Allerhande nieuws. iooo staat men verwonderd al» er, in het Wa lenland, onlusten, brandstichtingen en plunderingen uitbersten. Vlaamsch aan Hof. Verleden week. 1 gaf men in den Circle Artistique een concert, met uitsluitend werken van den Anlwerpschen toonzetter Jan Blockx. Na de uitvoering werd dezen bij H. M. de koningin en H. M. de gravin van Vlaanderen geroepen die het concert bij woonden. De koningin sprak zuiver vlaamsch met den toonzetter, en roemde zijn lied Ons Vaderland. terwijl de gravin haren voorkeur gaf aan DeSpinster. Het zal den Vlamingen genoegen doen, dat men zich thans ook aan het Hof mei de moedertaal inlaat. En nochtans, dit is niets meer dan redelijk, niets meer dan natuurlijk. Dendergalm te kunnen aanwijzen, waarin zijne beweeringen op iels anders berusten dan op zijne zoo domme als laffe zinsspe lingen en veronderstellingen. Slimmeken zal zich wel wachten alles wat hij heeft doen uitschijnen door een enkel wel bepaald feit te staven. Wal het Bureel van Weldadigheid be treft, hoe dikwerf hebben wij hem niet uitgenoodigd de laakbare feiten waarop hij zinspeelt openbaar te maken. Maar hij gebaart ons niet te hooren en om reden. En die heffing van nieuwe opcenten, enz. wordt ons sedert vier jaar voorzegd en tot hiertoe is die liberale voorzegging onnoozel gezeever gebleven. Nu, als ge aldus blijft doen uitschijnen, onge'n, zal er nog veel water naar de zee oopen, of liever, zullen uwe vrienden nog vele jaren moeten gaan kooien plan ten, eer men er iets zal van gelooven. Onze geachte lezers kennen het versla? van den burgmeester Bocksiael en zijnen potitiekommissari», waarbij beweerd wordt, dat de grenadiers tegenwoordig bij den brand van 't paleis te Laken, geene pogingen hadden aangewend om mejuffer Urancourt te redden. Dijnsdag 11. werd de regeering hier over door M. Janson-trombonne onder vraagd. Uit de redevoering van den heer minister De Volder blijkt dal de feiten in 't hooger bedoeld verslag aangehaald volkomen valseh zijn. Het enkwest heeft klaar als de zon be wezen, dat al het mogelijke is gedaan geworden om mejuffer Drancourt, het ongelukkige slachtoffer, te redden. Onge lukkiglijk zijn de edelmoedige pogingen vruchteloos gebleven. Ziedaar de waarheid rien (Jg 'neer mieter uit. Ik verklaar hier luid op, opdat gans' h 't land 'Wete dat niemand fk£v i'Sévïge omstandigheden aan zijnen plicht heeft te kort gebleven. Hat feit van 't vruchteloos hulp roepen is valsch, en het is zonderling dat de ge- meente-overheid geen ernstig onderzoek deed, vooraleer zij zoo iets in een ver slag liet schrijveu. De burgemeester vau Laeken, M. Bockstael, zit ermee in leelijke nesten. Ware liet een katholiek alle de liberale helhonden zouden hem nabassen, doch nu liggen zij op band en toonen zells hunne venijnige tanden aan deze die het gedrag van hunnen vriend wat al te streng beoordeelen. De politiekommissaris heeft zijn ver slag ingetrokken en bekent aldus de valschheid ervan. Dees heerschap ïsvoor twee maanden uit zijn ambt ontheven met behoud zijner jaarwedde, 't Is eene felle straftwee maanden mogen wande len gaan en betaald worden. Wat den brief van generaal Vander Smissen betreft, verstaat de heer minis ter de rechtveerdige verontweerdiging van dezen lioogeren officierdoch keurt er den ongebruikelijken vorm van af. De generaal is te ver gegaan door zijnen brief aan 't dagorde van 't regiment te stellen. De kapitein bevel voerende te Laeken had