RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak Bergmann-Allard, De Meuse beweert dat het bij dwaling is dat de dagbladen de voorziening in beroep ge meld h>-bben, tegen het vonnis, dat in de zaak Bergmann-Allard door de rechtbank van Neufchateau is uitgesproken. Drama van Moulbaix. Men verhaalt te Bergen dat het dossier, betrekkelijk de moord op de markiezin de Chaste- leer, niet in de cartons zal gestoken wor den. Integendeel, de procureur des ko- nings zal nieuwe bewijzen opzoeken om den moordenaar te ontdekken. Vrijdag heeft de rechterzij der wetge vende Kamers eene algemeene vergade ring gehouden, welke voorgezeten werd door den heer baron Kervyn de Letten- hove. De lieer Beernaert heeft aan de vergadering eene reeks belangrijke mede- deelingen gedaan en men heeft vastge steld dat de grootste ecnsgazindheid bestaat tusschen de meerderheid en het ministerie. M. Woeste. Het Recht van Antwerpen kondigt in zijn nummer van Zondag lest een kiesmanifestaf in'lwelk, in eene tamelijk hevige bewoording, tegen den heer Woeste, onzen verdiensirijken volksvertegenwoordiger, wordt uitgeva ren. Wij hebben hier M. Woeste niet te verdedigen tegen die grove beschuldigin gen van verraad, meineedigheid. pliclit- miskennis enz. onze achtbare vertegen woordiger zal ongetwijfeld het gepaste uur willen afwachten om aan zijne kiezers rekenschap te geven over zijne houding in de Vlaamsche kwestie. Laat ons dan dit gepaste uur afwach ten. Wij willen dus alleenlijk doen opmer ken dat het bedoelde kiesmanifest, of liever, beschuldigingsakte, schijnt opge steld te zijn door eenen Aalstenaar of iemand die zich als Aalstenaar aanstelt. Maar wie is hij Moest de gordijn van Het Recht iets wat worden wegge schoven en wij slechts 't tippeken zijner ooren konden zien, wie weet welken vreemdsoortigen katholieken Vlaming wij voorhanden zouden hebben! Doch bekommeren wij ons weinig met de personnaliteit van den opsteller der beschuldigingsakte, en vragen wij hem door wien 't mandaat hem is opgelegd geworden om in naam van 't gansche Vlaamsche kiezerskorps des arrondisse- ments Aalst het volgende uiten Mr Woeste heeft zich in het arron- dissentent Aalst gansch onmogelijk ge- maakt. Het is de wensch van alle Vlamin- gen hem duoreenen Vlaamschgezinden kandidaat te vervangen. Wij willen eenen man uit ons arrondissement Aalst en geen verfranschten Brusselaar meer, zooals Mijnheer Woeste Wij vragen het in wiens naam spreekt hij hier Is het in naam der Katholieke Veree- niging of van 't Vlaamsche katholieke kiezerskorps Is het in naam der afdeelingen van 't Davidsfonds Is het in naam onzer maatschappij 't Land van Riem of onzer Vlaamsch Taalgilde Is het in naam van dezen of genen Vlaamschen groep Neen, voorwaar zij gelasten hem met geen mandaat en hij spreekt dus in hunnen naam niet. Geen enkele dezer Vlaamsche Vereenigingen zal ons logenstraffen. Hebben wij dan soms een scheurmaker voor handen, 'nen kerel, die een parle mentair mandaat uit het troebele water zoekt op te visschen Of liet Het Recht zich door eenen onzer liberale tegenstrevers beetnemen, die, reeds van over weken, door hun orgaan De Dendergalmden strijd tot der dood tegen M. Woeste hebben aan gekondigd Eu nogthans onze liberalen zouden den heer Woeste niet zoozeer bestrijden, omdat hij de voorstellen-Coremans, on grondwettig oordeelt, maar meer omdat hij 'nen hoogst pijnlijken doorn is in hunnen liberalen of geuschen voet Wat er dan ook van zij wij voorzeggen aan den opsteller der beschuldigingsakte dat hij in zijnen veldtocht tegen onzen vertegenwoordiger niet lukken zal. Indien hij er de overtuiging van hebben