O Een en ander. Allerhande nieuws. ïSSiïi VOPdSe' 'egen ged"ge" -oSw Eindelijk het uur was geslagen, wij willen zeggen, het tijdverloop voor de kiesreklaraatiën was verschenen.... en weldra had de vrees, de angst ons ver laten om plaats te maken voor een wei- gevoeld medelijden met de onnoozeleers die, wellicht achter pot en glas, laatdun kend de taak hadden op zich genomen om de Aalstersche liberale kliek te red den uit den poel van volksverachting waarin zij herhaalde malen door kiezers korps geslagen werd. En inderdaad,met de jongens die zich, in 1889,met de kieszakeu hebben onledig gehouden,moet men nog meer medelijden hebben dan met hunne voorgangers. Na dagen en nachten onderzoeken en uitpluizen,hebben ze eindelijk een hands vol reklamatiën kunnen vinden....-En wat reklamatiën dan nog?... en waarop zijn /ij gesteund Dat is onmogelijk hier te herhalen, maar wij weten, dat al wie met kieszaken bekend is, moet zeggen dat het liberaal komiteit van 1889 nog onnoozelder gehandeld beeft in de kwestie dan al deze die het voorgingen. En nogthans bedoeld komiteit bezitvoor- zeker elementen om de zaken ernstiglijk ten minste te beridderen, maar zij zijn werkeloos gebleven. Wat mag daar de oorzaak van zijn De antwoord op deze vraag vinden wij in den einduitslag, de liberale werving van kandidaten voor 't kiesexaam, het 3C punt tot 't welk komiteit is ingesteld. Immers or.der dit opzicht maakt het eenen vollediger» fiaseo. Weken lang heeft men in alle liberale oorden de liberale jong lingen opgetrom meld, alle liberale hoeken en kanten werden zorgvuldig uitgezocht opdat geen enkel zou ontsnappen, oproepen zonder einde verschenen ih Den Dender galm met e.'n woord,niets werd verwaarloosd om zooveel kandidaten mogelijk voor 't kiesexaam op te leideu en aan te bieden. Er was immers besloten dat men de katholieken eens ging verstommen bij het zicht van eene zoo talrijke libeiale schaar van toekomstige verdedigers der liberhaterij En ach Heere gister Donderdag 21 Februari verscheen het tijdverloop binnen bet welk de kandidaten zich moeten aan bieden om tot het kiesexaam in maart aanst.kunnen toegelaten te worden en wil gij nu weten, geachte lezers, hoeveel kandidaten er werden aangeboden door de zorgen van '1 liberaal komiteit geen enkel !?f!?f En de liberale jongens gingen de ka tholieken van Aalst in de stecnen doen kruipen, ja, doen verzinken van vrees en angsi bij het zien der talrijke bende liberale kandidaten voor 't kiesexaam. Wat armoede 't Is meer dan armoede, 't is uiterste ellende, want de armste drommel bezit toch nog iets, ter wijl het komiteit niets, ja, niets kan aan- bieden Na zulk eenen veldtocht, liberale hee- ren,blijft er u niets meer over dan kooien te gaan planten te Nieuwerkerken op den Zurendries En nu ten slotte het liberaal komiteit verwaarloost de kiesreklamatien, het laai ze om zoo te zeggen varen en na weken en weken lal van liberale jonge lingen tot 't kiesexaam bereid te hebben, biedt zich eindelijk nie mand aan wat moet men hieruit besluiten Wél eenvoudig dat het zijne machte loosheid gevoelende om het doel zijner instelling te bereiken en voorziende dat alle zijne werkingen toch boter aan de galg gekletst zouden wezen, eindelijk in eenen aanval van uiterste moedeloos heid besloten heeft de politiek te laten varen en de pijp aan Merten te geven Dit is overigens 'c best wat bet doen kon. Want als men tot zulke uilslagen ge raakt, blijfter niets meeroverdan de leer op te trekken R. I. P. De aarde zij u ligt, heeren liberalen Kaas verveerdiging. Men herinnert zich dat verlenen