NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 3 April 1890, 10 centiemen per nummer. 448te Jaar, IV0 2451 ABONNEMENTPRIJS ANNONGENPRIJS Politiek overzicht. MOEDIGE DOCHTER. Bescherming der vogels. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor res maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N® 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqa* snaai. AF.l&T. 2 APRIL 1890 De fransche seminaristen. De Obser- vateur francais zegt dat het Vatikaau over eenigen tijd aan de fransche bisschoppen inlichtingen heeft gezonden betrekkelijk de toepassing der legerwet op de semi naristen in Frankrijk. Volgens deze inlichtingen zal er in elke garnizoensstad een priester gelast wor den met de bewaking en de opleiding der seminaristen, die zich in de kazerne be vinden. Berlijner arbeidersconferentie. Sluiting der werkzaamheden. Verlo den zaterdag, ten 2 ure, vergaderden al de leden in de groote congreszaal van het paleis des rijkskanseliers. Na lezing van het slot-protocol en dezes onderteekening door de vertegen woordigers der verschillige Siaten, nam vrijheer von Berlepsch, minister van koophandel, het woord. In eene lange redevoering, deed hij uitkomen, dat de conferentie niet in staat geweest is internationale overeenstem mingen te treffen, maar wel wenschen heeft kunnen uitbrengen. Hij gelooft, dat de conferentie de grond slagen beeft gevonden voor eene ver hoogde bescherming der arbeidende klas se en voor de bevordering barer stoffe lijke, physieke,zedelijke en verstandelijke krachten. Al mogen ook voor het oogenblik de moeilijkheden nog grooter schijnen, zoo veel is er dan toch verkregen, dat er een eenparig internationaal gezichtspunt is, waarnaar bij de oplossing der vraagstuk ken de afzonderlijke regeeringen zich richten kunnen, met inachtneming van de eigenaardige verhoudingen. Door den keizer is hem opgedragen, aan de leden der conferentie den warm- sten dank te betuigen.voor hunnen zaak- kundigen en grondigen arbeid. Gods zegen moge helpen om het door hunnen arbeid uitgestrooide zaad honderddui zend voudige vruchten te doen dragen. Deze rede vond levendigen bijval. De engelsche afgeveerdigde sir John Gorst dankte den keizer,dat hij deze con ferentie had bijeengeroepen, welker uit slagen buitengewoon verblijdend geweest zijn. Hij hoopte, dat deze conferentie niet de laatste zijn zou. Wanneer millioenen EENE 3e Vervolg. Op het woord van Belcour, op dien geliefden naam, zag Maria op, braeht hare hand uan het voorhoofd en zeide Herman, zijt gij het Is liet dan waar, dat mijn vader krijgsgevangen is Is het mogelijk dat iemand ter wereld een zoo goeden grijsaard heeft kunnen aanklagen Mijn God, wilt gij mij van mijnen vader beroovcn t Hij had nog slechts eenigen tijd meer te leven, en ik zou hem ten min ste zijne oogen hebben kunnen sluiten. Arme vader, gaat alleen, verre van zijne dochter, zonder vriand, zonder vertroosting sterven.... Mijn God gij hebt het gewild, ik mag niet morren. Zij zweeg en weende. Het hert van den jonge ling was verbrijzeld geen enkel woord kon hij aanvankelijk voortbrengen. Eindelijk zegde hij, onder het naar huis keeren Schep- moed, Maria, de Hemel kan nog in alles voorzien. Hij kan u nog uwen vader weder geven. O, mocht gij waarheid spreken mocht die zoete hoop zich verwezenlijken, zuchtte zij .terwijl zij hare handen samenvouwde en een betraanden blik ten Hemel sloeg. Toen beiden aan de hut van Belcour waren ge komen, zeide Herman op plechtigen toon Maria, nog eens, houd moed ik vraag u dit kinderen aan de ellende worden ont trokken en even zoovele vrouwen aan het huiselijk leven worden teruggegeven, zullen zij