wil, dat hij hier eenigc meetingen kome inrichtenop de welke hij als beschuldiger zou kunnen optreden en wij waarborgen hem dat, zoo hij ooit een concert van uitfluitingen heeft bijgewoond, hetgene wij hem voorspellen er onder opzicht van eenstemmigheid en oorverdoovende kracht, niet zal aan te vergelijken zijn Archkadéééééé kameraad De Vlaamsche katholieke kiezers van 't arrondissement Aalst waardeeren te zeer de. oneindige diensten welke onze acht bare, talentvolle en geleerde vertegen woordiger, M. Woeste, aan de groote ka tholieke zaak reeds heeft bewezen eu nog bewijzen zal. Zij zijn er hem dankbaar over en zullen het blijven. En het is immers de kwestie niet van de voorsta len Coremans als ongrondwettig ie aan schouwen, 't geen ten andere door de meerderheid werd aangenomen, dat de Aalstersche Vlaamsche kiezers zal aanzet ten zidh van M. Woeste af te scheuren,om dat zij in hem een volksverrader,een grond- weivertreder,een meineedige zien, gelijk de heer Pauwels hem beiittelde. Neen, neen, daar staan wij borg voor.... Ten.andere, die snoode beleediging kunnen onzen achtbaren heer Woeste niet treffen De beschuldigigingsakte van net Recht heelt zijn doel gemistin plaats van vijandschap tegen M. Woeste te ver wekken, heeft liet Vlaamsch katholiek kiezerskorps zich aan hem meer en meer gehecht, terwijl, van den anderen kant, vele overtuigde Vlamingen de houding betreuren van de overdrevenen hunner partij. Deze veldtocht zal meer kwaad voor onze Vlaamsche belangen veroorza ken dan men het wel denkt. De talrijke nummers van Het Recht welke dadelijk werden teruggestuurd, vergezeld van bemerkingen in 't geheel niet vleiend voor den schrijver der beschuldigingsakte zullen hem genoegzaam doen gevoelen hoe leelijk hij den bal heeft misslagen. Ten slotte drukken wij de hoop uit dat de opsteller der beschuldigingsakte zal den moed hebben op de kiesvergaderin- gen te verschijnen en er zijne beschuldi gingen in tegenwoordigheid van den be schuldigde te herhalen. Daar zal hij de gelegenheid hebben, in naam zijner last gevers, indien hij er heeft, te spreken en den heer Woeste zoo mogelijk te bescha men.... Maar wij vreezen dat hij zich niet verloonen zal Onder den titel van Klerikale Armmees- lers deelt Slimmeken een artikel meê geknipt uit Het laatste nieuws en in 't welk de handelwijze van sommige armmeesters ten opzichte der armen wordt aangeklaagd. Onbetwistbaar zijn er lieden die de armen uitbuiten en deze laaghartige schurken kunnen door de volksvermale- dijding niet genoegzaam getroffen wor- nen. Maar is dat wel het doel van Slimmeken die schurken aan te klagen Neen, want die schurkerijen legt hij ten laste der katholieken alleen. Volgens hem zijn de liberalen er niet toe be kwaam. 't ls dus uit politieke berekening dat hij handelt. Maar, moesten wij oude koeien uit den gracht halen, dan zouden wij hem iels in dien aard kunnen ^herinneren, dat destijds in onze stad veel opspraak heeft verwekt en waar voorzeker geene katho lieken in betrokken waren. Maar laten wij dat nu lieden ter zijde. Het doel van Slimmeken is onbetwist baar van de eerlijkheid, de deftigheid onzer katholieke armmeesler en armbe zoekers te doen verdenken. En hiertoe gebruikt hij altijd het zelfde stelsel zoo eerlooze als laffe zinspellin gen van aard om de eer en faam te kren ken van alleszins eerlijke en rechtschapen personen die zich aan den dienst der openbare weldadigheid toewijden. Slimmeketi zegt dat De Denderbode vele vriendjes zal tegenkomen in de portretten van uitbuiters der armen door Het laatste nieuws afgeschetst. De Demierbode heeft geen gemeens met die laagherlige