Gewapende natie. Vasten van 1890. BISDOM V VV GS XT. Schikkingen voor de Vasten. «ST-ROCHUS» Allerhande nieuws. isde eerewaclu liouden, heeft het vol gende doen aanplakken en de manschap- doen voorlezen Ik bericht de afdeeling dat ik aan den burgemeester van Laeken den volgenden brief heb doen toekomen. Mijnheer de Burgemeester, Het verslag dat gij over den brand het Paleis van Laeken hebt opgemaakt, en dat gij in de Réveil hebt afgekondigd ol laten afkondigen, is slechts een weef sel van leugens en lasteringen, onweerdig van een bestuur aan wiens hoofd gij de eer hebt u te bevinden. Iets dat onder het publiek en het leger eene groote opschudding zal teweeg bren gen, is den brief dien luitenant-generaal baron van der Smissen naar den bevel voerder van het regiment in kwestie ge zonden heeft, waarin hij zegt in de ver- ontweerdiging van het regiment te deelen. M. van der Smissen heeft diesaangaan- de ook eenen brief naar den minister ge schreven a Het verslag van den.burgemeester van Laeken, zegt hij is eene beleediging voor het leger. Ware het waar, dat do grenadiers in de vlammen eene vrouw hebben laten omkomen die zij 6 meters van hen in nood zagen verkeeren, dan zouden de overheden met hunne soldaten onweerdig zijn de wapens te dragen die de Koning en de Natie ben toevertrouwd hebben. Integendeel, indien de beschul diging een leugen is. dan zijn de burge meester van Laeken en zijnen policie- kommissaris onweerdig hunne bedienin gen voorts te vervullen. Iedereen weet dat twee officiers met eenige soldaten tot aan den trap geloopen zijn, om Mej. Drancourt te redden daar heeft de rook hen tegengehouden zelfs heeft een offi cier door de verstikking bloed gespogen. 4 Do burgemeester en de politiekom- missaris hebben te zamen eenen smaad begaan de beschuldigde grenadiers moeten schitterend in hunne eer her steld worden in bunnen naam vraag ik M. de minister, de afstelling van de twee voornoemde ambtenaars. De kommissie door de kamer aange steld, voor de inrichting der feesten van den 25® verjaardag der troonbeklimming des konings, is dijnsdag bijeengeko men. Met algemeene stemmen heelt zij be sloten dat er geen banket dient gehouden te worden en heeft zich bij het gedacht gevoegd om aan den Koning een koffertje aan te bieden waarin een adres zal geslo ten zijn en waarop eene herinneringsme dalie zal ingebeiteld worden dit a les op de persoonlijke kosten der leden van de beide Kamers. Daar de Kamer van volksvertegenwoor digers na de kiezing van juni in haar ge heel niet meer zal bestaan, heelt men bel nootiig geoordeeld ze in buitenge wonen zittijd bijeen te roepen, om tiaar bet wetsontwerp, aangaande de inrich ting eener hulpkas van werkongevallen te doen stemmen, hetwelk in den ge wonen zittijd niet zou kunnen gestemd worden. De afkondiging dezer wet zou kunnen samenvallen met de aanbieding van bet adres aan den Koning. Onzedige printen. Het beroepshof van Brussel heeft dinsdag een belangrijk vonnis uitgebracht. Er wordt te Brussel nog al tamelijk veel een Fransch geïllustreerd tijdschrift verkocht dat voor titel-draagt .Le Courtier Francais Gravuren en tekst van die uit gaaf zijn doorgaans even vuil, even wal gelijk. Niet langgeleden werd eene der nummers van den Courtier Franpais in beslag genomen en vervolgd duor de Brusselsche rechtbank, De verweerders pleten de onbevoegdheid der rechtbank, op grond dal de vervolgde printen be hoorden bij den gedrukten tekst welken in het nummer voorkwam en dus met de zen tekst de uiting voorstelden ran het gedacht eens schrijvers. De