NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. DRIJ JAGERS. Donderdag 9 Januari 1890, 10 centiemen per nummer, Jaar, N° -2428 ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Schouwburg der Beurs. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqae Saam. AF.I.ST 8 JANUARI, 1890. De XIX6 Siècle verneemt uit Weenen dat aartshertog Karl-Ludwig, broêr van den keizer, afstand zal doen van zijne rechten op den troon ten voor- deele van zijnen zoon Franz, en dat de keizer spoedig daarna zelf van den troon zal afstand doen. M. Gladstone en de biecht. Eene zonderlinge kwestie, die vooral ons, katholieken, aanbelangt, lokt tegenwoor dig eene polemiek uit in de engelsche pers. Uit een schrijven van M. Gladstone aan den uitgever van Merry England blijkt, dal hij wel degelijk aan den lestgenoem- de verlof heeft gegeven tot hei herdruk ken van zijn artikel over Ellen Middlenton een artikel waarin hij zich min of meer rechtstreeks een voorstander verklaart van den biechtstoel. Een gedeelte der engelsche pers had namelijk beweerd dat de uitgever het bewuste artikel bad laten drukken, zon der toelating van den beroemden schrij ver. Door zijn antwoord slaat M. Gladstone die beweeringen den bodem in en ver klaart hij dus bij zijn gedacht te blijven over de biecht. Deze zienswijze van eenen Auglikaan verdient wel onze aandacht. De houding van M. Parnell. Meer dan ooit zijn thans de oogen op M. Par nell gericht. De Freeman's Journal verklaart te kun nen logenstraffen dat M, Parnell zou voornemens zijn, zijnen aanval uit te stellen tegen den Times en bijgevolg tegen de regeering, die de meêpliohtige was in de samenzweering, welke met de zelf moord van Pigott in het water viel. M. Parnell zal van de eerste de beste gelegenheid gebruik maken, om heel die zaak voor het Parlement te brengen. In het echtbreuk-proces O'Shea zal M Parnell andermaal verdedigd worden door zijnen beroemden advokaat in het Ttmes-proces, sir Charles Russelle. Men weet dat deze wereldbekende rechtsgeleerde Pigott letterlijk in de klem bracht, om er de waarheid uit te halen, en men verwacht er zich nu aan, dat hetzelfde met kapitein O'Shea zal geschie den. Men is vooral ongeduldig om licht te zien schijnen inde betrekkingen tusschen M. O'Shea en M.Houston, van den Times. M. Parnell is overtuigd dat kapitein O'Shea nog geerne zou gewacht hebben alvorens zijne vraag tot echtscheiding in (6e Vervolg.) En inderdaad had de wildernis haar duister aanzien weder aangenomen de bladen der pop— polieren ruischtcn in de avondlucht en de onder gaande zou begon het water des vloeds krachtiger te kleuren, in de verte door de boomen was de even nog zoo gerucht! alle plein slechts nog eene wij le zandvlakte, zoa rustig als de spiegel eens meirs. Nu, wat denkt gij, Pcpe zij zijn nu nog zeventien, sprak de Canadicr. Als zij maar zeventien zijn antwoordde Pcpe, dan zog ik waarlijk niet, dat wij met hen niet klaar zullen komen maar indien zij verster king ontvangen Dat moeien wij afwachten. Het is een schrik kclijk uitzicht, maar ons leven ligt in Gods hand, sprak Bois-Rosc, die weer op zijne bezorgenis terug kwam. De Canadier koelde weer den gloeienden schedel das gekwetsten door eene vernieuwde beiprinking te dienen, maar dat zijne vrienden hem daartoe gedwongen hebben, door heel de zaak in den Evening News ruchtbaar te maden. Wat het proces van schaêvergoeding aangaat, door M. Parnell legen den Times ingespannen, het is ingeschreven onder n. 43 