Eerw. lieer RAEMDONCK Er bestaat in 't latijn een oud spreek woord dal zegt Post pisces nucespost carnea caseus adsit Na viseh moet men noten en na vleesch kaas eten. De groene noten kan men konfijten omtrent Sint- Jansdag, als men ze eerst met eene hou ten pin vol gaten steekt en tien of twaalt dagen te weeken zet en alle dagen twee maal ververscht om de bitterheid te ver liezen. Jonge okkernoten op genever of op brandewijn gezet zijn eene bijzondere re medie voor het koliek van menschen en peerden. De vellekens der notenpitten zijn insgelijks een goed geneesmiddel voor buikpijn. Het sap van notensloester met water ingenomen geneest den af gang. Noienbotten gekookt met zoete lies en als pommade gebruikt is een ro'ddel tegen hel uitvallen van het haar. Uit de noten trekt men olie die meer opdroo- gend is dan lijnolie, van de schors maakt men zwarte en van de sloester bruine verf Dikwijls herhaalde baden van note- bladeren zijn wonder goed voor slappe en tengere kinderen die weinig bloed hehbt n. Zij versterken de lichaamsgestel- tenis der kleinen en doen hen eene ge zondere en frissche kleur krijgen deze bladen zijn zoo krachtig als de zeebaden en toereikend voor iedereen met twee of drie tassen afkooksel van notebladeren te drinken i er dag bekomt men den zelf den goeden uitslag. Men gebruikt ook dit aftreksel om zich te wasschen als men met zweren of puisten gekwollen is als men den winter aan de handen ol poren heelt, wascht men eenige keeren die lid maten met een warm afkooksel en wel haast zal de pijn verdwenen zijn. Voor menschen die klierachtige ziekten hebben, zijn baden en wasschingen van notenbladeren ook zeer nuttig de beter schap in dit geval is gewoonlijk met dan 11a eene maand te bespeuren, naar men bekomt dan ook gewoonlijk eene volko mens genezing. De bladi-ren van den notenboom wor den bijna door geene keifdieren aange vallen, het meestendeel der insecten vluchten ze zelfs, waarschijnlijk om hun nen sterken geur en bitterheid. Sommige landbouwers behangen des somers hunne peerden met nnlenlakken oin ze testen dazen en vliegen te bevrijden. Men legt de bladeren ook in kassen om er de schieters en motten uil te houden. In de provincie Namen vindt men vele noteboomen langsheen de Maas, ook in liet Zuiden der provincie Luxemburg zijn zij talrijk. In 188" zond Belgie voor 538,800 frank noten naar Engeland. Het notenhout, m«l donkerbruine of zwartachtige strepen dooraderd, is een schoon en kostbaar hout, ook is hel zeer gezocht door meubelmakers, draaiers en wapenmakers deze laatsien verveerdi- gen er geweerkolven van. Landelijk wetboek. Bewaren van kikvorschen. Het Staatsblad deelde ver leden week in de twèe talen bet volgende koninklijk Besluit meë Art. I. Het is verboden, van den 1 februari tot den 20 meert, kikvorschen te vangen, of te vernielen, alsook ze geheel of gedeeltelijk te vervoeren, te koop aan te bieden, te verknopen ot te koopen. Art. 2. Onze minister van Landbouw, nijverheid en openbare werken mag, met een wetenschappelijk doel of in algemeen belang, atwijkingen toeslaan aan ne schikking van liet vorig artikel. Art. 3. De overtredingen van artikel 1 zijn nagespoord, hestaiigd, vervolgd en gestralt overeenkomstig de schikkingen van het landelijk wetboek. Art. 4 Al de reglementen dien aan gaande zijn afgeschaft. RECHTERLIJKE KRONIJK. Drogisten, voorzichtig Een drogist van Brussel verkocht onlangs aan eenen beer een weinig lerpemijn en deed er op zijn verzoek eenige druppels amomak in. Nu terpentijn met ammoniak schijnt een samengesteld geneesmiddel te zijn, dal alleen door de apotheekers mag ver kocht worden, e,n de man werd tot 53 fr. boete veroordeeld. Een and. re drogist, die tinctuur van jodium verkocht had, werd vrijgesproken olschoon dit, eene samengesiehle zell- standigi.eid zijnde wel bij de apothekers verkocht wordt, maar ook in de nijver heid gebruikt wordt. En terpentijn met amoniak wordt soms wel door uuischvrouweu gebruikt Kiezing te Namen. 