo kloekmoeJig de verdediging op zich nam van het vlaamsch. Volkskamer. De Volkska mer heeft de algemeene beraadslaging voortgezet over bet wetsontwerp betref fende he. begeven der academische gra den en 't programma der hoogschool- examens. y.ie Motarieële annon- ccn op de bladzijde. Les Missions Ca llioliques d'Afrique, par le Baron Léoit Be- hune, prix Ir. 4,00. Robinson Crusoe door Daniël De Foe, im i platen, prijs Ir. 3.00. Verkrijgbaar ten bureele van Den Den- derbode. i%alst. De eerbiedwaardige heer Kanunnik C. De Blieck, Pastoor De ken onzer stad, verkeert op 't oogenblik in eenen min of meer bedenkelijken ziektetoestand. Onze achtbare heer Pas toor-Deken lijdt wéér aan de borstkwaal waarvan hij reeds vroeger meermaals is aangedaan geweest. In zijne sermonen van gister dijnsdag vroeg de E. H. Collin, algemeene gebe den voor de spoedige herstelling vsn onzen volksgeliefden zielenherder. Aan dit verzoek zal voldaan worden, want algemeen wordt zijne spoedige genezing gewensebt. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat er heden woensdag beternis bestatigd wordt. Oproer ineen gasthuis.In't St- Pietersgasthuis te Brussel had een zon derlinge opstand plaats. In eene der vrouwenzalen werden door deze lieve kosigangsters de bedienden aan de deur gezet. Toen begonnen de zieken eenen ronderidans zij wierpen tellooren en schotels tegen het plafond en door de vensters, en dreigden dood le slaan al wie durlde binnenkomen. De policie heeft zich mei de zaak moe ten bemoeien om de orde hersleld te krij gen.Verscheidene processen-verbaal zijn opgemaakt. De Indépendance zegt dat de onbe hendige jager, welke de dood van M. Bergmann. veroorzaakte, rechterlijk zal vervolgd worden voor manslag door on voorzichtigheid. De bestuurder der jacht van St Hubert, is reeds door den onder zoeksrechter gehoord. Het is de rechter Charles, die met het onderzoek gelast is. Groote brand le Hamme. Het was vrijdag namiddag, lusschen 4 en 5 ure, dal een meisje de petroollampen moest aansteke» in de fabriek Van Damme en Van Haver, terwijl het werkvolk aan 't schoven was zij wierp het overschot van een brandend losfoorsteksken weg. dat in het afknipsel der matstukken viel. Daar deze stof snel ontvlamt, stond oogenblikkelijk geheel in brand hef meisje liet zich nog op den hoop vallen toe hij begon le branden, om het vuur tegen ie houden, doch hel scheelde niet veel of zij was zelf in brand een ander meisje en eenen werkman hebben haar moeten redden. Zu ligt er nog van te bed. In eenen oogwenk stond geheel bet gebouw in vuur en vlam.De brand begon op den boek der Aarts- en Hoogstraten Daar is liet maga'ijn der geweven lapij ten, matten en singels, doorsneden met eenen muur en waar dertig getouwen in werkten. De getouwen met de stukken tapijt, die er opstonden zijn vernield. Nog tien getouwen met stukken maigoed zijl. onder dit getal welke ook verbrand zijn. Waar de eigenaars der firma meest over klagen is, dat gansch hunne bestel ling verloren is. 300 stukken tapijt, ge reed voor de verzending, zijn er in ge bleven. alsmeê al de stalen, waar ge woon lijk den hoogste» prijs aangehecht wordt door de nijveraars. Wat hoogst betreurensweerdig is, 300 kartons, of alle de gekapte kaarten voor tekeningen van oOO vei scliillige tapijten, zijn in den brand verloren. Alles was verzekerd door de assuran tiën De Schelde en Oe Vereenigde Nijve- raars. Als bij mirakel, en bijzonderlijk dank zij de krachtige hulp der burgers van de gemeente, met liet.bestuur aan liet hoofd die met twee brandspuiten kwamen het werkvolk der firma Gebroeders Varntam die met eene brandspuit toesnelden, wel ke wonder goed werkte, alsook de w. rk- lié der firma Vandain Keuier, heeft men de groote gebouwen der fabriek kunnen redden. Een groot gebouw langs den straat kant, op wiens voorgevel men leest Manufacture de tapis et paillassons, is als door een wonder gespaard. Langshenen den zijkant van dit gebouw, is de