*9H 1 Gaan wij nu voort met 'I factum vanr den heer Pauwels, en verkorten wij onze bemerkingen of wij worden te lang. En daarom voer ik en voeren alle oprechte Vlamin gen, en in 't bijzondere alle oprechte katholieke Vla mingen oorlog, hardnekkigen oorlog, tegen den heer Woeste En hadde ik daarbij geene andere plichten te ver vullen, kon ik al mijnen tijd en de weinige begaafdheid die ik van God ontving aan dien oorlog besteden, dan gingeik als een zendeling in het arrondissement Aalst rond, van gemeente tot gemeente, van gehucht tot gehucht, van kiezer tot kiezer, om het weldenkende, rechtvaardige en vroede Vlaamsche volk in te lichten over de trouwelooze, onvolksche, onvaderlandsche liaudelwijze van M. Woeste. De Denderbode tracht te vergeefs de verant woordelijkheid van M. Woeste te dekken met te zeggen dat de Kamermeerderheid de denkwijze van M. Woeste deelde.Ieder weet immers dat het slechts dank aan het gezag van den heer Woeste zeiven op vele zijner collega's is dat die zoogezegde (er was ten slotte gelijkheid van stemmen in de Volkskamer, na eene eerste proef die twee stemmen meerderheid aan de Vlamingen gaf) meerderheid gevonden werd Verder stemden de Walen, onze natuurlijke vijandenUIT RASSENHAAT, als één man tegen M. ('.oremans en de Vlamingen. In den Senaat was de verpletterende meerderheid (41 tegen 6 etemraen en 2 onthoudingen) tegen ons een bestoken spel,eene echte samenzwering van de Waalsche en verfranschte aristocratie tegen het Vlaamsche volksrecht. Men wou de verantwoordelijkheid verdeelen en aldus de Vlamingen machteloos maken. Geen enkel verstandig man zal zich aan die grove list vergapen. De beer Pauwels had hij geene andere plichten te vervullen, zou zich in ons arrondissement begeven, om als zende ling van gemeente tot gemeente, van gehucht tot gehucht den oorlog te gaan prediken tegen den beer Woeste. Wij raden hem aan eens een proelje te wagen,'tis gelijk in welk deel van ons arrondissement; hij zal weldra onder vinden hoe zeer onzen Woeste hier wordtbemind eujgeacht.Meu zal hem doen gevoelen dat hij zich met de Aal- stersche zaken niet te bemoeien heeft en te Antwerpen hoeft te blijven. De rotte appels zijn wel schaars ge worden, maar wij bezitten nog rotte ajuinen in voldoende mate, M.Pauwels Weg dan met de scheurmakers in 't arrondissement Aalst is men wel Vlaamschgezind maar vooral Katholiek Verder tracht «De Denderbode» (en dat zal niemand eerlijk vinden zijne lezers te doen geloovcn dat wij Antwerpenaars in betrekking en verstandhouding zou den zijn met het c Willemsfonds De Dendergalm» en de liberale Vlamingen van Aalst, om M. Woeste te bekampen. Neen,» Denderbode», het zijn niet de liberale Vlamin gen, maar de oprechte, onafhankelijke, behoudsgezinde en katholieke Vlaamschgezimlen die den heer Woeste bekampen! Noch ik, noch;ecn enkel lid van den Keder- duitschen Bond, niemand onzer Vlaamsch-katholieke mededtrijders van Aalst, Ninove Geerardsbei gen en andere gemeenten uit uw arrondissement hebben zich in betrekking gesteld met de liberalen. De oorlog wordt gevoerd legen M. Woeste, door zijne eigene politieke geloofsgenooten. En dit is zooveel te erger en te schandelijker voor hem Gij moogt onze Vlaamsch-katholieke stnjdgenooten uitschelden voor overdrevtne Vlaamschgezinde. Dit zal hen niet afschrikken Voor eene goede zaak is men nooit overdreven. Recht is recht en waarheid is waarheid Maar wij verbieden U op ons de hatelijke verdenking te werpen dat wij werktuigen zouden zijn in de handen der liberalen. Gij, Antwerpenaars, zijt dus onbewuste werktuigen iu handen der liberalen. En hebt gij de liberale franskiljons van La Gazette en La Chronique u niet hooren toejuichen over uwe scheurma kerij Hebt gij hen niet hooren verklaren dat alleen eene scheuring hen kon 't bewind doen veroveren