NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 10 April 1890, 10 centiemen per nummer. 448te Jaar, N° 2453 ABONNEMENTPRIJS ANNONfENPRIJS Politiek overzicht. MOEDIGE DOCHTER. De Vlamingen bij M. Reernaerl. VVederlandsche socialistische Itelooging. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. tteeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique onim. AELST, 9 APRIL 1890. Een nieuw rescript van keizer Wilhelm. Het staat geschreven dat de jonge duitsche keizeronsalledageneene nieuwe verrassing,deeenealgrooterdan de ande re zal bezorgen en het rescript van den keizer over de officiers is er het klinkend bewijs van. Om haar belang deelen wij er hier een uittreksel van meê. In het door den keizer uitgeveerdigde kabinetsorde wordt bepaald, dat voortaan om de openvallende plaatsen in hel offi cierenkorps aan te vullen, niet alleen zonen van den adel, van officiers en van ambtenaren benoemd zullen worden, maar ook jonge lieden uit fatsoenlijke burgerskringen. De keizer keurt de partikuliere gelde lijke bijdragen, die door enkele leger oversten gevorderd worden, af naar zulke maat mag het aanzien van het offi cierenkorps niet gemeten worden. De keizer heeft in het bijzonder hoog achting voor die regimenten, welke met geringe middelen hunnen plicht getrouw en mei opgewekiheid weten te vervullen. Slechts voor bevelvoerende generaals en staf-officieren is het noodzakelijk, dat zij geen bezwaren behoeven te maken tegen het innemen van de hoogste rangen iu eenig regiment, wegens de daaraan ver bonden opofferingen van geldelijke» aard. De keizer stelt het den commandanten ten plicht, alle daarvoor in aanmerking komende jongelingen in het streven naar den officiersrang aan te moedigen en zorg te dragen dat de levenswijze van het offi cierenkorps eenvoudig en weinig kost baar zij. De keizer zal daarmee voortaan bij zijn oordeel over de geschiktheid der bevel hebbers rekening houden. De toenemende weelde moet met allen ernst en nadruk worden tegengegaan. Ziedaar de zakelijke inhoud van het rescript Het is een nieuw bewijs dat de keizer, in de verzoening tusschen alle klassen en door de gelijkheid tusschen de verschil- lige stonden te bevorderen een heil zoekt tegen de bestaande sociale toestanden. Hij wil niet langer den burger uitge sloten zien uit de officierenkringen, voor de negen tienden bestaande uit edelen of geldheeren. Hij wil er tusschen brengen, zooals hij zelf zegtZonen van acht bare burgersfamiliën. die den keizer en het vaderland liefhebben, den stiel van EEN E Vervolg. Dc ruwe stem van den cipier en liet akelig ge rinkel zijner sleutels kondigden den ongelukkigen aan, dat het oogenblik der scheiding gekomen was. O mijn vader ik zal weerkomen, murmelde Maria, terwijl zij de koude hand van Belcour losliet. Herman, door smert onderdrukt, had nauwe lijks eenige woorden tusschen het korte gesprek van vaderen dochter durven mengen. Vaarwel 1 zegde hij stil en met bevende stem tot Maria, op het oogenblik dat de gevangenbe waarder zich gereed maakte om het meisje terug te stontcn, dat met wanhoop dc ijzeren staven van het deurtje krampachtig vasthield. Maria, ik vraag u écne genade, voegde hij er bij, weiger mij dezelve nietik ga sterven mijne moeder gaal alleen blijven. Gij zijt zoo goed, zoo tecder, dat gij hare gramschap zult weten te bedaren. Ik beveel u mijne moeder aan wr.es haar steunstok in haren oud rdom. Vaarwel, tot in den Hemel De ontroeringen van dit onderhoud, dat Maria wel wist het laatste te zijn, en de ongehoorde ver moeienis. welke zij had uitgestaan, hadden de kracht n van het moedige meisje verbrijzeld. Dc cipier nam baar mccdoogenloos in dc straat op den hoek der gevangenis. Wie daar riep dc officier ecner aankomende patroelje, toen hij de sebaduwe ecner beweeglooze soldaat aankleven en