Concert Sedert vier jaren plant men langs om minder en ik meen niet te overdrijven als ik zeg dal de teelt op de helft gekomen is van hetgeen zij in 1882 was. Indien deze zakentoestand moet blijven duren zal de hopteelt, binnen een paar jaren, tot de geschiedenis van 't verleden behooren. En dan? Oh, dan zullen onze brouwers aan Duitsehland overgeleverd zijn. En welk zal het gevolg zijn van de afschaffing der Belgische hopteelt Dat gevolg zal vooronze brouwers veel noodlottiger zijn dan de invoerrechten. Onze ten onder gebrachte planters zullen hunne pachten niet meer kunnen betalen, üe groudeigenaars, niet meer betaalt wordende, zullen bijgevolg hunne uitgaven verminderen. Zij zullen hunne aankoopen en hunne bestellingen tot het volstrekt noodzakelijke bepalen. Onze ambachtsmannen en kunstnijve- raars zullen minder te doen hebben, bijgevolg zullen zij verplichtzijn eveneens hunne uitgaven te beperken. En wie zal de eerste zijn die dat ge waar wordt Dat zal wel zeker de brou wer zijn. Onze Belgische brouwers beelden zich niet in, zou ik denken, dat de Duilsche hop gebrouwd, zullen komen verbruiken. Zooals gij ziet zijn al de nijverheden, als de schakels eener keten, de ecne aan de andere vast. Doch veronderstellen wij dat het anders zij. Welk voordeel zou de Belgische brou werij wel kunnen trekken uit het gebruik der Duilsche hop en het namaken van het Duitscli bier Geeu ander dan de Belgen aan den smaak van dat vreemd brouwsel te ge wennen en, zoo doende, meer en meer Duitsch bier te doen invoeren. Men ver kiest immers altijd het oorspronkelijke boven het namaaksel. Zou het niet beter zijn aan ons bier zijn Vlaamsch kenmerk te behouden en het zoo veel mogelijk te verbeteren Als de Belgische brouwerij geen ander dan Duitsche hop meer zal hebben, zal zij er beter bij varen Alsdan zullen do Duilschers, niets meer te vreezen hebbende van de Belgi sche mededinging, hoogere prijzen eischen zullen ze niet meerhetdubbel der wezen lijke waarde nog veel duurder betalen. Hebben onze brouwers zooveel redens om voldaan te zijn over deDuitsche hop In de meeste gevallen is het geheel het tegendeel. De hophandel in Duitschland is grootendeels in handen der joden, liet woord u joden doelt niets uitsluitend op de kinderen Israels, maar op al de aan bidders van het gouden kali Onze Belgisbhe brouwers weten het, al de weinig nauwziende kooplieden zijn joden in den handel en die soort ont breekt in Duitschland niet. Ik denk daar oveiigens niet te moeten op aandringen; meer dan één onzers brouwers is, op dal punt, meer dan voldoende geleerd door de ondervinding. Ik besluit met tot de brouwers te zeg gen In plaats van de Duilsche hop twee en driemaal de wezenlijke waarde ie betalen koopt bij voorkeur Belgische hop, geplukt en gedroogd op verbeterde wijze. Komt de hopteelt ter hulp in uw eigen belang en ondersteunt haren rechtvaar digen eisch van wederkeerige invoerrech ten op de vreemde hop. Laat ons vooral vaderlandse)! zijn en het overige zal ons komen toegevloeid. De Belgische planters, ondersteund door de verbruikers, zullen al het moge lijke doen om betere voortbrengsels ie leveren, door het verbeteren van de teelt, bet plukken en het droogeu. Laatonseensgezind zijn en, kooplieden, brouwers en planters al te zamen, strij den tegen de overrompeling van hel land door de vreemde voortbrengsels, welke van aard is eene vaderlandschenijverheid te doen verdwijnen, zoo oud eu tevens zoo belangrijk voor de brouwerij in 't bijzonder en den landbouw in 't alge