Oproep tolde inwoners van Aalsl Dit artikel moet volgens zageman Rolin nog verwezenlijkt worden 1 Wie had het ooit gedacht De libe ralen van alle kleur en deesem die nu gaan ten strijde trekken voor de vrijheid en rechten der pastoors en onderpastoors Ja, zij die om zoo te zeggen razend wor den wanneer zij slechts in de verte een priesterkleed in 't oog krijgen, gaan nu de priesters verdedigen tegen hunne vij anden Dat zou nu eens de verkeerde wereld wezen Geldverkwister Graux zegde eens de liberalen hebben gfcene grieven tegen 't katholiek ministerie in te brengen. Een gentsch liberaal orgaan La Flandre libéraleheelt nu gevonden dat M. Graux aan de waarheid te kort bleef. En tot bewijs haalt het 't volgende aan Een briefdrager is sedert 1 December op pensioen gesteld, doch toe hiertoe heelt hij geenen cent ervan ontvangen, en 't is al vier maanden. Als Beernaert zooveel overschot heeft, waarom betaalt hij niet eerder dat pensioen 1 Waarlijk men moet een liberaal schrij- velaar zijn om zulke sterke redeneering te kunnen uitbrengen. Wie weet er niet dat het in zekere ge vallen, lang, zelfs te lang duurt eer dat sommige pensioenen geregeld zijn Maar is dat de schuld van den minister 'I Is de minister niet die zulke zaken regelt, dal is 't werk der bedienden, die niet in daghuur werken gelijk arbeiders... En de bedienden der ministers behooren ten meerderen deele tot de liberale partij. Hier uit mag men dus afleiden dat de liberalen geene ernstige grieven weten in te brengen als zij zulke beuzelarij moeten vooruitzetten De Strijd, een geusche orgaan, houdt den spot met HH. MM. den koning en de koningin omdat zij hunnen Paaschen ge houden hebben. Nog eenige dagen en wij leven te mid den van den kiesstrijd, en, naar alle waarschijnlijkheid, zal De Strijd dan weêr met eene schijnheilige tronie komen be- j weeren dat de liberalen in 't geheel niet j tegen de religie zijn. 't Zou lastertaal I wezen, het tegenstrijdige te beweeren. Wij houden het voor zonderlinge voor staanders van onze religie, zij, die niet kunnen lijden dat de katholieken hunne eerste en voornaamste plicht kwijten bijvoegen van kokend water eene tas chocolade kan bereiden. 500 grammen van dal mengsel, met bijvoeging van vanille enz. zullen hoog stens 1 mark 25 kosten. Om eene proef te nemen kan men 3 theelepels melkpoeier, 1 theelepel suiker en een theelepel cacao nemen (alle geheel vol)de poeiers goed dooreen roeren en er dan het kokende water bijvoegen. Ziedaar de belangrijke uitvinding van M. Drenckhan. Men had reeds dezeltde bewerking beproefd in Holland, Zwitser land en Engeland, zonder echter te ge lukken. Die uivinding verdient ten hoogste de aandacht onzer landbouwers zij is een sprekend bewijs dat, zooals M DeBruyn, minister van landbouw, het onlangs :.og zegde, de landbouwwetenschap den land bouw veel kan vooruithelpen. Handelsblad Landbouw. Belangrijke uitvinding. M. Drenck han, landbouwer te Stendorf bij Shön- walde, in Holstein, heeft eene belangrijke nieuwe uitvinding gedaan, welke, onge twijfeld geroepen is om vele diensten te bewijzen. M. Drenckhan is pachter van een groot domein (570 hectaren) waarop hij in den winter tol 300 stuks rundvee houdt. Sedert omtrent 10 jaren bereidt hij gesterilliseerde kindermelk in flesschen en sedert 9 jaren houdt hij zich bezig met de bereiding van melkpoeier, Reeds sedert 1888 heelt hij de grondtrekken van deze bewerking gereed, maar toen hij de zaak in 't groot wilde beginnen, mislukte zulks. Eindelijk, in de maand januari van dit jaar, overwon