Boterhandel. Ook werd een adres aan het ministerie gestemd, om hem geluk tewenschen over het voorstellen der maatschappelijke wetten. Zondag, om 10 ure 's morgens, werd de zitting hernomen. De morgendtreinen hadden een groot aantal vreemdelingen aangebracht. Aan het dagorde was de bespreking over de inrichting van het sparen bij de volksklas en lijlrentkassen. Daarover werd het woord gevoerd door de heeren Van den Born, van Luik en Van den Broeck, van Ronse. Op voorstel van den heer Mussely werd overgegaan tot het het bespreken der inrichting van den kiesstrijd. De heer Coosemans, van Brussel, sprak eene redevoering uit, waarin hij er vooral op aandrong dat men de feiten moet laten spreken en de daden der katholieke partij vergeleken met de droe vige herinneringen van hel liberaal dwangbeheer. De heer Maton van Brussel raadde het algemeen maken en de bestendige inrich ting der jonge wachten aan, die groote diensten bewijzen en de hoop voor de toekomst uilmaken. De heer verspeyen gaf gunstige inlich tingen over den toestand te Gent- Hij drukte vooral op de eensgezindheid der katholieken en de werkzaamheid der Volksvertegenwoordigers zeiven. De kie zers weten niet alleen voor welke zaak maar ook voor welke personen zij gaan strijden. Zij hebben ze gezien en gespro ken zij hebben hun de hand gedrukt, Kortom, elk doet zijnen plicht en de kiezing van 4890 zal vernieuwing zijn der zegepraal van 1886. De heer Van Wambeke bevestigd de inlichtingen van den heer Verspeyen. De heer Woeste raadt aan overal liet voorbeeld der Gentsche Volksvertegen woordigers te volgen. De heer De Dorlodot stemt deze mee ning bij. De heer De Winde zegt dat de Brus- selsche jonge wachten bestendig inge richt zijn hij zal aan alle kringen het plan der Brusselsche inrichting zenden. (Levendige toejuichingen.) Het voorstel van den heer Maton is aangenomen. Nog spraken de heeren Schoonheydt, Mussely, Thienpont en Halflants over het werk der milicianen. Om 1 ure had het banket plaats. Het feest is ten volle gelukt i>e volgende heildronken werden inge steld. Door den heer Woeste aan den Paus en aan den Koning door den heer En- glebienne aan de rechterzij der Kamers antwoord van den heer Colaert, volks- vertegenwoorpiger van leperen en heil dronk aan den Katholieken Kring van Ronse door den heer Ponette, schepene van Ronse, aan den Bond en aan den heer Woeste, zijnen voorzitter ant woord van den heer Iweins, namens het bureel van den Bond en heildronk aan de drukpers antwoord van den heer Verspeyen en heildronk aan de damen. Een bloemtuil w ordt den heer Woeste, namens de Damen aangeboden, De heer Woeste bedankt. (Luidruchtige toejuichin gen en kreten Leve Woeste De beer Mussely spreekt met geest drift over de Gentsche kiezingen en stelt eenen heildronk voor aan den heer Léger. Al de aanwezigen roepen Leve Léger (Hangeklap.) De lieer Léger bedankt en belooft de zegepraal op 10 Juni. Het feest was om 5 1/2 ure ten einde. Men leest m 't Fondsenblad van Gent Gelijk iedereen dagelijks ziet, toont het tegenwoordig ministerie de grootste be zorgdheid voor den landbouw. Het doet lessen en voordrachten geven in al de gewesten van België en over al de lakken van 't boerenbedrijf. Over laatst nog heeft de heer minister l)e Bruyn eenen volledigen leergang inge richt over melkerij indegemeenteDeurle. De professor Schoonjans, een man van 't vak, was daarmede gelast. Deze zette op klare en eenvoudige manier de oude en nieuwe bewerking van melk en boter uiteen, en overtuigde alzoo ten volle de aanhoorders dat het niet meer mogelijk is, melde oude manier van keernen, nog voldoende winsten te bekomen of de boter aan loonenden prijs te verkoopen. Die lessen genoten grooten bijval en de zaal was telkens met