zich moeten wenden tot zijne oversten en niet tot den burgemees ter van Laken. De regeering heeft haren blaam aan generaal Yander Smissen uitgedrukt, maar zij mag den generaal niet straften, die aan een rechtmatig gevoel beant woordde toen hij de eer van 't leger ver dedigde Landbouw. Yee. Wat een melkkoei al niet kan opbrengen Annl 1889 wierp de koei van M. E, B. te Stroobos een kali. Dit werd 8 weken eemest met de moedermelk en toen ver kocht voor pi. 65. Een tweede kalf werd gekocht voor gl. 11 en nall) weken verkocht voor gl. 68. Een derde kali werd gekocht voor gl. 10*50 en verkocht na 11 weken voor gl. 56. Een vierde kalt werd gekocht voor gl. 11 en na 17 weken verkocht voor gl. 71. De verschillende kalveren werden ge voederd met de melk van diezelfde koe en bovendien werd voor huiselijk gebruik van de melk genomen. Men heeft hier alzoo verkregen eene opbrengst van gl. 260 bij eene uilgaaf van gl, 3->5"' 5e„r" halve eene zuivere winst van gl. 2zi,5U plus de melk voor eigen gebruik. Slimmeken doet ons veel eer aan met le zeggen dat wij de kiezerslijsten opstel len, juist als of dezen die or meê gelast zijn er niet toe in staat waren. Indien het luifrakken en snullen waren gelijk de liberale heeren vau 'l komiteil, ja, dan zou het mogelijk wezen En omdat die luifrakken en snullen bijna niets hebben kunoen ontdekken, zijn de kiezerslijsten vervalscht Wat afdoende bewijs toch Slimmeken noemt die luifrakken ei. snullen ernstige advokaten Naar dq dwaasheden teoordeelen die zij in hunne conclusieu schreven, zijn hel felle klep pers die er zich mogen meê mcSISïï als cr kwestie is van iemap^ zonder groote cefc.uüniëti aan de galg te doen opknoo- En daarbij het behandelen der kiesza- ken is een zoo onaangenaam, ja zelfs terugstootend werk, wanneer men weet dat het al boter aan de galg gekletst is, en dat vooral dan nog voor iemand die niet versnoft is en dus 'nen feilen reuk heeft voor de jaebt Dus, de waarheid is en blijftdat het liberaal komiteit de kiezerslijsten moest ganscli omkeeren te voordeele der libe rale kliek maar dat zij, gelijk vader Cats zegt peenen plas en 't lieten gelijk 't was Indien, het liberaal komiteit, schrijft Slimmeken, na al zijn beslag, geene kan didaten voor 't kiesexaam heeft aange boden, 't is 1° Omdat zij aan de aanst, kiezing geen deel kunnen nemen 2» Omdat hunne mannen bij ons, katholieken, de lessen volgen 5° Omdat de katholieken hun bedrog zoo fijnekens kunnen aanboord leggen dat zelf wanneer men een stuk wit papier aigeef', men verzekerd is een bewijs van bekwaamheid te behalen Gelijk de duivel is betrouwt hij zijne gasten. Omdat de wet van 1883, door de liberalen werd gestemd, om in bun voor deel te kunnen, bedriegen, denken zij dat de katholieken maar ook bedrog plegen Maar zeg eens, Slimmeken, aan wie kwam meester Meersman, dan les ge ven Was er dan toch geen enkel zijner leer lingen bekwaam om 't exaam te onder- Slimmeken uit Ven Dtndenjalm poogt zich al lachende uit den slag te trekken, maar de liberale jongen lacht groen. Wel beweert onze liberale sclirijvelaar dat hij in Den Dendergalm heeft doen uitschijnen 1° Wat al onrecht en partijdigheid er dagelijks in stadszaken gebeuren 2° Hoe kwistig, boe nutteloos er met de centen oer burgers wordt omgespron gen 1 5° Hoe de kozijntjes winkel duizenden aan de stad kost Ar Hoe de vriendjes met onze pennin gen bevoordeeligd worden 5« Welke schreeuwende onrechtveer- digheden er in 't Armbestuur bestaan en 6» Hoe de belastingen van dag tot dag zwaarder op den rug der burgers drukken en de gemeentekas steeds boller k inkt 'zoödat bet befleu van nieuwe op centiemen of eene nieuwe leen.ng voor de deur staat Hffl?