zich met dankbaarheid liet iniatief des keizers herinneren. De belgische Staats-minister Victor Jacobs, dankte den minister vrijheer von Berlepsch voor zijne leiding der confe rentie, waarbij zich de gevolmachtigden van Italië en Spanje aansloten. De conferentie werd ten 3 ure 25 m. namens den keizer gesloten. Het duifsche program voor de confe rentie omvalte zes punten in den vorm van vragen. De conferentie antwoordde daarop in haar slotprotocol in den vorm van wen schen, waarbij intusschen op te merken is, dat bij de vaststelling van deze wen schen de gevolmachtigden der verschil lende landen het niet altijd met elkander eens waren. Daar echter elk antwoord ingeleid werd met de rekbare formuul bet is wenschensweerd, konden ook de vijan delijke elementen zich eenigermate daar mee vereenigen. En zulks te eerder, om dat de meeste punten uitdrukkelijk ver meld werd, dat uitzonderingen naar gelang van de behoefte des lands, toege laten zijn. De verkregen uitslagen zullen nu aan de regeeringen, die aan de conferentie deelnamen, worden meêgedeeld, om tot leiddraad te dienen voor hare toekomsti ge wetgeving, zonder dat zij echter daar aan gebonden zijn. Als vertegenwoordigers van het groot ste kolenland, kwamen de engelsche ge volmachtigden op tegen de bepaling, dat vrouwelijke personen bij de onderaard - sche mijnwerken in bet geheel niet werk zaam zullen mogen zijn. Uit gesprekken met buitenlandsche leden der conferentie blijkt, dat naar hun oordeel het gevolg der conferentie voor het oogenblik alleen te zoeken is in het zedelijk effect, die zij hebben moet op de arbeiderswereld in die landen, welke tot heden in de arbeidswetgeving achter lijk gebleven zijn. Voorts zou de gedachte aan eene toekomstige internationale overeenstemming op liet gebied der ar beiderskwestie geenszins zijn buitenge sloten. De arbeid in de mijnen heeft het voor werp geweest eener bijzondere studie in de conferentie. Naar liet schijnt zou zij zich als volgt over dit punt hebben uitgedrukt jn den naam van uwen vader, welken ik zal red den, in den naam van God, die ons hoort. Ik zal moed houden, antwoordde het meisje, en gij, Herman, waar gaat gij heen Naar Landcrnau, naar Brest misschien, daar, in één woord, waar uw vader zal zijn. Ik vertrek, bid voor mij vaarwel IV. Lezer, wat moeten wij u thans verhalen, dat gjj niet bijna geraden hebt De rcpublikeinschc afgrond gaf zijne slachtoffers niet weder, cn de noodlottige kar \oerde alle dagen deftige lieden, rijken of armen, jongelingen of grijsaards,konings- gezinden of republikeinen zelve, naar het schavot De edelmoedige Herman, zonder zijne moeder weder te zien, welker verraad hij vermoedde, zonder de pachthoeve weder te zien, waar hij ge boren was, zonder een oogenblik te aarzelen,zonder tc denken hoe gevaarvol zijne onderneming was, begaf zich nog dcnzelfdcn nacht naar Landcrnau. Hij ging bij den cipier der gevangenis kloppen om verzekerd tc zijn of er Belcour opgesloten zat. De gevangenbewaarder hield hem eerst voor een krankzinnige cn sloot dc deur toe. De jongeling kwam terug, smeekte den onmeêdoogendcn man van hem tocli tc zeggen of men den vorigen dag geen ziekclijken cn armen grijsaard opgesloten had. Dc cipier bezag hem grimlachend cn vroeg hem of hij het leven moede was. Middelerwijl verscheen er een rcpublikeinschc oflicier, die in de gevangenissen zijne ronde deed. Wie brengt u herwaarts vroeg hij den jon geling op barschen toon. Wie mij herwaarts geleidt, zegde dc moedige Herman de rcchlveerdigheid, het geluk van een Het is wenschensweerd dat de laagste grens van den ouderdom, op welke kin deren in de mijn worden aangenomen, bepaald