vervolgde teekening behoorde dus gerangschikt te worden tussehen de drukpersmisdrijven en kon alleen geoordeeld worden door het Assisenhof. Het brusselsch beroepshof, na eene lange beraadslaging, heeft de zienswijze der verweerders verworpen en de recht bank bevoegd verklaard. Dit vonnis zal de uilgevers van de Fransche smeerlapperijen eenigziensdoen nadenken. Onder dezen titel brengt Het Fond senblad ons een schrijven meê, dat wij bier laten volgen en waarop wij de ern stige aandacht inroepen De Gentsche progressisten, die het verbindingsteeken uitmaken, tussehen dr liberale partij en het socialism, hebben te zamen met de mannen der roode kliek, meetings gehouden in de Philharmonic en ie St-Amandsberg, over de kwestie der gewapende natie. .In heide vergaderingen hebben de socialisten liet hooge woord gehad. In de eerste werd een dagorde van Anseele en in de tweede een van Van Beieren aan genomen, ten gunste der gewapende natie» welke moet verkregen worden door het algemeen stemrecht. De progressisten hebben, zooals blijkt uit de verslagen van deu Journal de (.and, niets anders te doen gehad dan de socia listen goedtekeuren en toetejuiclien. Zie daar een afbeeldsel van de toekomst wel ke de liberale partij te gemoet gaat Wat de gewapende natie aangaat, beteekenisvol is de volgende verklaring van gezel Van Beveren, welke wij letter lijk uit dew Journal de O and vertalen De lieer Van Beveren verklaart zich partijganger van het stelsel der gewa pende natiedat bet best aan onze noodwendigheden beantwoordt en tal rijke misbruiken, die thans bestaan zal afschaffen. Dit stelsel zal zelfs dit goed in hebben, dat bet de vverkendeklas zal oefenen in den wapenhandel en liaai* zal leeren op hare eigene krachten te steu nen. Bijgevolg, eens de «gewapende natie verkregen door het algemeen stem rechtzullen de socialisten twee ge duchte wapei'S hebben, om hunne uit- zinnigste eischen door te drijven het stembrielke eu het geweer Nu zijn zij nog maar het getaldan zullen zij de macht zijn en dat wel de macht ten dienste van den oproer. Burgers, die nog cenig belang stelt in de rust van liet land, denkt eraan eer gij naar de stembus gaatde gewapende natie welke de iihrralen u aanpreekeii, is niets anders dan de gewapen de oproei*. Wilt gij dat binnen kort verwezenlijkt zien, welnu geeft dan uwe stem aan de liberalen, de partijgangers van bet stel sel alleman soldaat Bij dekrpet, gedagteekend 30 Januari verleden, en uitgaande van liet H. Officie, beeft de H. Stoel, zich bezorgd toonende zoowel voor het lichamelijk als voor hei geestelijk heil der geloovigen, alle aai ts- t'isschopen en bisschoppen der katholie ke wereld gemachtigd, iiuune ouderhoo- rige geloovigen le ontslaan van de plicht van vasten en onthouding, overal waar de influenza besmettelijk heerscht of ge- heersent heeft, en wel voor zoo lang als de bisschoppen, in het belang der ge zondheid van hunne diocesanen, dal zullen noodzakelijk rekenen. De H. Vader hoopt en betrouwt dat de geloovigen, welke om gezondheidsredens door hunne bisschoppen van de verplichting van vas- ten ontslegen worden, op andere wijze, namelijk door het geven van almoezen, door het getrouw bijwonen van heilige diensten en door het dikwijls gebruik maken der HIJ. Sacramenten, het vasten zullen vergoeden en aldus aan de godde lijke rechtveerdigheid zullen voldoen. I. De verplichting van bet Vasetn is in ons Bisdom opgeschorst voor gansch de aanstaande Veertigdaagsche Vasten. II. Het gehod van vleescb en andere verbodeue spijzen te derven is ook inge trokken