vleugel afgebrand waarvan wij hooger spreken. Om dit gebouw te sparen heeft men het met geweekte tapijten gedekt, die er nu nog ophangen, en welke er door stout moedige mannen moeten opgehangen zijn. Zonder dat, ware geheel liet fabriek met aanpalende huizen de prooi der vlammen geworden, Met honderden matten heeft men in de vlammen moeien werpen om het bureel, waar de vlammen reeds insloegen eu welke daar ingestapeld waren, te kunnen behouden. Gelukkig heeft men de huizen langs den anderen kant ook kunnen behouden de kraangoten of kornissen waren reeds aan hel branden. Men schrijft ons uit Zomergem Sedert eenige dagen spookte hel in de wijk Duimen, aldaar. De wed. Van d'-r moeren ontving eenen naamloozen brief, waaruit zij vernam dat vele ongelukken haar zouden overkomen en dat haar kind geen acht dagen meer zou geleefd hebben maar, zegde de brief, liet ongeluk kan vermeden worden worden, indien gij aan eenen zekeren persoon wilt spreken, wiens naam gij kunt vernemen bij Pynaerdts. (I>e per soon bad lang bij eenen advokaat ge woond, waar hij zes jaar lang de remedie tegen de spokerij gestudeerd had. De eenvoudige vrouw, meenende dat haar kind ziek werd, ging gemelden persoon spreken. Onze heer policie-kommissaris, die alles ontdekt, kieeg kennis van de zaken, en begaf zich dinsdag avond met den veldwachter Beekaert. naar de woning van de wed. Vandermoeren. Zij verscho len zich in de kamer; de liefhebber kwam binnen, nam een boek, begon er in te le zen en maakte alle soorten van gebaren. Nu, de dwaasheden niet langer meer kun nende verdragen, sprong; de heer policie- kommissaris uil de kamer, en nam den spokbezweerder bij de kraag. De kerel is een metsersgasl van Merendré. Proces verbaal is legen hem ingespannen Wat men toch al doet, om aan geld te gera ken De spoker had het boek ontleend aan Oh. Vervynckf, van Durmen. die natuur lijk niet wist waarvoor het dienen moest. Wilde peerden. Door de zorgen der Bed Star Line werden zondag rnid- te Antwerpen, langs de Oost-statie, 11 wilde peerden uit Amerika overgestuurd, naar Parijs vervoerd, aan liet adres van Bufjalo Bill. Een der werklie van de sta lie werd door een der dieren op de borst gestampt en een andere werkman werd in de hand gebeten. De verwondingen zijn gelukkiglijk niet erg. Een reiziger deelt aan de Industrie beige mede, dat. hel historisch huis te Longwood op St Helena, waar Napoleon woonde en stierf, en dat g?ruimen tijd een soort van pelgrimsoord was, dat ieder, die te St Helena aandeed, moest opzoeken, thans eene nieuwe bestem ming heelt gekregen. Het huis. dat bij een groote boerderij behoorde, is thans een hergschuur, de kamer waarde kei zer slierf, is in een stal veranderd en op de plaats waar een paradebed geplaats was, staat thans een machine om graan te malen. De weinige nog overgebleven gedeco reerden mei St-Helena-medalie zegt het blad, zullen dit zeker met leedwezen liooren. Six transit Em gelukkig geval heeft dees week in Ex.-iarde plaats gehad. De genaande August Stoffel kwam onder een boom ge- loupen, niettegenstaande hel geroep, op het oogenblik dat de boom viel, Maar, o wonder de man stond te midden de takken recht en er was aan hem niet het minste letsel. Die mag van geluk spre ken 1 Een schrikkelijk ongeluk is in de gemeente Bergendries bij Lokeren voor gevallen. Woensdag morgend was de landbouwer Roels bezig met eenen boom om te hakken. Toen deze los genoeg was en kon omgetrokken worden, sprong de man over eene gracht, maar viel eu brak ijn been. Ongelukkiglijk viel op dat oogenblik de boom juist op zijn hoofd, lat geheel geplelterd werd. De dood was oogenblikkelijk. Verledeu zaterdag namiddag heeft men te Mechelen uit de Dijle, aan de Fonteinhrug. het lijk opgevischt van den genaamde Pansaert, werkman bij den Staatsspoorweg te Antwerpen. Ziehier hoe deze bedieude de dood heeft gevonden. Pansaert werd in den nacht van 25 tot 26 novembar gerokwireerd, om het ambt van treinwachter