Allerhande nieuws. radikalen en anderen vijanden onzer Grondwet. Een deel van lien is er niet verre meer van de socialisten den vrede kus te geven. In afwachting en niet wetende hoe onze ministers te bevechten, aarzelen zij niet hunne toevlucht te nemen tot de veracbtelijksle lieden, tot verklikkers, spioenen en verraders. Gesteund op deze verachtelijke mouchards ot' verklikkers, spioenen en verraders zijn onze liberalen schaamteloos genoegom de persoonelijke eer van onze alleszins treffelijke mini sters, van mannen die de eer verper soonlijken, door laster en logentaal aan tc randen (l'eekens van afkeuring.) Aan alle de goede maatregelen door 't ministerie genomen, hebben mijne achtbare oollegas op eene meer schitte rende wijze dan ik deel genomen, overi gens ik bezit hunne talenten niet, doch met den zeilden iever als zij, heb ik de openbare belangen beneerstigd alsook de belangen van menigvuldige personen die bij de hoogcre overheid eenig recht te doen gelden of eenige gunst te verzoeken hadden. Ik zal aldus voortgaan en in de maat mijner krachten onzer aller belan gen blijven beherligen en voorstaan [Toejuichingen.) M. L. De Saedeleer. MijnheerenDe laatste zes jaren die het land onder een conservatief ministe rie beleefd heeft, mogen de vergelijkenis onderstaan met die andere zes jaren van liberale en hevige politiek die het land van 1878 tot 1884 gekeod heeften wan neer men binnen eenige weken aan hen, aan de Vlaamsche kiezers, de vraag zal stellen of zij tot de liberale politiek wil len terugkecren, dan, denk ik, zullen zij in overgrooie meerderheid antwoorden Neen, duizend maal neen Toejuichingen Gij zult u herinneren, M.M., de dwing- landij die het liberaal ministerie deed wegen op onze katholieke bevolkingen, omdat zij fier en manhaftig genoeg waren hare overtuiging getrouw te blijven. Gij zuil u gedenken dien schooloorlog die uitbarsle in alle steden, in alle ge meenten en die twist en tweedracht ver spreidde tot zelfs in de verst afgelegene gehuchten; de verkrenking onzer provin cie- en gemeentevrijheden de besluiten der bestendige deputatie» en gemeente raden door eenen pennetrek dagelijks vernietigd de begrootingen hervormd do benoeming van ambtswege van miue- looze onderwijzers de oprichting van ledige scholen en de geldverkwisting aan de gemeenten opgedrongen een leger van speciale kommissarissen, schoolop zieners, leden van schoolkomiteilen die zich meester maakten van stad- en ge meentehuis, en dan eindelijk, om de kroon te spannen, de daden van het vermaard schoolenkwest en liet stemmen van millioenen Aieuwe belastingen om het tekort aan te vullen dat door eene onbehendige politiek in de staatskas ont staan was Gansch anders is de houding geweest 'der concervatieve partij gedurende de laatste zes jaren. (Toejuichingen.) De orde werd hersteld in de financiën gespaar- znamheden werden gepleegd de nutte- looze uitgaven verdwenen uil de budjet- len die jaarlijks verminderd werden met een rond cijfer van 10 a 11 milliöeu. Wijze maatregel want gedurende de eerste jaren had bet katholiek ministerie le strijden tegen eene gedurige vermin dering van inkomsten en bezonder die van den ijzerenweg. Orijmaal heb ik als verslaggever der begrootiug van wegen en middelen de aandacht der Kamer er op in geroepen en de aangegevene cijfers zijn niet tegensproken geweest. Ware hel liberaal ministerie aan 't beheer gebleven, liet zou verplicht ge weest zijn ook spaarzaamheden te plegen of voor tien miliioen nieuwe belastingen te heffen Naarmate de crisis verminderde en de financieele toestand verbeterde, zijn er talrijke ontlastingen toegestaan de rech ten op den koffij en op de verzekerings- policen zijn afgesehaft, anderen zijn ver minderd, o. a. die op het planten van tabak, en gij weet dat wij aan dien maat regel niet zijn vreemd gebleven en in drij