en dat zij dit gewensehte middel nu hadden dank zij a La Moe- ilertaal t Begrepen, M. Pauwels In zijn ander artikel spreekt De Denderbode - over den beschuldigingsakt tegen den heer Woeste verschenen in Het Recht Het blad belooft dat M. Woeste, op het gepaste uur, aan zijne kiezers rekenschap zal geven over zijne han delwijze. Die mededeeling verheugt ons maar wij zijn be nieuwd te weten hoe M. Woeste zich uit den slag zal trekken De Dendsrbode tracht de katholieke Vlamingen van Aalst af te schrikken. Hij zal er niet in gelukken. Wij kunnen hem bevestigen dat talrijke Vlamingen van het arrondissement Aalst de houding van M. Woeste ten sterkste afkeuren.Op tijd en stond zal rn*n daar bewijs van krijgen Geen enkel katholieke Vlaming loochent dat M. Woeste eene groote begaafdheid bezit cn dat hij dien sten aan de katholieke zaak bewezen heeft. Maar de eerste begaafdheid of beter de meest vcr- I eischtc kennis van een Vlaamschen afgevaardigde die bezit M. Woeste niet Hij kent geen Vlaamsch, hij kent de taal van zijn volk, van zijne eigene kiezers niet Onder dit opzicht staat hij verre achter de minsten boer en den eenvoudigs ten werkman van zijn arron dissement Gij weet dat dit niet waar is, en g(j zult dit woord terugroepen Wij hebben niet stellig beweerd dat de Antwerpsche vijanden van M. Woeste, openlijk met onze liberalen aanspannen. Wij hebben enkel gevraagd, in de veronderstelling dat een Aalstenaar de schrijver van het art. des Rechts zou zijn, of gezegd blad zich niet had laten beet nemen dooreen onzer liberale tegenstre vers. Wat waarlijk te bewonderen valt, 't is dat De Dendergalm, van 9 Maart 11. 't volgende schreef daar men meester Woeste bier gemakkelijk door iemand kan vervan- gen die tevens èn katholiek èu vlamiug is. Dat eischt de eer van het kiezers- korps van Aalst, van dit uitsluitend door en door vlaamsch arrondis- b sement. Te Namen bestreden de klerikalen de kandidatuur van M. de Stuers met 'i ls een flarnand Gaan do Vlamingen bier schaamteloos genoeg zijn om tot den waal Woeste met j> te roepen Wij willen geen Wallon Ajirdig, niet waar, geaclne lezers, dat er tusschen dat schrijven van dei. Den dergalm en de artikels va n R> chl. Nijptang, enz. enz. weinig of geen verschil beslaat. 't ls eene onwaarheid te beweien dat de oorlog tegen M. Woeste door zijne eigene politieke geloofsgenoten wordt gevoerd. Wij hebben, dezer laatste dagen met ,-lrijke Vlaamsche katholieke strijders "J* iirrondissements in onderbai.de- Unc «ewe°stover dezen oorlog en nie mand du.lt er een.ge verantwoordelijk- hoirt vin od zich nemen. Dal hebt gij ten ere, M. Pauwels, „ennrgzaam owlervoude" overal uaar li, u met uwen ootlos teaen onze" 'Woeste hebt aangeboden heelt men u "elect" algewezen. Wij zouden hieromtrent 10 'erdere uitleggingen kunne., treden,doch zwijgen is hier eene deugd. doen herleven van zich eindelijk van oenen geduchien tegenstrever te kunnen ontmaken. Waarop anders dan op eene scheurmg in onze partij, rekenen de 'beralen om hier ooit te kunnen zegepralen Nauwe lijks was er eeltige hoop van onderons ol ottze liberalen vergaderden ei, besloten (lat «Ij in t strijdperk zullen treden..- M. Pauwels vergist zich met te bewee- ren dal wij de belofie hebben gedaan dal M. Woeste op hetgepasieuur, rekenschap aan zijne kiezers zal geve». Wij hebben gezegd dat wij hem niet te verdedigen hadden en dat hij ongetwijfeld die rekenschap geven zou. Dat is verre van eene belofte M. Pau wels De Denderbode tracht niemand af te schrikken, om de goede rede dat er hier niemand onzer katholieke vrienden af te schrikken valt. Wij herhalen het, niemand onzer Vlaamsche strijdgenoten wilt zich tegen M. Woeste verklaren allen blijven hem getrouw. Ze waardeeren te veel de dien sten die hij aan de Vlaamsche zaak heeft bewezen en nog bewijzen zal, om hem, om rede van een verschil van denkwijze over de grondwettelijkheid der voorstel- len-Coreinaiis, en dit op aandringen van eenige Antwerpsche heethoofden, echte scheurmakers, over boord ie smijten Hier te Aalst, overigens, weet groot en klein dal de artikels van RechtStorm klok» enNijptangniet werden geschreven door Aalstenaars, maar wel door zekere Antwerpsche overdrevene Vlamingen.... 