Landbouw. Vervalschte boter. Wijding van Mgr Stillemans Allerhande nieuws. In den strijd tegen de infanterie zal de artillerie 'l voordeeligst op 1300 meter werkzaam zijn, nader dan 800 meter raag zij zich niet wagen. Ruitlerij heelt het zwaar tegen de moderne geweren te ver antwoorden. De uitwerking van vesting en belege ringsgeschut is eveneens schrikwekkend. De dracht der langebelegeringskanonnen heelt men reeds op 10,000 meters weten te brengen. Pantserplaten en wallen zijn op den duur niet bestand tegen het nieuwe ge schut vooral niet nu de springwerking der projectielen in den lesten tijd een nieuw tijdperk is ingetreden. De 13 cen timeter granaat werd tot dusver door hare spiinglading aan het doel in 40of 30 stukken uiteengerukt. i»e springlading, welke men thans gebruikt, doet de gra naat in 300 a 338 stukken van 10 gram en in 800 stukken van 10 tot 1 gram bersten en de kleinste stukken van 1 gram doorboren nog planken van 2 1/2 centimeter dikte. Een aanhoudend be schieten van eene vesting met dergelijke granaten, verwoest haar geheel en al en doet de gansche bezetting in 't gras bijten. Op het gebied der artillerie hoort men nog dagelijks van nieuwe uitvindingen. In Amerika heeft men reeds zeer verras sende proeven genomen met pneumati sche kanonnen, die, overigens op geen grooteren afstand dan 1730 meier, een met dynamiet gelatine geladen projectiel van 230 kil, tegen schepen schiet. De ontploffing van dergelijke projectielen in hel water vernielt of beschadigt het schip zells dan wanneer het niet recht streeks door liet projectiel wordt getrof fen. Op liet gebied der wapens heeft men derhalve reeds zulke verwoestende uitslagen verkregen en tracht men deze steeds nog te vergrooten, dat. men met volle recht de vragen kan stellen Zijn, bij gebruikmaking van deze wapens, oorlogen nog mogelijk Zal de vooruit- gang (ier technische wetenschappen, de slagvelden niet totaal in slachtbanken veranderen In den ontzettend bloedigen krijg van 1870-72 hebben de legers 13 p. c. aan dooden en gewonden op bet altaar van bet slachtoffer geofferd. Wie kan in onze dagen ook maar bij benadering zeggen, welke offers een toe- kmnstige oorlog zal eischen Wellicht 50, misschien 40 p. c. of nog meer. En dat zijn dan nog maar de rechtstreeksclie offers van menschenlevensen gezondheid die de dienstplichtigen brengen. De schae, welkt- de bewoners vin het oor- logstooneel lijden, is niet te berekenen en deze krijgstooneelen worden steeds grooter en grooter, want de legers die in onzen tijd in 't vuur worden gebracht, bestaan niet meer uil honderdduizenden, maar uit vele milioenen manschappen. Het gebruik van suiker tol aanvetling van het vee. In Duitschland voorziet de nieuwe wetgeving op het suiker gevallen van teruggave der belasting voor liet binnenland als het dient lol doeleinden ander dan de verbruiking door Jen menscli. Inderdaad, het 7 van artikel 1 dïr wet van le" juni 1886 luidt als volgt Het gouvernement mag door maatregelen van nazicht te bieden,de teruggave mach tigen van de belasting betrekkelijk hel inlandsch suiker van eene der categoriën vatbaar om den drawback te genieten, als dit suiker, komt in de voeding van het vee, of dient tol de fabriekecring van producten niet bestemd tot de voeding. Proefnemingen zijn gedaan geworden iii de proefstatie van Gcellingen Woede, over liet gebruik van suiker in de aan vetling van het varken. Daaruit volgt dat hel suiker op vernuftige wijze aangewend in hel ratinen van het varken, dat aan gevat wordt, verre boven de waarde van