NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 23J|Februari 1890, 10 centiemen per nummer. 4 43le Jaar N. 2440 WOORD VAN EUR. ABONNEMEIVTPRIJS J ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. De sociale toestand in Italië. Ze geven dc pijp aan Merten, DENDER-BODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere vreelt, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 8,25 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Me» schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen cien dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caiqae 22 FEBRUARI, 1890 België en de duitsche conferencie. De duitsche regeering heeft officieel het belgische gouvernement uitgenoodigd op de conferencie lot regeling van den ar beid. Prins de Chimay heelt den duitschen ge/ant geantwoord, dat hij de beslissing van den ministerraad afwachten moet, alvorens een antwoord te geven. M. de Chimay bracht echter bij voor baat hulde aan de inzichten van keizer Wilhelm. Het is te verwachten dat onze regee ring, mils het noodige voorbehoud door onze onzijdigheid vereischt, een werk zaam deel zal nemen aan de conferencie, voor zoover die deelneming ons land aanbelangen kan. Dit zal in alle geval in den minister raad worden uitgemaakt. De graaf van Parijs heeft uit Havana het volgende telegram aan zijnen vriend Bocher gezonden Ik dank u voor uw zoo volledig aan mij gez.onden telegram. Ik ben trotsch op mijn zoon ik voel mij gelukkig door zijne houding. Zijne veroordeeling be droeft mij diep. Tot donderdag kunt gij telegrafeeren naar Havana later naar New-York. Men leidt uit dit leste af, dat de graaf van Parijs, die eerst dacht geruimen tijd in Wesi-Indië door te brengen, naar New-York vertrekt om vandaar weldra naar Europa terug te keeren. Hij zal dus in 't beging van meert te Liverpool kunnen zijn. Hel arbeidersvraagpunt en de resenpten van keizer Wilhelm. Zweden heeft stel lig zijne bijtreding toegezegd tot liet congres tot regeling van den arbeid, waarvan de jonge duitsche keizer het initiatief genomen heeft. De Times doet opmerken dat, wat Engeland aangaat, de duitsche kei-er eene open deur instampt want al de hervormingen, door hem voorgesteld, beslaan reeds lang in Engeland. De economische kwestie kan niet internati onaal opgelost worden bijgevolg schijnt het onnuttig dat lord Salisbury vertegen woordigers zende naar de conferencie. De duitsche Reichs Anzeiger deelde woensdag avond de namen meê van de personen, welke door den keizer zijn aangeduid om zitting te nemen in de afdeelingen van den raad van State; daaronder zijn één slotenmaker, één timmerman, één schrijnwerker, één polijster, één bestuurder eener ijzersmei- 4* Vervolg. Maria, hernam Morrins, wiena geweten hem verwijtingen aerd, ik w-msehte zoo wijs te zijn als gij Ik zou raijzelven veel onrust S|iaren, maar ik docht zoo het best te handelen. Gij moet tot betere gedachten komen, James, en den jongen recht laten wedervaren. Maar dc kapitein was onwillig, om zckcro rede ncn, die zijner vrouw onbekend waren.Hij liet dus de zaak gelijk zij was, terwijl hij tot zichzelvrn zeide Wat gebeuren moet, zal gebeuren. De avond had zijne donkere schaduw en reeds lang over het aardrijk uitgebreid, toen zeker ge zelschap, talrijker dan gewoonlijk, bezit nam van de gelagkamer De Zeeman, in een der nieuwe straten van het zeemnnsstadje. liet vuur van den haard weerkaatste met levendigheid op de gelaat strekken der gemende groep, rond den schoor steen gezeten, cu gaf aan hun wezen een opgezet aanzien, dat maar al te zeer overeenstemde met de verkeerde gewoonten van de meeste hunner. terij, één fabriekseigenaar en ook de Rijksdag afgeveerdigde Hitze. In afwachting van hetgeen door de duitsche regeering nader zal worden bekend