NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. DRIJ JAGERS. Woensdag 25 December 1889, 10 centiemen per nummer. 448te Jaar, IV0 2424 Een en ander. Argentina. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. 100,000 mensclicB gehals- rcclit. DE DENDERBODE. Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 4,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Eange-Zoutslraat, N° 40, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. SEI.ST 21 DECEMBER, 1889 Jp" De personen welke een abonnement nemen voor 't jaar 1890, zullen ons blad GPiATIS ont vangen te rekenen van heden af tot 1 Januari aanslaande. Alweer een huwelijksontwerp van den erfprins van Italië. Uit Rome wordt gemeld dat men in de hofkringen over tuigd is dat koningin Margaretha van Italië overgelukkig wezen zou haren zoon, den prins van Napels met prinses Mar garetha van Pruisen, wier meter zij is, gelijk men weet, te zien trouwen. De heer Crispi is insgelijks deze echt verbintenis zeer gunstig, ook doel hij zijn best en gebruikt hij al zijnen invloed, om dit volgens hem, gelukkig ontwerp ten uitvoer te brengen. Maar, voegt de Romeinsche berichtge ver erbij de koningin ontneemt ernstige moeilijkheden met haar ontwerp daar de prinses tot den Lulheraanschen gods dienst behoort. Dit laatste kunnen wij maar slechts aannemen. Koning Humbert, die Paus Leo XIII, gevangen houdt, der H. Kerk hare Staten antroofde en de kloostergoederen aan slaat, is toch zoo orthodoxe, zoo nauw- ziende niet op godsdienstig gebied, dan dat bij zijnen zoon niet znu laten trouwen met eene andersgeloovende. De Italiaansche annexeerder, die toch reeds zooveel water in zijnen wijn ge daan heeft en zijn geweten verwrong om de zoogezegde eenheid van Italië te beko men, zal voor eene zaak, die volgens, hem, maar van zeer ondergeschikt belang is, niet zwichten. De man zal daar geene graten in vin den, ge'.ooven wij. Revolutie in Brazilië. In den Senaat der Vereenigde Staten diende M- Morgan eene motie in, strekkende om de brazi- üaansche republiek te erkennen. Volgens den Herald zouden de brazi- liaansche republikeinen op den dag na de omwenteling vele kostbare schilderijen hebben vernield, waaronder portretten van den keizer en de keizerlijke familie leden. Het nieuwe bewind zou ten bate eener vennootschap, wier kommissaris de gouverneur van Para is, een hoog uit- voerecht op caoutchouc hebben inge voerd, levens bewilligend dat Para eene leening ten bedrag van 700,000 pond st. sluit, om de krisis af te weren, welke DE (2e Vervolg.) Zonder uiterlijk zich te veranderen, werd het tooneel nog ernstigereen nieuwe speler, een speler, wiens rol kort, doch afgrijselijk zou zijn. was even opgetreden. Het was een ruiter, dien de drij vrienden aan zijn kleedsel door eenen witte erkenden, voor eenen cliristcne, gelijk zij zelve. De ongelukkige, dio eensklaps bij eene kee- ring der indiaanschc jacht ontdekt werd, was nu van zijnen kant het voorwerp eener uitsluitelijke vervolging geworden. De wilde paarden, de wol ven, de hert naren in eenen verren novel verdwe nen. Er bleven nu nog twintig op alle punten van eenen onmcellijkcn kring verstrooide ruiters ach ter, in wier midden de witte zicli te paard bevond Eenen stond kon men hem, alleen onder zoo vele vijanden, een blik van wanhoopvolien angst naar s"e de punten des omkrin -s zien werpen. Maar overal waren Indianen, uitgenomen langs den door het genoemde uitvoerrecht wordt bedreigd. Een telegram van M. Ruiz Barbosa, lid van het voorloopig bewind, zegt dat de pretentiën van zekere europeescbe