NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 50 Januari 1890, 10 centiemen per nummer, 44ste Jaar IV0 2434 AROIVNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS STILLEMANS Politiek overzicht. DE DENDERBODR Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. t ,75 voor drij maanden, voorop te betalen* De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sui AEI.SI 29 JANUARI, 1890 ANTONIUS door de barmhartigheid Gods en de genade van den H. Aposlolieken Stoel, Benoemde Bisschop van Gent, Aan 'lp geestelijkheid cngcloovigen van Ons Bisdom, zaligheid en zpgen in Onzen Heer Jczus-Krïslus. Zeer Lieve Broeders, Toen ik, zes maanden geleden, bij liet schielijk overlijden van Zijnf. DoonLuo»-»— Hoogwaardigheid den welbeminden cle p'ii'r'hie'S o'p'fifly-W&n hWsiè'm te geven aan dc gevoelens van dankbaren rouw die uwe harten vervulden voor den jeugdigen en heiligen martelaar der her derlijke plicht, was ik verre van ie voor zien dal een grootere last mij wachtte, en dal ik welhaast zijne bisschoppelijke werken niet alleen zou le loven en te zegenen hebben, maar het mij ging opge legd worden die over te nemen en voort te zetten. Ik ben. Z. B. Diocesanen, Godlof, niet verblind genoeg over mijne persoonlijke ontoereikendheid om van den mij opge- legden last niet te schromen. De belang rijkheid van het uitgestrekte en volkrijke bisdom dat mij te besturen staat, de ver antwoordelijkheid bij God voor liet geestelijk en tijdelijk geluk van zoo veel duizenden geloovigen, mij door Onzen Heiligen Vader toevertrouwd, de lange reeks der uitmuntende mannen die vóór mij den bisschoppelijken Stoel van Gent beklommen, zijn mij te wel bekend om mij, bii het aanvaarden van het hooge herderlijk ambt, geene vrees in te boeze men. jaren en verdiensten, den eeuwigen loon ging ontvangen, verloren wij allen, maar meest nog de armen, de weezen, de noodlijdenden van alle slag, in den heili gen en den geëerbiedigden grijzaard, den besten der vaderen. Velen van u, Z. B. D., herinneren zich zooals ik den grooten bisschop Ludovicus- Josephüs Degebecque. Het bestuur des bisdoms in de handen nemende, had Mgr Biiacq, die zijne lijkrede had uitgespro ken, zijnen lof vernieuwd in zijnen eer sten herderlijken brief. Hij toonde wat menigvuldige en groote inrichtingen Mgr Delececqle in hel leven bad geroepen wat al gestichten van onderwijs en lief dadigheid hij had verwekt,wat al tempels gebouwd, wat al werken ingevoerd lol onderstand, beschaving, verzedelijking van hel volk, tot bloei van den gods dienst binnen het bisdom, lot kinderlijke behulpzaamheid voor den H. Vader, tot verspreiding in den vreemde var. het heilzaam licht van het geloof. Gij, Z. B. D., herinnert u dien man en die werken in kalme en zegenende dank baarheid bij mij is dit zoet gevoel ver mengd met het strenge gedacht der ver plichting die op mij weegt, mij niet te veel onwaardig te toonen van die groóte en heilige voorgangers en van zooveel andere die sedert, drie eeuwen den bis schoppelijken Stoel van Gent vereerd en dë métischen. TMnohtonc, Cod zij dank, geene billijke vrees alleen maar ook versterkende aan moediging boezemen Ons die doorluch tige voorgangers in. Hun voorbeeld zal Ons een licht zijn en eene kracht. Het oog op hen gevestigd zullen Wij zien wat Wij God en u, B. D., schuldig zijn hoe Wij aan God en aan u Ons uit ganscher horte moeten slachtofferen en hoe Wij moeilijkheden en des noodsgevaren moe ten verachten, als het de eer van God