Ze weigeren de tentoonstelling te ondersteunen, enkel uit partijschap. Wat eerlijke pers Landverhuizing. Het getal der verlanders, dat sedert eenige maanden scheen te verminderen, begint weder aan te groeien. Alle jaren kan men overigens hel zelfde bemerken. Gedurende den zomer vertrekt men zel den naar de ver afgelegene landen, het leven is dan gemakkelijker en het werk overvloedig, 's Winters gaat het geheel anders het werkvolk in 't algemeen heeft dan moeilijk leven, te dikwijls ge beurt het dat het werk ontbreekt en 't is dan, door den nood gedwongen dat me nige arme werklieden het uitwijken aan zien als de eenige middel om een be'er levensbeslaan te vinden. Het is hij duizenden dat de menschen hunne geboorteplaats verlaten om in Amerika en meestendeels in de Argen- tijnsche Republiek, te gaan wonen Deze verhuizing heeft de bezorgdheid vau veel mt-nschlieveude herten opge wekt en zoo is 't dat de St. i aphaëlsver- eenigimj gesticht is, met het doel van de bescherming der uitwijkelinge-.; alwie die arme menschen tol Antwerpen of el- gie, ders heeft zien te schepe gaan moet be kennen dat zij zulke bescherming waar lijk, van doen hebben. In de haven waar zij inschepen, loert eene wolk roofvogels op de uitwijkelin gen. Wanneer zij aan boord komen, zijn de landverhuizers nog vau alles berooid. Niemand heeft lien met raad bijgestaan en misschien hebben zij zelfs niets om hen 's nachts te dekk. n Eindelijk, na weken lijdens is men de haven van een nieuw land binnengevaren. Maar daar beginne^ de grootste gevaren voor de landverhuizers. Alles is vreemd voor die ongelukkigen en daar. gelijk in alle ste den en nog bijzonderlijk in de zeehaven, vindt men menschen die er op uit zijn om de laatste stuivers der vreemdelingen le ontrooven. De St. Raphaëlsvereenigïng wil den uit wijkeling in de verscheidene omstandig heden, die hij meest te vreezet; heeft, ter hulpe komen. Door hare leden ©1 hare vertegenwoordigers geeft zij goeden raad aan de uitwijkelingen zoo wel eer zij ver trekken als wanneer zij in hun nieuw va derland aankomen. 't En is niette verwonderen dat die schoono maatschappij veel bijval vindt in alle standen der samenleving. Hunne Hoogweerdigheden de bissr.hoppen, wan neer zij in den loop der maand septem ber 1889 te Mechelen bijeenkwamen keurden liet werk goed en bevolen het eenpartglijk aan de milddadigheid der ge- loovigen. Te Brugge, gelijk in de andere steden van het land, bestaat er een berek.dat hem mei het aanwerven van nieuwe le den bezig houdt. Üe eerleden betalen tien frank 's jaars de werkende leden vijf frank en de gewone leden alleenlijk een frank. Wij twijfelen er niet aan of de mild dadige bevolking van overal zal het als eene eer aanzien van iets bij te brengen tot den bloei van div goede werk, dat uit- sluitelijk ingericht is ten voordeole van het volk. De Dronkenschap. Wie zich als mensch verheven acht Ver boven dier, dal in het slijk Zijn gansch bestaan heeft doorgebracht Wie zich begaafd en redelijk Als schepsel Gods gedragen wil, Bewust va;-, zijn verheven roep. Hij worde niet als Jesabel Verslonden door een hondentroep. Van al de driften, veel in tal, Brengt warelijk de dronkeuschap Den mensch gewis tot zijnen val Met ongemeten reuzenstap Een drilt, die gij vergeefs bestrijdt, Zoo niet dees spreuk uw voorhoofd merk De Zondagrust den Heer gewijd, Niet in de t»roeg, maar in de kerk Niet bluffen tusschen pot en pint Uw plaats is in uw huisgezin, Hel welzijn van uw vrouw en kind Neemt zelfs uw ledige uren in Het