meen. Op die voorwaarde kunnen wij ons redden. RECHTERLIJKE KRONIJK. Men herinnert zich nog dat den dag der militieloting te Haudzaeme, eenige lotelingen enachterloopers den ganschen inboedel der herberg van August Sercu, ie Cortemarck, hebben vernield. L)e daders dezer buitensporigheden zijn voor de rechtbank van Brugge verschenen en tot de volgende straffen veroordeeld. Theophiel Heemers, oud 2o jaar Camiel Heemers, 19 jaar; Cyriel Andries' 24 jaarRichard Missine, 19 jaar en Karei Maes, 19 jaar, allen werklieden te Cortemarck. de le en 2e elk 8 maanden gevang en 26 fr. boete, de 5° 2 maanden en 26 fr. boetede 4e en oe elk eene maand gevang en 26 fr. boete. Slimmeken schrijft dal liet dan toch eindelijk aan Den Denderbodc heeft be haagd van zijn voetstuk af te dalen om op het gezeever en de onnoozeDieden van Dendergalm te antwoorden. En dan vol van pretentie, opgeblazen van hoogmoed gelijk 'nen kalkoenschen haan, stelt Slimmeken de vraag Er zat dan toch iets goeds in ons sclirij- ven, er moest dan toch vast een beetje waarheid in onze aantijgingen lig- ken slaven voor, en zoo handelt, De Denderbode ook hij stelt van tijd tot lijd eens uw gezeever, uwe domme streken, uwe laster en logeutaal, uwe bespot tingen van onzen II. Godsdienst ouder de oogen zijner lezers, opdat zij zouden kunnen oordeelen welke ounoozele kin kels en haatvolle geuzen wekelijks den Dendergalm aan eenffanzen. Ziedaar, Slimmeken, waarom wij ons soms eens met u onledig houden. Ja, soms eens, want, wij herhalen hetlie ver zouden wij naar den Congo trekken dan veroordeeld le wezen wekelijks Den Dendergalm te moeten ontleden, 't Is immers geen al te proper werk. En nu, Slimmekenvoor T overige, wij hebben er niets tegen dal gij u eigen- zelven aanschouwt ah een bekwame, geleerde, alwijze, schrandere, eerlijke en wijze man, de voorzichtigheid in per soon, dat is immers den liberalen eigen, dat ligt in bunnen natuurMaar jam mer is 't dat de ondervinding leert dat alle liberalen wel geene canniljen zijn maar dat al wat canailje is tot 'tdiberalen- dom behoort Zeever en lieg dus maar voort, jongen op tijd en stond en als 't noodig is,zullen wij nogmaals handelen gelijk de Spariia- tenén u en uwe meesters onder uwe ware gedaante aan 't publiek voor le stellen Wees gerust die tijd eu stond zal wel dra gaan aanbreken en wij zullen op on zen post wezen heelt zich onderscheiden door het uit voeren der pianobegeleiding in het 1e Concerto van Mendelsohn. Zooals als altijd handhaafde de Konink lijke Harmonie haren ouden roem met de puike uitvoering van Thalia ouverture de concours van Bourdmande Masche aux Flambeaux N° 3 de Myerbeer en Die wacbtparade komt van Eilenberg. Stukken welke onder de kundige en artis tieke leiding van haren Directeur, den heer F. L. Van den Bogaerde,in de groot ste volmaaktheid zijn uitgevoerd gewor den. Medegedeeld gen.. Abuus, Slimmeken, jongen, abuus Om aan hunne kinderen afschrik en afkeer voor de dronkenschap in te boe zemen, stelden de Spartiaten hen dron- onzer Koninklijke Harmonie. Zondag 11. heeft onze Koninklijke Har monie voor hare leden een prachtig Con cert gegeven op de groote feestzaal van bet Stadhuis. De zaal was zeer wel bezet en alle de muziekstukken hebben den grootsten bijval gehad. De heer F. De Hert welke eene schoone tenorstem bezit, heeft het Air de Su zanne van Dahladhile met veel gevoel en kunst gezongen eu de beer D. Mayart (baryton) iu Chanson Bachique uil bet zangspel Hamlet, toondeeen begaafd zan ger te zijn die naast een schoon