die kristelijke ge voelen bezitten. Wat er ook van weze, ziedaar een nieuw daglicht waarin Wilhelm II zich toont. Volgens 1 'Estafette zullen er binnen eenige dagen in de omstreken van Parijs nieuwe proefnemingen met rookloos bus kruit plaats hebben, op groolere schaal dan die van Chantilly. De proefnemingen hebben voor doel te beslissen of de verandering der uni formen dringend noodzakelijk is. De mi nister van oorlog en al de hoogere offi cieren van Parijs zullen ze bijwonen. In Brazilië. Het agentschap Havas is gemachtigd om de volgende mededeeling openbaar te maken, ter officieele beves tiging van hetgeen reeds gemeld is Wij kunnen verzekeren dat keizer Dom Pedro de geldelijke voorschotten weigert, bij besluit van 5 meert lestleden door het voorloopig bewind gedekreteerd op afrekening van den gedwongen ver koop zijner goederen in Brazilië, bij vroe ger besluit bevolen. De weigering van Dom Pedro is te meer gegrond, omdat bij dit besluit de regeering hem met zijne geheele familie uit zijn vaderland heeft verbannen en van alle toelagen beroofd. Het Handelsblad deelt het volgende ver slag meê over het gehoor dat M. de minister Beernaert verleend heeft aan de deputatie van den Vlaamschen Landdag Het hoofdbestuur der Vlaamsche Land dagen werd op zaterdag 5 april in ver hoor ontvangendoor M. Beernaert, minis ter van financiën en hoofd van 't kabinet. Waren tegenwoordig MM. Dr Goffin, De Beucker, Prayon-Van Zuylen, Heuvel- mans en Van der Mensbrugge. M.M.Rein- hard, Van Steeekiste en De Visschere hadden zich laten verontschuldigen. De afveerdiging heeft aan M. de minis ter de besluiten overhandigd van den Landdag te Brussel, den 23 februari lest leden gehouden. Elk punt werd afzonderlijk en breed voerig besproken. Wat de Vlaamsche gemeenten betreft, heeft M. Beernaert erkend dat de lijst moet herzien worden, bepaaldelijk met het oog op plaatsen gelijk St-Truiden en Berchem bij Antwerpen. De minister denkt nochtans dat het voorbarig ware, reeds nu Brussel als mcnschelijkc gedaante bemerkte. Zie, ging hij voort, et is een boerenmeisje, dat denkelijk door koude half dood is. BelcourBelcour mijn lieve vader zij gaan u dooden I murmelde dc ongelukkige. Zij is zeker krankzinnig, sprak een sergeant. Neen, het komt mij voor dat zij koningsge zind is, zeidc de officier, dien wij reeds kennen. Dit geeft niets, zegde een bijkomende doktor die een goedaardig en medelijden hert had onge lukkigen en zieken moet men immer bijstaan. Ik zal haar dadelijk naar bet gasthuis dezer stad doen brengen. Dc vrouw en de dochter van den cipier zullen zich hiermede gelasten. Ik zal hen verge zellen. Maria Kon den volgenden dag niet opstaan zij had de koorts en was gedurende verscheidene dagen ijlhoofdig, in zooverre dat men, zonder het medelijden van den edelmocdigen geneesheer, haar zonder twijfel in een krankzinnigenhuis zou opge sloten hebben. God had aan de dochter van Bel. cour het lijden, het hertewee bespaard, dat zij dc onthoofding der veroordeelden niet zou zien, door haar oogenblikkclijk van haar verstand te bcroo- vcn. Dc guilloticn had haar werk volbracht haar vader en Herman, die onschulde wezens, alsmede Karei, waren reeds op liet schavot gestorven, wan. neer de jonge weezc zich uit die verschrikkelijke stad kon verwijderen, waar zij meer dan haar leven liet. Met de grootste moeite, en verplicht van aan de deur der pachthoeven te moeten bedelen, kwam zij eindelijk in hare hut terug, en zag haar gebergte weder, hetwelk nog met het koude win- tcrklecd was omgeven. Wat waren de tijden veranderd, sedert het ge lukkig tijdstip, toen Marie op da heide van Plou- déry de koci hoedde en zjj bijna dagelijks een eene Vlaamsche gemeente te beschouwen. Betrekkelijk het rechtwezen heeft M. Beernaert de afgevaardigden verzocht hem kennis te geven van al de