zittijden de begeerten onzer landbouwers doen kennen hebben in de Kamer. Op tien andere bronnen van inkomsten zijn er groote ontlastingen verwezentlijkt, M. Verbrugghen komt ze u te melden, bij zooverre dat wanneer men do vergelij- king maakt tusschen de belastingen van M. Graux en de ontlastingen toegestaan voor 't katholiek ministerie er van de eerste niets meer overblijft voor de schatkist. (Toejuichingen.) Groote kredieten zijn er jaarlijks ge stemd in belang van nijverheid, koop handel en landbouw het landbouwon derwijs is in talrijke gemeenten ernstig ingericht en overal verspreid nieuwe toelagen zijn er toegestaan voor de her stelling der buurtwegen.; menigvuldige openbare werken zijn ondernomen en voltrokken ik zal hier slechts aanhalen voor ons arrondissement de verbeterin gen toegebracht aan bijna alledespoor- wegstalien en hel bouwen der nieuwe koopwarenstatie dezer stad. (Toejuichin gen.) Eindelijk, dank zij voorzeker aan de vermeedering der inkomsten en het ver- keeren in bloeienden toestand der finan ciën in deze laatste tijden, maar dank zij ook «en voorzichtig en spaarzaam be- siuur, hebben wij de voldoening gehad het nieuw gemeentefonds te stemmen dat zes miliioen toelagen schenkt aan de ge meenten en overal,zelfs door de liberalen, zoo geestdriftig is be%roei\(Toejuichingen Onder politiek opzicht wil ik slechts herhalöu hoe het ministerie en de rech terzijde hun programma hebben uitge voerd. Op hel wetgevend en bestuurlijk terrein, heeft men de Grondwet in haren waren geest doen herleven en eenieders rechten en voorzeker oo'< die der Katho lieken doen eerbiedigen. (Toejuichingen.) De provinciën, de gemeenten zijn in hunne rechten hersteld, nog beter, die rechten zijn vermeerderd de schoolwet van 1879 is afgebroken, eene vrijheids- wet heelt hare plaats ingenomen. Wij weten hoe manhaftig hier hel katholiek j ministerie van 't welk M. Woeste deel- maakte te strijden heelt gehad om deze hervorming te bekomen. Toejuichingen Een andere wel heelt aan de gemeente besturen de benoeming der schepenen toevertrouwd. En komen de liberalen nogmaals aan 't beheer, wij mogen ver zekerd zijn dat zij op deze wet de hand niet zullen durven leggen 1 De Vlaamsche zaak, en ge weet hoe zeer zij uwe afgevaardigden ter harte ligt, is in deze laatste tijden, mei reuzenstap pen vooruit gestreven door het stemmen op een jaar en half, der twee wetten, de eerste die het Vlaamsoh verplichtend maakt, voor de Rechtbanken in de Vlaam sche gewesten en de plicht oplegt aan I het openbaar ministerie de taal le gebrui ken van de betichten en de beschuldig den, de tweede op liet hooger onderwijs die in eene barer schikkingen beveelt dat te rekenen \an 1895 al degenen die een rechterlijk ambt willen bekleeden de Vlaamsche taal moeten machtig zijn en dit moeten bewijzen door een exaam, door die wellen is er, volgens mij, meer vooruitgang gedaan door de Vlaamsche beweging dan door.alle de maatregelen die er genomen zijn gedurende eene hal ve eeuw om de leus In Vlaanderen Vlaamsoh te verwezenlijken.... En gij weet MM. dat uwe vier afgeveer- digden geene pogingen gespaard hebben om dezen praktischen uitslag te bekomen. (Langdurige toejuichingen.) 't Zal ook een eeretitel wezen voor de conservatieve partij de maatschappelijke vraagstukken die alle landen bekommeren een der eersten aan het dagorde der Ka mer gebracht le hebben en een onder zoek te hebben ingesteld om de nood wendigheden der werkende klas van na bij te kennen en nuttige hervormingen te doen. De vreemde landen hebben hulde ge bracht aan de houding der Belgische conservatieve partij. Verscheidene wetten zijn reeds gestemd andere zijn aan de beraadslaging der Kamer onderworpen nieuwe wetsontwerpen zullen eerlang neèrgelegd worden. 