Kii-y.ing te Leuven. Nationale Militie. Allerhande nieuws. likale hervormingen ie kunnen invoe- )e Senaat mout verdwijnen als zijnde ie vergadering van oude pruiken, eene tteloozc en overtollige instelling. De Koning moet weggejaagd worden, idat hij niets is dan een teekenmachien men er jaarlijks een voordeel ol pro van 4 a 5 millioen zou hij vinden. Nu, dat herhalen de radikale I-laden 31 eens alle maanden maar dagelijks. En hoe handelen de doctrinaire bla n Keuren zij die revoliiionaire, die publikeinsche eischen at Neen, zij zwijgen en treden ze door inne stilzwijgendheid bij. i»e doctri- iren zijn dus met de radikalen en soci alen de albrekers onzer Grondwet, de auden van ons Koniiiklijk Stamhuis worden Kazerneleven. Les sous-off's iet een boek van Lucien DeaCaves, ïzer dagen te Parijs verschenen. Daarin toont de schrijver tiet kazerne ven gelijk hel is, in al zijne hatelijkheid; duizende plagerijen, waaraan een rependrager zijne onderhooringen on twerpt de ontelbare feilen van nevelarij, waaraan de ondergeschikte -eisten isergeanten. wachtmeesters, iporaals zich plichtig maken. Het werk van Descavcs is een nuttig )ek, omdat het op wouden wijst, die ie gemakkelijk te genezen zijn. Ouk. om den schrijver te beloonen, eefl men hem zijnen graad van sergeant, lajoor der reserve afgenomen, en hem an de lijst des legers afgeschrabt. Moraal H«l is niet goed, dat de waar- oeid altijd gezegd worde Bovenstaande komt met uil onzen \oker, wij nemen hel eenvoudig over til een liberaal blad. II. t schijnt dus dat het kazerneleven n Frankrijk is, gelijk men bet hier in 3eUiè meestal voorstelt. Al wie met soldalen gesproken heeli, weel dat hel lier gaai gelijk li. scaves het beschrijft, Op 2IU Kerstdag heeft te Leuven de kie/i g plaais g. had van renen volks vertegenvvoornger in vervanging van den acht haren heer Delcour, overleden. De liberalen of liever de verbroederde doctrinaire, rankale en socialistische groepen, waren in 't strijdperk getreden. Immers, volgens lien, was de openbare denkwijze diep,/.eer diep verontweerdigd over de handelingen des ministeries in de zaak van 'i gioot complot en was de zegepraal der liberalen zoo goed als ver zekerd. Maar het Leuvensche kiezerskorps heeft aan de verbroederde geuzen getoond dat je openbare denkwijze niet verontweer digd is over de houding der heeren minis ters, m: ar wel over de zoo schandelijken als onvaderlandsehen veldtocht door de zeu/en gevoerd. En inderdaad, de libera le» kandidaat, de vlanmschhaier De Cus- er, schepen van Leuven, werd met eene auis van 549 meters vereerd en dit in j hartje van den winter, wanneer talrijke kiezers van den buiten gedwongen zijn l huis te blijven. Nooit bekwam een iiatholieke kandidaat, zelfs in den zomer, bij eene gedeeltelijke kiezing, eene zoo voortreffelijke meerderheid. Ziehier dus do uilslag Getal stemmers 3702. MM. De Trooz, Katholiek, 2089. De Coster, Liberaal, 4540. De liberalen werkten met eene helsclie hardnekkigheid en lieten geene linksehe middelen en kuiperijen on aangewend om den zege te behalen maar 'l was misk i- déééééc Deze zegepraal is schitterend voor het katholiek ministerie. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn benoemd Coadjutor, van den E. H. Van der Hulst, onderpastoor te Dender l-autem. de Eerw. Heer De Porie- mout Professor te Ninove, de E. H. De Ruyck. beide priesters der laatste wij ding. Lotingen in 1890. Lede, maandag 3 februari. Oorde- gem, dinsdag -4 februari. Aalst, woens dag 5 februari. Moorsel, donderdag 6 februari. Daeltert, vrijdag 7 febru ari. Meerbeke, zaterdag 8 februari. Ninove, n aandag 10 februari. Idegem, dinsdag II lebritari. - Gneraardsbergen, woei s'ag 12 februari. Sotlegem, donderdag 13 februari. Herzele, vrij dag 14 februari. Sleeuhuyze-Wyn- huyze, maandag 17 februari. 