Dood van den Z. E. heer Deken C. De Blieck. Jesuieten-scliolen. Allerhande nieuws. Dezen nacht, om 2 uren, is alhier godvruchtig in den Heer ontslapen den Z. E. Heer Karei De Blieck, Doctor in de Godgeleerdheid, Eerekanunnink van St-Baafs, Landdeken van Aalst, Pastoor onzer St-Martinuskerk en Bidder der Leo poldsorde. De eerbiedwaardige Overledene werd geboren te Somergem, den 11 Maart 1814, en was leeraar van Godgeleerdheid aan het Seminaire van Gent, toen hij, op 6 November 1851 door Z. H. Mgr. Delebecque, tot de gewichtige bediening van Land deken van Aalst en Pastoor onzer St-Martinuskerk werd j geroepen. Zijn Plechtige installatie had plaats op Woensdag 19 Novem ber daarna. Op 19 November 1876 vierde de eerzame Overledene zijne zilveren Jubelfeest als Pastoor-Deken en op Zondag 25 Juli 1887 zijn gouden Jubelfeest van bOjaren priesterschap. De E. H. De Blieck was een man van diepe en grondige ge leerdheid, van groote ervaring, van wijzen raad en een onver moeibare werkman in den wijngaard des Ileeren en tot het stichten van goede werken van onderwijs en verzedelijking onzer Aalstersche bevolking Zijn minzaam, vreedzaam en verdraagzaam karakter deed hem onder alle de standen der samenleving talrijke vrienden tellen Zijne liefdadigheid was onuitputtelijk en vooral de schamele armen zullen in hem eenen hunner liefderijkste weldoeners verliezen. De rouw is algemeen onder de Aalstersche Catholieken. De Bouwvaan is aan onze Calholieke Kringen geheeschen. De Lijkdienst, gevolgd van de teraardebestelling zal plaats, hebben in St-Martinus Kerk, den Woensdag, 18 December 1889, om 10 1/2 ure 's voormiddags. R. I. In het begin van het loopend school jaar, bedroeg in Belgiën het getal leerliu gen van de verschillige colegiën der .lesuieten 6047,dat is eene vermeerdering van ruim tiree honderd studenten, t)ij in October 1888. Het St-Servatius-collegie te Luik, staat verreweg op de eerste j plants het telt 92-2 leerlingen het St- Michiel's-collegie van Brussel heeft er 774; hei O. L.Vrouw-collegie teAntwer- pen 641 iM collegie van Ao/re Dame de la Paix te Namen 613 hei St Joseph's- j college van Turnhout (met de Apostoli sche School) 542 liet St-Ignatius Insti- tuut ie Antwerpen 449 het collegie van het II. Hert te Charleroi 407 het St-Sta- nislaus-collegie 347 Si-Frauciscus-col- legie te Verviers 346hei Si-Joseph's collegie te Aalst 273 hel collegie te Doornijk 257. De schoolbevolking is overigens meest in alle catholieke gestichten toegenomen. Dit bewijst dat deouders meer en meer de noodzakelijkheid beginnen in te zien van een echt christelijk onderwijs, waardoor de jeugd niet alleen onderricht ontvangt in wetenschap en letteren, maar tevens in deugd en godsdienstzin, die ware steunsels van een eerlijk en verdienste lijk leven. De Volkgkamer beraadslaag de over liet wetsontwerp betrekkelijk de bepaling van het contingent der militie voor 4890. STERFGEVALLEN. Men meldt ons uit Erpehet godvruch- tig overlijden van den heer Cnrolus De Saedelecr,ou Isekretarisdezer gemeente en van Nieuwerkerken,vereerd j met het Burgerkruis van \l klas. De eer- zame overledene heelt den gezegende» ouderdom van 87 jaren en half bereikt. In ons nummer van Zondag 9 Decern- ber 1888, deelden wij eene samenspraak meê tusschen Jan en Cies, welke ter merkt waren,wanneer zij de Oude Garde j zagen naar onze Sl Martinuskerk trek- ken om er gedurende de Mis van 11 ure, I twee vooskens uit te voeren. Jan, keurde die handelwijze onzer 1 liberale muzikanten af, omdat op 10 liberalen een enkel des zondags ter kerk gaat en zij er zich,op deudaghunnerCeci- liafeest,enkel begeven om een voosken of twee te laten huoren.... En Jan schreef die dobbelheriigheid toe aan deze oor zaak dat de hoofdmannen onzer liheralpn