'Dijnsdag lest heeft te Namen de ver kiezing plaats gehad van twee Senateurs, en ziehier den uitslag Gei al stemmers 5,547. KATHOLIEKE KANDIDATEN de Piiteurs 1,762 stemmen. Moncheur 4,749 LIBERALE KANDIDATEN Borguel stemmen. Steurs M90 w J)e katholieke kandidaten zijn gekozen met eene gemiddelde meerderheid van 225 stemmen. Er waren 43 ten honderd onthoudigen In o-een enkel kieshureel bekwamen de liberalen de meerderheid en nog'hans hier ook hadden /ij mie machten der hel ter hunner hulp geroepen. Nó* eene van die zedelijke overwin ningen die de liberalen neven deze van Leuven, üinant, enz. mogen aantekenen STERFGEVAL. Uit Erembodegem meldt men hel godvruchtig overlijden van den lieer P. J. Van De Poorten, gemeente-sekre- taris aldaar. Volkskamer.- Dc vergadering heeft gister dijnsdag de algemeene be raadslaging aangevangen over de begroo- ling van builenlandsche zaken. PLECHTIGE""INI1ULD1NG van den Pastoor-Deken van Aalst. De plechtige inhuhling van onzen Eenv. Heer Pastoor-Deken zal plaats hebben op Zondag aanst. 9 Fe bruari, oui 3 uren des na middags. De Katholieke Kringen, Verenigin gen, Maatschapppijen, enz. zijn uitgenoo- digd gewoiden om deel te nemen nan den Stoei, welke, den C. H. Pastoor De ken, bij zijne iutiede in onze stad, zal geleiden. Deze stoet zal gevormd worden in de Albert-Liénailstrnat, op de Graanmerkt en in de Kapellestraat Het Statieplein, de Kerk van St Jozef, de intrede der Leopolisiraat, >ie Kerk straat, de Kerk van St-Mariious en de dekenij zullen versierd worden. Na de ontvangst ter statie, door de Burgerlijke Overheden, zal de stoet zich richten langs de Statiestraat, liet Espla nadeplein, de Leopoldstraat, de Groote Merkt, de Kerkstraat naar de hoofdkerk van St. Martiuus alwaar onze nieuwe Herder zal ontvangen worden door de lieeren Voorzitter en Leden der Kerkfa briek van St. Martinusen de Eerw.Gees telijkheid. Onmiddelijk daarna zal de Eerw. Heer Soitneville, Vicaris-generaal, tolde cere moniën en inhulding overgaan. Eene milde brooddeeling aan de armen der stad, door den H. Raemdonck be kostigd, zal door de zorgen der Confercn- cie van den H. Vinceniius a Paulo, ge daan worden. -35*aa^™" De inwoners worden verzocht liunne huizen te versieren en te bevlaggen Iturgorwacht. Het Verbre kingshol heelt, bij arrest van maandag 3 februari, bijna alle de vonnissen van den Tuchtraad onzer Burgerwacht verbroken uit hoofde van onwettelijke samenstelling van dezen Raad. Gelijk men weel was de Tuchtraad voorgezeten door kapitein Van Aehter en dat tegenstrijdig aan wet en recht. Allerhande nieuws. Brandramp. Dezen nacht rond 4 uur, werden onze medeburgers gewekt door het akelig noodgeklep en 't geschal der klaroenen onzes Pompiers korps. Een begin van brand was ont slaan ten huize van Sieur Coppens Van Muylem, likorist, houtmerkt. Het vuur werd spoedig gebluscht door de toege snelde personen. De tusschenkoinst van ons Pompierskorps was niet noodzake lijk. De schade is weinig belangrijk. De loting; voor de Nationale Militie heeft alhier dezen voormiddag plaats gehad, met de gewonehjke gezan gen en tooneelen van vreugde en wan hoop ln alle geval,er valt over de lote lingen van 189» niet al te zeer te klagen, want zij bleven in de palen van 't gene hen op zulke dagen zoo wat is toegela ten. De brusselsche bladen spreken van kolossale smokkelarijen, die te Brussel in den entrepot /ou Jen plaats gehad heb ben. Zekere 11. zou den Staat voor meer dan 1 2011,000 fr. bedrogen hebben, door hei bandteeken van den verificateur der douanen r,a te maken. Hij werd aange houden, deed bekentenissen, maar is toen zinneloos geworden. Een brigadier der douanen is insgelijks aangehouden. De bespreking der wet op tiel lioo- ger onderwijs is dan tocli eindelijk ten einde. Weet gij, lezers, hoeveel ziftingen er noodig geweest zijn om deze wet klaar te spinnen Noch min noch meer dan 23 volle zittingen, waarin 186 redevoerin gen werden