jaar twee jonge doch ters. eene Vlaamsche en eene Waalsche door de regeering naar Coëtlogony in Rretanje gezonden werden om er de les sen der praktische melkerijschool te volgen. Sinds zij van hunne reis terugkwamen, hebben zij in eenen prijskamp te Kort rijk bewezen dat men van de melk onzer koeien allerbeste kazen verveerdigen kan. De regeering heeft ze vervolgens nog naar de verscheidene plaatsen van het land gezonden, waar kaas bereid wordt, en over dit bezoek hebben zij, naar men ons verzekert, een zeer belangrijk ver slag opgesteld. Te Soumagne, bij Herve, wordt thans door de regeering eerie melkschool inge richt, die onder het bestuur van eene der reizigsters zal gesteld worden. In deze school zullen de dochters der land bouwers uit den omtrek het verveerdi gen van alleilei kaas kunnen komen aanleeren. Wanneer hunne kaasopvoeding zal vol trokken zijn, zal de school naar een an der gedeelte des lands verplaatst wor den. In de Vlaamsche streek des lands zal insgelijks dergelijke school ingericht worden, onder hei beslier der Vlaamsche reizigster. Deze scholen zuilen aan onzen land bouw gewis de grootste diensten bewij zen. Zooals men weet, dringt de stad Brus- s.jj nogmaals bij het gouvernement aan, opdat dit laatste 500,000 fr zou geven voer het 2o« verjaarfeest van 's konings regeering. M. Beernaert verzet er zich tegen, en hij heelt groot gelijk. Het geld der belas tingbetalers is te /uur gewonnen om het zoo te vermorsen, voor het plezier van de Brusseleers. Wilt ge feesten hebben, zegt de minis ter, betaall ze dan zelfEn het is een goed voorbeeld dal hij geeft, want het is zelfs op zijn initiatief dat de Volksverte genwocrdigers beslist hebben, persoon lijk de kosten te dragen van het geschenk dat zij den koning, ter gelegenheid van zijn jubelfeest zullen aanbieden. Ziedaar eene les voor de gemeente raadsheereti te Brussel Maar men zal niet gauw M. Buis of zijne kollpgas een vijffrankstuk uit den zak zien halen, om den eerewijn te bera len, dien zij Stanley ot anderen zullen aanbieden Smullen en smeeren dat liet vet van den baard loopt, riemen snijden van het leer der belastingbetalers, d la bonne lieure Het geusehe orgaan La Gazelle van Brussel voorspeil aan zijne liheralevrien- den, tegeu Juni aai st. eene davering die tellen zal. De liberalen slapen, roept La Gazette, doch liet c Fondsenblad doet opmerken d t het voor GeuiT geval niet is, waar de liberalen springend wakker zijn en werken als duivels. Maar, voegt gemeld blad er bij, overal waar de geuzen meester zijn, wordt de vrijheid ingekrompen en de lasten wor den vermeerderd. Kwamen zij terug aan 'i bestuur van het land, ze zouden de schoolverkwistiu- gen herbeginnen en den algemeenen krijgsdienst invoeren,kwestie van 't oor- logsbudjet met 40 of 50 millioen te ver- hoogen. Ziedaar waarom de geuzen geklopt zijn te Leuven, ie Dinani en ie Namen. En La Gazelle belooft hen eene broek van 't zeilde laken tegeu Juni aanst. Ze zullen ze niet gestolen hebben Een bewijs hoe de liberalen ons Vla mingen genegen zijn, vinden wij in de volgende regelen der Gazette een brusselschen liberale vod. Men meldt de stichting te Gent van eene uilsluitend Vlaamsche Landbouw school. De Vlaamsche Karo'ten waren alzoo reeds schoon genoeg. Wat zal het zijn als men ze z»l verbeterd hebben In alle geval zullen de professors voor dien leerstoel niet ontbreken. Tot hiertoe bestond er in uns land maar eene landbouwschool teGembloers in 't Walenland, waar liet onderwijs in in de fransche taal wordt gegeven en waar bijgevolg de Vlamingen geen voor deel kunnen