'ï,l y/.ie Ufotarieële annon een op de 4' bladzijde. Botei'marki. Heden zaterdag werden 1061 klonten boter ter merkt ge- bracl wegende te samen ongeveer 900U kilogr. Prijs 75 a 80. Laud van Riem. Morgen zondag 29 december, bindt hei Zang-. 'I'o i eel- en Letterkundig Gezelscnap opnieuw eene luisterrijke vertooning aan in e wilwiibride medewerking van Mussclien en Van üessel. Een blijspel mj't zang in een bedrijf, Ken liedje van Moederen een toonn I- sp- I iio nng in twee bedrijven a De bnns uit den rvoden ezel» en twee openingstak* kei. v.or symphouie zullen opgevoerd worden, liureel om o uren. Gordijn om 5 3/4 ure heel stipt. PRIJZEN DER PLAATSEN1 Benedenplaatsen, 1c Rang, fr. 1,30. 2e 1,00. Bovenplaatsen, 1° 1.00. 2* 0,50. Eene geldomhaling zal gedaan worden ten voordeele van het voortreffelijk en weldadig werk der soep. Oudevrouwenhuis. Het getal oude vrouwen in T gesticlil opge nomen beloopt lot 44. Dooreen gerekend hebben zij allen eenen ouderdom van 78 tot 85 jaren bereikt en wat «als een won der mag aangesiipi worden, is dat, ge durende 't jaar 18x9, geen enkel sterf geval onder haar is voorgevallen. 1%'ationale militie. Het getal der jongelingen der stad Aalst lot hiert' o ingeschreven om deel te nemen aan de loling beloopt tot 232. Hel getal der uitgestelde» van vroegere jaren be loopt tot 46,zoodat Imtlaagste nummer47 en 'l hoogste (waarschijnelijk) 278 -uilen wezen. De loting zal plaats hebben op woensdag 3 februari 1890. DE VLAAMSCHE PATRIOT* 8 DECEMBER 1889. ÏO centiemen cl© nummer. INHOUD Teekeningeii Het nieuwe jaar. De Rambuteaustraat, te Parijs. Het gasthuis, het 0. L.-Vrnuwevoor- plein en de Üuddelbrug, te Parijs. De dramas van het bosch op stroopjacht. Het kasteel van Beauraing gedurende den brand. Het kasteel van Beauraing na den brand. Elektriek tweegevecht (ca- ricaturen). Tekst Krouijk der week. Fortuna- tus'beurs en zijn wenschhoedeken (ver volg). Moeder Holofernes en tiaar schoon/.oon. De 00'sprong van het dominospel. Antonia (vervolg) Roode haren. - De sneeuwval. Vreugde. Onze platen. Ditjes en datjes. Raadsels. Wij vernemen met groot genoegen dat de Maatschappij van Landverhuizing in Canada al hare vertegenwoordigers onder toezicht der St. Raphaëlsvereeni- ging gestel-I heeft. Deze maatregel van den eenen kaïn. laai de Sl. Raphaëlsver- eeniging toe beletsel te stellen aan de uitbuitingen van sommige oneerlijke bemiddelaars, en van den anderen kant verzekert aan de Cana2eesclie Maat schappij het voordeel van alle landver huizers te zien verwijderen die voor dat land niet geschikt zouden ijn. Wenseiie- lijk ware het dat alle «rustige Maat schappijen van Landverhuizing dit voor beeld vol den, vooideelig zoude hel zijn voor alle man, en men zal wel doen geen betrouwen ie hebben in deze die zulks weigeren zouden. Om het geel worden van het ivoor te voorkomen. liet ivoor wordt gebruikt voor eene menigte kunstwerken voor pianotoetsen, hechten van messen, pen- nestokken, kokers, enz. Gelijk men weet, wordt het nog al spoedig gepl, hetgeen zijn uit-ichi min der schoon maakt, Ziehier een middel om Jat vroegtijdig geel worden te voorkomen. Men smelt één deel wit was in tien deelen geest van gezuiverden en jongen terpentijn, en men bestrijkt er het ivoor mede Men laat het droogen en -tan over wrijlt men bet met een zeer zacht zeem vel, om het ivoor zijnen glaus terug te geven. Dan moest men niet vreezen dal het na korten lijd geel zal worden. Maandag, 