uitgesproken waarvan 62 door de linker-, eu 124 door de rechter zijde, zonder dan nog van de ontelbare onderbrekingen.en uitleggingen te gewa gen, M. de Smet de Naeyer heeft negen re devoeungen uitgesproken, M. Woeste zeventien, en M Helleputto dertien. Menscheneters van het vuurland,zijn tegenwoordig zichtbaar in het museum Castan. te Brussel. De lndiaansche fami- lie, van den volksstam Onas bestaat uit acht personen tiet hoofd der familie, een groote struische man, 30 jaar oud zijne moeder die er 50 is zijne drie vrouwen, 22, 24 en 28 jaar oud een meisje en een jongentje van 42 jaar en een knaapje va i 4 jaar oud. De familie werd op 20 juli 4889 ir.ge- scheeft te Ponte Del-Gado. zeeëngte van Magellan,en kwam te Haver in Frankrijk aan den 5 September daarop. De Indianen hebben de gewoonte hun vel te verwen met eene roeden oker, en verbranden met een brandhout de haren van het midden des schedels, lietgene niets bijzet om hen lieftalliger te doen voorkomen. Zij zijn halfnaakt en slechts met die renpelsen bedekt. Wat zij liet liefst eten is rauw vleesch, en als dit der dieren te kort schiet, gaan zij zonder afkeer een mensch te keere. Nu, de bezoeker en heeft niets te vree zen er staat gedurig een groote kom rouw vleesch onder hun bereid. De heer Van Havermaete, beeldhou wer, te Sint Nikolaas, heeft het borst beeld van den bisschop van Gent vol tooid. Het is in marmer gebeiteld. Men /.egt dat het zeer gelijkend is. Men lees1 in den Akkerbouw De winter heelt zich nog maar door eenige koude dagen vertoond de maand Janu ari heeft toegelaten de veldwerken te hernemen, iti December gedurende een kort tijdperk onderbroken. De herfst- graangewassen hebben overal goed uit zicht. Dit is de samenvatting van bijna al de inlichtingen, die ons over den toe stand der oogsten toekomen. - Men schrijft uit Evergem Zondag laatst,vermaakte zich eenjuügen met een oud geweer te schieten.Eenskalpssprong hel wapen aan stukken en de onvoorzich tige werd erg gewond aan hel aangezicht, daarbij zijn er nog verscheidene lidmaten van zijne vingeren afgerukt. Schooue les voor liefhebbers van vuurwapens. Men schrijft aan '1 Fondsenblad Zaterdag was tiet de loiingsdak voor liet kanton Evergem. De lotelingen, na zich in die plaats def- tic te hebben gedragen, begonnen, eens te" Wondelghem gekomen zijnde, aan hunne woeste losbandigheid den vollen teugel te vieren In de herberg ln den Barnier mishandelden zij erg den baas en richtten er verdere schade aan. Elders nog bedreven zij erge buiten sporigheden, zoodat onze veldwachter, bijgestaan door twee gendarmen, ver plicht waren er vier in het gevang te steken. Dit is het eerste feit van brutaal ge- weld. Ziehier echter een tweede feit, dat alle andere buitensporigheden van dezen dar is komen bekronen Rond 5 ure 's avonds, kwamen zes gendarmen, die te Evergem in dienst ge weest waren en schenen wat je diep in 't glas gekeken ie hebben, in dolle vaart den steenweg opgerend het was een echte stormloop, 'ooals men alleenlijk op een koersplein te zien krijgt. Op een vijf listal meters afstand van de Meulesteed sche brug, welke juist open was, wier pen zij eenen werkman, die meende de straat over te gaan, omveren kwetsten hem tamelijk erg. Zonder het minste in hum eri loop te vertragen, kwamen zij met de borsten hunner paarden stooten tegen de vetltg- heidsbalie die geiukkiglijk gesloten was. Zonder de bovenmeiisciielijke pogingen, welke zij deden om hunne paarden over te trekken, zouden mannen en paar den onvermijdelijk in bot water gevallen zijn. Op dit oogenblik stonden voor de opeue brug te wachten, een briefdrager, alsmede een zeer gebrekelijke persoon, die slechts met behulp van twee stokken voort kan sukkolan. De eerste kon ziel, no» door loope» en springen, bi) Ujds builen gevaar stellen. Walden tweede aangaat, iedereen slond er over verwon- derd dat hij daar levend van tusschen is geraakt Ook waren allen ten hoog ste verschrikt en tevens verontwaar