uittrekken. Eu. nogthans moesten de Vlamingen de onkosten dezer school helpen bestrijden. Aan deze onrechtveerdigheid is door 't katholiek minisloiie een einde gebracht en het voordeel dat er aan de Vlamingen wordt door geschonken, wordt door de liberalen uit haat en wrok tegen den Vla ming beknibbeld en afgekeurd Dat leert den Vlamingen meer en meer hunne vijanden kennen. Het is met meer rioodig terug te kee- En daar zullen alweer katholieken zijn ren op gedane zaken, maar wij verwach- die gaan zien, direkt of indirekt aauge- ten van de eerlijkheid dar aanranders f dreven door de fransche katholieke bla- dat zij nu hunne lasterlijke aantijgingen f den... Proper, nietwaar? ODenliik zullen inliekken War ianl na openlijk zullen intrekken. Wat zegt"ge Précurseur, en konsoorieu Handelsblad RECHTERLIJKE KRONJJK. De zaak Corvlain voor liet beroepshof. t'erhooging van straf. Maandag heefi de korrekiionneele kamer van het be roepshof uitspraak gedaan in de zaak Corvilain. Deze lieeli zijne straf met 'een jaar ge vangenis hooren vermeerderen. Ook de seliaêvergoedingen aan de burgerlijke partijen zijn aanzienlijk verhoogd. liet vonnis zegt dat Corvilain doorleu- genaciilige verklaringen het bestuur in dwaling heeft gebracht over bet gevaar lijke van zijne nijverheid. Corvilain heeft zijn vonnis met eenen treurigen glimlach hooren uitspreken en onmiddelijk hel voornemen ie kennen gegeven, in verbreking te gaan. Het hof besluit dat het bewezen is dat builen liet depót van 300 kil. poeier, toegelaten ('oor de bestendige depulaiie, de betichte er eeii ander heefi ingericht van meer dan 80,000 kil., zonder toela ting en dat dit depót voor gevolg heeft gehad, de dood van 70 personen en tal rijke kwetsuren, voor de vele slachtof fers van de ramp. Het vonnis onfleedt het besluit tot toe lating en trekt uil zijnen inhoud alsook hit de vragen gedaan door Corvilain, dat er nooit kweslie is geweest zulk een ge vaarlijk depot toe te laten. Het is dus onmogelijk de goede trouw aan te nemen en de straf moet des te strenger zijn, daar de overtreding inge geven werd door een overdreven geest van winstbejag. Ziedaar weer een klinkend antwoord aan degenen, die voortdurend de depuia lie hebben aangerand. De uitspraak bevestigt dat er een ge heim depot bestond, waarvan de deputa tie niets wist, daai zij enkel de toelaiing had gegeven voor een depot van 300 kil. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Sint Amandsherg is onderpastoor benoemd de Eerw. Heer De Meester die, als onderpastoor te Lovendegem, vervan gen wordt door den Eerw Heer Van Dooren, onderpastoor te Saffelare. 4 De heer Gouverneur der provincie I Oost-Vlaanderen brengt ter kennis dat de j kommissie, ingesteld in uitvoering van het koninklijk besluit van den 31 Juli 1823, voor het examen der personen die i verlangen hel diploom van landmeter te j verkrijgen, zal vergaderen in de maand j April aanstaande, en gedurende de twee de helft der maand Augustus daarop vol gende, op de dagen later vast te stellen De Volkskamer heefi zich onle- i l!"