tot uw welzijn vereischt. Hoe zou ik het aanvangen, B. D., om waardig de voetstappen te volgen van den beminnenswaardigen kerkvoogd wiens trekken nog zoo levendig in onze geheugens en in or.zeharten zijn geprent, die zijne jeudige krachten zoo grootmoe dig voor ons heeft uitgeput, dien wij vallen zagen op den akker welken hij voor ons heil met zijn edel zweet be sproeide,en bij wiensdood ons nog onge trooste Vlaanderen getoond heeft, wal schatten van kristelijke dankbaarheid onze edele Vlaamsche landaard nogsteeds in de harten blijft bewaren Slechts één jaar helaas, hebben wij het geluk gehad hem te bezitten maar op dit enkel jaar, wat verbazend getal van belangri|kc werken En toen ik bij zijnen droeven maar plechtigen lijkdienst vroeg kan de krachtige spreuk van den H. Geestin een kort leven heeft hij heiwerk van veel tijd a/gelegd, beter dan onzen beminden kerkvoogd wor- den toegepast drukte ik, niet waar, Z. B. D., de aigemeene overtuiging uit van gansch het dankbare Vlaanderen Toen de zooveel belovende Mgr Lam brecht ons zoo vroegtijdig en onverwacht ontrukt werd, had pas het graf zich ge sloten op de kostbare overblijfsels van zijnen doorluchtigen voorzaat Mgr Bracu. In den naam des Heeren was die heilige man tot zijne beminde diocesanen geko men, om over hen al de schallen van zijn edelmoedig hert uit le storten.Streng voor zich zeiven, des te milddadiger voor ons. zijne kinderen, had hij ons, ge durende meer dan twintig jaren, alles ten beste gegeven en toen hij, door den herderlijken arbeid uitgeput, rijk aan En hoeveel andere beweegredens heb ben Wij niet om den zwaren last. welke de Zaligmaker Ons door zijnen plaatsver vanger den Paus van Rome oplegt, niet tegenstaande Onze krankheid en onwaar digheid, min angstig te gemoet te zien en op te nemen Hebben de geloovigen die het bisdom van Gent uitmaken, sedert den eersten dag dat het licht van liet Evangelie hen bestraald heeft, zich niet onder alle volkeren door hunne getrouw heid aan het geloof onderscheiden Bij wat volk is het godsdienstig gevoel leven diger Waar zijn de zeden meer dpor- drongen van de kristene waarheid Waar is er nog een Vlaanderen voor wat de onwrikbare getrouwheid betreft aan de H. Kerk, aan den Heiligen Vader Waar is meer verkleefdheid, milddadig heid, zelfopoffering voor alle kristene werken en belangen Wat bodem op aarde draagt talrijkere en grootscherebc wijzen van godsdienst en liefdadigheid Waar zijn de dienaars des Heeren ieve- riger, en waar worden zij meer bemind en aanhoord Oh die dienaars des Heeren ook ver meerderen Ons betrouwen. Wij kennen hen de vreugd van Ons leven is ge weest, ze te helpen opleiden en vormen Wij welen wal iever en deugd hen be zielen, en hoe zij bereid zijn Ons in alle Onze pogingen voor het geluk onzer be minde diocesanen bij te staan. Nevens Onze priesters,zien Wij andere duurbare medehelpers in de klooster lingen, die met Ons zullen samenwerken, en al iiuune krachten met de Onze zullen vereenigeii om het gemeene doel, de glorie van God en de zaligheid der zielen, te bereiken. Aan den wil dus van God onderwor pen op u steunende, priesters des Heeren, die aan Onze zijde arbeidt ver trouwende op de gebeden der talrijke kloosterlingen van beide geslachten en op hunne krachtige medewerking lot al wat goed is vertrouwende op de ver standige en edelmoedige hulp van zooveel uiimuntende mannen in de wereld, die de heilzame katholieke werken onder steunen en doen bloeien en vooral Onze