voor al de dagen van dezelfde Vasten, uitgenomen voor Asschewoens- dag en voor den Vrijdag van iedere week. III. Het blijft evenwel verboden, zelfs des Zondagg, op deselfden maaltijd visch en vleesch te eten. IV. Wij staan toeliet gebruik van boter en van allerlei soort van zuivel, geduren de de geheele Vasten. V. Wij staan toe eieren te eten alle dagen, uitgenomen den Asschewoensdag en den Goeden Vrijdag. VI. Wij bevelen aan al Onze diocesa nen, op eiken dag dat zij van Je dispen satie van vleesch te eten, in dezen Be- velbrief verleend, zullen gebruik maken, drijmaal te lezen »«ei Onzevader, en drij- maal het Weesgegroeten ééns de akten *a» Geloof, Hoop, Liefde en Berouw. Zij zullen zich riogtans van deze verplichting kunnen ontslaan met eene almoes te storten, volgens hunne godvruchtigheid en hun vermogen, in den Vastenblok van hunne parochiekerk. Deze almoes, die verplichtend is voor allen die de voor geschrevene gebeden gebeden niet on derhouden, zal tot goede werken besteed worden, volgens Ons advies en de ge bruiken van dit Bisdom. VIL Aangezien de militairen van allen graad, hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook de andere personen dadelijk in militairen dienst, aan Ons geestelijk rechtsgebied onder worpen zijn, en dat hun staat eene bijzondei e toege vendheid van Onzen kant verdient, slaan Wij hen toe, bij vermeerdering van dispensatie, het gebruik van vleesch op alle dagen van hel jaar, uitgenomen den Goedenvrijdag, op welken dag zij zich zullen moeten schikken naar de andere geloovigen. Vermiis de gendarmen en de douaniers, in dadelijke» dienst, dezelfde toegevendheid verdienen, ter oorzakevan deu lastige» arbeid waartoe zij gehouden zijn, zoo bij dage als bij nachte, stellen Wij hen gelijk aan de militairen. Wij vergunnen hetzelfde om gi-Iijke reden aan de bedienden van den ijzerenweg, die dadelijk in dienst zijn op de treint,alsook aan de Brievendragers. VIII. Krachtens pauselijke verleening, staan Wij Onze diocesanen toe, voor één jaar, vleesch te eten op de Zaterdagen, die g ?cne vastendagen zijn. Op verzoek van Zijne Heiligheid wakkeren Wij hen aan, om dit te vergoeden door goede werken en aalmoezen. IX. Ingezien de groote duurte der boter, dispenseeren Wij voor één jaar in het gebruik van afgesmolten vet, in plaats va» boter, voor al de dagen waar op het zuivel toegelaten is. Maar Zijne Heiligheid beweert, dat de geloovigen, terwijl zij van deze goedwil lige vergunning gebruik maken, zich met meerdere iever toeleggen op goede wel ken, die van aard bekwaam zijn om de goddelijke goedertierenheid te verdienen. Bijgevolg wekt de H. Vader de geloovi gen op, om te trachten den Heer te bewegen en ie verzoenen met liefdadig heid te plegen jegens den arme, mei in de kerken de gebeden en goddelijke diensten hij te wonen, niet tot de HH. Sacramenten te naderen. Het is inder daad zonneklaar, hoe meestal de ram pen, die ons kwellen, toegeschreven moeten worden aan de goddelijke recht veerdigheid. die aan de menscheu ver diende straffen oplegt om het bedeif der zeden en de onmeetbare oversirooming der misdaden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn benoemd Directeur der zusters van den H. Vincei tius te Buggen hout, de Eerw. fleer F. T. Van Bogaert, proles sor van Rhetorika te Geeraardsbergen Professor van Geschiedenis in de leer gang van Wijsbegeerte in het klein Semi narie te Sint Nikoiaas. de Eerw. Heer Van Bogaert, als professsr van Rhetorika in hetzelfde gesticht vervangen door den Eerw. Heer De Ruyver, professor te Eecloo Proost