Eerw. lieer BAKMDOXCK Landbouwonderwijs. In 't algemeen schrijft Het Handels blad i' kent men den voorspoedigen toe stand niet van het landbouwonderwijs in een groot getal gemeenten van ons land. Men spreekt veel te weinig over al het- gene ons landbouw-ministerie doet en gedaan heeft sedert 1884 om de pachters te helpen, aan de krisis te weerstaan. De wapens, om legen de vreemde kon- kurrenlie te strijden, zijn onder andere de scheikundige vetten. Vroeger gekruik- ten de boeren deze wapens, zonder ze goed te kunnen behandelen en zij kwet sten er dikwijls hun zelve meê Nu geeft men in 250 gemeenten lessen om hei oordeelkundig gebruik der scheikundige meststoffen le leeren en in 't algemeen om de boerderij door de toepassing der wetenschappen te leiden. In de nijverheid heeft men overal met de toepassing der natuurwetenschap ge wonnen waarom is het zoo niet in den landbouw Boert men misschien beter wanneer men niet verstaat, welke de voedingstoffen zijn, die de planten noo- dig hebben, en welke zich min of meer in den stalmest en in de hulpmeststoffen bevinden. Zal men niet meer bedrogen worden over zaken, waar men geen kennis van heeft Is het verstandig wanneer er in eerie gemeente een landbou wieergang ge geven wordt, men daar niet wil naar luisteren en niet wil leeren zij kunnen er toch niet bij verliezen dewijl de leer gang kosteloos is Toch hebben al de leergangen dei zelfden bijval •.»ïet De landbouwers verstaan hunne belan gen niet, maar overal, waar de overhe den hen aanmoedigen met woord en voorbeeld, daar verkrijgt meu de beste uilslagen en vele lezers zouden ver wonderd zijn, hoe snel in sommige ge meenten de oule slenter uitgeroeid wordt. Nu, alle gemeenten zullen hunne beurt hebben, alle landbouwers zullen de gele genheid vinden, de wetenschappelijke grondbeginselen van hun bedrijf te hoo- ren uitleggen. Hoe zou het Staatsbestuur beter den landbouwer ter hulp kunnen komen Welke landbouwer zou die gelegenheid laten voorbijgaan. Willen zij, die eens landbouwleergan- gen gevolgd hebben, eens de bezonderste punten ervan herhalen willen andere ieverige boeren, die op hun dorp nog yeeneu leergang hebben gehoord, niet langer achteruil en in de duisternis blij ven, dan koopen zij een der talrijke boekjes aan, welke sommige landbouw leeraars in liet licht geven. Noemen wij onder ander een vlug- schriftje, getiteld Grondbeginselen, welke de landbouwer niet missen kan, Nolas over de meststoffen, door M. Versnick, land- bouwleeraar te Borsbeke, bij Aalst, te verkrijgen bij den schrijver of bij boek handelaars, voor 25 c. postzegels. Schrijver spreekt eerst van de samen stelling der plant en besluit daar uit, welke de bestanddeelen van de meststof fen moeten zijn. Dan onderzoek' hij de samenstelling van het sialmest en geeft praktische wenken voor zijne bewaring, enz. Al de bijzonderste hulpmesistoifen worden zorgvuldig uitgelegd. Men leert de weerde derzelve rekenen. Men leert er ook de mengelingen doen en er wordt bijzonderlijk gesteund en praktische raad gevingen gegeven op het doelmatig ge bruik van ieder der meststoffen. Welnu, zijn goede raadgevingen geene 25 o. weerd Hel. moet inderdaad waar zijn want de eerste uitgave, nauwelijks uitge geven, was uitgeput, nu verschijnt reeds eene tweede. Hel ware zells te wenschen, voegen wij er bij, dat van al de Iandbouwleer gangen dergelijke beknopte samenvatlin gen verschenen, om degenen, welke sommige bijzonderheden der les verge len, tot leiddraad te