BERICHT. trekken, dat zij kan geven en dat ons land, in plaats van een te kort boter in te voeren, een overschot zou kunnen uitvoeren. Op deze wijze zou men aan den vreemde geene twintig millioeu franks meer betalen, zooais hedendaags, voor boter, die dikwijls verre van goed is en zelfs dikwijls vervalscht. Hoe komt het dat, in vergelijking met andere landen, wij zoo verre ten achter zijn in het voortbrengen der boter liet li^t voornamelijk aan onze slechte werktuigen, aan de slecht ingerichte machienen, in de melkerijen gebezigd. Wat zien wij heden in bijna al onze pachthoeven? De melk wordt er gehan deld gelijk over honderd jaren. In de Kempen wordt de melk bijeen gehouden tot men er genoeg heeftom te boteren. In bet Hageland giet men de m-'lk in tijleci en 11a eeuen zekeren lijd verzamelt men den room en men botert. Dit systeem geeft room die min ol meer bitter is, en afgelaten melk, die weinig geschikt is tot de voeding der kalvers. Hedendaags aanziet men deze handel wijzen als heel ondoelmatig, en vervangt men ze door uitvindingen van bevoegde mannen, die, inzonderheid in Zweden en Denemarken, speciale opzoekingen en proefnemingen op de behandeling der boter gedaan hebben. Sedert eeuigen tijd reeds was de melk, met zeer goed gevolg, behandeld met koud water, 't is te zeggen men koelde de melk af onmiddelijk na de melking, hetgeen veel spoediger den room voort brengt, in tegenstrijd met de algemeene meening, en daarenboven boter van uit muntende hoedanigheid geelt. Een gansche ommekeer komt plaats ie grijpen in de bereiding der boter, door .de uitvinding van den ceutrifugaal airoo- mér van Laval,vervaardigd te Stoekho lm die wij bij Mijnheer Cools, burgemeester te Becquevo rt, hebben in werking ge zien, iarimiddellijk na de melking wordt de melk nog gunseh warm in den afrou- mer gegoten, en in één uur tijds zijn 150 liters afgeroomd. Naar het inzien der bevoegdste mannen is liet de volmaaktheid in de werktuigen der melkerij, e wij zijn overtuigd dal al degenen die belang stellen in dezen tak der ladbouwnijverbeid. verheugd zullen zijd deze machien te zien werken, welke M. Cools overigens met de grootste be reidwilligheid aan liet oordeel van een ieder onderwerpt. Zich aan den ouden slenter onttrekken en meer door het vee doen opbrengen, ziedaar een der bijzonderste middelen om ie weerstaan aan de crisis wolkeden landbouw zoo zwaar drukt.Daarom moe ten wij minder graangewassen en meer \oederplanlen kweeken. De graangewas sen vergoeden den landbouwer niet ge noegzaam voor zijnen moeiten en kosten. De voederplanlen zullen ons toelaten ons vee le vermenigvuldigen en bijgevolg de opbrengt van den stal le vergrooten en dat is het doel dat wij moeten trachten te bereiken. Volkskamer. Ter gelegen heid der beraadslaging over het budjet van justicie, heeft de liberale linkerzijde een politiek debat verwekt. De liberale redenaars Frère, Bara en Janson aan 't hoofd hebben allerhande beschuldigin gen legen *t ministerie uitgebracht. Geen misdrijf, geene misdaad kan men uitden ken of onze ministers hebben er zich plichtig aan gemaakt. Onnoodig bijna te zeggen dat alle die beschuldigingen op logen- en lastertaal berusten en het is dan ook aan MM. Beernaert, De Volder en Prins de Chimayniet moeilijk geweest deze opeenstapeling van liberale logen- achtigeen lasterlijke drogredenen, door de minste aanraking als een kaartenhuisje te doen ineenstorten. Onze achtbare ver tegenwoordiger, M. Woeste, heeft het debat op het waar terrein der hooldzake- lijke noodwendigheden des lands gebracht en aan de liberale schreeuwers harde waarheden