gemaakt omtrent de voorstellen, welke de keizer aan iiet oordeel der door hem bijeen te roepen internationale con ferencie wenscht te onderwerpen, laten wij hier liet zwitsersche program volgen voor de op 5 mei te Bern te houden con ferencie over de arbeidersbescherming I. Verbod van het zondagswerk, II. Bepaling van een minimum leeftijd voor de toelating van kinderen in fabrie ken. III. Bepaling van een maximum arbeids dag voor jeugdige werklieden. IV. Verbod van het gebruiken van jon gelieden en vrouwen in takken van nij verheid, die bij'Ondnr schadelijk voor de gezondheid of gevaarlijk zijn. V. Beperking van den nachtarbeid voor jongelieden en vrouwen. VI. Uitvoering der angenomen bepalin gen. Elk dezer hoofdstukken is in verschil- lige paragrafen verdeeld, die beurtelings zullen besproken worden. Kiezingen in 't Duitsche Keizerrijk. - Donderdag 20 februari hebbetnn Qpitscli- land de kiezingen plaats gehad voor de vernieuwing van den Rijksdag en ziehier de algemeene uitslag Gekozen: 22 behoudsgezinden 10 libe rale behoudsgezinden 9 nationaal libe ralen 32 van 't centrum; 3 demok'aten; II progressisten; 16 socialisten 3 po lakken 1 onafhankelijke liberaal 10 el- zasers 1 deen. Er zullen 92 balloteeringen moeten plaatsgrijpen op 28 februari. De uitslag der balloleeritigen wordt als volgt voor speld. Zu'Ien gekozen worden 30 nationaal liberalen 12 socialisten 20 progressis ten 6 kandidaten van het centrum 10 behoudsgezinde liberalen. In alle ge val het centrum zal sterker zijn dan te voren. Bloedige gevechten hebben donderdag te Berlijn plaats gehad tusschen de soci alisten en de politie. i>e agenten werden met steenworpen aangevallen een van hen werd van zijn peerd gerukt en had een been gebroken een derdigtal socialisten geworden aan gehouden zijn. De eenheid van Italië zou, zoo de libe ralen voorzegden, aan liet italiaansclie volk geluk en voorspoed in alle zaken meêbrengen. De eenheid werd voltrok ken de Paus-koning, de koning van Napels, hertogen en prinsen werden van hunne staten beroofden weldraheersebte Alle avonden jkwumen deze bierdrinkers hier bijeen, waar 'dronkenschap en twist meest aan dc dagorde waren. Het gezelschap werd n dan afgewisseld door toevallige bezoekers, die gedwongen werden te traclceron, Zulk een gast was nu Pickard, die de held van den avond werd en den gewonen cijns vau de glazen vol ontging door de sympathie, die zijne ontsnapping aan een waterig graf had gaande gemaakt.De vader 'an John, een schoenmaker en een gekende dro i- kaard, scheen de aanvoerder te zijn te oordeelen naar liet flikkeren zijner oog en het inzweigen van liet hier, scheen hij zeer opgewonden. Op algemeen verlangen, begon Pickard, hun de geschiedenis te vcrlialeii van het vergaan der Sarah, hetgeen hij deed met veel gevoel, en te midden eener stilte, die nu en dan slechts afgebro ken werd door een vijandig gebrom van den ruste loozen, er boos uitzieudeu schoenmaker. Wat is er geworden van de zes andere jon gens, die in de jol wegdreven V vroeg de hoefsmid. Ik weet het niet, antwoordde Pickard,Ik hoor nu dezen mor ;en, dat een stuk van eene boot bjj Branton gevonden is, en dat.... Juist voor dal ik hier kwam, viel een van het gezelschap in de rede, vertelde men mij dal er vier lijken bij Burrows aangespoeld waren. Dan zijn zij vermoord geworden, riep de schoenmaker heftig ik zeg dat /iju nooit op na., tuurlijke wijze zijn aan hun eind gekomen. Het er overal armoede, verkwijning en onge luk. De kerk-en kloostergoederen werden aangeslagen en openbaarlijk verkocht, doch de millioenon en millioeuen die zij opbrachten, waren ontoereikend om in de schandelijkste geldverspillingen der italiaansche librnale oproerlingen te voor zien. Immers gestolen goed gedijd niet... De toestand in Italië