dienen. Landbouw. Een aanbevelenswaardige aardappel uit Noorwegen. Rulart zegt indu« n- nuaire des engrais onder andere Roode en lange aardappels zijn in Noorwegen weinig bekend. Alleen eene gele,ronde variëteit wordt er vertrouwd, i eze komt altijd op tafel bij alle maaltij den, en elke vreemdeling wordt getrof- fen door hare merkwaardige eigenschap pen als eetaardappel. In water gekookt en van hare schil ontdaan, zet zij zich uit, opent zich en schijni bij aanraking van luchten licht te ontluiken zij valt uit een evenals mergel onder den invloed van vorst. In die toestand heeft zij eene prachtige goudgele kleur en vertoont aan hare oppervlakte en in die holten een onein dig aantal meelkorels die op poeder van kristal gelijken. In geheel Europa is geen smakelijker aardappel hel is de aardappel onzer voorouders, die van den goeden Pannen- tier. Gekweekt in een noordelijk klimaat is hel werkelijk een naluur-aardappel Lacroix le Westmalle, die deze variëteit beproefd heeft, roemt hnar eveneens zeer eu beveelt here teel als eetaardappel ten- zeersta in België aan. Het II. College van kardinalen. Het 11. College \an kardinalen telt nu 64 leden, is 4 meer dan in het begin van 1889, Daarvan beliooren er 6 tot de klas der kaïdinaal-bisschoppen, zoo dal die klas voltallig is. Deze prelaten staan aan het hoofd der bisdommen rondom Roomen, maar wonen gemeenlijk in Rojmen /.elf,wegens de nabijheid en de geringe uitgestrekt heid hunner bisdommen. In de klas der kardinaal-priesters zijn 44 leden, waarvan 10 te Roomen verblij ven, 11 eenen aartsbisschoppelijke» zetel Italië bekleeden, 7 in Vrankrijk (Algiers inbegrepen,) 5 in Oostenrijk iongarié, 4 in Spanje, 2 in Portugal, l ii Belgiën, 1 in Engeland, 1 in Canada, l in de Vereenigde-Slaien van Noord Amerika en 1 in Australië wonen. De klas der kardinaal-diakens eindelijk telt 14 leden, waarvan slechts éen buiten Roomen woont, namelijk de bijna negen tigjarige engelscho kardinaal Newman. Deze is de oudste der kardinalen. Nog 6 andere zijn ouder dari 'achtig jaar 21 zijn tusschen de zeventig en de tachtig ook 21 tusseheu de zestig en de zeven- 11 tusschen de vijftig en zestig jaar. en 4 lellen nog geene halve eeuw. Deze 4 zijn de patriark van Lissabon, Jo- sephus-Sebasiianus Neto. 49 jaar dc pauzelijke staats secretaris Marianus Rampolla, 46 de aartsbisschop van Praag, Frai.ciscus graal von Schonborn, 45 jaar, en de aartsbisschog van Bene veiiio, Comillus markies Sicilliano di Rende, 42 jaar. l)e deken van het H. College is die n de kardinaal-bisschoppen welke langst het purper draaft,Zijne Eminencie Raphael Monaco Ia Valletta, kardinaal sedert 1868 hij is bijna 65 jaar oud. De eerste kardinaal priester, Gustav vorst von Hohe.nlohe, behoort twee jaar langer tot bel H. Collegie, en de eerste kardi- •laaldiaken, Ttieodulf Mortel, reeds tien jaar langer. Binst de 32 jaar, of dicht erbij, dit Pius IX geregeerd heeft, stierven in liet geheel 120 kardinalen. In de bijna twaalf jarige ivgeering van Leo XIII zijn er reeds 64 overleden, waarvan 4 nog door Gregorius XVI en 43 door Pius IX waren benoemd. Leo XIII heeft 65 kardinalen benoemd, waarvan reeds 17 zijn gestor ven. In het nfgeloopen jaar 1889 werden 10 kardinalen benoemd en zijn er 6 overle den, waarvan een, dp aartsbisschop Guilbert, van Bordeaux, die pas hetzelfde jaar tol het kardinalaat was verheven ge worden. Volkskamer. De Vergade ring heelt de algemeene beraadslaging over de begrooting van oorlog aange vangen. Volgens