schepsel aan den drank verslaafd, Het zij dau werkman, burger, vorst, Proeft in het nat, dat nimmer laaft. Den voorsmaak van een eeuwgen dorst. Hij daalt van iaag tot lager af, En wordt gelijk bet reedloos zwijn, Vtreert in korenslijk en draf Den Genesis van brandewijn. Hij is de beul van vrouw en kroost, Houdt er een beulenknecht op na Hij zoekt steeds in de kroeg zijn troost, L'e zellmoord is zijn Omega. Karei Quaedvlieg. Onafhankelijke Hasselt. Ka-inonik Massé,deed in eene roerende en treffende aanspraak, de opdracht, welke door Z. lloogw. den bisschop wel sprekend beantwoord werd hij bewon derde liet schoone kunstwerk, rijk met paarlen en gesteenten bezel en looide den naam van zijnen ouden stadgenoot M* Hendrik van Severen, die ze verveerdigd had. Deze mijter mag een waar meesterstuk, volgens de oude kerkelijke kunst, ge noemd worden. De sneê beslaat in eenen vijfhoek in den romaanschen stijl opge vat geheel d grond is mei kostbare, peerlen van alle kleur bezaaid, waaruil bloemen te voorschijn komen met rijke gesteenten bezet. Op den voor- en ach terkant, treft men een rondvormig schild aan, dut de naam Jesus draagt en zin speelt op de spreuk van liet bisschoppe lijk wapenbord van den prelaat, waaron- eer men de woorden Vivat Jesus aan treft. Boven dit schild is eene kroon ge werkt, rijk met gesteenten versierd. Nu is het bepaald vastgesteld dat op den 27 dezar maand de plechtige bis schopzalving van Mgr Siillemaus in de hoofdkerk van St-Bavo, te Gent, zal plaats hebben. Zijne Eminentie Mgr Goossens zal de wijding voltrekken, bij gestaan door al de bisschoppen van BA- - Aalst. Gedurende 't verloo^ pen jaar 48«9 werden in onze stad 87" geboorten en 535 overlijdens bestaiigd de geboorten overtroffen dus de sterfge vallen met 335. Gedurende 't zeilde jaar kwamen zich alhier 977 personen met der woon vesli- tigen en 824 verlieten ons dus 153 meer j nJK geiea. Een zolder, waarop veel graan stond, is ingestuikt; een werkman, zekere Fraucies Coucke werd onder het graan begraven en waarschijnlijk op den slag gedood. Een andere werkman, zekere Goeminne, die daar ook werkte men werkt daar dag en nacht is gelukkig- Het was twee ure van den morgend, i toen men van onder de zakken het lijk ingekomen dan uitgegaan. Op 31 December 1889 beliep de bevol- j _haa|d vau hel ongelukkig slac king onzer stad tot 21,381 zielen. Met de j toffe), dal eene weduwe achterlaat met on wil p drie kinderen, waarvan hel oudste maar In de kathedraal van St Bavo werkt men reeds volop aan de stellaadjen op liet hooge koor, waar Je geestelijke en wereldlijke overheden en andere genoo- digden zullen plaats nemen. Kurtom, deze plechtigheid zal een grootsch en verheven karakter hebben, zooals de katholieke godsdienst alleen in staat is er eene voor liet oog van den aanschouwer te vertoonen. Wijding van Mgr. Stillemans. Om den dag der wijding van Mgr den Bisschop voor goed vast te stellen, wacht men naar brieven uit Rome die bij het ter pers leggen van de Godsdienstige iVeek nog niet zijn aangekomen. Wij zullen per bijzonder bulleliju aan onze lezers bet verwachte officieel nieuws zoohaast mo gelijk medcdeelcn. (Godsdienstige week). Wij hebben in ons vorig nummer me degedeeld dat M. Janson een wetsvoor stel beeft ueêrgelegd tot regeling van 't aanslaande volkstelling zullen wij de 25 duizend zielen bereiken, 't welk tol gevolg zal hebben dat wij in eenen lioo geren rang voor de personeele belasting zullen vallen. Nu heden betalen wij voor deuren en vensters gelijkvloers en vensters