denken dat er te Aalst met muilen- trekken nog iets te winnen is. In zijn nummer van 16 December vol- gende,noemde De Dendergalm die samen spraak, een artikeltje van isddti en -jvvcn pug en aldus willende beduideu dat liet' dom en logenachtig was. Een jaar is sedertdien verloopen en nu vindt De Dendergalm dat Jan gelijk heeft, dal liet voor de liberale Oude Garde eene muilentrekkerij is van op den dag barer j Geciliafeest in de St Marlinus kerk te j gaan spelen want bij weel niet schrijft i hij, wat een liheroal muziek j in eene kerk gaat doen. En voegt, De Dendergalm, er bij Alen i» voorts liet gan- selie jaar tegen den kerke lijke» kout lek en llbera- len doen dien kerk winkel draaien. Zieldaarcene opeuhertige bekentenis De liberalen zijn gansch 'l jaai legen de j religie en tegen hare ceremomen ten ware om muilen te trekkenen, in kie- j zingstijd, de onnoozeleers die niet verder 1 zien dan hunnen neus lang is des te ge makkelijker om den tuin te kunnen leiden NV ij zullen die openhartige verklaring van Den Dendergalm, van 't orgaan onzer liberalen, in 't geheugen bewaren en op tijd en stond aan ouze medebur gers herinneren, EE^ yle IVotarieele an non een op de 4e bladzijde. Komt te verschijnen. Les Af issionsCJatlioliciiies d'Afi ique, par Ie Baron Léon Be- hune, prix Ir. 4,00. Robinson Crusoe door Daniël De Fue, met platen, prijs Ir. 3.00. Verkrijgbaar ten bureele van Den Den- derbode. Botermarkt.'Heden zaterdag werden 981 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6850 kilogr. - Prijs 7-2 a 96. Werk der soep. Maandag aanslaande 16 dezer zal hel werk der Soep aanvangen.Gelijk verledene jaar zal de goede gezonde en versterkende soep verkocht votden teeen den prijs van 10 centiemen den liter. Bons zijn ie \erkiij gen hij alle de Dames van 't Coiniteit. Dees werk verdient de ondersteuning van allen en wij bevelen hel dus onze geëerde lezers ten vurigste aan. Dal men in plaats van aalmoezen in geld bons voor een liter soep geve,dan zal uien hei werk ondersteunen en de armen zullen er beter bij varen, want veelal slaan de aalmoe zen in gehl den weg der kroeg in, Catholieke Werkmans kring. Het Concert van morgen Zondag is ter oorzake des overlijdens van onzen eeibiedwnardigen heer Pas toor-Deken onbepaald uitgesteld. Pompierskorps. De plechtigheid ter kerk ler gelegenheid van den feestdag onzes Pompierskorps, zal insgelijks morgen zondag geen plaats grijpen. -E. P. Aan Trieht. Wij vernemen dat de E. P. VanTrucht, op 26 December aanst. 2en Kerstdag, eene voordracht zal houden in de feestzaal van T Collegie der EE. PP. Jesuïten ten voor- deele der Belgische Missie van West- Bengalen. De welverdiende faam, die de Eerw. redenaar in on/e stad zoo als in gansch hel land verworven heeft, belooft den besten uitslag aan deze voordracht. Dubbele moord. Sl Nikolaas, 12 dec. Aan den oever der Schelde tusschen de gemeenten Bornhem en Weert, aan de p'aat, schuins over Temsche. lag sedert eenige dagen eene schuit. De oeverbewoners, ziende dat hel vaartuig als vei laten scheen, kregen kwade vermoedens en staken er naartoe met een bootje. Doch toen de luiken geopend waren werden zij als met ver stomming geslagen Hoe groot was hunne ontsteltenis. De patroon der schuit lag er met ge kloven schedel, de vrouw vond men verder in t riet en was versmoord de hond wilde nog pogen te blaffen, doch kon bijna niet m»er, zoo zeer was hij reeds verhongerd, heigeen een bewijs was dat de misdaa I reeds eenige dagen moest begaan zijn. Oogenblikkelijk werden de overheden der gemeente verwittigd. Het parket heeft reeds een bezoek op het vaartuig gebracht en een onderzoek geopend. Volgens men be veert was er een sloepken aan de schiet vast ge weest, waar iemand meê weggevaren is. (Nadere