worde volgens de aanwijzingen der ondervinding. In het noorden is die grens 14 jaar en in het zuiden, waar het kind spoediger opgroeit, 12 jaar. De arbeid van vrouwen in de mijnen is verboden. Voor het geval dat men er niet ge ge lukken zou de gevaren van ongezondheid uit de mijnen te verwijderen, zal de duurtijd van den arbeid verminderd wor den. De afgeveerdigden van België hebben eenig voorbehoud gemaakt, noodzakelijk wegens de wetgeving op den vrouwen- en kinderarbeid, onlangs in ons land tot stand gebracht. Frankrijk heeft zich bij dit voorbehoud aangesloten. Engeland, zooals men hooger ziet protesteerde. Laat de socialisten spreken. Volgens de Aachener Zeit. is van den keizer een bevel gekomen, aanbevelende de grootste spreeksvrijheid op werkmansvergaderin- gen toe te laten. Die vergaderingen zullen alleen geheven worden in geval van be- leedigingen aan den keizer en aan de overheden, in geval van aanhitsing tot opstand en afschaffing van het kapitaal. Een bewijs dat de wet tegen het socia- lismus in den geest des keizers totaal is afgeschaft. De toestand in Spanje. Senaat en Kamer hebben zieti verleden zaterdag bezig gehouden met de geruchtmakende zaak Daban. In de Knmer was het generaal Cassola die een blaam indiende tegen de regee ring. De bespreking, die heel woelig was, werd tot dijnsdag verdaagd. M. Canovas del Castillo zou maandag het woord voeren tegen de regeering. In den Senaat werd lezing gegeven van hel verslag der commissie, die besluit tot goedkeuring van het in arrest stellen van generaal Daban. Maarschalk Martinez Campos moet een tegenontwerp indienen. Men kan niet gelooven wat een op schudding deze zaak in Spanje heeft te weeg gebracht. Terwijl de maarschalken Campos en Jovellar en de generaals Primo de Rive ra en Cassola de partij trekken van gene raal Daban, wordt de regeering onder steund door de maarschalken Concha en de Nivoliches en generaal Lopez Domin geuz. deugdzamen grjjsaard. Wat brabbeltaal verkoopt gij toch sprak de officier. Weet ge wat Ik zal u in mijne compagnie nemen, alvorens naar Brest tc vertrekken, waar gij ons de aristocraten zult helpen dooden. Toon u weerdig van de eer, die de republiek u aandoet. Ik dienst nemen zegde Herman, dat is on mogelijk mijne moeder is blind mijne twee broeders zijn onder uw vaandel gesneuveld ik heb.... Goed goed mijn jongen, riep de officier uit, dan zuit gij voor den derden dienen. Vooruit marchc En dc oflicier. dien wij reeds kennen, stiet op ;ne brutale wijze Herman vooruit, om hem mede, tc nemen. Dc jonge landman keerde zich thans vcrontweerdigd om cn zcid3 Luister, ik ben naar hier gekomen, om u tc beletten eene misdaad te plegen. Soldaten hebben te La Martyre een zieken ongclukkigen grijsaard aangehouden, en ik kan niet gelooven dat men hem kwaad wil doen. O, ik smeek er u om, geef mij dien goeden vader; heb medelijden.... Welnu, zal die lamentatie nog lang duren vroeg de officier. Gij zijt de onze, man I ik weet waarlijk niet hoe men een zoo ferrnen jongeling als gij, zoolang in liet dorp heeft gelaten. Van heden of zijtge soldaat der republiek. Gij gaat mij volgen. Vooruit, marche I Herman, ten hoogste verwonderd over de wen ding der zaak, wilde eene uiterste poging wagen i sprak Heb toch medelijden en zeg mij of die arme grijsaard hier is geef hem de vrijheid weder, en daarna zal ik u volgen. Vooreerst, hernam de officier ongeduldig, begint gij mij met uwe voorwaarden te vervelen. Gij hebt gevraagd welke uitslagen de pogingen der kleine schoolknapen kun nen opleveren op het gebied der vogelen bescherming en van de vernieling der insecten, schadelijk aan den landbouw. Wij zijn