der eerste verdieping in princi paal Ir. 1.30 en dan zullen wij fr. 1.80 te betalen hel ben, dus 50 centiemen ver meerdering. Wij zijn verzekerd dat de liberalen, even als vroeger T geval is ge weest voor de patenten, weer eens /.uilen beweren dal deze verzwaring der perso neele belasting aan ons Stedelijk BfS'uur te wijten is, maar wij zullen er bij wezen als 't God belieft, om de liberale logen en las'ertougen zoo kort mogelijk al te knippen. Aalst. Lieldadigheids Concert. Op zun.iag26 janu iri aan slaande, zal de Koonnu-tscliappij St* Cecilia. een liefdadigheidsconcert geven, ten v oordeeleder armen ondersteund door liet Bureel van Weldadigheid. Hei Con cert zal plaats hebben ter Groote Feest zaal van T Stadhuis. Prijzen der plaatsen 2 fr. en 1 fr. Donderdag voormiddag is te Den- derhautem, wijk Anderbroeek, aan de grensscheiding van deze gemeente en Haeltert, de herberg Hel Zwingeleer- ken, in assche gelegd. Des namiddags onderging een drijwoonst, gestaan te Haeltert, op den Bril, 't zelfde lot. Ainove. Bij drukfeil hebben wij donderdag aangekondigd dal de voor dracht te houden te Ninove, ten lokale De Keizer, zou plaats hebben op zon dag 29 januari. 't Is morgen zondag 19 januari, dat deze voordracht zal gehouden worden. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 19 JANUARI 1890. 10 centiemen de nummer. I INHOUD Teokenitigen De brand W.rk in lip koolmiiuen. i «au dtu Bcuisschouwburt' ie Brussel. Art i bepaaU dat de duur van den De brand van be,besteel vau Laben d„ dag Men schrijft uit St Nicolaas 15 januari 1890, aan 'l Handelsblad van Antwerpen. Woensdag namiddag, ten 3 ure, begaf er zich een gezantschap van 26 proles- sors en oud-professors van het Klein Seminarie onzer stad naar het bisdom van Gent om Z. H. Mgr Slillemans, den nieuwbenoemden bisschop, den prachti dee mijier aan te bieden, geborduurd in bet buis Van Severen, alhier. Deze gift werd geschonken door 40 nriesters welke allen met den nieuwen prelaat in 't collegie van Sinl-Nikulaas als leeraars gediend hebben. Aan bel hoofd van dit gezantschap stonden de zeer eerw. hh. Massé, thans superior, opvolger van L. H., de kano- nikken Nobels en Maiteus, met pastoor Claeys. werkdag tot 40 uren zal beloopen, ten voorloopigen titel voor twee jaren, zonder hindernis voor de bepalingen, wrlke den arbeid der vrouwen, jonge lieden en kindereu regelen in de nijver- heidsgestichien, KIESKRONIJK. De katholieke associatie van Dinant heeft de kandidatuur van M. J. de Mout- peilier, provinciaalraadslid, aangenomen voor de kamerkiezing van 29 dezer. Te Namen hebbeu de liberalen bevel omvangen inde senaatkiezing, ter ver vanging van M. de Bruges de Gerpinnes, een kandidaat te stellen. Het schijnt dat advokaat Lemaitre, scnoonzoon van burgemeester Cuvelier, als slachtoffer is aangeduid. Volkskamer. M. Beemaert, minister van financiënlegde een wets ontwerp neêr betrekkelijk de stichting, ter gelegenheid van hel zilveren regeerings- jubilé van Z. M. Leopold II, van eene kas van voorziening en hulp ten voordeele der slachtoffers van het werk. De werk lieden die aan een ongeluk geraken zullen door deze kas ondersteund worden. De vergadering hield zich voor 't ove rige onledig met het wetsontwerp op l hoogere ouderwijs. In zitting van \rijdag ontwikkelde M. Janson zijn wetsvoorstel betrekkelijk den duur van den werkdag in de koolmijnen. Het wetsvoorstel werd in overweging genomen. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H.DeT. te B. fr. 6,00 over 1889. Allerhande nieuws. Boterranrkt. Heden zaterdag werden 967 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7730 kilogr. Prijs 72 a 84. De Bond dor Katho lieke Bekwaainbeidskie- icci'8 van Aalst zal, op Zondag 19 Januari 1«9Ü. uin 5 1/2 ure 's avonds ter Stedelijke Schouwburgzaal, aan zijne leden en hunne familie een Luister rijk Avondfeest aanbieden. Twee Blijspelen, zullen opgevoerd worden, namelijk, 1°« 24 uren fabrikant en 2* Hel verloren schaap Verder orkest, tweezang en alleenzang. De katholieke kiezers vreemd aan den Bond worden tol het feest uitgenoodigd, doch zullen een inkomgeld van o0 cen tiemen te betalen hebben. Ous Stedelijk Bestuur heeft, donder dag 11. in openbare verkooping aange, kocht mits de som van fr. j7,680 een huis en erve afhangende van de nalaten schap des heeren Van de Sande Jacobus, gestaan in de Vrijheidstraat, neven de stedelijke lagere Jongensschool en thans bwoond door den heer Aug. Vu" Veegaete. Dees aangekochte huis zal dienen tot woning van den heer Bestierder der school. De hedendaagscbe woning van Jen lieer Reyuiers, zal lol vermeerdering der klassen grill uikl worden.In deze aa koop komen Staal en Provincie voor vtjl zesde dealen tuescben. kerk koninklijke eetzaaltegenwoordig uitzicht van den voorgevel van het paleis de zuilenrij waarin men de overblijfsels van Mej. Drancourt ontdekt heeft.—Tusschen twee Oceanen bij hel uitgaan der van Uemerara. Ferreol. TEKST Kronijk der week. Fortu" natus' beurs en zijn wenschhoedeken (vervolg) Het grieksche profiel. Antonia (vervolg). Weerkundige waar nemingen Geduld. Onze platen. Ditjes en datjes. Raadels. Ferreol. De zaak tusschen de verzekerings maatschappijen en hetafgebrar.de kasteel van Laekeu is geregeld. De koning heeft de sommen ontvangen, welke in de polissen waren overeengekomen. De koningin, die haar kunstkabinet zooveel mogelijk zoekt te herstellen, heelt reeds belangrijke aankoopen van akwarjjllen gedaan. Een brutale kerel.— Woensdag na,'-hl had er nabij eene herberg, Chasse Royale, le Etterbeek, een woest tooneel plaats. Zekere M wonende in de Kasteel straat, een vechtersbaas, kwam 's avonds in die herberg, en vond daar een zijner geburen, zekere V., dien hij, naar het schijnt, een hevigen haal toedraagt. M. was dronken. Weldra ontstond twist, zoo dat de herbergier ze huiten stak. Nauwelijks op den weg sprong de dronkaard ats een wilde op V., wierp hem ten gronde, overlaadde hem mei stokslagen en voetstampen, alsdan de vlucht. Dc smartkreten van V. werden ge hoord door den baas der herberg, die reeds te bed was hij stond op en vond den man hevig gekwetst op den grond liggende en bijna geen teeken van leven meer gevende. De policie werd verwittigd en V. werd haastig naar bel hospitaal gebracht, waar men bevond dat hij talrijke wonden had en verscheidene zijner ribben gebroken waren. Zijn toestand is wanhopig. Het parket is ter plaats geweest en heelt een mandaat van aanhouding tegen M. uitgeveerdigd. Later heelt men hen; vastgenomen in eene herberg, waar rustig zat le drinken. Een tamelijk belangrijke juweelen dielstal is gepleegd hij Mad. De Cuyper. 