geuit erheerschte veel geestdrift, maar de ordebleei volkomen. Er werd opgemerkt dat de betoogers geene wandelstokken hij zich hadden. In de Borinage. (Voor de be looging.) Op het uur dat de straten op andere «lagen krielen van werkvolk dat j zich naar den arbeid begeeft, is thans al- les stil. Elkeen is in werkstaking en «Ie mijnwerkers blijven te hunnent. Reeds j zijn eenigen bezig met zich aan tekleeden t om zich straks naar de betooging te bege- ven. Te Cuesmes moesten de werklieden zich rond 9 ure 's morgends in bet Volks j huis bevinden en zich van daar naar Wasmes begeven. Het getal arbeiders die in werkstaking zijn mag geschat wor den op 14 tot 15000. In de koolmijnen van het kanton Dour, waar de werklieden de socialistische denkbeelden niet aangekleefd zijn, werk te men met vlijt. Van in den morgend had een peleton gendarmen de verschillige gemeenten van den Borinage doorloopen en aan de overheden verslag gegeven over den toe stand. Volgens bevel van generaal Van der Smissen moesten al de soldalen van het garnizoen in de kazernen blijven en moesten zij zich na den dprden maaltijd gereed houden. De gendarmerie van Bergen, die door verschillige mannen uil het Vlaamsche land versterkt was, werd ook gekonsig- neerd en stond bereid om te vertrekken op het eerste teeken. Te Wasmes was de betooging. naar hel schijnt, indrukwekkend. Uit alle ge meenten van de Borinage kwamen ben den aan met roode vlaggen en kartels. De socialisten van Frameries en van Je- mappes waren er ook met hunne fanfa ren. 's Middags stelden de betoogingmakers zich op weg naar Dour. Men schat hun getal van 7 tot 8,000. De stoet is rond 2 uren aan den Grand- Buisson te Hor nu aangekomen. Men ver nam dat de toegang tot de gemeente ver boden was. De richting is veranderd geworden. De betoogingmakers zijn naar Wasmes teruggekomen, vanwaar zij zich naar Quaregnon begaven, om eindelijk te Fra meries aan to komen, waar voor den avond groote meelingen waren aange kondigd. Te Wasmes en te Hornu lag overal het werk stil uitgenomen in de putten 7 en 9 der laatste gemeentewaar er misschien maar 30 of 40 werklieden ontbraken. De betoogingmakers droegeneeue overgroote kokarde in het knopgat, zij zijn, van Wasmes naar Dour vertrokken, wederom keerende langs den put van Buisson. cVtbVkt" o/rl'ifrêöfi aaff fiunnè°°cFagYuur niet te verliezen. De mijnwerkers worden tegenwoordig zeer wel betaald ook treft men hun in groot getal in de magazijnen aan, zooals na den oorlog van 1870. In liet Center. - - In een groot oantal gestichten van Haine-St-Pierre, hebben de werklieden, gedreven door opstokers! bij hunne patroons stappen gedaan om de toelating te bekomen te verlenen. Ongelukkiglijk hebben verscheidene bestuurders in plaats van verlof ie geven aan dezen die het vroegen, hunne werk huizen gesloten, alzoo de goede werk lieden verplichtende legen wil en dank te verletten. ManageIn bijna al de koolput- ten, werkhuizen en glasblazerijen lag het werk stil. Haine-Saint-Pierre. Van alle kanten kuamen honderde werklieden aan. Uit Morlanwelz waren er meer dan duizend. Langs gansch den weg naar Huine St Pierre, naar Manage en naar Bincbt', zag men niets dan werklieden, voorafgegaan door roode vlaggen of kar tels. Dc stoel was indrukwekkend.Meer dan 8000 werklieden namen deel aan de be tooging. De muzieken speelden overluid. Er waren, zegt men, omstreeks 15,000 betoogingmakers als rnen te La Louvière aankwam. De werklieden gingen naar dit laatste