hij ook deze moeilijkheid en M. Drenckhan is thans in staat een licht en goed in heet water oplosbaar poeier, (zonder suiker bijvoeging) te maken. Bij al degenen, die het fabrikaat gezien hebben, vindt het vollen bijval. Met een weinig cacao, een weinig suiker en specerij gemengd, vormt het eene goede melkchocolade. Thans bouwt hij in zijne stoommclkerij eene bijzondere inrichting, en laat ook de noodige toestellen voor de bewerking in 't groot dier uitvinding, verveerdigen, zoodat hij in 't begin van mei met de fabrikatie zal kunnen beginnen. 25 grammen van dat melkpoeier geven 1/4 liter ontroomde melk. Men roert het poeier met een weinig water tot een zachte deeg en voegt er dan kokend water bij. Aldus maakt men zich uit 100 grammen poeier! liter melk, welke zeer goed \an smaak is en voor alle keuken gebruik kan dienen. Voor den koffie is ontroomde melk niet goed. Daarom is M. Drenckhan voor nemens daarvoor vaste- ol halfvaste melk te gebruiken, en deze met koffie extrakt en een weinig suiker, benevens de noo dige melk, tot een tablet samen te per sen. Alhoewel hij nu ook nog ontroomde melk genomen heelt, zoo is het toch zeer goed mogelijk ook vaste, en halfvaste melk tol poeier te maken. Tot hiertoe is er maar eene fabriek in Gossau (St. Gallen), welke een poeier van mindere hoedanigheid tot zeer dure prijzen levert, en eene engelsbhe maat schappij, welk een kapitaal heeft van 1.100,000 mark. De zeer groole opbrengst van M. Drenckhan laten hem toe bij veel betere hoedanigheid, aau veel mindere prijzen te leveren, Voor schepen, uitvoeren ook als voor raad in de koffiehuizen en in het huis houden, is dat poeier zeer goed geschikt. De prijs ervan zal zijn per 500 grammen 5 liters melk, in 't groot, 1 mark, ge reed in ge pa k-t in blikken doozen en kis ten, vrij aan eene havenplaats geleveid. Dus 20 pfennigs per liter. Het poeier is ook gansch bijzonder ge schikt om bij cacao gevoegd te worden, zoodat iedereen zich door het eenvoudig Aan de valsche geuzen- flaminganten. Stemme: Zij zullen hem niet temmen. Wij kunnen vrij u missen 't Was weerd aan u gezeid, Aan u die hier in Vlaandren Ons Vlaamsche volk verleidt Gij noemt u Vlaming, Klauwaarts, Steeds vrij van bastaardij En g'houdl gelijk uw Marnix Aan Frankrijk's snoode zij Gij sluipt in onze gilden En noemt u liberaal, En zoudt ons al verkoopen Voor 't goud van eenen 1Vaal Gij noemt u schaamtloos geuzen Die: vloeken in den mond, Bestormden onze beelden fin ploften ze ten grond Gij noemt u eedle telgen Van 't vrije Vlaamsche volk, Eu wilt ons Vlaandren moorden Met uwen metsersdolk Gij zijt die Satans-Riddrcn Die Paus en Kerke haat, En katholiek en Vlaming Met doemnis overlaadt Gij zijt het... ja, gij zijt ze Die ons in Vlaamsche land Wou geusche binders kweeken Ter school van 't vaderland Vaart heen, men kan u missen Gij zijl een schaars getal, En wij de ware Vlamings Wij blijven immer pal Vaart heen, men kan u missen Het klink' van eeuw tot eeuw f Heil Vlaanderen die Kerke Ileil Vlaanderen die Leeuw (Van Flamenco, uit Hel Land.) M. Woeste. Voortdurend wordt ons arrondissement overstroomd met de organen van zekere Vlaamsche heethoofden uit Antwerpen die het zich in bol hebben gestoken, van onzen dapperen Volksvertegenwoordiger hier schandalig te doen verjagen. De Antwerpsche heeren beelden zich dus in dat de katholieke kiezers van 't arrondissement Aalst, groote kinders zijn die ze gemakkelijk onder hunnen lei band zullen houden. Mis kadéééééé, heeren, indien gij u wilt overtuigen, hoe zeer uwen veldtocht