't Is te dom en te belachelijk Overigens iu 't arrondissement Aalst, weet elkeen dat M. Woeste, onze Vlaam sche taal goed genoeg verslaat om allen Vlaming te kunnen aanhoqren die zien tot hem moet wenden. Indien hij onze taal niet spreekt in 't openbaar, daarin heeft hij gelijk en wij moeten er niet bij voegen waarom.... Wij hebben geen voorstel gedaan, M. Pauwels, doch sleehls een wensen uitge drukt. Wij bezitten geen mandaat om, in naam van M. Woeste voorstellen te doen of er aan te nemen, en hekommeren ons dus weinig met uwe dwaasheden. Ten andere wij twijfelen er aan of M. Woeste met zijne weinig moedige|beleedigers zou willen in aanraking komen. Wat wij u nog te zeggen hebben, 'tis dat De Denderbode noch 't orgaan is van M. Woeste, noch van wie het wezen moge. De opsteller en medewerkers van Den Denderbode raadplegen slechts hun ge weten en handelen dan naar plicht. En nu ten slotte, M.Pauwels, dekiezers van 't arrondissement Aalst zijn geene groote kinderen die de hulp of bijstand der Antwerps-die Vlaamsche heethoofden noodig hebben, verwittig er uwe vrien den van. Wij voorzeggen liet u als> hel hun lust, dat ze maar afkomen naar 'lar- rondisseuient Aalst om den Vlaamschen oorlog te prediken tegen onzen W oeste, onze rotte ajuinen liggen gereed 1 Eene hesp te winnen Wie het volgende raadsel het eerst oplost, wint eene hesp. Oplossing te laten geworden uiterlijk vóór woensdag aanstaande te middag. Mijn eerste is een hooveerdige vogel met mismaakte pooten Mijn tweede is schoen.... lappers gerief; Mijn geheel is een antwerpsche dwaas. Aan 't raden dus, geachte lezers Ten slotte drukt De Denderbode de hoop uit «dat de opsteller der beschuldigingsakte vanM.Woeste dei moed zal hebben op de kiesvergadenngen te ver schijnen *n dc beschuldigingen in tegenwoordigheid van den beschuldigde te herhalen, ten einde zoo mo gelijk den heer Woeste te beschamen. Welnu het moet den Denderbode zoowel als M. Woeste, den rijkbegaafden, welsprekende afgevaar digde, onverschillig zijn wie hem komt te beschuldi gen Misschien is de opsteller der beschuldigingsakte een Aalstenaar, die om redenen van stoffelijk belang, enz. beter doet niet openbaar in 't strijdperk te treden. Maar ik ben vrij en onafhankelijk man, en, zooals een doorluchtig Duitsch stamgenoot het zegde, tk vrees niemand ter wereld dan Godallèèn! Ik verklaar het dus stellig en luid: Ik ondergetee- kende neem voor mijne persoonlijke rekening al dc beschuldigingen over die in het bedoelde artikel van Het Recht» gedrukt staan, en zal er nog andere bijvoegen. Ik treed dus iu de plaats van den Opstel- i Ier en neem met geluk en met vreugde hetvoorsiel van De Denderbodeaan i Ik ben dus bereid om, met M. Woeste, voor zijne kiezers te verschijnen, hem te beschuldigen wegens ziine Vlaamschvijandige houding, en al zijne drog- redenen te wederleggen. Dan zullen zijne kiezers KUNNEN 00RDEILEN. Ik stel enkel de volgende voorwaarden Al de kiezers, of ten minste al de katholieke kiezers (ml inbegrip mn ie kieners der MUengemcentem val, hei arrondissement Aalst allien per omïendbriet en door de nieun sbladen uilgenood,gd «orden tot deze vergadering die zal plaats hebben in eene daartoe ga- schikte zaal van de stad Aalst. Er zullen twee voorzitters zijn om eerlijk en onpar tijdig de vergadering te leiden en de orde te liandha- ven. Reeds heb iï Lnjs munc zjde een eerlijk en deftig man, een overtuigde