le bekleeden op eenen bijzonderen trein, die ten 12 ure 30 minu ten van Antwerpen (zuid) naar Buizingen vertrok. Deze trein werd eenige oogenblikken te Mechelen voor liet sein van den in- koom der statie gehouden, op zulke wijze dat de wagen, waarin Pansaert had plaats genomen, zich op de brug der Dijle be vond. Deze heeft ongetwijfeld bij het stil staan van den trein zijnen wagen verla ten, en niet wetende dat hij zich op de brug bevond, is hij de Dijle ingevallen. De ongelukkige Pansaert was getrouwd en vader van twee kinderen. Eene zonderlinge ontploffing had dezer dagen op het kerkplein van Spa plaats. Er was een lek in de gazbuizen en eenige werkliê waren gelast te zoeken waar dit was. Eensklaps deed een werk man met zijn houweel eene vonk uit eenen kei springen en de gaz, waarvan grond doortrokken was, vatte vuur, ont plofte en deed de kasseien springen. Eene ijzeren plaat van 50 kilos werd op eene groote hoogte geworpen Als bij mirakel werd geeu enkele werkman ge kwetst. Misdaad te Vloersberge.Het lijdt geen twijfel ol de moord op den ouden Bien- heureux,te Vloersberge,heeft den diefstal voor drijfveer gehad. De twee leurders welke het bloedende lijk vonden, maakten rer aanstands de overheid mede bekend en uit een onder zoek bleek weldra dat de ongelukkige bij zijne thuiskomst overvallen was. Aan hel hoofd waren twee zware won den,toegebracht door een stomp werklui en eene wond aan den hals toonde aan dat de misdadiger gepoogd had, ziji slachtoffer te onthoofden. Het parket volgt twee sporen. Men denkt dat men den plichtige spoedig aan gehouden zal hebben, daar men zeker is dat de moordenaar bloed op zijne kleê- ren moet hebben. Hij moet met de gewoonten van zijn slachtoffer goed hekend geweest zijn, maar toch beeft hij den spaarpot niet kunnen vinden. Al de kassen en meubelen waren geo pend, doch de schat was verborgen tegen een muur, achter een stapel pannen. Werkstaking te Luik. Slechts de helft van de werkstakers der vlasfabriek St-Léonard heeft den arbeid hernomen vijf of zes honderd werkliê, meestal vrouwen en meisjes, blijven weigeren terug le keeren. De socialisten hebben het hooge woord in de zaak. Zij richten betoogingen en stoeten in, waarbij roode pfakkaarien ge dragen worden. Zij eischen de afstelling van den onderbestuurder, eenen Duit scher. De policie drijlt de samenscholliugen uiteen doch de socialisten roepen de betoogers toe Gij moogt schreeuwen zoo hard gi wilt, doch blijft iu de wettelijk Men wi u geen brood geven, welnu de Populaire (het Volkshuis) zal voor u werken. De meetings worden van dichtbij door de policie hwaakt. De werkstaking duurt reeds veertien dagen. Weinige personen maken zich een gedacht van de diepte uit welke men de kolen haalt die wij stoken. Ziehier de diepte van die welke men zegt de diepste te zijn van Europa Mijnen in Engeland. Diepte in meters. Silkworth Colliery, 331 Morickwearmoulli, 349 Seahatn Collierry, 551 Dukingfieldsputten, nabij Manches ter 657, Navigation Colliery, land van Gal 695 Rosebridge, nabij Wiegau 745 As'iiron Moss, nabij Manchester 864 Sini-Andriespulten te Poirier, in Bel gië 940 Viviers Rcniiisputten te Gilly, in België 1,063 Mariasputten te Pribram, in Bohe- men 1,082 Adalbertsputten, 1,070 Eindelijk de diepste put van allen zou /ijn die van Scladebacti in prui- sisch Saxen die de diepte heeft in meters van 1,730 Hoe men zijn zeiven kan vangen Over eenige dagen had een bakker van Wervick, de genaamde Arsène Vander donck, aan zijne klanten het brood be steld met zijne kar waarin een grooten hond gespannen lag. Daar het geweldig regende, verschuilde hij zich in zijne kar en hield met eene hand bet deksel boven zijn hoofd. Maar met den eersten schok liet hij liet deksel los en zag zich gevan gen, want dat laatste had, in het neêr- vallen, twee haken ineen doen schuiven die men maar al builen uiteen kan krij gen. Te lang ware het, 't schouwspel te beschrijven dat zich alsdan