NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. DRIJ JAGERS. Donderdag 6 Februari 1890, 10 centiemen per nummer. 4iste Jaar, N° ?456 ABONNEMENTPRIJS ANIV0IVCE1VPRIJS Politiek overzicht. Schande De Kamer. Vervalsching der boter. Landbouw. DE DENDERBODK Jit bl»d verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,SS voor res maanden fir. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, bange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone IS centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde SO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique 4ELST i FEBRUARI. 1890 Fransche Kamer. De geestelijkheid en de kiezingen. Belangrijk debat, ver leden zaterdag in de fransche Kamer, 't Was bij gelegenheid der bespreking van de kiezing van M. Sabouraud, afge- veerdigde van Fonienay. Het bureel besloot tot ongeldig verkla ring wegens inmenging der geestelijk heid. Zooals ge ziet, juist gelijk in de woorden van den duitschen dichter. Das ist eine alte geschichte, Doch bleibt sie immer neu. Met dat oud liêken komen de republie keinen altijd voor de pinnen. Mgr. Freppel, bisschop van Angers, heelt van de gelegenheid gebruik gemaakt om zijn gedacht te zeggen over deze kwestie. Mgr FREPPEL. Ik had gedacht dat de republikeinsche partij van haren zege praal zou gebruik maken om de verzoe ning tot stand te brengen. Ik betreur, mij "bedrogen te hebben. Het is noodig dat wij malkaar eens goed verslaan over de rechten en plichten der geestelijkheid in kieskwe.stiën. Buiten zijn ambt, heelt de priester het recht en den plicht ziel) de zaken van zijn land ter harte te trekken. Als ieder ander burger heeft hij hei recht te kie zen voor den man, die zijn betrouwen geniet, en hij heeft hel recht zijn voor keur uit te drukken, met dezelfde midde len als andere burgers. (Ontkenning, links). Hem dit recht weigeren, is hem buiten de wet stellen. De Bépub. Franc, heelt verklaard dat de priester mocht zeggen voor wie hij koos welnu, dat is al wat de geestelijkheid vraagt. De priester heeft dus het recht al te doen wat hij noodig oordeelt om den kandidaat te doen zegevieren, die hij liet weerdigst en het bekwaamst oordeelt de belangen van land en godsdienst te ver dedigen. Hij mag niet zeggen van den preek stoel, t stemt voor dezen kandidaat en niet voor genen, maar hij heeft het recht ie herinneren dat de stemming een belangrijk feit is en dat bijgevolg de kie zers niet moeten stemmen voor kandida ten, die vijandig zijn aan de kerk. Ont- kenning, links). Tot daar Mgr Freppel. M. RIBOIleider van de gematigde lin kerzij, heeft deze zienswijze bestreden en den bijval behaald van de meerderheid. Er werd dus gestemd over een kwestie var. princiep en de geheele linkerzij treedt de kiezing van M. Sabouraud ver broken. DE (13* Vervolg.) Een schielijk gevoel van angst doorvloog het hart der vluchtelingen, die bij den aanblik des Indiaans eenen stond lang niet dorsten odeinan. In gebogenc houding stond de grimmige ki ijgs- man daar, als een wild dier op den loer het ge laat was half door de lange vlechten van zijnen hairbosch bedekt, en had een vreesbnai opzicht. Een man met gewonen moed hadde hem niet zon der schrik kunnen aanschouwen. Dc drij vluchtelingen hadden intussehen die verschrikkelijke verschijning zoo weinig geacht, als die eens kinds, wen in dit netelachtig oogen- blik een kind niet even zoo gevaarlijk geweest ware, als do Indiaan. Te midden van den dichten nevel verlichtte het vuur, waarbij dc wilde wacht had, slechts eenen engen kring. Eensklaps maakte de Indiaan, nadat hij eentje oogcnblikkcn in de houding van iemand gebleven was, wiens oogen een verwijderd voorwerp te midden der duisternis poogt te erkennen, toeee of drij schreden naar den kant van het water en ver. dween. Hij had