kerels. Moest bij ze kennen,hij zou den lafaard niet uithangen en ze openbaarlijk aaukla- gen I Indien er in onze stad uitbuiters van de armen aangetroffen worden, waarom durft Slimmeken ze niet aanklagen Reeds meer dan eens hebben wij het hem gevraagd. Doch nooit heeft hij een enkel onzer armmeesters of armbezoekers aangewe zen, die zich aan een wel bepaald feit van uitbuiting \an de armen beeft plich- tig gemaakt. Neen, Slimmeken, durft niet omdat hij bij niet kan. En daarom denkt hij zijn stelsel van laffe zinspellingen moediger en min gevaarlijk. NVij herhalen het, indien er bij ons uitbuiters der armen aangetroffe-. wor den dat hij ze aanklage, wij verzekeren hem dat wij ons hij hem zullen aanslui ten om die schurken te treffen Verschenen. Het hoogst belangrijk vluchschriftDe behoudsgezinde partij tegenover het land, is thans ook in 't Vlaamsch verschenen. Het komt van de pers bij den drukker uitgever A. Siffer, Hoogpoort 52 en 54, Gent. alwaar het te verkrijgen is aan 10 centiemen per exemplaar 5 centiemen voor groote getallen. Het is hoogst nuttig dit boekske, eene bloote opsomming van cijfers en feiten nochtans, onder de kiezers te versprei den. Het doei klaar eu duidelijk zien wat de katholieken sedert zes jaren, in 't be lang van het land gedaan hebben en hoe zij het kwaad hebben hersteld, in de zes vorige jaren door de geuzerij teweeg ge- braeht. Tot hiertoe hebben wij nog, in geen enkel liberaal blad, eene ernstige poging gezien om dit nuttig en doorslaaade schrift te weerleggen. Geen wonder de cijfers en feilen zijn officiéél, dus onweerlegbaar. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 881 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6200 kilogr. Heden zaterdag, rond ff uren voor middag, in de Zoutstraat, tijdens de meu- belvendilie bij M. L. De Wille, ontstool men aan eene arme vrouw, de echtge- noote De Smedt, van Erpe, baren porte- monnaie, inhoudende een stuk van 5 franken en twee enkele franken. Aalst. St. Martinus- Kerk. Dezen voormiddag, om 8 1/2 ure, heeft in onze St. Martinuskerk eene aaudoenelijke plechtigheid plaats gehad, namelijk, bet Doopsel en de Eer ste Communie van de dienstmeid des heeren Louis Verbrugghen-De Smedt, koopman in hop alhier. Deze dienstmeid, oud 24 jaren, behoorde tot het Calvinism. De heer Karei Verbrugghen, onze Volks vertegenwoordiger en Schepen was peter en Dame Louis Verbrugghen, meter. De E. H. A. Raemdonck, Pastoor-Dekei bijgestaan door de EE HM. De Ridderen Sterck, onderpastoors officieerde. Eene talrijke menigte woonde de plechtigheid bij. Zij ontving den naam van Henrica. Maandag toekomende T April (2e Paaschdag,) om 3 ure na middag zal in de kerk van Gijsegem eene omroerende plechtigheid plaats hebben, namenlijk, het doopsel van hel negertje Bida, student van het pensionnaat, be stuurd door M. Van lmpe. De ceremonie zal voorgezeten worden door .Monsei gneur Oswald Van den Berghe, aposto lische Protouotarius, stichter der Con- golandsche Missiën van Berghe Stc-Marie en Nieuw-Antwerpen. Eene aanspraak zal gedaan worden door den Z. E. Heer kanunnik Roelandts, eertijds onderpastor te Aalst, thans bestuurder der Zusters van Liefde die te Quatrecht een noviciaat voor de Congomissiën hebben geopend. Verder zal de plechtigheid opgeluisterd worden door de tegenwoordigheid van M. Edm. Van Eetvelde-Levionnois, mini ster van buitenlandsche zaken van den Congostaal die aangenomen heeft Bida over den Doopvont te houden zeggen wij eindelijk dat de jonge gefoolsleerlirig den naam van Boudewijn zal ontvangen. Zonder twijfel zal een talrijk publiek deze buitengewone plechtigheid bijwo nen liet is immers de eerste maal dat in ons bisdom het Doopsel aan eenen zwar ten zal worden toegedïenil. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 6 APRIL f890. 10 centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Mgr de Haarne en eene zuster eene blinde-doof- stomme onderwijzend. Hel onderwijs der doofstommen. Volksternooi op het water. Eene lieve familie. Eeu brandspuitboot. Graaf herbert van Bismarck De kapitein zendt zijnen loods weg een rit (caricaturen). Tekst Kronijk der week. Antonia vervolg). Fortunatus'beurs en zijn wenschboedeken (vervolg). De nach tegaal. Zucht en vlucht naar den Cal varieberg. Bilboquet. Onze platen. -- Dities en datjes. Stanley in België. M. Buis heeft donderdag in het paleis te Brussel een onderhoud gehad met den Koning, om de noodige schikkingen te nemen voor de ontvangst van Stanley en de feesten vast te stellen, die er tijdens zijn verblijf aldaar zullen gegeven worden. De 20 april zal de groote reiziger langs Napels, Genua en Nizza uit Brindisi te te Brussel aankomen. Bij den trein welke ten 1 uur 55 binnen rijdt, zal hem eene officieele ontvangst bereid worden. Hij zal eerst naar het stadhuis worden geleid, gevolgd door eenen stoet, samen gesteld uit wetenschappelijke maatschap pijen van geheel het land en van een eeregeleide van de burgerwacht te peerd vergezeld. Daarna ontvangst bij den Koning en ten slotte banket in het stadhuis. De 21e gala-vertooning in den Munt schouwburg. Den 22" feest der ingenieurs op de Beurs. Den 23e bal van het Concert Noble. Den 24e Garden-partij te Laken. Den 25e bezoek te Antwerpen. Den 26e vertrek naar Londen. Over een week of twee kwam eene razende kat een koffiehuis der Goudstraat te Brussel binnengeloopen, en beet er den zoons des huizes, een veertienjarige jongen. Het kind werd in het geslicht Pasteur verzorgd. Niettegenstaande is het Dijnsdag in de schrikkelijkste pijnen ge storven. Vier inwoners van St-GiUisspeelden in eenen herberg der Groote Markt met de kaart. De verliezer moest met zwart gemaakt gezicht eenige keeren de markt rondloopen. Een agent van politie, die de lachpartij wat te grof vond, klampte hem vast en stak hem in de doos. Zekere M. S..., van Antwerpen was naar Brussel gekomen om eene belang rijke betaling te doen. Uit de statie komende, werd hij door drie of vier per sonen tegen het lijf geloopen. Toen deze weg waren, miste S. eene brieventesch met 3,300 Ir. in bankbiljetten. De Réforme vergiste zich, toen zij zegde dat de provinciale raad van Brabant eene goude medalie van 30,000 fr. aau den koning zou schenken ter gelegenheid van het nationalejubelfeest. De raad heeft een krediet van 35,000fr. gestemd; hier van moesten 5,000 fr, worden afgezon derd voor de medalie en het overige zou besteed worden aan verschillige hulpgel den. Bij stemming zijn echter beide voor stellen afgewezen. De meerderheid is van gevoelen dat men meer hulde aan den koning zou brengen, door de geheele som te bestemmen voor de stichting ten voordeele van bet Werk der Slachtoffers van den Arbeid. Op de Marolle te Kruishoutcm is een kind met twee hoofden geboreu. Het wanschepsel lieelf sleclifs een paar uren geleefd. Over eenige dagen heeft te Kalken een betreurenswaardig voorval plaats gehad. Eenige knapen speelden samen op den boord der vaart, toen men eensklaps een smartgesehreeuw hoorde. Eene vrouw kwam een naburig huis binnenge loopen om naar een geneesheer te vra gen zij droeg in hare armen eenen knaap, haar zoon, die geheel met bloed bedekt was. Een zijner speelgenooten, een knaap van een 8 tot dOtal jaren oud, had hem met zijn mes den polsader afgesneden en verder nog