bijzonderheden.) De vermooide schipper is van Rumpst. Het lijk der vrouw, zijne moeder dat in het riet lag, nahij tiet kasteel van mevrouw Janssens-Smits, heeft eene sueé over het aangezicht en een der ooren is afgekapt, Men heeft kinderkleêren aau hoord gevonden. Waren er kinderen aan boord? Zijn zij verdronken, of vermoord en in T water gestooten Ook is er een knecht aan hoord ge weest. Is hij met de sloep weggevaren, of is hij om hals gebracht Hel zondeilingste is dat de schipper met zijne schuit niet op weg lag om naar huis te varen hij kwam van Aalst waar hij dezer dagen mais had gelost.Za- terdag is schipper Bal uil Aalst vertrokken. Hij was dr* gewoni'lijke schipper van de firma De Wolf Cosyns en hier dus te Aalst goed gekend, Zaterdag voor zijn vertrek, had hij het vrachtgeld dal hem te goed kwam ontvangen. De schuit moet dan daar gebracht zijn zij lag voor anker en slingerde ge weldig over en weer, toen men er naar toe vaarde om een onderzoek te doen. Hel parket van Mechelcn is ter plag'se geweest en heelt een onderzoek be gonnen. De opschudding, die deze moord heeft teweeg gebracht is ver schrikkelijk. Diefstal is de drijfveer der misdaad ge weest. Bijna al wat er roerende was op het schip is geroofd. Men heeft g cm geld meer aan hoord gevonden, tenzij 5 centiemen. Sedert 4 dagen lag de schuit, ter plaatse, voor auker. Ik ontvang nog dp volgende bijzonder heden Schipper Van Hoeck, met zijn vaartuig van Antwerpen komende, heelt de schuit van den vermoorden schipper naar de kaai van Temsche gebracht. De lijken zijn in het gasthuis van Temsche neergelegd, waar de lijkschou wing zal plaats hebben. .Men verwacht ten half 11 het parket van Dender monde. Hel hoofd van den man is zoodanig verwond dat het niet meer kennelijk is. De wetsdokters hebben eenen tand in de keel van hel slachtoffer gevonden. Men heelt zware vermoedens op eenen persoon, als zou hij p'ichiig zijn aau die verschrikkelijke moorden. Handelsblad Temsche, 12 dec. Het lijk der vrouw is gisteren ontdekt; het lag half ebbe in liet riet, op 20 mi nuten afstand van het geankerd schip. Dezen morgend is de lamilie de twee lijken komen herkennen. Het zijn die van moederen zoon Bal, van Rumpsi. welke alleen liet schip bevaarden. De misdaad maakt nog altijd veel op schudding, vooral onder de schipper want zulke misdaad is zonder voorgaan de op de Schelde. Het ware wenschelijk. en dit is eene plicht voor de schippers, krachtdadig en zonder vrees meê te wei ken, in het op zoeken van het spoor der misdadigers. Bravo M. Willemaers 'Je proku- reur des konings, lieeli streng bevolen in verscheidene boekwinkels en in de sta tiën de onzedige en vuile boeken aan te slaan die er als paddestoelen schieten. Vjn woensdag avond reeds heeft de po litie zich mot den bessem en vuilblek aan hei werk gezet. Bravo! M. Willemaers, alle welden kende bnrgeis, voor wie de eerbaarheid geene doode letter is, zullen er u innig dankbaar voor zijn. Eene schrikkelijke misdaad is te Brussel ontdeki. In eenen spoorwegwag- gon van derde klas, van eenen trein, die uit Antwerpen kwam, heeft men tiet lijkje van een kind gevonden, dat eenige dagen schijnt geleefd te hebben. Het rechterlijk onderzoek, dat aanstonds in gesteld werd, heeft de pliehtige nog niet doen ontdekken. Men zal weldra te Brussel, na 10 ure niet meer kunnen uitgaan, zonder van kop tot leen gewapend te zijn, zegt de Bé/orme. De genaamde Callehaut is dijnsiag nacht door twee kerjls aange rand, die hem mei eene ijzeren staaf bij na hei hoofd insloegen. Met zware won den heeft men den man naar een policie- bureel moeten brengen. Woensdag morgend is te Gent een stoutmoedig diefstal gepleegd bij de wed. De Buck landbouwster, wonende langs de groote baan van Geul naar