de lans op dc plaats, die hij zoo even genomen had, laten staan dc avondwind bewoog slechts nog de eraan hangende hoofdhuid, die er als cene soort van vaanlje aan vast was. Dat was een oogenblik van grooteren angst; Men weet dat ons katholiek ministerie het ontwerp had gevormd te Londen eene tentoonstelling van Belgische produkten in te richten ten einde ze aldaar te doen kennen en uitwegen te zoeken, die wij voor on zen landbouw en onze nijverheid zoo hoogst noodig hebben. De liberalen en hunne drukpers heb ben dit ontwerp uit alle hunne krachten gedwarsboomd en zij zijn in hun onva- derlandsch werk gelukthet ontwerp is in 't water gevallen. Door de schuld der liberalen kan deze tentoonstelling geen plaatshebben die niet anders dan voordeelig voor ons allen kon wezen. Ziedaar tot waar de liberalen den partijgeest drijven. Maar wat is 't 't Is reeds lang ge weten, en de ondervinding heeft het ons geleerd, dat de liberalen gansch 't land zouden ruineeren of het aan eene vreem de mogendheid verschacheren, zoo /.ij in dien ondergang of die verschachering den triomf hunner partij zouden mogen verhopen. Wij vragen het aan elk eerlijk gemoed, is hetgeene drijdubbele schande aldus de belangen van landbouw en nijverheid, de belangen van alleman, aan zijnen partijhaat te slachtofferen Deze week gaat de Kamer de bespre king der budjetten beginnen. Men ver wacht geene lange debatten, noch over de buitenlandsche zaken, noch over het budjet van oorlog. Dat leste budjet zal M. Nothomb naar Brussel terugbrengen, die sedert eenige weken door eenen familierouw en door gezondheidsredens op zijn buitengoed van Petingen, groot hertogdom Luxem burg werd opgehouden. De bespreking vau het budjet van bin- nenlandsehe zakt-n zal levendiger zijn maar M. De Volder is een man, die de oppositie niet vreest, en die ze gerust zal afwachten. want de nacht omhuld-; de bewegingen des Indiaans. De vluchtelingen hidden zelfs hunnen adem in, cn het vloi gleed langzaam op de duistore opper vlakte des strooms verder. Zou ons die duivel bemerkt hebben? fluisterde Pepe den Canadier in het oor. Ik vrees het, antwoordde Bois-Rosé. Een scherpe sciirecuw deed dc j igers heven de roep werd op beide oevers herhaald het waren dc seinen, die do wachten elkander gaven, nut den kreet der uilen nuar te doen. Dan werd alles weder stil. Eindelijk zuchtte Bois-Rosé met verlicht bart en toonde met den vinger op hel vuur, dat aan den oever brandde. De Indiaan was zoo ven in den luchtkring teruggekeerd, en, nadat hij zijne lans wéér had gegrepen, nam hij dc plaats weer in, die hij een oogenblik had veraten. _e angst was niet noodig geweest; maar het ciiand naderde niettemin i-nc.er meer den oever. Indien liet zoo voortgaat, zegde Bois-Rosé, zoo zullen wij twee minuten later in het leger an dien indiaanschen duivel zijn. Ach 1 zoo wij toch met hulp van dezen grootcn tak een weinig konden roeien, wij zouden spoedig weer op goeden weg komen maar het ruischen des waters zal n vlurht verraden. En toch zullen wij er ons moeten toe beslui ten wcllieht is het gevaar, ons te verradcn.altoos vei kiesbaar aan de zekerheid, in de handen onzer ijanden te vallen. Doch eerst moeten wij onder zoeken, of ook deze strooming, waarin wij geko men zijn, haren loop naar den oever neemt in dit laaistegeval durven wij niet langer wachten, cn alhoewel een boomtakmeer gerucht in het water inaakt, dan een met linnen omwikkelde riem, zoo zult gij toeh uw best doen, om stil tec roeien. Volgens iedereen is de invloed van den achtbaren minister gedurende dezen zittijd zeer aangegroeid, door de hate lijke aanvallen zelf, waarvan hij het voor werp geweest is. En buiten de Kamer zijn de vrienden van de hoogere sludiën hem dankbaar, omdat hij de herziening van de wet op bet hooger onderwijs