9en dag van zijnen vasten, heeft de beer Succi de Kongreskolom beklommen. De onverschrokken vaster is ten 11 ure 45 minuten in rijtuig van het Musée du Nord vertrokken. Ten 12 ure aankomst aan de Kongresko'om. Veel volk bevond zich op de Kongres plaats. De beklimming gebeurde in tegen woordigheid der vertegenwoordigers van de voornaamste Brusselsche bladen en do heeren Bergé, scheikundige, t'ufort en Boi nier van liet bewakingskomiteit. Aan den voet van de kolom stelde men 90 polskloppen in den minuut vast. Als Succi bel toppunt der Kongresko lom bereikt had, klopte zijn pols 145maal io den minuut. D; ademhaling was zeer onstuimig. Beneden werd de groep ge phoiograleerd door den heer Raoul San son, lichlleekeuaar scheikundige. De influenza is, ongetwijfeld, eene zachtaardige ziekte, doch niettemin moet zij van in 'l begin af goed verzorgd wor den en men dient zekere voorzorgen te nemen. De influenza kan in eene erge bot stv ailing en in longontsteking ontaar den. Men heeft er dezer dagen liet bewijs van gehad in liet St-Janshospilaal te Brussel, alwaar verleden week zeven zieken gestorven zijn. welke van de influenza, verwikkeld mei eene longziek te, aangedaan waren. Deze ongelukkigen hadden zich niet verzorgd, toen zij de griep kregen. Dat dit echter niemand afschrikke. Ni"ts is gemakkelijker te ge liezen dan de influenza, maar evenwel is oppassen de boodschap, Men weet dat de koningin der Bel gen bijzonder veel van muziek houdt, dat 2ij bijna al de eerste veriooningeu van den Muntschouwburg bijwoont en zelfs per leleloon de repetitiën volgt. Minder algemeen is het bekend dat II. M. eene uitstekende kunstenares is op lp piano en zelfs verscheidene fantasiën on opera motieven heeft geschreven. De influenza schijnt» ernstig in de hoofdstad te hperschen, zoodal liet ge meentebestuur bet noodig heeft geoor deeld aide scholen voorloopig te sluiten. Het getal zieken bedraagt meer dan 30 t. h. Hel gerucht, als zou er een bevel van niet vervolging zijn gegeven, in de zaak Bergaunn-Allard, was voorbarig, Het schijnt zelfs dat het onderzoek het vermoeden heeft doen ontstaan dat het schol, waardoor M. Bergmann gedood werd niet door M. Allard weid gelost. Diefstal bij Mevrde Barré te Geut. De aangehoudene heeft volledige beken- tenissea gedaan. Volgens hij zegt, heeft hij alleenden diefstal gepleegd,wat echter moeilijk aan te nemen is. Hel is, zegt hij, tijdens epne doorreis te Geiit, dat zijne aandacht zich op het huis van de gravin de Barré de Comogne vestigde, hetwelk onbewoond was. Hij vertrok naar Rijsel, nam daar een ste«'iikappershamer en eenen beitel en in den nacht van 19 tot 20 november, klom hij langs eene buis over eenen muur van 3 meters en brak eer e deur open. Volgens de beslatigingen na den diefstal door het gerecht ge aan, is er meer dan eenen dief van T werk geweest. Het is zoo goed als onmogelijk dat een persoon, in eenen enkelen nacht eene brandkas openbreke, en het sloi der voordeur losvijze, hetgeen vier uren werk vroeg, volgens eenen deskundige. Daarbij moet men bedenken dat de dief niet heel den nacht kon werken hij moest laat beginnen en vroeg uitscheiden of hij liep gevaar geboord te worden. Men herinnere zich ook dat men een heel pak gereedschappen in het huis heeft gevonden, die allen verscb geslepen wa- ron en niet alleen eeneii beitel en eenen hamer. Vrijdag, tijdens de ondervraging, is De Backer er in gelukt zich meester te ma ken van den revolver welke hem afgeno men was en heeft dien onder zijne kleederen verborgen. Hij vroeg om eens naar het gemak te gaan en daar hij er heel kalm uitzag, liet men hem gaan, Eenige