tegen onzen zoo verdienstrijken verte genwoordiger wordt afgekeurd, voert dan maar uwe beslissing uil van hier den H. Vlaamschen Oorlog tegen hem te komen prediken. De nieuwsbladen, zelfs met de 4 hoe ken afgebrand, die u worden terugge stuurd. geven u den voorsmaak van 't gene u hier overal zou tc wachten staan Het katholieke kiezerskorps begint he vig te knorren met rede vraagt het zich af uit welk recht bemoeien die Ant- ■verpsche heeren zich met onze Aalster- sclie zaken Wat raakt het hun dal wij dezen of genen persoon tot onzen Volksvertegenwoordiger verkiezen 1 Dat zij zich met de Antwerpsche zaken bemoeien en niet met de onze Dat hoort men dagelijks gansch ons arron dissement door, van noord tot zuid, van oost tot west En geen wonder, M. Woeste wordt geacht, bemind en heelt door zijne moedige houding, door de ta lentvolle, ja, schitterene verdediging 011 zer zedelijke en stoffelijke belangen hier het algemeen vertrouwen der katholie ken verworven. Staakt dan uwen zoo dwazen als laffen strijd, Vlaamsche heethoofden, want alle uwe pogingen zullen boter aan de galg gekletst wezen, ja, ge zijt machteloos om zelfs eene enkele katholieke stem aan onzen gevierden volksvertegenwoordiger te ontnemen RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak Monnier. Mrs Englebienne en Harmignies hebben niet alleen kosteloos de verdediging van Monnier op zich ge nomen, maar betalen ook zeil de kosten van het proces. Toen Monnier dezer dagen een 1000tal franks bracht, hem door een bloedver want geleend, om de proceskosten te betalen, zegden hem de twee achtbare advokaten Gij zijt zoo al ongelukkig genoeg. M. Georges Warocqué, afgeveerdigde van Thuin, heeft Monnier in zijnen dienst genomen. Ramp van Groenendael. De recht bank van eersten aanleg komt uitspraak te doen in meestal de vragen van schade loosstelling aan den Staat gedaan door de slachtoffers der schrikkelijke spoor wegramp van Groenendael, De volgende sommen werden hun toegestaan Soudan, barbier en herbergier,heelt een jaar niet kunnen werken 5,180 frank 2° Vrouw Dereux, heeft 75 dagen lang niet kunnen werken 3,912 Irank 3° Jufvrouw Stainier, ongeneesbare knoeselbruik 60,000 Irank 4°Xavier Stainier. doktor in weten schappen, heeft drie maand niet kunnen werken en eene winstgevende plaats ver loren 15,405 frank 5° Chaufoureau, schoenmaker, had den arm gebroken en zal niet meer kunnen werken 12,000 frank 6° Gislain, handelsreiziger in wijnen, heeft 8 maand niet kunnen werken 11.000 frank 7° Detrey, onderwijzer, heeft zijnen rechtervoet verloren en kan zijn ambt niet meer bedienen 22,000 frank 8* Boby, professor, heeft gedurende 2 maand geene lessen kunnen geven, 4,605 frank 9° Weduwe Verlinghen, met twee kin deren, heelt haren 38jarigen man verlo ren die muzikant was bij de gidsen, 82,000 frank 10° Detry metser, heeft een half jaar niet kunnen werken, 2,010 frank. Dinsdag morgend, heelt de korrekti- onneele rechtbank van Gent, uitspraak gedaan in de zaak van Marie Remue, wed. Amerlynck, vrouw vanPielerSe- maesse, die beticht werd van, bij gebrek aan voorzorg of voorzichtigheid, onvrij willig de dood te hebben veroorzaakt van haar kind, door het te dicht bij de brandende stoof te plaatsen. De kleederen van het kind vatten vuur en het arme schaapje brandde op tot kool. De rechtbank heeft vrouw Seroaesse vrijgesproken. Volkskamer.De Vergadering heeft zich onledig gehouden met de be raadslnging over het budjet vad justicie. MM. Bara en Frère hebben deze gelegen heid waar genomen om politieke rede voeringen uit