te Bareldonck, Berlare, de Eerw. Heer Blancke vroeger missio naris in Noorwegen kapelaan in Sint- Michiels te Gent, de Eerw. Heer Van Steenberghe onderpastoor te Machelen. Zijn nog Professor benoemd van Rhetorika te Geeraardsbergen, de Eerw, Heer Van Doren, professor te i>euder- monde van Rhetorika te Eekloo, de Eerw. Heer Li her' als professor van Syn taxis vervangen fdoor den Eerw. Heer Van Hnelst, professor te Lokeren van Syntaxis te Dendermonde, de Eeiw. Heer Fischer als prolessor van Grammatica vervangen door den Eerw. lieer Gordyn te Lokeren de Eerw. Heer Gehot diaken in het Seminarie te Ronsse de Eerw. Heer DeFruytier diaken in hel Seminarie. Zijn Onderpastoor benoemd in Sint Hermes, te House, de Eerw. Heer Van Wacsberglie, onderpastoor in Sint- Amandsberg te Gent, in O. L. Vrouw op Sini Pieters, de Eerw. Heer Buysse on derpastoor ie Lehbeke in Sim Amands- berg, de Eerw. Heer Van Dooien onder pastoor te Saftelaere te Lebbeke, de Eerw. Heer De Moyer, onderpastoor te Herzele le Saffelaie, de Eerw. Heer De Mulder onderpastoor te Oycke te Her zele, de Eerw. Heer De Nauw prolessor te Ronsse,te Oycke, de Eerw. Heer Van Wassenhove coadjutor te Got hon te Eremhodegen, de Eerw. Heer P.mnekoek onderpastoor te Hans' eke te Grember gen, de Eerw. Heer Schollaert coadjutor le Calloo le llansbeke, de Eerw. Heer Thierens onderpastoor te Everbecq (bis dom Doornis) ie Machelen, de E< rw. Heer Lammens te Middelburg de. Eerw. Heer De Meyer onderpastoor te Knesse- lare te Assenede, de Eerw. lieer Van Meervenne onderpastoor te Grembergen, in vervanging van den Eerw. Heer Corne lls die priester habiluant wordt te Mid delburg te Knesselare, de Eerw. Heer De Sulier onderpastoor te Middelburg. R EG HTERLIJ kTKR ON IJ K Assisenhof van Bergen. De zaak Moniiier, moord op de marki.zin de Chasteler, is in de zitting van woensdag opgeschorst en tot den tweeden zittijd verschoven, tengevolge der aanhouding aan zekeren Delrivière, getuige, welke verdacht wordt van valschen eed. Delrivière is de getuige die aan zekere peisonen zou verklaard hebben dal hij Morinier, op den avond der misdaad, om 10 ure, over den ijzerenweg heelt zien gaan, in de lichting der pastorij, waar de markiezin vermoord werd. Op het verhoor heeft Delrivière slaande gehou den dat hij zulks aan niemand heeft ge zegd en verklaard Morinier wel gezien le hebben, doch niet om 10 maar om 6 ure 's avonds. PRIJSÖTDEELWG door de Maatschappij aan de Ilopkweekers die deelgenomen lieldien aan de kampstrijd van 1^89. 345 planters hebben deelgenomen aan dezen Kampstrijd, 57 prijzen waren voor dezer. Kampstrijd uiig schreven. De pTaniers wier namen volgen, hebben elk eenen prijs bekomen voor best hunne hop bezorgd en gedroogd te hebben. Zoo men ziet, de planters uil het diep van Brabant hebben zoo wel als deze van dicht bij de stad, hunne hop ter slede gebracht. Dat men dus niet meer beweere dat de planters der afgelegen plaatsen van Aalst in de stad niet willen leveren. Men beginne met bun de loon hunner wei ken le betalen en eenieder zal in stad komen en zulks zal een groot profijt voor de nering der stad wezen. 1® Prijs. J. E. Elpers, Pamel. 2* Van do Velde J.-B., Esschene 2® Kiekens Seraphien. Mijlbeke. 3® Van der Pooi ten AnsHmus, Pamel. 3® De Ghyseh er Remit, Uekelgem. 3® Van Overstraeten Leo i, Aalst. 3° Vermenen Edoir-ird, lokelgein. 4" Callenaut Jsen-RaplTeralptiene. 4® Van Moerzeke i ósiré. Moorstl. 4" Gtiysens Théopt ile, Moorsel. 4® lie Cosier Joseph. Hei eigent. 4" üe Bisschop B- n.dt, Moorstl. 4® De Ruo R. misus, Moorsel. 