katholieken Vlam ng geko- een die mij zijn woord prdathi, aanneemt ,k Uat den heer Woeste de keus van den anderen voorzitter over. Reide voorzitters zullen beurtelings het recht heb ben om hun gevoelen over de redevoeringen uit te spreken. Het zal streng verboden zoowel nnj als M. W oeste toe te juichen of af te keureu. Onze redevoeringen en dit der voorzitters zullen door snelschrijvers opgenomen, den voigeDdendag ge- I drukt en bij al de kiezers van bet arrondissement ver I spreid worden, voor de helft op mijne kosten en voor 1 de hold op die van M. Woeste. ik stel den heer Woeste eenen der volgenoci dagen voor 18- Mei tZondag). 25' Mei (Sinksen), 26 Mt:i (Tweede Sinksendag), en ik verlang binnen de acht dagen te ontvangen. Ik zend den heer Woeste een afschrift van dezen mijnen bner, en ben thans op mijne beurt benieuwd of hu het voorstel door zïn orgaan De Denderbode gedaan en door mij aangenomen zal durven aanvaarden. Ontvang, geachte heer, mijn oprechten Vlaamschen ADOLF PAUWELS. advokaat. Over ter dood veroordeelden De eerw. lieer Faure, aalmoezenier der gevangenis la Roquette te Parijs, heeft onlangs tot den minister van justi- cie een verslag gezonden over den indruk welken de 13 veroordeelden, die hij heeft bijgestaan, op hem gemaakt hebben. Daarin staat er onder andere Sedert ik aalmoezenier ben, ben ik in gemeens geweest met een groot getal ter dood veroordeelden. Allen, op éenen na, die protestant was, hebben mij gees telijke hulp gevraagd. Als de ter dood veroordeelde, na zijn vonnis te hebben geboord, zijne cel binnen treedt, is bij ten prooi aan de diepste neêrslachtigheid. Slechts nadat zijne hoop levendiger wordt op verande ring van het vonnis, ontwaakt zijne geestkracht weêr. Het is de plicht van den aalmoezenier, don veroordeeld aan de mogelijkheid van gratie te doen geloo- ven. De ongelukkige, zelfs al heeft hij de vreeselijkste misdaden gepleegd, klampt zich aan eenen slrooihalm vast zoo hij er het leven maar af brengt, ziedaar zijn eenige gedachte. Levenslange galeistraf verliest al hare schrikwekkendheid. voor dengene wiens hoofd bedreigd wordt, en met de angstige spanning ondervraagt de veroordeelde ze al die hem bezoeken, over de kans die hij heeft om aan de dood te ontsnappen. De dagen kruipen droevig voorbij, ondanks de verstrooiingen welke de ge vangen-bewaarders den ongelukkige be zorgen. Het beeft soms den schijn, dat de veroordeelde zich aan liet schrikbeeld der dood heeft gevend maar de nachtHoe dikwijls heeft een ramp zalige mij zijne zedelijke kwellingen, in den nacht geleden, met de akeligste kleu ren geschetst Zoo de slaap zich einde lijk over den gefolterde ontfermt, is die slaap nog onrustig, koortsachtig, af mattend Eenigcn hebben mij gezegd dat zij zoo lang mogelijk trachtten wakker te blijven, hopende alsdan een gal in den dag te slapen. IJdele hoop De ontwa king geschiedde altijd op den oogenblik dat de vreeselijke stond had geslagen. Om de uitwerking van het doodvon nis op groote misdadigers goed te he grijpen, is het voldoende hunne houding, daags voor de verandering van het von nis, te vergelijken met die daags daar na. RECHTERLIJKE KRONJJK. Voor onvoorzichtige moeders. Dins dag is voorde korrektioneele rechtbank van Gent de zaak opgeroepen ten laste van Marie P.emue, weduwe Amerlynck, vrouw van Pieter Semaesse. Zij wordt beticht bij gebrek aan voor zorg en onvrijwillig, de dood van haar kind te hebben veroorzaakt. Men weet dat deze vrouw, wonende in de Rooigemstraat, op 27 december 1889, tusschen 7 en 8 ure 's morgends, haar huis verlaten heeft en haar kind met eenen handdoek in eenen stoel ge- honden, op 50 centimeters van de brandeude sloof had geplaatst.De kleêren vatten vuur, en het kind verbrandde tot kool. Dit voorval veroorzaakte niet weinig opschudding in de