Ma- riakerke. Terwijl wed. De Buck in den stal bezig was met bare koeien te melken, zijn die ven in huis gedrongen en hebben eeneu koffer, welke het geld der boerin en kleeien bevatte, meegenomen met al wat er in was. Men heeft er niet het minste spoor van. Dat de dieven kerels zijn, bekend met de ligging van liet huis en de gewoonten der inwoners, lijdt geen twijfel. Waarlijk de stoutmoedigheid der die ven kent geene palen meer. Moord. Nadere bijzonderheden. Het parket van Doornijk, is vrijdag na middag te Vloesbergen (Flobecq) aai ge komen, om een onderzoek ie openen, aangaande den moord gepleegd op den genaamden Henri Lienheureux, meer ge kend onder den naam van Geluk oud 78 jaren, waarvan wij reeds gesproken hebben. De woning van den vermoorde, bevindt zich op eene zeer afgelegene plaats, op ongeveer 600 meters van de standplaats van den trein. Daar er geene herbergen in den om trek zijn, werkt liet parket in esne hofstede. Het slachtoffer, een ongehuwd man van 78 jaren, bewoonde alleen zijn huis, waar hij een wonder leven leidde. Oveial was hij voor zijne gierigheid gekend, nooit was er vuur in zijnen haarden de woning gelijkt van binnen veeleer aan een hondennest of eenen stal, dan aan een menschen vei blijf. Ook ha I het volk, door hijgelnof aan gezet, eene eigenaardige vrees voor di»*n man- Iedereen was zooveel te meer ver wonderd over zijne levenswijze, daai men wist dat hij geld bezat, niet bij hem maar bij andere menschen. Hij had noch tans een verborgen spaarpot dit wist het slachtoffer en ook zijn broeder Victor zijn get'uur. Hendrik Bienheureux, had den woens dag avond doorgebracht hij zijnen broe der Victor, met wien hij tot 9 1/2 ure had gekaart. Het slot zijner ingangdeur was niet gebroken, en dus naar alle waarschijn lijkheid, heeft de moordenaar zijn slacht offer opgevolgd en het bij het binnentre den in zijne woonst, een steek toege bracht in de keel, waaruieê de slagader afgestoken was. Bienheureux is vooruit op zijn aange zicht. op den vloer gestuikt. De moordenaar heeft niet geaarzeld. Hij is recht naar den spaarpot gegaan en heeft er het geld uitgeroofd. Dan naar beneden komende, heeft hij het Jijk om gekeerd op den rug. H-t parket heeft verschillige getuigen en geburen onderhoord. Men vermoedt twee personen die nauw worden be waakt. De gendarmerie heeft, in eene buiszoe king met bloed bevlekte kleeren aange slagen. Aan La Gazette wordt gemeld, dat men de zekerheid heelt da: de moord gepleegd werd door eenen linksehen persoon en dat liet slachtoffer niet met een mes maar met eenen zware» knuppel afge maakt werd. Dezelfde briefschrijver herinnert dat eene misdaad in dezelfde omsiandighe den te Op-Hasselt gepleegd werd den 30 Mei 1889. De dader die gekend is, houdt zich schuil in de menigvuldige bosschen in de omstreken van Vloesbergen. Grauwvuur-ontploffingo dooden. Eene nieuwe ramp, veroorzaakt dooi het grauwvuur, heeft in de mijnen van Fontaii.e-l'E.êque plaats gehad, in eene galerij van omtrent 500 meters diepte. Deze galerij was aangelegd volgens al de regels der veiligheid en niets deed eene ontploffing voorzien. Maandag ten 2 ure echter, op het eogenbliiv dai ieder een nog meende dat er geen gaz aanwe zig was. had er eensklaps eene ontplof fing plaats en vijf werklieden werden verstikt. De vijf slachtoffers waren nog niet aan hun werk begonnen, en de groep welke zij hadden afgelost, was nog in den op haallnk. De schok was zoo geweldig, dat 150 tot 20u karren grond en steenkool tot op eenen grooten afstand waren wegge slagen. Onder die puinmassa heeft men vier r lijken gevonden. Ziehier nog eenige nieuwe inlich- I lingen over de misdaad, welke verleden Dinsdag te Sutendael, in Limburg, ge- pleegd is. Iu de Groote-heide. nabij Heywick, ligt I