!1™ !."ge1heStUUr srehnudpii mpi dt> twooHo ctnmminn non uggen en wegen in deze pro' dig gehouden melde tweede stemming van 'l wetsontwerp betrekkelijk de begeving der akademische graden en vaststelling der lioogschoolexamens. De Senaat is legen maandag aanslaande ten 3 ure bijeengeroepen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1021 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8200 kilogr. Werk dei* Soep. De liefdadige personen worden bericht dal de hedeelingen der Soep zullen eindigen mei de eerste dagen der maand maart aanslaande. De bezitters van kaarten of bons worden dus verzocht de zelve zoo haast mogelijk uit te geven, ten einde te vermijden 't gene verleden jaar is besla- tigd geworden, namelijk dal er meer dan 400 bons nog niet uiigegeven waren op 't oogenblik dat de bedeelingen ein digden. deze pro vincie, voorzitter der kommissie. Dë vragen van toelating tol het bedoeld examen zullen moeten gezonden worden aan hei piovinciaal besiuur, behoorlijk gefrankeerd, hetzij voor den 15 Maart, hetzij voor den 31 Juli van het loopend jaar. Het program der vereischte kennissen is opgenomen in hel bestuurlijk im-mori aal dezer provincie, deel 64, n° 138. De belanghebbenden zullen mededeeling van dit programma kunnen bekomen in hel sekretanaat van iedere gemeente, alsook in de hureelen der 3* afdeeiing van het provinciaal bestuur. Moord op den Katlenberg te Gent. De persoon, op wien vermoedens druk ken, als zijnde de dader van de moord,is de genaamde Gevaert, die insgelijks het bedrijf van bedelaar uitoefent. Gevaert is aangehouden. 't Schijnt dal men knoppen van de ondervest des vermoorden in het huis j van een aangehoudene heeft gevonden. De geburen heweeren dat hel slachtof- In naam der Dames bedanken wij hier fer e*n eeJ'Jbeursje aan den hals droeg. hartetijk alle de liefdadige personen die Hot ha"""a iD het Werk der Soep door milde aalmoezen 't koopen van bons hebben onder- >teund. Zij koesteren de hoop van toeko- Het beursje is niet meer te vinden. - Maandag laatst vergaderde, onder voorzitterschap van den eerw. heer Deken, de kommissie, samengesteld tol - "1 ..V.......,.uiv, .muiLli„govi M.I IUL mend jaar de zelfde ondersteuning bij hen het inrichten der feestelijkheden welke te ontmoeten en aldus eene nieuwe aan- j zullen plaats hebben tijdens hetbezoek moediging te vinden lot voortzetting van 't werk dat gedurende den winter zooveel armoede en lijden verhelpt en aan de werkende volksklas een ge'ond en ver van Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop van Gent aan St. Nikolaas, zijne geboor testad. Gelijk men weet, was dal bezoek eerst verschaft. Dus, nogmaals aan allen den innigslen dank op twee- Een varkensslachter van Geerards- bergen had een varken de keel afgesto ken en hel vour zijne deur gehangen. Het beest hing daar goed, dacht hij, en des avonds ging hij te bed zonder bet binnen te brengen, 's Morgens bij bei eerste dag- lichi, toen hij zijnen winkel kwam openen vond hij een dooden hond hangen in plaats van het varken. - - Men weet dat de forten langs den kant der Schelde eene hinderpaal zijn lot de uitbreiding \anden handel in Den dei-monde. Talrijke klachten werden hierover reeds gedaan, (leden kondigt men aan dat er aan de Deridermoitdenaars voldoening gaal geschonken worden, Ér is besloten geworden den loop der Schel de voor de stad recht te trekken ook zullen nieuwe kaaien en erne groole atdamming gemaakt worden. De oude vestingwerken, die zich langs het water bevinden, zullen geslecht worden het is daar dal de kaaien zullen gemaakt worden. De militaire gronden die het departe ment van oorlog verlaat, zullen aan de stad overgelaten worden, die in vergoe ding aan den Staat twee veldschansen zal geven, de eene te vervaardigen op de hoogten ten wesle Dendermonde in liet dorp Appels en de andere te Zanden, op de hoogten ten noorden der plaats, aan de splitsing der ijzere wegen van Dendermonde naar Lokeren en van Den dermonde naar Si-Nikolaas en van de twee ijzerenwegen van St Nikolaas en Terneuzen. De werken zullen in de lente aange vangen worden eu anderhali millioen kosten, Men hoopt, dat eens da, de nieuwe kaaien gemaakt /ijn, de katoenhandel die voorheen voor de Denderstad eene der grootste bronnen van welvaart was, zijnan vorigen bloei zal hernemen. Thans heelt zich deze handel verplaats naar Aalst, Lokeren en Zele. Dendermonde, aan den s.uneuvloed van Dender en Schelde gelegen, is aller best geschikt om. even als in hol verle den, een middenpunt van aanzienlijke zaken te worden. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 23 FEBRUARI 1890. lO centiemen de numme'i* INHOUD. Teekeningeu De hertog van Oileans.De arnpouding en liet Dordeel van den hertog van Orleans M, Clement het aanhoudingsbevel aan den hertog aankondigend, de cel door den hertog bewoond in de Coneiergerie de verschijning van den hertog voor de 8« kamer. Eerst gekomen, eerst gediend. Zusier Ros;. Gertrui naar Moiokai ver- liokKen om de melaatschentc veiplegen. De bloode Eugelscnman. Tekst Kronijk der week. Vasten avond. Antonina (vervolg) Fortu- natus'beurs en zijn wenschhoedeken ver volg). De maskeraden. wetenschap pelijke verscheidenheden. Onze platen. Ditjes en datjes. De theaters, die werktuigen van het j den Paaschdag Bij nader onderzoek heeft men bevon- den dat die dag niet goed geschikt was. I Immers, dan zijn al de scholen, die hier talrijk zijn, in vakanoie, zoowel leeraars als leerlingen. Dat inziende, heeft men eenen anderen daggekozen den eersten zondag van Mei, zijnde den vierden der maand. De heer van Naemen, burgemeester der stad, werd afgevaardigd om Monseic- neur uit te noodigen en hij heeft onmid dellijk zijne zending volbracht. Zijne Hoogwaardigheid heeft aangenomen. Dus is het bezoek bepaald vastgesteld op zondag 4 Mei. Men mag zeker zijn dat desladst-Niko- laas baren «loorluchtigen zoon waardig zal ontvangen. Elkeen die de stad min of meer kent, weet dat zij in deigeliji-e om standigheden steeds op den voorrang staat. Van nu af worden toebereidselen gemaakt om liet feest allen mogelijken luister bijiezeuen. Immers Mgr. is niet alleen een inboorling van Sint Nikolaas, maar ook hij was vele jaren werkzaam in bel Klein Seminarie en is dus van ei ken inwoner gekend en telt er niets dan vrienden. Belasting op het bouwen te J'.ousse- laere. Verleden jaar, is door liet ge meentebestuur \an Bousselaere, eene belasting gelegd geworden op het bou wen. Deze belasting heeft verscheidene in woners van de stad. beweert men, die van meening waren stralen te openen en te volzetten met huizen, doen aarzelen en eindelijk besluiten geen gevolg aan hunne ontwerpen te geven. Zoo maakt men zulks liet volk wijs. In bet vooruitzicht, zal er dees jaar in Roussdaere weinig gebouwd worden ook hebben zekere personen deze gele genheid te baat genomen om metsers andere ambaehislieden, die aan de bouwwerken verbonden zijn, op te rui en en bet hatelijke der gestemde tie lasting voor oogen te houden. Eindelijk, geene bouwwerken voorziende, begon nen de metsers te morren, en na hun al de ambachtslieden die met het metsel- werk gepaard gaan, zooals timmerlieden, plafonneurs, smids, enz. enz. Over eenige dagen vernam men dat zondag laatst eene betooging, door de metsers verwekt, in Rousselaere ging plaats «rijpen, en dat men, in depu.atie naar M. de burgemeester zou gaan om werk of brood te vragen, en de intrek king eischen der belasting op bet hou wen. Eenigen hadden die zaak nog merkelijk verzwaard en uitgestrooid dat de betoo ging ging vergezeld zijn van plakkaten en beniels. waarop zou te lezen slaan Brood ol de dood werk of brood Die ophitsingen werden trapsgewijze vergroot en onder