- In zijne roeening, ja, beeft zl.mmrfen dal alles doen uitschijnen, doch wij dagen hem uit ons eeu enkel nummer van Dm En zij, de liberalen, gingen 40, 50, 60 70, 80, 90, 100 kandidaten aanbieden.... De' kaïholitken zouden er van verstomd slaan, enz. enz. en als 't op een doen aankomt, bieden zij geen enkelen kandidaatje aan, zelfs nog geen kleintje, maar zoo groot als een inwoner van Lilleput Maar hunne mannen volgden de katbo lieke leergangen, en aldus bieden zij er toch aan Wacht maar, de kandidaten die gij zegt van de uwen te zijn,zullen u bij de eerste gelegenheid eens bewijzen hoe zij zich over uwe snoode beleediging zullen weten te wreken Met zulke lamlendige middelen poogt Slimmeken uit te leggen waarbij het komt dat de liberalen geenen enkelen kandidaat hebben aangeboden Geef de pijp aan Merten, jongen, en rook stinkstokken RECHTERLIJKE KRONIJK. De genaamde Alfons G..., beticht op P. De Proost, te Neyghem, bij Ninove, mei een revolver gescholen te hebben, is zaterdag veroordeel door de korrekti- onneele rechtbank te Oudenaarde, lot één jaar gevang, 750 frank schadeloos stelling en de kosten. schappij opgelegd. Ik weet dat mijn woord onmachtig is om dit met een zeker welslagen te doen, doch gij zuil toege vend zijn en in uw innig gevoel daigene bijdragen wat mijnè zwakke stem onbe kwaam is naar belmoren weèr 1e geven. Het is dan toch waar Onze meester is niet meer. Ja, ja, de nare dood slaat daar ons aan te grijnzen, reeds zijn uit die wijdopgesparde muil, doffe klanken opgebonsd en dekilleaarde gaat het over schot inzwelgen van onzen diepbetreur- den lieveling. Wilt mij eenige stappen volgen, MM. en zien wat deze man niet al gedaan heelt om den rouw, waariu kicders, bloedver wanten en vrienden gedompeld zijn, 1e rechtvaardigen. Bernard Van den Haute, wierd geboren te Aspelaere, ten jare 1811, den 19 De cember. Van moederlijke zijde, was hij de kleinzoon en het petekind van den eerzamen schoolmeester Bernardus De Wael die hier in de kerk van Aspelaere 's avonds voor H. Sakramentsdag in 1783, de eerste orgel bespeelde en de eerste koster werd, zooals de E. H. Goossens het ons heeft nagelaten in zijne zoo sne dige schriften. Reeds \an jongs af, ouder hei geleide van zijnen vader, legde hij zich driftig toe op het aauleeren van de eerste grondbeginsels van wetenschap en loonkunst en wel voornamelijk van ker kelijk mudek. Vijftien jaren oud zijnde, stond hij reeds zijnen vader ter zijde, die in 1831 aan eene kwijnende ziekte be zweek. Bernard werd bij bisschoppelijken brieve, tot zijnen opvolger beP-9SKa,iêi? wijl hii QQk liet ambt van onderwijzer bleef voortzetten. Koster was hij in den vollen zin des woords. Hij was de rechte man op de rechte plaats. Niet een enkel oogeublik vergat hij dat hij den ootmoedigen die naar was in hei Huis des Heeren. Nede l ig en vol eerbied was hij het toonbeeld van den waren christene Vooral was hij een man van stiptheid en orde en nim mer zou hij wanorde ol onbetamelijkheid hebben gedoogd. Onder zijne afgemetene tokkelingi n op hel klavier stroomde een vloed van Harmonie uit het eeuwenoude orgel en klommen de toonen als dankge beden tot aan de voeten van den Almo- genden God. Dat hij een ervaren