gehucht, vervolgens naar Hou- deng, om in hel Center terug te keeren, De werklieden die aan de statie van Haine-St Pierre voorbijgingen en die uit de gemeenten Fayt, Manage, Bellecourt, La llestre en Haine-St Pierre kwamen, vormden 180 rangen van gemiddeld 8 mannen, 't zij 1440 betoogingmakers al len zeer kalm. Zij waren vergezeld van twee muzieken, verscheidene roode vlag gen, hangkaarten en banderollen, waarop spreuken stonden, ten voordeele van het achtuurvverk- Deze stoet was voorafgegaan dooreen tiental broodkarren, versierd met vaan tjes. Deze karren hoorden toe aan de sa menwerkende bakkerij van Jolimont. Landbouw. De Feerdenhandel. Hel Bulletin de i'agriculture kondigt eenen korten inhoud af van de verslagen der provinciale landbouwcommissiën betrek kelijk het jaar 1888. Wij trekken er de volgende cijfers uit die de beweging van onzen wederland- schen peerdenhandel binst de vijf laatste jaren amitoonen Uitvoer. 13,711 1884 1885 1886 1887 1888 Invoer. 12,164 14,316 15,547 16,821 19,468 15,088 20,050 22,881 20,699 Verchil. 1,547 772 4,503 6,06» 1,231 aan- Wat bijzonderlijk het jaar gaat, zie hier de beweging van den we derlandsehen handel voor ieder der volgende landen INVOER. Peerden. Veulens. Totaal. Duitschland 1,277 1,277 Engeland 2,686 1 2,687 Frankrijk 10,751 1,525 12,266 G. H. Luxemb. 447 8 455 Holland 2,120 607 2,727 Andere landen 56 56 Totaal. 17,337 2,131 19,4 UITVOER.. Duit9chland Engeland Vereen. Staten Frankrijk G.-H. Luxemb. Holland Andere landen Totaal. 19/197 1,502 20,699 Er en is geen een land in de wereld dat, bij vergelijking van zijne uitgestrekt heid, zooveel peerden als België uitvoert. Peerden. Veulens. Totaal. 41,258 765 12,023 121 121 103 41 143 1.485 330 4,815 5,364 258 5,622 803 138 941 64 64 -M. Albert MEGAACK, onzer stad, oud leerling van Meester Corael wonende Zonnestraal, heelt in 't klein kollegie meesterlijk den theater geschilderd. Zij mogen van Brussel en Parijs eens komen zien om iets beters te doen. De gordijn bijzonderlijk is prachtig en wel gelukt van kleur en gedacht. In eene wonderbare perspectief is de legen de van den H. Martinus voorgesteld. De Heilige man komt te peerd zijn paleis binnen gereden en snijdt met 't zwaard zijnen mantel door om eenen armen naakten man er een stuk van te geven. In den grond ontvouwen zich de sneeuw velden, de poorten, wallen en de be sneeuwde monumenten der stad Amiens. Hel werk is waarlijk prachtig en doet groote eer aan onzen stadsgenoot. Moest meester Corael eens komen sjoeren, hij zou tier zijn over 't werk vau zijnen discipel. De prachtige zaal van 't klein kollegie heelt er honderd per honderd bij gewon nen. Kleskronijk. Wij verne men dat onze liberalen zoo goed als besloten hebben dat ze den 25 Mei aanst. geene kandidaten zullen stellen. Hoe jammer wij voorzagen eens 'nen dag van leute en 't is weêr miskadé Werkstaking. Heden zaterdag morgend hebben de pachters der stand- en weegrechtcn op onze aar- dappelmerkl het werk gestaakt uit liooWe van misverstand, zegt men. Gelukkiglijk kwam er onze Stedelijke Politie met eene vaderlijke zorg tusschen en is de dienst voor't overige regelmatig verricht ge worden. Als de pachters denken dat ze De VolkeUamei* heeft de be raadslaging over de begrooting der IJzerenwegen, Posten en Telegrafen aan- worden, ais ae paaniers «jennen aai ze gevangen. Verscheidene redenaars spra- t er „aan van af zjjn> meteenvoudig't werk ken ten voordeele van zaken die hunne g^gn, ze zijn er wel meê arrondissementen aanbelangen. 