voordeed. Hoemeer onze bakker schreeuwde en om hulp riep, hoe meer zijn hond zijnen loop verhaastte. Na eene uur kwam men te Gheluwe aan. De arme gevangene ver dubbelde zijn geroep en zijne pogingen tot zoover dat hij er in gelukt was eene plank door te stuiken en er een been door te steken, wanneer een smid den hond tegenhield en den ongelukkige» bakker uit zijnen netelige» toestand verloste. FRANKRIJK. Een koster in tweegevecht. Donder dag der verledene week werd te Robaais (Frankrijk), Frans Agache, een gewezen koster, begraven. In zijne jeugd had Frans Agache voor ebuur en vriend de zoon van eenen wapenmeester. Uit tijdverdrijf schermde en bokste Frans met zijnen vriend werd nog al sterk. t Was in 1849. Een onderpastoor bracht eene doode naar 't kerkhof en Agache vergezelde als koster. De lijkdragers, vrijdenkers zeker, von den hel onderweg* goed onbetamelijke wo°rden te zeggen aan den jongen onder pastoor en hem te beleedigen. Van 't kerkhof komende, naderde de koster de dragers en verweet hun over hun gedrag. Deze namen de zaak kwalijk op, en antwoordden door beleedigingen hoe vreedzaam Agache ook svas, hij spaarde zijne tong toch nietde twist verergerde, bij zoo verre dat een der dragers zei, dat het niet ware dat hij eene kerkraten een kaaisebijter was, hij met hem gewapender hand zou te rekeuen hebben, maar dal hij daarvoor toch te laf was. «De kaaisebijter zou u een lesken geven, antwoordde Agache, daarover vertoornd hij aanvaardt niet alleenlijk motu, maar met alle vier, elk na een. Het uur wordi gesteld voor 's anderen daags. Niemand ontbrak. Een twee drie en de koster doet het wapen springen uit de hand van den eerste. Een twee drie zoo ook met den tweede. Al dadelijk krijgt de derde een goeden steek iu den voorarm. De vierde weigert bij te komen. En hij deed vervloekt wel, zei Agache 'k wilde hun maar eene les geven, maar mijn bloed begon te koken, en, hadde hij begonnenSapristi ik zou hem geleerd hebben. 's Anderdaags ontbood hem de deken en vermaande hem streng God en de Kerk verbieden het twee gevecht zei hij plechtig. a Maar, mijnbeer de deken, 't was juist voor God en voorde Kerk dal ik de wapens opnam, wedervoer de eerlijke koster, en 'i is zoo zeker, mijnbeer de deken, dat bij iedere» stoot dien ik aan een van die ongeloovigen met den degen toebracht, ik de zorg had te zeggen Voor Onze Moeder de H. Kerk is een Voor onzen H. Vader den Paus is twee Voor Mijnheer den Deken is drie En gelijk de vierde bijzonderlijk nog al veel kwaad gezegd had van de Heilige Maagd, had le ik hem wilhn in 't vel eene krieweling geven Voor Onze Lieve Vrouw van den Gedurigen Bij stand De deken kon hem niet als koster hou den en deed hem niettemin belooven dat hij nooit in geen tweegevecht meer zou gaan, zelfs voor de Heilige Maagd niet. Dood van Duprez. Duprez, het slachtoffer van hei ongeluk der wijk La- boureur, Wattrelos, dat wij verleden week meedeelden, is aan de gevolgen zijner wouden overleden. Men weet dat de ongelukkige, na dat zijne beide voeten door den trein waren afgereden, nog den moed bad naar zijne 50 meters afgelegene woning, den trap op en in zijn bed te kruipen. De moedige man is thans aan een zenuwschok bezwe ken. DUITSCHLAND. Een muzikale aap. Dezer dagen werd te Muiiche» een orang-outang vertoond, die de Carnaval de Venise speelde. Eiken avond was de zaal stampvol en de beie-sche dagbladen schreven groote artikels over den zonderlingen muzi kant. Doch verleden dinsdag stak een nieuws gierigen toeschouwer in de huid van den orang-outang het dier scheen ongevoe lig voor de pijn en ging voort met spelen. Eensklaps greep de man mei een penne- mes den steert van den aap en trok er aan uit al zijne macht, tot eindelijk het apen vel scheurde en afviel, zoodat de ver baasde toeschouwers liet aangezicht te zien kregen van den vader van den apen- baas. Deze moest het geld teruggeven en ontsnapte slechts met moeite aan de handen der woedende