verscheidene wonden in den arm toegebracht. Dat jongske belooft veel voor de toe komst. Moordpoging te Zele. Woensdag avond is aldaar eene moordpoging ge pleegd op eene vrouw, die sinds lang in oneenigheid leefde met haren echtgenoot Deze laatste, zijne vrouw van ontrouw verdenkende, heeft twee revolverschoten op haar gelost welke haar beiden aan het hoofd getroffen hebben. Een der ko gels is door de wang In het hoofd gedron gen. De toestand van bet slachtoffer is tot hiertoe nog onzeker. Dezelfde avond is den echtgenoot door de plaatselijke politie in zijn huis aangehouden en naar het gemeentegevang overgebracht. De revolver, die hij aan de policie niet wilde aanwijzen, is onder den koolbak teruggevonden. Na den aanslag heeft de misdadiger zijne deur op slot gedaan en zich te bed gelegd waar de policie hem beeft gevonden, na de deur door eenen smid te hebben doen openbreken. De gewonde vrouw was buiten gevlucht en door voorbijgangers in een huis der ge buurte binnengedragen, waar haar de eerste zorgen door eenen geneesheer werden toegediend daarna is zij naar het hospitaal overgebracht. Dat deze gebeurtenis onze anders zoo rustige gemeente in opschudding heeft gebracht hoeft niet gezegd te worden. Het moet echter gezegd worden dat deze gebeurtenis weinig verwondering baart, gezien de betrekkingen der eeht- genooten met elkander. Liberale milddadigheid. Sedert de liberale strijdpenning ingericht is, en hoort men van niets anders meer spre ken dan van liberale mildheid honder den franks langs bier, duizenden aldaar, kortweg, 't is gpven om prijs, of beter nog, eene nieuwe soort van influenza maar die ditmaal de liberale geldbeugels aangetast heeft, en ze met of tegen dank van den eigenaar wil uitschudden. Wel dra zal 't spreekwoordelijk tous pringres allen kribbebijters van de Chronipue vervangen zijn door généreux commc un gueux Het Nieuwsblad van IJperen haalt er een sprekend bewijs van aan Onlangs deed een liberale en edele ridder eene reize naar een steedje uit het omliggende, 's Avond kwam bij per ongelukke te late voor den trein en was alzoo verplicht aldaar te vernachten. Er en was niet lange te zoeken achter sla- pinge en Mijuheere trok een gasthof bin nen om er te verblijven. Geen tien minuten waren er verloopen of de gansche bevolkinge wist dat de weledele. gestrenge, liberale en mildda dige ridder X., aldaar zou logeeren. Hij moest nog eene kleene boodschap doen, en zou rond ten 10 1/2 terug zijn. Dat geheel het huis in rep en roer-stond om intusschen raijuheers kamer te bereiden, hoeft nietgezeid te worden't Was een heen en weer geloop zonder einde 't Slaat 10 1/2 Mijnlieere komt bin nen, trekt naar de hem aangewezene kamer, en drukfden wensch uit 's mor gens ten 4 1/2 gewekt te zijn, om met den eersten trein te vertrekken. Seffens zendt de bazinneeene nieuwe reveille halen om zeker op ure te zijn de oude vergat soms ne keer af te loopen, en dit moest men ditmaal vooral zien te vermijden. Den ganschen nacht konden baas noch bazinne slapen 't Was altijd Jan. ziet eens boe laat het is is de reveille nog niet afgeloopen Triene hebt ge goeden koffij Zou mijnheere zijn bedde zacht genoeg vinden zal het de nieuwe reveil le beter doen dan hare oude zuster Zou de weledele ridder zijn ontbijt smakelijk vinden En de knecht Deze droomde luidop van goudstukken die de weledele ridder hem zou geven als drinkgeld Hij zag reeds hoe fier zijne verloofde zou zijn, wanneer hij haar vertelde dat hij zulken machtigen heere gediend had En dan, wal zou hij met dat geld doen In êén woord, 't was erger of ware Boulanger daar aangekomen. Reeds van voor den drieën