op de rol van den zittijd, die vrijdag aanstaande begint. Er zal dus binnen kort eene uitspraak plaats heb ben. Dit zal het eerste deel zijn van het groote politieke drama, in drie bedrij ven, waarvan M. Parnell de hoofdrol speelt, en heel de beschaafde wereld de toeschouwer is. De Paix hekelt met veel grond, het schrift dat generaal Brialmont heeft uit gegeven het blad wijst aan hoe deze generaal gedurig verandert van stelsel Inderdaad, M. Brialmont heeft zijne plannen der forten tcenemaal gewijzigd. Wij hebben hem de aarden wallen hoe ren vooruiUetten, met simpele giacht, zonder een enkelen steen, 't Was in den tijd toen hij met zijnen geassocieerde, M. Keiler, voorstelde, totaal kosteloos, de groote omheining van Antwerpen te maken, tegen het afstaan van de kleine spaansche omheining. Hel gouvernement zou hun niets te betalen hebben, omdat de onderneming hun millioeuen genoeg zou hebben opgebracht. Men begon met forten te maken met open keel, aan den kant der stad, 't geen millioenen kostte maar dit schoone werk werd weldra afgebroken en vervan gen door zware forten, gesloten langs alle kanten. Dan kwam het stelsel van van daag met de binnenwaartsche citadellen, niet uitgestrekt noch veilig genoeg sedert de twee prachtige citadellen, Noord en Zuid, worden afgebroken. Men moest dus nog eenige citadellen hebben te Mechelen, Lier, misschien tot Gheei toe, ten einde de millioenen duit- sche en fransche soldaten te beletten onze handelsstad nabij te komen. Let op dat dit alles gemaakt, ontmaakt eu weêr gemaakt wordt met goedkeuring van M. Brialmont, wiens omwandelende en vruchtbare weienscliap ongelukkig heel kostbaar ons nog andere verras singen voorbereidt. Laat ons eene groote ledigte aan- toonen in hel al te veel geroemde boek er slaat geen woord in over het bombar dement van Antwerpen, zoo gemakkelijk zoo onvermijdelijk van op verscheidene uren afstand, al te ver voor onze zwakke kaï.ons. Deskundigen verzekeren ons dat de nuttige diacht der vijandelijke bommen zóódanig is, dat Antwerpen zal afgebra d zijn vóór dat wij een enkelen aanvaller te lijf kunnen komen. met frisch water, en de ongelukkige, die eene oogcnblikkeljjkc verlichting gevoelde, was zoo door genioeds opgewondenheid en bloedverlies vei zwakt, dat hij in ccnen der dood gelijken slaap verzonk. Nu, willen wij aan onzen toestand denken zegde de Canadier en eene verschansing maken, die wat beter aan de kogels of pijlen we derstaat, al deze beweeglijke omheining van bla deren en riet. Hebt gij gelald, hoe voel geweeren de Indianen hebben Zeven, indien ik mij niet bedrieg, ant woordde dc vroegere wildjagcr. Er zijn er dan tien, van wien men weinig te vrcezen heeft, Laut zien, deze honden konnen ons op i lit vlot noch van de rechte noch van dc linke zijde aangrijpen, daar zij den stroom volgen moeten. Men mag zich dan maar op eenen aanval van de beide oevers verwachten, want wellicht hebben zij ccnen omwe gemaakt, om over den vloed tc zetten, en ons tusschen twee vuren te nemen. De kant, die tegenover den oever lag, waarop dc lndiaansche krijgers verschenen waren, was toereikend met overgroote wortels, die als spaan sche ruiters of schanspalen omhoog staken, ver dedigd maar dc kant, waarop waarschijnlijk de aanval wreér beginnen zou, was maar met eene dichte doch weinig wederstand biedende omhei ning van riet en wilgscheuten omgeven. Jubelfeest, Wat het karakter der feesten betreft, die ter gedachtenis van de 25e verjaring der