gewoonte heeft UI. d'OuE- tremont zijnen dada, het gedwon gen soldaat-zijn verdedigd, en volgelróu- den dat 130,000 man vooi ons legiiif niet voldoende zijn men moest drie l^ger korpsen en eene reserve hebben. Er beslaat een verschil van denkwijze liter- over, en men zou de kwestie moeten doen beslissen door eene kommissie, doch de rechterzij vindt dit onncodig, aangezien generaal Pontus gerust in alles is. Hij, spreker, denkt het tegen deel, en als de kiezers den dienstplicht niet wilden, zou hij zijn ontslag geven hij houdt het Niemand gedwongen soldaat voor onvaderlandse!» M. Coremans. Uwe kiezers willen den persoonlijken di nst niet. M. Van den Hemden. Neen, ze willen hem niet, en toen blijll hij hier. (Gerucht.) Die opmerking is ze." r juist. Verscheidene liberalen verdedigden den gedwongen soldatendienst, 't geen be wijst dat, als zij eens kunnen meester worden, al onze jongens zullen moeten soldaat worden want het allenyi soldaat zal zich niet laten w ichten. ]H. Doucet protesteert tegen hqt Iweegevecnt in het leger. Wijd en breed werd de legerkwestie andermaal door AI. Woeste behan deld. Ii tegenspraak met Al. Baia be spreekt onze moedige vertegenwoordi ger, de heweeringen in e Belgique mili taire opgenomen, die, meu weet niel door wie, geschreven worden. Volledig is spreker overtuigd, dat wij 130,000 man kunnen te velde brengen. Overigens, men moet dit vraagpunt niet gedurig op bet tapijt brengen de cijfers, zegde UI. Ifeernaert, wer den op bepaalde tijden onderzocht. M. «lamme. Nooit Ik zou wel willen antwoorden, zegde M. Woeste, maar op voorwaarde dat ieder mij op zijne beurt in de rede valle. M. Hanssens En de kiesbelofle Ik, zegde UI. Woeste, ik weiger nooit beloften te verantwoorden, die ik tijdens kiezing gedaan heb. De belolte van geen enkel kanon meer, geen enkel man m<-er», werd toegeschreven aan ge neraal Guillaume, die nooit de eer had volksvertegenwoordiger te zijn. Dus kan men niet zpggen dal hij te kort bleef aan zijne beloften De meening van generaal Pontus dat wij 130,000 man tellen, is geurond °p officieele stukken. M. Ilsmssena. Die kennen wij uiei M. Beemaert, Ze liggen ter uwer beschikking Terecht zegt M. Woeste, dat de generaals, waarop men zich beroept bel niet eens zijn, Majoor Girard vraagt nu geen drie, maar zelfs vier korpsen Alle oorlogskominisiën zijn te mistrouwen Eene nieuwe kommissie zou zich voor den gedwongen dienst verklaren zij zou di in legerkorpsen vragen, later vier en dn 160,000 die M. q'Oultremont wil O, de taktiek der minderheid ken ik riep M. Woeste. Ze /ou de regeering willen aanzetten om de krijgslasten te verzwaren, want zij weet d.il zij zelve, aan 'l bewind zijude. 't gevraagde niet volkomen zou uitvoeren. Ziedaar de tak tiek iler minderheid ik klaagbaar eens e meer aan j Op hel terrein der vaderlandsliefde zijn wij liet met u eens, achtbare leden der linkerzij doch wij willen in uwe strik ken met vall-n, en ik herhaal hel, gij tuil er ons niet in vangen Zeer ivel Le vendige goedkeuring, recht kiesstrijd te Aalst. De Réforme heeft ons aangekondigd dat deJBrusselscue liberalen een komiteit gaan inrichten 't welk hunne partijgenoten in de provinciën zal aanzetten m-u den aan staanden wetgevenden kiesstrijd in 'i worstelpe k te treden en hen desnoods kandidaten te verschaffen. Eu zoo zal het gebeuren dat zij, onder anderen ook hier ie Aalst, de verkiezing van M. Woeste zullen bevechten. Dat zal n ni geweldigen slag geven.. maar 't /.al aan de