overtre dingen der taalwet, welke hun ter oore zouden komen en heeft beloofd dat de regeering onmiddelijk maatregelen zou nemen, om alle misbruiken te doen ophouden, die zouden kunnen spruiten uit de verkeerde opvatting van de bepa ling der wet, aangaande bet recht van de rechtbank om, in buitengewone om standigheden, liet gebruik der fransche taal bij de pleidooien toe te laten. M. Beernaert voegt er bij, dat naar aanleiding van do klachten der Vlaamsche pers de prokureur-generaal bij 'tbcroeps- hof van Brussel door den minister van justicie werd ontboden, bij wien hij zich waarschijnlijk op dit oogenblik bevond, en bevel zou krijgen om een streng on derzoek in te stellen nopens de aange klaagde leiten. Wat het onderwijs aangaat is M. de minister van meening, dal de nieuwe wet van aard is om voortaan te beletten dat er in de Vlaamsche gewesten veeartsen zouden aangesteld worden, die de neder- landsche taal niet machtig zijn. Overigens zullen de vakwoorden in de school te Cureghem in de twee talen worden onderwezen. De minister heeft verder bevestigd dat er, behalve te Vilvoorde, ook te Gent eene Vlaamsche land- en tuinbouwschool zou worden ingericht en laten hopen, dat er later nog dergelijke scholen zullen kunnen ontstaan. Sprekende over het recht der Vlaam sche studenten om hunne examen in hunne moedertaal af te leggen, heeft M. de minister zich verbonden die vraag zeer ernstig te zullen onderzoeken. Een theoretische en practische leer gang van vlaamsche rechtspleging zal eerlang te Gent worden geopend. De af- geveerdigden hebben den wensch uitge drukt, dat die leergang door eenen alles zins bevoegden rechtsgeleerde zou wor den gegeven en dat men hem den rang en den titel van hoogleeraar zou toeken nen. M. Beernaert zal dat verzoek met de vereischte aandacht in overweging nemen en aan zijne collega's meêdeelen. Daarop was het verhoor ten einde en de afgeveerdigdun vertrokkennadat M. de minister nog eens zijne belangstelling in de vlaamsche zaak bad betuigd en zijn voornemen te kennen gegeven, om aide vlaamsche taalgrieven trapsgewijze te doen verdwijnen. goeden grijsaard met langzame schreden naar liaar zag komen, die dan in dc stralen der ondergaande zon naast haar kwam zitten liet was Belcour,haar vader, wiens eenigstc genoegen het was, wanneer zijne handen onbekwaam waren om de bijl of dc spade te hanteeren, van met zijne dochter over dc heerlijke werken der schepping en Gods goedheid te spreken. Helaas hoe treurig en eenzaam scheen haar nu de heide, hoe somher kwam haar nu het gebergte voor Hare nauwe hut scheen haar nu groot, koud en droevig I Alles was zonder vreugde, zonder leven. Dc regen droop door het rieten dak, dat door den laatsten storm half ver nietigd was dc deur, die door do republikeinen was verbrijzeld, was niet meer kunnen hersteld worden, en de wind joeg de haardasschc dwarre lend over den vloer. Ook het stalleken stond open cn ledig dc koe, door een' liefdadigen buurman medegclcid, was op eene merkt in den omtrek ver kocht geworden.... Niets, mets was er meer om Maria te troosten, om de droefgeestigheid, die haar overmerslcrde, tot bedaren te brengen dc dood omgaf haar met al hare verschrikkelijke kentec- kens dc dood in hare woning, dc dood in haar geheugen en in haar hert VII. Kom, Maria, kom naar hier, arm kind ik weet wel dat gij weent gij heeft cn wankelt. II. Maagd, gij zult mg nog met u doen vallen I Dcz woorden gaven aan het meisje hare geest kracht en haren moed weder, die op liet punt waren van haar te verlaten, door haar te herinne ren dat zij aan hare ziekelijke en blinde gezellin noodzakelijk was. in stilte droogde Maria hare tranen af en ging met vasten tred voort. De beide vrouwen doorkruisten de heide van La Martyre. Er zal in de geheele wereld door de socialistische werklieden op 