regeering van Leopold II zouden ge vierd worden, daarover is nog niets be slist. Alles wat ik weet is, dat het ministerie niet voornemens is groote sommen uit te geven, in het ui/sluitend belang van Brussel. De onvoorziene uitgaven, welke men zal moeten doen om het paleis van Lae- ken te herbouwen, pleiten nog in het voordeel van het stelsel van spaarzaam heid, door het konsefvatief gouverne ment ingevoerd. Onlangs nog heeft M. Beernaert ver klaard dat hij in geene enkele nieuwe uitgaaf zou toestemmen, die niet door eene onbetwistbare noodzakelijkheid zou gerechtveerdigd worden. (Bez. Corresp. Handelsblad.) STERFGEVALLEN. De katholieke partij komt het verlies te ondergaan van een harer leden der Kamer graat de Liedekerke-Beaufort, volksvertegenwoordiger van het arron dissement üinant, is den 5 dezer over leden. Uit Brussel meldt men 't overlijden der echtgenoote van M. Frère-Orban, staats minister. Te Berlijn is gisteren dijnsdag om 4 u. 40 m. des namiddags overleden keizerin Augusta weduwe van keizer Wilhelm. De Schouwburg van de Beurs te Brussel is maandag nacht tusschen 3 1/2 en 5 uren gausch in asch gelegd dooi eenen brand die zich zoo bliksemsnel verspreidde dat de pompiers, toen zij ter plaats kwamen, vooreenen reuzachiigen vuuroven stonden zij konden slechts er aan denken zoo goed mogelijk den brand te bepalen. Rond 5 1/2 u. was geheel het midden gedeelte van de stad door de gloeiende klaarte van den brand verlicht. Van ver schillende punten van hel hoogste der stad, zag men eene aanzienlijke vuurko lom die naar de lucht eenen regen van gouden sprenkels uitbraakte. Er viel niet aan te twijfelen. De koe pel van den schouwburg der Beurs loonde wel dat het daar was dat het vuur woedde Door dc niet gewone kracht zijner armen kon dc Canadier met Pepe's hulp van de beide uitein den des eiland?, die stroomopwaarts cn stroomaf waarts lagen, eenige groote drooge takkeu en pas aangezwommen boomstammen aftrekken. Eenige stonden waren voor de twee behendige jagers toereikend, om dc zwakste en bedrcigdste zijden met ene grove, doch vaste besciiansing tc ver zien, die den verdediger des eilands meer dan eene doodelijkc wonde kon sparen. Ziel gij, Fabian, sprak Bois-Rosc, ach ter deze boomstammen zult gij cveu zoo zeker liggen, als in eene vesting van stee nan. Gij staat nu enkel aan dc kogels bloot, die misschien van 'den top der boomen aan den oever op ous kunnen afgeschoten worden maar ik zal nu zien, dat geen dier gevlccschde duivels den top bereikt. De Canadier wreef zich de banden van genoe gen, dat bij tusschen Fabian en de dood een vol doenden scheidspaal bad gesteld, cu wees hem, zijnen post aan achter de meest verzekerde plaats Hebt gij wel bemerkt, Pepe, vroeg Bois. r0sc, hoe lij iedere pooging die wij aanwenden, om eenen tak of houtblok af te trekken, het eiland tot op den grond beefde V Ja wel, zegde Pcpe men hadde kunnen gclooven, dat het van zijnen grond ging losscheu ren en ons met den stroom ging voortvoeren. De twee jagers voelden nogtans, dat liet oogen blik des gevaar* naderde en de wapenstilstand ten 300 PERSONEN IN GEVAAR. Men weet dat de schouwburg in kwes tie tusschen een overgrooten blok wo ningen staat. Het Central Hotel, wiens bijzonderste gevel op de Beursplaais gelegen is, is geleund tegen den schouwburg die slechts eenen gevel heelt. Het gelijk vloers van hel gebouw van den schouw burg is in eene reeks kleine magazijnen verdeeld. Tusschen den bijzondersten ingang van den