siad. De rechtbank zal aanstaanden dinsdag uitspraak doen. Loterij op termijn. Het parket zet zijne vervolging tegen de verkoopers van loten op termijn voort.Verscheidene bank- bestierders hebben reeds kennis gemaakt met het gerecht. Dit maal is er spraak van buitenland- sche loten, waarvan zelfs de verkoop in België, niet toegelaten is. De overtreders werden tot boete van 100 fr. veroordeeld en de verboden loten aangeslagen. Een a commissaire spécial. Het schepenkollegie van Laeken weigerde de reiskosten ie betalen van eenen bijzon deren kominissaris, door de regeering gezonden voor het aannemeu van ambts wege van eene school. De regeering bracht de zaak voor het vredegerecht en dit leste veroordeelde de gemeente tot het betalen der kosten. Met kasseisteenen gewapend, hebben zij daar op deuren en vensters gebotst eii vele ruiten ingeworpen. Dat gebeurde na H uren. Verscheidene manspersonen, die hen te nabijkwamen, werden erg mishandeld. Al de menschen waren met vrees bevangen niemand durfde buiten komen, Rond middernacht trokken zij af langs de Smedestraat. achtervolgd door eenen policiagent, eenen nachtwaker en drie o* vier burgers. In de Beenhouwersstraat werd een der schurken aangehouden, doch door zijne makkers verlost, die naar de policiebe- dienden en hunne helpers met kassei steenen wierpen. Een jongeling, die tusschen de handen dier deugnieten geraakte, werd zoo mis handeld. dat hij eene breedo wonde boven het oog heelt, welke door den geneesheer toegenaaid moest worden. Niettegenstaande werd de vervolging met opgegeven en in de St Jorisstraat kon eene policiewaclit hel hoofd der bende aanhouden. Deze werd naar de wacht geleid en opgesloten. Hij wilde eerst niet klappen, doch 't schijnt dat hij maandag morgend al zijne makkers be kend gemaakt heeft, was hem zelfs op geheel den lijdensweg gevolgd, tot op Calvarië. Daar bleef het i vogelljen op den tak van den olijfboom zitten treuren, terwijl Christus aan het 1 kruis werd opgericht. Het diertje weende, en kreeg zulk meêlijden met den goddelijken Lijder, dat 't het besluit nam diens smerten te I verminderen. Het vloog op, naderde Christus' hoofd, en poogde met bek en vleugelen de doornen kroon van het hoofd des Heilands af te lichten. a Dit gelukte echter niet, maar het kwetste zich wreedaardig aan de scherpe doornen, zoo dat de borst van het vogel tje bloedde. De Heer bekeek het, en beloofde dat, lot loon voor dit meêlijden, geheel het' geslacht dier vogeltjes ten eeuwigen dage de bloedplek op de borst zou dra gen. Katholieke Werkmanskring. Vaandelfeest. Uit oorzake van bezondere omstandig heden is het feest, eerst gesteld op 18 Mei, moeten verschoven worden tot 26 Mei, tweeden Sinxendag. Het Bestuur hoopt dat deze verande ring geen beletsel zal bij brengen voor de deelneming der vreemde Kringen en Vereenigingen. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 906 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7230 kilogr. M Pauwels is dus vooistaander van •t remplacement, en daarbij nog een vu- ri' e zeer vurige voorstaande!' ervan, wanthij drijft het zooverre van zelfs eenen kerel te willen vervangen die zich achter de gordijn verschuilt, die zich niet durft vertoonen, eenen man van weinigen moed om niet te zeggen, eenen laffaaid Wii wisten waarlijk niet dal een billijk verontwaardigd en gekrenkte laamsch ge- I moed de zelfopoffering zoo verre dnjveu j kon I Een dien ik gedurende de veertig dagen van zijne opsluiting in de cel van la Roquette altijd ziek had gezien, klap pertandend van den koorts, zonder eet lust en slapeloos, was den dag nadat hij gratie kreeg een geheel andere mensch. Hij sprak van zijne reis naar de galeien van Noumea, als van een pleziertochtje, maakte plans, en hoopte vast, door zijn toekomstig goed gedrag, de kwijtschel ding