't Is niet alleen eene plicht dusdanig te handelen onder staatkundig opzicht, maar voor ons, katholieken, met kriste- lijke gevoelens bezield, is het eene heili ge plicht den toestand van den werkman, van den behoeftige trachten te verbete ren, omdat wij hem als eenen even- mensch aanzien. De talrijke liefdadige ge stichten die overal zoo mildadig opge richt worden, bewijzen genoeg dat wij allen die zelfde overtuiging hebben (Geestdriftige toejuichingen.) Wij mogen, denk ik, MM. met volle vertrouwen do kiezing van 10 juni af wachten. Kn indien onze tegenstrevers den strijd durven wagen, dan zal nog maals het arrondissement Aalst als een 1 man in 't strijdperk treden, om even als in 1882, eu 1880 en zoo talrijke voor gaande kiezingen eenen nieuwen schitte renden zegepraal te behalen voor de katholieke denkwijze (Luidruchtige toe juichingen en handgeklap.) UI. K. Woeste Wanneer M. Woeste, onze zoo ver- dienstrijke afgeveerdigde rechtstaat, wordt hem door de Vergadering eene onbeschrijfelijke ovatie gebracht. Toen de stilte hersteld was, drukte M. Woeste zieh in dezer voegen uit Mijnheeren Ik verlangde zeer mij in uw midden te bevinden. Dezer laatste dagen ben ik hevig aangerand geweest, niet hier in 't arrondissement Aalst, maar elders. Ik heb niet geantwoord, ik had vertrouwen in uw gezond oordeel. Moest eene strijdige meening tusschen ons ontstaan en eene scheiding nood zakelijk zijn geworden, dan zou ik mij onderwerpen, slechts de herinnering bewarende van uwe vroegere weldaden en der aangekleefdheid die gij mij toe draagt. Maar waarom willen die vreemdelingen deze scheiding verwekken, uit welk recht komen zij zich met uwe zaken bemoeién, en het Aalslersclie kiezerskorps behan delen als groote kinders die onder hun nen leiband zouden moeten loopen In de aanvallen tegen mij gericht, is er een woord geuit dat mij diep heeft ge griefd II: zon de vijand der Vlamingen 2'J" Vijand der Vlamingen aan wien ik mijne politieke fortuin verschuldigd ben Dat ware eene ondankbaarheid waartoe ik niet in staat ben. Vijand der Vlamingen Maar aldus spreken, dat is mijne innigste overtuigin gen grieven26 jaren geleden, hier te Aalst zelve, koos ik vrijelijk en onge dwongen lol onderwerp mijner eerste voordracht Der gevaren van den fran- schen invloed in België en,indien gij mijn "ansche politiek leven wilt onderzoeken, zult gij ondervinden dat het geheel is 1 toegewijd geworden aan de bestrijding van den inval der fransche denkbeelden. Maar, zegt men, gij hebt de amende menten- Coremans verworpen. Ehwel, ja! Dezeamenderaenten wilden aan de vrije onderwijsgestichten twee leergangen in 'i Vlaamsch opdringen. Nu, er zijn twee gebieden, het gebied der wet en het gebied der vrijheid. Op 't gebied der wet staat het ons vrij te handelen en te stemmen naar goeddunken. Doch 't is onze plicht de ongelijkheden te herstellen waar van de Vlamingen zoolang de slacht offers zijn geweest. Ten gevolge dei- reactie die het hollandsche regiem heeft verwekt, heeft de gelijkheid niet meer bestaan tusschen de twee stammen, tus schen de twee talen. Overal in de Vlaam sche provinciën trof men ambtenaren aan die de taal der bevolkingen niet begre- )en. Wij hebben daartegen geprotesteerd, k gelijk anderen. Die staat van zaken heelt opgehouden le bestaan, of is ten minste merkelijk veranderd. Van den anderen kant de betichten waren vervolgd, onder: hoord en gevorinisd in eene taal die zij niet begrepen. Door twee wetten hebben wij een einde aan 1ie onrechlveerdigheid gebracht wij hebben meer gedaan in het gewest, gemengd gewest geheeten, hel gewest van Brussel, hebben wij be paald dat allen rechter voortaan de Vlaamsche taal moest meester zijn. Wij hebben nog meer gedaan wij hebben beslist dat om tot liet ambt van notaris te kunnen geroepen worden, men moet bewijzen dat men in staat is akten in 't Vlaamsch op te stellen. Ik heb al die maatregelen met kracht dadigheid met