te spreken. M. Bara was onbeschaamd genoeg om het ministerie van partijdigheid in de benoemingen te beschuldigen. De antwoord liet zie») niet lane verwachten. Onze dappere vertegen woordiger, M. Woeste, herinnerde met welke partijdigheid M. Bara destijds handelde. Altijd benoemde hij liberaleu en 't was een groote uitzondering indien er soms eens een katholiek tot een rech terlijk ambt werd geroepen. Van de 2' raadsheeren aan 't hof van Beroep te Gent was er maar een enkel katholiek. De magistratuur is heden voor de drie vierden liberaal en M. Bara durft klagen. Het ministerie moet katholieken benoe men om het evenwicht te herstellen. An ders handelen ware een hechte rol van gefopten spelen. In zitting van vrijdag heeft M. Frère ineens al de gal uitgespo gen die sedert maanden in zijne ziel was vergaard. Het spijt ons dat plaatsgebrek ons niet toelaat in verdere uitbreidin gen over deze zitting ie treden. De Koninklijke Maatschappij der Red ders van België heeft de eer de inwoners van Aalst de onnoembare verwoestingen aan te klagen die de reddingsvoorwerpen langsheen de waterloopen geplaatst, on dergaan hebben. Hier zijn de boeien doorkerfd, daar zijn de vlotten in kurk de koorden van boeien en haken gestolen Alle de voorwerpen waarvan de redders, bij ongeval, zouden kunnen gebruik ma- keu, zijn dus verdwenen. De Maatschappij looft eene premie van 50 franks uit voor allen persoon die den dader ol de daders van deze hoogst laffe daad, zal aanwijzen, en zij rekent op de zelfsopoffering der inwoners om tol de ontdekking der schuldigen te helpen, die met alle de strengheid der wetten zul len vervolgd worden. De Voorzitter, A. DE CLIPPELE. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterda: werden 951 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7650 kilogr. Verkoop vlug. Stad Aalst. Morgen zoudaj 20 April, om 5 uren 's namiddags, ver gadering der kiezers behoorende tot de katholieke bewarende denkwijze, Dagorde Benoeming van 12 algevaar- digden, welke zullen geroepen worden om mede te werken tot de aanduiding dei' kandidaten voor de Kamerkieziug van 10 juni aanst. Men rekent op de tegenwoordigheid van allen. Staatsspoorwegen. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat, te rekenen van 27 April eerstkomende, de kantoren Luik (Sirèn -,) Verviers (Midden,) Gent (Midden,) Aalst (hidden,) Doornijk (Mid den,) Bergen (Midden,) Namen (Midden, en Antwerpen (Leopoldslei) voorde aan neming van goedering,opzon-eu erkende feestdagen (O. H. Hemelvaart, O.-L.-V Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstdag), heel den dag gesloten zijn. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 20 APRIL 1890. 10 centiemen de nummer, INHOUD. Teekeningen H. Stanley. Het hotel van den gouver neur-generaal op Boma-bergvlak. Ko ning Nekoekoe, opperhoofdder Cherabas. Zicht der katholieke zending der PP, van den Heiligen-Geest, te Boma. - reede en de landingsplaats, te Boma. Bazuinblazers der gewapende macht, te Boma. Bangalassoldaten, deelmaken de van het leger van den Congo, Mako- léka, afgodenpriester en giftmenger. Ophanging van Hakoléka, te Ponta-da- Lanah. -Z. M. Leopold II, koning der Belgen en vorst van den Congo. Kaart der reis van Stanley ter hulp van Emin- Pacha. TekstKronijk der week. Antonina (vervolg en einde). Bedsermoen. Het erfdeel van Jan Duleu. Alles vergaat. De weduwe aan de lente. De dauwdrupkens.Onze platen. Waarom de honden de katten en de kat ten de muizen jagen. Huishoudelijke raadgevingen. Ditjes en datjes. Mgr. Stillemans, is, gelijk