schouwburg in de straat Oris en het Central Hotel, is er nog een groot magazijn van labaken cigaren en eene brouwerij-Bodega. Langs den kant van de straat Paul Devaux, tusschen den ingang van den schouwburg en het Central Hotel, staat er een winkeltje waar men bier, wijnen en likeuren verkoopt. Rechts van den ingang van den schouwburg, staat er er eenen blok van een tiental huizen die rechtstreeks tegen den schouwburg leu nen. Al deze huizen zijn zeer hoog en bijgevolg bewoond door zeer talrijke huurders 250 to« 300 personen ten minste, zegt men. Men begrijpt de uilgestrektheid van het gevaar dat al deze meuschen liepen. Maai de bouw van den schouwburg was om ringd door dikke muren die geheel en gansch den schouwburg van bet Hotel Central van den eenen kant en van ver scheidene huizen van de straat Paul Devaux en van de straat van de Viscti- ve'-koopers van den anderen kant scheid den. Dank zij deze ligging, hebben de pompiers het vuur in zijnen oorsprong kunnen blusscheu en maken dat de schouwburg alleen brandde. Men is gansch meester van het vuur. De pompiers zijn er in gelukt al de aan palende gebouwen te vrijwaren. REDDING DES PORT1ERS&HUISGEZIN. Het noodsein werd maar zeer laat ge geven en de schouwburg slood reeds gansch in vlam en in vuur wanneer de pompiers aangekomen zijn. Een inwoner van de Vischverkooperstraat, die opge staan was, om te zien of zijn zieken vader niets noodig had, had hel gedacht eenen oogslag naar het venster te wer pen. Hij was verbaasd van de kelder- luchtgaten van den schouwburg met eenen rooden gloed verlicht te zien en vau er eenen dikken rook te zien uitstij gen. Maar het brandt daar binnen, roept hij uit. II ij keek naar de horlogle. Het was 5 u. 45. Hij liep naar de poort van den schouwburg van de Vischverkooperstraat gaan bellen. De poortier sliep geheel rustig eu peisde geenszins op bet gevaar dat tieui eu zijn huisgezin bedreigde. Op de herhaalde belklanken die hem uit zijnen slaap wekten, stond de arme poortier op en, zich naar den trap bege vende om te gaan opendoen, werd hij verstikt door den rook en raadde aan den hevigen gloed die den gang, welke einde liep, om voor eenen langen, doodclijken kamp plaa>s te maken. De Canadier bcvool daarom zijne twee gezellen hunnen voorraad te sparen hij gaf Fabian ceni c onderrichtingen om juister te mikken, en drukte innig de hand des Spanjaards, die den druk zwij gend beantwoordde. Nadat die uitstorting der men- sshelijkc zwakheid volbracht was, begav. n zich de verdedigers des eilands zwijgend naar hunne pos ten met cenc kalmte die voorwaar geen iudiaan in hoogcren graad zou getoond hebben. Eenige oogenblikkcn vergingen, waarin dc moci- clijksle adem des gekwetsten, het kletsen des wa ters legen het vlot, dat zijnen loop hinderend tegenhield, het eenig gerucht was, dat de diepe stilte der natuur en den tijd onderbreekt, wanneer dc zon wil ondergaan. De oppervlakte des vloeds, de toppen der aan den oever groeiende poppelbooinen, dc oever zelf en zijne rictbossehen, niets ontging der opmerk zame onderzoeking der jagers, want de nacht met het achterhoud iu zijn gevolg brak weldra aan. Dat is de stond, waarop die duivels hunne strikken leggen, sprak Bois IWó ernstig, de stond waarop die mcnschelijkc tigers ronddwalen cn naar buit zoelte n. Niemand antwoordde op die woorden des Cana- di'jrs, die eer een luid uitgesproken gedacht wa ren, dan eene waarschuwing, om op zijne hoede te zijn. naar het tooneul leidt, verlichtte, dat