hoop stellende op den bijstand des Hee ren Jesus, nemen Wij met moed den zwaren last op Onze schouderen en komen Wij tot u, B. D„ om alles wat Wij i zijn en kunnen voor uw tijdelijk eeuwig geluk op te offeren. Leve Jezus de groote weldoener Zaligmaker van het mensclidom Leve Jezus mijn voorbeeld, opdat ik u als Hij beminne en als Hij voor U mij slacht offereLeve Jezus in uwe herten, dc goeden heiliger makende, de lauwen vuriger, en de arme zondaars brengende lot den vrede met God en de rust des herten Leve Jezus en make zijn geest uwe huisgezinnen gelukkig Leve Je/us en dat zijne leering van gerechtigheid en liefde alle standen der maatschappij ver lichte en geleide Leve Jezus en vrede zal er heerschen op aarde, geluk in den tijd en in de eeuwigheid. Om over Onze wijding, die plaats zal hebben den 27 dezer, en over geheel onze bisschoppelijke bediening den zegen en de bescherming des Hemels te bekomen, begeeren Wij vurig dat er in gansch liet bisdom openbare gebeden geschieden. Daarom bevelen Wij als volgt 1. De drie zondagen na het ontvangen van dezen brief, zal er, in Onze kathe drale kerk vóór de koormisse, en in al de andere kerken des bisdoms, vóór de parochiale of de gemeenlemisse, de lof zang Veni Creator gezongen worden, met bet gebed Deus, qui corda fidelium. Onder liet Lof, in plaats van de gebeden ür7PVUUrilUCUivhr«TO-rt«v.|$»*wdiQ- Kniiorv Ho gedaan worden, zal men de litanie van Onze Lieve Vrouw zingen. 2. Te beginnen met den eersten der aangeduide zondagen uilen de Priesters gedurende drie weken, in de misse liet gebed, secrete en postkommunie de Spiritu sancto voegen, salvis subricis, zonder daarom de bestaande imperala pro Papa achter te laten. 3. Wij verzoeken al de leden der gees telijke gemeenten van bet bisdom, in de week On/.er wijding twee kommuniën op te dragen en eenmaalden heiligen Rozen krans te bidden te Onzer intentie. En zal deze Revelbrief afgelezen wor den op den predikstoel op zondag, 26 Januari 181)0. Gegeven te Gent. onder Ons handtee- ken, On/.en zegel en het handteeken van Onzen Sekretaris, den 28 Januari 1890. t ANTONIUS, Benoemde Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop J.-B. LAYAUT, Kan.-Sekr. Twist tusschen de Bonapart en. Uit de tegenwoordigheid van prins Jéröme Bona parte en zijn /oon Victor, bij de begrafe nis van den hertog van Aosta, hebben velen afgeleid, dat hel tot eene verzoening tusschen vader en zoon zou komen. De treurige familiezaak, die hun te Turijn bijeengebracht, dacht men, zou er gemak kelijk aanleiding toegeven. Volgens Figaro echter zijn vader en zoon, zoo mogelijk, nog meer dan ooit van elkander verwijderd gebleven. Wel deed prins Victor een stap ter verzoening, en verzocht hij zijne moeder, prinses Clotilde, te vragen ol vader hem wilde ontvangen, en de prinses, opgetogen over dit verzoek, bracht het verlangen van baren zoon seffens aan haren gemaal overmaar prins Jéröme weigerde zoo nadrukkelijk, dat men van elke nieuwe poging tol verzoening moest afzien. Prins Jéróme, aldus meldt Figaro ver" der, heeft, na het bezoek dat hij aan zijne dochter de hertogin van Aosta, heeft ge bracht zich nergens meer laten zien. Hij verscheen ook niet in de kerk bij den lijk dienst. Onze lezers welen dat Jéröme derecht- streeksche troonsopvolger is van Napole on III. De fransche imperialisten hebben hem echter den rug gekeerd en prins Victor als hoofdleider eruai- Fransche Kamer. Wijlen de leste fransche Kamer heeft bepaald mets goeds