men weet, de verledene week naar Roo- rnen vertrokken. De Godsdienstige Week van Vlaande ren deelt de volgende laatste tijdingen meê over deze reis van Z. H. onzen Bisschop: Bij het ter pers leggen, ontvangen wij van Mgr den Bisschop het volgende tele gram Allerbest aangekomen. Zondag mor gend. Mis gelezen te Milanen bij de grafstede van Sint Carolus ook te Rome in het gevang van Sint Pieter, in de Catacomben, in de kamer van den H. Berctimans. Gebeden voor bet Bisdom, Pauselijk gehoor waarschijnlijk Vrijdag. geleekendSTILLEMANS. Dief bestolen. Dinsdag avond bood een rondleurder in eene herberg der Lakenstraat te Brussel, gouden hor- logiën voor 40 frank te koop, doch zij waren in verguld zilver. Een kerel onder zocht er eene en poetste er de plaat mede. De rondleurder liep hem achterna en ging hem in de Vaartstraat inhalen, toen hij struikelde en in de handen van eenen policieagent tuimelde. Hij nam hem naar het policiebureel mede om er zijne klacht te doen, doch op zijne beurt kreeg hij er fel op zijn brood van ver gulde voor gouden horlogiën te koop te bicden, cn kreeg een proces-verbaal op zijnen kraag om zonder patent den rond leurder te hebben gespeeld. Er zijn vervolgingen ingespannen tegen eene dame, bij welke over eenige dagen brand uitberstte. Zij zou, volgens de Clironique, drie honderd lranks heb ben beloofd aan bare winkeljuffer, om het huis in brand te steken. Dit meisje, dat geene andere inkomsten had dan de milddadigheid der kalanten, zou hierin toegestemd hebben, en zou alsdan vijf liters pelrool over de Meubelen der eer ste verdieping hebben gegoten en toen hel vuur er aan gesteken. Het gerecht is door naamlooze brieven op bet spoor der misdaad gebracht. M. De Lantsheere vervangt M. Pir- mez als bestuurder der Nationale Bank, terwijl M. Sabatierhemin den aflossings raad der congoleesche schuld vervangt, (Réfor me). De policie doet opzoekingen in eeue geheimzinnige zaak. In februari kwamen twee personen, een heer en eene dame in eene herberg van den Vorstschen steenweg. Zij bleven eenige oogenblik- ken zitten en verlieten het huis weer, een pak op de hank latende liggen. Zij vertrokken met het schooue tweespan waarmeê zij waren aangekomen weer in de richting van Brussel. De bewoners van bet huis, die na hun vertrek het ge ween van een kind hoorden, openden hel pak en ontdekten een allerliefste kind van het vrouwelijk geslacht, cn omtrent eene maand oud. Het gerecht heeft last gegeven om in den burgerlijken stand van al de gemeenten opzoekingen te doen en na te zien of de kinderen gedurende de maand februari geboren, allen bij hun ne ouders aanwezig zijn. Bloedig dramete Molenbeek. Sedert eenige dagen was M. P.-J. Aher bergier in ee St-Martinusstraat,te Molen beek, maar gedurig geplaagd door zijnen zoon, leeglooper van stiel, die het zoo ver bad gebracht dat hij in 's vaders huis met zijne minnares kwam inwonen. De vader, aan dien hutsepot een einde willende steller), zegde Zondag aan dit vrouwmenscli dat zij uit zijn huis moest, en zij bracht er niets tegen in. Doch dit maakte de zaak niet van den zoon, die Dinsdag woedend bij zijne ouders zijne kleeren kwam balen, en ze verplichten wilde zijne minnares wederom in te nemen. Daar zij er zich stellig tegen vei- zetteden, trok de ontaarde zoon een dolkmes uit den zak, viel ztjneD vader aan 't lijf, en bracht hem eenen geweldi gen steek in den b:l toe. Deze liep,zijpend van bloed, den huize uit en riep om hulp. Intusschen had dit wangedrocht zijne razernij op zijne moeder uitgewerkt