tot eett goed einde beeft weten te brengen. Professors van den Staat zelf, die tot eene andere politieke denkwijze belmo ren prijzen volmondig de houding van den minister, en hebben hem bedankt, omdat hij heeft weerstand geboden aan zekere strekkingen, welke zich in de Kamer geopenbaard hebben,en die dreig den het hooger onderwijs te verminken en te verlagen. Die getuigenissen zijn zooveel te vlei ender, omdat zij, ik herhaal het, van politieke tegenstrevers komen. Een ander verdienste van de nieuwe wet is, dat zij nogmaals het recht der vlaamsche Belgen bezegelt, van in hunne taal geoordeeld en bestuuurd te worden. Maar deze eerste herstelling vraagt eene andere, en het werk van rechtveer digheid zal slechts dan volledig zijn, wanneer de moedertaal van drie millioen belgen in het lager- middelbaar- en hooger onderwijs hare rechtmatige plaats zal bekleeden. De Gazette vraagt waarom men niet officieel aankondigt dat de belgische ten toonstelling te Londen geen plaats heeft. Dat het vrijmetselaarsblad de uitleg ging aan zijne d ienden vrage 't is hun slechte wil. die het outwerp heeft doen mislukken. Het gouvernement van zijnen kant heeft niets verwaarloosd maar voor de brus- selsche liberalen is er niets goed, tenzij het te Brussel gedaan wordt en het uit sluitend voor het liberalism voordeelig zij. 't Is nog in dienzelfden geest dat het komiteil Bruxelles-attraction het gouver nement bestormt om hel, onder voor wendsel van nationale feesten, eene carotle van een half millioen af te trugge len. Het gouvernement weigert en het heeft honderdmaal gelijk. Brussel, cceur et cerveau van M. Buis, gij zijt al te gulzig. Bez.briefw.van het Handelsblad. Vroeger jaren werd de engelsche botermerkt bijna uitsluitclijk van R. Igi sche voortbrengsels voorzten. Met dui zenden kilogr. boter werden uit Vlaan deren naar Londen, Birmingham, Als Pepe gesproken had, brak hij stil een stuk droog hout, af, en wierp het in den vloed. Over boord geleund, volgden Pepe ei Bois Rosé du richting, die liet hout nemen zou. Er bevond zich op die plaats eene hevige draai ten gevolge des in vloed van eene diepte in hot stroomLed. Een oogenblik draaide hel houtstokje, als of het onder wilde gaan. dan zwom het snel naar dc richting van den anderen over. Dc twee jagers slaakten ccncn xwarcu zucht cn een lichten vreug deroep, maar wisselden weldra eenen angstigen blik met elkander. Dc tak werd van cenc lagere stroo ming teruggeworpen en zwom eensklaps naar den oever. Er was geene dwaling mogelijk het moest met het eiland even zoo gaan als met het stukje hout, dat zijn voorlooper was geweest. Werkelijk 3checn het eiland eenen stand onbeweeglijk stil te staan maar het gehoorzaamde eindelijk den in- Ioed van den eersten stroom, en verwijderde zich spoedig van don oever. D nevel, die tegelijkertijd rechts en links dikk ir werd, was voor de twee jagers een bewijs, dat hun vlot weêr eenen gunsti ge» weg had ingeslagen. Zoo vervlood onder angstige afwisseling van vrees en hoop ongeveer een uur, dan verloren zichdc Indiaanschc bïrvoaks in nevelachtige verte Dc vluchtelingen waren bijna uit alle gevaar men moet zich nu maar voort helpen. Berustigd door den afgelegde» weg, stelde zich dc vroegere matroos aan het achtereinde des cilands, en begon dra met den tak in zijne hand krachtig tc roeien. Ais ccn^ngen tijd aan zijne luimen overgelaten paard eindelijk de hand cn de sporen van ecnc.'i behendigen ruiter voert, zoo hield ook het eiland op, zich naar alle kanten tc draaien, cn volgde veel sneller den stroom. Waar het water dieper was, werd zijne beweging van den Canadier ver Southampton, Leeds en meer andere groote engelsche sleden uitgevoerd. Heden is dien uitvoer merkelijk, ja, zeer merkelijk verminderd 't zijn de Hollan ders en de Denen die