bereid aan uwe wettige nieuws gierigheid te voldoen. Maar vooreerst moeten wij zeggen dat wij vernomen hebben, dat ook in Limburg sommige onderwijzers, vrien den van den landbouw, ten volle hunne zending begrijpende, meer dan eens pogingen hebben aangewend om hunne leerlingen aan te wakkeren de vogelen te beschermen en de insecten tevernietigen, die schade aan onze oogsten toebrengen. Zoo richtte de wakkere en geleerde boofderwijzer A. Van de Velde, van Beirvelde, onder zijne leerlingen prijs kampen in voor het vernielen van rus pennetten en het vangen van meikevers. De heer A. Van de Velde, is zoo welwillend geweest ons eenige inlichtin gen mede ledeelen over de uitslagen, die verkregen werden door zijne leerlingen wij zullen ze u ook doen kennen. Eerst cn vooral echter willen wij u de cijfers onder het oog brengen van de uit slagen, die de maatschappij van Vogels- heim, in den Opper-Elzas heeft bekomen. De maatschappij werd in 1869 gesticht. Van het eerste jaar af vingen de school knapen niet min dan 59,800 meikevers in 1878 brachten zij er 95,890 binnen en in 1881 hetaanzienlijk getal van 598,089. Zij doodden een niet groot getal wormen.Zie- hiereenige cijfers: in 1870werden er 1384 vernield in 1876 beliep het getal 20,500; in 1886 klom het tot 185,246. De kinderen gingen ook op de ratten en muizen vangstzij dooden in 1872 niet min dan 2564 muizen, en 2686 in 1881 in 1887 vingen zij 389 rallen. De ruspen doodden zij in aanzienlijk getal tot voorbeeld halen wij aan dat zij in hel enkel jaar 1886 er 196,868 vernietigden. Ook op de aardwormen maakten zij jacht in 1869 vingen zij er 14,975. De schoolknapen brachten in hetzelfde jaar, 41,614 slakken in. Zij vernietigden in 1877, niet min dan 1062 stroppen en teerroeden. Op het gebied der nestenbescherming waren zij niet min ijverig in het enkel jaar 1880, wisten zij er 674 te bescher men. Wij geven slechts den uitslag voor eenige jaren op elk jaar waren de jon gens ijverig aan 't werk. Dc algemeene De oude koningsgezinde zit daar in de gevangenis, cn zijne zaak is al klaar. En wat u aangaat, zoo gij nog een woord tegenspreekt, werp ik u in hetzelf de kot. Dus vooruiten roep als ik Leve de republiek Deze laatste woorden, alhoewel zij genoeg aan Herman het nutteloozc zijner pogingen cu gesmeek lieten zien, deden zijn hert walgen en zijn bloed in zijne aderen bruischen. Leve de Heer Jcsus riep hij uit, en dewijl ik den vader van Maria niet kan redden, dat ik dan ten nnnste zijne kroon met hem dcele. Leve God en de koning I Ga heen, ik vrees uwe beuten niet, bloeddorstig monster als ge zijt I De laatste zoon der weduwe Lcroux zal u tooncu hoe een christen sterft. Schurk I riep de officier woedend en in wan hoop uit, dat men hem in de gevangenis werpe, in boeien kiinke cn levend begrave. Cipier, voegde hij er bij, voer dan dadelijk mijne hevelen uit, zoo niet.... En ik, ik ga mijn verslag maken aan liet komitcit. Dusdanig was de bedroevende uitslag der zelf opoffering en pogingen van den ongelukkigcn Herman, die weldra door den cipier in eene groote en duistere zaal van den kerker werd gestooten, alwaar zich talrijke slachtoffers bevonden, in of- wachting van hun vonnis en hunne overvoering naar Brest, alwaar eene revolutionaire rechtbank zetelde. Bij den aanvang onderscheidde Herman, door dc bijna voikomene duisternig van den kerker, geen enkel gezicht. De gevangenen maakten verschei dene groepen uit. Ouders, vrienden vcreenigden zich om te lijden en gemeenschappelijk te bidden eenigen, en dit was liet kieine getal schenen néér slachtig de anderen spraken zachtjes, terwijl zij verkregen uilslag tot 1888, mag verba- zend