Belgische Missie van West-Bengalen. Kerk van het Collegie, te Aalst. Allerhande nieuws. weerherleving van den handel in uur werken, het vertrouwen dat de zwilser- sche horlogies inboezemen, de erken ning van den Staatsstempel doorDuiisch- land, de alslag der tolrechten op uur werken in deverschillige waarmee Zwit serland handel drijft, enz. Wat den handel in goud- en zilver afval betreft, die is ook in 4889 tot 3,752,130 fr. gestegen van 3,362,447 fr. in 4888, ook eene vermeerdering die aan de herleving van den uurwerk-handel toe te schrijven is. Brief van E. P. Servais. Dorma, 22 januari 4890. Eerw. en Beminde Pater Rector, Ik durf verhopen dat mijn eerste tijdin gen, uit West Bengalen gezonden, wel kom zijn geweest bij mijne duurbare vrienden en weldoeners van Aalst her tel ijk dank ik Den Denderbodedie ze hun zoo welwillend heelt medegedeeld. De hemel zegent voortdurend de bel- giscbe Missie van West-Bengalen wan neer men oor- en ooggetuige is, gelijk ik, van al hetgene hier op het godsdienstig terrein geschiedt, moet men dankbaar uitroepen, Gods hand werkt hier zicht baar Geene week loopt er voorhij of geheele dorpen, die dikwijls uit, 80, 90, 400 huisgezinnen bestaan, komen tot de missionarissen om Satans' juk af te schudden en Christus' leer te omhelzen en moedig te volgen, in weerwil der grootste bedreigingen, welke hun door hunne onmeedoogende verdrukkers ge- daao worden. Vooral in 't gewest van .Lohardaga, welk een distrikt is van Cbota-Nagpore, zijn de bekeeringen bui tenmate talrijk. In een enkel jaar, 18n9, klommen ze boven de 25,<)b0 ook zullen wij weldra 100,000 katholieken tellen in de provincie van Chota-Nagpore. DAar, te Putrunjipat, 3,400 voet boven de zee gelegen, heeft P. Lievens, de Xaverius van West Bengalen, 1,557, heidenen ge doopt in een enkelen dag, en, zegde hij ons, binnen eene maand zal ik er bij de 9,000 onderwezen en tot den schoot c der H. Kerk gebracht hebben, dank aan den onderstand uit België gezon- den. Zulke uitslag is heel aanmoedi gend voor de missionarissen, die hunne zelfopoffering en «waren arbeid zoo rijke lijk bekroond zien, en terzelfdertijd uiterst troostelijk voor do milddadige herten, wier aalmoesen en gebeden zulke overvloedige vruchten van zaligmaking voortbrengen te midden onzer afgodische volkeren Wie eene ziel redt, redt insge lijks de zijne. Thans ga ik u, Geliefde Pator, een woordje over 't gene zeggen, dat mij persoonlijk raakt. Nog altoos, God dank, ben ik frisch en gezond. Mijn lichaams gestel schijnt voor dees gewest gebouwd te zijn noch de hitte van den dag of de koude des nachts, noch de armtierige kost of de ronddwalende levenswijs, ma ken den minsten indruk op mij. Blijft het aldus voortduren, dan bereik ik honderd jaarzou dit te wenschen zijn Me dunkt van neen, want, zegt P. B., hoe langer leven, hoe kortere hemel. Hij zou wel kunnen gelijk bebben. Toen ik mij van Galcuta naar Dorma begaf, heb ik dagen en nachten door wouden en wildernissen moeten reizen om eerst te Ranchi, waar eenige Paters verblijven, en daarna op mijne bestem mingsplaats eindelijk aan te komen 't was geen kattenspel. Doch, geen enkel verscheurend dier, hoewel dezen er 's nachts dikwijls rondloopen, is mij onder- wege komen verontrusten.Te Hazaribacb vertelde men mij dat de reisgezel van P. Van der Stuylt, die deuzelfden weg,als ik, daags te voren had afgelegd, er eeneu uitnemend grooten tiger had ontmoet, wiens inzichten hem heel weinig vreed zaam voorkwamen. Het was slechts op 't helsch gedruis der zes Indianen, die zijn voertuigje trokken, dat de tiger met zijne vlammende oogen in 't houtgewas ver dween. Had misschien de kalantop mijne komst gerekend, en zijn middagmaal tol 's anderendaags uitgesteld 