doen hooren Senaat.Men meldt dat deSenaat bijeengeroepen is tegen Dijnsdag 6 Mei, om 3 ure namiddag. RECHTERLIJKE KRONIJK. De genaamde Allons G..., van Neigem- bij-Ninove, op 1 Maart door de korrek tiomieele rechtbank van Audenaarde ver oordeeld tot een jaar gevang en 750 fr. schadeloosstelling, had zich in beroep voorzien. Maandag heelt tiet Beroepshof van Gent uiispraak gedaan. De belichte werd veroordeeld tot twee jaar gevang, 750 fr. schud 'loosstelling en de kosten van hel proces. Belicht zijnde van een revolverschot gelost te hebben op den lieer Petrus De Proost,fabrikant van galochen te Neigem, heeft hij ditmaal bekentenissen gedaan. De heer A. De Groote, advokaai le Gent, de burgerlijke partij waarnemende, heefi door een schitterend Vlaamsch pleidooi, veel bijgedragen tot deze wel verdiende straf. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Z. E. H. Thuysbaert, eerekanunnik is titularis kanunnik benoemd in vervan ging van wijlen den 2. E. H. kanunnik Van Malleghem. IJzerenweg van Dendermonde- St-Nicolaas. Te gelegenheid der feestelijkheden welke leSt Nikolaas zullen plains hebben bij de plechtige intrede in deze stad van Z. H. Monseigneur Stillemaus, zal de Maatschappij de volgende bijzondere treinen inrichten op Zondag 4 en Maan dag 5 Mei aaustaande. Treinen vertrekkende uit Dendormonde om 1,50 en 2,30 namid Grembergen Moerzeke Hamme Sombeke Waesmunster Reloele St-Nikolaas 1,58 1,46 2,00 2,04 2,08 2.14 2 20 2,38 2.44 2,50 -2.54 2.58 3,05 3,10 Treinen vertrekkende uit St-Nikolaas om 6,30 en 10.15'sav Belcele Waesmunster Sombeke Hamme Moerzeke Grembergen Dendermonde 6,37 6,44 6,48 6,55 7,03 7,10 10,2-2 10,29 10,32 10,55 10,42 10,48 10.55 P. Cnudde, aan den Denderbode. Geeraardsbergen, 24 April. In het laatste nummer van De Dender bode lees ik Als onze vrieud P. Cnudde lust ge" voelt om zeker dwaas gezeever te beant woorden, hij moet het maar welen. Welnu,ik heb er mijn kat van gesproken, die eenc zwarte walia van Lessenbosch is, en zij heeft mij kortaf gezeïd Nenni En gij ook, mijn oude vriend, ge zoudt gij wel doen van eenigen tijd te zwichten eu de pijp aan Marten te laten, om niet onvrijwillig een belreurlijk ongeluk te veroorzaken. Want, bedenk hetgoed,er •zijn mans- en vrouwkerels (men zegt er klappijeu tegen), die om den drommel niet zwijgen kunnen, die altoos liet laat ste woordeken moeten uitspreken en die nog liever zouden bersten van razernij als de zaak op den zak te geven. Bedenk oed, zeg ik u, wat spijl gij zoudt gevoc- ien indien ons beider vriend van Over- schelde, zich moest stokdood klappen of schrijven, zoodood als een magere pier! Ge zoudt gij de eerste zijn om, in uwe oefheid, uil te roepen Onz' Heer wiile zijn zieleken hebben, want wij kunnen er niets meê doen Ja, zwijgen onverbeterlijk. Is het nu niet bedroevend dat wij onze pijlen, ons poeier en onze Cnndderij daar liggen te verteeren tegen bondgenoten en vrienden''. Is tiet niet bedroevend le moe ten getuigen dat de stalen pen aan onze hand ontglipt, omdat die vriendenhand weigert van langer het wapen der spot ternij te voeren tegen Vlamingen en Ka tholieken, ja, wat zouden wij 't verzwij- tegen mannen die zoo Vlaamsch- Katnoliek zijn als wij zei ven Helaas,waar vlucht gij heenverdoolden 1 wemlt den steven, keert weer, roep ik hun fof hem alleen), met Tollens toe. Aalst. Kiesb'onijk. Het ge rucht liep hier deze week, en de Brus- selsche dagbladen kondigden het ten anderen aan, dat de Aalsterscheliberaien zondag II. besloten hebben kandidaten le stellen voor de aanst. provinciale kiezin- gen.... Naar wij vernemen heeft Je/ken