heeten. Ziehier de kinderen vernietigden ge durende de 19 jaren van het bestaan der maatschappij 983,506 meikevers 355,141 wormen 15,287 muizen 3012 ratten 145,027 aardwormen of pieren 29 trekratten 40 fluwijnen en 4229 stroppen en teer roeden. Zij beschermden 7254 vogelnesten. Wat al goed hebben die kleine knapen aan den landbouw gedaan. Maar de eer en de dank komen vooral toe aan degene die het gedacht opvatte om van de schooljeugd de beschermers der vogelen en de vijanden der kwaad doende insecten en schadelijke dieren te maken, de heer Daniel Schaffman. De gemeente waar de heer Daniel Schaffman die nuttige kindermaatschappij- heeft tot stand gebracht, is gelegen iu den Elzas, in het kanton Nieuw-Brisah, arrondissement Colmar, in den Opner- Elzas. Wij zegden hooger dat de heer A. Van de Velde van Beirvelde, als hij bestuur der was van de gemeenteschool, onder zijne leerlingen prijskampen van ruspen- vernieling en meikeversvangst inrichtte. Ziehier wat de heer Van de Velde ons daarover schrijft. In 1870, toen de poppen en rupsen- eieren zoo ontelbaar waren, dat vermoe delijk alles door de ruspen ging vernield worden, schreef ik tusschen mijne leer lingen eenen prijskamp uit: verscheidene duizende ruspennesten en meer dan 8 kilogr. rupseneieren van den plakker (Liparis Dispar) werden ingebracht en verdelgd. Telken jare dat de ruspen het hout gewas bedreigden, werd de prijskamp ingericht en al de leerlingen, die eenigen ijver getoond hadden, werden op de prijsuitdeeling beloond. In mei 1874 richtte ik een tweeden prijskamp in, namelijk dien der meike versvangst. Mijne leerlingen brachten dit jaar 2599 meikevers in in 1875 826 in 1880 732 1876 1666 1881 2300 1877 15127 1882 332 1878 3695 1883 380 1879 174 1884 171* Totaal meikevers 29,536 Evenals in voorgaauden prijskamp, werden de vlijtigste leerlingen op de prijsdeeling, met een schoon boekwerk naar verdienste, beloond. Mijne inbe- clkander niet dc hand hielden jonge meisjes, moe ders, jongelingen, gebogen en neergeknield bij cencn vader of grootvader, wiens vreedzame stem, door treffende vermaningen, de kalmte aan zoovele verscheurde herten wist weder tc geven, wachtten in eene bovennatuurlijke gelatenheid lu i aanstaande oogenblik af om voor den rechterstoel van God tc verschijnem Wat maakte hun de recht bank der menschen, die wezenlijn een bioedraa eene afschuwelijke schim van eene bclachelijKe rcchtvcerdigheid was Zij dachten er niet aan. De christenen, de martelaars van dien tijd zagen slechts den Hemel Langzamerhand gewendden de oogen van Her man zich aan liet sombere licht dier akelige gevan genis en beschouwden bij tusscbcnpoozen dc in overweging verzonken of biddende groepen. Einde lijk vestigden zich zijne blikken op ccn duisteren hoek van den kerker een verzwakte grijsaard, met den rug tegen den vochtigcn muur geplaatst, scheen zachtjes eenen jongeling te vermanen, die aan zijne voeten was gezeten. Herman erkende hem dadelijk, en zijne eerste beweging was naar hem toe te springen doch de akeligheid deze plaats, gepaard met dc daar heerschendo diepe droefheid, weérhield zijne eerste vervoering. Ni g dichter naderde hij bij den muur. en, door zijie schaduwc beschermd, kroop hij, om zoo te zegger, stillckens en zonder het minste gerucht, naar dt n kanl van Belcour, want deze was het, cn Karet DclmontL... Karet, de republikein, welke door dc soldaten bij hunne terugkomst van La Martyre op de rol der gevangenen was gebracht Karei, die zich thans gelukkig achtte van hem in rijn jam merlijken toostend bij te staan, en zijne treffende vermaningen te aanhooren Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1