NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 25 Januari 1890, 10 centiemen per nummer. 4i8te Jaar, IX0 2452 ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Encycliek van den Paus. Politiek overzicht. Liberale vooruitgang. Voorzienigheidskas. DE DENDERBODE. i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 8,25 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen- De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AELST 22 JANUARI, 1890. De officiëele tekst der Encycliek van Z. H. Leo XIII, handelende over de bij zonderste plichten der kristenen, is thans afgekondigd. De plaatsruimte, waarover wij in ons blad beschikken, laat ons niet toe dit hoogst merkwaardig dokument, dat niet minder dan negen groote kolommen druks beslaat, in zijn geheel mede te deelen. Wij zullen echter hieronder trachten een uiltreksel zoo getrouw mogelijk te geven, dat onze lezers bekend zal maken met den hoofd-inhoud van het uitgebreid schrift, waarin de H. Vader aan de ge- loovigen hunne plichten als kristenen en als burgers voorhoudt. I. De H. Vader begint met vastte stellen dat het eene noodzakelijkheid is, welke dagelijks klaarder uitschijnt, terug te keereu tot de kristene grondbeginsels, en er geheel zijn leven, alsook de zeden en de instellingen der volkeren naar te schikken. De verachting dezer grondbe ginselen heeft zulke groote kwalen voort gebracht, dat geen redelijk mensch, zon der smartelijken angst de tegenwoordige beproevingen kan onderstaan noch zon der vrees de toekomst te gemoet zien. De lotbestemming van den mensch is te verheven om zijn geluktedoen bestaan in de aardsche goederen en genoegens, welke door den vooruitgang eenergansch stoffelijke beschaving, rondom hem opeengehoopt worden. De mensch kan alleen zijn opperste geluk vinden ln God. De oogen tot God verheffen en zich geheel en al naar Hem richten, dat is de hoogste wet van 's men- schen leven. Geene lichamelijke bewe ging of poging kan ons nader tot God brengen dit kan alleen gebeuren door de werken der ziel de kennis van God en de liefde tot God. God is de eerste en opperste waarheid en de waarheid is alleen voedsel voor het verstand. Hij is de volmaakte heiligheid en het opperste goed, naar hetwelk bij zich doelmatig kan richten bij middel van de deugd. II. Het materialism en de goddeloosheid hebben het menschdom in den bekla genswaardigste!) staat van verval ge bracht, wat liet geluk der zielen betreft. Men kan bijna zeggen, dat hoe meer het stoffelijk welzijn aangroeit hoe meer het welzijn der zielen vermindert. Klare bewijzen van de vermindering en van de groote verzwakking van het kr is ten geloof, zijn de al te dikwijls herhaal de beleedigingen welke men den gods dienst in vollen dag en onder de oogen van het publiek aandoet beleedigingen welke, in eene eeuw die meer de gods dienstige belangen waardeerde, te geenen prijze zouden gedoogd geworden zijn. De macht is de eenige waarborg ge worden van de openbare orde en rust doch niets is zwakker dan de macht, wanneer zij niet steunt op den gods dienst, Zij verwekt slavernij in plaats van gehoorzaamheid en bevat in zich zelve de kiemen van groote omwentelingen.Reeds heeft de tegenwoordige eeuw groote gedenkwaardige rampen ondergaan en het is niet zeker dat er geene dergelijke meer te vreezen zijn. Wij moeten dus de middelen zoeken waar zij te vinden zijn, 't is te zeggen, in het bijzonder leven en in al de deelen der maatschappelijke inrichting,degrond- beginsels en gebruiken van het krislen- dom herstellen. Dit is hel eenig middel om ons te verlossen van de kwalen die op ons drukken en de gevaren te voor komen die ons bedreigen. III. Aan de katholieken zijn, in dezen toe- land, grootere en talrijkere plichten opgelegd den aan de menschen die in ons geloof slecht onderricht of aan zijne leeringen geheel vreemd zijn. Zij vooral moeten zich verzetten tegen de hooger aangehaalde wanorders. De mensch die, zooals het zijn plicht is, het kristen geloof heelt omhelsd, is door dat feit zelve onderworpen aan de Kerk, zijne moeder, en wordt lid van de grootste en heiligste maatschappij, welke de Paus vau Rome onder Jesus- Kristus haar onzichtbaar opperhoofd met volle macht voor zending heeft te besturen. Indien nu de natuurlijke wet ons be veelt met voorliefde en zelfopoffering het land te beminnen waar wij gebooren en opgevoed zijn