het volk verspreid, er: velen zagen dien dag met vrees te ge- moet, want Rousselaere bevat vele werk lieden, en in troebele oogenblikken weet men niet wat er al kan .orenvallen. Nu, zondag morgend, was op de markt eene kleine samenscholing, die door de bijeenkomende nieuwsgierigen langza merhand merkelijk vergrootte en iiusda- De policie was op hare hoede en d« gendarmerie in hare kazernen gel signeerd. Die samenscholing die zeer vreed zaam was en geleid scheen door een werkman, duurde tot rond den noen, al vyanneer zij stillekeris aan verdunde en eind'-Iijk geheel uiteenging, zonder de minste sloornis veroorzaakt te heb ben. Om de opgewonden en opgeruimde gemoederen te bedaren, heelt men le> stadhuize besloten eene mededeeling al te kondigen, luidende als volgt a Wij vernemen dal er een voorstel aan bet gemeentebes! uur is gedaan ge worden, ten voordeole der werkendi klas, om de belastingen op bel bouwen te verminderen. Of dit bericht aanleiding zal geven om meer bouwwerken uil te voeren, is een raadsel, en wij twijfelen er groot el ij ks aan. zegt de Landbouwer, want. naar ons inzien waren er, met ol zonder belasting geene merkelijke bouwwerken in het vooruitzicht ontworpen. Des namiddags was alles zoo rustig als op alle andere dagen. Bij inzien is geheel de zaak van zondag niets anders dan eene opruiscbing van lieden die zicli verdoken houden en bel volk vooruitzenden om moeilijkheden t< verwekken aan de stadsregeering, et een voorwendsel uitvinden dat de gevoe ligbeid van het volk treft, om dezelve op te ruischen en té pogen wanordelijkhe den te verwekken. zedenbederf, zijn sedert lang in de ban- i nig aangroeide dat hel getal bijenge- ,w in.„a scholen mannen zeer nabij op een dui zendtal mag geschat worden. den der logie. Eergisteren speelde men Hérodiade, gisteren l amante de Jésus vandaag gaat De massa kwam in beweging en plaat- men het lijden vani Jt*sus voorlu-t tooneel ste zich voorde woonst van den heer schikken, en hierin zal de jodin Sar.ili burgemeester, doch niet de minste sloor- Bernhardt voor O.-L.-Vrouw spelen. nis werd voortgebracht. Vrijdag avond kwam de agent Louage den policie-kommissaris Vamien- bossebt' van Meenen verwittigen, dat er in de nabijheid der statie een jongeling rondleurde, die in de herbergen met valscli geld betaalde. Deze ambtenaar ging op zoek en hield hem aan in de W ervickstraat. Hij was in bezit van nog vijftien valsche geldstukken in tin, met de beeidtenis ven Napoleon Uien 't jaar 1858. Hij is geboortig van Brugge en woont te IJperen bij zijne moeder. Hij was bureelscbrijver, maar thans zonder plaats, M. Eudore Pirmez, Volksvertegen woordiger van Charleroi is gevaarlijk ziek. Woensdag heeft hij de leste Sak ra meuten ontvangen. Maandag morgend, omtrent 8 ure, reed in de Kerkstraat te Oostende eene melkkar iri de richting der St Pieters kerk, alwaar de groole poort geheel openstond om den stoet binnen te laten eener begraving. Het peerd, opeens de vlucht nemende, liep in dolle vaart de kerk binnen tot bij de doopvont, waar men erin gelukte het ie doen stilhouden. Nabij het portaal viel de melkboerin uit de kar, met groot gevaar van overreden te worden ook eene blinde vrouw wierd omvergesiiieten. Gelukkig waren zij slechts een weinig bezeerd. Geene andere ongevallen waren te betreuren. Moord en zelfmoord te Thisselt. Maandag avond is er in de ande'S zoo stille gemeente Thisselt, op de koelbloe- digste wijze een wreedë moord, gevolgd van zelfmoord gepleegd. Deze moord heeft zoo veel te meer op spraak verwekt, daar de dader een offici- eele ouderwijzer