1 i Woensdag avond, om 9 1/2 ure, is Z. Hoogw. Monseigneur Slillemans, bis- i schop van Gent, van zijne reis naar Rome teruggekomen. Donderdag morgend, na het koorofii- i cie, is het kapittel Mgr. gaan begroeten en gelukwenschen over zijne terugreis. Monseigneur geniet de beste gezond heid en komt terug overladen met zege ningen van den H. Vader voor geheel het Bisdom van Cent. Meer dan eens is Zijne Hoogwaardig- beid in bijzonder gesprek geweest met den H. Vader, die,niettegenstaande zijnen lioogen ouderdom, nog vol leven is en nog altijd genoegen vindt over ons land te spreken en de herinneringen te ver- versehen, welke hij hier als Nuntius heeft nagelalen. Fondsenblad. -- Dinsdag morgend zijn de reizigers in de statie te Geeraardsbergen, bijna ge tuige geweest van een groot ongeluk, dal gelukkig vermeden werd, dank aan den moed van den ondersiatieoverste, den heer Dussarl. Eene oude dame der stad, welke deu Charferoi-Gent, toen de trein de statie kwam ingestoomd. Niettegenstaande het geroep der menig vuldige aanwezigen en al het geweld van den machinist om den trein stil te hou den, ging de dame onvermijdelijk door de lokomotief, die nog slechts twee me ters van haar was, getroffen worden, toen de dappere onderoverste moedig vooruitsprong en met gevaar van zijn leveD, de dame van eenen zekeren dood redde. - De heer Jonckmans, wildverkooper KERKELIJK NIEUWS. Kerk van het CollegeAalst. Viering der Meimaand ter eere van O.-L.-V. DOOR de Congregatie der Jonge Dochters. ALLE DAGEN om 5 1/4 ure, korte onderrichting. om 5 4/2 ure, Mei-mis met zang, waar onder de 11. Communie wordt uitgedeeld. 's Zondags zal de kleine aanspraak on- i der de mis geschieden. Alle congreganisten en kristene geloo- vigen worden dringend verzocht deze Meimaands-oefeningen ieverig hij te wo nen, om de zegeningen huuner goede Moeder over hunne huisgezinnen, over de H. Kerk en ons Vaderland te doen ne derdalen. Ave, Maria Morgen Zondag 4 MeiFeestdag van den Gelukzalige Joannes- Baptista Do La Salie,insteller van de Broeders der Kristelijke Scholen. Om 9 ure, Plechtige Hoogmis. Om 3 4/2 ure, Vespers. Om 4 ure, Plechtig Lof en Sermoon. Onze geachte lezers 2ullen zich de Driedaagfche Plechtigheden nog herin neren welke tereerevau «len Gelukzaligen •T.-B. De La Salie, ter onzer St-Mariinuskerk, in November 4888, plaatsgrepen en ter welker gelegenheid 'n de Greepstraat, te Brussel, ondervond gezegde kerk zoo prachtig versierd was. en luisterrijk Talrijke kristene geloovigen woonden deze plechtigheden bij en wij zijn verze kerd dat allen den feestdag van morgen Zondag 4 Mei zullen meê vieren in herin nering der Driedaagsche Plechtigheden van 1888, welke aan velen zulk een zalig genot verschaften. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zalerdag werden 945 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7700 kilogr. Verkoop vlug. Programma van 't Con cert 'i weik zal gegeven worden, ter Groote Merkt, op Zondag 4 Mei 1890, om 11 i/2 ure voormiddag, door onze Koninklijke Harmonie, onder de leiding van M. F.-L. VANDEN BOGAERDE 1° Marclic guerrière d'Athalie (Mesdelson). 2° Tanliaüser, Ouverture Suppé. 3° Luciana, Gavotte L. Walpot. 4° Fantaisie sur Attila Verdi. b° Joyeuse entrée du Prince Carnaval Polka Meslv. Aalst. Zondag aanst. 