verergert van jaar tot jaar van jaar tol jaar heersclit er meer armoede gaat men meer en meer achteruit, ol liever nadert men eenige stappen naar den afgrond waarin dat ongelukkig volk eindelijk tol zijne straf zal nedersiorten. De Maasbode an Rotterdam, een katho liek dagblad, behelst eenen inerkweerdi- gen artikel over den huidignn toestand in Italië en wij deelen dat schrijven hier ten grooteren deele meé, om onze geachte lezers eens te laten oordeelen tot welke rampen en onheilen een volk gedoemd is 't welk zich aan 't liöeralismus overle vert De bevolking van Italië maakt nu door ondervinding kennis met den toe stand, welke in de vorige eeuw door de revolutie in Frankrijk geschapen werd. Wij leeren dien kennen uit de boeken en sidderen, als wij vernemen hoe de Fran- schen aan allerlei rampen werden prijs gegeven. De Italianen lijden inderdaad wat de Franschen geleden hebben men behoefde slechts de guillotine in den tuin van Europa op te richten en Italië is liet evenbeeld van hel Frankrijk in 1789. Men kan geenen kant van 't sociaal gebied in Italië betreden, of men vindt er ellende, en eene ellende die wij niet kunnen geiooven dat zij in de 19® eeuw mogelijk is. Alles lijdt er, alles verkeert er in den verschrikkelijkste!! achteruit gang. Een zeer groot deel van hetgeen verdiend wordt, moet in den vorm \an bdasting worden afgegeven.Is'tde belas ting voor den Slaat, dan dient het geld om, voor ee.t groot deel, door de staats ambtenaars gestolen te worden, om tan de vloot schepen toe te voegen, die spoe dig voor afbraak zullen verkocht worden, om het leger altijd grooter en sterker te maken in éen woord, om alle denkbare uitgaven te doen, buiten die waarvan het volk eenig voordeel heeft. Is daarentegen het geld voorde ge meentekas bestemd, dan wordt het ge bruikt vcor eiinielooze verspillingen er: om de rente te betalen van schulden, die ten slotte de gemeente geheel en al in het verderf stort- n. Alleen den hemel weet hoevee! gemeenten in Italië ban kroet zijn gegaan dit is zulk een gewoon feit geworden, dat men liet nog alleen in de plaatselijke nieuwsbladen vermeld vindt. De belastingen in Italië zijn zoo hoog dat zij niet alleen een zeer groot deel van de inkomsten der burgers verslinden, maar soms geheel en al nemen. Er wordt in Italië geen geld meer verdiend. De vijandelijke verhouding op Handelsgebied bloed kon: c over het hoofd van kapitein Morrins, die een lek in het schip gemaakt heeft, zoo waar ik leef en als er nog recht in Engeland is moet hij vervolgd worden al een bloedhond. Dat is een logen 1 zegde Pickard vooruitsprin gend met een door toom vlammend gelaat, dat niets goeds voorspelde. Waarom zou de kapitein het schip lek gemaakt hebben Hij deed zijn uiter ste best gedurende de storm om het te behouden, en ik zal u de mond stoppen als gij zulke logen nog herhaalt. Ik zeg, schreeuwde Je schoenmaker, terwijl hij zijne pijp op de tafel wierp, dat zij vermoord zijn,en voor dal gij beproeft mij den mond te stop pen, deelt gij beter den strop wat ie tossen, dien gij om uwen hals draagt. De gewezen kok sprong woedend op, met het voornemen wraak te nemen, en een vrcesclijk ge vecht zou gevolgd hebben, indien het tater m den avond geweest ware. Op dit oogenblik waren zij echter alten nog redelijk nuchter, en hunne mak kers in staat de strijders te scheiden. Ik blijf bjj hetgeen ik gezegd heli, schreeuwde Ortop, mijn zoon heeft mij alles verteld, en ik zal wel nader met u afrekenen, Pickard. liet duurde eenigen tij 1 eer zij bedaard waren lo'-n opeens een seliecpsinaat met zware slem en oin alles in der minne te schikken, voorstelde een liedje te zingen, waarbij het koor door al de aan- wszigen herhaald werd. welk gevolgd werd door tusschen dat land en Frankrijk, is den