liet suiker de kosten dekt, de lasten niet meegerekend. In België, waar de belasting zeer hoog is er. waar ia den tegenwoordigen slaat der wetgeving er geene teruggave wordt verleend voor het suiker dal men aan de dieren geelt, zou men dezen weg niet op spaarzame wijze kunnen ingaan. Algemeen worden er door onze burgerij en de vreemde kooplieden klachten geuit over de vervalscbte holer die op onze zaïerdaagsche merkt te koop gesteld wordt. De hoeveelheid dezer te koop gestelde boter is niet belangrijk, maar er wordt besiatigd dat het kwaad zich van week tot week uitbreidt. Eu die vervalschte boter komt ons ten in- i deren deele uit de zelfde streek toe, waar zekere kooplieden, maandelijks met houderden kilogr. Margarinne henen voeren. Strenge maaircgelen hoeven er dus genomen te worden, want hei is best het kwaad in zijnen oorsprong duchtig aar. le grijpen, immers later wanneer hel diepe wortels heeft gescholen en reeds vele verwoestingen heelt veroorzaakt, is de uitroeiing, hoe hardnekkig en moedig men het ook bestrijde, soms heel moeie- lijk, ja zelfs onmogelijk geworden. Dus strenge en doeltreffende maatre gelen zijn dringend noodzakelijk, wil men niet'later den ondeigang betreuren van onze botermarkt, die voorzeker zoo niet als de belangrijkste dan toch als eene van dc belangrijkste des lands mag gehouden worden. Naar bet schijnt mist onze stedelijke Politie de noodige middelen tot het besta- tigen mei zekerheid dal de boter ver- valscht is, 't zij met margarinne of eenig ander vreemd vet.... En zoo komi het dat de botervervalschers hier vrij spel heb ben, dat die bedriegers bunnen dieveu- stiel ongestoord, of liever, straffeloos kunnen voortzetten. De Politie te Kortrijk, te Rousselaere, enz. schijnt het gewenschte middel te bezitten om de vervalsching der boter dadelijk en met zekerheid te belatigen en, wij zijn overtuigd, dat de Besturen dezer Steden hel, op eerste aanzoek, aan ons Bestuur zou bekend maken. Indie:i wij aldus spreken, dan is 't omdat wij bijna wekelijks zien, dat de botervervalschers aldaar stenge straffen inloopen. Tot spiegel voor de groote en kleine botervervalschers, in andere woorden, bedriegers of dieven in 't groot of in 't klein, willen wij hier de volgende ver- oordeelingen meédeelen, welke wij aan de Gazette van Kortrijk ontleen en De boetstraffelijke rechtbank van Kort rijk beeft op 't einde van 1889 verschei dene botervervalschers op het bankskeu doen komen om uitleg te vragen over hunne oneerlijke handelwijze. Alzoo werd Seraphien Vandenbroucke van Ardoye, den 23 December veroor deeld tot vijftien dagen gevang en de proceskosten hel vonnis moet daarbij aangeplakt en in twee r ieuwsbladen van Kortrijk opgenomen worden, ten koste van den veroordeelde. Den 30 December wierden ook veroor deeld om vervalschte boter te koop geboden te hebben Dely Marie en Seynliaeve Marie, beide wonende te Emelgnem. elk tol 13 dagen gevang elk 30 tr. boet en elk tot den helft der kosten het vonnis moet aangeplakt en in twee nieuwsbladen van Rousselaere opgenomen worden, ten koste van de veroordeelden. Den zelfden dag strafte de rechtbank de genaamde Maes Emilie, wonende ie Emelghem, tol 13 dagen gevang, 30 fr. boete en lot de kosten het vonnis moet ook aangeplakt en in twee nieuwsbladen van Rousselaere ten haren koste gedrukt worden Eenige zulkdanige voorbeelden zouden de vervalsching onzes inziens onbetwist baar beteugelen. Officieele schikkingen. Voor de wij ding zal het kapittel van St'-Baafs Mgr, den bisschop van Gent, Z. Em. de kar dinaal