geluid eene uitstekende voordracht heeft. Maar waar die heeren voor al in uitgemunt hebben, is het schoone duo uil bel zang spel Les Vêpres Siciliennes van Verdi. Luide bijvalsbetuigingen waren ook iu ruime male hun deel. Üe heer Ed. Dupont bekroonde leer ling van bei Koninklijk Conservatorium van Brussel, (klas van viool) alhoewel nog jong, beeft geloond in drie stukken welke bij heelt uitgevoerd en vooral in het moeilijk stuk le Concerto van Men- deltohri dal hij een waardige leerling is van den befaamden violist Isay. Een schoone volle toon en beschaafde voor dracht kenmerken vooral die veel belo venden kunstenaar. Wij hebben de goede kans gehad de jeugdige virtuose Brahm Van denBerghe, pianospeler te Antwerpen te hoo'ren, wiens roem reeds ons landsgrenzen beeft overschreden, In tegenwoordigheid van zulk een wonder dachten wij te droo- men deze jeugdige kunstheid komt nauwelijks zijn twaalfde jaar te bereiken en reeds toont bij alle de hoedanigheden te bezitten van eenen volmaakten kunste naar. M. Van den Berghe speeldeons klassiek muziek eu eene fantasie van P. Benoit. Voorzeker vereischt de uilvoering van zulke gewrochten, eene groote behen digheid en eenezeeruitgebreide muzikale ontwikkeling en nochtans beeft die virtuose van 12 jaar zijne uitvoeringen met onberispelijk gevoel, stijl en smaak weten te bestempelen bij zegeviert met een volkomen gemak over de moeilijk heden van mecauism die dicht gezaaid waren in de stukken welke bij uitvoerde; zijne kleine vingers glijden met eene wonderbare snelheid over bet klavier. Üe jeugdige kunstenaar doprgrondt de stuk ken der meesters welke bij vertolkt en weet er al de schoonheid van le doen uitschijnen. Meer dan eene uur hield hij ons onder de looverkracht van zijn over heerlijk gespel. Ook werden de geestdrif- tigsle toejuichingen hem niet gespaard 't was een handgeklap en bravogeroep om niet te eindigen. Indien de jeugdige heer Van den Berghe zieti aldus in zijne kunst blijft bekwamen, durven wij hem eene schitterende toe komst voorzeggen. Met uiterst genoegen hoorden wij Mejuffer Gerardine Coutermans van Am- werpen die hare welwillende medewer king aan deze muziekfeest had willen verleenen. Mejuffer Coutermans bezit eene mach tige altstem waaruit zij de beste partij weel te trekken wij hebben bezonderlijk de lage noten bewonderd die eene over heerlijke senoriteit bezitten. Zij zong Charité'vaa Faure, Stances van Plégier en eindelijk op aandringen des publieks stemde zij er in toe bet aria van Le Roi de Thulé* te laten hooien. In 'i begin was bare slem tamelijk trillend, 't gene aan de volmaakte uilvoering nadeelig was, doch bij het tweede stuk verdween deze onvolmaaktheid en de Stances en Le Hoi de Thulé werden met meer zeker- KERKELIJK NIEUWS. De voorbereidingsnovene tot bet feest van Sint-Joseph is nog eens dit jaar plechtig gedaan geweest in de Kapel der PP. Jesuïeten, door de bloeiende Con gregatie van de Jonge Dochters onzer stad. Zulke godsdienstige oefeningen onder houden den geest van godsvrucht en deugdzaamheid in de jeugdige herten, heden aan de gevaren des verderfs zoo zeer blootgesteld. Wij vernemen insgelijks dat er, deze week, alle avonden om 8 uren, zal gepre dikt worden, in St-Martinuskerk, door den E. P. Dolmen, missionaris van Gent en een der beste vlaamsche predikanten der Jesuïten. Verleden jaar werden die voorberei dende sermonen tot de paaschplictit, toen door den E. P. Rector van ons Col lege gedaan, met grooten toeloop gevolgd en met den schoonslen uitslag bekroond. Verhopen wij dat zij wederom dit jaar denzeltden uitslag zullen hebben. De Sermonen zijn uitsluitelijl: voor hel mansvolk en worden gedaan Maandag 24 maart. Dijnsdag 27 Woensdag 26 }om 8 u.'s avonds. Donderdag 23 Vrijdag 28 Na liet sermoon Benedictie van het Allerheiligste Sacrament. Ingang langs de lijkdeur. 