nekslag voor handel en nijverheid, voor landbouw en ieevaart de laatste ver dient misschien nog meest aan de land verhuizers, die uitgehongerd bun vader land ontvluchten. Oude gekende huizen en banken, die per milltoeit erken, be zwijken in dien jammerlijken toestand of ten gevoL-e van specula, ën, nu dat de gezonde handel geene wins, meer ople ven. Alles kraakt, alles bezwijkt in dal ongelukkige land, en er is niemand die hulpe biedt. Dat de verarming in zulk eenen toe stand zeer verre gaat, ligt voor de hand. De eene vervalt na de andere tot den bedelstaf. Geheele familiëri verarmen de verkoopingen op rechterlijk bevel, van roerende eu onroerende goederen, zijn aan het orde van den dag. Tegen zulke ellende is de liefde machteloos. Er is geen beschaafde Staat ter wereld waai de liefdadigheid de kracht niet heeft om broodgebrek te voo-komen of te verlielp-n. In Italië is het niet meer mogelijk daar wordt honger geleden en herhaaldelijk breken er geheimzinnige ziekten uil, die door de geneesheeren aan den honger alleen worden toege schreven. x De liefdadiheid kan dus in Italië de ellende niet bestrijden, omdat deze te groot is, ook en vooral omdat zij zelve is bemofd en uitgeplunderd. De kerken en kloosters zijn door de revolutie van hurtne goederen beroofd, en wel zooda nig, dat de geestelijken en religieuzen, die vroeger talrijke aalmoezen uitdeelden ••n op elk getiied de armoede bestreden, nu zeil gebrek lijden. Sommigen hunner hebben voor de geroofde goederen een jaargeld van den Staat gekregen. Dit is, in zekeren zin, den spot gevoegd bij den roofwant het jaargeld is zoo klem, dat het niet >oor gebrek behoedt, ledereen weet hoeveel weldaden een klooster rondom zich verspreidt. Daar is in Italië geene sprake meer van de kloosterlin gen zelf komen om van honger. Dit alles zal er natuurlijk niet beter op worden, nu de Slaat ook de goederen door de eeuwen aan de armen geschon ken gestolen en ter administratie aan zijne ambtenaars overgegeven heeft. Dat de armen er nu voortaan al zeer weinig van zullen krijgen, maar het overgroot kapitaal der opere pie in de zakken der ambtenaars verdwijnen zal, ligt voor de hand. Zijn de armen te beklagen, de reli gieuzen zijn het niet min hun lot is inderdaad verschrikkelijk. Zij zijn tot den bedelstaf gebracht,en in de kloosters van Italië wordt letterlijk honger gele den. Wij kunnen ons dien toestand niet voorstellen. Verondetstel dat onze reli gieuzen broodgebrek leden, en iedereen zou zich beijveren om daaraan spoedig een einde te maken. In Italië schijnt dit niet meer mogelijk de religieusen, in zonderheid de Liefdezuste. s, richten de blikken naar het buitenland en zoeken ecu gerommel net kannen en glazen, ten teeken van toejuiching. Ik zou denken, hernam een der aanwezigen, dat de storm lievig genoeg was om een schip té doen vergaan, zonder dat er een hand aangeslagen werd Wel zeker, antwoorde Pickard, en een lek horen, zou even goed zijn als de keel af aan een dood menscli. Veronderstel,dat hij haar lek gemaakt heeft riep een rosse roetse aar uit, dan :s zulks de zaak van den ouden Philippy. Het schip behoort hem. en als Morrins den koopman te vreden stelt, dan is is dit voldoende. En wie stelt de weduwen en weczcn tevreden, of wie zal de Assurancie-maatschappij vergoeden vroeg Ortop op bitteren toon. Het zal niet lang duren of ik zal de vraag beantwoord zien. Ik heb een wrok tegen Morrins en ik zal dien niet verge ten. Als er iets kwaads onder schuilt, merkte de hoefsmid aan. dan is de oude sc itlm op de kaai er de schut I van. Hij heeft reeds meer dan eens van menig schip partij getrokken en bitier weinig geeft hij er om, of iemand de lijdende partij is, indien hij maar liet goud opstrijkt, Waarom spreekt gij aldus, zei Pickard. De brik