minuten later weerklonk eene ontploffing en de agenten die toesnelden vonden De Backer rechtstaan, bleek en out laan met den revolver in de hand. Hij had zich hel wapen op het hert ge richt maar heel tegen zijne kleederen. zoodat de kogel geene kracht had en niet eens de kléederen kon doorboren. De Backer had geen schram bekomen. Nu wordt bij bijzonderlijk goi d be waakt. De verdachte De Backer is geboren te Contich. Zijne moeder, eene brave en eerlijke vrouw bewoont Brussel de politie heeft eene huiszoeking in nare woonst gedaan, zooals wij reeds gemeld hebben. De diefstallen worden te Gent a) langer hoe brutaler. Woensdag avond, rond 7 3/4 ure, bad er weer een aanval plaats in de Morti-rstraat. Zekere Jean- nette Maes, 24 jaar oud, bewoont met hare moeder en haar kind eene kamer in voornoemde straat. Op oormeid uur was de moeder eeue boodschap in de buurt gaan doen, en de dochter zat met den rug naar de ingangdeur geplaatst, baar kind lag in de wieg. Eensklaps kAam een onbekende, zwart gemaakte persoon binnen, die de dochter, welke aandachtig een dagblad las, bij de keel en het haar vatte, en baar onmiddellijk geld vroeg. Jeannette, door een hevigen scbrik bevangen, /egde dal zij geen gelJ in haar te>ii had, waarop de schurk haar met eenen stoofhaak op het hoold sloeg, de kleeren van het lichaam rukte en hare zakken doorlaste. Nu veinsde het meisje gevallen zijnde, door onbeweeglijk ten gronde te blijven liggen,dat zij dood was. De aanvaller, ziende dat hij gcenen buit kon opdoen in de nederige woning, ging nu henen, tot de sctiijndoode zeggende: v Cij zult niet meer klappen, gij Hij meende stellig, haar gewurgd te hebben. De aangehoudene van Temsr.he. Janssens, die ondpr verdenking van moord op schipper Bal en zijne moeder aangehouden werd. was sedert 13 dezer op Imt Rijnschip aangenomen. Nooit had de patroon een beteren knecht gehad. Hij ging niet uil, werkte goed, ging vroeg naar bed en Janssens was de braafste jongen van de wereld. De andere knecht klaagde ook niet. Zijn nieuwe kameiaad was goed van aard en sliep rustig. Janssens heeft, zooals wij zegden, bij zijne aanhouding niet het minste verzet gedaan. Hij sprak geen woord en stak, toen men hem boeide, zelfde handen uit om er de handknevebjes aan te doen. Zijne aanhouling heelt in de schip- perswereld een* groote tevredenheid te weeg gebracht, daar de slachtoffers al gemeen als zeer brave menschen te boek stonden. Ook was hei nog nooit ge beurd dat een schipper op zijne reis ver moord was. Het is nog niet gemeld of het burger lijke of wel bet militaire gereebt zich met de zaak zal bezig houden. Deze week tusscheu dinsdag en woensdag nachi, zijn er dieven gekomen op de hofstede van Ivo Van Hoost, te Vijnkt. Daar Ivo een bond had, begon deze geweldig te bassen en op de deur zijns meesters te springen. Ivo. op bet gerucht, staat op en springt de deur uit, met zijnen riek, en bist zijnen hond op. Eensklaps valt het arme beest voor zijne voeten, dood geschoten. Gelukkiglijk dat Ivo door dit schot niet getroffen is. De dieven hebben niets kunnen mede- nemen dank a<u» den getrouwen hond, die er zijn leven heelt moeien voor laten. Volgens het zeggen, zouden des 's mor gends de gendarmen ter plaats geweest zijn en een onderzoek gedaan hebben. Schrikkelijk ongeluk. Dinsdag morgend begaf de landbouwer Tevels zich naar de markt van Deinze. Het was nog donker en de man ging op den tram weg. Op het grondgebied van Petegem geko nen, hoorde hij achter zicli den tram schuifelen uit volle kracht Tevels verliet op d;it gefluit de tramlijn en stapte op de kalstide. Edoch, hij moet niet ver