't Is moge lijk doch gelijk ge ziet, mist soms timers- verstand in overleg en berekening, wijl ik aan klauw en tand ontsnapt ben Ons Heer behoedt de zijnen. Wat wij in West-Bengalen ontmoeten, de bosschen en pleinen, trekt weinig of niet. op 't gene wij in Europa, en name lijk te Aalst ten velde en elders zien boomen, struikgewas, bloemen, kruiden wassen bier weeldrig als 'l weder niet te droog is, maar zijn allen vreemd voor mij't is eene gansch nieuwe wereld De vogelen zelf, die ik er ontwaar, zijn me onbekend alleen het muschje en de kraai zijn de zelfde als te Aalst, met dees verschil nochtans dat er hier witte en zwarte kraaien gezien worden. De slangen zijn er heel talrijk. Overal slingeren en kruipen zij in en door ge durig moet men zich er voor behoeden, want velen hunner zijn venijnig en geven den doodsteek aan wie ze raakt en niet ontvluchten kan. Eene dezer ontdekten wij laatst in een ouden muur van,onzen bof. Ze wilde aanstonds het hazenpad kiezen, maar een Idiaan, die in de slan- genjacht ervaren is, gaf haar met e-n dun wischje eenen slag op 't hoofd zij stierf ineengekronkeld gelijk een dobbele knoop. Toen alle gevaar was verdwenen, ging ik onbeschroomd den grooten vijand onzer Indianen leeren kennen. Over drlj weken ging ik een bezoek bij P. Vati Severeu afleggen, die eenige uren gaan van Dorma verblijft. Rond 9 uren *s morgens, vond ik nevens den weg eeneu buffalo, een grooten indiaanscben os, dood liggen Wanneer ik des avonds terugkwam,zag ik op dezellde plaats eene vlucht verscheurende gieren, en van den heelen os, bleef er niets meer over dan 't geraamte het overige was de prooi ge worden der roofdieren. Bij dat zien zei ik bij me zeiven Moesi ik onderwuge in bezwijming vallen, ik zou voorzeker van eene kale reis komen. Heele dagen en nachten breng ik alleen over in mijne hut, terwijl P.Huyghe zijne apostolische uittochten doet in de streek. Laatst werd ik 's nachts op eens wakker en hoor tkneir,knerr, knerr. Verschrikt zei ikeen dief, die mijne deur door boortIk luister.... spring op en steek eene soort van oordjeskeersken aan om te zien wat er gaande is. Alles is builen rustig ik sla een oog onder mijn bed of hangmat en zie eene groote venijnige hagedis, die eenen der stijlen van mijne hangmat te lang vond en hem door haar knerr, knerr, stiilekens afknaagde. Met de dood moest zij barer stoutmoedig nachl- ruststooren bokoopen. Ik beklom weer mijn hangende bed en sliep rustig en kalm in. Drij weken geleden, was ik wederom heel alleen thuis, 's Avonds rond 9 uren, toen ik op T punt was van mijne slaap- hangmat te gaan gezelschap houden, hoorde ik aan de deur: tok, tok Wie daar Open Wie zijl ge? «Ik!» aWat wilt ge?» «Open?» Bemic! Ik grijp P. Huyehe's geweer, en spring voor de deur vast besloten mijn leven als echte vlaming te verdedigen. Ik stond daar, het geweer met overgespan- nen haan, inde hand toen er weer ge klopt wierd Wie daar Ditmaal hoorde ik *in 't vlaamsch Wel, man lief, doe maar open De deur vloog open en P.Frenken kwam binnen. Beiden schoten wij in eenen lach P. Frenken, omdat hij me als een Jan onversaagd ge wapend zag en ik, omdat mijn hertklop pen in eens in eene groote blijdschap veranderde. Die eerst aan mijne deur geklopt had, was de catechist van P. Frenken, welken hij vooruit had gezon den om mij van zijne komst te verwitti gen. Vernuft, vooruitzicht of overleg moet gij in 't algemeen bij den Indiaan niet zoeken: hij leeft uit den korf zonder zorg, en zijne gedachten vliegen niet verder dan het toppuntje van zijn platten neus. Leg hem iets op hij zal het zonder ver wijl verrichten, doch zonder u te vragen waar, hoe of wanneer. Over vier weken moest ik naar Japut rijden, 2 uren van Dorma, om eenige