eenzame Duivelsputten le Erembodegem wezen M. Woeste hier te Aalst bestrijden Die gekke beslissing doel ons lachen Maar liberale liecren lief, boe wilt gij hier van strijden spieken, gij, die u nog niet kunt verstaan om 'oen eenvoudigen flikker le slaan!.... En, gij, ja, gij zoudt hier ten strijde trekken steil u eerst't accoord over de kleinigheden, heeren, ja, zorg dat wanneer gij eene dansfeest in richt de juffers, de danseressen, de zaal nimmer verlaten, omdat de heeren, de dansers, uit te gemeeiieu bak komen gelijk het dezer dagen len lokale der Keizertijke Plaats gebeurde. Dus stelt u eerst 't accoord over uwe muziek- en dansfeesten, heeren liberalen, en tracht dan u ook over den kiesstrijd te verstaan.... Wij vragen immers niets tieters dan uwe goede verstandverhou ding, opdat ons nogmaals het zoete ge noegen zou gegeven wezen vat u wellicht voor de 30ite maal lot over de ooren in onzen azijn tob ben 'e helpen duwen. PLECHTIGE INHULUiNGr den Pastoor-Deken van Aalst. Üe plechtige inhulding van onzen Eerw. tieer Pastoor-Deken zal plaats hebben op Zondag aanst. 9 Fe bruari, om 3 uren des na middags. De Katholieke Kringen, Veieenigin- gen, Maatschapppijen, enz. zijn uitgenoo- digd «ewoiden oin deel le nemen aan den Stoel, welke den E- H, Pastoor De ken, bij z.jne intrede in onze stad, zal geleiden. Deze stoet zal gevormd worden in de klbert-Liénailitraat, op de Gr aanmerkt en in de Kapell est raat. Na de ontvangst ter statie, door de Burgerlijke Overlieden, zal de. stoet zieti richten langs d- Statiestraat, liet Espla nadeplein, de Leopoldstraat, de Groote Merkt, de Kernsiraat naar de hoofdkerk van St. Martiiius alwaar onze nieawe Herder zal ontvangen worden door de heeren Voorzitter en Leden der Kerkfa briek van St. Martinus en de Eerw.Gees telijkheid. Onmiddélijk daarna zal de Eerw. Heer Sonneville, Vicaris-generaal, tot de cere moniën en inliuldiug overgaan. De inwoners worden verzocht hunne huizen t© versieren en te bevlaggen Op 't oogenblik dat wij ter peisse leg gen lieerscht er eene ongeraeene bedrij vigheid >n de straten welke órj stoet /.al doonrekken. Hier legt meu da- laatste hand aan de praalbogen, daar plant men staken voor de vlaggen en wimpels, ginter versiert men de huizen, enz. enz. Onze St Martinuskerk is eenvoudig doch neijes opgetooid. De dekenij zal fraai zijn. Iu een woord, de inhuldiging van onzen Eerw. Heer Deken A. Raein- douck zal, ondanks de weinige dagen, voor de bereiding,allerluisterrijkst wezen. Eu nu zeggen wij Hem Wees welkom. Ileider, van God gegeven Om naar aller taligheid te streven Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers van Aalst. 4 SEKTIE. \LST-SCHAARBEKE.) Luisterlijlte Prijskamp op Zondag 9 dezer, oin 5 ure, ter herberg Iwkin van Aalst bij M. Coppens Pie- A1 de inschrijvers van den prijskamp worden vriendelijk ver/ocht hel spel bij ie wonen om daarna deel te kunnen ne men aan de aflntiug van verscheidene andere prfzen (stirpriseu). Het feest zal met muziek opgeluisterd worden. Ilerdersem. Men schrijft ons uit deze gemeente De Eerw. Heer De Fegter,Pastoor le He 'Jersem, willende medewerken aan de beschaving van den Belgischen Congo, zal zich inet de Eerw.Zusiers zijns kloos ters gelasten met de opvoeding van een Cougoleesehe meisje. Op Zondag 16 Februari,om 2 1/2 uren, zal de Eerw. Heer Vun hnpe. Bestierder te Gijsegem, gevolgd van zijne Cougo leesehe kinderen, in de kerk tol Ilerder sem. eene voordracht houden over den Congo. Eene omhaling zal