looukundige was bewijst de gretigheid waarmede 32 hui dige en gevvezene kosters de lessen zoch ten te volgen van den scliranderen mees ter. Nergens zou een orgel bepaaldelijk zijn goedgekeurd zonder het gunstig oordeel van den kunstenaar. Ook onze Maatschappij is aan hem menige jaren van bloei en vooruitgang verschuldigd, toen hij, na gansche dagen van onverpoosd zwoegen nog in zijne ledige uren den maatstok wou zwaaien. Wat zal ik u zeggen van de jaren die hij aan het loeren der jeugd heeft gegund De woelige storm waaruit ons zoo dierbaar Vaderland werd herboren, was uilgeloeid een tijdvak van kalme vrede vei ving de beroerde tijden van 1830 de toekomende welvaart van ons lieve Bel gië werd door wijze vernuften belegd. Toen in f842, het volksonderwijs op vasten voet werd ingericht, wist reeds de gemeente de diensten van vader Van den Haute naar weerde te schatten en zij benoemde bem lot haren onderwijzer. Moet ik u aanhalen, MM. wat hij al deed voor het onderricht der verschillige ge slachten die hij beurtelings heeft onder wezen. O neen, want van alle kanten hoor ik mij bedeesd toefluisterentNeen, er zal geen onderwijzer meer komen gelijk onzen ouden koster. En inderdaad, de wetenschap die hij bezat, wist hij met zooveel geestdrift aan zijnen leerlingen in te planten, dat zij allen, als betooverd door zijne woorden, me' volle monden dronken aan de milde bron die hij voor hen zoo overvloedig wist te doen stroomen. Waar,ik vraag liet u,gij allen die dezen gapenden kuil met ijzing omringt, waar vindt men meer mannen die het door ei"en wil en kracht en zonder verderen leidsman hel zoo verre hebben gedreven dat zij heden tot op de hoogste trappen der samenleving zijn geklommen Waar, alle verhouding ingezien, meer dan in het nederig Aspelaere En waaraan dat toegeschreven Enkel en alleen aan den opvoeder hunner jeugd, die hun i.et gewijde vuur wist in te blazen, aan hem die hen met zooveel overtuigende kracht wist aan le sporen dat de dorst die zij eens kregen naar wetenschap bij hen onverzaadbaar bleef. En gij zijne bloedverwanten, vrienden en oudleerlingen wanneer gij uwen blik in die gapende aarde vallen laat, en wanneer gij denkt dat hij om u voor te lichten en te onderwijzen, zijne gezond heid heelt gekrenkt, voelt gij dan niet dat uit dit koude graf eenen geheimen wassem opstijgt die uwe ziel ontstelt en een driftig gevoel van erkentenis komt ontsteken. Gevoelt gij niet dat uwe ont steltenis groot is en dat gij op dit oogen- blik met eene grenzelooze dankbaarheid zijt bezield voor hem die wellicht voor u een tweede vader is geweest. Dit gevoel strekt u tot eere en is uw grootste lol. Mocht het nog langen tijd in uwe borsten blaken, want het is eene edele ontroering die u nog menig gebed doen storten zal voor uwen weldoener. En nu, Bernard, dal uwe ziel in vrede ruste. gres tegen den slavenhandel, te Brussel. I Het verbeteringshuis van Clairvaux In den naam van onze Maatschappij, in den naam van al uwe vrienden, in den naam van het gansche dorp, roep ik u geen hopeloos vaarwel toe, maar ik zeg u Tot uederziens, Bernard. Tot in den Hemel. WETGEVENDE KAMERS. Senaat. De booge Vergadering hield ziel) onledig met hel wetsontwerp betreffende het begeven der academische graden en het programma der hooge- schoolexamens. Volktikamer. - De Kamer be raadslaagde pver dg figgï8cii«g--¥a« ministerfe van landbouw, nijverheid en openbare werken. Verschillige kwestiën werden door de redenaars behandeld. De heer Van Cleemputte deed opnieuw de vraag dal men eene grootere schade loosstelling zou toekennen aan de eige naars van beesten die door besmettelijke ziekten aangetast zijnde, op bevel der Overheid worden afgemaakt. KERKELIJK NIEUWS. Kerk van het Collegie, te Aalst. Woensdag 19 Maart. Feest van den H. Joseph en Gedurende Aanbidding. 