zijnen liberalen kalkoenentroep bijeengeroepen op morgen Zondag 27 April, om 5 uren 's namiddags om de slachtoffers, hola kandidaten aan te wijzen. Vier liberale heeren worden door 't li beraal publiek aangewezen als vermoede lijke kaddidaten. Een van hen heeft reeds definitief aanv^erd. Bravo dus, want zonder strijd is er bijna geen belang bij eene kiezing. Wij gaan dus weêr eenige leutige j dagen slijten, gelijk in 1886. Die difinitieve liberale kandidaat is een zeer sympalische mensoh, door de libe ralen zeer geacht en geëerd en die talrijke vrienden telt. En daarbij 't is een beer vol bekwaamheid, geletterd, koopman en financier op gegevene uren maar soms wat verblind in zekere zaken. Maar dat is de kleine kant, en dus geen beletsel. Nu, indien bij van de liberalen zoo veel stemmen bekomt, als bij reeds wafels van ben ontving dan is zijne ver kiezing en dezezijner gezellen voor onzen azijnlobben verzekerd Wij hopen dat onze liberalen het bij deze vier kandidaten niet zullen be palen,dat er nog2 andere zulke bekwame lieden zullen optreden. De hierboven aangeduide treinen ver trekkende te Dendermonde om 2 u. 30 namiddag en te St-Nikolaas om 6 u. 50 's avonds, zullen des maandags geen •plaats hebben. Sed in cauda venenum. Hier volgt nu, verdwaalde vrienden, uwe (of zijne) strat. Het Brusselsch dagblad liet Land is een gemaiigd en bedaard Vlaamsch orgaan liet Leuvense!» tijdschrift De Student is vol vuur en leven gelijk het past aan jong studentetivolk allebei veroordeelen uwe doen- en handelwijs. Luistert Die op geen strikken let, Zit welhaast in het nel. Wij dachten op dat spreekwoord, als wij over eenige dagen het volgende arti kel in Het Land legen kwam en. Jonge katholieke strijders, weest ja, voorzichtig Laat ons een oogenblik veronderstel len, dal de twee Belgische Staatspartijen twee partijen zijn,die in dezelfde houding tegenover elkander staan als de Engel- sche politieke partijen, d Welke partij zal de Vlaming verkie zen De partij van Beernaert, die hem reeds veel gegeven heelt en van dewelke hij door aanhoudend werken nog veel zal verkrijgen of de partij van Bara, van dewelke hij nooit iels bekwam, en van dewelke bij niets anders dan laster en verdrukking te verwachten heeft Een Vlaming zal uit louter Vlaamsch belang onder de twee partijen toch de beste verkiezen, boe weinig bij er ook mochte over voldaan wezen. Zou het geene dwaasheid zijn de partij van Beernaert aan te randen, hare krachten te verminderen, hare sterkste mannen te bevechten <r Ware het tegen zich zei ven niet te velde'trekkeu Een stap achteruit voor Beernaert is een stap vooruil voor Bara, 't is te zeggen voor den dood van de Vlaamsche zaak, de vernietiging van den Ylaamschen strijd, de zegepraal der partij van Frankrijk Als een Vlaming op louter Vlaamsch terrein n-eds zoo moet spreken, welke zullen onze gevoelens zijn als het er zou op aankonvn, iets te doen ten voordeele der vrijmetselaars, ten voordeele der on godsdii-nstige geuzetikliek, ten voordeele der aanhangers van de Fransche Om wenteling, der vijanden van al onze va- Jerlandsche overleveringen i< Vlamingen, weest voorzichtigeen duim verloren voor Beernaert is een stap gewonnen voor de nijdige geuzen, die onze Vlamingen zoo genegen zijn, dat zij ons uit liefde in hunne armen zullen opnemen en... versmachten. a Wij kunnen hitter te klagen hebben maar is dat eene reden om onze vrienden te verlaten en naar onze aartsvijanden over teloopen? Vrijdag 11. vergaderde de Bewarende Vereeniging des arrondissemenls Gent ten einde de definitieve Kandidaten aan te duiden voor de kiezing van 10 