's Zaterdags Bieclitdag. 's Zondags Paaschcornmunie ieder in zijne parochiekerk. "VollisliDe vergadering zette de beraadslaging voort over de be grooting van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken. Verscheidene redenaars eischten wer ken uit te voeren in hunne wederzijdsche arrondissementen. M. Sabatier, een libe raal van Charleroi, kloeg over de vertra ging in de uitvoering van het centrum- kanaal, en wenschtehet ministerie geluk omdat het tot hiertoe aan de wenschen zijner vrienden heeft weten le weder- siaan in de kwestie der invoerrechten op de granen. Maar de zelfde liberale heer prees de vermindering der vaarrechten aan, in 't belang van de nijverheid.Bij de liberalen is 't altijd 't zelfde liedje voor de nijveraars alles en voor de landbou wers niets, maar zie deze laalsten zijn in meerderheid katholiek en legt die han delwijze der liberalen uit. M. Visart sprak ten voordeele van Brugge-zeehaven. De heer minister ver klaarde dat hij in princiep nooit vijandig is geweest aan de kwestie van Brugge- zeehaven. Allerhande nieuws. Zie Nlotarieele annoncen 4a' bladzijde. Botermarkt.—Heden zaterdag werden 949 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7600 kilogr. Valsche boter. De schei kundige ontleding bewerkt door den heer Frans Bogaerts, apotheker onzer Gods huizen, heeft bewezen dat de 16 klatten boter, zaterdag lest op onze markt aan geslagen, gansch margarinne waren. 't Is te hopen dat de Rechtbank het koeksken der bedriegster naar verdien ste boteren zal. MEERBEKE. Wij vernemen dat onze achtbare senateur, den beer Karei Van Vreckem, aan de beterhand is en hij aan ons arrondissement zal bewaard blijven aan 't welk hij reeds zooveel uit stekende diensten heeft bewezen. Deze nieuwstijding zal algemeen met genoegen vernomen worden. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 23 MAART 1890. ÏO centiemen «le nummer. INHOUD. Teekeningen l)e Handels beurs van Brussel algemeen gezicht groote trap en zuilengaanderij restau ratie en koflij buis der Beurs zijdeurtje van de keldering, de kliënt leen er het wachten Trees de coulisse loone, de opperportier des zomers wordt de cou lisse in de zuilengaanderij gehouden Hutsepotspecialisten in lurksche loten; toeschouwers Holland zendt twee honderd Saragossa'sItalië en Hongarië; 'k liet) u vast don César de Bazan. Gered Wetenschappelijke verschei denheden. Politieke caricaturen. Tekst; Krotiijk der week. De lente: heid, met eene rijkelijkheid en sterkte aan mijn zoontje.Anlonia (vervolg). van uitdrukking gedongen, welke aan de Aan een spelenden knaap. Fortonatus kunstenares-liefhebsters de algemeene toejuichingen deden verwerven. De stem van Mejuffer Coutermans schijnt ons min of.meer overhellend naar trilling en 't is be'onderlijk langs die zijde dal zij hare studiën moet richten om tul de volmaakt heid te geraken. De heer G. Cammaert, voerde de bege leiding der verschillige solo nummers, zijn talent als begeleider waardig, en beurs eu zijn wenschhoedeken (vervolg)- Politieke caricaturen. Ditjes en datjes. Koning Leopold 1 deed op zekeren avond eene wandeling naar een klein dorp, iu den omtrek van Brussel om den koning met zooveel luister als moge lijk