genoeg zijn gegaan, want eenige stonden nadien, werd hij wel twintig meters ver geslin gerd door den tram de schok was zoo hevig, dat de hersens van het slachtoffer langs den kasseiweg en eenige' stappen in ee ronde verspreid lagen. De dood is oo,'< nblikkelijk geweest, l evels was rond de 60 jaar oud, en eigenaar van het bof dat bij bewoonde. Ziehier hoe hel ongeluk moet gebeurd zijn: Tevels, eenigê meters op de kas seide gegaan zijnde, ontmoette eene kar, voor welke hij wederom op zijde ging, maar ongelukkiglijk langs den kant van de tramlijn. Op dit oogenblik stoomde de tram voorbij 'en vatte den ongelukkige op de wijze die wij hooger zegden. In den nacht van zaterda? laatst hebben de konijnendieven bij den beer pastoor \:i!i Sie-Mai ia-Audenhove bun jaarlijks bezoek afgelegd. Alweer hebben zij al zijne konijnen en zijn pluimgedierte ges'olen. Het schijnt dat alles zaterdag morgend op de markt te Nederbrakel zou verkocht geweest /ijn, want men heelt er eenen groulen ledigen hak laten staan waarin alles zou gezeten hebben. De genaamde August Ardeel, ba- reelwaclner op den Staatsspoorweg, tus scheu de statiën van Bellem en llansbeke, op het grondgebied der eerst genoemde gemeente, is woensdag avond, rond 11 ure, door den laal>ten sneltrein, ko mende van Brugge, gevat en op den slag dood gebleven. Zijne vrouw, die gewoon is haren man te gemoet te gaan, telkens wanneer hij niet juist op /.ijn uur te huis komt, heeft op de baan eerst eenen zijner kloefen, daarna eene kous en eindelijk bet ver minkte lijk gevonden. Ardeel was een braaf en oppassend werkman, die zich ooit aan den drank overgafmen veronderstelt dat hij, te laai willende over de baan loopen, over de riygels zal gestronkeld hebben. De ongelukkige was nog maar 35 jaren oud en lar.t eene jonge weduwe met drie min derjarige kinderen achter en die daarbij nog in hela igwekkenden toestand ver keert. Het is te hopen dat liet Staatsbe stuur zich haar lot en dat en dat barer kinderen zal aantrekken. Nog geheel onlangs werd aan Ardeel, op eenen zondag morgend, terwijl hij in dienst en zijne vrouw naar llansbeke naar de mis was, de helft van een ge slacht varken uit de kuip ontstolen. Aftroggelarij. Over eenige dagen, kwam een vrouwspersoon in den winkel der gezusters V..., en bestelde er voor omtrent 14 fr. ellegoederen, op rekening van eene boerin uit den omtrek zij bad een briefje bij zich, dat zij zegde door de boerin geschreven te zijn met denzelf den lis., wist zij zich twee paar kloefen aan te schaffen bij C. C... Groot was de verwondering der boerin die korten tijd daarna hij de gezusters V... kwam en van niets wist. Er werd seffens eene klacht ingediend en verledene week deden de' gendarn en van Beernent met de policie van Oedelem een onderzoek in hel huis der verdachte altroggelaarster, zekere vrouw S..., van bet Oost- ol Zwarte- veld. De man deed volledige bekentenis sen en beweerde dat zijne vrouw de ge haalde voorwerpen verbrand had en ge vlucht was de zaken staan tot daar. Bloedig gevecht in het schipperskivar tier le Antwerpen. Moordpoging Eene bloedige vechtpartij die welbent de dood van een der mannen 2al voor gevolg heb ben, had woensdagnacht in het Schip perskwartier plaats. In de herberg het SchipkenNozestraat, bevonden zich ten hal' twee nog eenige personen. Anderen, die door de straat kwamen, klopten om ook nog binnen gelaten te worden. Deze lesten waren Egied S.. zijn broêr en een kameraad. De bazin uil het Schipken weigerde nog te openen en verzocht daarenboven de and ren,'die nog binnen waren, ook hare herberg te verlaten. Met tegenzin en al brommende volde den zij