is. Ziehier in het kort heel de toedracht der zaak M. Resseler was onder de wet van 1879, gemeente ouderwijzer te Breen donck. Hij trouwde eene oude vrouw, dio eene schoone fortuin bezat; en daar zij niet lang na haar huwelijk ten gravè daalde, bleef hij in bezit van een zeer fraai kapitaal. Bij de wet van 1884, wer den de tiemsenie- en vrije scholen van Breendonck versmolten, en de katholieke onderwijzer M. newachter, werd met de zelfde rechten als de gemeenteonderwij zer iu dezes school aangesteld. De school van Breendonck stak hem echter al heel gauw legen, en hij hield zich ziek. Hij vroeg en bekwam een ziek verlof dat regelmatig bij liet ten einde loopen werd vernieuwd. Sedert het be gin \an het jaar had bij zijn pensioen aangevraagd,doch het nog hiertoe niet be komen. In Breendonck geenen aard kunnende scheppen ging hij eerst, de naburige ge meente Willebroeck en daarna Thisselt bewonen. In die leste gemeente ging hij in den kost bij de weduwe Lamberts L; mot, herbergierster m winkeliersler in elle- goederen en saaien, waar hij juist een jaar verbleef. Sinds vier weken had hij zijn kosthuis verlaten en was neven de deur een klein huisje alleen gaan bewo nen een meisje uit de gebuurte kwam hem dagelijks zijnen maaltijd gereed maken. Bij de weduwe Lamberts-Lamot bad hij eene piano en een paar gouden horlogiën achtergelaten. Volgens beweermg der eenen aan haar verkocht, volgens ande ren ten geschenke gegeven. Wat er ook van zij, Resseleer eisebte gemelde voorwerpen herhaaldelijk terug, en dc wed. Lam bei is weigerde zeafie S'aan. Sedert verscheidene dagen rt-eds bad hij gezegd Indien dë piano niet terug komt zal het uyv leven kosten Deze bedreigingen waren zoo bet schijnt meermaals herhaaldelijk geweest. Maandag namiddag nu rond 3 ure deed Resseler een armen man verzoeken, 's avonds na zijn vertrek bij hem te ko men. Rond 8 ure begaf er zich de man na .rtoe en hij ontving 5 fr. mei uitdruk kelijk bevel er onini tdelijk bij de wed. Lamberts-Lamot een slaaplijf te gaan voor koopen. De man ging en nauwelijks was hij aan T kiezen eu passen ol een .schot de wed. Lamberts viel zonder een kreet of zucht legeven op den grond. Hare dochter, die slechts op eenen stap van haar stond, werd niet getroffen. De moord was voltrokken met een tweeloopgeweer. Niet zoohaast had de ellendeling zijnslachtoffer zien vallen, of hij sprong in zijne woning, wierp zich te bed en loste zich een revolverschot in de hersens zijne dood was insgelijks (.ogenblikkelijk. Ik heb een bezoek ge bracht aan het lijk der ongelukkige wed. Lamberts. Zij werd getroffen aan hei linkeroor en heelde linkerslaap, waar op men menigvuldige sporen der lood- korrels bemerkt. In hel venster dat door hel schot werd verbrijzeld is eene opeoing van dn groot je eener lelloor, en een <ieel der lading heeft de ruit der le^enoverstaande deur deur verbrijzeld. Ook bemerkte men vele gaa'jes in de stolfei;, welke zich nevens deze deur in de winkelschabben bevin den, Het slachtoffer, 42 jaar oud, laat zes mmdeijarige kinderen achter verschei dene der ongelukkige schapen zaten in de kamer nevens hel lijk hunner moeder hun schoolwerk te voltrekken. Arme kin deren De vier en tachtigjarige moeder van het slachtoffer, die Marche-les-Ecaus- sines bewoont en per telegram van het gebeurde verwittigd werd, was ook reeds daar, en het deed waarlijk pijn aan het natt, de smart dier ongelukkige vrouw te aanschouwen. Het parket van Mechelen is dijnsdag namiddag ter plaatse geweest. Vrijdag ten 10 ure heeft de begrafenis van bet slachtoffer plaats gehad. Naar alle