regee ringen, om zich in te laten met brazili- aansche aangelegenheden, eenvoudig belachelijk zijn, aangezien de brazih- aansche republiek verzekerd is van het of- en defensief verbond van geheel Amerika. De New-Yorker Times ontvangt uit Rio de-Janeiro telegrammen, meldende dal een opstand is uitgebroken onder de soldaten in die stad, waarvan de regee ring velen liet in hechtenis nemen, tevens oefenen zij eene censuur op de telegram men uit. Graaf de Villeneuve, gezant van Brazi lië te Brussel, heelt zijn ontslag aan kei zer Dom Pedro ingezonden. Volgens di plomatische gewoonte moest dit ont slag worden gezonden aan de nieuwe regeering; maar graaf de Villeneuve heeft willen protesteeren tegen de braziliaan* sche republiek en toonen dal hij niemand dan kei/er Dom Pedro als hoofu van den Staat herkend. Men seint uit Rio-de Janeiro dat een dekreet van het voorloopig bewind de kiezingen bepaalt op 48 september 1890 en de bijeenkomst der Constituante op 15 november. Dit dekreet verbant buitendien uit Bra zilië Dom Pedro en zijne familie, burg graaf de Ouro Preto en diens broer. Het beveelt de deportatie van M.Silveira Mar lins, gouverneur van Rio Grande. Hei vernietigt ten slotte al de giften en pen sioenen aan den keizer geschonken. Wij lezen in Het Handelsblad Het Bulletin de Academie Royale bevat een artikel dat onze lezers, vooral onder wijzers en mannen der pen, moeten ken nen. Het is geschreven door eenen ge leerde, een liberaal, die eerlijk erkent dat de Jeugen, die men sedert eeuwen verkondigt, moet ophouden. Men heeft zonder bet minste toezicht aangenomen dat er hier, in deze landen, ten gevolge der plakkaarten, niet minder dan 100,000 protestanten, op de wreed ste manier gehalsrecbi werden. 100,000, 'tis geen kleinigheid, en bij het minste nadenken zou men moeten twijfelen maar ziet 1 als de partijgeest met eene leugen gediend wordt, moet men zoo nauw niet zten en het liegen, lieden maar komt altijd juist van pas. Het achtbare Akademtelid denkt er zóó niet over, en bij hem geldt de spreuk de waarheid boven alles. De heer Vander Haeghen haalt een aantal werken aan, die de gezegde stof besproken hebben en verschenen zijn van 1554 tot I860. Het getal van 100,000 kant van den stroom. De eenige richting was nog vrij gelaten daarheen moes! hij vluchten hij wierp aldus zijn paard onstuimig naar de boomen- groep, die zich tegenover het eiland verhief. Maar hel oogcnblik, terwijl hij onbesloten stil stond, was voor de indianen genoeg ge weest zij hadden zich reeds nader te samen getrokken. De ongelukkige is verloren, hoe hij het ook moge aanvangen zegde Bois-Rosé het is nu te laat om door den stroom te zwem men. Bois-Rosé, Pcpe, riep Fabiau indien wjj eenen christene kunnen redden, zullen wij hem dan voor onze oogen laten vermoor den Pepe ondervroeg Rois-Rosé met cencn blik. Wij zijn God voor ons leven verantwoorde lijk zegde de Canadier plechtig. Het leven van drij man is meer waard, dan dat ran een enkelen. Maar wij zijn gedekt I antwoordde de edelmoedige Fabian dringend voort. Wij zijn gedekt hei nam Bois-Rosé; noemt gij dezen zwakken wal van wilgen en riet eene gedekte plaats Denkt gij dat deze bladeren ondoordringbaar voor de kogels zijn En dan zijn die Indianen nu twintig in getalzoodra een ko- gel uit ons geweer eenen dier roode duivels op ketters, die ter dood zouden gebracht zijn, komt eigenlijk van Grolius, in zijne Annales et hostoirce de rebus Belgicis. Dat was een gemakkelijk rond cijfer, het werd sedert dien door iedereen nage schreven. en de Amerikaan Prescott was