aan dit verzoek, doch buiten ge komen zochten zij ruzie tegen degenen die hadden aangeklopt. Een hunner, zekere D. trok zijn mes en achtervolgde de drie anderen, welke de vlucht namen. Hij achterhaalde S. en bracht hem in het wilde eene menigte steken toe. De patroon van D., zekere V. R., welke insgelijks van hel gezelsdap deel maakte ac vervolgde de twee anderen op de St Paulusplaats ontmoette Dij eenen per soon, die daar woont en juist zijne deur milde openen. Hij nam hem voor eenen der vluchtelingen, viel hem te lijve docb werd verrast door politiebeambten, die in de nabijheid de wacht hadden en op tiet gerucht waren toegesneld. Terwijl zij V. R. aanhielden, kwam de gekwetste S. aangeloopeu en deze zakte nabij bet policiebureel in elkander Hij werd opgenomen en doktor Van Hooi, die in baast geroepen was, bevond dat den ongelukkigen niet minder dan zeven steken waren toegebracht, waarvan een langs den rug de longen getroffen had. Ma de eerste verzorging werd hij naar het gasthuis gebracht terwijl V. R... ter beschikking van den procureur des ko- niugs werd gesteld. Het parket heelt de zaak in handen, kl*n m- ldt uit Aarlen dat het mobi- lier der algeschalte normaalschool bin nen kort in openbare verkoop /al gesteld worden, Zelden, zegt le Luxembourgzag men eene zoo belangrijke ineubelverkoo- piug. De opsomming der voorwerpen zou twee paginas van bet blad innemen. Het is ongeloofelijk wat al kachels met bijhoorigheden, kapstokken, bedden, nachitafels enz. er te koop zijn gesteld. Hei getijkt een waren amerikaanschen bazar. En dan zegt de plakkaart nog Eu eene groote menigte voorwerpen, te lang om te melden... In Roubaix is een nieuw getouw tentoongesteld met hetwelk men weeft zonder schietspoel. Dat getouw brengt eene weervalooze verbetering in voor bet weven. Het geeft eene besparing van 7 ten honderd in het handwerk. Allerlei stoffen, wollen stoffen, katoen of zijde met wti vermengd worden met eene onbegrijpelijke snelheid vervaardigd. Het getouw heeft eenen meter door snede, men kan er dus stukken op weven van drie meiers breed het weeli 25 cen timeters in eenen minuut dus eenen meier in 4 minuten dat is 3 vierk. met. in vier minuten of 45 v. m. per uur, voor de gewone lichte artikelen. Voor zwaro stuffen, tapijten bijvoor beeld, komt men tol verbazende hoeveel heden van duizend vierkante meters per dag van 10 uren werkens. HOLLAND. Honden. Men schrijft uit de neder- landscho provincie Noord Brabant aan De Tijd van Amsterdam Te Riethoven is geheel de gemeente in verslagenheid. Geen wonder Verle den zaterdag heeft een hond, die volgens de verklaring van den rijksveearts. De Mondt, te Breda, razende was, vijf per sonen en zeven andere honden gebeten. Van eenen der personen is hel aangezicht letterlijk opengereten de andere zijn ge beten in de armen ol beenen. o Iedereen is bang als hij eenen hond ontmoet. Niet alleen te Riethoven, maar ook in de aangrenzende gemeen ten, zijn dan ook reeds veel honden doodgeschoten. Gelukkig dat er maatregels genomen worden, om zooveel mogelijk verdere onheilen te voorkomen. Naar wij vernemen, had de eigenaar van den dollen hond niets aan het beest bespeurd, ean dat het eeu paar dagen eten geweigerd had. Men meende dat 't dier ziek was. Bij de ope ing door den veearts, bleek dat de maag niets meer bevatte dan een weinig helm. De voorzichtigheid vereischt dus van strenge maatregelen te nemen van den oogenblik dat men iets buitengewoon aan de honden bespeurt. De dichter Ten Katc. Men leest in de Tijd De. dichter Ten Kale, die. zooals men weet, woensdag zijn zeventigsten ver jaardag vierde, ontving, wijl