een klein huisje bewoond door de j sehoonhroeders Duberi Crijns Haerden, oud 39 jaren, en Pieler Haerden, oud 47 jaar. Beide personen pasten bieën op. In den afgeloopmi zomer waren twee der geplaatste lurënzwermen gaan vlie gen Pieter Haerdm v»>ng deze bi» ën op en daardoor omstond er onderlinge» twist, wien zij eigenlijk zouden toebe- hooren. Dinsdag nu bood zich de genaamde Adam Schelliugs en zijn zoon van Eysden (Ned. Limb.) aan, zeggende dat het twee zijner bfiënzwermen waren, die hij er geplaatst bad. Dus waren er drie eigenaars din zich liet recht hier kwamen betwisten over twee biekorven. Adam Spellings had de bieën reeds opgeladen op eene hondenkar dit deed Hubert hrijis in wonde ontsteken, zelfs zoo zeer dat hij Schelliugs met zijn zoon dreigde omver te schieten, indien hij de bitë'i niet terug plaatste. Hierop kwam Pieler Haerden op de twistende personen toe en zeide aan Schelliugs dat hij maar met de bieën moest vertrekken. Wel, dan schiet ik u kapot zwager, zegde Hubert Crijns. Schiet maar op, riep Pieter Haerden. Crijns zette een geweer met dubbelen loop aan zijne schouders, zeggende daar hebt gij het al en Pieler Haerden viel dood ten gronde. Een kogel had hem het hert doorboord. De moordenaar nam de vlucht en liep rechtstreeks naar den burgemeesters M. Cops van Sutendael, uitroepende Ik heb Pi» r ook kapot geschoten De gendarmen van Ascli verwittigd, hebben den moordenaar aangehouden en in de gendarmerie opgesloten, tot don derdag morrend. Het gerecht van Tongeren is donder dag in bijwezen van oen misdadiger ter plaatse geweest en vrijdag is de moorde naar naar de gevangenis van Tongeren overgebracht. Hel slachtoffer is vrijdag morgen om 8 uren ter aarde besteld. Beide zwag» rs waren vaders des huis- gezitis en tellen vier kinders. De moordenaar heeft het geweer ge haald in eene pachthoeve te Heywick, op ongeveer 1300 meters van de plaats der misdaad. Te Keyem bij Dixmuide hebben wanorders plaats gehad. Bij hel einde van eene zielmis, die gecelebreerd werd, ter gedachtenis van eenen wildstrooper, die o^er eenige weken door eenen jacht wachter gedood werd. De wildstroopers waren talrijk van drie uren in 't ronde opgekomen. Na de mis scholden zij de jachtwachters uil voor moordenaars en deze moesten het belu ud van hun leveri in de vlucht zoeken. Een verborg zicii in den kertoreri, een andere op eene hoeve en de derde moest door de gendarmerie in bescherming worden genomen. De gemeeiiieoverheid tieeii bevel moeten ge ven al de herbergen te sluiten en rond den middag, toen de wildstroopers wa ren weggegaan, keerde de kalmte terug. Woensdag is de genaamde E. De K. smid te Laarne, bij zijne keel gegrepen door F. De W... bakker, daarna heeft de smid een stoofdeksel gegrepen en er mede zoodanig op het hoold geslagen van den bakker dat hel bloed 1 1/2 meter ver is gesprongen. De gendarmen zijn ler plaats geweest, Branden. Sedert eenigen lijd wordt de gemeente Virginal in opschud ding gebracht door talrijke branden. On langs barstte het vuur uit in twee huizen, toebehooreride aau den heer Th. Lebrun. Deze, huizen, staande in den wijk Bruyère, te Virginal, waren bewoond door den ge naamden Guériguet en Smoos, glasbla zers. Het waren voorbijgangers die om 2 ure 's morge. ds het vuur bemerkten en de bewoners gingen wekken. Na overgroote moeite kon men er slechts in gelukken een deel der meubelen te redden. Wat de woningen betreft, die zijn beiden ten gronde vernield. Twee dagen later, ontstond eenen nieuwen brand, doch ditmaal in den wijk Rouge-Bouton. In den namiddag, deelde het vuur zich mede aan eene graanschuur toehehooreude aan den lieerEmiel Pruet. Het vuur, door den hevigen wind aange wakkerd, deelde zich aan de stallingen mede die, evenals de schuur met