was men opgestaan om de kamer te verwarmen en koffij te maken. Eindelijk komt mijnheerbeueden drinkt als eene gewone sterveling een tasje koffij, betaalt den baas en op weg naar de siatie. Beleefd komt de knecht met de klak in de band vragen of hij mijnheer 's pakje niet mag dragen Aanveerd. Nu vooruitmaar neen, hij baalt den geldbeugel uit Ah denkt de knecht, 't is nu te doen en reeds meent hij een goudstuk in zijne hand te zien blinken, als Mijnheere. den baas eenen halven frank laat wisselen Thans naar de spoorhalle, een kaartje genomen en den spoorwagen ingestapt. Mijnheer zal't vergeten hebben, denkt de knecht, en hij slentert nog wat rond binnen de statie, treurend om liet gemis van liet goudstuk. Al met eens roept men hem hij snelt naar den wagen, en daar staat de ridder nogmaals met den geld beugel in de hand. Jongen, zegt hij, 'k had vergeten zie, dat is voor u, en hij geeit den knecht een goudstuk van tien.... centiemen Wie is die dame De politie heeft te Diest eene vreemde dame aangehou den, welker ware naam nog niet met juistheid gekend is. Zij is rond de veertig jaren oud. Zeke ren dag had zij het goed gevonden, een grooten deursleulel. men zou gezegd hebben een kerksleutel, te verbergen in een straatje te midden der stad. Een brouwersgast had haar bemerkt, toen zij weg was, ging hij zoeken wat de dame verborgen bad en vond genoemd voor werp. Onmiddellijk droeg hij den sleutel naar bet poliliebureel. De politie ging op zoek en vond de dame een uur later aan de statie. Naar bet bureel geleid verklaarde zij te heeten: Maria Van Loon, en geboren te zijn te Gilseri'Reyen bij Tilburg in Holland en te wonen te Roosendaal. Zij had den nacht overgebracht in een logemenlhuis rechtover de statie en had daar verklaard te heeten Theresia Peeters, geboren en woonadhtig te Gent. Daags te voren had zij de kerken der stad oplettend afgezien. Depolitie deed dan een onderzoek in al de kerken maar nergens was iets gestolen. In de O.-L.- Vrouwekerk bevond men echter dat eene zilveren kroon, eene gouden keten en verscheidene ringen dooreen op het altaar lagen, bij het O.- L.-Vrouwebeeld. Die wanorde verraad de dat eene poging tot diefstal was ge pleegd, en doet veronderstellen dat de dief zal gestoord en vertrokken zijn, zonder zijnen buit te kunnen meenemen. In eenen bloemruiker, bij het O. L. Vrouwebeeld staande, vond men een werktuig in gegalvaniseerden ijzerdraad, dat voorzien was van eenen haak. De onbekende loochent aan deze po ging tot diefstal plichtigte zijn. Men heeft in haar bezit knoppen gevonden, alsook nagels, kunnende dienen voor vijsdraai ers en een zilveren ex-voto. Zij is naar Leuven overgebracht en ter beschikking van liet parket gesteld. Men denkt dat er in de omstreken eene bende kerkdieven bestaat. Een waar meesterstuk van rijkunst werd verleden week te Bergen door een der hoofdofficieren volbracht. Kolonel baron Lunden, bevelhebber der 3e bri gade ruiterij, vertrok te peerd uil Bergen naar Doornik, hield daar wapenschou wing en keerde weêr te peerd naar Ber gen terug. In 6 uren tijds had hij honderd kilometers weg afgelegd. - Vadermoord te Dampremy. Aan houding van den moordenaar. Wij heb ben liet schrikkelijk drama gemeld, dat eenige dagen geleden te Damprémy plaats had. Een jongeling in uiterste woede ge bracht door gedurige twisten en de mis handeling welkezijne zuster in het ouder lijke huis te onderstaan had, bracht zijn stiefvader doodelijke messteken toe, zoo dat deze op het zelfde oogenblik den geest gaf. De jongeling vluchtte en de gendarme rie zocht hem op. Terwijl deze leste dinsdag nacht op dienstronde was. heeft de