kristenen te bezoeken en te troosten. P. Huyghezegt aan eenen der catechisten zadel twee peerden en rijd met Domkê, den Pater, naar Japut. Er zijn twee dorpen die Japut heeten. Wij rijden twee uren lang door de hitte en komen te Japut aan. Ik vraag mijnen reisgezel waar de kristenen wonen, en hij antwoordt mij heel koel bloedig Domké, 't is in 't ander Japut, Daar stond ik Ik kwam lliuis en had, onverrichter zake, vier uren te peerd afgelegd onder eene brandende zon. Een Indiaan kan daar tegen, maar voer een Europeaan is zulk reizen nog al pijnelijk maar 'l is voor Ons Heer die gedachte troost en versterkt het hert van den missionaris. Wilt gij nog een an der staaltje er van hebben Luister P. Huyghe. die met den voorraad van ons klein huishouden is belast, was voor eenige» tijd afwezig. Zekeren dag komt de kok mij zeggen Domkê, alles is op. Alles op Ja, Domkê, uitgenomen zout, water en meel. Wat nu gedaan, zei ik mij Ik zond op staanden voel eenen bode naar Ranchi, ten einde er de noodige provisiën op te doe» maar die reis eischt vier volle dagen weg en weer In tusschentijd be stond eiken dag mijn ontbijt in zout,water en meelmijn middagmaal, in meel, zout en water mijn avondmaal, in water, zout en meel, onder malkander gemen geld Wat peisi ge daarvan Ik zei me al lachende Nooit aan den zelfden steen Sliet den ezel zijnen teen. Maar, Pater, zult ge me zeggen Ver veelt gij u niet veel in de eenzaamheid, waarin gij u voor 't oogenblik bevindt Neen, want het aanleeren der indische taal vraagt rnij veel lijd en ik leg er mij ernstig op toe.omdat zij me onmisbaar is in 't missionaris leven. Daarenboven met het huis ie bewaren; bewijs ik reeds veel dienst aan de missie. Velen komen zich aanbieden om kristenen le worden ik ontvang ze door de tusschenkomst van den catechist anderen komen om troost of raad ik versterk ze en sta ze bij, zoo wel ik kan. Voor die eenvoudige lieden is "t dikwijls genoeg den Pater gezien of ge hoord te hebben, zijnen zegen ontvangen te hebben om metgerusthert of versterkt gemoed huiswaaits te keeren. Laatst bracht men mij een pasgeboren kindje, dat ging sterven ware ik niet thuis ge weest, het zou voor eeuwig van het ge luk des hemels beroofd zijn gebleven en nu,dank aan het II. Sacrament des Doop sels. is het een engeltje, dat bij den Heer voor de genen bidt, die mij naar West- Bengalen gezonden hebben. Over eenige dagen nog, beb ik eene prolestantsche vrouw, welke katholiek was geworden, bij haar sterven bijgestaan. Nooit is mij iets troostelijkers overkomen. Vele ster ven den heb ik in mijn leven lot de dood bereid te Aalst, doch geennn heb ik er ontmoet,die zulke godvruchtige gevoelens van geloof, hoop en liefde aan den dag legde, als die arme vrouw. Daaruit ziet. Geliefde Pater, dat de missionaris, te midden der beroovingen en tegenstrijdig heden, die van zijn leven onafscheidbaar zijn, zoetheden en vertroostingen des in-rien smaakt, welke bij niets aardsch kunnen vergeleken worden. Tot een andermaal, Eerw. Paterbid voor mij en onze zending en bedank in mynen name allen die in onze missie werkdadig belang stellen. Ik vergeet ze niet bij het Altaar des Heeren, opdat het H. Hert ze zou zegenen en hun schenken wat hun nuttig en zalig kan wezen. Uw toegenegen Broeder in Christus, A. SERVAIS, S. J. KERKELIJK NIEUWS. PLECHTIGE NOVENE ter eere van den H. Joseph, patroon der christene huisgezinnen door de Congregatie der Jonge Dochters. Maandag 10 Maart. Alle dagen der Novene. Om 5 4/4 ure, Mis. Om 5 3/4 ure, onderrichting door den E. P. Vermeere'S. J. daarna uitreiking der H. Communie. Om 6 ure, Mis met zang, Ier intentie dezer die de Novene doen. Zondag 46 Maart, om 6 4/4 ure, Mis der Novene, met zang en