overtuiging ondersteund. Zijn er op T wettelijk terrein, andere maatregelen te nemen om de gelijkheid tusschen de twee talen te verzekeren Dat men ze aan wijze Getrouw aan 't princiep dat ik heb uitgeroepen en dat geheel rechtveerdig is, zal ik gelukkig zijn ze te verdedigen. Doch neven het gebied der wel, bestaat het gebied der vrijheid en wie vrijheid zegt, zegt gemis nan dwang gemis aan tusschenkomst der wet. Op het gebied der vrijheid ontmoeten wij twee grondwettige bepalingen. En vooreerst deze het gebruik der talen is facultatief. En wat wil men ons doen zeggen Het gebruik der talen zal nimmer vrij wezen in 't vrije onderwijs. Wie ziel niet dat het 't tegenstrijdige is der Grondwet Men zegt, wel is waar, het onderwijs van'tlatijn van 't grieksch.van'tduilsch, van 't engelsch is in de onderwijsgestich ten voorgeschreven om tol de examen der hoogschool toegelaten te worden. Ah! met u verlof: iets anders zijn de vak ken van 'tonderwijs.iets anders 't gebruik der taal, de voertaal die gebruikt wordt om die vakken le onderwijzen. Onder 't keizerrijk drong men 't gebruik der fransche taal als voertaal op onder het hollandsche bestuur bet gebruik der hollandsche taal en dan is onze Grond wet gekomen die gezegd heeft elkeen zal vrij wezen de taal te gebruiken die hij verkiest. En dan, bestaat er de vrijheid van on derwijs. De vrijheid van onderwijs, maar dit is 't recht van 't onderwijzen al wat men wil en hoe men hel wil. En wat be weren onze versmaders Dat men in de vrije gestichten het recht niet meer bezitten mag te onderwijzen gelijk men het verkiest. Nemen wij een voorbeeld. In de vrije lagere scholen van Aalst wordt het onderwijs in 't Vlaamsch gegeven. Ik veronderstel dat eene wet het ender wijs in 't Vlaamsch zou verbieden. Zoudt gij niet zeggen, en met recht, dat de vrijheid van onderwijs is verkracht ge worden (Toejuichingen) Heeft men wel de gevolgen berekend van een dergelijk stelsel Indien men liet recht heeft aan de vrije collegiën eene bepaalde taal op te dringen, dan heeit men ook liet reeht er de verbanning der religie, de onzijdige zedeleer, ongods dienstige boeken over geschiedenis op te dringen en wat zal er dan van devrijlieid van onderwijs geworden De vrijheid van onderwijs, maar, Mijnheeren,'t is onze voornaamste vrij heid, onze kostbaarste verovering Waarom bestaat er in België eene katholieke partij, een katholiek ministe rie Waarom bestaal er le Aalst een katholiek stedelijk bestuur 't Is dank aan de vrijheid van onderwijs en ziedaar wij zouden met eigene handen de ketens smeden die haar zouden kluisteren De liberalen hebben er zich niet aan bedrogen. Men heeft veel onnauwkeu righeden verhaald aangaande de stem ming der Kamer. Neen, het is onwaar dat het eerste amendement Goreinans bij gelijkheid van stemmen verworpen werd. Het is onwaar dat 40 leden liet gestemd hebben Maar wat zag men M. Bara spoorde eenigen zijner vrienden tot ont houding aan en liet anderen in 't voor deel des amendements stemmen. Dan, als 't tweede amendement te berde kwam, is bij opgestaan, en hij, de tegenstrever der Vlamingen, beeft het krachtdadiglijk voorgestaan hierin ondersteund door alle zijne vrienden. Hij had begrepen welke partij hij er uit trekken kon legen de vrijheid van onderwijs. Deze taktiek deed eindelijk de rechter zijde klaar zien. Het tweede amendement werd door alle bare leden verworpen de twee amendementen zijn in 't Senaat met t.ene groote meerderheid verworpen geworden heden zouden ze ter Kamer door geene tien stemmen der rechterzijde ondersteund worden. Ziedaar onze overtuiging de vrijheid van onderwijs stond voor ons op 't spel, en, dan is men ons komen zeggen gij hebt wel gezworen die vrijheid te behou den, wat geelt dat, wij vragen u, uwen eed onder de voeten te treden. Ah Mijn heeren, ik ben een eerlijk man, nooit zal ik mijnen