landbouwers opge vuld. Dit grondig onderricht over melkerij bestond niet enkel in woorden neen,de heer baron della Faille,van Deurle,stelde zijn gansch nieuw stelsel van boter- en melkbewerkiug ten dienste van den leeraar,die alzoo met handen en vingeren aantoonde wat hij leerde. Kortom schoone en leerrijke lessen en men kwam zoo ver dat men eene samenwerkende maatschappij vormde voor éénen dag. Ziehier hoe men te werk ging. Alwie wilde, mocht meedoen, leder medewerker was vrij van zooveel zoete melk bij te brengen als het hem beliefde, In de twintig landbouwers werkte medf en brachten, de eene 10 liiers.de andere 15 liters, een derde 20 liters enz. Bij de aankomst werd al de melk onderzocht hij middel van het toestel Victoria. Dit toestel moet men zien werken om te begrijpen hot men daarmee kan weten, hoeveel boter de melk bevat. Vervolgens werd al de melk ondereen gegoten, op denzelfden warmtegraad ge- jracht en afgeroomd. De afgeroomde melk, die zoet blijft na de afrooming, werd op siaanden voet onder de deelne mers verdeeld, in evenredigheid der melk, welke zij geleverd hadden. De room alleen werd gekeernd en gaf 1 kilo boter per 24 tot 25 liters melk. De alzoo gemaakte boter is natuurlijk eel beter dan deze,welke voortkomt van melk, welke vóór de keerning ver zuurd of verdikt is geworden. De boter van al de deelnemers was ondereen de heer Schoonjans verkocht ze aan 2,80 fr. den kilo en verdeelde daarna de ontvangst in evenredigheid van den rijkdom der melk, door de deel nemers aangebracht. Het is zeer eenvoudig bedrog is niet mogelijk, wijl al de melk afzonderlijk on derzocht wordt. Was dat geen oprecht schoone uitslag? Een kilo boter van 24 liters melk, en daarbij eerste klas Bij gewoon keernen moeten de landbouwers 35 tot 40 liters melk gebruiken, om 1 kilo boter te beko men van rondom 2 fr. Wat verschil, niet waar? Ongelukkiglijk, er zijn weinig landbou wers, die al eens gerekend hebben, hoeveel liters melk ze noodig hebben om eenen kilo te bekomen. Nu, tot daar. De lessen waren te Deurle ingericht, met het doel de land bouwers de voordeelen der verbeterde stelsels en der samenwerking te doen kennen en beseffen. Dat was gelukt. Wie zou er nog aan twijfelen of weldra zcu men te Deurle, evenals te Oostkamp, eene samenwerkende melkerij tot stand zien komen. Wie dat denkt zou deerlijk mis zijn. De uitslag was goed, men had veel boter, men verkocht ze duur en toch waren de landbouwers niet tevreden. Weet gij waarover zij te Deurle mor den Omdat zij hunne eigene boter niet in handen kregen, om er zelf mee naar de markt te kunnen gaan Zij hebben dus liever 2 fr. op de markt dan 2.80 fr. in samenwerking Het zijn nochtans de verbeterde stel sels van melk- en boterbewerking die in Denemarken, Holland, Duilscbland enz. talrijk gebruikt worden, welke onze boter onder den voet brengen en zoo onze boeren niet de oogen openen en denzelf den weg inslaan op botergebied, zullen zij straks hunne boter moeten afgeven aan 1 fr. den kilo. Het Staatsbestuur doet al wat het kan om den landbouw op te helpen. Zijne togingen zijn boven allen lof verheven. )och dat alles zal niet baten, als deland- bouwers zeiven niet willen meewerken. Indien zij stijihoofdig met de oude manier van keernen blijven voortgaan huni.e boter zal langs om minder gezocht worden en langs om minder betaald. Dat zal het spreekwoord bevestigen Wie niet hooren wil, zal voelen. X© Cliarlei-oï- Üe socialisten houden meeting op meeting, om de betoogin-; zoo talrijk mo gelijk te maken. Sprekers uit Brussel en .mdere steden maken de koppen warm en zeggen dat hel beste middel om werk te geven aan die welke er geen hebben, is, de dagtaak van degenen die werken, te verminderen op 8 uren. Maar hierbij bepalen zich de