gedaan worden om de kosten te helpen dekken der reis van het zwarte meisje. Woensdag van verleden week heeft te Overineire. onder eenen grooten toe loop van ingezetenen der gemeente, de plechtige inhuldiging van hel meu w kei k orgel plaats gehad. Een jury, samengesteld uit den zeer eerw. heer kanunnik van Damine, ra de heeren Carnewal en Goederlier, heeft met het nieuwe speeltuig, geplaatst door de gebroeders Vereeckeu. van Gijzegem de proel genomen en er zich zeer vol daan over verklaard, zoowel onder be trek van kloekte, als onder dat van zoelluideudheid en kracht in al zijne spelen. Na de uitvoering, door bovengemelde kundige orgelisten, van eenige merk waardige muziekstukken, werd tiet nieuw orgel, door den zeer eerw. heer üe Groote, deken van Lokeren, plechtiglijk ingezegend. In den nacht van dinsdag tot woens dag, omtrent 11 1/2 ure, is te Geeraards- bergen een lievige brand ontstaan in de fabriek van de hoeren Byl.Campen en Cc, te Geeraardsbergen. Dank aan liet blusch- materiëel van liet huis zelve, heelt men het vuur kunnen beletten eene groote uitbreiding te nemen. Niettemin is «ansch het gebouw der dopperij door den brand vernield. Dezer dagen kwam een jongeling bij J. De Vleeschauwer. koopman, te Gremberge-bij-Dcndernionde, met di komplimenten van zijnen zoon, soldaat bij de mineurs le Antwerpen. Hij zegde gezegden te zijn om den frak en twee frariken. Dat alles moest dienen om eene overste af te halen. Frak en geld zijn ecliter gaari vliegen. Het schijnt dat de bedrieger een deserteur zou zijn, gehoor tig van St-Nikolaas. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 9 FEBRUARI 1890. lO^entiemen de nummer. LNHOUt>. Teefeeningen Abdul Halui-j II. sultan van Turkije. Bimien- geiicju de moskee van Sinte-Sophie. - Mós/fee waar de Sultan zich alle vrijda gen heen begeeft. Paleis van den Sul lal) aan den Bosplioius.teConstaiilinopel. wapensenouw, vrijdags, te Con stantinopel - Vrachtwagen te Siambot'1. Optocht der turksohe zouaven. CalatasiVnat le Pera.Twee turksehe muziekstukken. Tekst Kronijk der week. Forluna- Ons' heprs en zijn weiisehhoedeken (•te'volg) Het leven eener roos. Antonia (vervolg). Fierheid. Onze ■"JrHjieii, Dnjes en datjes. Raadsel: De minister van binncnlandsche Allerhande nieuws. Botermarkt. Hrden zaterdag werden 9üo klonten nolerter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7230 kilogr. Prijs 78 a 88. Hopteelt. De plechtigheid der uitreiking van de prijzen aan de overwin naars in den kampstrijd tot verbetering van de kwaliteit en pluk der hop, uitge schreven door de Maatschappij St lluchus, te Aals', is vastgesteld op Za terdag 15 Febiuari 1890,om 10 ure voor middag, ten lokale der Hopbeurs, alhier ter slede. En^elsclie Billard Ier eslaminet Den RicënkorfKerkstraat. Maandag aanst. 10 Februari, alspeling der prijzen. /zaken heeft eenen brief gericht aan MM de gouverneurs waarin hij bericht dal de wet op de slachthuizen niet doelt op de expertisie maar op de slaohtrecnten, welke de gemeenten der mate moeten heffen dat het kapitaal der bouwing van de slachthuizen, in 60 jaren uitgedelgd worde. De nieuwe tarieven komen in 1891 in voege, en zijn geldig voor vijf jaren. Wilden te Brussel. Woensdag deelden wij meê dat, in het" museum Castan, sedeit eenigen lijd eene groep wilde Zuid-Amerikanen ten toon gesteld was, welke met geweld uil bun land ge sleept, en aan boord van een fransch schip naar Engeland gevoerd werden. Juist toen bet engelsche goevernemenl beslag