was, te ontvangen, hadden de inwo ners, met der haaste hunne gevels ver licht. Aan een der kleinste huizen van hel dorp, bemerkte de koning een trans parant, waarop de volgende woorden stonden Leve do koning Ik heb een milli- oen in zijnen dienst. De koning stapt aan dit huis af, om te vernemen wie de vaderlandslievende en edelmoedige burger was. Deze, die aan zijne deur stond antwoordde aan den ko ning. Ik heot Jef Millioen, en mijn zoon die Millioen heet zooals ik, dient in bet le regiment. Te Brussel is eene maatschappij tol bescherming der vischvangsl ingericht. Deze maatschappij, onder voorzitterschap van graal de Briey, volksvertegenwoordi ger, heeft hare standregelen in eene bro- chuur uitgegeven. De ongelukkige Hoornaert, wiens hand op den Montague Busse, te Gent, werd afgesneden, heeft dit ongeluk aan zijne eigene onvoorzichtigheid te dan ken. Naar wij vernemen is de toestand van Felix Hooruaert zeer voldoende. Hij wil er niet in toestemmen zijne hand te laten afzetten. Hij zal voor gansch zijn levenverminkt blijven en onbekwaam zijn tot werken. Huiselijk drama. ïlet dorp Lon- derzeel is het tooneel geweest van een huiselijk drama. De heer Robyns, die er met zijne vrouw woont, was over zijn uur in de herberg gebleven zijne vrouw kwam er hem zoeken. Robyos echter, niet tegenstaande de bede zijner echtge- noote, wilde niet naar huis komen. Deze vertrok doch kwam later terug ditmaal bood Robyns haar een glas bier aan, welke zij weigerde, zegt men. Kort daarop ontstond tusschende twee echtelingen eenen hevigen twist. Op een gegeven oogenblik sprong Robyris op zijne vrouw en bracht haar verscheidene hevige slagen toe in het gelaat. De echt- genoote Robyns viel door een hevigen slag ten gronde, waardoor eene aderspat heropend werd. Kort nadien was de ongelukkige dood. Een ter hulp geroepen geneesheer deed de politie komen die de gebruikelijke be- slatigingen deed. Het parket van Brussel is dijnsdag ter plaatse geweest. De genaamde Désiré Haegemans, van Maria-Lierde, werkman aan de spoorlijn van Gent-'s Gravenbrakel, is dinsdag avond, om 9 ure, tusschen de standplaats van Maria-Lierde en Erwete- gem overreden. Gansch zijn lichaam was vermorzeld. Men denkt dat hij door den trein zal verrast geweest zijn.llapgemans was een brave werkman, sinds eenigen tijd ziekelijk en weduwenaar met vijf kleine kinderen Over eenigen lijd werden 300,000 kilos, dadels, door zeewater beschadigd, te Antwerpen publiek geveild.Zij werden aangekocht door eenen brouwer van Brussel, welke voornemens was er azijn van te maken. In plaats van de bescha digde vruchten voor hel opgegevene doel einde te bezigen, werden zij in de volks kwartieren aan zeer lagen prijs verkocht en zoo aan het publiek verbruik overge leverd. De gezondheidsraad kwam er achter en deed de verkoopers opzoeken en vervolgen. Al de dadels zijn aangesla gen. 't Is kolossaal gelijk de Brugsche liberalen, kopstukken van geleerden zijn In de drie kantons boden de katholieken S3 kandidaten voor hel kiesexaam aan en de liberalen... 