onderrichting. RECHTERLIJKE KRONIJK. Loten op termijn. Het beroepshof van Brussel (korrektionneele kamer) heelt den genaamden V., wisselagent, op zeer strenge wijze veroordeeld, voor hel verkoopen van stadsloten,. tegen maandelijksche betalingen, welke hem eeneu schandelijken woeker-intrest op brachten. De koopers betaalden 440 tot 450 fr. voor een lot, dat slechts 400 fr. gold. De rechtbank van Bergen had hem. krachtens art. 494 van het strafwetboek, tot eene maand gevangenis en 4000 fr. boete veroordeeld. Het beroepshof is verder gegaan en heeft de straf verdub beld. V. is nu veroordeeld lot twee maanden gevangenis en 2000 fr. boete. Wel besteed, 't Is te verwachten dat du vonnis de deur zal openen aan eene gai-sche reehs vervolgingen en waar schijnlijk ook veroordcelingen. Volkskamer. De vergade ring heelt de tweede stemming over de gewijzigde artikels van 't wetsontwerp op 't landbouwonderwijs geëindigd. De leergangen zullen in de scholen van Vil voorden en Gent in de twee talen gege ven worden. Een amendement van den heer Coremans bepalende dat het onder wijs ook te Gembloers in de twee talen zou gegeven worden, werd door de voor- afgaandelijke kwestie van de hand gewe zen. Het wetsontwerp werd in zijn ge heel met eenparigheid aangenomen. De heer Beernaert legde !l verslag neèr over den toestand der schatkist op 4 januari 4890. Het dienstjaar 1887 geeft bepaald een batig slot van 14,300,402 Ir. 61 c. Het batig slot van 1888 kan berekend worden op ongeveer 18,767,454 fr. Wat het nog loopende jaar 1889 be treft men kan het batig slot er van ra men op 43,172,160 fr. Verder beraadslaagde de kamer over de inrichting van nieuwe rechterlijke kantons in Brussel en voorsteden. De tweede stemming is lot later uitgesteld geworden. priesterlijkebÊnoêmingen. Te Moerbeke bij Geerardsbergen is Pastor benoemd de Eerw. Heer Van Cau- welaeri coadjutor aldaar. De Eerw. Heer T. Bracq, onderpastor op Sl-Macarius, is proost benoemd op Smte Coleta te Gent. AALST DAVIDSFONDS. Naar alle waarschijnlijkheid zal de E. H. Pauwels, pastor te Kerkxken, maan dag in 8 dagen alhier ten lokale van den Werkmanskring eene voordracht houden. Botermarkt. Ter oorzake van den sneeuw was onze botermarkt minder voorzien. Er werden 902 klonten aangeboden wegende ongeveer 7250 kil. 8lc-Cecïli». Het Concert gegeven door de Koormaatsehappij Ste- Cecilia,» (Meiboom) ten voordeele van de armen, heeft de som opgebracht van 412 franks 42 centiemen. Dees beloop is in de kas van 't Bureel van Weldadigheid gestort. In naam der noodlijdenden, ontvangen de heeren Leden onze beste bedankingen. Kiesexaam. Het werk der kandidaten-bek waamheidskiezers van 't kanton Aalst zal beoordeeld worden te Herzele. De Bond der Katholieke Be kwaamheidskiezers onzer stad biedt 44 kandidaten aan. De liberale jonge wacht biedt er O aan. De winter is eindelijk gekomen. Sedert twee dagen stormt, sneeuwt en vriest het. Op zekere oogenblikken is de koude bijtend. Men zegt :'t wordt lijd om winter te zijn, doch meer dan eens is 't gebeurd dat wanneer men eenen be trekkelijker! zachten winter heeft, het dan in Februari en Maart vriest en sneeuwt. Het gebeurde onder andere over honderd jaar, iu 1790, en het win terde lot 22 April. In dese maendt, zegt onze dagboekhouder, is het soo kaut ge worden als in den vollen winter, en alle nachten gevrosen tot den 22 April. Maandag avond heeft tusschen Overmeire en Kalken, een droevig onge luk plaatsgehad. Degenaamde Jan Roels, weduwenaar met drie kinderen, voer- knecht bij den heer Haentjes, olieslager le Overmeire, kwam met zijnen wagen van Gent gereden om halfachi ure, kwa men de paarden met den wagen alleen te huis, zonder voerman. Aanstonds deed de heer Haentjens zijne knechten