jun' aanstaande. De gekozene kandidaten zijn de zeven uittredende Volksvertegenwoordigers en M. Herry Van Tieghem, eigenaar te Gent. Deze nieuwe kandidaat aangewezen door eene groote meerderheid is een manalge meen geacht en bemind en zeer bekwaam. De grootste geestdrift heeischte onder de leden der Vergadering. De Gentsche Katholieken zijn vol moed en hopen den besten uitslag. Wij vernemen dal M. L. Eeman, ge neesheer te Iddergem, zich uit het poli tiek leven gaat terugtrekken en de ver nieuwing van zijn mandaat van provin ciaal raadslid voor 't kanton Ninove bepaald weigert. Bond der Katholieke Bekwaam- heidskiezers van Aalst. 2' SEKTIli. Vergadering op Maandag 28 April 1890 om 8 ure 's avonds, ter herberg bij den heer Theodoor Keppens, Molenstraat. Dagorde Prijskamp op den Bak. Allerhande nieuws. Verschenen en te verkrijgen ten bureele van a Den Denderbode. Stanley l'Afrieaïn, sa jeu nesse, ses quatre grandes expéditions dans le continent noir, par Alexis M.-G. geilluslreerd, prijs gebrocheerd fr. 1 Le» Congolai», leurs mceurs et usages, histoire, géographie etethno- praphie de l'Etat indépendant du Congo, par Alexis M.-G. geillustreerd, prijzen gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd, fr. 1,15. Het Meiroosje, oefeningen voor de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,50 Eerherstellende Communie, ge brocheerd fr.0,50; in linnenband fr. 0,75 Gebeden IJ. Gertrudis, in linnen- band. fr. 1,50 Gebeden voor overledenen, id. Ir. 1,50 Anlonius, in linnenband, fr. 0,90 Botermarkt. Heden zaterdag werden 906 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7250 kilogr. Verkoop vlug. Aalst. Een natuurwonder. Alhier te Aalst-Mijlbeek, Beekstraat, bij de We Frederik Callebaut, is dezer dagen een kali geworpen geworden met twee koppen. De twee koppen zijn nauw met een verbonden, doch men bestatigt 4 oogen, twee muilen en slechts twee ooren Het kalf drinkt langs de twee muilen en heeft maar een keelgat. De voeten der voorpoolon gelijken aan deze der peurden, de hoorn is niet gekloven Het beest schijnt zeer gezond te zijn en leefbaar. Naar men ons verzekert, heeft men reeds het kalf willen koopen om het op de markten en fooren als een natuur wonder te toorien. Dit natuurwonder zal morgen Zondag 27 April, te rekenen van 8 uren 's mor gens, zichtbaar zijn ter estaminet In Tourconje bij Bomon, Vischmarkt alhier ter stede. Inganggeld 10 centiemen. Vrijdag namiddag, rond 4 1/2 ure, werd op den toren van ons Bellort alarm geklopt. Een begin van brand was ont sta: n in het Windmolenstraatje. Ons Pompierskorps was gedeeltelijk vlug ter plaats doch zijne tusschenkomst was niet noodzakelijk't was gelukkiglijk slechts een schouwbrand. Men bericht uit Brussel dat baron d'Hoogvorst, lid der Kamer voor Neufchateau, zeer ernstig ziek is. Vitriooldrama in de 8e wijk te Ant werpen. Donderdag raorgend ten 7 ure, werd de Boudewijnstraat in op schudding gebracht, door een voorval, waaraan raeu in dat vreedzame kwartier niet gewoon is. Het meisje Maria C., wonende in de Jordaanstraat, arbeidde in het werkhuis, waar meisjes de telefoontoestellen be reiden. Sedert eenigen tijd nu, werd zij opge volgd en lastig gevallen, door zekeren B., wonende in de Luzanastraat. Dit was dezen morgend weer het geval. liet meisje wilde hem niet te woord staan en stapte sneller voort naar de fabriek dor Boudewijnstraat. Op zeker oogenblik ontmoette zij zeke ren De W., ajusteur in gemeld fabriek. Zij zegde blij te zijn hem te ontmoeten, daar zij den andere, die haar bleef ach tervolgen. vreesde. Mag ik eens omzion vroeg De W., laehend. 