22, Nieuwe Graanmarkt te Brussel. Eei werkman had eenigee herstellingen ge daan, en toen M. De Cuyper woensdag eeue schud van hare spiegelkas wilde openen, bemerkte ij dat deze openge broken was en men er voor omtrent 1400 fr. juweelen uit gestolen had. Een bundel titels, die in de zeilde schuif lag. was onaangeroerd. De vermoedens viele aanstonds op den werkman, die juist sinds maandag verdwenen was, na zijne schulden betaald (e hebben. Z. H. de Paus heeft, naar wij lezen in den Rotierdamschen Maasbode, aan katholieke universiteit te Leuven, ondersteuning in de kosten der oprich ting van een instituut voor hoogere philosoplue, de som van 150,UÜ0 lr. ge schonken. In den nacht van dinsdag tol woens- dag is een ongeluk te Deynze g«-beurd s eeue bloempelderij, staande langs I groote haan naar Gent. omtrent 11 jaren telt. Een oud kunstje werd dezer dagen door twee Italianen op voortreffelijke wijze gespeeld, maar het zal hun zuur opbreken. Een landverhuizer werd nabij de statie te Antwerpen aangesproken door twee Italianen, die hem wijsmaakten dat zij, even als hij, uaar Amerika gingen en hem voorstelden elkander gezelschap te houden. De landverhuizer was hiertoe niet ongenegen, te meer, omdat zij hem toe lating vroegen, hun geld en papieren in zijnen reiszak te bergen. Hij zou er zeil liet sleuteltje van bewaren. Dit voorstel werd aangenomen en onze landverhuizers liet hun zelt hel geld den reiszak steken. Hij bewaarde dien men scheidde, tegen een bepaald uur. elkander afsprekende in eene aangeduide heiberg. De landverhuizer was op het uur op zijnen post, maar de Italianen lieten zich wachten, en wel zoo lang dat hij, geduldig en ongerust wordende, den reiszak opende. Het geld dat de eerlijke Italianen hem bewaren gaven, was niets dan een pak oude wiukelreklainen, die liet aanzien hadden van bankbiljetten. Maar zijn eigen geld was meê de gaten uit, even als de Italianen. De man diende eene klacht bij de poli cie in en daags nadien was een der die- en reeJs aangehouden. In zijne woning Hovenierstraat vond men bij eene huiszoeking eene aanzienlijke som ge'.d, aarvan hij de herkomst niet kan aan duiden. Het parket heeft de zaak in handen. Dramatische zelfmoord. Woens avond is uil de Alrikadok te Antwer pen liet lijk opgevischt van den genaam- den Gerard Wauters, 39 jaar, excentriek- achter (brigadier) aan den doorgang der Kievilstraat. Het is eene zeer dramatische geschie- enis, die dezen ongelukkige tot dit noodlottig besluit leidde. Men weit dat over eenige dagen een mar, hel hoofd werd afgereden op den poorweg, tusschen den barreel der Kie vitstraat en de Oostatie. De opschudding was groot. Een onder zoek werd ingesteld. Wauters de excen- triekwuchter, vau dienst aan de Kievit straat, beweerde dat de man op de baan moest geweest zijn. maar uit het onder zoek bleek stellig dat Wauters wel inder daad den barreel had geopend voor den ongelukkige, en deze aldus tioor den trein gepakt was. Men wist dat Wauters wel eens de gewoonte bad den barreel te openen voor personen, die haastig waren oin op hui, werk te zijn... Voorts was hij een voorbeeldige be diende, die 18jaar trouwen dienst telde. Nu woensdag was hem den uitslag van het onderzoek ter oore gekomen. Men voegde er bij dat de familie van den verongelukte waarlusschen er eenige hooge Staatsbeambten zijn een proces inspande tegen den Staat en 80,0U0 fr. schaêvergoeding vroeg dat bij int zou vervolgd worden en liet slecht met hem afloopen zou, enz. enz. Heeft dit den armen man hel hoofd op hol gebracht t Is te denken. Hij 's middags thuis gekomen, droefgeesti stil alvorens te vertrekken heelt hij zijne drie kinderen driemaal gekust en aan ieder een kruisken gegeven en is daarna weggegaan. 