4® Van Sebuerbeek, Pauwels. Esschona 4® Prijs.4Iaudron Jean, llofstade. 4° Van der Jeughdt, Meldert. 4® Moens Petrus JonnDes, Moorsel. 5® Podevyn Lénpold, Mijlbeke. 5* Van Nuffel, Wed®, 5» De Bolle J.-B Mijlbeke a° De Gols Joannes Henrieus Moorsel. 5® Van Varenberghe Camille, 5® He Meersman Louis, 5° o UyttersprQi Frans, S® be Hauwcre Joanna, Ternatb. 5® Schockaerl Alexander, Mijlbeke. 3° Coppens Joseph, Hofstadc. 5° Beeckman Paulus, Moorsel 5" n Va» der Geylen Camiilc. 5° Scbetrlinck Philemon, Mijlbeke. Speeckaert Jan Bapi., Moorsel. Van Ke r Augusiien, M Iderl 5- Van Vaerenberghe J B Erembodegem 5- llenemans Désiié, Ternatb 5 Coppens Wed Désirc, Erembodegem. 5- Do Hacker Benoti. Van Hoeve Félix, 5 Rans Philemon, St Cath. Lombeek s' Dedier Frans, Okegem. Van de Meersche, Moorsel. 5' Verleysen Joseph, Mijlb., Pontstraalp. 5- Ponel Joseph, Mijlbeke. 5- lie Vis Camille, Uekelgem. 5- Re Wede Phimev, Pamel. 5- Meert Edouard, Mijlbeke 5- Muylaerl Domien, Moorsel. 5- Fit.remans Peirus, Meidtri, Dorp. 5- Quassnert Peirus, Meerbeke. 5" Nieuwlandi Petrus Assebebeke. 5 Uyltcrsprot Peirus, Moorsel. 5- Dautons Joseph. Scboonaerde. S- Van den Bossche Felix, Teralphc e. 5- De Kind. Ben DeComnck. Erembodeg. 5- De llauwere Louis, Meerbeke. 5- Wamback Frans. Esschene 5' BaibéJan, Pamel. b Van der Keulen, Volkskamer. De Vergade ring lieel't de beraadslaging over de be- grooiiug van oorlog geëindigd. Het amen dement van den beer d'Oultremont strek kende tot inrichting eener commissie gelast een onderzoek in te stellen naar den militairen toestand des lands en desnoods de maatregelen aan te duiden welke dienen genomen te worden om dien toestand te verbeteren, werd ver worpen met 66 stemmen tegen 27 en 4 onthoudingen. De begroeting van oor log werd aangenomen met 78 stemmen tegen 9 en 9 onthoudingen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 973 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8000 kilngr. Aalst. Wonderbare redding. Zondag avond, rond half negen, kon er aan de Werf alhier, een smarielijk onge- Iuk plaats hebben. De genaamde Louis Silon, fabriekwerker en vader van 7 kin deren met eene blinde vrouw, was er in het water gesukkeld. Op de angstkreten welke uil de hei berg Het Molenhuis» opstegen, kwam er volk toegeloopen. Geen enkel van allen echter durfde het wagen in net water tc springen, toen M. A. Hoebeke, uil de Molenstraat, het be slui' nam den ongelukkige, kost wat kost le redden. Men wierp hem de reddings boeien toe, en tol driemaal toe ontsnapte ze de handen en lichaam des drenkelings. Dan heeft M. Hoebeke hem plat ter aarde gelegd en hebben twee mannen zijne bee- nen vast genomen. Zoo, over het water gebogen, trok hij den ongelukkigen boven en bracht hem aan wal. Men dacht niets anders ol Silon was dood, en inderdaad het scholl weinL', maar M. Hoebeke be val, den sukkelaar naar zijne woning over te brengen, alwaar hij de noodige geneeskundige zorgen ontving, en rond 3 ure van den nacht, vergezeld van twee personen, naar zijne woning kon terug keeren. Dank aan M. De Naeyer, genees heer, en M. Bonner, apotheker, maar bijzonderlijk aai M. August Hoebeke, die zoo kloekmoedig zijne hulp en goeden raad, en nachtelijke rust verleend heeft. Dergelijke zelfsopoffering verdient be loond ie worden. (Meegedeeld.) Diefte bij M.M. Calewaert en Felix Cumont. Het schijnt dai de politie eindelijk op liet spoor van den dader of ten minste van een der daders geraakt is. Ziehier wat wij des aangaande verno men hebben. In bet jaar 1886, kwam zekeren Lati- wers Jan-Matthieu, steenkapper