eed vertreden al goldt het zelfs 'i behoud van een parlementair mandaat. (Langdurige toejuichingen.) En nu, nog een woord. Ik heb u gezegd dat, op wettelijk gebied, men de gelijk heid der twee volkslammen moet bewer ken. Ja, men mo t ze bewerken maar met voorzichtigheid en gematigheid. Herinnert u. Mijnheeren, wat er onder opzicht der talen sedert'1 begin dezer eeuw gebeurdeOnder het fransche keizerrijk bestond er eene zeer lievige werking voor liet franse!», dan onder Wiliiem I, eene hollandsche reactie, en, ten gevolge dezer reactie, kwam cr 'eene fransche reactie zoo krachtdadig dat de Vlamingen gedurende 40 jaren het hoofd niet meer hebben kunnen oprechten. Ehwel, vreest dal indien gij de maat overschreidt er opnieuw eene andere fransche reactie zal ontstaan welke u de wettige veroveringen zal ontrukken die gij behaald hebt. Vergeten wij ook niet, dat wij de licht geraaktheid der Walen niet moeten aan prikkelen. Wij hebben om le zegepralen alle onze krachten noodig, Vlaamsche krachten, Waalscne krachten. Bekt dat de Waalsche krachten zich tegen ons keeren Indien zij hel deden, wij /ouden verslagen worden, en dan zouden de libe ralen, terug meester geworden,vrij wezen de heilzame wetten af le schaffen die wij gestemd hebben. 'l ls dus in 't belang der Vlamingen /elven, dat ik u uitnoodig onze zienwijze bij te treden en onze gedragslijn *oed te keuren (Geestdriftige toejuichingen en geroepen Leve M. Woeste.) Alsdan nam den heer Isidoor Bau- wens het woord in naam van Het Vlaamsch Taalgild Plaatsgebrek noopt ons de redevoering van den heer Bau- wens tot ons volgend nummer te ver schuiven. KUNST •"Wl.ETTEBNIEUWS. Voordracht over den Congo. Eene jonge en wakkere reiziger, M. Westmark die óp 't hooger gedeelte van den Congo- stroorn verbleven heeft, zal hier eerstko mend eene voordracht komen geven. Ziehier wat wij over die voordracht aantreffen in le Matin van Parijs. De conference viel ten zeerste in den smaak der toehoorders en de sympathieke spreker werd warm toegejuicht. Wat ons het meest verwonderde, en zelfs aantrok, was de spreker zelf en bovenal zijne spraak. Geene pose, maar integen deel, eene groote eenvoudigheid, ge paard aan eene uiterst groote gemakke lijkheid. En welke spraak De vreemde uilspraak ter zijde, want M. Westmark is een Zweder, is het moeilijk het Fransoh met meerder juistheid en met grootere fijnheid in de zoo beeldrijke aïs fijngeko zen uitdrukkingen te spreken. Het is de gewone taal niet, maar eene taal. tot op 't uiterste toe uitge pluisd, zoodanig dat zulke conference, in dien ze geschreven werd, een waar let terkundig gewrocht zou daarstcllen. Wij wisten wel, dat de Skandinavische vol ken met een groot gemak de vreemde ta len aanleerden, maar we wis'en niet, dat de vereenzelviging zoo volmaakt koude wezen. Het ware te wensciien, dat alle Franschen hunnen moedertaal spraken, gelijk M. Westmark. Ziedaar wat er ons bijgebleven is van de conference van M. Westmark hoeven wij te zeggen, dat we de orde zij ner redevoering niet hebben gevolgd, maar weleer, daar zij ons eenen diepen indruk bad gemaakt, getracht hebben dien indruk néér le schrijven. Meu zal er zich misschien over be klagen, want het verhaal zijner reis ver- eenigde al de hoedanigheden, die men heden van dergelijke verhalen vergt. Ook werd het ainhoord, gelijk liet verdiend was, daarom zelfs is 't, dat wij niet heb ben getracht het te herhalen. (t De spreker is bet onderwerp ge weest van hevige betoogingen van sym pathie, het publiek beeft hel einde zijner voordracht onderlijnd door een donder van toejuichingen. klESKRÖNÜK. De kantons onzer provincie, waar den 25 Mei kiezingen voor den provincialen raad moeten plaats hebben, zijn de vol gende Oudenaarde, 4 raadsleden Geeraards- bergen, 5 Herzele, 2 St Maria-Hoore- beke, 2 Nederbrakel, 2 Ninove, 3 Ronsse, 2 