hij sedert eenige weken lijd.mde is, de feestkom- missie, welke hem woensdag hulde kwam brengen, op zijne studeerkamer. De eere-voorzitter, onze burgemeester hu'digde zijn vriend als een grootheid in stad en land Dr Laurillard prees zijn kollega als een toovenaar in lied en taal en zang terwijl M. Hasebroek, emer. predikant zijn kolega iri een dichterlijke ontboezeming toespiak. Als blijvend huldeblijk van dezen dag overhandigde de kommissie den jubilaris een prachtig Apollobeeld, waarbij een piacht-alhum was gevoegd, met de na men der schenkers. Aan het hoofd daar van komen voor HH. MM. de koning en de koniug'en de prinses. Z. M. benoemde M. Ten Kate tot kom- mandeur in de orde van de Eikenkroon, terwijl de koningin en de prinses den ju bilaris met hare portretten vereerden. M. Ten Kate antwoordde kort op de toespraken. Hij zegde daarbij onder an dere. dat de olk, die over zijn feest hing met een luchtstraal was omzoomd, ge schoten uil hel hart zijner vrienden. DIJITSCIILAND. Zonderlinge vond. Een beenhouwer van Cobleuz heeft in de ingewanden van eenen os een gouden ring gevonden, waarop de volgende woorden gegraveerd zijn Napoleon III, Empereur 1862. De influenza, Professor Hirsch van Berlijn heeft een historisch overzicht gegeven van de influenza, waarin bij het volgende meêdeelt Het eerste verschijuen der influenza, kan opgevolgd worden tot diep in de mid deleeuwen. Zoover men metz'kerheid kan vaststellen, was liet in 1173 dat zij de eerste maal heerschte in Duiischland, Engeland en Italië. Dan volgen verslagen over de ziekte in de I4e en 15® eeuw. In de I6e eeuw zijn vier jaren genoemd waarin zij heersdte, namelijk 1540, 1557 1580 en 1593. Alsdau ook was zij over heel Europa verspreid, In later jaren nam de epidemie steeds toe, zoodat in de geneeskundige schrif ten van de 18° eeuw niet minder dan 55 verschijningen der influenza op verschil lende punten van Europa vermeld wer den. Van 1800 lot 1875 zijn er slechts 18 jaren geweest dat die ziekte niet op T een of ander punt der wereld werkte. Steeds heeft men bemerkt dat deziekte epidemisch heerschte, en ook altijd over eene groote uitgestrektheid van den aard bol. In 1781-82 beerschte zij over geheel zuidelijk A/ië en Europa, van in Clii a tot in Spanje. In 1807 en 1815 16 in Noord-Amerika. In 1830-32 bijna over geheel de werell. In 1833 over Klein- Azië, Noord-Afrika en Europ i, enz. De leste besmetting had plaats in 1874-75. ENGELAND. Pater Damiaan. De eerw. Hugh B.- Chapman, lid van den Londeuer graal- schapsraad, hield over eenige dageu in de Westminster-abdij eene redevoering over het leven en den dood van pater Damiaan, bij de leprozen van Malokai. Voor wat de voortzetting van het werk betreft, zepde M. Chapman, pater Wen- delin is thans de opvolger van pater Da miaan, en hij heeft de zorg voor de me- laatschen op zich genomen. Eene jonge roomsch katholieke dame dochter vaneen protestantschgeestelijke, wier naatn echter moet verborgen blij ven, beeft besloten baar leven aan de verzorging der leprozen toe te wij den. Zij vertrekt den 18 januari, en eens ter plaatse zal zij nooit meer terugkee- ren. OOSTENRIJK De oudste man der wereld. De oudste man der wereld schijnt een liongaarsche boer te zijn, zekere Nagy Ferenez van B.mcs. Hij is 121 jaar oud en werd gebo ren te Hedrahely. Zijne kindsheid bracht bij door op de hoeve zijner ouders, ca hij was alsdan zeer zwak van gestel. Hij kon geene hoornen vellen, geen bout klieven, noch peerden africhten, zooals zijne drie broeders, die over omtrent eene halve eeuw gestorven zijn* Zijn vader hield niet veel van hem, om dat hij slechts 