van straf te verdienen en te beko men. Ja, de doodstraf is de eenige straf welke eenen wezenlijken schrik inboe zemt. Wal de personen betreft die ze on dergaan, bun uiterlijk is voor den onbe vooroordeelde voldoende, om te weten wat er in ben omgaat en hoe de schrik hen beheerscht. Ik kan mij geen aangrijpender schouwspel voorstellen, dau van zulk eenen ongelukkige, zelfs van den gela- tensie, die zich als een waar christen lot de dood heeft voorbereid, gedurende den zoo korten en toch zoo vreeselijkeu langen tijd, welke noodig is voor de toe bereidsel der terechtstelling. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is President benoemd van het groot Seminarie, DeZeereerw. Heer Kanunnik Richardus Segers, professor in hetzelfde geslicht en opziener der bisschoppelijk* gestichten van middelbaar Onderwijs. STERFGEVAL. Men meldt uil Leuven het overlijden van baron Michaux, de beroemde chirur gijn, leeraar aan de Hoogschool en oud senateur. Een staaltje van liberale eerbied pour la religion de nos pères, werd maan dag avond door eenige geuzen van Ak- kerghem, te Gent, geloond. De pater redemptorist,die daar eene missie preekt werd bij zijne terugkomst uit liet avond- sermoon vlak voor de woning van den E. H. onderpastoor, waar hij gelogeerd is, door vier kerels aangevallen en gesla gen. De meid kon haastig den pater doen binnenkomen doch de woestaards deden de ketting en hel slot der deur springen. De onderpastoor gelukte er echter in de deur te schoren en zoo de deugnieten i buiten te houden. De politie is met de j zaak bemoeid. Een hevige brand heelt een maga- j zijn nabij de statie van Koekelberg ver- nielJ. Het was de bewaarplaats der voor werpen, welke in verschillige tentoon stellingen gevonden en niet opgeëischt waren. Het duurde, volgens brusseische gewoonte, tamelijk lang eer de pompiers water genoeg hadden om het vuur te bestrijden. Er is voor meer dan 130,000 fr. schaê aangericht, waarvan 10,000 niet door verzekeriog gedekt. De eige naar van het brandend gebouw, die meê aan de reddingswerken hielp, werd ge durende den brand van zijnen poFtemon- naie met 260 fr. ontlast. Het feest door de maatschappij der ingenieurs en nijveraars in de beurs te geven, tijdens het bezoek van Stanley, zal bestaan uit een raoul, dal door de koninklijke familie zal bijgewooud wor den. De zaal zal geheel op zijn... Congo- leesch versierd zijn. In 't midden zullen twee pylonen of egiptische portalen opgericht worden, beslaande geheel uit olifantstanden, voorkomende van de lading ivoor, welke onlangs te Antwer pen is aangekomen. Tevens zullen ver schillige panoramas en gezichten van den Hoogeren Congo, Leopoldville enz. de zaal versieren. De Indépendanse beweert dat er in het ministerie ernstig spraak is liet be stuur van het postwezen van het minis terie van spoorwegen af te scheiden en bij dat van financiën te voegen. Het schijnt dat de ambtenaars van bet post wezen die hervorming als zeer wensche- lijk beschouwen. Men is echter nog maar aati de eerste studiën en deze zullen tamelijk veel tijd vragen. In de gemeente Assenede vierde men maandag den honderdsten verjaar dag der weduwe Francois. In den na middag echter werd de feestvreugde door een treurig ongeluk gestoord. Een man werd nabij het gemeentehuis door eenen vlaggestok getroffen welke door eenen rukwind was afgeslagen hij was op den slag dood. Men kan denken wat droevigen indruk dit voorval op de feestvierders maakte. Bloedige baldadigheden te Brugge. Eene bende schurken, een vijftiental sterk, uil den omtrek der Louis Van Casselstraat, is maandag nacht afgezakt naar de Lane en heelt erge wanorders gesticht. Dijnsdag 8 april,om 11 uren,berstte boven de stad Leuven een onweer los. Twee buitengewone slagen deden eenieder schrik aan,en eenige oogenblikken daarna bestatigde