3 46 katholieken bekwa men het diploma. De drie liberalen ge lukten allen. Kolossaal hé? Een zonderlinge bloedverwant. Een inwoner uil Nijvel, die eenen ouder ling, op zijne armen droeg, bood zich dinsdag bij eenen notaris dezer stad aan. Mijnheer, sprak hij, ik heb hier eenen bloedverwant die zijn testament wil maken. De notaris nadert in verlegenheid en roept uit Maar hij is dood, uw bloedver want. Inderdaad, de arme man had vergeten zijn testament te maken. De bloedver want op het onvoorziene verrast, had zoo spoedig mogelijk willen gaan, doch de dood was hem voorgesneld. Een meisje van twee jaar tn half oud, de genaamde Augusta Van de Cas- teele, van Westdorp (Holland) was maan dag namiddag sedert een viertal uren uit het huis barer ouders vertrokken. De moeder dacht dat het kind bij zijne groot moeder gegaan was, die daar dicht bij woont. Toen de vader rond zeven ure 's avonds te huis kwam, en niets van hel kind wist, begon men achterdenken te krijgen. Men ging op zoek en men vond het lijkje in eene voer liggen. Het kindje was met het aangezichtje in de modder ge vallen en het zal versmacht zijn zonder zich zeiven te hebben kunnen behel pen. Het lijk van kapitein Lefevre van Charleroi die sedert twee maanden ver mist werd is uit de Samber opgevischt. Eene nieuwe poging tot onlriggeling heeft tusschen Marlies-Sainte-Marie en Lobbes plaats gehad, op het oogenblik dat de trein van Brussel-Chimay moest voorbij stoomen. Jonge eiken boomen waren bij middel van kettingen aan de ijzeren sporen vastgemaakt. De lokomo- tief heelt de boomen en de kettingen verbrijzeld. Werkstakers, die het ten minste eerlijk voor hebben, zijn die van het fort van Chaudfontaine, te Luik. Deze vragen om een uur meer te mogen werken, ten einde hun loon te zien verhoogen zonde dat de meester er nadeel door lijdt. Er is echter geen werk genoeg om hunne vraag te willigen. De heer Léonard, politiekommissa- ris van Grivegnie, heeft deze week eenen valschmunter aangehouden, die zeer wel nagemaakte tweefranksiukken uitgaf. Zij zijn vervaardigd uit eene samen stelling van zilver, lood en tin maar men kan ze aan hunne blauwe tint en aan hun gewicht herkennen. Deze stuk ken dragen de beeltenis van Leopold II en het jaartal 1866. De aangehoudene kerel was sedert een achttal dagen te Luik aangekomen uit Brussel, waar hij waarschijnlijk ook valsche munt zal uitgegeven hebben. Het is een Italiaan, Jules Cardinaldi genaamd en beeldhouwer van bedrijf. Hij was vergezeld van eenen man die, door de duisternis begunstigd, de vlucht heeft kunnen nemen. Cardinaldi is in het gevang te Luik opgesloten. Hoe men lekker eten kan. Vier geuskens van Antwerpen waren over eenige dagen op reis, in de omstreken van lleyst-op-den-Berg. Tamelijk vermoeid en hongerig van de lange marsch en van de frissche buiten lucht, trokken zij een dorp en in dat dorp eene herberg binnen. Bazin hebt ge ons niet te eten vroeg een van hen. Te eten, mijnheer, zei de ba/.i wel neen, wij houden ons daar niet meé bezig. Maar g'hebt toch zeker wel vleesch iu huis Ja, mijnheer, maar vleesch krijgt ge niet vandaag, want 't is Vrijdag Ha ha ha Vrijdag wat geeft dat Indien gij vleesch hebi, laat het maar komen, of hoort gij niet goed. Neen mijnheer. Kunt gij dat elders krijgen, dat moet ge weten, maar ik geef het u niet. Ziende dat er niets zou le bekomen zijn, sloegen onze geuskens een anderen toon aan en zeiden tol de vrouw, dat zij met brood, boter en eieren ook zouden te vreden zijn. Welnu, zei de bazin, dat wil ik u wel geven. Daarop trok zij maar aanstonds naar de huiskamer om het noodige te ha len. Hare gasten waren intusschen alleen zij doorsnuffelden spoedig eens de kassen eu vonden daarin een stuk spek staan. Ha riep een van hen uiteureka Hier heb ik het, wij zullen lekker smullen, laai mij maar doen. De bazin bracht de koekpanne, eieren en boter, en meende den koek te bakken maar de spekontdekker zeide moedei', zorg gij rnaar voor de boterhammen en het bier, ik zal den koek wel klaar