4 Mei 1890, algemeene vergadering, van de kiezers voor de Kamers der stad Aalst, om 4 ure namiddag ten lokale van den Werkmans kring, Korte Zouistraat. De lieeren De Sadeleer, Van Wambeke Ver bi ugghen en Woeste onze achtbare kan didaten voor de Kamerkiezing van dijns- «lag 10 juni aanst. zullen tegenwoordig zijn. Bond der KathoHeke Bekwaamheids- kiezers. Schermafdeeling. Maandag aanst. 5 Mei, om 8 uren 's avonds, ten lokale van den Kring De Vriendschap vergadering der leden. DAGORDE 1° Kiezing van drie leden welke met de drie leden door het Middenbestuur aangeduid, het Comiteit der Afdeding zullen uitmaken. 2° Mededeelingen. Solo Slim. Zondag avond heeft de heer Baron Félix Betliune ter estaminel Het Muisken Brusselsche- steenweg, Solo-Slim gespeeld. sedert eenigen tijd dat er verscheidene voorwerpen uit zijn huis verdwenen, en dat zijne geldiade ook werd aangespro ken. Om den dief te betrappen, had hij dijnsdag eenige geteekende geldstukken in de tooglade gelegd, en op min dan een half uur waren zij er uit verdwenen. De dief kon niemand anders zijn dan zijn knecht Désiré St... die alleen in den winkel kwam. De heer Jonckmans ging de politie verwittigen, die ter plaats kwam en St... ondervroeg, doch deze loochende hardnekkig. Toen hij zag dat men hem ging betasten, begon hij te beven als een riet en ging van zijno stek ken vallen. De politiekommissaris vond inderdaad in zijnen zak al de geteekende geldstuk ken. Daarna werd zijne kamer doorzocht, en men vond er verscheidene flesschen wijn, gouden juweelen en kledingstuk ken, het al gestolen ten nadeele van zijnen meester, die in hem het grootste vertrouwen stelde. De dief werd in het gevang opgesloten. De Réforme van Brussel meldt een schoon staaltje van oflicieele liefdadig heid. Een jong meisje bood zich maandag in 'l gasthuis aan, om zich eenen tand te laten trekken, waaraan zij hevige pijn leed. Men zegde dat de dag voor het tan- denti ekken den woensdag was en veroor deelde haar alzoo om nog twee dagen die onuitstaanbare pijn te lijden. Op den ge stelden dag, na haar van 8 lol 10 uren te hebben doen wachten, werd zij opnieuw voor acht dagen uitgesteld. Echt liefdadig inderdaad Gendarmen hebben te Alsemberg, tegen eenen boom, het lijk vinden liggen van eenen man, rond de 40 jaren oud en volgens zijne kleeding te oordeelen, tot de gegoede klas behoorende. Het lijk lag in het slijk, maar de schoenen waren zui ver, zoodat men moet gelooven dat het lijk daar gebracht werd. Hel hoofd was door eeuen pistoolkogel doorboord en de hand van het lijk hield eenen revolver vast. Onbescho/t Het Journal de Bruxelles brengt ons een feit aan, dat een ieder met walg zal vervullen. Keizerin Eugenie was dinsdag uit Brussel vertrokkmi, in bestemming voor Keulen zij zat in eerste klas vergezeld van hare dames. Te Luik heeft een slecht opgevoed menheer in hel rijtuig plaats genomen, bezet door de voorname en ongelukkige reizigster en heeft haar tot Vemers bespot, getergd. Op de be merkingen, die hem werden gemaakt, heeft hij geantwoord dal hij zijne plaats had betaald en dat het hem beviel daar le blijven. Te Verviers zette die lieve jon gen zich voor de portel en begon te rooken, dio vrouw zonder vaderland en kinderen braveerende. Altij«1 dezelfde on verschilligheid van wege «le overheden De aanwezigen waren diep verontweer- digd. Dank aan de inmenging van een on zer vrienden kon de edele reizigster een rijtuig van... tweede klas vinden, dat haar weid voorbehouden. De keizerin, die maar moeilijk meer gaan kan, moest haar rijiuig van eerste klas verlaten, door de statie van Verviers gaan om al