waarschijnlijkheid zal de moordenaar die „och van God noch kerk hield, burgerlijk begraven worden. In zijn testament heeft hij aan ver scheidene vrouwspersonen van Thisselt Boom en andere dorpen uit den omtrek' elk eene som van 1000 franks vermaakt. Resseler was een volbloed en hard nekkig liberaal, die hier en in den om- 1 rek langen tijd de hevigste gemenpro- pagande maakte, en aangespannen was met de mannen van het vrij gedacht, die de burgerlijke begrafenissen voorslaan. Bezondere briefw. (Handelsblad.) Zaak van Moulbaix. De bareel wachter Delriviére. die in den loop van het verhoor der zaak Moulbaix aangehou den werd, is dinsdag naar Brussel over gebracht. Delriviére, is met den trein die uit Bergen om 1 1/2 ure namiddag vertrekt aangekomen. Delriviere was in zijne dienstkleederen hij droeg de blauw fluweelen vest. brsek en pnrlervest van bareelwachter van den Siaatspooi'weg, met koperen knopped hij had bij zich een pakje waarin boter hammen gewikkeld waren. Hij was vrij van alle banden de gedarmen siaptek aan beide zijden nevess hem. Men gaat in de stad La Plata een standbeeld oprichten aan eenen man wiens levensloop echt wonderbaar is ge weest. In 1826 leed William Wheelwright van Pensylvanie, schipbreuk op de kus ten van Argentina en kwam terecht in eene kleine stad dier streek, Quil ,,ar ge naamd, zonder hoed. zonder kleederen zonder schoenen en stervend van den honger. Hij bleef daar, bij gebrek aan middelen, om naar een ander land uil te steken. Veertig jaar nadien, maakte hij den eersten ijzeren weg van Zuid-Amerika, dezen namelijk die Quilmar aan Buenos- Ayres verbindt. Hij maakte ook den eersten ijzeren weg van den Chili hij bracht tot stand de Paeifie-steam-Nuviqa- tiou Lompagmj wier schepen tweemaal per week de reis doen van Liverpool naar Panama langs de zeeëngte van Magellan. De Chili en de Argentijnsche Republiek zijn L i Plata reeds te voren geweest om den wonderen armen man te vereeren •eeds in die landen zijn er voor Wheel wright gedenkzuilen opgericht op de openbare plaatsen der steden. De choléra. In Mesopotamie (Tur- kie) is de cholerabijnageheel verdwenen Maar de ziekte wint grond iu Perzie. De provincie van Sinne is aangetast. Langs alle kanten stelt de tmksche regeering posten aan om de vreemdelingen of de ingebrachte koopwaren tegeu te houden. Uit Djeddah, de voorhaven van La Mccque. komen slechte tijdingen. Het droog seizoen heeft verscbillige ziekten teweeg gebracht de sterfte is in de maand december verdubbeld. De hon gersnood bedreigt de stad en men vreest eenen oproer van de Bedouins die lot de diepste ellende gedaald zijn. De toestand is zooveel te erger daar het tijdstip van de groole bedevaarten naar liet graf van den Profeet nadert. Ook kondigt men aan dat de regeering naartoe maatregelen zal nemen. Verscbillige gevallen van cholera zijn te Si-Petershurg en op andere punten van Rusland bestatigd geweest. Er zijn strenge maatregelen genomen om deze besmettelijke ziekte te dempen. heilige katten. —Zooals wij het reeds geinrl i hebben, /.ijn in Liver pool 180,000 Heilige katten uit Egypte, te zamen 20,000 kilos wegende, in open bare veiling verkocht. De afslagergebruikteeen der mummies van katten als hamer en gebruikte bet getieele perceel gebalsemde Egyptische katten van een fabrikant van kunstmest in Liverpool. Dus zullen de in lijnwaad gewlkk. Ida i met specerijen dooriiokken mummies van heilige Egyptische katten gebruikt güede Oögsten, beetwortel werd vaii buiten door de ruiten gelost en graan en jonge erwtjes te verkrijgend

De Denderbode | 1890 | | pagina 2