's Morgens Om 5 3/4 ure, onderrich ting om 6 uren, Mis met zang, Alge- meene Communie om 8 ure, Solemneele Mis. 's Avonds Om 8 ure, 1° Lofzang. 2° Sermoon door den E. P. Moreels. 3° Akte van toewijding aan den H.Joseph. 4° Plechtig Lof en Te Deum. N. B. De aflaten aan dit dubbel feest vergund, worden op de gewone voor waarden verdiend. Daar de H. Joseph de Patroon is van de H. Kerk van België en van de chris- tene huisgezinnen, vragen wij hem te samen den zegepraal van onzen H.Vader Leo XIII, liet behoud des geloofs in ons Vaderland, het geestelijk en stoffelijk welzijn onzer duurbare famfliën. Ave, Joseph STERFGEVAL. De gemeente Aspelaere komt een ge voelig verlies te ondergaan door het afsterven van wijlen den heer Bernardus Pan den Haute-Berlengée, gewezen on derwijzer gedurende meer dan eene halve eeuw en koster gedurende 63 jaren. Het was een man alom aanzien en ge acht, in een woord, een ware man van den wezenlijken ouden Vlaamschen stem pel. Wij laten hier de lijkrede volgen door den heer Doktor H. Van de Velde, aan het graf, in de tegenwoordigheid van eene ontzaggelijke menigte volks, uitge sproken Mijne Heeren, Het is met een ontsteld gemoed en treurnis in de ziel, dat ik hier heden bij dit nijdige graf eenen heiligen plicht kom vervullen, mij door onze fanlarenmaat- Doch de krachten begaven dat onver moeibaar lichaam. Na meer dan eene halve eeuw aan het onderwijs le hebben besteed, werd hij eervol van zijn ambt ontslagen. Dit onverpoosd streven was niet onopgemerkt voorbijgegaan, l. M. de Koning had liet oog op hem gericht en den 17 April 1878 hechtte hij hel burgerkruis van le klas op die manmoe dige borst. Herinnert gij u nog hoe men dan als uit eenen mond hem loegalmde Ja Meester, dat hebt gij oprecht ver diend. Nog ruimen tijd vocht hij tegen de kwaal die zijn zoo afgesloofd lichaam gestadig kwam bespringen, tot dat hij eindelijk uitgeput van krachten, onder de herhaalde aanvallen bezwijken moest. En wij zouden dergelijken vromen man vergeten? Neen, neen, Bernard Van den Haute zal eeuwig leven en zijne zalige gedachtenis zal nog langen tijd in onzen boezem besloten blijven. Afstammelingen van zoo eenen vader, gij kinderen, die ik hier met verkropten boezem, snikkende naar mijne woorden luisteren 2ie, och slaakt uwe tranen, troost u, want reeds siert hem hoog ten Hemel de kroon der Zaligen die God aan zijne trouwe dienaren heeft voorbereid DAVIDSFONDS,AFDEEL1NG AALST Maandag 10 Maart, ten 6 ure 's avonds, in den. Kring De Vriendschap, Korle- Zoutstraat, zal de Eerw. Heer E. Pau wels, Pastoor te Kerkxken, spreken over Kathedralen- De heeren solisten der Koormaatschap pij St-Cecilia, zullen dit letterkundig Feest opluisteren door het uitvoeren der volgende Muziek en Zangstukken 1. Openingstak voor Piano door M. E. Scheerlinckx. 2. /n zee, gezongen door M. F. De Hert. 3. Twee Kerelen, gezongen door M. D. Mayart. 4. Voordracht. 5. Fantasie voor Piano, door M. E. Scheerlinckx, 6. Aria uit Frans Akkerman, gezon- ;en door M. J. Goethals. nr Slechts de leden der uitgenoodigde maatschappijen zullen tol het Feest toe gang hebben. Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers van Aalst. 2- SEKTIE UED. wordt vriendelijk verzocht de Vergadering te willen bijwonen welke zal gehouden worden, op Maandag 10 Maart 1890, om 8 1/2 ure's avonds, ter herberg In de Visscherij, bij den heer De Vylder Lange Ridderstraat. DAGORDE Luisterrijke Prijskamp. ZielVotarieele annoncen 4dc bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1020 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8150 kilogr. - Eerste Comunie. Ten bureele van den Denderbode Groote keus, van Kerkboeken in alle banden met en zonder sloten, Pater- i nosters, Gedenkenissen, Printen, enz. I Goede waren en voordeelige prijzen. De Denderbode beveelt zich in degoede gunst zi'ner geëerde lezers. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 9 MAART 1890. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen De leden van het Congres tegen den slavenhandel, te Brussel. Eene zitting van het Con- j waar de graaf van Orleans gevangen zit; I algemeen gezicht van het hoofdgesticht het eerevoorplein en de greffle. We tenschappelijke verscheidenheden con currentie aan den Eiffeltoren. Majoor Panitza. De afschaffing der slavernij te Tadjoulari. De beschroomde En gelschman. Tekst Kronijk der week. Antonia (vervolg). Huishouden kost geld. Fortunatus'beurs en zijn wensclihoedeken (vervolg). Wetenschappelijke verschei denheden, De beschroomde Engelseh- bnan (vervolg). Koning Leopold heeft 40,000 fr. geschonken aan de expeditie, die door de brusselsche conferentie legen den sla venhandel en de slavenkoopers van Lomania en Tanganyika zal worden af gezonden. Het Belgische zendeling- ge nootschap gaf 25,0U0 fr. Oploop van lotelingenTe Brussel was men deze week bezig met de militie- loting. Zekere D..., die voor diefstal vau 500 fr. tot eene gevangenisstraf verwe zen was, moest meeloten, en daar de politie dit wist, hield zij een oog m 't zeil om den jongen aan te houden,wan neer hij zich zou aanbieden. Maar D. was wei slimmer. Hij zond eenen vriend, die omtrent dezelfde ge stalte en voorkomen had als hij nc vriend trok oen goed nummer, liep snel van het stadhuis Wég, 6'rt 2uil Tiaar eene herberg waar D. met een twintigtal kameraden de tijding van hel nieuws afwachtten. Hier viel nu de politie eensklaps bin nen en vatte hem bij den kraag. De vrienden, die meenden goed getrakteerd te zullen worden, verzetten zich tegen de aanhouding, terwijl D. als een razende te werk ging. Acht politieagenten kwamen de eer sten ter hulp en het was slechts na gebruik vau hunne sabels gemaakt te heb ben. dat zij er in gelukten D. aan te hou den. De vriend zal voor liet dragen van valschcn naam, en al de anderen voor verzet legen de politie vervolgd worden. Een gemeenteraadsheer van Elseue, die meende de dieven in de nabijheid te hooren, heeft vier revolverschoten ge lost op de politieagenten* welke zijn huis bewaakten. Een inspekteur werd bijna gedood. Een kogel heeft de baren van zijn hoofd verbrand. In deu morgend heeft de raadsheer zijn verontschuldigin gen gemaakt in het poliliebureel. Brandstichter in den schouwburg. Het gerucht loopt in Gent dat, vrijdag avond der verledene week, na de ver- tooniug der Feeën Koningin van Paul d'Acosta, een peisoon, die zijne zakken vol dooskens met phusphoorkens had, zich in den schouwburg liet opsluiten en op meer dan twintig plaatsen poogde brand te stichlep. Toen de schelm