't Was voor altijd.... Aan de Afrikadok gekomen moet Wau ters zich eerst me't een scheermes eene diepe wonde in de keel hebben toege bracht en daarna in 't water geprongen zijn. Arme man Maandag avond is bijna eene juf vrouw uit de Paulusstraat, te Oostende, levend verbrand. Rond II ure was/ij naar hare slaapkamer gegaan de pe- iroollamp viel om, en hare kleederen vallen vuur. Haar noodgeschrei werd door hare ouders gehoord, die toegesneld kwamen en de brandende kleederen haar lijf trokken. Zij bekwam nogthans erge brand wonden. Drama te Heysl-aan-zee. De be velhebber der gendarmerie was over eenige maanden met een jong 48jarig meisje getrouwd en was ijselijk jaloers Er werd nochtans in hun huisgezi niet getwist en evenwel heeft de man verleden zaterdag nacht eerst zijne vrouw en toen zichzelven gedood, een kindje van eenige weken oud als wees achterla tende. De manschappen der gendarmerie had den de schoten in zijne kamer gehoord, maar gemeend dat er steenen vielen in een naburig bouwvallig huis. Toen zij in de kamer kwamen, lag de brigadier dood in 't midden van T vertrek. De vrouw lag te bed, met de koord nog aan den arm. waarmeê /ij hel kind in Slaap wiegde. Het kind had ook eene wond aan hel hoofd. Men denkt dat de moordenaar liet met eeuen kolfslag zal hebben willen dooden. Al de stukkeu, zijnen dienst betreffende, waren in volmaakte orde en geen enkel schrift toont aan waarom de brigadier die drievoudige misdaad bedreven beeft. De brigadier is zekere De Ridder gebor- tig vau Aalst. Ontmoeting tusschen douaniers en smokkelaars. Men schrijd uit Mous- croen, 45 januari Laatstleden nacht za gen twee fransclie douaniers, in dienst op den Ballon (Wattreloos) vier onbe kende kerels op hen afkomen waarvan twee met koffijgevulde zakken droegen en de twee anderen groole bonden bij den leiband hadden. Voor dat de douaniers den lijd hadden zich op hunne hoede te stellen, hadden de houden hen alreeds omvergeworpen en beten hen met razernij. Binst dat schouwspel, waren de twee koflijsmok- kelaars de frausche greus overgesieker- en meenden zich buiten herein. Maar een inwoner, die duur het gerucht van de honden ontwaakt was, had zich met eenen knuppel gewapend en begon de smokkelaars te achtervolgen. Alleen tegen deze twee kerels, zou hij misschien er in gelukt hebben ze aan te houden, hadden deze mannen hem niet buiten gevecht gesteld. In alle geval, hij had den lijd gehad een der smokkelaars een vreezelijkeu stokslag op het hoofd toe le brengen en hem nog al erg te kwetsen. De twee douaniers zijn erg gebeten geweest dooi' de honden, alsook den persoon die ter hulp gekomen is. De gekwetste smokkelaar werd door zijne gezellen weggebracht. De lente is ongetwijfi-ld reeds in aantoedt, want woensdag heeft men te La Louvière eene geheele bende zwalu wen over de stad zien trekken. Zij draai den eenigen tijd l;boven La Louvière en verdwenen dan noordwaarts. De ster van Bethleëm. - Volgens eenen vreemden sterrekundige zou het jaar 4890 gekenmerkt zijn door de ver schijning eern-r staartster, welke geene andere zou zijn dan de ster die tol ge leidster diende aan de drie Koningen, in hunnen tocht naar hel stalleken van Bethleëm. Deze sterrekundige heeft berekend dat de ster van Bethleëm, op weinig dagen na, alle 315 jaren verschijnt, uen weet dat zij zich veitoond heeft in 945 zij moet dus ook verschenen zijn in 650 en 445 jaren vöör Jesus-Cristus en zij moet thans voor de zevende maal sedert hel begin onzer tijdrekening verschijnen, Een Weeneer dagblad heeft aan den bestuurder van hel observatorium van Weei.en, een der geleerdste sterrekun digen van geheel de wereld, zijn gedacht daarovergevraagd. Deze heeft geantwoord in eenen zin die geenszins bovenstaande tijding bevestigt. Men