met haar den duim der rechterhand let terlijk af te snijden. De policie, die was toeueloopan, heeft dat ontaard schepsel in den kijker van Si-Gillis gesloken. De verledene week werd te Eeke, op hel kerkhof, door den grafmaker, Ka rel Bradt, een zonderlinge vond gedaan Bezig zijnde met een graf te delven, op eene plaats, waar sedert meer dan twaa jaren niemand was begraven geworden, kwam hij, tot zijne groote verwondering, op eene kist in zacht hout, die redelijk wel bewaard was gebleven maar zijne verwondering groeide nog aan, toen hij, na de kist met zijne spade geopend te hebben, daarin een lijk ontwaarde, dat door de verrotting niet was gehinderd geworden, maar als versteend, gansch bewaard was gebleven. Verscheidene ooggetuigen met hem, hebben de gele genheid gehad het zonderling bewaarde lijk te bewonderen. De sloep n® 0161 van Oostende i5 verleden donderdag door een onbekende stoomboot, denkelijk eene duitsche, die na de aanvaring, in plaats van te stoppen en hulp te brengen, fuld speed voort stoomde. De bemanning der sloep kon haastig in de boot overspringen, waar zij zonder proviand en erg van de kou lijdend, tot 's anderendaags 5 ure 's mor- gends rondzwalkten. Eeue engelsche sloep bracht hen naar Lowestoft, van waar zij door tusschenkomsl van den belgisclien consul naar Oostende werden gezonden. Maandag 5 mei aanstaande, is te Brugge de jaarlijksche H.Bloedprocessie, tot opluistering van dewelke er dit jaar meer iever dan ooit wordt aan den dag gelegd.Immers het is de 25® stoet welken Mgr Faict ziet inrichten sedert dat hij bisschop is. De processie van 1890 zal zal voor hem dus als een tweede jubelfeest zijn, en de pauselijke nuncius.de kardinaal aartsbis schop van Mechelen en aide bisschoppen van België zullen dezelve door hunne tegenwoordigheid opluisteren. Bloedig drama in de Beenhouwers straat te Antwerpen. Moord cn zelfmoord. Woensdag morgend werd de volkrijke Beenhou wersstraat in ontrooring gebracht door een afschrikkelijk drama. In hel achterhuis van de herberg De Welkom, in gezegde straat, woonde de vrouw Nathalia-Maria-Theresia Yosters, 40 jaren oud, geborel te Desscliel. Nu 8 jaren geleden had haren man, Frans Rooyackers, 50 jaren oud, haar willen vermoorden, en deze werddaarom veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid, van welke straf hij 7 jaren heeft gedaan. Over eenige dagen was hij uit de ge vangenis gekomen en woonde in een logementhuis, in de Brouwersstraat. Nu en dan ging hij zijne gewezen vrouw bezoeken en poogde opnieuw in hare gunst te komen. Wij moeten doen opmerken dat, ten gevolge van hooger- gemelde veroordeeling, man en vrouw wettelijk gescheiden waren, Zij hadden 4 kinderen 2 jongens, een van 21, de andere van 17 jaar oud, en 2 meisjes, waarvan een 19 en de tweede 15 jaar oud is. Deze laatste zijn in hel gesticht van Mej. Teichman, te Hoboken. De jongste der twee zonen leefde alleen bij zijne moeder. Woensdag morgend, ten 7 ure, had Royackers zich op de kaaien hij zijnen oudsten zoon, welke stouwer is, aange boden om werk te bekomen, doch werd door hem afgewezen. De vader ging weg, dronk hier en daar nog eenen borrel, en een misdadig voor nemen maakte zich van hem meester. Het leven moê, wilde hij er een einde aan stellen, doch ook zijne vrouw zou dit lot ondergaan. Royackers bezorgde zich, men weet nog niet waar, een revolver en ging naar zijne vrouw. Nauwelijks was hij op de kamer of men hoorde revolverschoten, en wanneer men ter hulp snelde, vond men de lijken van beiden neven een op den grond liggen. De