thans de Engelsche botermerkt voorzien en er hunne waren tegen hooge prijzen aan den man bren gen. De Hollanders en de Denen z.ijner dus, in gelukt, ons, Belgen, van de Engelsche Botermerkt te verdringen. Hoe gebeurde dit?.... De Hollandsche ett Deensche landbouwers verbeterden hun rundvee,verzorgen goed hunne boter en laten ze zuiver, terwijl, hier in België, de meeste landbouwers, de eenen er zich weinig meê bekommeren of hunne boter goed of slecht is, en de anderen ze maar zonder omzien met. margarinne vervalsohen. De Engelschen zijn dat gewaar gewor den zij verloren alle vertrouwen in boter van Belgische afkomst en velen weigeren ze thans te koopen. Het is dus de eigene schuld van zeke ren onzer Belgische landbouwers dat de Hollanders en de Denen ons van de Engelsche botermerkt hebben kunnen verdringen. En God weet of wij ooit het volkomene vertrouwen der Engelsche zullen kun nen terugwinnen. In alle geval 't zal moeielijk wezen, en winnen wij dit vertrouwen eens terug, zal slechts zijn ten prijze van vele opoffe ringen en zorgen tot verbetering onzer boter. Naar men ons verzekert is het nog meest, de vervalsching der boter met margarinne-vet die de Belgische boter hare goede faam heeft doen verliezen. De eerlijke en treffelijke landbouwers hebben er dus liet grootste belang bij dat de vervalsching der boter beteugeld worde.Immers de goede bekoopt het hier met den kwade en ik ware landbouwer en ik zou stellig weten dat mijn gebuur zijne boter met margarinne vervalscht, ik zou hem bij de politie aanklagen. Die schelmerij, die dieverij, moet beteugeld worden, want 't is de kleine burger, eu de werkman die er hel meest 't slachtoffer van zijn. De Regeering, denken wij, zou kracht dadig tot die beteugeling kunnen meé- helpen. Immers, met alleen heeft zij de mscht in handen om de vervalschers, die bedriegers, voorbeeldiglijk te doen straffen, maar zij zou ook kunnen 1' Een zwaar inkomrecht heffen op de margarine die in ons land uil den vreem de wordl ingevoerd sneld en bestierd, cn zoo had liet spoedig ccncn aanzienlijken weg afgelegd. Van nu af konden dc drij vrienden aannemen, dat zij, indien zij niet geheel gered, dan toch ten minste in groote veilig heid waren. Dc dag zal spoedig verschijnen, zegde Bois Rosé, wij moeten nu aan den eenen of anderen oever landen en liet vrije zoeken, want wij maken te voet eenen dobbel zoo grooten weg, als op dit vlot, dat nog langzamer gaat, dan een hollandsche hoeker, cn dat wil veel zeggen. Welaan 1 land, waai gij wilt, Bois-Rosé, autwoordile Pepe, wij willen dan tc voet in het water verder gaan. om den Indianen onze sporen te verbergen wij dragen, indien het noodig is, den gekw.itslc op de armen, en zullen ten minste cene mijl in een uur afleggen. Bois-Rosé gaf met Pe|>es hulp liet vlot, eene richti ig naar den linker oever, en na cn kwaart uurs omtrent stiel hel eiland zoo lievig «au den rat.d des vlo«-ds, iat er eene scheur te midden tijns bodems ontstond. Terwijl Pepe cn Eabian op den oever sprongen, waar geene vijanden meer waren, nam de Canadier den steeds nog beweegloozen goudzoeker in zijne armen en legde hem op liet gras. Dc gekwetste onlwuakte. Bij den aanblik oener streek, welke van die, waar hij ingeslagen was, geheel verscliillig was, zag hij verwonderd rond. Virgen Santa 1 sprak hij moet ik altoos uog het schrikkelijk gehuil, dat mijnen slaap stoor de, vernemen 1 Neen, mijn zoon, de li diancn zijn nu verre cn wij bevinden ons in veiligheid, üod zij geloofd, dat ik Fabian en mijnen ouden gezel in alle geva ren door zijne genade heb kunnen redden. Bij deze woorden ontblootte de Canadier eerbie dig zijn vergrijzende hoofd en reikte Pcpc en Fa 2° De fabriceering van kunstboter of margarine met een accijnsrecht slagen bij zooverre dat er lusschen