digd. Na dit geval, bleef slechts een der gen darmen ter plaats en gal' door zijne tra nen te kennen dat hij het gebeurde he treurde de vijf anderen keerden beurie lings terug tot den armen man, die daar gekwetst ten gronde lat. In plaats van zich ten minste te ver ontschuldigen, begonnen zij den sukke laar uiitemaken voor eenen dronkaard die de schuld van het ongeluk was ook bedreigden zij elkeen, die hei slechts waagde eenige opmerkingen over hun gedrag te doen, met gevangneming, pro ces verbaal, enz. Zelfs zou een hunner, gehoord heb bende, dat bovengemelde briefdrager, zich ook eene opmerking had veroor loofd gezegd hebben Zit er achter, rijdt hem omver op mijne'verantwoorde lijkheid 1 1 1 En zeggen, heer uitgever, dat deze mannen gezonden waren om de orde te handhaven De loting gaat te Dixmude gewoon jju gepaard met bloedige gevechten Verleden maandag waren de Eessenaren komen trekken, en waren daarna be schonken tiaar hunne pa'ochie leiugge- keerd Eenige baldadige kerels zijn bin nen gedrongen bij een werkman, ei i,ebben hem en zijne vrouw vreeselijk mishandeld. De vrouw heeft drie steken in de hand bekomen, doch haar echtgenoot is zoo vreeselijk gewond dat ij in st ervensgo- vaar verkeert. Hij ontving messteken aan het hoofd en in den rug. liet pardet van Veurne heeft donder dag ter plaats geweest ctide drie gebroe ders Alois, Leonard en Petrus Mackel herghe doen aanhouden, die in hel ge vang van Veurne opgesloten zijn. - Wanorders te Cortemarck. - Dins dag had te Cortemark de loting plaats en gelijk naar gewoonte werd er nog eens straf gevochten. Eenige lotelingen en medeloopers maakten een besluit onder elkander, zich te begeven naar de her berg Londen [v/ijk Marckhove) bewoond door Sercu. herbergier en schoenma ker vader van verscheidene kleine kin deren. Zij besloten er alles in stuken te ten, de kassen om te rukken, den loog, eene naaimachien, stoelen en tafels, in een woord, alles aan stukken te slaan. Terwijl de bazin en de meid met de kinderen vluchtten, namen zij staken en sloegen deuren en vensters in. Wanneer zij nog ten volle bezig waren, kwam de baas thuis en stond verwonderd te zien. De woestaards wilden hem ook mishan delen, doch hij dreigde zijnen revolver te halen en te schieten. Een onder hun begon wederom te stampen en te smijten en de baas gaf vuur. Een der jongelingen kreeg een schol in het aangezicht een andere had een schot door zijn hand, dat zijne twee vingeren ervan afhangen verscheidene anderen nog zijn gewond door bierglazen eu ruiten De gendarmerie is er onmiddelijk bij geweest. Woensdag is er veel volk gaan zien naarde herberg, welke het tooneel oplevert van eene ware verwoesting. p. s.Woensdag is de brigadier eu de gend trrn A. Migon. van Thourout, gansch den dag in de gemeente geweest, om een nader onderzoek in te spannen over de baldadigheden van den dag dei- loting. 4 der woestaards zijn bijzonder beticht, aangaande de herberg Londen. De baas heeft alles moeten laten liggen, in al wachting dat het parket van Brugge kwam. In de herberg de Peereboom hebben de lotelingen de stoof omgesmeten eu er den bals van gebroken van de breima- chien hebben zij den pikkel gebroken de vuurpot werd op de plancher omge worpen, zoo dat er reeds brand ontstond en 't vuur zich aan den kelder meedeel de. De genaamde P.S.,van Bescheewege is al vechtende de aders zijner hand af gesneden. In de herberg de Groene Spriet werden stoelen, tafels en alles wat zich in huis hevond aan stukken geslagen. Zekere Felix Z. heeft een mestieek in zijn hoofd bekomen en werd erg mishandeld slaan wal er ten huize was. Zoo gezeid zoo gedaan. Terwijl de eene een glas bier vroeg, begon de andere ce plakkaarten van den muur af te trekken, en andere begonnen de stoof om te smij- Belangrijke auntiou ding. Eene zeer belangrijke aan houding heeft donderdag avond in de statie vau Mechelen plaats gehad. Ziehier in welke omstandigheden Sedert 6 december lestleden