zoo aan den wagon van tweede klas te geraken, die men haar alzoo had voorbe houden. Wij roepen de aandacht van het bestier op dit feit in. Zooals wij't reeds gezegd hebben zal dees jaar de H. Bloedprocessie, die maandag aanstaande plaats heeft, luis- tertijker en prachtiger zijn dan ooit. M«r de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen komt dezelve met zijne tegen woordigheid vereeren, alsook de bis settoppen van Doornijk, Namen en Luik, zoodat er met den bisschop van Brugge niet minder dan vijf kerkvoogden den stoet, in plechtgewaad en omringd van eene talrijke geestelijkheid, zullen verge zellen. De bisschop van Gent zou insgelijks aanwezig zijn, ware 't niet dat men juist op dien dag zijn inhalingsfeest viert te Sint-Nikolaas. Het bijwezen van Hunne Hoorweerdig- heden de Bisschoppen strekt natuurlijk lot aanmoediging aan de verschillende parochiën, broederschappen en kloosters, om de talrijke groepen en voorstellingen welke zij voor 'tsamenstellen der jaarlijk- sche processie afvaardigen, alle moge lijke sierlijkheid en schilderachtigheid hij te zetten. Dees jaar zal gevolgenlijk ook de toe loop der duizenden nieuwsgierigen, die telkens de vermaarde processie komen zien, bijzonder groot zijn, waarover onze neringdoeners, winkeliers en herber giers hoegenaamd niet zullen klagen. In 't vooruitzicht der aankomst van eene buitengewone hoeveelheid reizigers, heeft de heer statieoverste reeds de ge schikte maatregelen voorgeschreven, op dat hei afstappen in volkomen orde zou kunnen geschieden. Voor de tweede maal in korten tijd heeft men gepoogd in te breken in de St- Antoniuskerk te Kortrijk. De dieven had- oau Tinfeiiff:grtfhamu.-u'jpJUVjae.') waarmeê zij de sakrislij der kerk op klommen en aldus langs de brand vensters boven den biechtstoel van den Pater overste konden doorkomen. Reeds had den zij hel traliewerk losgemaakt en op gerold, dan de venster opengeprangd, toen zij op de vlucht gedreven werden door het nachthoridje dat 's nachts in deze afgelegene kerk blijft. De dieven hadden zeer wel hunne maat regels genomen om terecht te komen op den biechtstoel en zouden goeden buit gemaakt hebben van de talrijke zilveren offergiften aldaar aanwezig, liet parket is ter plaats geweest, doch 't zal moeilijk zijn om 't spoor der schelmen te ontdek ken. Donderdag nacht, ten 1 uur zijn er, langs den hof van een ander huis, dieven gekomen in de woning van M. Jansen, diamamkoopman, in de Mercatorstraat, te Antwerpen. Langs een venster der keuken kwamen zij binnen, doorzochten de benedenplaatsen, al de kassen en stolen een zilveren horïogie, 10 flesschen wijn en een bankbiljet van 100 fr. Eer zij langs de voordeur het huis verlieten hebben zij in de keuken een lekker dejeu ner met een goede flesch wijn geno men. In de buurt van den Berchemschen- steenweg en Van Schoonbekesiraat, wer den in den loop dezer week nog verschei dene diefstallen gepleegd. Zoo stolen zij hij Mad. Vander Wiele drie koeverten en voor 400 fr. juwee len. Bij M. Berré,in dezelfde buurt kwamen zij ook binnen', maar vonden niets dat hen geleek. Denzelfden nacht kwamen zij bij M. Courboin, langs den hof van M. Stordi- aux, maar werden verrast en verjaagd. Het drama van Moulbatx. De heer minister van ijzeren wegen heeft den bestuurder van wegen en werken ver zocht hem een voorstel van schadever goeding in te zenden,ten voordeele van den barreelwachter Camiel Delrivière, om hem schadeloos te stellen voor zijn dagloonverlies