't Ziet er geenen gemakkelijken uit. ging hij voort, want hij heeft 'nen stok hij zich. B. stapte nu rapper voort om de twee anderen in te halen, liep zelfs over een leegen bouwgrond en was hen op eenige stappen van het fabriek reeds zeer dicht bij genaderd. Eensklaps sprong hij uooruit, haalde eene flesch vitriool le voorschijn en met oenen zwaai wierp hij er de beide jon- gehê eene zekere hoeveelheid meê in het aangezicht. Vervolgens zette hij de flesch aan den mond en dronk het overige uit. Op het hulpgeroep der beide slachtoffers van dien aanval, kwamen de geburen toegesneld en de drie personen, welke, zoo als licht te begrijpen is, deerlijk gebrand waren, werden naar het Si- Ëlisabelh's gasthuis gebracht. Uit het geneeskundig onderzoek is ge bleken dat B. erg aan lippen, tong en aangezicht vei brand is, doch men twijfelt ol hij vitriool ingez volgen heeft. Het gerecht doet ook een onderzoek. Sehoone daad van onze Koningin. Eenige dagen geleden werd een oude dienaar des Konings door eenen aanval van beroerte getroffen in het paviljoen van liet kasteel van Laken, waar de Ko ninklijke Familie thans verblijft. De Koningin, aanstonds yan het on geluk verwittigd, kwam onmiddelijk toe gesneld; en diende zeil den ongelukkige de noodige zorgen toe. Dank aan bare kennissen en aan de krachtdadige midde len welke zij aanwendde, gelukte zij er in het leven ie redden van den ouden dienaar, die. zonder hare hulp, zonder twijfel zou bezweken zijn voor de aan komst van den geneesheer van 't paleis. bereiken. Tot nu toe is hij kloek en zeer schoon weer in T rooruiuichtkomen -•"••• «•«»•- gij terug naar t land, steent weer. Verbrand. Op het gehucht Einde ken, Hulshout, was verleden zoudag twist ontstaan in eene herberg. Een der twisters greep het scheel van de stoof en zwaaide het in de hoogteom zijnen tegen strever eenen slag meé op her hoofd toe te brengen. Het scheel raakte de brandende petrol lamp, deze viel op eenen der aanwezigen en in een oogenblik stond de man van onder tot boven in vlammen. De petrool welke door geheelde herbergkamer ge spat was, deelde ook het vuur meê aan de meubelen, en weinig scheelde het of hel geheele huis stond in vuur. De man. wiens kleeren in brand waren gevlogen, snelde naar buiten, waar men de vlammen kon uitdooven, doch niet dan nadat hij de schrikkelijkste brand wonden bekomen had. Weldra kon men ook de brandende meubelen blusschen en voor deze liep de zaak tamelijk goed al. De gekweste moest nog denzelfden avond bediend worden. Eene redding. Men schrijft uit Oostende Maandag moest eene zielmis gelezen worden tot lafenis der ziel van Arthur Coopman, een der manschappen van den oesleudschen kotter, die. zooals wij vroe ger gemeld hebben, vergaan is. Eenige minuien voor 7 ure ontving de moeder, per hrief. de blijde en troostende tijding dal haar zoon gered was. Eene mis van dankzegging werd nu in de plaats gele zen. Ziehier den brief Aflerliefste moeder. Wij zijn aan boord geloopen door eene groote stoomboot en ons schip is gezonken in min dan drie minuten. Vier menschen zijn dood en ik alleen behoud bier hel leven, Gij kunt denken, moeder wat een tooneel het moest zijn. Wij stre den om ter meest voor ons leven ik en Monkeu Vanderstraeten klommen in het want, om aan bourd van de stoomboot te graken. Dit schip lag zeer hoog. Hoe meer wij klommen, boe meer zonk sloep. Als wij zoover beklommen waren dat wij met onze beeuen in het water hingen, kon ik een eind koord vastgrij peri, maar als ik dat eind vast had, dom pelde ik nog wel tien minuten onder water, totdat ik mij niet meer kon hou den. Dan zag