de eerste om te zeggen dat het getal van Grotius overdreven was en hij sloeg er ook de helft af. 50,000 ineens verminderd 't kan tellen Preacott houdt het er voor dat in de Nederlanden de edikien zeer slecht en onvolledig werden uitgevoerd maar Moiley, ook een Amerikaan, hield echter aan het groote getal vast, en steunde op het gezegde van Navagero, die 30,000 slachtoffers telde, alléén in de provin ciën Holland en Friesland. Dr Bakhuyzen van den Brink treedt het stelsel, door die schrijvers aangehaald, niet ten volle bij maar werpt er enkel eenen sterken twijfel over Dr Nuyens geeft er een goeden stoot aan en doet zien dat de opgaven van Brandt,. Kok en anderen, door Motley als vaste bronnen aangenomen, geen bewijzen zijn. Velen van die men halsreohlte, waren wederdoopers een aardig boeltje en tegen dezen eischlen lutheranen en kalvinisten, zelfs de prins van Oranje, strenge straffen. Grotius, Navagero, Motley en andere hebben bij de gestrafte oproerigen in Holland, ook die van Munster geteld. De heer Van der Haeghen merkt aan dat de Sententien en indagingen van den hertog van Albavan 1567 tot 1572, vijftien honderd negentig vonnissen be vatten en er zijn er slechts 24 bij, die men kan zeggen tegen de slachtoffers van hun geloof gericht te zijn. De opgaven van den heer Génard, die wij reeds vroeger besproken hebben, en die van Gent bevestigen hel gezegde dat al die groote cijfers geenen steek houden en er geen spraak is van 100,000. geen spraak is van 50,000 30,000, 10,000, neen, nog zelfs van geen 5000 Na de beste inlichtingen, de stelligste up/oekingen, zegt de heer Vander Haeghen, komt men nog aan geen 2000 en wie weet, hoe overdreven dit cijfer nog is Alzoo heeft men er zoo wat 98,000 gelogen Hoe jammer, niet waar hee- reu liberalen, dat dit schoone en ronde cijfer uiteengesprongen is gelijk een zeep- blaas I Die leugen was een zoo schoon middeltje van anti-katholieke propagande! Volgens het Belfort zegt, staat dat leu- gencijfer 100,000 in schoolboeken, en vervalscht het sedert jaren den geest der kinderen zal het blijven duren zal men eindelijk erkennen dat men gelogen heeft Bah de liberale schoolmeesters zullen doen of zij het werk van den heer Vander Haeghen niet gelezen hebben, en de libe rale pers zal bet artikel doodzwijgen. den groud g< legd heeft, zult gij er honderd in plaats van twintig aanschouwen. God vergeve mij mijne hardheid, maar zij is noodig. Fabian wierp tegenover die laatste woorden zijne mcening niet meer op. Zij waren te waar schijnlijk, cn Fabian wist niet, dat het hoofddeel der schaar zich naar liet leger der witten gewend had. Gedurende dien tijd vlood de witte als een man, die als laatste hulpmiddel enkel nog de snelheid zijns paards kende. Hij keerde zich naar de ope ning in de boomgroep tegenover het zwemmend eiland reeds kon men den indruk van zijne schrikkelijke bleeke trekken bemerken. Hij was nu nog twintig schreden van den stroom, als de lazo van een Indiaan op hem ncderviel en de on gelukkige het evenwicht verloor, hevig uit den zadel getrokken, en op het zand werd geslin gerd. Na het zege - en jubclgeschrecuw, dat de go- van neming en den val des ongclukkigen ruiters begeleidde, heerschtc eenen stond diep zwijgen. De bewoners es ei lands wisselden eenen korten cn medclijdcnden blik met elkander. God zij dank I zegde Fabian zij hebben hem niet gedood. De gevangene hief zieh inderdaad op, gansch be dwelmd door zijnen val, en een der Apachen be vrijdde hem van den strik, die hem nog Het kieswelsontwei'p. De afdeelingen der Kamer hebben zich