zich al hier ter stede vestigen Deze kerel afkomstig van Dendermonde, had langen lijd in Rijssel verbleven, had er verschei dene veroordeelingen ondergaan en werd uit Frankrijk gebannen. In den eersten was Lauwers aan het werk geraakt bij M. Hippoliet Mega nek. steen houwersbaas alhier, en bad alzoo in verscheidene grooie huizen, onder an dere bij wijlen den beer Schellekens op de Keizerlijke Plaats, werkzaam geweest. Ten gevolge der slechte inlichtingen werd hij door zijnen baas weggezonden. In liet begin van 1889, maakte bij zich plichtig aan laliijke allroggdarijen met kruisbeelden te verloten, en werd uit dien hooide, den 4 April 1889 door de Rechtbank van Dendermonde veroordeeld tot een jaar gevang. Lauwers heefi zijne straf uitgedaan in het gevang van Bergen en werd op don derdag 6 dezer maand in vrijheid ge steld. Hij begaf zich naar Dendermonde en keerde denzelfden avond terug in Aalst, daar hij hij zijne ouders die op de Hout- merkt wonen niet binnengelaten werd doolde hij hier en daar rond, bracht de nacht door op de straal ofwel bekwam de gastvrijheid bij gulhartige arme men- schen. Dj politie i.s bekend met al deze bij zonderheden, en zware vermoedens wegen op Lauweis als zijnde een der daders van de diefie bij de hoeren Cale waert en Felix Cumont. Tot hiertoe zijn dit noglans maar slechts vermoedens die wel is waar op getuigenissen steunen, maar Lauwers heeft zich vrijdag morgend aan eene andere diefte plichtig genaakt. In liet huis Nu 56 der Vrijheidstraat beeft hij eene gouden dames-horlogie en andere juweeleu gestolen, hij is er meê naar Dendermonde vertrokken. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat Lauwers. heden morgend door de politie van Dendermonde werd aange houden en aldaar in het gevang is opge sloten. Hij loochent zich plichtig gemaakt te hebben aan de diefie bij M Calewaert, muur bekent de andere gepleegd te heb beu hij werd in het bezit gevonden der gestolene juweelen. De voorwerpen bij M. Calewaert ge stolen zijn nog niet ontdekt. Heden namiddag is "i gerecht aangeko men om de verschillij dielten te besta ligeti Wij vernemen dat M. Frans Rauuens, slachter en veekweeker le Aalst, Botersuaat, Komt vereerd te worden met het landbouw-eereteeken in vergelding van zijne talrijke diensten aan de landbouwnijverheid en bezonderlijk aan de veeteelt bewezen. Onze beste gelukwenschen. Een zeldzaam leit. Het huisgezin van Domien De Winne, alhier, te Aalst Mijlbeke telt zes zonen, die nu alleu voor de Nationale Militie hebben gelot maar die allen een goed nummer uit den trommel haalden. Eduard in 1881 trok 210 Jan-Bapt. 1885 210 Florentiuus 1886 250 Jo/.ef 1888 266 Constant 1889 259 Franciscus 4890 251 Te samen 1406 Ninove. De gemeenteraad van Nmove heelt in zitting van 7 febru ari mei eenparigheid besloten hit gazlicht te laten varen en hei te;vervangen door liet electrisch liclit. Nmove die nu veertig jaren geleden een der eerste steden van België was om het gaslicht aan te nemen is, nu ook een der eersten om het te laten varen met zijnen stank, gevaar en andere ongemak ken. Over eenige weken werden te Ninove voor 8000 franks gemeentebelastingen afgeschaft, dank zij het wijs eu vaderlijk bestuui der catholieke Raadsheeren. Waren de liberalen te Ninove meester, zou opslag van belastingen in plaats van afslag wezen, gelijk over al waar die lek en trekvogels aan de kas zitten. Dus de geuzen van de kas verwijderd houden, is 't oidewoord Broedermoord te Geeraardsbergen. Eene broedermoord heelt daar plaats gehad Een genaamde B. kwam in