vrouw was getroffen door een revolverschot in het hoofd, hij had er zich twee in den mond gelost, De policie was spoedig ter plaats en deed de twee lijken naar het gasthuis van Stuyvenberg overvoeren. Gansch den morgen stond de Been houwersstraat vol nieuwsgierigen, die allen op de labelachtigste wijze de mis daad, alsook het leven der vrouw bespra ken. Het parket is ter plaats geweest en heefteen onderzoek bevolen. De opkoopers. Uit Antwerpen wordt aan de Réforme geschreven Tusschen de opkoopers van koloniale waren welke van eerste noodzakelijkheid zijn, is het nuttig op de kolossale specu latie op de koffie te wijzen, welke de syn- dikaten sinds jaren aan 't dubbel van den eigenlijken prijs weten te'honden. Thans betaalt men inderdaad225 lr. de 100 kilogr. welke er in werkelijkheid slechts ten hoogste 125 fr. waarde hebben. Elk werkmanshuisgezin verteert jaar lijks van 25 tot 40 kilogr. koffie, zoodus dat de opkoopers er in gelukt zijn op het karig loon der arme werkers eene belas ting van 25 tot 40 fr. te heffen. Verleden jaar hadden wij de opkoo- ping van de suiker, welke van 30 spoe dig tot 65 fr. gedreven werd. Eerlang zullen wij wellicht getuigen zijn van het schandaligste teit, dat de hedendaagsche eeuw zal kenmerken. Wij bedoelen de opkooping, de aan werving van al de petrolmijnen uit het Kaukasisch gebergte en de verstandhou ding welke vervolgens met de machtige Amerikaansche maatschappij Standard Company zou getroffen worden aldus zou men er in gelukken aan de werklie den de petrol driedubbel te doen betalen. De groote financie- en beursmannen wrijven zich de handen en de ongeluk kige wroeter ziet zijne gedwongene uit gaven andermaal met 20 a 25 lr. verhoo- gen. Tc recht doet de Courrier de Bruxelles opmerken dat het wel wonder zou we zen, zoo hier geene schatrijke joden ach ter de gordijn stonden, en de vraag door gemeld blad gesteld e Zou de naam van Rotschild b. v. niet met dit syndicaat ge moeid zijn schijnt ons best mogelijk bevestigend te kunnen beantwoord wor den. schijnt, wordt de zwaan oudst van al, men zegt soms wel drie eeuwen. Krauer verhaalt eene valk ie hebben gezien van 162 jaar oud. Volgens eenige natuurkundigen, stierf een zeearend die in 1715 gevangen werd, slechts in 1819, dat is 104 jaar later. Een witkoppige gier, gevangen in 1706, stierf in 1851, in eene vogelkooi van het kas- tael Schönbrunn, bij Weenen, waar hij 118 jaar in de gevangenschap had door gebracht. De papegaaien en de raven kunnen ook 100 jaar oud worden. Het leven der zee- en moerasvogels is van zeer langen duui'. De staat van gevangenschap verkort, zoo als men wel verstaat, toch min of meer het leven der gevederden. De ek sters die in muiten zitten, sterven op den leeftijd van 20 tot 25 jaarin vrijheid worden zij veel ouder. De liaan leeft 15 tot 20 jaar, de duil 10 jaar, de nachtegaal in de kooi sterft na 10 jaar, de meerlaan na 15 jaar in de kooi leven de kanarie vogels 12 tol 15 jaar in vrijheid op de Kanarie eilanden veel langer. Voor liet begin van een veldslag ziet een kapitein een der soldaten knie len. Hé Wat doet gij daar 1 Ik bid, kapitein. Waarom Ik vraag dat de kogels zouden ver deeld worden 'lijk de solde. Het grootste paart voor de officieren FRANKRIJK. Een millionair aangehouden' Zou bij wel degelijk millionair zijn, de zooge zegde markies de A., welke door den commissaris van de St-Lambertswijk, te Parijs, is aangehouden Is het een zin- nelooze, die aan grootheidswaanzin lijdt, of is het eenvoudig een aftroggelaar Dat zal het onderzoek