haren aanzienlijken voorraad, tol puin verbrand werden. Men veronderstelt, dat de brand veroorzaakt is door den slechten staat eener schouw, die aan de schuur paalde. De schade, in beide gevallen veroor zaakt, is zeer aanzienlijk, e,n slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Verleden week zijn er te Kanegem welgelukte proefnemingen gedaan, met een nieuw verbeterd kernstelsel, uiige- vonden en vervaardigd door Petrus Bier man, smid in deze gemeente. Met dit stelsel kan een vrouwpersoon kernen al zittende en terzelvertijd naaien of breien. Een knaap van 8 of 9 j ttrr oud, kan er mede, zonder vermoeid te zijn, eene groote kernte melk afkernen. Di' stelsel kan toegepast worden op alle slach van kerns, en is daarbij zeer goedkoop. HOLLAND. Een schapershond. De Tijd van Am sterdam, meldt het volgende zeer curieus geval met eeneu schapershond Een boer die eene kudde schapen aan eenen veekooper had verkocht, leen de hem zijnen hond, om ze naar de plaats hunner bestemming, op twintig mijlen afstand te brengen, met hem afsprekende »iat hij, na afloop van den tocht, den hond wat eten geven en liern zeggen zou weêr naar den baas te gaan. Maar de veekooper vond den hond zoo nuttig, dat hij beslorot hem te houden, en in plaats van hem terug te zenden, legde hij hem vast. t De hond werd grommig, en wist eindelijk los te breken. Het goede dier was zeker van mee ning dat de veekooper evenmin recht had de schapen te behouden als hem zelve, want hij ging naar de weide, verzamelde al de soap n die den boer hadden toebe hoord, en dreef toen, tot verbazing van zijnen meester, de geheele kudde weêr naar huis. FRANKRIJK. De <s Influenza. Op verzoek van den policmpretekt der Seine, hebben MM. de prolessoren Brouardel en Proust een onderzoek ingesteld in de magazijnen van den Louvre, om er »le besmettelijke ziekte te besiu«Jeeren, die tusschen het personeel was ontstaan. Uit de verklaringen van Dr Proust blijkt Het personeel van den Louvre bedraagt zoo wal 3000 personen. Het getal zieken bedraagt er, in gewone tijden, 120. Woensdag was dit echter 30i) en in 't be gin der week overtrof het z»-lf 650. Wij hebben een 30ial zieken onder zocht en uitgevraagd en ziehier de ver schijnselen, die bij allen zijn waargeno men. Deze aandoening is van bijzonderen aard en opraerkensweerdig vooral door hare geringe kwaadaardigheid. In het begin gevoelt men hevige hoofd lijn en eene groote stramheid in de eden. Gewoonlijk duurt de griep acht dagen, maar in hel ge* al, dal ons thans bezig houdt, kan de zieke na twee of drie dagen zijnen dienst hernemen en nooit doet zicb aan den kant der ademhalingsorga nen eenigen bioedsopdrang voor. De hoofdpijn werd overigens met-goed ge volg, door de anti-pyrine bestreden en na 3 of 4 dagen rust kou de zieke a werk hernemen. Noch het water, noch de spijzen heb. hen eenen rol gespeeld in de voorinl»! ting der ziekte en, zooals bij alle besmet telijke ziekten der griep, moet er L oorzaak van gezocht worden in eene! invloed of eene wijziging van de lucht Men heeft in Rusland, tijdens een» besmettelijke ziekte, de verschijning der griep, bemerkt dat de thermometer on korten tijd 20 graden omhoog rees Dit gebeurt nog al veel in het hooge Noor den. Het omgekeerde heeft plaats als dn thermometer plotseling daalt. Zoo is de zer dagen de besmettelijke ziekte, üietè St-Petershui g heerscht, hij het intreden der koude plotseling ingevallen. Dr Proust heeft nu, door bemiddelioi van den fransclien gezant, de volgend? nota uit Rusland ontvangen. De besmettelijke ziekte die teSt-Pj. tershurg, Moskou, Kouwme, eu S^basto. pol is waargenomen, wordt Iufleunza »e. noemd. Zij deed ree» Is in 1847 eene verschB. ning, f Zij iieefi den aard der griep en doet terzelldertijd de