wilde leggen op ben om de arme duivels naar Amerika terug te zenden, waren /ij naar Brussel gebracht. Nu zond het engelsehe goevernemenl een verzoek naar liet belgische, en aan stonds gaf M. Lejeune bevel de wilden aan te houden. Zij zullen zoo haast mogelijk terug naar hun vaderland worden gezonden. Een 20jarig meisje Charlotte C..., van B'ussel, die een sleclu gedrag heeft, s'raatin'pster en diefegge is, wordt uit dien hoofde dikwijls door hare ouders gestraft. Een dezer leste dagen wierp zij hare moeder met eenen stoel naar het hoofd. Daags nadien begoot zij al het brood dat er in huis was met petrool. Eindelijk heeft zij dijnsdag eene groote hoeveelheid stekskens in den koffiepot geworpen. De politie heeft haar aange houden. Men denkt dat't meisje zinneloos is. Fransch looneel. Te Brussel speelt men tegenwoordig een heilig schennend stuk onder den titel van l' Amante de Jesus. Zullen de katholieken die de llerodiade gingen zien, nu ook dien stap \eider iu de ontheiliging gaan T Zullen er weer konservatieve dagbla ten gevonden worden, die dit werk aan hevelen zoo als zij dezer dagen Esclar- monde toejuichten - Woensdag namiddag heeft op den Dok te Gent een feit plaats gehad, dat een flauw gedacht geeft van het zedelijk peil sommiger lieden. Een jongeling die dijnsdag morgend gelot had, en een goed nummer trok, kwam in den namiddag, opgeruimd en bhj van geest zijnen vader opzoeken, die op den Dok werkzaam is. Ook de vader was te vredon en gal lnchl aan zijde blijdschap doch kort nadien kreeg hij twist met zijnen zoon. De v:ider raadde zijnen zoon aan zich te verkoopeu voor 1800 frank de zoon weigerde daaruit de woede des vaders die, zoo hel schijnt zijnen zoon allerhan de bedreigingen naar het hoofwierp en hem toesnauwde dal;j hem zou gedwon gen hebben bij eenen zielverkoopor te gaan en hem als plaatsvervanger voor gemelde som zou verkocht hebben. Deze woorden hadden zulk slecht uit werksel op den zoon, dat hijdoor vrees bevangen en niet meer wetende wat hij «leed, recht naar eenen voermanswagen geladen met koopwaren, die daar juist kwam aangereden, liep, een zijner voeten oud jr hel achterste wiel stak en uitriep, toen hij met vermorzelden voet ten gron de stortte Nu zal ik mij niet meer moe ten verkoopeu De wanhopige daad van den zoon is ten zeerste af te keuren, maar wat moet men zeggen van dat onmensch, van dien harteloozen vader, die zijnen zoon tegen zijnen wil en dank wil verkoopen en sol daat doen worden Is de bloedwel nog niet hatelijk genoeg en hel getal barer slachtoffers misschien te klein Zulke kerels zouden verdienen uil de maatschappij gesloten le worden. Baldadigheid van lolelingen. In de Burclitsu aat, te Gent, hebben een of meer lotelingen, verscheidene groote vitrienen van winkeliers, met steenen verbrijzeld. In verscheidene herbergen, namelijk in de Brugsche Poort, hebben zij alles kort en klein geslagen pinten, stoelen, in een woord alles wat onder de handen viel werd vernield. Iu de Phcenixstraai heelt er een echt woest tooneel plaats gehad. Het rijtuig van M. De Aloerlooze, geneesheer, stond le wachten in de straat. Eensklaps kwa men er eenen hoop lotelingen mar het rijtuig geloopen, schupten er tegen trokken aan liet peerd enz. De koetsier verweerde zich in den beginne met zijne zweep, doch het hielp niet. Gidukkiglijk was de policie spoedig ter plaats. Vijf policieagenten gelukten er slechts met de grootste moeite in, de vechters te scheiden. Naar hei schijnt is een dezer erg