aartsbisschop, die de wijding doen zal, HH. Hoogw. de bisschoppen van Luik en Namen, assistenten, en de hoog waarde bisschoppen en prelaten tot de wijding uiigenoodigd in bet bisdom gaan afhalen. De stoet zal zich, langs de Lim burgstraat, naar de hoofdkerk begeven. Na de wijding, zal Mgr. de bisschop van Gent stoetsgewijze naar het bisdom teruggeleid worden langs de St-Jans- straat, de Mageleinstraat, de Henegouw straat, den Reep en bet Bisdomplein, De krijgseer zal den nieuwen prelaat, in gevolge het dekreet van Messidor, be wezen worden. Donderdag morgend,omll ure.heeftMgr. Slillemans bezit genomen van het bisdom van Gent in tegenwoordigheid van hel vergaderd kapittel. Alle de parochiale klokken hebben doorhunfeestgeluid de/e eerste bisschoppelijke daad van onzen nieuwen Herder aangekondigd. De St-Baafskerk wordt naarstig ver sierd en bevlagd, Aan de gaanderijen in de benedenkerk die boven de gewelven der zijbeuken zich verheffen, zijn pauzelijka en natio nale vlaggen aangebracht. Aan de acht kolommen der beneden kerk, zijn trophéesgehecht, samengesteld uit de wapenschilden der Belgische bis schoppen en andere prelaten die de plechtige wijding zullen bijwonen om ringd door een aantal pauzelijke vlaggen. Hel marmeren bekleedsel der boven- kerk,uitzicht goende in de benedenkerk, is gansch met draperijen en met goud geslikte stoffen behangen en bekleed. Een verhoog wordt opgericht. Kortom, er heerscht eene ongemeene bedrijvig heid in de hoofdkerk. KIESKRONIJK. Een koninklijk besluit van 21 januari meldt dat, vermits de burggraaf de Namur d'Llzêe zijn ontslag als senator komt te geven, de Kiezers van Namen op dinsdag 3 februari aanstaande bijeen geroepen worden, voor de kiezing van twee sena tors in vervanging van M. de Bruges, overleden, en M. de Namur, ontslagge ver. Sedert eenige dagen is er in de druk pers spraak van het besluit door drij li berale volksvertegenwoordigers van Charleroi genomen van zich uit het politiek leven te verwijderen, of beter, van met de aanst. wetgevende kiezing geene kandidatuur meer te aanveerden Le Patriote heelt hieromtrent in lichtingen genomen uit de welke blijkt dat inderdaad M. Casimir Lambert aan de liberale associatie heeft laten weten dal hij voortaan haren kandidaat niet meer zal wezen. Is dat nu een definitief besluit van aftreding Velen hopen, neen. M. Lamberi is een man mei ka rakter en innien hij zich als onafhanke lijkeaan 'l kie erskorp- moest voorstellen ou hij al de kansen hebben om le geluk ken. M. Pirmez die verwonderd is over T besluit van JU. Lambert, heelt tot hier toe niets over een besluit aangaande zijne verwijdering uit de Kamer laten blijken. M. Sabatier integendeel heeft het vast besluit genomen het politiek leven te verlaten. De aftreding dezer twee volksvertegen woordigers zal aan de liberale partij een merkelijk deel harer krachten doen verliezen, en in tegendeel eene goede wind in de katholieke bewarende zeilen doen blazen. D© Volkskamei* heeft de be raadslaging over de artikelen van 't wets ontwerp over het begeven der academi sche graden voortgezet. STERFGEVALLEN. Te Denderhautem is donderdag avond overleden den heer Karei Maes, notaris aldaar. Uil Erembodegem meldt men ons bet schielijk overlijden van den E. H Uams- dam, onderpastoor, dezer parochie. De begralenis zal maandag plaats heb ben. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1027 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8230 kilogr. Prijs 72 a 84. Concert. Men zie 3' bladzijde tiet programma van 't concert T welk morgen zondag 26 januari zal gegeven worden, door de Koormaatschappij St-Cecilïa (Meiboom,) ten voordeele van de armen. In den nacht van vrijdag tot heden zaterdag zijn er dieven binnengebroken in 't magazijn van den heer Eugeeu van Itterbeek, achter 't mestplein, aan de Meuleschette kapel en hebben er een val petrol gestolen. De daders zijn onbe kend. De politie doel ieverige opsporin gen zoowel om de dieven als den verhee- ler te ontdekken. Het p-troolvat is gemerkt F. V. H, V. I. N° Ü58, weegt 186 kilos eu heelt eene weerde van 28 franken. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 26 JANUARI 1890. ÏO centiemen de nummei*. INHOUD. Teekeningen: Zijne Hoog- weerdigheid Mgr Antonius Slillemans. Ferreol. Bezoek van den duitscbén keizer te Constaniinopel. Naar de kerk M. Cartuyvels. Tekst Kronijk der week. Antonia (vnvolg). De lasteraar. De doode bruidegom. Oud van jaren, jong van harte. Fortunatus' beurs en zijn wensch- hoedeken (vervolg). Ferreol. Onze platen. Weerkundige waarnemingen. Ditjes en datjes. Raadsels. Vierdubbele brandramp te Lokeren. Dinsdag morgend, kwaart nu 7 ure, stormde de brandklok, en galmden de po i'pierstrompellen door Lokeren's stra ten. Brand was uitgebroken, men weetniet hoe. in de woning van M. Van Driessche, vlashandelaar in de wijk Slaakte. Hoewel spoedig ter plaats, konden de pompiers het aangetaste gebouw niet m^er vrijwaren met alles wat het in hield, is liet de prooi der vlammen ge worden. Door een hevigen wind aangewakkerd, deelde het vuur zich roeéaan eene aanpa lende woning, die, even als de eerste geheel en al vernield werd. Eene derde woning volgde. Toen zij dachten, dal er geen gevaar meer was voor de overige aanpalende gebouwen, keerden de pompiers terug. Doch nau we lijks thuis, kwam de lijding, dat eene vierde woning door het vuur was aange last. Op de plaats der ramp opnieuw aange komen, kon men slechts de omliggende gebouwen bevrijden wat brandde moest men laten branden. Van alle vier de hui zen, blijft niets over. Alleen de meubelen werden gered. De schade is door verzekering gedekt. liet pompierskorps van Gent, doet proefnemingen met nieuwe soort van schoenen, waarvan de zolen van staal draad gemaakt zijn. De zolen zijn water dicht en zijn bijna onverslijtbaar, zegt men zij zijn zeer buigzaam, de staal draden liggen in krullekens en de tus- «cheuruimten zijn met culta percha en pek aangevuld. Deze zolen hebben daarbij nog het voordeel, zegt men, een derde goedkooper le zijn daii leêren zolen. Men schrijft uit Wondelgem Zon dag avond, heelt een bloedig gevecht in de volgende omstandigheden plaats ge had Een meisje X.., ongeveer 20 jaar oud, was zondag morgend alhier, aan de statie algesiapt om haren vader ie komen bezoeken hare moeder woont met haar en eeuen jongeren broeder te Eekloo. Het meisje ging des avonds om 6 1/2 ure naar de statie terug in gezelschap van eenen broeder die te Gent woonach tig is en insgelijks naar Wondelgem af gekomen was, en van verscheidene andere jongelingen, waaronder de ver liefde van liet meisje. Onderweg, een glas te veel gedronken hebbende, is er twist onder de jongelin gen ontstaan. In bet vechten is de ver liefde van bet meisje onder het rechter oog eene ader afgestoke i het bloed spatie wel eenen meter ver uil de wonde. Men beeft den gekwetste, die iu de herberg Het Biovwershuis ^eloopen was, verzorgd en daarna per rijtuig naar Gent gebracht, daar de keer doktor De Paepe van Wondelgem afwezig was. De dader is 's anderdaags morgend door de politie van van zijn bed gehaald