volop aan gang was, werd hij gehoord door eenen bediende die nog eens de ronde maakte dezegiuf op zoek en vond den kerel met de steks kensdoosjes. Op de vraag wat hij daar deed, ant woordde hij dat hij geslapen had en slechts wakker was geworden wanneer de gaslichten uitgedoofd en de deuren gegrendeld waren. En toen inen hem vroeg waarom hij al die stekskes bij zich had, luidde zijn antwoord dat hij een groote rooker was, iets wat hij maar slecht kon bewijzen, daar hij noch pijp- noci) tabak, noch sigaren bij zich had. Men bevond tevens dat men wel op twintig plaatsen te gelijk gepoogd had vuur aan hel gebouw te steken. Gelukkig dat de voorwerpen, welke de kerel ge poogd had door de vlammen te vernielen, niet gauw vuur hadden gevat, anders ware de schouwburg misschien tot den grond toe vernield. De kerel werd aanghouden en is het zells nog, zoo hel schijnt. Wij herhalen, besluit bet Fondsenblad, hetgeen wij hierboven zegden wij ver tellen enkel wat wij gehoord hebben niettegenstaande onze navorschingen was hel ons onmogelijk de officieele bevesli- ging van het nieuws te bekomen. Eerlang zal de Gemeente Assenede, eene honderdjarige vrouw tellen. Joanna Maria Coeue, weduwe Frangois, geboren te Assenede, 5 April 1790. Deze vrouw bezit nog al hare verstandvermogens, en doet hare bezoekers menigmaal lachen Onlangs kwam een vreemde heer haar bezoeken bij het heengaan zegde hij tot het vrouwtje Als gij uwe jubilé houdt, moet gij het mij laten weten, opdat ik alsdan naar het feest kan komen. Hierop antwoorde het vrouwtje kort weg Bah, mijnheer, het is de moeite niet meer dat gij heengaat, ik zou maar blijven. Zij bemint het kaartspel, en zou den besten speler nog aen hoedje passen. Schandalen. In eene zeer be langrijke gemeente der omstreken van Bergen, is een nieuw liberaal schandaal uitgeborsten. Een politiekommissaris is. door talrijke klachten aan den prokureur des Konings gezonden, beschuldigd ge worden de wanorde in de gemeente te verspreiden, in alle soorten van zaken wijnpotten te hebben, ontvangen en herhaaldelijk geldafpersingen te hebben gepleegd. De politie der verdachte huizen wordt, in strijd met de wet, niet meer gedaan algemeen bekende huizen verbergen hun schandelijk bedrijf achter den naam van café-chantant en genieten, zegt men. eene bijzondere bescherming. Men smeert de vingers van den kommissaris en zijne agenten, door hem gedrild, sluiten de oogen er zijn ook wel goede agenten maar die kunnen niets doen De prokureur des konings heeft reeds een onderzoek gedaan de zaak had geene gevolgen, maar het schijnt nu dat nieuwe klaehten, welke nogergere feiten aanwijzen, rechtstreeks aan den proku reur generaal zijn gezonden. Deze zou nu het onderzoek zelve geleiden, zegt men, en er zouden zulke schandalige feiten ontdekt zijn, dat de liberalen, eerst ge troffen door de vlucht van sieur Hackin, niet meer weten tot welken duivel zich wenden. Men schrijft uit Maeseyck Over eenigen tijd werd de genaamde Pieter Claessen, voerman aan de Zeeu- werik, te Aldeneck, door de rechtbank van Roermond veroordeeld tot vier maan den gevangenis en 200 gulden boete, om door onvoorzichtigheid zijnen boot te hebben doen kantelen, waardoor een aantal personen bijna in de Maas ver dronken. Pieter Claessen lachtte met dat vonnis en hield zich op belgisch grondgebied verscholen. Maandag tegen den avond der verle dene week, '1 was pas half zes, kwam er bij hem aan de Maas, een