gewond en naar de apo theek van M. Buss gebracht, waar hij verzorgd werd. Verscheidene der baldadigen werden aangehouden. Dinsdag, roml den middag, was Frans Delcourt, 25 jaar oud, bezig aan de sluis, op den Genibru jge-boulevard gevestigd, te smeden, toen bij, ten ge volge eener valschc beweging, het even wicht verloor en in den hassijn stortte. Op hel hulpgeroep, door zijne gezellen geslaakt, kwam de sluismeester toege sneld, die niet aarzelde gansch gekleed in liet water te springen. De moedige man ging welhaast zijn doel bereiken, toen zijne ledematen verlamden en bij r eds met angst de dood le gemoet zag. Gelukkig had zijn knecht het dreigend gevaar bemerkt en was middelerwijl in een bootje gesprongen en ter redding van üe twee drenkelingen loegeroeid, welke het hem gelukte beiden te redden, liet moedig gedrag van den sluismeester eu van zijnen knecht verdient allen lofj Treurige zelfmoord. Onlangs werd ons eene poging tot zelfmoord meegedeeld van eene arme 80-jarige vrouw S. S., van Borioo (Limburg), die sedert eenigen tijd in de gemeente Ruc- kelingen verbleef. De ongelukkige bad zich in een bosch verborgen om daar van honger en kou om te komen. Hare plannen waren mis lukt, omdat een bosehwachter haar bij tijds ontdekte. De tweeden Kerstdag is die arme en misschien ziunelooze vrouw weerom haar huis ontvlucht, waar het bestaan haar onmogelijk was. Ditmaal heeft zij den schnkkelijken hongerdood gevonden iu de diepe gracht eener wei, kortbij Waremme. Slechts verleden week heeft men daar haar lijk ontdekt, dat reeds in een gevor derden staat vau ontbinding verkeerde. Nieuw bier. De Gazette des Bras- seurs vermeldt dat men in de brouw ten toonstelling te Parijs eenen nieuwen drank kan proeven, Math'ale geheeten en waarmeê men het bier zou willen ver vangen, dat volgens den uitvinder, na- deelig werkt op de hersenen enden dorst vermeerdert, in plaats van hem te ver- minderan, en daarenboven, bij een over matig gebruik, bedwelmt, zat maakt en bet lichaam schaadt, 't Schijnt moeielijk, zegt het brouwers blad, dezen drank den naam van bier te geven, daar hij noch alkooi, noch hop bevat. liet voornaam bestanddeel ervan is de theinc of caleinewaarvan de weldoende eigenschappen algemeen bekend ijn. Zij vervangen de alcaloïde van de hop, eu maken tevens eenen drank die. door zijnen le>*gen prijs, genaakbaar is voor alle beurzen, zelfsvoor deze die flauw voorzien zijn. Het eerste bezoek van Mgr. Stille mans, bissctiop van Gent, aan St-Niko laas zijne geboortestad, is bepaald op den tweeden Paaschdag. Al de geestelijke, burgerlijkeen krijgs- overhe len zullen Z. Hoouw, aan de sta tie ontvangen bij zal naar h<«t stadhuis geleid worden. Ti- dezer gelegenheid zal er insgelijks eene brooddeeling aan de armen der stad gedaan worden. Men werkt naarstig aan de toebereidselels van het feest waarop de maatschappijeu van hel Land van Waas uiigenoodigd zijn. Bloedig drama. De gendarm Dhondt, die door den moordenaar Ivo Gillis doodelijk werd getroffen, is aan de gevolgen zijner wonde overleden, üe sluiswachter Lievens, door eenen kogel van den moordenaar aan de linkerhand gekwetst, heeft drie vingers veilorer.. Voor het overige is zijn toestand vol doende. ENGELAND. Schipbreukelingen. - De stoomboot Oruba is te Plymouth a ingekomen met kapitein John Rollo aan boord, wiens schip, King Robert, van Glasgow, op 9 november lestleden in de nabijheid van kaap Hoorn vergaan is. Vol .