zonk natuurlijk en niemand heeft schuld daaraan. En aldus werden de meeningen verdeeld, en die daar hulp, omdat deze in Italië niet meer te vinden is. Ten minste niet in voldoende mate. Natuurlijk doet daar de zoo berooide liefdadigheid nog wat zij kan,ja,onthoudt menigeen zich zeiven schier het noodige, om de arme Zusters te helpen. Wij ken nen iemand te Roomen, die een zeer eeuvoudig leven leidt, alleen om zooveel mogelijk te kunnen overhouden en daar mede de nonnen-kloosters te ondersteu nen. Beter dan wij dien nood kunnen be schrijven, geschiedt het door brieven in italiaaniche tijdschriften en bladen, van klooster-oversten die haren nood klagen, of bedanken voor ontvangene gillen. Als voorbeelden ontleenen wij de volgende staaltjes aan de Civilta Cattolica van het algeloopen jaar. In een brief uit het Zuiden van Italien, in date 23 Maart, leest men het volgen de Oh, mijn vader, indien gij zaagt in welke armoede wij onze dagen door brengen! Mijn herte bloedt, als ik mijn medezusters, waaronder van jeugdige kracht, maar met dorre lippen en inge- zonkene oogen, sedert vele dagen hoor smeeken om een stuk brood, terwijl ik haar niet helpen kan. Hoe geerne zou ik ze willen troosten Maar wat te doen... Ik heb niets Gods wil ge schiede In den brief eener overste uit een klooster in Toscaneu, geschreven in date van 21 Juni, leest men Wij lijden uitersten nood. Wij kun nen zelfs het brood niet knopen, dat noodig is om riiet van uitputting te sterven. Wij hebben daarbij nog zes zieken. Deze arme Zusters dulden met de meeste lijdzaamheid haar hevig lijden en de ontbering van zooveel noodzakelijke dingen. Mij krimpt het hert ineen, dat ik ze niet helpen kan. De bermhertige God geeft mij in mij lot u te wenden Hij geeft mij de vaste overtuiging, dal ik van u eenige almoes zal ontvangen, die mij een weinig in zooveel angsten opbeurt. Verder voegt De Maasbode,er 't volgen de bij Onze lezers herinneren zich, dal wij sedert eenigen tijd, ook giften verzamelen voor de oerw. zusters Franciscanessen te Assisen, de plaats die ons herinnert aan den grooten minnaar der armo.-de den H. Franciscus. Zijne dochters be minnen haar eveneens en hebben van alle vvereldsche grootheid afgezien maar de belofte van armoede zegt niet dat men van honger moet sterven. De zusters van Assisen nu lijden inderdaad honger er gaan dagen voorbij dal er geen stuk b 'ood in bet klooster is, zelfs voor de zieken. Sedert eenigen lijd hebben wij gitten voor baar ontvangen, en wij kon den haar nu en dan een paar honderd frank zenden. Ue brieven van dankbetui ging, welke wij ontvingen, luiden als van verdeeling veroorzaakte harde woorden en veel krakeel, Eenigen beschuldigden den koopman, anderen uiten schrikkelijke vloeken tegen Mor. rins, en sommigen weder verklaarden voor hem te willen veehten cn sterven. Het tooneel was be droevend en walgelijk. Gansch het stadje werd don volgenden morgend dooreen storm van boozc hartstochten bewogen zoodra de geschiedenis van Ortop ruchtbaar was! Troepen van mannen en vrouwen stonden voor de huizen om dc zaak te bespreken, cn gaven luch1 aan hunne gevoelens in alles behalve goede be woordingen. Op eenige oogenblikken stond dc hoofdstraat overhoop, en hcersclitc er de grootste verwarring, en het gemor, .aangavuurd door het gejammer der nagelaten betrekkingen van de ver. ongeluktc zeelieden, werd weldra ten toppunt ge voer»! en loste zieh op ii> wraakgescbreeuw Moord Wraak Wraak Terwijl de bevolking in staat van razernij ver keerde, lag er over Mortham een waas van treurig heid verspreid. De begrafenis van vier verdronken matrozen, wier lijken tusschen de rotsen vau Bar ruws gevonden wareiveroorzaakte eene ne-r slaclitigheid, zooals er maar zelden te zien was. In de kerk en op het kerkhof