verwachte de wederverschijning eener staartster in 1888 of ten laatste in 4889 doch deze staaitster moest geen .emeetis hebben met de star van beth leëm. Zij is, overigens, niet verschenen heeft de berekeningeiider sierrekundigen verijdeld. Ook rekent men niet meer op hare verschijning in 1890. De bestuurder van het Weeneer-obser vatorium neemt, overigens, niet aan dat de sier van Bethleëm regelmatig alle 15 jaren verschijnt. Iels om te lachen. Piet Van Duffel, in eene vergadering der landbouwmaat- schappij tot lid van den keurraad be noemd, stond recht en deed de volgende aanspraak Mijnheeren, liet spijt mij dat ik die eervolle plaats niet kan aanne men, daar ik ingeschreven ben om met de varkens te concureeren. De influenza in het drinkwater Het Maandblad legen de Vervalsching van Levensmiddelenenz. deelt mede, dat \olgens hei oordeel vau den beroemden Parijschen professor Dujardin, de oor sprong der thans algemeen heerscliendi ziekte in het drinkwater rnoel gezocht worden. Deze geleerde wijst op ziekte gevallen, die zich openbaarden na hel drinken van water, afkomstig vau eenen put, waarin stoffen aanwezig waren, die toevalligerwijze daarin waren geraakt van personen, aan influenza lijdende. Hij waarschuwt hel publiek op zijne hoede te zijn voor sommige koolzuurhoudende dranken, die dikwijls gemaakt worden van onzuiver water, «u hij geeft den raad, vooral in tijden van ziekten, alleen drinkwater te gebruiken waarvan de zui verheid door behoorlijk onderzoek geble ken is. Dus, lezers, opgepast, en als gij drinkt houdt liet heilzaam Memento mori we' voor den geest. DUITSCIILAND. oegeren einde van den later zoo jammerlijken verdoolde vernemen. ENGELAND. Jack the Ripper. De engelsclie poli cie is sedert eenige dagen weer volop in beweging, daar zij weer, men weet niet van waar, geheimzinnige berichten ont vangen heeft als zou Jack the Ripper in 't kort terug zijn werk beginnen. Talrijke agenten bewaken 's nachts de omstreken van Whitechapel, waar de talrijke moorden van den geheimzinnigeii misdadiger gepleegd zijn.Eenige schepen, onlangs uil Amerika aangekomen, wor den ook bijzonder bewaaktmen gelooft inderdaad dal Jack the Ripper een ma troos is. Generaal Boulanger. Generaal Boulanger verlaat Jersey en gaat weer te Londen wonen, waar hij in de nabijheid van Regentschap een huis heelt gebuurd. Zijn hoofdorgaan, la Pressedat door La guerre wordt opgesteld, zal heden, 45 januari, ophouden te verschijnen Bekeeringen. Weer worden uit Engeland verscheidene bekeeringen bet katbolicism gemeld. M. Vann Packman, hoofdredaktcur van het invloedrijk anglikaansch-kerkelijk lilad the Church Beview, is overgegaan lot de kerk en reeds door kardinaal Manning gevormd. De overste van het genootschap der proiestantsche ziekenverpleegsters in het londensche hospitaal Si-Tliomas, miss Pringle, is eveneens bekeerd. Dit is reeds de derde overste van dit genootschap, elke in hel algeloopen jaar dezen stap heeft gedaan Het aantal aglikaansche geestelijken, die in het vorig jaar tot de kerk terug keerden, bedraagt niet minder dan negen. OOSTENRIJK./ Een kwakkel van hooge vlucht. Het volgende bericht wordt uit Weenen ge seind Uil Praag komt liet gerucht dat. met betrekking tot de dood van kroonprins Rudolf, de policie ieverig, onderzoek doet naaf- de leden eener samenzwering, Je het op de keizerlijke familie gemunt hebben met het doel, liet oostenrijksche staatsverbond te vernietigen en aan atle olkeren eene afzonderlijke repubikeih- sche regeering te geven. Kroonprins