uitgezet.Al wat zij tot stand bracht, wordt nu afgebroken, zelfs de wet, waardoor de vader van zeven kinderen, vrij van lasten wordt verklaard. M. CLECH, republikeinsch afgevoerdig de der Finistère, is komen klagen dat in sommige gemeenten het bestuur leelijk in nesten zit, wegens vermindering van inkomsten tengevolge der weten dal het overigens die wel niet is, die meer kinderen zal doen geboren worden. Daarop begon heel de Kamer te lachen en M. de minister antwoordde dat bij een middel zal zoeken om de benadeelde ge meenten tevreden te stellen En daarmee ging dc Kamer over tot den moord van M. Delahaye, boulangis- tisch afgeveerdigde van Cliinon. M. Delahaye had zijnen republikein- schen tegenstrever, M. Joubert, uitge scholden, dat hij in 1870 zijnen plicht niet had gedaan. Hierover heeft nu ook de bespreking gerold. Maar het was te zien dat M. Delahaye op voorhand was veroordeeld. M. Boissy d'Anglas kwam zélf het rechterlijk dos sier voorlezen van den afgeveerdigde en M. Madier dc Monljau riep uitIk ver nietig uwe kiezing, omdat gij boulangist zijt Daarna was er niets meer te zeggen en M. Delahaye werd met 286 stemmen tegen 190 buiten de Kamer gezet. Duitsche Rijksdag. Sluiting van dm zittijd. De werkzaamheden van den duitschen Rijksdag zijn verleden zaterdag ten einde geloopen. In de troonrede waarmeê de keizer de zitting van den Rijksdag heeft gesloten, wordt herinnerd aan de inkomsten der gemeenschappelijke werkzaamheid van de bondsregeeringen en den Rijksdag. De keizer betuigt zijnen dank aan de volksvertegenwoordigers, die meege werkt hebben dat de veranderingen, wel ke uit het overlijden van de keizers Wil helm en Friedrich voortvloeiden, in vrede haar beslag kregen, en dat de macht van het rijk en zijne stelling in de wereld, in het belang van den vrede en de bescha ving, weiden gewaarborgd. Voorts maakt de kei'er melding van het totstandkomen der economische maat regels ter verwezenlijking van de ge dachten, in de keizerlijke boodschap van 1881 uitgesproken. Hij hoopt, dat de volgende Rijksdag verdere maatregelen flemen zal tot ver betering van het. lot der arbeidende klas se. langs vreed/amen en wettigen weg. Zooals men ziet is die troonrede niet heel belangrijk. Men had gehoopt het ge dacht der regeering te hooren over de socialistenwet en de aanstaande kiezin gen, en zij rept er geen woord van. Na de voorlezing der troonrede ver trokken de meeste afgeveerdigden ter stond maar hunne dis rikten, ten einde zich met de nieuwe kiezingen bezig te houden, die thans zullen plaats hebben onder den indruk van het feit, dat de socialistenwet niet werd goedgekeurd. De socialistenwet, die zaterdag derde lezing verworpen werd met groote meerderheid, was niet meer het oor spronkelijke regeeringsvoorstel, maar een door de midden-partijen wezenh|k verzacht ontwerp, zonder het paragraaf betreffende de uitwijzing Dit omwerp viel ingevolge geheim overleg tusschen Bismark en de konser vatieven, doordien dezen met het centrum en de radikalen stemden. Door deze lackliek kwam Bismarck in de gunstiger positie, dat hij over de be slissende houding der regeering tegen over het verzachte ontwerp kon zwijgen, en dadelijk na de nieuwe kiezingen weêr- om eene socialistenwet kan indienen. Is de nieuw gekozen Rijksdag, wat de partijverhoudingen betreft, ongunstiger voor de regeering samengesteld, dan zal eene verwerping voor de tweede maal van de socialiswei seffens «rond geven voor de spoedigste ontbinding en