opzoek gaan. en men vond den ongelukkiger knecht tusschen de twee voornoemdegemeenten. omtrent de herberg De Roos, op het grondgebied van Kalken, Hij was dood. Men heeft zijn lijk naar Kalken gedragen, waar het woensdag begraven is. De voerman moet van zijnen wagen gevallen zijn en op den slag dood geble ven zijn. Madame X., uit de Acaciastraat te Brussel, wantrouwde haren echtgenoot. Donderdag avond wachtte zij hem af toen hij van zijn werk kwam en liet in de haast hare deur open staan. Hiervan maakten de dieven gebruik om binnen te komen, eene kas open te breken en 21 brusselsche loten te stelen. De Patriot meldt dat de geruchten aangaande het schielijk overlijden van den jongen baron Max de Roest d'Alke- made, van Nijvel. door de Etoile beige vrijdag medegedeeld, niets anders zijn dan een samenweefsel van laster en leu gen, door de Etoile opgeraapt, om ver denking te werpen op de familie van den overledene. De jonge baron is wel degelijk overle den tengevolge van eenen aanval van be roerte. Zijn broeder Marcel sliep met hem op dezelfde kanier en 't is maar toen een dienstbode de beide jongelin gen kwam wekken, dat men het overlij den van baron Max i3 gewaar geworden. Aanstonds heeft men de geneesheeren ontboden, alsook eenen geestelijke. Deze laatste en de heer doktor Delforge zijn schier gelijktijdig aangekomen. In de veronderstelling dat er nog leven bestond heeft de eerw. heer onderpastoor van Ter Hulpe de H. Olie toegedieud. Van al de bijzonderheden, zooals dat het hoofd buiten het bed lag, dat de tong uit den n.ond hing en dat men aan den hals teekens van verworging bemerkte is er volstrekt niets waar. Het is ook on waar dat de jonge baron daags te voren met zijnen broeder Antonio bij den vre derechter van Wavre was geweest, om familiezaken te regelen. Baron Max was des morgends met zijnen vader te Brus sel geweest en 's middags teruggekeerd. Den ganschen namiddag was hij te huis gebleven en aan het noenmaal was hij zeer opgeruimd. Slechts éene zaak van geheel het ver haal der Etoile is echt, le weten dat haron Max algemeen bemind werd. Ook heerschte de grootste eensgezindheid in die brave familie, op welke de Etoile beige gepoogd heelt eene snoode verden king te werpen. Een afgevallen katholieke priester, zekere Bollaert, heeft te Leuven, in den Beriotschouwburg, eene voordracht ge houden, waarin hij sprak ten voordeele van de vrijheid voor de priesters het huwelijk aan te gaan. Hij begon met de verheerlijking der afgevallen paters Hyacinthe, Loison en Rocca en viel vervolgens hevig uit legen verscheidene beroemde katholieken en tegen de Belgische priesters. Eene zoo groote verontweerdiging maakte zich van het publiek meester dat de spreker, na duchtig uitgeschuifeld te zijn, hel geradig oordeelde zijn spreek gestoelte te verlaten en de wijk te nemen in eenen kelder, echter zorg dragende de opbrengst der inkomgelden, 45 cen tiemen per hoofd, mede te nemen. Jacht op de postzegels. Opgepast, gij allen, die postzegels voor kollekties verkoopt Men wist al lang, dat de manier van kollektionneeren, de men- schen tol oneerlijke daden kan brengen. Alle verkoopers van postzegels weten, dat ze op de handen van zekereonbekende personen moeten passen, terwijl deze aan 't kiezen zijn. Nu hebben ze wat anders uitgevonden. Eene jufvrouw van zeer goede familie kwam onlangs bij eenen papier handelaar van Mechelen, die tevens post zegels verkoopt, en vroeg om het album eens mede te nemen, ten einde om het haar mama te laten zien en deze te raad plegen in het kiezen. Maar als het album terugkwam, bemerkte de zoon des hui /es, met groote verwondering, dat de meeste en juist de kostelijkste poszegels waren verdwenen en, o wonder door andere, die