kiij gen. Zoo gezeid, zoo gedaan. Terwijl vrouw bier haalde en boterhammen sneed, bakten de vier wijsgeeren den koek, waar zij met haaste liet stuk spek in sneden en het met eieren lieten kissen en braden dat het een vermaak was, en men wel bij den reuk had kunnen le ven. Toen alles gereed was, smulde men aan 'l heerlijk gerecht, en de vier reizi gers deden waarlijk hun buikske goed De ure van betalen was eindelijk ge slegen. -- Bazin, hoeveel is onze schuld Wel, mijnheer, drie eieren per per soon, een glas bier, een weinig boter en broodoch kom, geef elk dertig een ten en daarmeê zijn wij effen. Ja maar, zei de spekvinder, wij hebben daar in die kas een stuk spek ge vonden en dat hebben wij in onzen koek gebakken eu ook opgeëien. Hoeveel kost dat? Wel mijnheerik weet niet dat heelt eigentlijk geen weerdeMijn man heeft het speen, en hij heeft met dat spek zijn De bazin had geenen tijd haren volzin te eindigen de vier vleescheters hadden geuoeg geboord, hunne magen keerde om en 'i gene volgde weigert onze penne te beschrijven. Spn renaaldcnWie zou ooit ge dacht nebben, dat de dennebossehen tot iets anders konden dienen, dan om tim mer en brandhout op te leveren En nochtans is het niet zoo. Ongemeld de vluchtige vloeistoffen van zeer sterken reuk cn smaak, welke kunst en handel de dennen reeds lang ontrooven en benuttigen, ontstond voor weinige jaren in Duitschland nü ook in Amerika uitgebreid eene nijver heid, die voor doel heeft, wol uil hout te maken. Die wol, houtwol geheetei wordt vervaardigd uit sperrenaalden bij verschillige mekanieke bewerkingen wordt eene harde stijve naald of speld, in eene malsche, plooibare vezel, en ein delijk in een doelmatig werk, en eene bepaalde, schoone en zachte walte ver anderd. Men kon bewonderen in de tentoon stelling van Parijs, verleden jaar, naast de oorspronkelijke speld, de, vezel, het werk en de verschillende voortbrengse len, die de nijverheid uit dezelve trekt, zooals sneeuwwit pluksel, om wonden te heelen, dons en matrassen en voet deksel te vullen, zakken voor 't inpakken tapijten, lijf - en tafellinnen, kleedsels en iioederi en zeggen dat al die sloffen extra gezond zijn verklaard en dat zulks s bewezen. HOLLAND* Die te veel wil krijgt niets. Een arm schipperke te Groningen vond eenige jaren geleden onder de grint,die hij laden j moest, eenen steen van bijzonderen i glans, dien hij als zeldzaamheid bewaar- de. Dezer dagen kwamen kooplieden hem zelfs tot fr. 40- eu fr. 60,000 voor dien stee» bieden, daar het stellig een ruwe diamant zou zijn.Daar de steen zoo groot als een duivenei, zou hij als ruwe diamant dat geld wel weerd wezen. Maar het schipperke wildeniet toe bijten, hij ging woensdag naar Amsterdam, liet den steen onderzoeken, die weldra bleek.... weerdeloos te zijn. FRANKRIJK. Geheimzinnige zaak. Uit Saint- Etienne wordteen geheimzinnig drama gemeld,dat nabij Saint-Chamond gebeurd Zondag avond zag een stoker van den stoomtram, tusschen deze stad en de Rive de Geer, een man op de baan uitge- strekt liggen. Hij keerde aanstonds den stoom om en de trein stond juist vóór het lichaam stil; nochtans, toeri men hem opnam, ademde de man nog nauwelijks men bemerkte dat hij zware kwetsuren aan het hoofd had en op verschillende deelen des liciiaams. Men bracht hem aanstonds naar hel hospitaal, maar de geneesheeren bemerkten dat de man, zekere, Choix, op eene scbandige manier verminkt was. Er was natuurlijk geene kwestie meer van een tramweg ongeluk, zooals men eerst gemeend had, maar wel van