en achter 't slot gezet. De toestand van den gekwetste is ernstig. Een huiselijk drama heelt zondag te Gaster bij Kortrijk plaats gehad. Een welgesteld landbouwer die ook steen bakker is. de genaamde Van de W., wo nende lusschen Gaster en Tieghem, heelt in eenen twist zijnen zoon vier messteken toegebracht. Met moeite heeft men kunnen beletten, dat een andere zoon zijnen valer met een geweer dood schoot. De vader is door de gendarmerie van Wareghem aangehouden en naar Kortrijk gebracht. De toestand van liet slachtoffer is bedenkelijk Een gevecht lusschen twee zonder linge gasten, heeft te Ingelmunster dezer dagen plaats gihad langs de kassei, nabij de herberg De Vijf wegen. Zij waren op ronde om te schooien, en hadden eenige borrels gepakt de eene had maar éénen arm, de andere maar één been en sprong op krukken. Voor eene kleinig heid vielen zij in hevigen twist, slaande met stokken en krukken, totdat zij door voorbijgangers werden gescheiden. De eene is zijnen neus afgebeten eu de andere zijne kleederen gescheurd en aan de vingeren gekwetst. Nooit heeft men woedender gevecht gezien beiden be klaagden nu vooral hevig hunne gebre- kelijkheid. Zaterdag was er brand ontstaan in een huis der Groote Markt, te Kortrijk, op eene kamer waar zich drie ki deren bevonden die aan de influenza leden. De meid was een kwartier vroeger naar boven gegaan om de kinderen slapen te leggen, en had hunne kleéren voor dn stool te drogen gehangen en waarschijn lijk hadden deze vuur gevat. De spoedige tusschenkomst des vaders is oorzaak dat de kinderen, ofschoon half verstikt, toch noch levend uit de vlammen kwamen. Hel vuur heeft voor meer dan lüOO Ir. schaê aangericht. Storm. Schipbreuk op de Schelde te Antwerpen. Gedurende twee dagen woedde een hevige storm boven deze stad en zooals men denken kan loktejdit weêr bij elke hooge tij eene menigte wande laars naar de Werf, om de woelige Schelde te bewonderen. Dit was woensdag namiddag weer het geval. De schepen, die op stroom lagen, hadden het hard te verantwoorden en sommige binnenscbuiten hadden, daar de wind tegen den stroom was, een zeil bijgezet om minder door de zware tij te lijden te hebben* Rond 4 ure was de storm allerhevigst. Eene binnenschuii, die vlak tegenover hel paviljoen van het zuiderterras gean kerd lag, hield het tot nog toe goed uit. Eene andere schuit, die in volle zeil voor de stad laveerde, wendde alle moeite aan om de voor anker liggende schuit te vermijden, Dit lukte niet en mei geweld botste ij er tegen aan. Gelukkig bekwam geen der beide schepen zware avarie. Meteen ander vaartuig liep het echter zoo goed niet af. De hollandsche tjalk Wilhelmina Mag neto, geladen met 120,000 kilos maïs. zonk bijna op hetzelfde oogenblik dicht bij den vlaamschen wal, nabij de statie van 't Land van Waas. De Schipper Jan Schroodt werd met zijne vrouwen drie kinderen gered, door de sleepboot Rapide. De lading was bestemd voor Hörde (Duitschland). Een bijzonner telegram uit St-Nikolaas meldt dal woensdag namiddag, dus op hetzelfde uur dat bovengemelde on gelukken gebeurden, eene beirschuit aan de brug van Temsche gezonken is. De mast van liet schip werd tegen de brug verbrijzeld. De schipper en zijn zoon hebben zich zwemmende kunnen redden, doch de dochter is verdronken. (Handelsblad). Misdadige poging. De trein van den stoomtram, die 20 dezer 's morgeus ten 5 ure 43 m. uit Antwerpen vertrok ken was, werd op het grondgebied van Massenboven, nabij den Bonten Os, door eene hinderpaal tegengehouden. Men had er eenen hoop kasseien op