bewijzen. Verscheidene bewoners der Blomet- straal, waar die man, die 60 jaar oud is met zijne vrouw en kinderen woont, hadden eene klacht neergelegd. Reeds sedert meer dan 6 maanden zeggen zij, koupt A. bij ons. leent geld van ons, en geelt ons niets terug dan beloften. Hij verklaarde in 't kort 14 millioen te moe ten erven, maar dat eenige moeilijkhe den, thans uit den weg geruimd, de aan komst van het geld vertraagden. Sedert eene maand antwoordde hij el- ken dag op de reclamaties zijner schuld- eischers, dat het erfdeel 's anderendaags op de bank zou neêrgelegd worden. Vrienden, zegde hij, uwe goedheid je gens mij zal beloond worden Gij zult 10,000 en gij 20,000 fr. krijgen. Die beloften moede, gingen zij einde lijk bij den commissaris, die aanstonds een onderzoek begon. Hij begaf zich bij A„ die eene ellendige kamer bewoont. De millionair ontving den ambtenaar met zeer veel hoffelijkheid en verklaarde dat hij inderdaad 14 millioen moest er ven van eenen bloedverwant, onlangs in Mexico overleden. De fondsen zegde hij, zijn neêrgelegd, bij den bankier Lorson, te Mexico, ik verwacht ze eiken dag. Bij zijne meerderjarigheid stond hij aan 't hoofd van een groot fortuin zijne vrouw bezat bij hun huwelijk 300,000 fr. en dat alles is verloren gegaan, zoo zegt hij. in ongelukkige speculatie. In Griekenland bezit ik groote lande rijen en wijngaarden, ging de millionair voort, maar mijne oogenblikkelijke ar moede laat mij niet toe, mij met die eigendommen bezig te houden. A... droeg een fteschje vergif bij zich, om, zegde hij, zich desnoods met zijne familie te vergiftigen. De man schijnt een weinigin het hoofd geraakt te zijn. Voor alle fortuin had hij op 't oogenblik zijner aanhouding 2 fr. Zijne vrouw en kinderen verkeerden in den ellendigsten toestand. En toch, zegt de Gaulois, is bet, vol gens inlichtingen door A. geleverd, niet onmogelijk dat die ongelukkigen binnen eenige dagen aan liet hoofd staan eener fortuin van 14 millioen. Spoedige verhuizing. Dijnsdag avond, ten 11 ure, waren de agenten Aubuy en Trindel op ronde in de rue Labbé, te Alfortville, wanneer opeens een van hen eenen stoel op het hoofd kreeg. Zij hadden nauwelijks den tijd achter uit te gaan of na den stoel volgde eene commode, eene tafel, een lavabo, man den, vaatwerk enz. Dat alles werd door het venster der twede verdieping op de straat geworpen. De agenten gingen binnen om te zien wat die zonderlinge manier van verhui zen beteekende. Op den trap ontmoetten zij een man in zijn hemd, in de eene hand een mes en in de andere een revol ver. Nauwelijks had bij de agent gezien, of hij nam de vlucht naar den zolder en van daar op het dak, waar zij hem volgden. De vluchteling schoot echter naar hen met zijnen revolver, zoodat de agenten verplicht waren de vervolging op te geven. Korten tijd later kwam de vluchteling zelf beneden en verklaarde aau de agen ten, dat hij 12 gendarmen en den procu reur-generaal vermoord had. Men bemerkte spoedig dat de man zinneloos was. 't Is zekere Alcide C., 50 jaar oud, die over drie jaren een belang rijk proces verloren heelt. BoschbrandenIn het arrondisse ment Montague, (Orne), waar het bosch van Perche gelezen is, in de nabijheid van La Trappe, heerscht de grootste De vogels hebben, buiten andere i onrust, voorrechten, ook dat van lang te leven. Sedert 14 dagen zijn omtrent 50 hec- Er bestaan, verzekert men, onder de taren bosch door het vuur vernield luchtbewoners honderdjarigen. Naar het 't welk alleen aan kwaadwilligheid kan

De Denderbode | 1890 | | pagina 2