mannen uit Heuegouw nietzij moeten ook het algemeen stemrecht hebben. Overal heeft men besloten den 1 mei het werk te staken. Xe Gent. Men kan wel denken dat de gentsche socialisten ook niet rusten. Onze regeerders beschermen de honden, de peerden, de visschen en de kikvorschen, zeggen zij, maar de werk- liê niet. In vele fabrieken hebben zij reeds voor dien dag verlof gevraagd, in de plaats van den traditiouneelen jnarlijkschen misdag die in eiken stiel bij sommige gelegenheden wordt toegestaan. Verschillige fabriekbesluurders hebben reeds die vraag toegestaan. X© "Vervier». De anarchistische groepen schijnen zich niet bij de socialisten te willen aan sluiten. De samenwerkende bakkerij beeft be sloten, niet te werken. Alles, zeggen zij zal in de grootste kalmte afloopen, ten ware het gouverne ment gendarmen zond om de orde te handhaven. Het argument, waarop de anarchisten steunen om zich bij de betooging te ont houden, is dat het achturenwerk hoege naamd geene verandering aan den toe stand brengen zal. Uit andere streken des lands zijn nog geene tijdingen over de betooging aange komen. Nieter had gesteld werd van de hand ge wezen.Een dagorde van volle vertrouwen in 't ministerie voorgesteld^ door M. Jacobs werd aangenomen met 72stemmen legen 30. AMBTELIJKE BESLUITEN. Een koninklijk besluit van 18 april luidt De aanstaande algemeene volkstelling zal op 31 december 1890, volgens later te bepalen regelen, geschieden. De gemeenteoverheden zullen onver wijld de nummering der huizen en andere gebouwen doen nazien en, zoo er reden beslaat, beteren en volledigen. Met het oog op de volkstelling en op de herziening der bevolkingsregisters moet ieder bewoond of onbewoond huis en zelfs ieder niet tot woning bestemd gebouw, indien het tot verblijf aan een of meer personen dient of dienen kan, genummerd worden. Zoohaast de nummering gedaan is zul len die overheden aan het Staatsbestuur de geheele lijst zenden 1° Der eigenlijk gezegde huizen 2° der andere gebouwen van allen aard niet tot woningen bestemd. Al wie aandachtig het bovenstaande heelt gelezen zal gemakkelijk verstaan, boe het komt dat de boter van 1® klas te Brussel tot rond de drie frank geldtals zij te Gent, te Deinze, te St-Nikolaas, Eekloo en Brugge maar omtrent de twee frank staat. De boter van drie frank, te Brussel, is boter die van versche melk is gekeernd, gelijk hierboven is beschreven, en die seffens is ter markt gebracht. Het is gekend dat een landman, die maar eens of tweemaal per week kan keernen, en- die maar alle drie of vier weken een stulleken boter kan opmaken, geene beste boter op de markt zal bren gen. Het zal dus ook niemand verwonderen dat boter gemaakt van versch gemolken melk, van eerste, allereerste klas zal ziju. M. Nationale feesten. De Middensectie, welke het wetsont werp betreffende de nationale feesten onderzocht, heeft zich gunstig verklaard aan het voorstel deze voortaan op den 21 juli te vieren. De eerste Mei in Belgie. X© Luik. Correspondenten uit Brussel melden dat de 1* mei der socialisten niet zonder pogingen tot woelmakerij zal afloopen. Te Brussel zullen zij eenen nachtstoel inrichten. Te Luik worden volgens eene corres pondente, door een brusselsch blad meegedeeld, ernstige toebereidsels ge maakt om in eene groote betooging de dagtaak van acht uren te vragen. Het zijn de mekaniek- en metaalwer kers, welke de betooging leiden zullen. Zij zullen in handen van den gemeente raad eetl verzoekschrift afgeven, waarin die vraag besloten is. De werkliê denken algemeen dat de fabrieken en werkhuizen zullen gesloten worden, uit vrees voor onlusten want, voegen zij er bij, degenen, die zich naar het werk zouden willen begeven, zouden door de manifesteerders worden tegen gehouden. Het