gelegd en deze dik nu t assche overdekt, om te doen gelooven dat de hinderpaal niet heel gevaarlijk was. De burgemeester der gemeente, de kommandanl der gen darmerie en andere personen die op den trein aanwezig waren, waren getuige van deze misdadige poging. Uit Opitter. Maandag ging een peerd. gespannen in eene kar, over den kiezelweg lusschen de bruggen Solt en Geisteren. De tram kwam in volle vaart aait en het peerd hierdoor niet bevreesd tiing in het voorbij rijden zoodanig kort bij liet spoor.dat de lesie wagen den dom van het karad raakte. Gelijk men denken kan, was geheel de kar nog slechts goed voor brandhout. Als een wonder, hadden voerman noch peerd het minste letsel bekomen. Eene vrouw van Hasselt, die zich aan een nageltje had gesiooten, leng3 volge waarvan zij een weinig bloedde, legde, om tiet bloed te stelpen, een stukje van eenen tabakszak op het wondje het gevolg was dan ook dat het bloeden op hield. Een paar dagen daarna was de arrn echter zoo gezwollen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen, en nu bleek dat er bloedvergiftiging had plaats gevonden eu deze reeds zulk een voortgang had gemaakt, dat zelfs de af zetting van den geheeleu arm niet meer kon baten. De vrouw is dan ook reeds overleden. Schrikkelijk tooneel te Brasschaet. Aanhouding. Een afschuwelijk tooneel dal eene verregaande boosheid of zinne loosheid tot drijfveer moet hebben, ge beurde verleden zondag te Brasschaet. Vader en moeder G.„, wonen met hunne dochter en hunnen zoon in ge melde gemeente. De leste, Jan Lodewijk, een jongen van 25 jaren, die soldaat is geweest, had zich zondag in de gemeente naar de kermis begeven bij kwam rond half 5 eenigzins dronken thuis, en vroeg zijnen vader geld om terug te keeren: Vader G..., oordeelende dat de jongen reeds genoeg gedronken had, bood hem eenen frank aan. Louis vond dit niet ge noeg, werd kwaad en sloeg onder tiet razen eu tieren een tafelblad in stukken. Hij smeet den Irank weg, wierp 1.3 ande re meubelen over den vloer, sloeg alles T onderste hoven eu v iel eindelijk zijnen vader aan. Ouder het roepen Ik zal u vermoor den, het huis in brand s'eken. u ruïuee- ren totdat ge geen vorket meer hebt om meê te eten mishandelde hij hem op vreeselijke wijze zoodat moeder C die op de binnenplaats werkte, wilde tus- schen komen. Maar eer zij binnen was had de zoon haar reeds opgemerkt. Als razend vloog /iij haar te fijt, sloeg haar op den grond, stampte haar zoo geweldig en zoo lang dat de arme vrouw voor dood bleef lig gen. Op dit oogenblik kwam de zuster van den woestaard ter hulp, maar Louis, haar ziende, riep Quivive, gij meet er ook aan Het meisje vluchtte weg, en vader C..., in de hoop dat de zoon met zijn beulenwerk zou ophouden, bood hem thans 2 tr. aau.waarmeê hij zich eindelijk verwijderde. De dokters, die de slachtoffers van dit baldadig tooneel de eerste zorgen toe dienden, verklaren dat bij de vrouw, behalve een aantal andere wonden, vier ribben gebroken ziji De vader klaagt ook over pijn in de zij. De zuster was in een bosch gevlucht en heelt den nacht bij eene tante in hel dorp doorgebracht. De overheid der plaats werd spoedig van het gebeurde verwittigd, en het duurde niet lang of de woestaard was in de handen der gendarmen. Hij bekent alles, doch zegt geen woord tot bedreiging te hebben uitgesproken. Hij heeft van vermoorden of brandstich ten niets gezegd, en zijne zuster heelt hij zelfs niet gezien. Louis is vroeger nog voor de recht bank geweest voor brandstichting, doch werd, als hebbende in eene vlaag