niets beduidende, vervangen. Men deed aan de schooiic juffer de opmerking, en ziende, dat ze niet kon loochenen stamelde zij Wel dat is immers hetzelfde. Neen, neen, was 't antwoord, dat is '1 zelfde niet en ik moet mijne postze gels hebben Ja, die kan ik u niet meer terugge ven. Eindelijk vertrok zij en men zag ze in den winkel niet meer. Er waren voor meer dan 20 frank postzegels verdwe nen. Welnu, hoe vindt ge het Een boom in een huis gevallen. Te Ronse. Dinsdag morgend, rond 9 ure, is een ernstig ongeluk gebeurd in de wijk Ten Broecke, op tien minuten 'af stand van de stad. De genaamde Hovens. bijgenaamd Ovi, boomkapper van stiel, had een deel der wortels van een ovcr- grooten boom doorgekapt, die dreigde op de woning van eenen wever te vallen, waar de boom een weinig naar over hel de. Zijn werk gedaan zijnde en zijn ont bijt genomen hebbende wilde Hovens op den stam van den boom klimmen, om er eene katrool aan vast te maken, die de boom ?ou tegenhouden. Ondanks de ver maningen der andere boomkappers, daar ook aanwezig, wilde Hovens er niet van hooren zijn werk niet te voltooien doch hij wist genoeg dal er gevaar was, aan gezien hij de bewoners vin het werk- manshuis verzocht hunne woning te ver laten het was hun geluk. Nauwelijks, was de boomkapper eenige slappen boven den grond geklommen, of de grond doorweekt van eene beek die daar in de nabijheid lag, week onder het gewicht de boom viel te midden van eene weefkamer, alles verbrijzelende wat er in was. De schade is zeer aanzienlijk. De boorakapper Hovens, van zijnen kant is verscheidene meters ver geworpen, met gebroken been en kneuzingen aan het hoofd opgenomen en later naar het gasthuis St. Eloi overgebracht. Ovi was zeer behendig en vindrijkinzijn gevaarlijk werk doch zijne dwaze roe keloosheid deed veel voor hem vreezen. Drie weken geleden nog, klom hij in volle stad op eenen populierboom van meer dan 45 meters hoog die slechts maar met eenen enkelen wortel in den grond stak. Stoute diefstal. Woensdag middag is in de Provinciestraat (noord), 67, te Antwerpen, een stoute diefstal gepleegd. De heer des huizes was in zijn salon een uiltje gaan vangen, terwijl de dame een der kinderen gereed maakte om naar school te gaan en een ander kind reeds buiten was. Het had de deur laten open staan en daarvan moet een kerel gebruik gemaakt hebben, om binnen le sluipen en naar boven te gaan. Daar stool hij twee gouden armban den, een gouden horlogie en een gouden ketting en wilde daarmeé de vlucht ne men, toen de werkvrouw hem op den trap bemerkte. Zij wilde roepen, maar de man wierp haar een pak peper in 't aangezicht en liet de gouden armbanden hierdoor vallen, maar kon met de rest buiten vluchten. Gelukkig had de vrouw geen peper in de oogen gekregen zoodat zij den kerel kou achterna loopen. Maar deze was spoedig langs de Tuinbouw- en omlig gende straten verdwenen. De horlogie en de scliuifband der ket ting zijn gemerkt E. R. Diefstal te Borgerhout. In den nacht tusschen maandag en dinsdag zijn dieven, bij middel van beklimming en braak, in de woning gedrongen van M. notaris Henri Deckers. Turnhoulsche- baan, 426, te Borgerhout. De dieven klommen over de houten afsluiting tegen de Zonstraat, op eenige meters afstand van 't nieuw gemeente huis en van 't polieiebureel. Vervolgens langs achter iu de keuken komende, doorliepen zij heel het benedehuis en den kelder, de hand leggende op menige voorwerpen, waaronder een deel zilver werk, kledingstukken, vrouwenschoe nen, mondbehoeften, enz. Te vergeefs trachtten zij in 't bureel te geraken. Na ongeveer eene halve uur in het huis vertoefd te hebben, haalden zij uit de serre een voettrapken, en klom men over de houten afsluiting in de woning van