de herberg zijner moeder en ontmoette daar eenen barer kostkocpers, in bedronken toe stand. Hij zette dezen aan om naar zijn bed te gaan. lntusschen was de broeder van B. binnen gekomen eu de twee broeders geraakten aan liet twisten over den dronkaard. De twisters werden aan de deur ge zet. Nauwelijks buiten, waren de twee bioeders handgemeen en eenige stonden later viel er een doodelijk gekwetst ten gronde. Hij had eene messteek bekomen in den buik en verloor zijn bloed door eene vreeselijkn wonde. De eerste zorgen werden den ongelukkige toegediend door doktoor D. Hei parket vuu Oudenaarde, aanstonds verwittigd, is ter plaats geweest De on gelukkige is vrijdag in het hospitaal overleden en Iaat eene weduwe en 2 min derjarige kinderen achter. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 16 FEBRUARI 1890. 10 centiemen tie nummer. INHOUD. Teekeningen De voor naamste personnagies der zaak Couffé. De expresstrein van New-York n*ar Chicago. Stanley's laatste ontdekkin gen liet Maangebergte. Goede reis naar ZanzibarStanley en zijne officiers uil Mombava vertrekkend. Braziliaan- sclie Republiek de vlag liet geld de postzegels. Wetenschappelijke ver# scheidenhaden. Allo allo (carica ture»). Tekst Kronijk der week.— Anlonia (vervolg). De verontweerdigde kater. Fonuriatus'beurs en zijn wenschhoe- dekei, (vervolg). Aan den winter. Onze platen. Wetenschappelijke ver scheidenheden. Diijes en datjes. Raadsels. Heel Brussel is in opschudding voor... het komediestuk Salambo. Dat is den Brusseleer weerdig. Men kwoteert de biljetten op de beurs; men geeft 100 fr. voor de plaats. En morgen morgen regent het wéér protesten, en staan de bussiers met ge zegeld papier vveêr bij vélen voor de ge sloten deuren. Vive Bruxelles-attraction. De persoon welke zondag te Lede- berg door den trein aan de hand ge kwetst werd, is woonachtig op de St- Lievenstraat en werkt in de wagenmakerij van den heer Stevens, HundelgemscUen sieenweg te Ledeberg. De man kwam van Wetleren hij had eenen koepon. been eu weer, Ledeberg- Weitereu. Doch daar de trein met wel keu hij terugkwam te Ledeberg niet stond, sprong hij er daar af. I Hij is twee vingers, de wijsvinger en de kleine vinger verpletterd en heeft daarbij in zijnen val nog eene wonde aan hel hoofd bekomen. De man is vader van een huisgezin van vier kinderen, vvellc door dit ongeluk zwaar beproefd wordt. Maandag avond, omtrent 7 1/2 ure, beeft men te Weiteren, op de wijk Ten Eede een schrikkelijk ongeluk plaats ge luid. Een brouwer van het naburige Heusden, met zijne kar huiswaarts kee- reiide, had nog eene laatste pint gedron ken, en op zijne kar willende kruipen, is hij zoo ongelukkig gevallen dat zijn been op twee plaatsen gebroken is. Hij is met veel voorzichtigheid kunnen naar huis gevoerd worden. Ten stadhuize, in de openbare zit ting van den gemeenteraad van Brugge, heelt M. Halleux (een waal) een werk over de herziening der politieverorde ningen afgelezen. Alle politievel ordenin gen, sedert 1839 zijn ui eenen bundel verzameld. De taal van dit schrift is vlaamssh, en M. Halleux stelt voor dat voortaan de vlaamsche tekst van dit re glement alleen officieel zal zijn, en het fransch maar als vertaling zal mogen beschouwd worden. Bravo Die Waal is ten minste een oprechte broeder van den Vlaming 1 Kleine lijderes. Men herinnert zich nog dal de policie van Antwerpen tijdens de leste foor een kind deed naar het gasthuis brengen, geboortig van Clercken, dal vroeger deerlijk verbrand en later door hartelooze menschen ineen wagentje werd rondgevoerd