moordenaar zich vrijwillig in handen gesteld. Ilij bekende zijnen stiefvader te hebben ter dood gebracht, doch hij was, zegt hij, in staat van wettige verdediging. De vader was met een mes buiten gekomen cn de jongeling had hem dit kunnen ont rukken, doch door woede vervoerd had hij er, zonder het te weten, zelf gebruik van gemaakt, en bet wapen in zijne vlucht nabij de statie over de haag geworpen, waar bet inderdaad door eenen baan wachter gevonden werd. Deze niet gissende dat het 't werktuig der misdaad was, had het gehouden, 't Was slechts later, toen hij de gerechts dienaars daar ter plaatse zag zoeken, dat hij vermoeden kreeg en hu:i liet mes overhandigde. Het schijnt nu dat de beschuldigde hier de waarheid niet zegt, want volgens de verklaring van eenen vriend zou hij de misdaad niet met het mes des vaders gepleegd hebben maar met bet zijne, dat liij eenige dagen te voren in eenen bazar gekocht had. Het gerecht zet het onderzoek ieverig voort. Een oom uit America.Sedert een paar dagen staat de gemeente Zulte, in rep en roer. Op den Vijfknok woonde een arme drommel, met zijne vrouwe en vijf kleine kinderen. Met de 70 centiemen daags die bij bij den boer won, kon hij niet gaan rentenieren, dat is zeker, Hij krasselde dan maar moedig voort en dacht nooit... fortuin te maken: Maandag ontving hij eenen brief uitgaanden van den Belgischen Consul van Chicago, waarin hem gemeld wierd dat zijn broe der J. V. overleden was en hem zijne gansche fortuin, die op een half millioen geschat was, had bezet. Wie schetst de verbazing af van Ch. V. Hij dacht er zot van te worden. Zijn broeder was over vijf-en-twintig jaren vertrokken en had zijne fortnin door den veehandel bijeen geraapt. Geheel de Vijtknok heelt den nieuwen rijke, dié een braaf man is, eene serenade gebracht en sedert maan dag middag wordt er daar niet meer ge werkt. De schatrijke erfgenaam heeft twintig tonnen bier ten beste gegeven en daar is te drinken aan Men zal nog zeggen dat er geene oomen in America meer zijn. Afschaffing der onweders. Een fransch ingenieur, M. Minary, wil het onwericr dat in alle landen, in de la gere luchtlagen uitbarst, afschaffen of ten minste verplaatsen, en dit bij mid del der spoorwegen» Dit is zekerlijk eenen onverwachten dienst op welken nog niemand gedacht had nochtans is er zeer weinig te doen om dit doel te bereiken, indien de uit vinder niet mis gerekend heeft. Waaruit bestaat een donderscherm Uit een metalen staaf naar den hemel ge richt, en uit eene keten die ze met den grond verbindt. Welnu de ijzeren riggels der spoorbanen die de geheele opper vlakte van den grond zonder onderbre king bekleeden, vervullen de tweede voorwaarde en de eerste is gemakkelijk te bekomen bij middel der telegraafsta- keti en die langs de baan staan. Zoo zal men een geheel land kunnen beschutten tegen de donderslagen, mits zeer weinig werk. Om van de telegraafstaken donder- schermen te maken, behoeft men slechts eenen ijzeren bijzonderen band er op te nagelen, die van 5 tot80 centimeters bo ven al zou uitsteken, en onder dicht aan de spoorwegriggels zou verbonden zijn. Die band zou 3 of 4 centimeters breed en 5 millimeters dik zijn het einde zou eene scherpe snede zijn in stede van een punt om niet zoo gemak kelijk door den donder gesmolten of ver brand te worden. Veronderstellen we nu dat dit alles ge maakt is.Is bet niet klaar, zegt M. Minary dat de talrijke afloopstijlen die ten ge- bruike der aardsche elektriciteit in de lucht geopend zijn, de werkingsnel zou den vernietigen der door den wind aan gebrachte donderwolken en dat de grond door deze beschuttende stijlen be schermd