de schouwburg brande Hi.' hield zich aan stonds bezig met zijne oude moeder,zijne vrouw en kinders te redden die de in woners van de Vischverkoopperstraat in hunne armen wegbrachten. HET NOODSEIN. Het was 3 uren en eenige minuten wanneer liet noodsein gegeven werd. Het vuur heeft aanstonds overgroote uitbreidingen genomen. Van uit de kel ders gekomen, heeft hel zich aan het tooneel met eene vreeselijke bliksem snelheid meègedeeld. Ten 3 u. 25, zag men overgroote vlammen uit de vensters stijgen wier ruilen verbrijzeld werden. En weldra was de brand algemeen. Seffens waren de pompiers met hunne werktuigen toegeloopen. DE WANHOOP VAN M. DE LUYCK, M. De Luyck, eigenaar van den schouwburgen van de omstaande hui zen, werd ten 3 4/2 u. verwittigd en aanstonds was hij toegeloopen ten prooi aan eene schrikkelijke ontroering. Ik ben geruineer-i. riep de ongélukkige uit. De schouwburg is verzekerd, maar er zijn voor 400,000 fr. materialen, versie ringen, kosiumen en aanhoorighedeo die niet verzekerd zijn. En dat alles is verlo ren. De ongelukkige eigenaar weende als een kind. DE REDDINGSWERKEN. Iedereen rond den schouwburg was weldra te been en spoedig werden de reddingswerken ingericht en vooruitge- zèt. Noglhans was de eerste uur vol schrik en verbazing. Elketn vluchtte half gekleed. Gelukkiglijk werden er geene onvoor zichtigheden begaan en zijn er geene ongelukken te betreuren. Te vergeefs viel men den brandenden vuuroven van den schouwburg langs alle kanten aan. Te vergeefs werden er gan- sche stroomen water op het vuur gego ten. Zetels, logien, de twee balkoeu en de zitplaatsen staan weldra in vuur en vlam. Daarom werden al de pogingen gewend om dc aanpalende huizen te redden. Men gelukte erin. Intusschen vielen de gebouwen van den schouwburg met vreeselijk gekraak in. Ten 5 u. 45 was men geheel en gansch het vuur meester. De zaal van den schouwburg is maar een hoop rookende puinen meer. De koepel die 27 meiers hoog was,is gansch ingevallen. De oorzaken van den brand zijn nog onbekend. Iets wat zeker is, 'i is dat het vuur begonnen is onder het tooneel dat aanstonds als stroo vuur vatte. Al de kleederen en de kleerkas van de kunste naars zijn vernield. Intusschen werd dc schaduwe dichter en dichter. De aan den oever groeieudcn struiken begonnen die zonderlinge vornten aan te nemen, welke het onvaste licht der schemering aan de voorwerpen op liet vrije veld leent. liet groen der hoornen ontving cenc zwarte kleur, maar de gewoonte had de beide jagers, den Canadier Co den Spanjaard, het doordringend oog der Indianen gegeven, cn niets kon hij de waak zaamheid. die zij ontvouwden, hunne geoefende zinnen bedriegen. Pepc, begon de jager met slillc stem, atsuf piotteling het verwachte gevaar voor hem stond, komt liet u niet voor, als of dat boschje daarginder cn hij wees met den vinger op een w ilgcnbosch, zijne vormen veranderd heeft en breeder geworden is Ja, antwoordde dc Spanjaard, die strui- k' n hebben hunne vormen veranderd. Zie eens, Fabian,voer de Canadier voort, gij hebt het doordringend oog, dat ik in uwen ouderdom bezat, denkt gij niet, dal aan den wil genbosch, aan zijne uiterste linker zijd -, dc hlude- ren zich niet meer in den zelfden toestond bevin den, als do bladeren onder aai: den stam, waar het zap hun voedsel toevoert De jongeling boog stil het riet van een cn zag mei|opmerkzaam oog naar heldoor Bois-Kusc aan gewezen punt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1