tot zooverre dat een goede burger niet vreest voor zijn vaderland de dood te trotseeren, met nog veel grootere reden moeten de kristenen met degelijke gevoelens bezield zijn, ten opzichte van de Kerk, aan welke wij het onisterfeiijk leven onzer ziel verschul digd zijn want het is redelijk de goede ren der ziel te verkiezen boven die van het lichaam en de plichten jegens God zijn heiliger van aard dan die jegens de menschen. Overigens, de bovennatuurlijke liefde voor de Kerk en de natuurlijke liefde voor het vaderland komen uit hetzelfde eeuwig grondbeginsel voort. Beide heb ben God voor maker en voor eersten oorsprong, waaruit volgt dat er tusschen de plichten welke zij opleggen geene tegenstrijdigheid kan bestaan, Het gebeurt niettemin dat somtijds de eischen va.i den Staat jegens den burger iu strijd zijn met die van den godsdienst jegens den kristen. Deze betwistingen komen hieruit voort dat de politieke overheden het heilig gezag der Kerk beschouwen als niet be staande, ofwel zich recht aanmatigen het aan hen te onderwerpen, Vandaar komen strijden voort, welke aan dc deugd gelegenheid geven haren moed te doen blijken. Twee machten slaan tegenover elkander en geven tegen strijdige bevelen. Onmogelijk aan beiden te gelijk te gehoorzamen niemand kan twee meesters dienen Aan wien zal men den voorkeur geven? De twijfel is niet toegelaten. Het ware eene misdaad zich te willen onttrekken aan de gehoorzaamheid welke men God verschuldigd is, om aan de men3chen te behagen de wetten van Kristus te over treden om aan de magistraten te gehoor zamen, onder voorwendsel dat men de rechten der burgerlijke orde eerbiedigt f het is beter aan God te gehoorzamen dan aan de menschen De wet is niets anders dan een bevel van de rechte rede, gegeven door de wettige macht, in 't belang van het alge meen welzijn. Doch er is geene ware en wettige macht dan die welke van God komt. den oppersten Heer en Meester van alle dingen, die alleen den mensch kan bekleeden met de macht over de andere menschen te bevelen. Men kan den naam van rechte rede niet geven aan dié welke in strijd is met de waarheid en met de goddelijke rede, noch evenmin waarachtig goed noemen hetgeen in strijd is met het opperste en onverander lijk goed en den menschelijken wil van God afkeert en verwijdert. Do kristenen hebben dan eenen gods- dienstigen eerbied voor het gezag, waar in zij, zelfs als het in handen is van eenen onwaardige, eene weerkaatsing en een beeld zien der goddelijke Majesteit. Zij achten zich gehouden de wetten te eer biedigen, niet uit oorzaak der strafbepa lingen, waarmede zij de plichtigen be dreigen, maar omdat het voor hen een gewetensplicht is. Doch, indien de wetten van den Staat in openlijke tegenstrijdigheid zijn met de goddelijke wet indien zij bepalingen bevatten nadeelig aan de Kerk of strijdig met de plichten door den godsdienst op gelegd indien zij in den Opperherder hel gezag van Jesus-Kristus zelve ver krachten in al deze gevallen is men verplicht weerstand te bieden en gehoor zamen ware eene misdaad, waarvan de ge volgen op den Staat zouden terugvallen. Want de Staat ondergaat den weder slag van elke beleediging den godsdienst aangedaan, liet is bijgevolg onrecht vaardig de kristenen van oproerigheid te beschuldigen. Zij weigeren noch aan den vorst noch aan de wetgevers de ge hoorzaamheid die hun verschuldigd is, maar als zij gehoorzaamheid weigeren 't is alleen aan voorschriften welke geen gezag hebben, omdat zij gegeven zijn tegen de eer aan God verschuldigd en bijgevolg tegen alle rechtvaardigheid, en dat zij met wezenlijke wetten niets ge meens hebben. IV. Hoe hardnekkig en op welke menigvul dige wijze men nochtans dc Kerk den oorlog aandoet is nauwelijks noodig te herinneren. Omdat de rede. gewapend met de wetenschap, aan de natuur vele geheimen heeft ontrukt, om ze tot de verschillende gebruiken van het leven te doen dienen, zijn de menschen tot dien graad van hoogmoed gekomen dat zij meenen het gezag en het rijk van God uit het maatschappelijk leven te mogen verbannen. Dat gezag, van hetwelk zij God willen berooven, kennen zij aan de mensche lijke natuur toe volgens hen is de natuur het grondbeginsel en de regel van alle waarheid, Vandaar de looche ning van alle veropenbaarde waarheid, van de kristene zedeleer-en van de Kerk. Deze heeft, volgens hen, geene rechten