't werk eerier vrouw doen kon. Op 19 jarigen ouderdom ontvvi- kelde hij zich eensklaps en werd buitengewoon sterk, zoo lat hij spoedig werk kon ver richten voor drie man. In de meimaand lest vierde Nagy de honderdste verjaring zijner eerste en leste liefde. In mei 1789 vroeg Nagy een meisje ten huwelijk en deze gaf hem het jawoord. Zij werd hem echter ongetrouw en huwde een ander. Daarop zwoer hij geene vrouwen meer le vertrouwen, en reeds heeft hij 100 jaren lang zijn woord gehouden. En inderdaad, gedurende de eeuw heeft hij niet meer met vrouwen gespro ken, dan volstrekt rioolzakelijk was. Vele veldtochten heeft hij meegemaakt maar niets heeft een grooteren indruk in zijne ziel achtergelaten dandolijk- plechligheden van Maria Tneresia in 1780. de grootste gebeurtenis van zijn le ven, zegt hij. Stoutmoedige diefstal. Uit VVee- neti wordt gemeld dat in het loterijbureel van Szegedin een allerstoutmoedigste diefstal is gepleegd. De dieven zijn in het bureel gedrongen err hebben zich meestergemaakt van de brandkast, die zij op een daartoe meege bracht rijtuig laadden en wegvoer den. De bur-eelen zijn gelegen in het mid denpunt van Szegedin, hetwelk tot de s'eden van derden rang in Hongarië be hoort. KERKELIJKE-STATEN. Gezondheid van Z. II. den Paus. Het gerucht liep zondag te Rome, dat Z. H. de Paus eene geraaktheid gekregen Ie d, en dat geheel zijne linkerzij verlamd was. Dat nieuws was gelukkig ongegrond. Maandag morgend heeft Z. H. zelf de H. Communie gegeven aan al de wereldlijke leden van zijn Hof en ze toegelaten zijne H. Mis bij te wonen. De H. Vader heeft aan de armen van Rome als kerstgeschenk doen uildeelen 30,000 lire en voor 14,000 lire aan bed den en beddegoed. MEXIKO. Vreeselijke misdaad. De dagbladen van Mexiko maken melding van eene vreeselijke misdaad gepleegd den 4 De cember in een franscli handelshuis, op M. Henry Jean, eigenaar van het nieuwig heden magnzijn Progreso, le Mexico. De misdaad werd gepleegd rond 9 ure 's avonds, toen de bestuurders van bet huis en de bedienden aan tafel zaten. Opeens, en zonder dat hij verwacht was, kwam zekere Jean Ponson. een der be dienden, in de eetzaal hij trok eene pis tool uit den zak, legde op eenige centi meters afstand langs achter aan op M. Jean en loste een schot. Het slachtoffer rolde op den grond. Daarop richtte de moordenaar zijn wa pen op M. Pagan, maar M. Gilly greep zij en arm vast om het schot afte leiden. Reeds had de. misdadiger willen schie ten. maar het schot was niet afgegaan. Toen Jean Ponson ontwapend was nam hij de vlucht, Spoedig echter waren de toeschouwers van dit drama van hun ne verbazing teruggekeerd zij vervolg, den den misdadiger en hielden hem dan ook weldra aan. Ponson bood geen weêrstand. Het is een jongeling van 24 jaren, geboren te Bassou, in Frankrijk, Hij was nu zes weken geleden in Mexiko aangekomen uit Manchester, waar hij een der eige naars van ileu Progreso. M. Pagan, ge kend had. die hem eene plaats van verkooper in het rnagaziju had aangebo den. M, Pagan had hem nu verzocht eene andereplaats tezoeken, maar hem tevens uilgeuoodigd in het huis te blijven wonen en eten. Ponson had gevraagd of die wegzending onteerend was en toen men hem neen geantwoord had, scheen hij voldaan. Hij nam zijne gewone maaltijden in den Progreso, maar doodde 's avonds zij'.ert patroon. De mis^adigor bakent alles hij zegt dal hij met vooibo/achien rade gehan deld heeft, wegens de slechte behande ling, die bij had moeten verduren. Die misdaad heelt ouder de fransche bevolking van Mexico veel opschudding veroorzaakt.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2