her haalde nieuwe kiezingen. Onder dat pijnlijk gevoel vertrokken de parlementsleden, om den kiesveld- tocht tegemoet te gaan. Keizer Wilhelm. Maandag, 27 janu ari, is keizer Wilhelm van Duitschland in zijn 32® jaar getreden. De meeste dagbladen maken den lof van den jongen keizer, en in de Kólnische Zei- tung vinden we een geestdriftig artikel, aan dezen verjaardag toegewijd. Wijding van Monseigneur STILLEMANS, XXIVC bisschop van Gent. Het weder is slecht, doorslecht een fijne regen valt uit de lucht en een on aangename wind maakt het onhoudelijk op de straat, kortom, het weder valt tegen. Niettegenstaande deze groote en voor name tegenslag, wemelt het reeds van vóór 8 uren van volk aan het voorplein van St-Baafskerk, in de Limburgstraat, in de Seminariestraat en op het bisdom plein. Aan de verschillende ingangen der hoofdkerk heeft er een ongemeen ge drang plaats aan de ingangen der voor- behoudene plaatsen, bijzonderlijk is het woelig, i»e Kern is prachtig versierd met drie kleurige en pauzelijke vlaggen. Aon rtA KUiummc" «-'j™, schilden aer Belgische Dtsschoppeu, en vreemde prelaten, die de plechtigheid bijwonen, alsook het wapenschild van onzen -nieuwen bisschop vastgehecht. In den raiddenbeuk aan de trappen die tot den koor leiden, is een groot verhoog aangebracht. Elk dacht, dat men van uit het bis schoppelijk paleis in stoet Mgr. Stille- mans naar de hoofdkerk zou hebben ge leid het slecht weder verhinderde echter de uilvoering van dit plan. De bisschoppelijke stoet treedt in de hoofdkerk langs de bisschoppelijke kapel. Dezes komst wordt aangekondigd door 0 het geklingel der groote bel. Mgr. Goossens, de aartsbisschop, die beloofd had de wijding te komen doen, maar Jie door zieke verhinderd is naar Gent le komen, wordt vervangen door den pauzelijken nuncius, Mgr. Nava di Bon life, zijne assistenten Mgr. Doulro- loux,bisscoop van Luik,en Durousseaux, bisschop vun Doornijk, alsook de zeer eerw. heeren Van den Hende, vikaris- generaal en Sonneville, aartspriester en vikaris-generaal stappen nevens hem. Voor hen treden de bisschoppen van Brugge, Mgr. Faict en van Namen, Mgr. BelinMgr. Stillemans voorafgegaan door eene gansclie rij kanunnikken en semi naristen, neemt plaats op eenen zetel langs den rechterkant van het verhoog geplaatst. Wij bemerken ook Mgr. Lamy van Leuven, Mgr. Abbeloos, rektor der Hoo- geschool van Leuven en Mgr. Locatelli, auditeur der nunciaiuur. Links bevindt zich de troon, waarop de Pauzelijke Nuncius plaats neemt. De Doorluchtige Bisschoppen van Brugge en Namen nemen plaats op twee prachtige fluweelen bidstoelen, die in den middenbeuk geplaatst zijn. In den middenbeuk rechts, bevinden zicli de heeren leden der familie van den nieuwen Gentschen bisschop, alsook de heeren senators, Lammens, Vilain X1III, Bracq, Casier en Soupart, de volksver tegenwoordigers Verwilgen,De Malander, Eeman, Vereruysse, de Hemptine, Fiéve-Grenier en Verbruggeu, verders de heeren leden van den provincialen raad, de leden van het bureel van St-Vincen- tius, de bestuurleden der verschillende werkmauskringen en patroonschappen, alsook een aantal der leden der verschil lende kloosterorden van Gent, Links in den middenbeuk, zien wij op bidstoelen den heer R. de Kerckhove, gouverneur van Oost Vlaanderen, en den heer Libbreciu, voorziiler van den pro vincialen raad, de heeren generaal De Marei. Genard, kolouel vau den ulge- meenen staf, en een tiental officiereu,

De Denderbode | 1890 | | pagina 1