maag, de hersens en de spieren aan. Zij wordt aan herhaalde wijziging, der luchtgesteltenis toegeschreven, ziekte is niet overhalend. De 'luurtijd der ziekte overtreft niet 8 dagen de koorts stijft tot 40° en laat eene groote verslagenheid na zij is niet doodelijk. De besmettelijke ziekte, die te St-Pj. tersburg heerscht is de griep die te Pa rijs is eveneens de griep, doch van veel minderen kwaden aard. Vuile schriften. De realistische school is in Frankrijk zoo ver indea vuilnispul gedompeld, dat het geduld van het fransche publiek ten einde loopt. De prokureui der republiek heeft tal. rijke klachten en vragen ontvangen, ten einde bevel te geven die smerige letter. undige voortbrengselen uit de vitrienen der boekhandelaars te doen verdwij nen. Vaders en moeders, die met hunne kinderen wandelen gaan, walgen dikwijls van 't geen daar voor de oogenvanhel jonge volk uitgestald wordt. Sedert de aankondiging van Zola's Béte hum* zijn de klachten zoo talrijk geworden, dat het gouvernement zal gedwongeu zijn tusschen te komen. Wij mogen ons dus aan geheele reeksen processen verwach ten. Beter laat dan nooit. DUITSCHLAND. Werkstakingen in het kolendistrikt. - Hei vertrouwen dal het gevaar voor een nieuwe algemeerie werkstaking in de koolmijnen van Westfalen voorloopigge weken is, schijnt bevestigd te zullen wor den. Wel had de Rijksdag-afgeveerdigde, Dr Hammacher, die te Essen weer aan de onderhandelingen had deelgenomen, bij zijnen terugkeer te Berlijn nog ernstige bezorgdheiif uitgesproken en als ziju persoonlijke meening te kennen gegeven, dat de verbittering der arbeiders reeds te diep geworteld was, dan dat men oog door intrekking der Sperre de werkstaking duurzaam zou kunnen keeren maar andere ingewijden beweerden het tegen deel, en meenden dat bij eerlijke ophef fing der Sperre, dal wil zeggen bij geree- de aanneming van elders ontslagen werk lieden, de ontevredenheid langzamerhand geheel zou wijken. Te Dortmund nu is dezer dagen het bestuur van de mijn Kayserstuhl nog een stap verder gegaan dan het besluit van 7 dezer (opheffing der Sperre), streng genomen, vorderde. Toen namelijk de in juni aldaar ontslagen mijnwerker Schro der de bekende leider, die met Siegel en Bunte bij den keizer was en toen het woord voerde zich dijnsdag kwam aanmelden, werd hem geantwoord dat hij reeds woensdag weer den arbeid mocht hervatten. Hij is dus weêr aangesteld in dezelfie mijn, waar hij omslagen was. Algemeen wordt dit nu beschouwd als een duidelijk bewijs, dat niet alleen de opheffing der Sperre eerlijk bedoeld is. maar dat tus schen patroons en arheiders de verzoe ning volkomen is. Moge die hoop met ijdel blijken De Keizer van Duitschland heeffle Berlijn de opvoering verboden van een stuk, waarin de Katholieke Kerk gehoond en bespot wordt en 't Protestantismus verheerlijkt. Dit besluit verwekt algemeene verwon dering bij de kerk vervolgers in Duitsch- land. Holloway's Zalf. Bij kwade beeoen, zweren, scheurbuik en kliergezwellen werkt deze zalf zeer zacht, maar zeer zeker, en met eene betooverende snel eid Zij nnet goed op d6 aangedane licbaamsdeelen gewreven wor den nadat deze met lauw water gebet zijn. De zuiverende en heelende kraeht van deze won derlijke Zalf is nooit door iemand, die er de proef van genomen heeft, betwist geworden. Zij bevat niet een bestanddeel, dat schadelijk is, en or is ook nooit een geva' opgegeven waarbij zij het minste kwaad berokkend heeft terwijl er duidelijke berichten van talloozege nezingen, die zij in alle landen bewerkt heeft zijn ingekomen, zelfs nadat alio andere mid delen te vergeefs waren beproefd geworden. Zij is even zacht ia bare werking als krachtig en heilzaam in hare resultaten.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2