werd in verschillige steden van ons land de ver dwijning bestatigd van menigvuldige brieven, inhoudende postmandaten. Talrijke personen, aan welke manda ten werden gezonden, ontvingen deze stukken niet, ofschoon de verzenders aan de noodige foimahteiien hadden vol daan. Niettegenstaande de ieverige waak zaamheid van het posthestuur kon men er niet in gelukken de dieven te ontdek ken. Op 25 januari werd er wegens het hoofebesluur, aan de postbureelen van Mechelen, bevel gegeven eene bijzondere waakzaamheid uit te oefenen m de toe gangen der bureelen. Dit bevel werd zorgvuldig ten uitvoer gebracht en leidde tot den besten uitslag. Vrijdag avond rond 6 ure werd M. Van Neck, postontvanger van het bureel in de statie, door zijnen kollega M. Verlui den van het centrum bureel verwittigd dat een heer, waarvan het signalement nauwkeurig werd opgegeven, verschilli ge malen geruimen tijd ha I doorgebracht it«. de plaats waar de winketten zich be vinden en al de waakzaamheden heime lijk bespiedde. M. Van Neck gaf onmiddellijk aan al zijne agenten bevel hunne waakzaamheid te verdubbelen. Hij stelde bovendien eene hinderlaag op dergelijke wijze dat het aan de dieven onmogelijk was te ontsnappen. Een faktenr werd gelast de brievenbus sen onophoudelijk in 't oog te houden terwijl een andere agent de wacht hield in de zaal der winketten. Groot was de. verwondering van den fakleur toen hij rond 6 ure 30, de hand in de brieven stekende eensklaps een ijzeren toestel zag naar omhoog trekken dat men langs den buitenkant in werking bracht. M. Van Neck, aanstonds verwittigd liep onmiddelijk mei M. Deprets beamb teoverste builen de statie. Zij bemerkten op een kleinen afstand van de biieveubus een beer wel gekleed en welke volkomen beantwoordde aan het gegeven signale ment. Hij verwijderde zich in de richting der Leopoldstraat. M. Van Neck, ten einde den dief op heeterdaad te betrappen, gelastte M. De prets den verdachten persoon buiten de statie in 'toog te houden, terwijl een agent met bankbiljetten voor de winket ten werd geplaatst, om alzoo aan eene geldverzending te doen gelooven. Rond 8 ure bemerkte M. Deprets den dief in de wandelzaal der statie. Hij hield zich bezig op dit oogenblik mei bel onderzoek van eenige brieven. M. Deprets richtte zich oogenblikkelijk tot den vieemdeling en verzocht hem lot bij de statieoverste te volgen. Hij protes teerde uil alle zijne krachten doch de be amble overste, overtuigd zijnde dat de plichtige voor hem stoud, verbood hem nog verder te gaan. Deze schoot in eene hevige gramschap en pakte den ambte naar vast. Op het hulpgeroep snelden een zaal wachter en een kaartontvanger toe, en men kon er in gelukken den dief aan te houden. Imusschen kwam M. Van Neck en M. Claes, policie-offieier toegeloopen. De kerel werd naar het bureel van den postontvanger geleid, alwaar men onmid delijk zijne kleeren onderzocht. Hij tracht te zich van een pak brieven te ontmaken met deze tusschen doozen te werpen doch men had spoedig zijne beweging ontdekt. Men bevond op hem eene som van fr. 4674,68, een groot getal brieven, postmandaten en zegels, alsook een werktuig, bestaande in eene plaat ge plooid in vorm van Z. Deze kerel was zeer behendig in zijn werk. Hij ging in de posten schrijven en wandelen, en zag hij een persoon, die eenen brief met geldwaarden ging ver zenden, dan ging hij buiten en hing zijne zijne plaat in de bus. De brieven bleven er op liggen en kwamen in zijne handen. Zoo ging hij niet alleen te Mechelen maar in verschillige steden te werk. Door M. Van Neck ondervraagd ver klaarde hij Lodewijk Garnier te heeten, woonachtig te Brussel, Terre-neuvestraat, 50. Volgens zijne gezegden was hij sedert een twintigtal dagen in België. Zijne ouders bewooneu de stad Roubaix. De gevaarlijke dief werd onmiddellijk naar MA.. Van Neck en Claes naar het policiebureel gebracht alwaar hij door M. Scheurmans, officier der rechterlijke policie ondervraagd werd. De stelde