donderdag, ten 1 uur vergaderd, om het wetsontwerp van kieshervorming te bespreken. Zij hebben hunne verslaggevers benoemd 1° M. Schollaert 2e M. Golaert 3° M. de Smet-De Nayer 4® M. de Briey 5e M. Jacobs 6e M. Janson. De verslaggever der middenafdeeling zal waarschijnlijk M. Jacobs zijn. In de afdeeling van dezen laatste werd het ontwerp aangenomen met 8 stemmen tegen 5 der linkerzij en 2 onthoudingen. M. Jacobs heeft een amendement voor gelegd waarbij liet kiesrecht de eigenaars van huizen uitsluit waarvan het kadastraal inkomen geene weerde van 24 fr. het minste vertegenwoordigt. Men had gezegd dat dank aan het ont werp, de eigenaars van hutten zonder weerde en die daarvoor zelfs geene be lasting betalen, kiezers zouden worden, hetgeen tegenstrijdig is met het stelsel van den cijns. Het amendement van M. Jacobs zet dit van kant met een minimum van kadastrale weerde. Baron de Macar, volksvertegenwoor diger van Hoei gaat door zijne liberale kiezers geroepen worden om rekening te geven over zijne onthouding bij de stem ming die de ondervraging over de afstel ling van heerschap Gautier de Rasse heeft gesloten. De heer baron de Macar heeft immers luid op verklaard dat hij even als deh«er Lambert, liberale Volksvertegenwoordi gers van Charleroi, aan de plïeli- tigheid der ministers niet geloofde. Die verklaring is eene groote misdaad in de oogen der liberalen, bij hen die zich als de grootste voorstaanders der vrijheid van denkwijze voorgeven. Doch de handelwijze der liberalen van Hoei, bewijst dat hunne vrijheid van den ken slechts bestaat in hel slaafsche ge- looven van 't gene de opperpriesters der der logie Fiére, Bara, Jauson en anderen voorhouden of gebieden te gelooven En dan beweert men de partij van 't vrij onderzoek te wezen 't Zijn de radikale dagbladen niet al leen die Z. M. Leopold II met het lot van dom Pedro,keizer van Brazilië,bedreigen, ook de liberale kandidaten beginnen de punten van hunne republikeinsche ooren te laten zien. De heer Vital De Coster, de liberale kandidaat te Leuven legde onder anderen de volgende verklaring al De eerloosheden der ministers drijven ons naar eenen gevaarlijken toe stand en er zou een dag kunnen aanbre- omgaf. Bois Rosé cn Pepe schudden met het hoofd. Des te erger voor hem, hij zou nu niets meer te lijden hebben. Het zwijgen, dat thars onder die Indianen heerscht, is een tecken, dat ieder van hen zijne gedachten over den aard der dood verza melt, waartoe hij bestemd is. De gevangneming eens witten heeft in hunne oogen meer waarde, dan de g&nsche troep wilde paarden, die zij ver volgden. De Indianen omringde», zonder van het paard te stijgeD, den gevangene, die een verwarden blik rondom zicb wierp, doch slechts bronzen gezichten cn onbeweeglijke trekken bejegende, Daarop be gonnen de Apachen onder elkander raad tc slaan. Inlusschcn sprong een Indiaan van zijn paard, die het hoofd der schaar schccu tc zijn, cn zich door zijne donkere gelaatskleur cn door dc zwarte pluimen van zijn kepsmuk van de andere krijgers onderscheidde het was alsof hij eene zulke be raadslaging versmaadde, om zich lot een betere daad tc wenden. Hij wierp den toom zijns paards cencn Indiaan loc, die hem eerbiedig aannam. Nu ging dc hoofdman recht op het eiland los. Aan den oever, tegenover dc schuilplaats der drij jagers gekomen, scheen liet sporen op het zand te zoe ken. Hi t hart van Bois-Rosé klopte hei ig in zijne keu waarop het koninkdom, 't welk men thans nog poogt buiten zaak te laten, on betwistbaar de liefde of genegenheid des volks zou verliezen en