-ens de bijzonderheden door kapi tein Rollo over de schipbreukelingen van do King Robert meegedeeld, werden 23 koppen der bemanning gered door de Ballumbic van Liverpool. De Oruba heeft ook den zeilmeester van de Arethusa, William Oliver, opgenomen. De Arethusa was uit Valparaiso ver trokken, met eene lading kolen en leed op 20 ocloher schipbreuk, op 26 mijlen \an liet eiland Falkland. Kapitein Hamilton met 10 zijner ma trozen kon, na 7 dagen in eene boot op de woedendezee rondgezwalkt le hebben, Port Stanley bereiken. De schipbreukelingen waren in een droeven toestand kapitein Hamilton stierf twee «lagen na zijne aankomst. Van een der matrozen moest het been wor den afgezet en de vingeren en voeten van een ander zeeman waren vervrozen. Een andere boot had 11 koppen der bemanning opgenomen deze waren slechts twee dagen in zee gebleven om hunnen dorst te lessohen waren zij ver plicht een mengsel van olie en zeewater te drinken. Den tweeden dag werden de kok James Moody en een matroos John O'Clement waanzinnig. De leste is in de boot gestorven. De Lady Octuvia nam de schipbreuke lingen op, op 200 mijlen van het eiland Falkland. Tw -e dagen na in liet hospitaal van Valparaiso te zijn opgenomen, stierf een der matrozen en vijf andere verkee- ren nog in wanhopigen toestand. FRANKRIJK. Jonge dieven. Drie kleine meisjes, 9,10 en 11 jaar oud, gehoorzamende aan de hevelen van Capuchout een knaap van 14 jaar, hadden te samen eene vereeni- ging geslicht, diefstal voor doel hebben de. Naar 't schijnt gingen de zaken zelfs heel goed, wam toen men die lieve kin deren aanhield, waren zij in 't bezit van 5000 fr. in geld, vele juweelen, geldbeu gels, brieflasscben eu verscheidene an dere voorwerpen. 't Was ie Parijs, in een hotel van de rue Faubourg Montmarlre dat de kleine bende gevangen genomen werd. Eene oogenblikkrilijke afwezigheid van den pa troon waarnemende, waren zij in de bu- reelen van 'l hotel gedrongen om er te stelen do patroon kwam eensklaps terug en de jonge aanvoerder, die de wacht hield, wilde de vlucht nemen, maar hij werd vastgegrepen en allen werden naar het policiobureel gebracht. Daar verwon derden zij iedereen door hunne koelbloe digheid en stoutmoedigheid. Ingevolge het onderzoek is de moeder van een dier jonge deugnieten aangehouden. Erg ongeluk. Het ongeluk, verle den wi ea te Monastic gebeurd en waar over wij reeds spraken, beeft zicb als volgt toegedragen De toren der kerk, die over omtrent een jaar geheel afbrandde en thans bijna geheel hersteld was, is weêr ingestort, een gedeelte van het gewelf der kerk meéslepende, benevens verscheidene nabijstaanae buizen. In de kerk werd niemand gekwetst, en de pastoor kon de mis eindigen. Buiten echter werden vier bewoners der neven staande huizen gedood door de instel lende puinen. en vijf andere werden meer of min erg gekwetst. Naar het schijnt hadden de bewoners van hel dorp reeds lang voor de sterkte des torens gevreesd. DIJITSCHLAND. Groot gevecht te Mulhausen. (Nadere bijzonderheden). Üe Express van Mul hausen verhaalt dat, zondag avond, de voorstad Colmar in rep en roer werd gezel door een gevecht tusschen burgers en militairen. De soldalen hadden hunne sabels ge trokken en hunne tegenstanders gevolgd, die in een bierhuis waren gevlucht, waar zij zich barricadeerden. Daar zij de deur niet konden openen, gingen de soldaten iu eene naburige danszaal versterking halen met een oütal kameraden kwamen zij terug om net lokaal te belegeren.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2