Rudolf zou volgens dit ongelijflijk bericht het eerste slachtoffer geweest zijn VEREENIGDE-STATFN Nieuw vervoermiddel. Een grootsch ontwerp, om de heide voornaamste ste den der Vereenigde Staten van N. Ameri ka, New-York en Chicago, door eeuen postdienst, bij middel van luehtdrukking te verbinden, wordt aldaar voorbereid. De beide steden worden dan door buizen van 4 met. doorsnede met elkaar verbon den. In de buis beweegt zich een holle kogel, waar de pukken ingesloten wor den. Bij genomen proeven in het klein bleek, dat een last van 750 pond door luchtdruk voortbewogen, zonder moei- elijkheden eene stielheid van 250 kil. in het uur hebben kan. De ondernemers denken door deze luchtdruk-buizenpost eene geheele omwenteling in hei goede renvervoer die dier plaatsen teweeg te brengen. De snelheid der schepen. Bij de Amerikanen beslaat liet plan, binnen korten tijd een schip te bouwen, dat alle beslaande schepen in snelheid verre zal overtreffen Reeds zijn de leckeningen voor deze snelvarende stoomboot ge maakt, die in vier dagen en half de reis van New-York uaar Liverpool zal afleg* gen. Bij eene lengte van 434 voet, zal de boot een inhoud van 2880 ton hebben, en zal de vorm overeenkomen met dien ven de fransclie torpedobooten. De uit vinder /.egt eene snelheid van 35 knoo- pen te kunnen bereiken. Wind enz., in aanmerking nemende, steil hij zich voor- loopig met 28 knoopen tevreden. CANADA. Hevige storm. Wij hebben reeds in eenige woorden gesproken over den he vige storm, die over Canada gewoed heeft. Ziehier wat de Daily News hier over uit Toronto verneemt Een vreeselijke rukwind, vergezeld van hevigen regen, woedde op 13 dezer maand ovei Ontario en Quebec, en heeft overal de grootste schaê aangericht. Kei ken, woningen en andere gebouwen wertLu van hunne daken beroofd, boomen en schouwen werden neérgeworpen en vele personen werden gekwetst. De Niagara-fakriek, waar 45 meisjes aan 'c werk waren, is geheel ingestort, maar, alhoewel iedereen aan 't werk was, werden toch allen gered en slechts een enkel meisje werd met gebroken been weggebracht. Te St Hilaire, nabij Montreal, werd een trein op de Grand Trunk lijn van de spo ren in eene diepte geworpen. Drie reizi gers werden erg en vele andere licht ge wond. De telegraafdraden hebben ook veel geleden en de dienst is op vele plaat sen onderbroken. Op den Ontario en Quebec spoorweg was een wagen losgeraakt en werd door den wind voortgedreven. Na omtrent 40 mijlen ver geloopen te hebben, stootte ijlen twee Düllinger. Döllinger, de bijna 91 jarige professor-priester Johannes Jo sephus Ignatius von Döllinger, wiens groote verdiensten voorde Kerk en wien: latere droevige afval alom bekend zijn, is vrijdag avond in de beiersche hoohl- stad Munschen overleden. Of hij nog, op den drempel der eeuwigheid, zich met de Kerk verzoend heeft 1 Helaas, de dood heeft hem verrast. Jiyst was in de bladen bericht dat hij eenen aanval der influenza ondanks zijne hooge jaren, gelukkig had doorstaan juist had lnj zijnen geschiedkundigen arbeid hervat, toen hij plotseling werd getroffen door enne beroerte. Nog konden hem H. Sacramenten worden toegediend maar.... het was helaas uit de handen vau den mede afvalligen professor Fried rich dat hij ze ontvang Niet zonder die- Ill pen weemoed zullen de talrijke vereer legen een anderen trein, twee mn ders van den vioegeren Döllinger, dit Chatham Ontario, waardoor t\ personen gedood en omtrent 20 werkliè gewond werden.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2