M. Wood. Hier bezochten zij insgelijks het benedenhuis, doch ont vreemden cr enkel een paar schoenen en eenige mondbehoeften. Zonderlinge zaak de zilveren voor werpen verplaatsen zij zonder ze meê te nemen. Insgelijks bij M. Deckers stond het hun vrij de hand op nog meer zilver werk te leggen, Het huis van M. Wood verlieten zij langs de voordeur der Tura- houtschebaan. Men bemerkt dat de booswichten het vooral gemunt hadden op papieren weerden al wat maar papier was had den zij nauwkeurig doorsnuffeld. Alles bewijst dat de schelmen stoutmoedige en benendige kerels zijn, echte meesters in hun vak. De policie zoekt. Een erg ongeval is op de hofstede Het Kameroer, te Oosikerke, bij Dixmude voorgevalllen. Terwijl men met de dorschmachien wrocht bij den landbou wer Achiel Deceuninck, liep op eens de riem van het jachtwiel af. Deceuninck beging de onvoorzichtigheid de riem op hare plaats weêr te doen, terwijl de machien in gang was. Op eens krijgt hij eenen verschrikkelijker! slag op den arm, zoodanig dat deze gebroken en verplet terd is. Gelukkig nog dat de riem breekt op dienzelfden oogenblik anders ware hij meêgetrokken geworden en zou op den slag dood gebleven zijn. Dr Vanhoute was spoedig ter plaats eu diende aan landbouwer Deceuninck de eerste zorgen toe. Deceuninck is slechts 26 jaar oud en pas éen jaar ge trouwd. Dit sraertelijk ongeluk heeft eenieder pijnlijk aangedaan. Mathias Wagener, de broedermoor- der van la Louvrière, heeft zich dinsdag namiddag met zijnen sjerp aan eenen gazbek zijner cel in de gevangenis van Bergen, opgehangen. De wachters heb ben om half twee uur zijn lijk gevonden. Ouderling verbrand. Een brave ouderling, de heer Soucy, rentenier, die sinds lange jaren op de Place d'Avenes te Bergen woont, is zondag morgend in treurige omstandigheden overleden. Za terdag was de heer Soucy aan zijnen opschik bezig hij had in zijne slaapka mer het vuur doen aansteken. Hij naderde de gloeiende kachel, zijn hemd vatte vuur en in eenige oogenblikken, was hij ge heel en al door de vlammen omringd. De ongelukkige, die reeds zeer bejaard was, kon «*r niet in slagen zijn hemd van hel lichaam te rukken. Hij bekwam aan de borst en aan de handen vrij erge brandwonden. Wanneer men liet onge luk ontwaarde, vond men de beer Soucy buiten kennis op den grond liggen. Niet tegenstaande de teederste zorgen, waar mede men hem omringde, stierf de grijsaard aan eenen herseuopdrang, ten gevolge van den doorgestanen schrik, De heer Soucy was 76 jaar oud. Het welgekende hotel La Tête d'or te Dinant, is in den nacht van woensdag op donderdag afgebrand. Het vuur woed de zoo heiig dat men slechts met de grootste moeite de aanpalende woningen en hare bewoners kon redden. Meube len, juweelen, kleêren, alles werd ver nield. IJzeren kerk.Het Bouwkundig week blad meldt er over kort eene ijzeren kerk, geheel in gothischen stijl, geleverd door eene belgische fabriek, naar Manilla is verzonden. Men kwam op het denk beeld eene dergelijke kerk te verveerdi- gen, omdat de Philippijnsche Eilanden zeer dikwijls door hevige aardbevingen worden geteisierd. Men hoopt nu inel dezen ijzeren houw beveiligd te zij.i tegen die schokken en schommelingen van den bodem. De kerk is 54 meters lang, 22 meters breed, en in het schip 20 meters hoog. De twee torens zijn elk 40 meters hoog. Het geheele weegt 4,600,000 kilos. FRANKRIJK. Leerschool voor dieven. De policie- agenten, in dienst aan de Hallen te Pa rijs, hebben een jongen knaap aange houden dien zij op heeterdaad van dief stal betrapten. In hei polieiebureel gebracht verklaar de de jonge Francois M. te heeten,44 jaar oud te zijn en nooit zijne ouders ge kend te hebben. Van in zijne vroegste jeugd was hij voor den dievenstiel opge voed en hij werkte voor een kerel, wiens naam hij niet kende. Die man had hun al de kunstgrepen ge leerd, die een behendige zakkenroller moet kennen. Hij heeft ook nog verschei dene andere knapen iii dienst, die even behendig stelen. De jonge dief is in de gevangenis opge sloten en de policie zoekt ieverig naar den professor die leerschool voor die ven. OOSTENRIJK De oudste vrouw van Oostenrijk. Uit Weenen wordt het overlijden gemeld van de oudste vrouw der stad en misschien wel van het geheele rijk. 