men met groot spijtdatde don der gevallen was op den middentoren van het schoone stadhuis langs de Naam- schestraat. Het bovenste van dien toren is afgeslagen,het dak is zeer beschadigd, de Naamschestraat en de gansche Markt zijn met steenen overdekt. De circulatie langs de Markt en het begin der Naam schestraat is verboden Bij Mad. Van der Veken en bij M. Rosseels, zijn er steenen inde venstei s gevallen. Ganschde bur gerij is door dit ongeluk getroffen. (Nadere bijzondevheden.) Ziehier eenige nadere bijzonderheden over die ramp, welke wij hier hooger meedeelen. D3 toren isgansch verbrijzeld, men zal hetgeen er nog van blijft staan, moeten afbreken de aanpalende deelen zijn ook gansch vernield. Het is juist alsof eene lading poeder in den toren ontploft ware.Gereedschap van zwaar gewicht, steenen wegende van 200 tot 3000 kilos, zijn op eenen afstand van 60 meters ver geslingerd. De Groote plaats en de Brusseische straat waren letterlijk met allerhande verbrijzelde voorwerpen bedekl. Ook is het een groot wonder, dal er geene men- i schenlevens te betreuren zijn. Het kroonstuk van den toren, wegende ongeveer 4000 kilos, is op eenen afstand van 15 meters geworpen,is den loodrecht gevallen, daken en plankenvloeren ver brijzelende, om in den gang van het ge lijkvloers, rechtover het bureel van den burgerstand, terecht te komen. Overgroote steenen, op de naburige huizen geworpen, zijn teruggekaatst, en binnen de bureelen gevallen. De uitwerk sels van den bliksem zijn bij deze gele genheid ontzettend. De opschudding die op hel stadhuis heerschtte was onbeschrijfelijk de bu- reelen waren op den oogenblik der ramp I vol mensciien,zelfs werd er een huwelijk gesloten.De losbarsting,deed het gebouw op zijne grondvesten daveren, ledereen vluchtte bevreesd weg, zells waren er die door de vensters sprongen, i In de omliggende huizen was de op- schudding niet min groot. Zij waren let terlijk met puinen bedekt, die zoowel langs liet dak als dwars door den voor gevel gedrongen waren. De heer Frisch, stadsbouwkundige, heeft onmiddelijk de plaats doen ontruimen en afsluiten, ten einde verdere ongelukeen te beletten. Zooals wij reeds vernamen, waren de werklieden van den heer Closset juist bezig de eerste maten te nemen voor het plaatsen van donderschermen, op de dakken. Zij hadden juist eene stelling op den naburigen toren, van dien welke in gestort is. opgetrokken, en hadden zich gelukkigiijk voor eenige oogenblikken moeten verwijderen, anders waren zij ongetwijfeld gedood. De Belgen in Afrika. De gewezen pauselijke zouaaf, kapitein Joubert, is eene christene zending gaan slichten op dc oevers van het Tanganika-meer, Die zending is in zeer voorspoedigen toestand, en in staat om weêrstand te bieden aan de aanvallen der Arabieren, 'tls gelijk eene katholieke zending en een militaire post want kapitein Jou bert heeft van zijne negers soldaten ge maakt, die hem moedig ter zij staan. Door zijn huwelijk met eene inland- sclie, bekeerde prinses, heeft kapitein Joubert een groot gezag verworven in de streek, en bij is daar om zoo te zeggen volkomen meester. Eeuigen tijd geleden heeft hij aan koning Leopold geschre ven, als vorst van den Congo, om dezen te vragen hem te erkennen als onder daan van den nieuwen staat. Hij bood' den koning zijne diensten aan, en de eer te bekomen om in naam van Leopold U de streken van den Opper- Congo aan het Tanganika meer te be schermen. Koning Leopold heeft zijne vraag toe gestaan. Hel roodborstje. Weel gij lioe liet roodborstje" aan de scboone purperen plek komt, die dit vogeltje zoo prachtig siert Ziehier wat de legende daarover zegt I De vogelen volgden den Zaligmaker om zijn preeken te hooren. Een hunner HOLLAND. Uit de nedeilandsche grensstreek, ten oosten van Nijmegem, wordt er gemeld Er is, vooral op de