eene misdaad. Toen Choix tot zichzeven kwam ver haalde hij, met veel aarzelingen, dat hij op den weg door 5 kerels was aangerand. Daarna, door het in het nauw gebracht, zegde iiij dat hij niets meer wist. Maandag is Choix ten 3 ure namiddag gestorven. ENGELAND. Invloed der pers. Een bewoner van een Engelse!) landstadje ging op reis en liet zijn huis zonder bewaking, met het gevolg dat er spoedig dieven inbra ken, die het een en ander weghaalden. De opsteller van het plaatselijk blad ver melde het geval en voegde er bij, dat de roovers waarschijnlijk niet bekend wa ren met de weerde van de luchters op den schoorsteenmantel, de verzameling zeldzaamheden in de kassen eu de kost bare vazen, want dat zij geen gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid om dat alles mede te nemen. Drie nachten later werd er opnieuw ingebroken in het huis en al het genoemde mee gescherd. De dieven lieten een beleefd schrijven van dankbetuiging aan den dagbladschrij ver achter voor zijne vriendelijkheid, hen te wijzen op hetgeen zij vergeten hadden. Nu, zijn er nog die niet gelooven aan den invloed van de pers Dood en toch niet doad. Gustave Cesar Mary, verscheen verledene week voor de rechtbank van politie te Parijs, beschuldigd van dronkenschap. Gij zijl 42 jaar oud, zegt de presi dent, en 47 keer veroordeeld voor belee- digiug en dronkenschap. Alleen voor dronkenschap. Goed maar gij zijt een onverbeter lijke dronkaard. Ik drink om mij te troosten. Waarom Omdat ik dood ben. Lach niet voor de rechtbank. Wel. ik lach niet; ik heb mijnen akt van overlijden in den zak. De beschuldigde toont een papier. -- Dat is inderdaad een akt van over lijden. Hoe is dat in u bezit gekomen Ik was den 6 Augustus 1870 in den slag van Stiring, bij Forbacli en werd ten gronde geslagen. Voor dood bleef ik op het slagveld liggen. De Pruisen namen mij op en ik kwam er van op maar in Frankrijk was ik dood morsdood. En die akte Toen de oorlog gedaan was, kwam ik naar Frankrijk en vroeg naar nieuws uit het pays. Wel, zegde men, die arme Cesar Mary is dood Ja, maar Gesar Mary dat ben ik Niets le doen, Cesar Mary is dood Ik vroeg een hand schrift van die akte, en zoo wandel ik nu met mijn eigen doodsbrief in den zak. Uw beroep is koetsier Ja, maar ik heb geen geluk zoo gauw ik in staal gesteld ben, word ik bestolen. Omdat gij altijd dronken zijt. Als men voor hel vaderland gestor ven is mag men wel van tijd tot lijd een enkel glaasken drinken. Is dat alles wat gij in te brengen hebt Het tribunaal zou moeten inzien, dat ik een arme levende ben, die noch tans dood is. (gelach.) Acht dagen gevangenis. Hollow ay's Pillen en Zalf Groole ont dekking. De kennis, dat do verschillende bestanddeelen des lichaams, vleesch, beende ren, hersenen, huid alle uit hetzelfde voed sel ontstaan, bracht den uitvinder dezer mid delen op de gedachte, dat de kwalen eveneens uit eene zelfde bron ontstonden, en wel uit onzuiverheids des bloeds. Van dit slandpunt aangaande do oorzaken der zieken uitgaande, rekende hij het zich eeno plicht om de midde len uit te vinden, om den bloedsomloop van van allo vergiftige of schadelijke stoffen le bevrijden, en na veel studie slaagde hij daarin, door het samoustellen van zijne beroemde Zalf en Pillen. Indien do eerste op de huid gewre ven wordt, bevrijdt zij do locale vaten van elke besmetting of ongeregelde werking de laat3te verdrijven zelfs hot geringste slofje'van bederf uit den bloedsomloop in bel algemeen.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2