ik rond. Ik bemerkte geen kotter of geene menschen meer. Het volk van de stoomboot hing eene leer buiten, welke ik kon vastgrijpen. Toen ik aan boord kwam, was ik natuurlijk te vreden en gered. Wij zijn gevaren naarGrimsby(Engeland) en vandaar wordt ik overgebracht naar Antwerpen. De sloep is weg, het volk weg, ik alleen ben nog in leven. (Gel.) Arthur COOPMAN. Zaterdag, 19 april 1890. l)e vier andere visschers, de gebroe ders Dejaegher en de gebroeders Van derstraeten, zijn dus verdronken. De geredde is met den trein van 5 ure, van Antwerpen langs Brussel,te Oostende ten 9 ure 17 aangekomen. De spoorhal was proppensvol. Meer dan driehonderd visscbers en visschers vrouwen wachtten Coopman af. Bij het afstappen vau den trein, werd Coopman seffens omringd. De vreugde der moeder was onbeschrijfelijk. Zij weende van blijdschap. Al de tegenwoor- digen vergezelden Coopman tol aan zijn woonst. De vreugde was algemeen. Deurle. Welhaast zal onze ge meente volop in feest zijn. Onze mede burger, Albert de Rycke, zal op i sep tember den ouderdom van honderd jaren vriendelijk, liet geheugen is zeer ver flauwd, maar nochtans niet gansch ver dwenen. l)e pijp is zijn geliefkoosd voor. werp, want dagelijks verbruikt hij bijna een vierendeel tabak. Hij is geboortig van St-Martens Laathem. Toen hij nau welijks één jaar oud was, verhuisden zijne ouders naar Deurle en sedert dien bewoont bij nog hetzelfde woonhuisje, dus ruim 98 jaar. Reeds van verleden jaar zouden de gemeente overlieden, met den edelen eri achtbaren lieer burge meester dellaFaille-d'Huisseaan 't hoold, de feesten hebben gegeven, toen De Rycke zijn honderste jaarintraJ, maar door het overlijden van Mevrouw de 'T Serclaes, zuster van den burgemees ter, en den rouw, die er op volgde voor geheel de gemeente, zijn zij uitgesteld geworden lol dezen zomer Alles heloolt luisterrijken tevens aantrekkelijk te zijn, want. volgens het zeggen van welinge lichte personen, zal in 't kort de gemeen teraad vergaderen om de feesten, volk- spelen en andere vermakelijkheden, vast te stellen. 35 Dagen gevast. Bij Madame Lambert te Heer, heelt eene kat 35 dagen geleefd, begravenondereenen hoop hooi Ziehier hoe dit gebeurde De 14 Maart laatstleden, haalde men eene hooimijt binnen. Doch, liet is gebleken dat de kat bij detweedelading ophet hooi in schuur zal ingeslapen zijn, zonder dat men zulks bemerkt heeft. Zoo werden er achlervol gens vier voeren boei, binnen gebracht flet is slechts den 17 dezer.dat men voor de eerste maal geklaag gehoord heeft, doch zonder er op te letten. Den 18, hoorde men zeer licht miauwen. Het is alsdan dat men aan de kat dacht, welke men dood of verdwaald meende, men verhaaste zich het dier te gaan op zoeken. Het was zoodanig verflauwd dat het zich nauwelijks kon recht hou den. Een herkuul,de zoogenaamde hommc canon, met zijn menscheiinaam Toch ge- heeten, is deze week verongelukt. Deze man deed oefeningen met een geladen kanon, dat afgeschoten werd terwijl bi, het op den schouder droeg. Terwijl hi nu in den Borinage eene verluoning gaf ontplofte het stuk, dat waarschijnlijk te sterk geladen was, en de arme Toch bleef op de plaats dood, Brandrampem. Men schrijft Monskroen, 23 april Dezen na middag, rond 1 1/2u., heefteen gewel dig onweder over onze streek gewoed. Rond 1 3/4 u., is de donder op de hoevt toebehoorende aan M. Renard, gevallen min dan eeue halve uur, zijn al de gebouwen de prooi der vlammen gewor den. Met groote moeite heelt men bet ee kunnen redden. Nauwelijks waren de reddingswer ken begonnen aan de hoeve van M Renard, of het vuur was op 20 minuten van