Munchenaars. De vertooning eindigde met eene alge meene kloppartij. ENGELAND. Als 't waar is Volgens de Poll Malt Gazette heeft Boulangcr een engagement aangenomen om dertig lezingen over het Boulangism iu Noord Amerika te houden, tegen honderd twintig poud sterling (30U0 fr.) per lezing. Men zegt er niet bij of de-generaal al de boulangistische liedjes zal moeten zingen. Vreeselijke dood. Het zal veld onzer lezers bekend zijn, dat Barnum i bekende Amerikaan, met zijn circus, Londen tegenwoordig voorstelling Dinsdag middag, toen nauwelijks d deuren waren geopend voor de da»voor stelling en een groot getal personen reed hadden plaatsgenomen, hoorde menj de stallen der olifanten een eeuwi^ waai. De deuren die naar de stallenlï en, werden oogenblikkelijk, dichlgeJf pen, en zoo bleef het publick onkundi van net drama, dat daar werd afgespeeic. Een der oppassers, Stephens geheetea maakte het voedsel voor de olifanten g*. reed, toen een der grootste, bekend onder den naam Mandarijnhem onverwachu aangreep, met zijn snuit van den grom nam en tegen den muur drukte. Halfver, doofd viel Stephens eindelijk op de- grond. Mandarijn volvoerde zijn werj* door zijne reusachtige pooien op lichaam van den oppasser te plaatsen. Redding was onmogelijk, toen ookee; andere olifant, Nick, kwam toeschiet» en Stephens met zijn slagtanden lettel aan den grond stak. Op 't geschreeuw van Stephens en 't gebrul der oliUiet kwamen andere wachters hulp verlee tien te laat echter De slachiaodej der twee olifanten dropen van hel Woed van het slachtoffer. RUSLAND Godsdienstvrijheid. Een correspt* dent van de Kuryer Posnanski sclirijltui Brzeso, in Russisch Polen Brutaal we'd heersclit over deze landstreek. eene eeuw gang in be gen, die berinn. ur beiden' tijden, toen -ion sche wijze wo d vei oigvi. De vervo de nationa wordt/ mougoolsch .eid Geuuieerden y godsdienstp; - t j er catacomben, J -ii een of ahde - -en v dekking wo boeten, verl ng v. goederen, ai met den kn er bar. ijsvelden van -bt-ie. De tooneel- heb b.j, zal ik nooit vergeten, en' indien namen of p omdat daard nog zou vere; Zelfs than a-e Geuuieerden sloten en o naamde offic eerden met - is gekomen, sche kathol rk spionnen. - te Brzese z: beletten er h. terug en zelf; pen, hen te t v kerk of naar gen. En welke ger a b vernement hieruit opmaken, u de policie te Br. me gestrengheid moest ontsla jaar lang rijl .a voor 11 bean en bezoldigii een waren aa Een mensci fe Man buitengewoon ieu geoenrd, dat veelof- schudding veroorzaakt. Overrneenige dagen behandelde e« vermaard geneesheer-heelkundige vu Madrid, in het hospitaal eenen zieke die, naar hij veronderstelde, aan eene zwelling in de hersens leed. De geneesheer paste de schedelbon^ op den zieke toe, maar deze bezweek ge durende de bewerking. Daar hij ecbw het gezwel niet kon ontdekken, welks bestaan hem bijna buiten twijfel scheen, vond hij het geval zeer belangwekkend en gaf hij aan den bediende van kei amphitheater bevel de hersens uit het lijk te nemen, eu ze naar zijne woning u brengen. De bediende volvoerde dat liH vel. 's Anderendaags, toen de gent.. die herssens wilde bestudeeren, vrotj hij aan de meid Waar hebt gij die hers sens gedaan Die hersens riej) de meid wel gij hebt ze gisteren opgeëten n"1 bruine botersaus Zij had den bediende van het aL, theater voor den slachter aanzien Sedert acht dagen is de arme geneesheer zee' ongesteld eu lijdt gedurig aan braak lust. ITALIË. Encycliek. - -De aangekondigde ency cliek over de plichten van den Christ®, zal niet met het feest der Onbevlekt un vangenis maar einde december yerscnj,, neii, Men is thans bezig het stuk in vei schillende talen over te zetten, ome- volksuitgaven van te maken. VEREENIGDE-STATEN. Hoe ver men het brengen kan. lol' van het Congres der Vereenigde- is gekozen zekeren Turner, die nog deu afgeloopeu zomer den kost verd door te New-York op straat ijs l( koopen.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2