uiterwaarden, reeds veel gras, en hier en daar graast het vee al, dat het een aard heeft. Voorwaar een mooi begin voor den landbouwer, die nu een goeden voorraad hooi over houdt van den overvloedigcn oogst van 't vori- jaar. 1889 was een vruchtbaar jaar bij uitnemendheid naar wij hopen, zullen er nu nog zes minstens even vruchtbare volgen, en wij zullen eene kopie beleven van de zeven vette jaren tijdens de regee ring van koning Pharao. Het vette vee is voortdurend hoog in prijs het verpachte weiland in den beroemden Ooipolder, hield daarmede dit jaar geen gelijken tred, want dit was beduidend leeger in prijs gebrek aan weidevee wordt als dc oorzaak hiervan beschouwd. FRANKRIJK. Misdaad te Boubaix. - Dinsdag mor gend heett in de mekanieke weverij van M. Van Outricve, te Roubaix.een vreese- lijk drama plaats gehad. Over etnigen tijd had M. Delplaee, bestuurder van dit gesticht, zich verplicht gezien een der werklieden, zekere Van Hamen, weg te zenden, omdat zijn werk zeer onvoldoende was. Men gaf hem dus zijn boekje. Uiterst woedend over deze wegzending die hij ongetwijield als onrechtveerdig aanzag, zwoer hij zich op den bestuurder te zullen wreken. Dinsdag lest sloop hij tusschen de an- 1 dere werklieden de fabriek binnen. Spoe dig ontmoette hij M. Delplaee, die nau- I welijks den tijd hem te vragen wat hij t daar kwam verrichten. Van Hamen haal de een revolver uit den zak en loste twëe schotmi op den bestuurder, die badend j in zijn bloed neerviel de ongelukkige l stierf na een korten doodstrijd. Bijna aanstonds zijn wapen tegen zich zeiven keerende, loste hij een schot in K? zijnen mond, waardoor hij doodelijk ge kwetst neerviel. Zijn toestand is wanho- P»g- Het parket van Rijsel is in den naraid- L dag toegekomen en heeft zich aanstonds r naar het hospitaal hegeven. De dramas der ellende. Zondag morgend, rond 10 ure, zagen de voorbij gangers op den Quai de la Mégisserie, te Parijs, een man op eene bank in een zakken. Twee personen kwamen bij om hem le helpen zij ondervroegen hem maar bekwamen geen antwoord. De ongeluk- t kige scheen uitgeput en buiten staat eene enkele beweging te doen. Men wilde hem opnemen om hem in een huis te brengen en daar de noodige zorgen toe te dienen. T Is te laat. zegde hij met stervende slem, ik ga sterven. Eenige oogenblikken later gaf hij den den geest. De op hem gevonden papieren bewe zen, dat hij Charles Lelievré heette, en 39 jaar oud was. Oadzeegeneesheer, was Lelievré, na verschillende posten bekleed te hebben, proef verbeteraar op eene drukkerij geworden, maar sedert drie maanden was bij nu zonder plaats, en in de diepste ellende gedompeld? Hij leefde nog alleen van aalmoezen, zooals de tal rijke kaarten van senateurs en afgeveer- digden bewezen, waarbij deze hem aan de vrijgevigheid hunner vrienden hadden aanbevolen, en welke hij nog in den zak had. Diefstal van brieven. Uit St-Etien- ne wordt in dato 9 april gemeld Woensdag avond is aan de statie van Chateauroux een zak met brieven gesto len. welke voor 40,000 fr. weerden in hield. De diefstal werd gepleegd op 't oogen blik dat de zak van het rijtuiggeladen en op eenen kruiwagen gelegd was, om naar de statie overgebracht te worden. Eene huiszoeking werd dezen morgend gedaan bij zekeren Bessou men heeft daar den zak met brieven teruggevonden alle waren geopend en de bankbriefjes waren er uitgehaald. De dief had de wissels en postmanda ten, die hem konden verraden, echterge- laten. DUITSCHLAND. Drinkerswerkstaking. De drinkers van Munchener bier, waarvan er tiendui zenden zijn, hebben het werk gestaakt. Reeds drinkt men 80 glazen minder. Alleen het wil bier wordt nog gedronken In eene ijzeismelterij, waar 600 werk lieden arbeiden, heeft mei; eene overeen komst gemaakt van 5 mark boete te beta-

De Denderbode | 1890 | | pagina 2