daar in eene andere hofstede uitge borsten «Op den oogenblik dat ik schrijf, meldt men nog eenen brand al de kanten van Herseeuw. Het onweêr neemt in hevigheid toe het waait, regent en hagelt versehrikke lijk. Haltenvergift. Ziehier een er voudig maar zeker middel om ratten en muizen te dooden. Men neemt onge- biuscliten kalk, dien men tot poeder stampt en de helft met suiker mengt. Dat poeder strooit men op de plaatsen waar ralten en muizen komen, Dewijl zij zeer begeerig zijn naar suiker, eten zij het mengsel en zijn spoedig dood doordien de vochtigheid der maag ii aanraking komt metden kalk, die bluscht, even als wanneer men deze slof met water besproeit. Hierop ontstaat er in de maag een hevige brand, die de ratten of muizen niet kunnen overleven. Weerkunde. Als er regen of wind op handen is dan maakt «le spinnnekop de draden waarmede zij haar net aan de naaststaande voorwerpen vastlegt, veel korter. Zij maakt ze kort zoolang het weer veranderlijk is. Als zij de draden langer maakt, rekent dan maar op schoon weer, en hoe langer zij zijn, hoe langer de sehoone dagen zulleu aanhouden. Als de spinnekop stil blijft zitten, ver wacht dan maar regen indien zij des nachts aan 't werk gaat, 'tis dat de regen niet lang zal aanhouden en dat er schoon vast weer op zal volgen. De spinnekop door alle dagen verande ringen aan hare netindien zij die des avonds doet, een weinig vóör zonnenon- dergang, dan is het een teeken dat de nacht schoon helder zal zijn. De zwaluw is ook een levende baro meter Vliegt zij laag nu en dan klagend pie pende, dan is'teen teeken van aanstaande regen. Vliegt zij hoog in de lucht, van rechts naar links allerlei kronkels beschrijvende, 't schoon weer staat vast, wees er zeker van. Bij onweer vliegen de zwaluwen hoog in de luchtmaar dan is hare vlucht traag en statig; zij drijft maar vliegt niet. In de lente, als eene enkele ekster haren nest verlaat,'lis teeken van regen vliegen manneken en wijlje heen, er is schoon weêr op handen. De pauw, schreeuwt nu en dan pao als er regen le verwachten is. De groenspecht zucht. De papegaai babelt. De parelhoen vliegt in de boomen. Integendeel de stormvogel, vliegt over i zee bij slecht en over 't land bij goed •eer. Het gezang van den krekel duidt schoon weer aan. Als zon of maan, met eenengelen kring omgeven zijn is er regen te verwachten. Als zij in den zuiveren blauwen hemel schitteren als de regenboog 's avonds te zien is, witten dauw, rooile wolken, dat al zijn onfeilbare teekenen van schoon eer. Als 's winters, de hemel blauw en de sterren met vurigen glans schitteren, 't is een teeken van helder weer. Als de hemel minder klaar wordt, en met eene witte tint betrekt als «le ster ren verbier ken, 't is een teeken van regen tegen 's anderdaags. FKANKKIJK. Ontrouwe bediende. Zekere T. was over omtrent drie jaren als boekhouder aangenomen in eene kristalfabriek van Parijs, wiens bureelen in de rue du Para- dis-Poisonnière gelegen zijn. In 't begin won bij 3000, later 4000 fr. per jaar. T. was 44 jaar oud, vader des huisge- zins en had, ingevolge eener wonde in den oorlog van 1870 ontvangen, een been verloren. De boekhouder werd door zijne patroons als eeu voortreffelijk be diende aanzien en mei geschenken over laden. Hij sprak altijd over ziju per soonlijk lortuin, leefde op breeden voet en liet verscheidene huizen bouwen, te Maison Lafitte, onder andere waar hij woonde. Dijnsdag middag was T. ziek en hij vroeg om te mogen thuis blijven. In zijne alwezigheid moest de gevolmach tigde van het huis, B., de boekeu eens raadplegen zijne aandacht werd opge wekt door