verdrong zich eenetal- menscben die voor ondergang bewaard werden. De Zusiers hadden geschreid van vreugde, toen hulp uit Holland op daagde, en vurige gebeden hadden zij tot God gericht om zegen voor hare weldoe ners. Maar, voegen wij bij ouze gaven, ook onze gebeden tot God, voor I.alië, dat arme land, vreeselijk gekastijd voor zijne revolutionnaire misdaden. Kom* er geene redding, bet zal geheel ten gronde gaan. De dwingelanden die het verdrukken, zullen de heerschappij voeren, tot zij zelf onder het gewicht hunner misdaden bezwijken, even als dit in Frankrijk ge schiedde. Maar neemt de geschiedenis in Italië baren loop, zoo als zij dit in Fran krijk heelt gedaan, dan is voorzeker het einde der ellenden nog niet te voorzien. AALST. Verleden jaar namen onze Aalslersche liberalen heldhaftige besluiten. Het goldt niet minder of van dan af zouden zij, onder alle opzichten en bij iedere gele genheid, tegen ons, katholieken, eerten onverpoosden hardnekkigen strijd voe ren. Wal besloten was moest er door en dadelijk werd een soort van komiteit, wellicht liet 36®, ingericht en gelast 1° Den Deudergalm met pen, daad en woord te ondersteunen 2° De kiesreklamatiën te bezorgen 3° Zooveel liberale jongelingen aan te werven mogelijk om ze voor 't kiesexaam op te leiden. Bedoeld komiteit, onder de opperlei- ding vau menheer Jef, werd samengesteld uit twee advokaien, één schoolmeester en drij liaantjes-vooruil. Waarlijk voor wie met deze liberale geheimen bekend waren, was het om ervan te schrikken eu te beven. Immers, bet was een wapen dat voor de Aalsler sche katholieke partij vernieling en dood kon veroorzaken.... Het komiteit werkte in de duisternis sen en, even als de vrij metselaren, waren zijne leden onder den gruwzaamsten eed verbonden lot het strengste geheim. Van 't beslaan dezes komiteils.van den versehrikkelijken eed waartneê men ver bonden was, waren wij onderricht, maar zijne werkzaamheden bleven zoo geheim als een graf. Alhoewel het onnoozel gezeever, de commeerderijen van Den Denderyalm ons min of meer over de bekwaamheden der liberale heeren lieten oordeelen, wach ten wij met te min met eene zekere spanning, met eene licht te begrijqen achterdocht de eerste werkzaamheden van dit zoo vreeselijk komiteit af.... Eu hoe meer wij 'i tijdstip naderen op'twelk wij dij zoo gevreesde werking zouden kennen, hoe meer ook vermeerderde onze vrees, ouze angstvalligheid rijke menigte, eu bij de woorden, waarmede de stoffelijke overblijfsels aan dc aarde toevertrouwd werden, rees een er een zucht uit elks boezem. Velen waren er, dfe stilzwijgend naar hunne hui zen terugkeerden maar er waren anderen, die hij de kerkdeur bleven verwijlen cn over het treurig lot der overledenen rcdcneciden. totdat dan ook hier dc bitterheid, die hunue zielen vervulde, zich in bedreigingen brgon te uilen zich langzaam voorwaarts bewegende in de richting van Morrins woning, werd het gemor steeds luider, en elkander aanhitsende, zooals bewogen gemoederen bij volks- oploopcii. altijd doen, kwelde het hun om iels te ondernemen. De vrouw van dor. kapitein had met hare gewo ne voorzichtigheid, den storiu als voorzien, Het gerucht der misdaad, waarvan men haren man be tichtte. was ook lot haar doorgedrongan en had haar droevig gestemd, maar diende tevens om da voortreffelijke hoedanigheden van haar hoofd en hart beter te doen uitko-nen. Zij had dc verzeke ring dat dit gerucht onwaarheid was, alhoewel, van den tijd dat Morrins dc haven verlaten had, haar droom tiaar had verontrust en zij niet in staat wa* zich die ouheiNpcllriide voorteekens uit h :t hoofd te zetten, zoodat zij een plan beraamde, waardoor de kapitein gedurende de negrafenis uit Northam verwijderd was. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1