hem onmiddellijk ter beschikking van den prokureur des konings. Deze belangrijke aanhouding heeft alhier een grooten indruk gemaakt. De lof van MM. VanNeck, postontvanger en Deprets, beambte overste, ligt in ieders mond. Hel is inderJaad aan de groote behendigheid van M. Van Neck en de koelbloedigheid van M. Deprets te dan ken dat men er in gelukt is, de hand op den plichtige te leggen. Men zal zich nog herinneren dat in het jaar 4883 op hetzelfde postbureel door dezelfde ontvanger twee vervalschers aan postmandaten werden aangehouden. MeORDPOGING EN ZELFMOORD. Men schrijft ons uit Watervliet Zaterdag avond, rond 7 ure, beeft de genaamde Ivo Gillis op eenen zijner geburen, den genaamden Petrus Berkmoes, zeven ge weerschoten gelost, na vooreerst de twee houden van genaamden Berkmees doodgeschoten te hebben. De heer lievens, sluiswachter, wilde den moordenaar werêhouden en is door een der schoten getroffen geweest aan zijne rechter hand, waarvan twee vin gers afgeschoten zijn. Oogenblikkelijk werden de gendarmen verwittigd, om den woestaard aan te houden, doch bij hunne nadering gaf hij opnieuw vuur een hunnsr vverd getrof fen in den arm. Daarna nam Gillis de vlucht achter zijn huis en heeft zich zele ven aldaar door den kop geschoten. Ivo Gillis en Berkmoes waren langen tijd goede vrienden geweest Berkmoes was jong en Gillis was getrouwd en vader van verscheidene kinderen. Een meisje van onberispelijk gedrag en familielid van de vrouw vau Gillis, woonde bij hen in Berkmoes was er ras door ingenomen en huwde haar. Gil lis. echtgenoot en vader van familie, zwoer uit jaloezie eenen hevigeu haat en en wraak tegen zijnen vriend. Vooreerst begon hij met allerlei vuile, valsctie lasteringen legen de echtgenoote Berkmoes uit te strooien. Daaruit ont stond een proces. Nu twee maanden ge leden werd Gillis door de rechtbank van Gent verwezen lot drie maanden gevan genisstraf er. eene schadeloosstelling van 4000 frank, aan de vrouw welke hij zoo onrechtvaardig in hare eer had gekrenkt. Ivo Gillis bad overal verklaard dat zij hem niet in het gevang zouden gekregen hebben, maar wel op hot kerkhof en nog anderen met liem. Verledens week had hij dus, om zijn plan ten uilvoer le brengen, zich een nieuw tweeloopgcweer gekocht. Het toeval Wilde dat Berkmoes on Gil lis elkander ontmoetten in de herberg van den sluismeester Lievens. Er ont stond twist en 't is daar dat hij op zijn slachtoffers is beginnen le sc"'®,e°; Berkmoes echter vluchtte van het eerste schot in eene aanpalende kamer, doch Cillis schoot altijd maar voorl. Van de zeven schoten welke htj loste, heed er maar één Berkmoes getroffen, aan den hiel. De schoten kwamen allen boven en nevens hem terug, Ivo Cillis was de woeste kerel uit den omtrek. Uil Philippine meldt men ons het volgende Een droevig ongeluk heeft onze gemeente in rouw gebracht. De ge naamden H. Voerman en Jan Hulst, bu- den koene zeevaarders, hadden zich in de Sabelde gewaagd. Nauwelijks in volle vaarwater gekomen, kon hun vaartuigje het tegen de onstuimigheid van het watu niet volhouden, het schepte water en zonk. De beide mannen trachteden, door te zwemmen, aan wal te komeni eni zij waren zeer nabij hunne redding, toen Jan tot zijnen vriend zegde dat hij het „iet langer vol kon houden, en ijse.ijk Voerman zag zijnen vriend in de diepte hulpeloos verdwijnen. Hij w"d gered door eenen onderofficier van net Nederlandsch leger. De afgeveerdigden der verschillige groepen mijnwerkers, hebben te Gonys- sart (Jumet). een kongres gehouden, voorgezeten door den gekenden Calle- waert. Deze groepen schijnen ecmgzins geschoeid te zijn op den leest der engel- sche knigths of labour, en zich van de werkmanspartijof socialistische 8™* oen af te willen scheuren. Na de zitting vau het kongres heeft eene groep vrou wen, met muziek voorop eeue betooguig ingericht ter eere van de aanleiders der leste werkstaking.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2