eenige onregelmatigheden en hij deed een nauwkeurig onderzoek van de boeken, waaruit bleek datT. sommen had ontvreemd tol een beloop van (r. 150,000. De bestuurder der kristalfabriek verwittigde aanstonds het parket en 's anderendaags morgends werd T. aan gehouden» op 't oogenblik dat hij in zijn bureel trad. Hij heeft alles bekend. Wandalenwerk. In den nacht van zondag tot maandag is in een der stallen van het slachthuis Villejuit, te Parijs, boulevard deltlöpital, een echt wanda lenwerk gepleegd. AI. Janvier, meester slachter, had daar 105 sehoone schapen gestald, welke hij een weinig wilde laten rusten, vooraleer ze te slachten. Dinsdag morgend, toen hij den stal binnentrad, stond luj voor een vreselijke schouwspel gedurende den nacht had den eenige kerels met stokken en messen de 105 ongelukkige dieren zoodanig mis- bandeld, dat de bijgeroepen dienst der slachthuizen weigerde het vleesch van bijna al de schapen ie laten verkoopen. Men veronderstelt dat de plegers dier wandaad weikliê zijn, die over eeu 14 tal dagen bij M. Janvier weggezonden wer den. Woensdag heeft de commissaris der Salpetrière een slachtersjongen aan gehouden, die men echter bij gebrek aan bewijzen heeft moeten loslaten. Hij wordt echter nauwkeurig gaegeslagen. Een onderzoek is geopend. De toegang lot de stallen is zeer gemakkelijk, daar zij nooit gesloten zijn. Een drama. Een vreeselijk drama waarvan de bijzonderheden nog onbe kend zijn, heelt in n. 273 der rue St- Denis, te Parijs, plaats gehad. De agent Fétat, van het 2® arrondisse- -4 ment, die in dat huis woont, heeft bij eenen twist met zijne vrouw eensklaps zijn revolver genomen en hem op haar gericht. De zoon der echtgenooten Fétat, eeu jongeling van 16 jaar. welke dit too neel bijwoonde, sprong voor zijne moe der om haar weg te rukken, maar op 't zelfde oogenblik ging het schot af en de arme knaap viel met doorboorde borst leu gronde. Eenige minuten later stierf hij. De geburen, die het schot gehoord hadden, liepen den commissaris verwit tigen en een inspecteur, ter plaatse ge zonden, hield den moordenaar aan. Deze bood niet den minsten weerstand. Hij verklaarde het inzicht niet gehad te beb- zijne vrouw te dooden. maar haar alleen 4e hebben willen verschrikken. Ontploffing. Uit Cherbourg wordt geseind dat te Saiut-Waast-la-Hougne, waar het noorder eskader thans ligt, een vreeselijk ongeluk gebeurd is. Gedurende de schietoefeningen is een kanon gebarsten aan boord van den Re- quin. Verscheidene mannen zouden vree selijk gekwetst zijn en twee audere ge dood. Deze laatste bijzonderheid verdient echter bevestiging, daar de zeeoverheden geene inlichtingen geven over het onge luk. Het is echter zeker dat woensdag de Epervier te Cherbourg is aangekomen, en 8 zeeliê naar het hospitaal heeft ge bracht, die deelmaakten van de beman ning van het eskader. Dc onrust in de stad is groot, daar veel families van de stad een der bunnen aan boord hebben, Moord te Roncq, bij Tourcoing. Drama van het alkolisme. Een ver schrikkelijk ongeluk is in den nacht van zondag tot maandag ontrold. Het moetaan twee betreurenswaardige oorzaken toegeschreven worden. Van den eenen kant de dronkenschap en van I den anderen kant de tegenwoordigheid I van eeue menigte kerels die langsheen De gans geeft teekens van onrust, 1 de grenzen zwerven, geen kerkelijk of slaat mei de vleugels, werpt zich in het wettelijk gezag erkennen en met eene water, gaat, keert, staat, loopt of vliegt. beklagenswaardige behendigheid het mes AU do meeuwen over de zee vliegen is j hautiereu.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2