tijdens zijne voorloopige gevangzitting en voor de kosten welke het rechtsgeding,tegen hem ingespannen, hem heeft veroorzaakt. Bravo, mijnheer Vanderi-Peereboom Maandag had aan de statie le Thie- nen een ongeval plaats, dat erge gevol gen na zich had kunnen slepen. Een landbouwer uit de omstreken stond aan de deur van een koffiehuis wijl hij een paard vasthield dat voor eeue zware kar was gespannen. Het paard verschrikte door de aankomst van eenen trein, begon le stijgeren, wierp zijnen geleider tea gronde en rende in woeste vaart naar de stad. Na een honderdtal meters ver geloo- pen te zijn, slootte het paard meiden wagen tegen een gazlantaarn, welke ten gronde werd geworpen. Het dier geraak te los en storm-le weder vooruit in de richting der stad. Het werd op den Leuvctischen steenweg door eenen ge- naamden Guillaume De Boeck, dienst knecht van den heer Marneffe aangehou den. Wij hopen dat het staatsbestuur deze moedige daad niet onbeloond zal laten. Verleden week zijn uit Meerendré een tiental personen, meestal jongelingen naar Amerika vertrokken zij begeven zich bijna allen naar Chicago, alwaar zij met de wereldtentoonstelling van 1892 denken verzekerd te zijn werk te vinden. Zij verlaten hun vaderland niet uitwerk- gebrek en behooren niet tol de klas der armste werklieden, want zij ondernemen de lange reis op hunne eigene beurs mogen zij in de nieuwe wereld gelukkig zijn. Bezaten onze werklieden de middelen, velen zouden hun voorbeeld volgen, want door de krisis, die de vlas- en sui- kerijnijverheid heden ondergaat, zijn bei de vruchten hier weinig gezaaid, en daar zij zoowel des zomers als des winters veel werk verschaften, ziel onze naar stige werkersbevolking met angst de toe komst te gemoet. Het parket van Charleroi heeft een nieuw onderzoek gedaan i zake der tal rijke pogingen lot ontriggeling, welke er op de spoorwegen naar de fransehe grens plaats hadden. Een der bewakers van den spoorweg werd dezer dagen door eenen vreemdeling aangerand. Het be kwam een aanrander echter slecht, want hij was verplicht, na eene duchtige ram meling gekregen te hebben, de vlucht te nemen. Men denkt dat hij deel maakt van de bende, die sedert eenigen tijd po gingen aanwendt om treinen te doen ontriggelen. HOLLAND. Dezer dagen las men in de Hollandsclie bladen dat men de burgemeester van Enschedee had gedekoreerd voor zijn kloek gedrag in de werkstakingen. Die burgemeester heet Vander Zee, en hij schijnt inderdaad eene kloeke vuist ie hebben Geen wonder Vander Zee was vroeger luitenant in Atjeh en heeft daar dapper meêgevochlen, vooral in de be storming Soerian. In een der aanvallen was Vader Zee, van zijne troepen ge scheiden, en stond alleen tegenover den vijand binnen de omheining. Toen zijne soldaten hem verlosten, had hij reeds een fermen sabelkap in den hals, een lanssteek in de borst, en een ia het aan gezichthij had een kogel in het been en eintlelijk sloeg een kogel Item den revol ver uit de linkerhand, zoodat hij zich niet meer dan met den sabel in de rech terhand, kon verdedigen. Meer dan een Alchinees legde er den kop bij neer. Zoo dniutrfirifde "geor'aciVr, waarbij maanden lang bleef. Nu is hij burgerwacht van Enschedee, en men begrijpt dat hij van een enkel werkmansgeruchlje of oproer- tje niet erg bang is, In de Rijp heeft zich :erle kommis sie gevormd om den 75eu gedenkdag van den slag bij Waterloo te herdenken. liet houden van een historischen optocht zal het voornaamste deel