't Is eene weduwe. Magdalena Panze genaamd, die 144 jaar en 2 maanden oud was. is nooit ziek geweest en moest voor de eerste maal een geneesheer heb ben, eenige maanden nadat zij 400 jaar oud geworden was. Zij had alsdan door eenen val eene kleine wond bekomen. Zij heeft 7 kinderen gehad, waarvan alleen nog eene 74jarige dochter leeft. In de le^te jaren was zij zeer arm, maar de stad gaf haar pensioen van 200 florijnen's jaars. De vrouw was land bouwster, en werkte totover 20jaren. ITALIË. Teruggevonden. Dezer dagen had te Rome eene verkooping plaats, waarin de nalatenschap van een overleden hande laar iu oudheidkunde werd verkocht. Een oude, grijze markies kocht een sterke, zware wandelstok met zeereigen- aardig gevormden knop. Nauwelijks had hij het voorwerp be taald en was het in zijne handen of hij verloor de kalmte, die hij tot dan toe getoond had. Hij sehroefde r/aastig den knop af en haalde uit de holle ruimte een prachtigen halsband van peerlen, verscheidene ringen met edelgesteenten en andere kostbaarheden. De verkooper, wilde, in 't belang van zijn ordergevers, den verkoop ongeldig verklaren, maar dit gelukte niet, want de oude heer liet aan twee officieren der karabiniers, die toevallig aanwezig wa ren, een document zien, dat ook in den stok aanwezig was en op zijn naam luid de, waaruil overtuigend öleek, dat hij eenmaal de eigenaar van den stok was geweest, Veertig jaren geleden had men den markies, toen nij eene reis door Sicilië maakte, zijn reisgoed, waaronder ook zijn stok, ontroofd. Geen der vele latere bezitters van hel voorwerp had ooit ver moed, welke kostbaarheden het verborg eH de bestolene dacht wel het allerminst dat liet liern gegund zou zijn, na verloop van zoovele jaren, zijn eigendom weder in handen ie krijgen VEREENIGDE-STATEN. Een artikel in eene gazette. Volgens de egyptische bladen melden, heeft de redactie van den New-York Herald aan Stanley, den bekenden Afrika reiziger, gevraagd of hij voor haar blad eenen artikel zou willen schrijven over de slaven-kwestie. Als loon, biedt de Herald hem een pond sterling aan voor elk woord. Daar dergelijke artikels in den New-York Herald gemiddeld eenen inhoud hebben van 5000 woorden, zou Stanley voor zijn schrijven eene vergoe ding krijgen van 5000 pond sterling, dat is ongeveer 425,000 frank Het is nog niet hekend of Stanley dat aanbod heeft aangenomen, en.... wie weet ook wat er van het historieke precies waar is Holloway's Pillen. - Ongeregeldheden van Maag en Darmen. Deze Pillen werken met zulk eene beslissende kracht, en toch zoo zachtjes, dat menscben van het meeat zwakke gestel ze kunnen inenmen meialle vertrouwen van goed te slagen. Zij bevatten geen grein kwikzilver, of ander schadelijk bestandeel, daar zij geheel en uitsluitend ziju samenge- s eld uit zeldzame planten. Zij zijn daarom even veilig als krachtig bij alle ziekten en als huismiddel kan nuts van alles wat lot nu toe uitgevonden of ontdekt is, met ben vergeleken worden. Met deze onschatbare Pillen voor zich en de gtdrukte verklaring, die aan elke doos bevestigd is, behoeft men geene andere geneeskundige bulp in elke gewone ongesteld heid.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2