schijnt dat burgemeester d'Andri- monl de stoet van socialisten zal toela ten, op voorwaarde dat alle betooging voor 6 ure 's avonds ophoude. KIESKRONIJK. Aalst. Onze liberalen vergader den zondag 11. ten einde hunnedefinitieve kandidaten, aan te duiden voor de pro vinciale kiezing van 25 Mei aanst. De liberale kandidaten schijnen aange wezen te zijn en zelfs noemt ze alle zes. Indien de zes aangewezene personen waarlijk de liberale kandidaten zijn, dan zal de afkondiging hunner namen in Den Denderqalmin gansch T kanton Aalst, eenen onbesphrijfelijken schaterlach doen ontstaan. En inderdaad geene volkomenere nuli- teiteo op 't politiek gebied kan men nu toch aan 't kiezerskorps voorstellen dan deze kandidaten het zijn Men verzekert ons van den anderen kant, dat de strijd besloten is geworden onder de voorwaarde dat twee der aange duide personen de kandidatuur zullen aanveerden. Nu, deze heeren schijnen er niet al te genegen toe en zeggen dat men lijd genoeg heeft om zich belachelijk te maken. Het ware noglhans spijtig, zeer spijtig zoo deze heeren mochten weigeren,want wij zouden ons graag eens op 't provin ciaal terrein met onze liberale tegenstre vers willen meten en hen bewijzen hoe schroomelijklaag de aktiën der liberhaterij in bet zoo katholiek kanton Aalst gezon ken liggen IVinove. De Grondwettige Bewa rende Verceniging des kantons Ninove heelt in bare Vergadering van gister Dijnsdag, als kandidaat aangewezen voor de provinciale kiezing, in vervanging van den heer Louis Eeman, geneesheer te lddergem, den heer Hendrik §ONICK, Burgemeester van Denderleeuw. De beer SonCk heeft deze kandidatuur aanveerd. Volkskamer.De Vergadering heeft de bespreking van de kwestie der ontstolene staatspapieren, zaak-Nieter, voortgezet. De heer minister De Volder heeft zich waardiglijk gewroken over al de logens en lasteringen die door de liberalen en hunne drukpers zijn uitge kraamd geworden. Heerke Bara die M Woeste bij zijne afwezigheid had aange rand, werd duchtig het bolleken ge- wasschen. De dagorde voorgesteld door den ouden koorknaap van Door- nijk, 't welk een blaam voor 't ministerie voorstelde omdat het zijn vertrouwen in KERKELIJK NIEUWS. Kerk van het College, Aalst. Viering der Meimaand ter eere van O.-L.-V. DOOR de Congregatie der Jonge Dochters. ALLE DAGEN om 5 4/4 ure, korte onderrichting, om 5 1/2 ure, Mei-mis met zang, waar onder de H. Communie wordt uitgedeeld. 's Zondags zal de kleine aanspraak on der de mis geschieden. Alle congreganisten en kristene geloo- vigen worden dringend verzocht deze Meimaands-oefeningen|ieverig bij te wo nen, om de zegeningen hunner goede Moeder over hunne huisgezinnen, over de H. Kerk en ons Vaderland te doen ne derdalen. Ave, Maria Allerhande nieuws. Verschenen en te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Stanley l'Africain, sa jeu- nesse, ses quatre grandes expeditions dans le continent noir, par Alexis M--G. geillustreerd, prijs gebrocheerd fr. 1 Le» Conpfolai», leurs mceurs et usages, hisloire, géographie et ethno- praphie de l'Etat indépendant du Congo, par Alexis M.-G. geillustreerd, prijzen gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd fr. 1,15. Het Meiroosje, oefeningen voor de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,30 Eerherstellende Communie, ge brocheerd fr.0,50; in linnenband fr. 0,75 Gebeden H. Gertrudis, in linnen- band. Gebeden voor overledenen, id. fr. I,o0 H. Anlonius, iu linnenband, fr. 0,90 Aalst.Zondag aanst. 