om het mee lijden va» het publiek op te wekken. Dit kind is nog altijd in het gasthuis en is de lieveling geworden van de liefda dige bezoeksters en van al wie er in de zaal komt. Na verscliilJige heelkundige bewerkin gen begon de kleine Octavie reeds vlug met krukskens te loopen en te spelen met het speelgoed, dat van alle kanten naar Laar toe komt gestroomd. Ook heeft het kind sinds hel inliet gasthuis is, eene zekere opvoeding ge kregen en dank daaraan heeft liet gel - geriheid om te toonen, dat het een goed hart heeft. Haar vader, die zooals wij reeds meld den. slechts éénen arm heeft, mag haar van tijd tol tijd komen bezoeken. Welnu, Octavie betaalt dan zijne reis en geeft hem nog geld meê van de centen die goedhartige zielen baar nu en dan in de hand steken. Een dezer dagen heeft kleine Octavie al.spelende baar beentje gebroken. Dit zal hare genezing weer veel vertragen. Men vreest daarbij zelfs dat zij nooit zon der krukken zal kunnen gaan. Het gerucht wordt te Ronsc ver spreid, dat eene erge zaak welke men tot nu toe met haren waren naam niet wil bestempelen, plaats heeft gegrrpen in liet postbureel alhier. Zaterdag 1 Februari, was een onlangs aanvaarde bediende bezig met een bor dered op te maken waarvan het bedra» juist 40H0 fr. beliep. In de samcntellin" beging Dij eenen misslag van 1000 Ir.! dien hij eerst maar met den heer Denis' do bestuurder van het postbureel toen deze zijne kas maak e, ontdekte. Ten gevolge van een bestuurlijk onder zoek is de bediende, die een eerlijk jon geling is, in den dienst van den post behouden, doch hij zal moeten de som voluit betalen die het bedrag uitmaakt van den misslag door hem begaan. Het bestuur van den post zoekt ieverig eenen werkman van Rouse op, die zich toevallig aan bet winket bevond toen het nordereel werd opgemaakt. Alhoewel het posibestuur langs alle kamen in bet ronde den weet heeft ge zonden, dat de werkman in kwestie ver zocht wordt zich ten postbureele te komen aangeven, toch heelt hij den op roep nog niet beantwoord De politie is met fle zaak gelast. Een belegerd huis. Wij hebben de verdwijning gemeld van kapitein Lelèvre \an Charleroi. Wij vernemen thans dat hij nog gezien is geweest in eene kantien gehouden door een ouden gendarm en gelegen op den weg van FilipviUe. De baas uit de kantien, Nannan genaamd, heeft aan liet gerecht, den sabel van kapitein Lelèvre ter hand gesteld, Vrijdag namiddag, begaven zich een dertigtal soldaten op weg naar de kantien \an Nannan. om dezes buis te bestor men. Zij bleven slaan voor een huis der steeg du Manet-Culot. toebelioorende aan de beer Everaert, en in een oogwenk sloegen zij al de ruiten stuk. D) beleege- ring duurde een tiental minuten, waarna de belegeraars de deur trachten in te stampen. Op bet oogenblik dat deze laatste week, door de vereenigde krach ten der soldaten, riep hun een buurman toe, dat zij zich vergist hadden. De soldaten konden zich oogenblikke- ltjk van deze waarheid overtuigen want zij vonden het huis onbewoond. Men dacht dal zij zich ditmaal naar de kantien van Nannan gingen begeven maar hoogst waarschijnlijk mistevreden over hunne misgreep en bevreesd voor de gevolgen hunner daad, keerden zij terug naar de stad. Welhaast kwam de policieTvan Charle roi en Ma reine lie ter plaats en begon een onderzoek. Het kalken of witten der fruitboo- men, het afdoen der rupseneieren hetzij ui ringen of poppen, dal zij goede maat regelen voor den boomgaard. Daarom roepen wij er de aandacht onzer lezers op in.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2