hoegenaamd en de burgerlijke macht moet van haar geene rekening houden. Om de wetten te beter naar deze lee ring te kunnen schikken, verwaarloozen zij niets om het bewind der Staten te bemachtigen.'t Is alzoo dat in vele lan den de katholieke godsdienst ofwel open lijk vervogd, ofwel in het geheim aange rand wordt. De verderfelijkste dwalin gen zijn van de straffeloosheid verzekerd, terwijl talrijke hinderpalen gesteld wor den aan de openbare belijdenis der kristene waarheid. Tegenover deze onrechtvaardigheden is de eerste plicht der kristenen zich te doordringen van de kennis der gods dienstige waarheden en hun geloof te versterken. Bij deze eerste plicht is deze gevoegd de kristene gloofspunten te verdedigen tegen de aanvallen waarvan zij het voor werp zijn en ze bij de andere menschen te vespreiden. Dit is, meer in 't bijzon der, de plicht van den H. Vader en de bisschoppen doch 't is ook de plicht van al de kristenen, omdat elke kristen een soldaat is van Jesus-Kristus en van zijne Kerk. Om echter in dit werk van versprei ding goed te gelukken, is het noodig dat de pogingen van eiken kristen niet afgezonderd blijven die pogingen moe ten vereenigd en aangeweud worden in eene volmaakte eenheid van inzichten, van gedachten en van gevoelens. Vandaar ook de noodzakelijkheid, om die eenheid van gedrag en werking te bekomen, de eendracht en de eensge zindheid onder do katholieken te doen lieerschen. Er mag onder de kristenen van de geheele wereld maar ééne leering en maar één geloof zijn. De eensgezindheid der geesten ver- eischt, met eene volmaakte overeen komst en eensgezindheid in hetzelfde geloof, ook eene volmaakte onderwerping aan den Paus van Rome en aan de bis schoppen. Wanneer men de palen aanduidt van de gehoorzaamheid aan de Harders der zielen, en vooral aan den Roomschen Opperherder verschuldigd, moet men Iniet denken dat zij alleen de geloofspun ten bevatten, bij welke het versland zicb moet aansluiten en waarvan de hard nekkige verwerping de misdaad van ketterij uitmaakt. Het zou zelfs niet voldoende zijn eene rechtzinnige en kloeke bijtreding te ge ven tot de leeringen welke, zonder ooit door eene plechtige uitspraak der Kerk bepaald geweest te zijn, nochtaans aan ons geloof door den Paus worden voor gesteld, als behoorende tot de goddelijke veropenbaring, en welke, volgens het Vatikaansch Concillie moeten geloofd worden, als behoorende lot het katholiek en goddelijk geloof. De kristenen moeten het daarenboven als eene plicht beschou wen zich te laten beheerschen, besturen en geleiden door hel gezag der Bisschop pen en vooral door dat van den H. Apos- tolischen Stoel. De Kerk laat, overigens, de opperhoof den der Staten vrij in de uitoefening hunner regeeringsmacht doch aan de Kerk alleen is de macht gegeven de zie len te besturen. Zij heeft dus het recht in haar behoud te voorzien door instellingen gelijkvormig aan haren aard. Zij weigert zich ten dienste der partijen te stellen eu blijft volkomen onverschillig aangaanden den regeeringsvorm. Doch, de Kerk kan niet onverschillig blijven aan de wetten welke de staten beheeren, voor zooveel deze inbreuk zou den kunnen maken op hare rechten. Tusschen de mannen die aan 't hoofd der regeeringen zijn, moet zij diegenen begunstigen welke gezonde denkbeelden hebben over de betrekkingen tusschen Kerk en Slaat. De katholieken, van hun nen kant, moeten die mannen onder steunen. Zij die aan 't hoofd der staatszaken kunnen gesteld worden, hebben twee gebreken te vermijden eene al te groote voorzichtigheid, welke hun zou beletten het kwaad tegen te werken uit vrees van te schaden aan het goed en eene al te groote stoutmoedigheid, welke hen zou aanzetten om te willen dat alles, in de Kerk, zou gebeuren volgenshunne manier van zien en van oordeelen. De pogingen der katholieken zullen echter onvruchtbaar blijven, indien hun leven niet geschikt is volgens de regel tucht der kristene zeden. Het is de zonde die de volkeren ongelukkig maakt. Van daar de noodzakelijkheid van het gebed en van het oefenen der deugden, welke den goeden uitslag verzekeren van de werken ondernomen voor de verdediging van het geloof en van de Kerk. Eindelijk, de huisvaders hebben tot grootsten plicht te waken op de opvoe ding hunner kinderen. Het huisgezin is de wieg der burgerlijke samenleving en het is grootendeels in den kring van den