in het stof zou rol- len met de brokkelingen van hel huidige hatelijk stelsel. Gelijk men ziet is de taal der socialis ten e docirinairen dezelfde. Te Beunos Aires komt eene maatschap pij La Agricultora genaamd gesticht te worden. Hei maatschappelijk kapitaal beloopt tot 40 millioenen dol lars, zij meer dan 50 millioen franks. Deze maatschappij is eene der mach tigste van gansch Zuid America en werd door den Staat officieellijk goedgekeurd. Zij houdt zich geenszius bezig met den lof te zwaaien der bloeiende Argentijn- sche Republiek noch met zulke perso nen naar America te roepen die reeds in Europa eene betamelijke toekomst aan hunne kinderen kunnen verzekeren. Neen zij richt zich enkelijk naar de huisgezinnen van goede landbouwers die katholiek zijn, van goede faam en zeden, en die alreeds vast besloten hebben zich in Argentina een beter bestaan te gaan verschaffen. Zij zoekt huisgezinnen alleen die nog genoeg bezitten om een huisken te kunnen maken, en de werkdieren en het alem te koopen dat zij noodig hebben voor den landbouw. Aan zulke vaders of hoofden van fami lie verzekert de Maatschappij talrijke voordellen en hulp, tevens stoffelijk en geestelijk voordeelen die sedert lang door den ernstige» landverhuizer gezocht maar eilaas nooit gevonden werden want, als hij naar Amerika gaat, loopt hij gewoonlijk het onbekende, in zonder bescherming of bijstand. De Maatschappij La ilkgriculto- ra biedt aan op crediet parceelen grond van 25 tot 100 hektaren, gelegen in de schoonste en vruchtbaarste velden der provincie Entre Rios, onder eene zeer aangename, middelmatige en allerge zondste luchtgesteltenis. Deze gronden zijn bevoordeeligd door alle gemak van vervoeringsmiddels en betrekkingen,door den ij/.erenweg en anders. De colon betaalt niets en verbindt zich zelfs tot niets, voorateer de gronden gezien te hebben die hem verkocht zijn. Staan hem die gronden niet genoegzaam aan, hij mag dezelve weigeren of verwisselen, terwijl de Maatschappij reeds vóór zijn vertrek, van haren kant eene schriftelij ke verbintenis aangaat hem die gronden te verzekeren van zoohaast hij, na onder zoek, er wil bezit van nemen. Daarenbo ven blijft de colon vrij tot het jaar 1900 van alle betalingen van patenten of direkte grondbelastingen. Slechts na den omloop van een jaar zal hij het tiende gedeelte moeten betalen der aangekochte gronden. De maatschappij La i%.^riculto- borst, waut die beweging des indiaans ver. ried een vermoeden in betrekking met huune plaats. Zou die hond r.egdc hij stli lot Pepe, vcrsch vlecsch rieken, gelijk de weerwolf in onze too ververtelsels Quien sabe (wie weet het) zegde de Spanjaard met dien toon, die in zijn vaderland een antwoord op alles is. Maar het duizendmaal van de hoeven der wilde paarden verstampte zand, die hierbij gekomen waren om hunnen dorst tc lesschen, toonde den Indiaan geen menschclijk spoor. Nu ging hij al toos nog zoekend, stroomopwaarts. De duivel heeft ern vermoeden zegde Bois-Rosé cn in dat geval zal hij de sporen vin den, die wij eene halve uur van hiei gelaten heb ben hebhen, als wij in liet stroombed gingen, om dit eiland te bereiken. Ik heb liet u wel gezegd, Pcpe, voer de Canadier met zekere bitterheid voort dat wij twee mijlen verder omhoog moesten ingaan maar gij en Fabian hadt eene andire meening, en ik heb mij, als een domkop, naar uwen wil gevoegd. Dc kloeke Canadier sloeg zieh bij die woorden op de borst met eene kracht, welke die van ecu gcwooulijkcn mensch hadde moeten verplet teren. (Word tvoorgezet.)

De Denderbode | 1889 | | pagina 1