der feestviering uitmaken. FRANKRIJK Eene dynamietgeschiedenis. Een koetsier van de Compagnie générale des voitures te Parijs, heeft in zijn huurrij tuig een blauw papiergevonden,40kleine, langwerpige pakjes bevattende. Het wit achtige poeier dat deze inhielden, is door een expert onderzocht en deze schijnt bevonden te hebben dat het dyna miet was. De prefectuur van policie heeft aan stonds een onderzoek geopend. Ziedaar wat «1e fransehe bladen zater dag meldden. Heden deelen zij het ver volg van de geschiedenis meê. De koetsier, zekere Teill. herinnerde zich, toen hij de pakjes gevonden had, een kliënt bij eenen apotheker gebracht te hebben. Hij reed aanstonds naar die apotheek op den boulevard Voltaire, maar daar herkende men de pakjes niet en de apotheker raadde eenvoudig den koet sier aan er voorzichtig mee te zijn, daar zij wel eene ontplofbare stof konden be vatten. De man stond versteld en vroeg zich at of het inderdaad geene helsche machie- nen waren, uitgevonden voor de aan staande betoogingen, en door een of an deren anarchist in zijn rijtuig gelegd, om geheel Parijs in de lucht te doen sprin gen. De schuldige voornemens van die revolutionnairen overwegende, reed hij naar Sl-Thomas d'Aquin, waar hij mei veel voorzorg de gevaarlijke pakjes bij den commissaris bracht. Deze weigerde ecbier ze te ontvangen omdat zij in zijne wijk niet gevonden waren. Meer en meer verschrikt reed de koet sier terug naar den boulevard Voltaire hij reed zeer langzaam, met zorg de stra ten vermijdende, waar het rijtuig te veel zou schokken en dus misschien eene ontploffing veroorzaken. Eindelijk kwam hij bij den commissa ris der Roquette, die de pakjes aannam. Deze verwittigde aanstonds de prefek- tuur en het bestuur der artillerie. Van de prefektuur liet men seffens de pakjes af halen eeuige minuten later kwam er een wagen van de artillerie aan. lntusschen waren de pakjes door M. Girard, be stuurder van het gemeentelijk laborato rium, onderzocht en zij bevatten.... bich- lorure de mercure (kwikchloruur.) DUITSCHLAND. Prins Eitel-Fritz. Men verhaalt eeue vroolijke anecdoot van den kleinen prins Eitel-Fritz, zoon van den keizer van Duitschland. Dc keizer is zeer streng op het gedrag zijner zonen aan tafel. Over eenige dagen at kleine Eitel-Fritz met zijne vingers, in plaats van mei mes en vorket en zijn vader verbood het hem verscheidene malen, zonder gevolg. Eindelijk verloor de keizer zijn geduld, en zegde Kinde- ren, die met hunne vingers eten, zijn gelijk de kleine honden, die hun voedsel met hunne poolen nemen. Indieugij nog uwe vingers gebruikt, moet gij onder de tafel, de echte plaats voor kleine hon den. De kleine prins deed zijn uileisU1 best om ditmaal «Je aanbeveling niet meer te verheien en bezigde zijn mes en vorket als een groote jongen maar op eens vergat hij het weer en begon met de vingers tc eten. Marsch, onder de tafel zegde zijn vader. Prins Eitel-Fritz kroop ouder tafel, zooals men hem bevolen had. Eenige oogenblikken later, heeft de keizer/ die meende dat de prins daar rustig neêrzat, liet tafelkleed stil op en keek er onder. Daar zat de kleine Eitel- Fntz geheel ontkleed. Zijn vader vroeg hem waarom hij zulks gedaan had en het kind antwoordde De kleine hondjes dragen geen kleêren, zij hebben alleen hun vel RUSLAND. De czarewitz. Het huwelijk van den czarewitz met eene pruissische prinses is thans bepaald verlaten, ingevolge «Jen onwil der Synode, om hare toestemming te geven, tenzij