rondreizend muzikant, met de harmonika op den rug. Zet me eens over, zegde deze. Trek met uwe harmonika naar Mae seyck, zegde de veerman,- 't is toch vas tenavond. ge zult niet veel centen opdoen in het dorp. Maeseyck bach ik kom vandaan. DaSi is :fis'.5 ts verdienen. Zei maar c«er, "lk zal de boeren aan genen kant wat doen dansen dat zal wel meer opbrengen. Men slapte in de veerpont en Pieter bracht den harmonicaman op hollandsch grondgebied. De veerpont raakte nog niet aan wal toen de muzikant eensklaps uit sprong, de ketting greep en het bootje op T droog rukte, roepende Ik hou u aan, ik hou u aan, ik ben een hollandsch gendarm Daarop nam hij een revolver en schoot tweemaal in de luchtop het gerucht kwamen twee zijner kollegas, in de na bijheid verscholen, hem ter hulp toege- loopen. Pieter sprong de Maas in.De muzikant gendarm hem na. Claessen vatte een stuk hout en sloeg hem achterover in 't water. Hij worstelde weêr recht en viel den veroordeelde aan. Zijne makkers waren toen. Zij wierpen Claessen, die tol aan den hals in 't water stond, in het bootje, deden hem de ijzers om den pols en trokken met den man regelrecht op het naburige Echt af. Zulke aanhoudingen 'worden bestuur lijke!' wijze niet voor geldig gehouden en men denkt dat de hollandsche overheid weldra do vrijheid aan Claessen zal teruggeven. De hand Gods. Bij het sluiten eener missie te Ferrière-la Grande, in het Noorderdepartemeut, hadden de Pa ters Redomptoristen kruisbeelden als gedenkenissen uitgedeeld. Twee ellende lingen namen een dezer beelden en, on der het uitbraken van de afschuwelijkste vloeken en godslasteringen, terwijl de eene het kruis vasthield, zaagde de an dere het beeld in stukken, dezelve spot tend en tierend wegwerpend. Eilaas weinige dagen later werden de lijken van heide heiligschenders uit het water der Solrerivier getrokken. Het lijk van hem, die het beeld had doorzaagd viel ganscli in stukken. Loten van Oostende van 18»8. Bij de 63e trekking, welke den 1 Maart plaatshad, zijn do bijzonderste prijzen gewonnen door de volgende nummers "N 15920 fr. 500 N. 13063 fr. 500 6432 500 21371 300 11706 500 I Nummers aflosbaar met 100 fr. Hl 6865 10038 25139 32158 3015 8981 11293 28874 32208 4065 9898 13546 29638 36054 5437 9980 14861 30159 38959 Nummers aflosbaar met 50 fr. 13351 19584 20566 21807 30542 18151 20158 21224 29404 35904 Uitbetaling 1 Juli 1890. Loten van Ilijselvan I860. Bij de 60e trekking welke den 1 Maart plaats had, zijn de bijzonderste prijzen gewonnen door de volgende nummers 1000 1000 1000 N. 94156 fr. N. 129039 N. 134884 N. 163008 N.160055.fr. 25000 N. 64392 10000 N. 19216 1000 N. 46662 1000 N. 70157 1000 Nummers aflosbaar met 500 fr. 9831 72920 105312 138928 173210 34176 88468 128883 141927 173262 Nummers aflosbaar met 400 fr.: 5383 27815 65184 90255 111271 9828 32565 71148 92780 124881 27771 39559 88148 107269 144652 Nummers aflosbaar met 200 fr. 1629 49057 67771 119454 138086 7045 58048 71930 121334 138403 26655 60643 83762 128637 145941 27025 65030 95559 128663 151210 Uitbetaling 1 April 1890. Loten van Doornik van 1814. Bij de 35e trekking, welke den 1 Maart plaats had, zijn de bijzonderste prijzen gewonnen door de volgende nummers N. 25009 fr. 400u 37458 20309 6189 8321 22345 25394 500 250 100 100 100 100 N. 32199 fr. 100 32263 33658 i 34732 40608 41640 100 100 100 100 100 Uitbetaling 1 Oktober 1890.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2