huiselijken haard dat de lotbestemming der Staten wordt voorbereid. Er mag dus niets gespaard worden om de kristene opvoeding der jeugd te ver zekeren, want het is daarvan dat groo tendeels het heil der samenleving afhangt Fransche Kamer. In de fransche Kamer heeft zaterdag eene interpellatie plaats gehad van burggraal de Montfort over de slaapsteden der soldaten.Spreker stelde zich op een onpartijdig, zuiver vaderlandslievend oogpunt en vroeg dat men ten minste zorgen zou, dat elke sol daat een bed had, wat nu het geval niet is. M. deFreycinet, minister van oorlog, heeft geantwoord er, stellig beloofd dat er maatregels zouden genomen worden en M.Deroulède veroorzaakte een onweèr door den naam van generaal Boulanger te noemen. Maandag was het bespreking der kie zing van M. Bisschoffsheim, te Nizza. 't Schijnt dat die millionnair niet weinig met het geld moet gespeeld hebben om gekozen te worden. Den 16 februari hebben te Parijs de herkiezingen plaats voor de ongeldigver- klaarde boulangisten. Komplot tegen den czaar. Een tele gram uit Weenen aan den XIXSiècle, meldt de aanhouding van vele officieren en hofbeambten te St-Petersburg en den zelfmoord van kolonel Valeikow, der lijfwacht, ten gevolge van de ontdekking van een komplot tegen het leven van den czaar. De Gaulois ontvangt uit Rome 21 janu ari, ten 1 1/2 ure 's morgends, het vol gende telegram, waarvan wij het eerste deel onder voorbehoud meêdeelen Men is zeer ongerust over de gezond heid des konings, welke door de dood zijns broeders,de hertog van Aosta,hevig schijnt geschokt te zijn. M, Crispi heeft al de overheden bevo len bij de begrafenis van M. Mariani aan wezig te zijn. De zorg van M. Crispi voor die begra fenis, wordt veel besproken. Uit Zanzibar verneemt de Times dat Emin aan een gezwel lijdt, dat zich bui ten aan het hoofd gevormd heeft, en dat ook zijne tong verlamd is. Men zegt dat hij de reis zou kunnen aanvaarden indien hij wilde, maar hij toont niet veel geneigd heid om Bagamoyo te verlaten. Hij onringt zich met inboorlingen en ziet bijna geen Europeanen, buiten zijn duitschen geneesheer. •Ziehier hoe de liberalen het aanleggen met hunne schepsels Eerst beginnen zij met hun de priesters hatelijk te maken en voor te stellen als vijanden van den godsdienst, terwijl zij, de heeren geuzen, er de grootste vrien den en beschermers van zijn. Zoodra zij dat gelooven, pogen zij hun aan te praten dat zij te veel verstand heb ben om nog naar de Kerk te gaan, een sermoon te hooren of een sakrament te ontvangen. Een verstandig mensch zeggen zij heeft geene bemiddelaars noodig tus schen hem en zijnen God Kunnen zij hel zoover krijgen, dan po gen zij hun geloof in God tol wanhoop te brengen en te vernietigen. Gelukken zij daarin, dan komen zij, voor't slot, met eene formuul van testament af, waarin zij hem doen verklaren en onderteeken dat geen priester hun sterfbed mag na deren en dat zij burgerlijk, 'tis te zeggen zor.dcr eenige godsdienstige plechtigheid, zonder een gebed op huu graf. willen be graven worden. Alsdan is de toer gespeeld en zoo ver hinderen zij hen, zelfs wanneer zij in hunnen ouden dag of in hunne laatste ziekte tot inkeer zouden komen, tot den Godsdienst hunner jeugd terug te keeren. En zij maken hen wijs dat dit de ware vooruitgang is en door het liberalisme, zonder hetwelk alles barbaarschheid is in de wereld. Dat is hun plan en dit plan is door de logie geteekend en goedgekeurd. Ziehier het ontwerp, door het gouver- vernement voorgesteld, tot stichting eencr voorzienigheidskas, ten voordeele der slachtoffers van den arbeid. Artikel I. Ter gelegenheid der 25e ver jaring (an de troonbeklimming van Z. M. Leopold II, is er een voorzienigheidskas gesticht, ten voordeele van de slachtof fers der ongevallen van den arbeid. Artikel II. De kas zal de burgerlijke verpersoonlijking genieten. Zij zal giften of legaten kunnen aan- veerden, doch deze zullen enkel bun uit werksel hebben, voor zoo veel zij toege laten zijn in de voimen, vastgesteld door artikel 76 der gemeentewet. Artikel UI. Een kapitaal van 2 millioen is haar toegestaan ten laste der schat kist, dat zal aangewend worden tol deu aankoop van titels der openbare schuld van 3 t/2 t. h. Deze titels zullen in haren naam op het '.root Boek der openbare schuld ingeschreven worden.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1