de bruid tot het orthodoxe geloof overga. Dit nu is door keizer Wilhelm vlakaf geweigerd, daar hij niet wil toegeven aan den russischen hoog moed, die overgang tot het grieksche schisma verlangt van west-europeesche prinsessen, die russische grootvorsten tiuwen, en het behoud der orthodoxie eischt voor russische prinsessen, die met europeesche \orstèn trouwen.Inder tijd is door Pruisen zelf aan dezen over moed toegegeven. Keizer Wilhelm echter laat zich niet dwingen. Een luchtreisje, Zondag is te Gladbach in den Kaisergarten de lucht ballon Stollwerk, toebehoorende aan kapi- ten Wolff, opgestegen. De ballon, van 900kub. meters inhoud, was rond 4 uur namiddag bijna gevuld. Van dan af tot rond half vijf ging men langzamerhand met de vulling voort en juist ten 5 ure sprak de kapitein het traditioneele los uit. Door een lichten wind gedreven ging de ballon langzaam in vupctplUI:»» riebtine vnnrilit Als passagiers waren aan boord, bene vens kapitein Wolff, een heer en eene jongedame van Gladbach. De reizigers hadden drie centenaars ballast bij zich, zoodat zij gemakkelijk tot Keulen konden doorreizen. Het lot had er echter anders over beschikt. Zij stegen op tot 1350 meters de temperatuur was 3 graden onder zero, dus koud. Zachten langzaam stegen zij tot onder eene dichte wolk, die eene vracht sneeuwvlokken over hen neerzond. Aldan hoorden zij opeens een dof gerommel een zwaar onweêr kwam snel op. De kapitein, die een storm wilde vermijden, maakte zich gereed om neêr te dalen, te m,:er, daar er eene dame aan boord was. De daling ging zeer gemak kelijk, zoodat de reizigers behouden in de nabijheid van het gasthuis van Schel- fen neêrkwamen. Nauwelijks was de ballon beneden of honderde personen drongen zich rond het vaartuig samen. De kapitein had zich wel heesch te schreeuwen om het volk te verzoeken pijpon en sigaren weg te nemen niets te doen. Hij drong de dichtsbijstaanden zeil achteruit, maar 't was onmogelijk die overstaudige men- schen achteruit te krijgen. Het ongeluk zou dan ook gebeuren. Een kerel, die dicht bij den ballon zijne pijp aanstak, was de oorzaak dat het ontsnappende gas eensklaps ontplofte. Een hevige wind dreef denhalion op eene hoogte van twee meters weg. Alles stoof uit elkander en tuimelde overhoop vele personen hadden brandwonden bekomen en vooral zij,die g«idienstig genoeg waren om te helpen. Kapitein Wolff hield zooweel mogelijk den brandenden ballon tegen, zoodat hij zelfs nog een eind wegs meégesleept werd.Er zijn weinige gedeelten van over gebleven. SPANJE. jEen zonderlinge reiziger. Uit Sara- gossa wordt gemeld, dat daar over eeni ge dagen in een der beste hotels een zonderling man in afgestapt, 't Is een groote kerel van omtrent 40 jaar, die zich vooral doet opmerken door zijne zonderlinge handelwijze. Naar het later gebleken is, heet hij Rudolph Sablazi en is hij Oostenrijker. Den eersten dag van zijn verblijf in het Hotel de lUniverso weigerde hij uit zijne kamer te komen en wilde den geheelen dag niets eten of drinken, tenzij een over groot getal tassen koffie. 's Anderdaags ging hij naar het policie- bureel bescherming vragen tegen eenen man, dien hij niet noemen mocht, Van daar ging hij naar de Grondvvelplaais, waar hij aan het jubelende volk goud- en zilverstukken uitdeelde. De policie was gedwongen tusschen te komen en hem naar de permanencie te brengen, waar hij zich tot 2 ure's morgends rustig hield.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2