4e mei eene groole betooging worden gehouden voor dewelke van alle kanten door de partij leiders groote toebereidselen worden gemaakt. Te Parijs is men reeds ieverig aan het werk. Bij den parijschen gemeenteraad is een voorstel van Daumas en eenigen zijner medeleden ingekomen, om 1" de werkplaatsen, de bureelen en de kan toren der gemeente dien dag te sluiten, ten einde aan de betooging deel te nemen 2° zich tot de Kamer van afge» veerdigden te wenden met verzoek dien dag tot eenen algemeenen feestdag te verklaren. Hoe de gedachte tot deze algemeene beweging is ontstaan, is reeds gemeld. Gedurende de tentoonstelling, den 14 juli van het vorige jaar, wei d te Parijs een internationaal socialistisch congres geopend, dat onder anderen werd bijge woend door een aantal hoofden der duitsche socialisten, zooals Liebknecht, Bebel, Grillenberger, Singer, Dietz, Meister. Daar werden, na eene uitvoerige rede van Bebel, ten behoeve van het arbei dersvolk, de volgende besluiten geno men beperking van den werkdag tot acht uren verbod van arbeid van kinde ren beneden de 44 jaren beperking van den werktijd der jongens en meisjes van veertien tol zestien jaren op zes uren verbod van nachtelijken arbeid, met uit zondering van die takken van nijverheid waar de nachtelijke arbeid onontbeerlijk is een onafgebreken rusttijd van min stens zes en dertig uren in de week voor eiken arbeider. Om aan die besluiten klem bij te zetten, werd een voorstel gedaan om den 4° mei van dit jaar niet ie werken en eene groote betooging in alle steden van Europa en Amerika aan den dag te leg gen, waarbij aan ieder land iu het bijzon der de wijze van uitvoering werd over gelaten. Dit voorstel werd goedgekeurd. In Frankrijk hebben de leiders der beweging zich tot eene vereeniging ge vormd, waaraan de wijdscbe naam van Nationalen Raad is gegeven en die wijds en zijds eenen omzendbrief aan de arbeidersverenigingen heeft gezonden om haar voor de zaak te winnen. Het doel is in de circulaire aldus om schreven Het bewijs te leveren dat er in de geheele wereld, bij alle volken, in Het weder was heerlijk. Eene meizon vergulde reeds dc toppen van liet gebergte.Do weiden waren met veelkleurige lentebloemen versierd het kreu pelhout, dat op de zijden der heuvelen stond, was met jeugdig groen bekleed, cn de heide zelve had een minder schraal voorkomen. Welnu, Maria is dc hut hersteld Help mij op de steencn bank nederziltcn, en ga dan in het stalleken zien.... Het meisje, bevende van eene aandoening, die voor hare gevoelige ziel zoo weldoende moest zijn, ging met bijna wankelenden tred de deur der woning openen Zij durfde niet binnentreden een smcrtvollcn eerbied deed haar op de knieën nedcrvallen op dien dorpel waarover haar vader zoo dikwijls was gestapt. Zij had vurig, en dc tra nen, welke zij plengde, waren zoo bitter niet meer als dc laatste, die zij er gestort had. Het is dat hot medelijden zoo veel balsem in da sincrtvolle wonde kan gieten. Dusdanig was, zooals men licht beseft, de toestand van Maria een hert, dat eertijds mecdoogcnloos, hardvochtig en gesloten was geweest, had zich voor haar geo pend. cn l.ad niet kunnen wederstaan aan hare geduldige heden, aan hare roerende stem, die hon- dcrdmalcn aan eene moeder hel laatste woord van haren zoon kwam herzeggen.... De weduwe Leroux, want deze was het, genoot in dit oogenblik het goede, dat zij had verricht zij smaakte het zoete van de herstelling, die zij had gedaan. Tranen van leedwezen vloeiden langzaam over de wangen der blinde, cn haar hert was gevoe lig en mccdoogend geworden. En die zonderlinge die wonderbare ommekeer was het werk der zacht aardigheid, der bewonderensweerdige zelfopoffe ring van een arm meisje, van Maria Wij hebben gemeend in geen uitgebreid verhaal alle steden, zelf bewuste eu vastberaden mannen