4 Mei 1890, algemeene vergadering van de kiezers voor de Kamers der stad Aalst, ont 4 ure namiddag ten lokale van den Werkmans kring, Korte Zoutstraat. Onze vier achtbare kandidaten voor de Kamerkiezing van dijnsdag 10 juni aanst. zullen tegenwoordig zijn. Aalet-Mijlbeek. Zondag is ter herberg In Vrankrijk gehouden door Cornelius De Gols, Moorselsche baan, eene vechtpartij ontstaan. Een der vechters bekwam 2 messteken. De won den zijn niet zeer gevaarlijk eenige da gen rust zullen voldoende zijn voor een spoedig herstel. Gysegem. De baas eener her berg, gestaan nabij 't Sas van Wieze, grondgebied van Gysegem, werd dezen nacht rond 12 uren gewekt door een on gewoon gerucht. Hij stond op en onder- vondt dat men het op zijne konijnen ge munt had. Bij zijn verschijnen, na> men de konijnendieven de vlucht. De haas bleef waken, in vooruitzicht dat de dieven zouden terugkeeren. En inderdaad rond 3 uren keerden zij terug. Zij waren een zestal. Wat er toen gebeurde is ons lot hier toe onbekend, doch de baas die zich met een geweer had gewapend, maakte er gebruik van en een der konijnendieven werd doodelijk getroffen. Men verhaalt ons verder dat de gewonde dief nog eenigeri lijd heeft geleefd en de namen zijner gezellen beeft kunnen opgeven. Verdere inlichtingen ontbreken. M. de minister van justicie heeft per omzendbrief aan de gouverneurs der provicien de maatregelen voorgeschre ven, die dienen genomen te worden, ten opzichte van vreemde landlooper*. Alle vreemdeling die in staat van laod- looperij ol bedelarij door de politie ge vonden wordt, moet dadelijk aan de gendarmerie worden overgeleverd, en deze moet hem zonder anderen vorm van proces onmiddelijk over de grenzen bren gen. Krachtens een mandaat van uitdrijving dat alsdan tegen ben wordt uitgeveer- digd, zullen zij indien zij terugkomen, rechterlijk vervolgd en gevangen gezet worden. Ten tijde van het liberaal ministerie was M. Olin minister van den ijzerenweg. Die M. Olin is een papierfabrikant. Te dien tijde van 1880 tot 1884 ver bruikte de staatsspoorweg voor 1,720,264 fr. papier per jaar. In 1884 komt M. Van den Peereboom in de plaats van M. Olin, en van 1885 totl889 verbruikt de ijzerenweg maar 637,231 fr.papier per jaar.Dat is jaarlijks een miljoen 150,000 fr. gespaard op bet papier alleen. Verstaat men hel verschil Stoutmoedige diefstal. In den nacht van donderdag tot vrijdag is een stout moedige diefstal gepleegd, ten nadeele van den heer V,.. eigenaar, le Dender leeuw. De dieven zijn langs het dak in huis gedrongen, zij hebben vervolgens bij middel van eenen zwong, negen gaten in de zolderval geboord en zijn er alzoo in gelukt in de kamer le komen, waar de heer en mevrouw V.... twee ouderlingen, bijna honderdjarigen, rustig sliepen. De schelmen hebben uit eenen koffer eene som van 1400 fr. in geld, verschei dene aktiën en een aantal zilverwerk, dat nogtans eene groote waarde had, op de boorden van den Dender gelaten. De gouverneur der provincie geeft n de belanghebbenden te kennen dat, ten gevolge van herstellingswerken te verrichten aan de 2e draaiende brug op den gekanaliseerden Dender,te Geeraards- bergen, de overtocht op deze brug zal onderbroken zijn gedurende 3 dagen, van den 6 tot den 8 Mei toekomende mede- begrepen. Het Journal de Bruxelles verneemt dat Stanley weldra in België zal terug keeren en bier dan een tamelijk lang verblijf houden zal. Een heer en eene dame van fransche afkomst, stapten dezer dagen af in een hotel van Brussel. Na een lekker avond maal, gingen zij ter ruste. Toen zij 's an derendaags op het gestelde uur niet aan de ontbijttafel verschenen, vreesde de hotelhouder een ongeluk. Tegen den middag deed hij de deur open eu vond de kamer leeg. De reizigers waren ver dwenen en daarenboven hadden zij bed- delakens, handdoeken, eu op den hoop toe hei schouwgarnituur, meêgenomeu. IJselijke misdaad te Deurne. Moord op eene 60jarige vrouw. De gemeenten Deurne en Rorgerhout zijn maandag door eene vreeselijke misdaad in opschudding gebracht. Eene