van waan/in gehandeld, vrijgesproken. Voor hij soldaat was, heeft hij eens zijne zus ter met een kapmes vervolgd. De vader heeft verzocht hem in hech tenis te houden, daar hij, indien hij werd vrijgelaten ongetwijfeld opnieuw zou beginnen. De dokters van Brasschaet, die den jongeling onderzocht hebben, verklaren dat hij veor zijne «laden verantwoordelijk kan gesteld worden. Verdeeling van Moresnet. Het on zijdig grondgebied van Moresnet, gaat thans stellig tusscheu België en Duitsch land verdeeld worden. Het zal dus ge daan zijn met die gelukkige gemeente, alwaar niemand soldaat moest worden of belastingen betalen. De middensektie der Kamer, «!ie de begrooiing van buitenlandsehe zaken on derzoekt,aan den minister gevraagd heb bende hoever de onderhandelingen ston den, heeft de minister geantwoord Men is overeengekomen aangaande de scheidslinie aan liet gouvernement van den koning zal eerlang een ontwerp van overeenkomst voorgelegd worden, waarhij de vraagpunten geregeld worden welke bij elke scheiding van grondgebied voorkomen. De werkstaking le Charieroi mag als volledig geëindigd beschouwd wor den. Nog ten hoogste 1006 werkliè wei geren neêr te dalen en al de redevoerin gen van de meetinghouders klinken in eene woestijn. Het spreekwoord blijft eeuwig waar Ventre affammé n'a pas d'oreilles. Wat er ook van zij en hoe zeer de nijverheid moge geleden hebben, 't is andermaal de werkman, die de gebroken potten betaalt. Oneerlijkehandelaare. Het parket van Bt-rgen heelt eene be langrijke zaak te onderzoeken, betreffen de eene altruggelarij en bedriegelijk bankroet. Over omtrent een jaar kwam eene moeder met twee zonen en eene dochter te Chislage, op het gehucht Havré wo nen. De zonen zegden brouwers te zijn en stichtten twee firmas, de eene Emile eu Ursmar Monnoyer, en de andere Mon- noyer en C®. Hoewel zij zich voor brouwers en mouters uilgaven, was er zooveel brou werij en mouterij te zien als* op mijn hand. Die menschen leefden er nog al goed van en waren er in gelnkt, het vertrou wen te winnen van een aantal personen, welke aan het gemeentebestuur inlich tingen gevraagd hadden. Dit bestuur, hunnen naam verwarren de met de firma Monnoyer Iréres, te Ville-sui-Haine. gal goede inlichtingen eu iedereen stelde vertrouwen in de trekvngt 1?. De failliet hunner twee firmas werd den 18 januari uitgesproken en den 20 kwamen acht gendarmen om het geheele huisgezin aan te houden. Maar zij hadden zich welen te verbergen, zoodat men hen naar Engeland gevlucht meende. Donderdag echter werden zij ontdekt, op ceue kar geplaatst en naar Bogen overgevoerd, waar men hen in het verze keringshuis opsloot. Het was eene lestezaak die de aandacht op hunne handelwijze trok. Zij hadden namelijk een partij van 12 wagons mout ontvangen en deze koopwaar on- raiddelijk aan zeer lagen prijs verkocht en door het land verzonden. Dit wekte argwaan en het gerecht werd verwittigd. Tegen twee andere zonen zijn ook aan houdingsmandaten uilgeveerdigd, die insgelijks in de zaken betrokken waren. Men zegt dat een neef, onderofficier bij h it voetvolk le Brussel een magazijn ge huurd had, waarin 10600 kilos mout opgestapeld was. Deze wordt insgelijks vervolgd. Men berekent het bedrag hunner be driegerijen op meer dan 100,000 fr. (Gazette). Ziellier nog eenige inlichtingen door de verschillige dagbladen meêgedeeld De aangehoudene zijn allen van fran- sche afkomst en dc leveranciers, die door hen zoo ongenadig bestolen werden, ins gelijks. Zij hadden, zegt de Gazette,geene betrekking met de Belgen dan voor