den prijs der echte boter en dezen van de kunstboter geen of weinig verschil zou wezen. Ziedaar twee maatregelen die, naar ons inziens, krachtdadiglijk tot de beteu geling der botervervalsching zouden meéhelpen. Wanneer deze maatregeleu algemeen door de landbouwers bij vertoogschrift zouden gevraagd wordeu, bestaat er bijna geenen twijfel of ons Katholiek Ministerie 't welk zich zoo zeer met de belangen van den landbouw bekommert zou geen oogenblik twijfelen om ze in leven te roepen De okkemoteboom. De okkernote- lioom is herkomstig uit Perzië hij groeit geerne in eenen droogen vruchtbaren grond, maar omtrent eikenboomen wil bij niet goed aarden, hij is ook niet geerne belommerd door andere booraen of er te nauw tusschen in beplant in de volle opene lucht zal hij de meeste vruchten geven. De noten zet men in den winter onder het zand, in eene matige plaats te meuken, en men plant ze in de lente, maar de noot moet eerst vier ol vijl dagen in .zoete melk te week gele gen hebben, zij moet met het scherp ein de nederwaarts geplant worden. Indien een noteboom treurt ol niet goed op schiet, moet men wat houtasch aan den wortel doen, dit is ook goed om hem vruchtbaarder te maken om dunne no- terischelpen te verkrijgen verplant men hem dikwijls De drooge takken moet men in oktober afkappen, want als men die in het voorjaar snoeit, verliest de notelaar te geweldig veel sap, hetgeen hem doet kwijnen en sterven. Men moet de wonden met griffellak bedekken. De versche noten zijn gezond eu aange naam van smaak, bijzonder bij een glas wijn geëten vele menschen eten de no ten eer ze rijp zijn, men legt dan de pit ten in gezouten water, waar men een weinig azijn bijvoegt. Drooge noten ont stellen de maag en zijn schadelijk voor de gezondheid, zij verwekken hoest, hoofdpijn en soms puisten aan den mond, vooral bij kinderen. De noten, zegt Dr C. A. Fredericq, zijn allen min of meer ontstekend door de olie die zij be vatten wanneer zij gedroogd zijn, wordt de olie rans. en hierom zijn drooge no ten moeilijk om ie verteren en zeer ont stekend, Men moet dus met veel omzich tigheid gebruik van noten maken. biau hartelijk de hand. - En nu geen tijd verloren sprak Bois-Rosé zoodra dc dag zal aanbreken cn do Indianen onze vlucht zullen bemerken, zullen zij jacht op ons maken. De gekwetste, die in den slaap verkwikking tegen zijne hevige pijnen had gevonden, scheen door den angst moed en kracht te krijgen, en beloofde zijne drij a erlossers zoo snel als zij te zullen volgen. Er dienen nog eerst cenige voorxichtigheids- laatregels genomen te worden zegde de Cana- diei rust nog wat op het gras, tot dat het eiland in stukken gebracht is en wij het aan den loep de» vloeds overgelaten hebben. Het is noodig dat de Indianen cr geen spoor van vinden. Zij zct'cn dan zicli aan het werk. Het eiland, dat door het verbreken des wol-Iels, waarmee het op den bodein vast gehouden werd, en duor den sloot, dien liet op den steile» oever waar tiet land de, ontvangen had, gedeeltelijk was uiteen gegaan, bood geen langen wederstand aan de rcrecnigde krachten der drij jageis. De boomstammen, waar uit liet bestond, werden allengskcns los gescheurd en in den stroom gestooten, die ze meè voorttrok. Spoedig bleef er geen spoor van het vlot over, aan welks vorming de natuur zoo vele jaren gebruikt d. Als dc laatste tak uit dc oogen der jagers ver dwenen wa», richtte Bois-Rosc met Pept-s hulp de grashalmen weder op, om alzooden indruk hunner vreten tc verbergen, cn gaf het sein ter optrek king. De vier mannen verdwenen in de duistern:s zon der een spoor achter te laten. De Indianen waren gelukkig ovcrlist, en hel stille lachen van Bois- Rosé bewees, dat men niets meer van hen tc vree zen had. EINDE.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1