zijn, die ten allen tijde bereid zijn de besluiten, door het internationale congres van het proletariaat genomen, stipt ten bepaalden dage ten uitvoer te brengen. De dag van 4e mei werd bepaald op voorstel van de op het congeres aanwe zige Amerikanen, die verklaarden dat die dag, als zijnde een feest in Amerika Labour day reeds door de Ame rikanen gekozen was. Ook was er een voorstel gedaan om een zondag voor de groote betooging uit te kiezen, daar men alsdan zeker op eene veel grootere deelneming zou kun nen rekenen (de ie mei valt op een don derdag). Hiertegen werd aangevoerd, dat de manifestatie aan gewicht zou winnen, indien zij gehouden werd op een gewo nen dag, daar alsdan het voorwendsel vervalt, dat de deelnemers voor een groot deel bestaan uit nieuwsgierigen en leegloopers. Dit argement heeft gewogen en zoo ging het amerikaansche voorstel door. Wat de betooging te Parijs betreft, het voornemen bestaat, zich op het Cliamp de Mars te vereenigen en aldaar het arbeidersfeest te vieren. Hoe staat het nu met de deelneming van het buitenland aan deze beweging Het parijsche gemeenteraadslid Vaillant, een der mede-onderleekenaars van bovengenoemd voorstel Daumas, gaf daaromtrent de volgende verklaringen In Engeland zal een groot deel der arbeiders vereenigingen meédoen in Duitscliland zal men, met het oog op de wet, geen openbare betooging aan den da& leggen men zal echter den dag van 1 mei vieren in Oostenrijk weet men nog niet hoe hel gaan zal, doch de socialistische beweging wordt er ster ker in Zwitserlaud stuit men op eenige moeielijkheden, daar de talrijkste arbei- dersvereeniging Grütli voorshands nog tegen de zaak is en zich slechts wil bepa len to! het houden van vergaderingen 's avonds iu de Vergaderingen Staten van Noord-Amerika zijn de Knights of labor tegen de betooging, zij hebben, daar ze zeer gematigd zijn geworden, zich zelfs verklaard tegen den werkdag van acht uren zoodat dit punt uit bun program is verdwenen. Daarentegen rekent men in Amerika op andere, machtige en talrijke vereeni gingen. Voor het overige ismen allerwege vast besloten, aan de betooging een be slist vreedzaam karakter te geven. te moeten treden betrekkelijk dezen strijd van den plicht of liever van liet offer cn de goedheid tegen den haat, de wreedheid, de zelfzucht. Deze strijd, die alle dagen vernieuwd werd, was pijnlij ker dan wij zeggen kunnen. Smeekcn, wachten, bidden, wanneer men u verstoot, versmaadt terugkomen of blijven wanneer men u wegjaagt beminnen wanneer men u met venvylingen en verachting overlaadt.... Ziedaar wat de dochter van Belcour niet vreesde te ondernemen en zij overwon. O dat oogenblik, toen de weduwe hare hard vochtigheid had afgelegd, toen zij door het smee kcn van Maria was overwonnen, dat oogenblik deed aan liet goede kind vele maanden van ver driet cn doorgestanen angst vergeten De hut van Belcour was hersteld, en, o vreugde in het stalle ken, op versch stroo, stond dc verkochte en thans wedergevondene koe, die hare vroegere meesters dadelijk scheen te herkennen. Wees de steunstok [mijner moeder in haren ouderdom, had Herman aan Maria gezegd. Zij heeft woord gehouden tot aan de laatste ademhaling der blinde beeft zij haar steeds met kinderliefde bijgestaan. En wie zou bet geloowen De grootste smert van Maria was, van bijna iederen dag uit deu mond der weduwe Leroux de bittere uitdrukking van hare knagingen te hooren. En het meisje trachtte dan door zoete woorden liet grievende spijt der ongelukkige te verzachten. Die late. doch onver biddelijke wroeging was de verdiende tuchtiging welke God in zijne rechtveerdigheid aan die vrouw oplegde, lol straf van hare schuldige Imrd. vochtigheid en zelfzucht, die haar tot zulke zware fouten hadden gebracht. EINDE.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1