het verkoopen van hun mout. Het onderzoek wordt steeds voortgezet om twee meèplichtigen, welke nog niet aangehouden zijn op te zoeken. Storm. Uit alle streken van het land worden berichten gezonden over den storm en de rivieren Maas, Ourthe, Samber en andere zijn zoozeer geklom men, dat men overstroomingen vreest. De koolmijnen zijn verwittigd door het observatorium dat men maatregelen moet nemen. Men weel dat de daling van den barometer de grootere ontwikkeling van het grauwvuur steeds voorafgaat. Dc telefoondienst tusschen Brussel en Parijs gaat met de grootste onregelma tigheid, Te Charleroi vielen geweldige slagre gens en hagelbuien. Te Luik slaan de lagere gedeelten der stad onder water. Te Oostende en langs geheel dc kust was de storm verschrikkelijk, en de postbooten hebben veel moeite om tegen de golven te worstelen, liet aanleggen aan de Pier le Dover, gaat niet gemak kelijk. De duitsche postdienst van Vlissingen was gedeeltelijk naar Oostende overge bracht. omdat men langs de eerste haven groote vertragingen vreesde. De postboot Princesse Henriette had een belangrijken koerier bij zich, behelzende niet minder dan 249 zakken depechen. Een kunstje. - Wilt ge uwe vrien den na eene smulparij op een verrassend kunstje onthalen, lees dan het volgende Als ge een fijn wijnglas neemt en er met eenige kracht tegen stool, terwijl ge het bij den steel vasthoudt, geeft het een helderen klank, meestal eeri zeer diepen toon. Als ge op hetzellde oogenblik het glas bij den mond brengt en luid dien- zeliiien toon zingt, breekt hel glas in stukken, door de trillingen, die dan te sterk voor het fijne kristal worden. Lablache, de beroemde baszanger, ver maakte zijne vrienden dikwijls, door op deze wijze een paar dozijn glazen in stukken lezingen. Wolven in Europa. Hel getal wolven in Europa is veel grooter dan men gewoonlijk denkt. In Lotharingen worden gemiddeld 50 wolven per jaar gedood in 't jaar 1887 werden, naar officieele opgaven, in Frankrijk 731 wol ven onschadelijk gemaakt en in 1888 was dat aantal nog grooter. In Noorwegen worden gemiddeld slechts 45 wolven per jaar geschoten. Het spreekt intusschen vanzelf dal Rusland de kroon spant in de wolven-statistiek. Lasarewski bere kent de schade, die jaarlijks aan den russischen veestapel wordt toegebracht door wolven, op 45. die aan wild op 50 millioen roebels. Dagbladschrijver. Het rumenisch dagblad le Danube, berichtte onlangs, ziji-en lezers en abonnenten dat, gedu rende het aanstaande schoone jaargetij, zijne opstellers een pleziertochtje in Zwitserland gaan doen en dat het blad, gedurende dit tijdverloop niet zal ver schijnen. Wij hebben dit al eens verteld en zee- den Indien wij eens in de plaats van die gelukkige opstellers waren, wie weet of de lezers zelfs niet in de reiskosten tus- schenkomen Te Auckland vraagt men eenen letter zetter. De belanghebbenden worden ech ter verwittigd dat die letterzetter het blad moet opstellen, het in vormen zetten en met het gieten der rollen van de pers bekend zijn. Dat is minder aanlokkend. Ook zouden wij liever opsteller van le Danube dan letterzetter in Auckland zijn. Eindelijk, de Gazette van Pekin viert de duizendste verjaring van haar bestaan en draagt er roem op, dat 1900 harer opstel lers onthoofd zijn. Wij bekennen geerne dat wij nog lie ver ieiterzetler in Auckland zouden zijn, dan opsteller der duizendjarige Gazette van Pekin Maar toch is '1 Antwerpen nog beter dan te Auckland. Laat ons dus maar b! ven waar we zijn. Handelsblad

De Denderbode | 1890 | | pagina 2