vrouw van 60 jaren oud> die zich alleen in eene algelegen hoeve bevond, is op de sciirikkelijkste wijze vermoord, in omstandigheden welke wij hier laten volgen. Tegen de stadsvesting, tusschen de Louisa en Leopoldspoorten staat, op meer dan een halven kilometer afstand van hetvveversfabriek eene hoeve, toehoorende aan de familie de Bergeyck en bewoond door de gebroeders Bisschops 68 en 61 jaren oud. Zij zijn landbouwers van stiel en had den sedert 40 jaren in hunnen dienst eene meid de genaamde Maria Goris, 60 jaren oud, alsook een knecht, die met hen beiden in 't veld was gaan werken. Het was door elkeen gekend dat de gebroêrs Bisschopseenig fortuin bezaten. De meid bad ook eenig geld, maar was niet zoo voorzichtig als hare meesters. Zij wilde het niet op de bank plaatsen of het in Staatspapieren omzetten, zeggende dat beetje intrest dat het geld haar op bracht. niet kon opwegen tegen het ple zier van de blinkende vijffrankstukken in haar koffer tezien. Maandag namiddag nu, was eene arme vrouw uit de Reuzenpoort, de we- duwe Leswart, die goede vriendin van Marie Goris was, met haar afgesproken om terwijl de twee pachters naar het veld waren, te komen koffie drinken en botermelk halen. Toen vrouw Deswart de hoeve na derde, zag zij nabij den waterpul, eenen man zijr.e banden wasschen. Zonder haar gezien te hebben ging hij wéér binnen en wanneer de vrouw j Deswart de deur wilde openen, was die gesloten. Zij verwonderde zich hier wel eenig- zitis over, doch wetende dal Marie Goris j somwijlen nog bezoeken van andere per- soneri ontving, besloot zij, een oogen- blik te wachten om uit welvoegelijkheid geen getuige te zijn van een onderhoud dat zij kon hebben met den persoon, die zoo even op de voorplaats was. Na eenige minuten gewacht te hebben, gelastte zij haar twaalfjarig dochterke Anna eens door het spleetje van de gor dijn te zien, of Marie soms niet binnen was. Juist toen het kind voor de venster kwam, zag zij er ook het gezicht van eenen persoon, die naar buiten loerde, om te zien of er iemand aanwezig was. Anneke verschrikte en riep Moeder, er is ne vent binnen Vrouw Deswart, geen kwaad vermoe dende, bleef nog eenigen tijd wachten, tot eene andere vrouw voorbij kwam, welke eenen zak met aardappelen voerde. 't Is wel aardig, zegde vrouw De Swart, dal ze daar nu T geheel niet open doen. Hun gesprek moet toch zoo lang niet duren De tweede vrouw klopte op hare beurt aan de deur, doch er werd nog altijd geen antwoord gegeven. Het werd 3 uren en de gebroêrs Bis- schops kwamen met hunnen knecht naar de hoeve, om koffie te drinken. Toen de twee vrouwen hen zegden dat zij reeds zoo lang wachtten, gingen zij langs het woonhuis rond, om langs de staldeur binnen te gaan. De koffietafel stond gereed, maar van de meid was geen schaduw te bespeuren Men doorzocht de andere vertrekken en eindelijk vond men het lijk van Marie Goris in de schuur op twee busselen strooi liggen. Alles met bloed besmeurd en het hoofd der ongelukkige was bijna geheel van het lichaam gesneden. Van den man, die men eerst gezien had, vond men geen spoor meer. Deze, welke waarschijnlijk demisdaad gepleegd heeft, zal denkelijk langs de staldeur het raoordtooneel verlaten heb ben, terwijl de vrouwen aan de voordeur stonden te wachten. Men kan denken wat indruk dit tooneel op de aanwezigen maakte Het bleek weldra dat de vijffrankstuk ken der meid een lokaas voor de moor denaars waren geweest, want in het huis waren al de kassen geopend, maar niets dat aan de pachters toehoorde, was gestolen. Het koffer van Marie Goris was echter opengebroken bij middel van een breek ijzer en geheel de spaarpot, omtrent 500 fr. kunnende bedragen, was verdwenen.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2