in geene genoegzame electrie- sctie betrekking meer met de wolken zoude staan, om eene geweldige ontplof fing of donderslag te veroorzaken f Is het niet bijna zeker, dat de opslor ping van de electriciteit der wolken op talrijke plaatsen met groot gemak ge schiedende, de spanning zoude verdwij nen en dat het evenwicht tusschen luehi- eu grondeleciriciteit zou hersteld wor den De grond ware anders niet meer dan een afleider van een electriesch stelsel, dat men niet kan bekrachtigen, zoo het van eenige punten voorzien is. Verders, is het niet besluitend, dat, 50 jaren, na de uitvinding der spoorwegen, er nog geen een reiziger door den donder geslagen is geweest, noch geen enkel brand door 't hemelsch vuur ontstaan in de vervoerde brandbare waren Noch tans valt de donder ondertusschen ook op de sporen, en 't bewijs haalt de heer Minary een feit aan, dat gezien geweest is in september 1867 te Ranchot, op de lijn van Besancon naar Dóle. Een trein moet daar om half zes ure 's avonds zijn voorbijgegaan. Sedert ongeveer eene uur heerschte daar een groot on weder,] het was eene gedurige afwisseling van weer lichten en donderslagen en de wolken waren zoo laag, dat zij bel daglicht ver duisterden. Wanneer de trein aankwam, bemerkte men dat al de wielen met schitterende stralen blonken dit duurde maar eene sekonde en niemand op den trein werd het gewaar. Van buiten alleenlijk was het wonder zichtbaar, en al de statiebedien den die door den heer Minary onder vraagd wierden, hadden het bemerkt en zeiden dat hel voor hen nieuw was. Ook vele statieoversten in de bergen van Doubs, verklaarden dat zij dit reeds on dervonden hadden. Aldus, al de elektriciteit der donder wolken verspreidt zich op al de metalen deelen der treinen en loopt af langs de spooren, waar het opslorpen zoo snel geschiedt dat de reizigers gansch be schermd zijn en de ontploffing zelfs niet gewaar worden. Om boter van margarine te onder scheiden. Om margarine gemakkelijk te herkennen, smelt men de te onder zoeken boter en laat ze daarna in een ijsbad zoo spoedig mogelijk afkoelen. De margarine, reuzel, enz. zinken op den bodem, terwijl de eigenlijke boter aan de oppervlakte blijft, door een in 't oog val lende lijn van liet overige gescheiden. Een nog eenvoudiger middel bestaat hierin, de te onderzoeken boter op een zeer heet blik te werpen. Houdt de boter margarine in. dan verspreidt het meng sel den geur eener gebraden cotelette. Als iemand sterft vraagt men in Frankrijk Hoe oud was hij in Duitsch- laml, wat scheelde hem nu eigenlijk in Amerika, Goddank is hij eindelijk gestor ven in Italië zegt men, arme duivel in Rusland, nu behoelt hij niet meer te werken, hij is ongelukkig in Holland vraagt men, hoeveel geld laat hij na? in Engeland, was hij geassureerd en in België, was hij getrotfwd en sinds hoe lang HOLLAND:. Een vrouwenmoorder. Wij lezen in "t Rolterd. Nieuwsblad Te Winschoter gevoeltmenii huismoe- derke zich 's avonds niet op haar gemak en zit 't liefst met gesloten deuren bij manlief Ihuis, omdat zij gehoord heeft, dat de engelsche vrouwenmoorder aldaar is aangekomen, om zijn verfoeilijk hand werk uit te oefenen. De oorzaak van de geruchten, die zoo veel schrik en ontsteltenis teweegbren gen, is de volgende Zondag acht dagen gingen verschillige personen langs den klinkerweg ie Win schoterOoslereinde - en eenigen van hen maakten kennis met een vreemd per soom, die hen staande hield en in goed hollandsch terstond meêdeelde, dat hun geen leed zou geschieden, maar dat hij uit Amerika was overgekomen om de slechte vrouwen te vermoorden.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2