Sottegem, 2 Dendermonde, 4 Aalst, 6 Hamme, 2 Lokoren, 2 St-Nikolaas, 3 Welteren, 3 Zele, 2. Te zamen 45. STERFGEVALLEN. Men meldt het overlijden van den heer burchtgraaf de Namur d'Elzée, gewezen Senator van Namen, die onlangs om ge zondheidsredenen zijn ontslag gaf. De heer Baron E. D'Hoogvorst, Ka tholieke Volksvertegenwoordiger voor Neulchateau, Luxemburg, is na eene langdurige ziekte godvruchtiglijk over- leden. Aalst. Kieskronijk. De libe ralen onzes arrondissements moesten zondag 11. te Gfcerardsbergen eene verga dering houden, ten einde hunne defini tieve kandidaten aan te wijzen voor de Kamerkiezing van 10 juni aanst. Deze vergadering is verschoven geworden tot zondag 18 Meien zal te Aalst gehouden worden. Hopen wij dat onze liberale te genstrevers gedurende deze 14 dagen wel hier of daar kandidaten zullen ontdekken. Provinciale kie/.iug. Onze liberalen hebben definitieveiijk bc- sloten in 't strijdperk te treden. De twee heeren welke tot hiertoe geweigerd had den, eene kandidatuur te aanveerden, hebben eindelijk op T aandringen hunner vrienden, enz., enz. moeten toegeven. Bravo 1 heeren liberalen, gij haalt er eere van. Zaterdag aanslaande zal De Dendergalm de namen der kandidaten met hunne titels, enz., enz. afkondigen. Wij ook zullen hunne namen aan onze geachte lezers meêdeelen, en,wij voorzeggen het, gansch ons kanton zal zich met verbazing afvragen Waar toch is menheer Jef, die collectie vt-n rare vogels gaan zoeken Dus tol zaterdag Aalst.Diefstal. Dezen laatsten nacht tusschen 6 en 7 Mei, wer den ten nadeele van Karei Van der Poorten,wonende Gentschestraaf, N° 149, 6 groote en 2 kleine konijnen gestolen hebbende eene waarde van ongeveer 20 franks. Een dood konijn werd in den hof gevonden. Onze stedelijke politie denkt op 't spoor der daders le wezen. Den 14 mei, dag der sluiting van den zittijd, zal de parlementaire rechter zij liet ministerie een banket aanbieden, volgens het zeggen van den Courrier van Brussel. Vrccselijke misdaad te Veurne. Belangrijke aanhouding. Het onderzoek in de zaak van de vreeselijke misdaad te Deurne, is een belangrijken stap vooruit gegaan, dank zij de aanhouding vaneenen kerel waarop, ?ooals onze lezers uit dit verbaal zullen zien, de zwaarste vermoe dens rusten. Verleden zaterdag werd dc politie der 6e wijk verwittigd dat er, nabij de Bor- beecksclie poort, een persoon woonde, die een vagenbonden-le'ven leidde en wiens uiterlijk geheel overeenkwam met het signalement van den vermoedelijke» moordenaar van Marie Goris, door vrouw De Swart opgegeven. De man had zwart krulhaar, dat hij had laten snijden en had ook kneuzingen aan pols en voorhoofd. Het was een ge wezen werkman op de hoeve der ge broeders Bisschops, een die dus de plaats !en het slachtoffer kende. Zaterdag avond nu trok M. Vander Me uien, politie-commissaris der 6e wijk f vergezeld van zijnen adjunct M. Foulon j en van verschillige agenten, naar de aan- j geduide woning. Het huis werd omstn- geld, en onverwacht viel de politie bin- nen. De verdachte persoon werd op zijn bed gevonden en liet zich, zonder tegenstand te bieden, in hechtenis ne- men, In zijn koffer vond M. Va-, der Meulen eene som van 50 ft', in zilveren vijffrank stukken, alsook een bergbrielje op eene zilveren horlogie, verpand den 19 april. Ondervraagd over den oorsprong van het geld, verklaarde de aangehoudene dat het van lang sparen voortkwam. Maar als ge toch spaarcenten had, waarom hebt ge dan den 19 april uw horlogie in den Berg gezet vroeg men hem. Hierop gaf hij een ontwijkend ant woord. De kneuzing aan den pols kwam voort, zegde hij van eenen beet van een hond, maar dit gezegde kon hij niet bevestigen. Over de kneuzing aan het hoofd kon hij evenmin uitleg geven. De kerel werd, na de huiszoeking, naar het politiebureel gebracht, waar liet verder verhoor plaats had. Gij hebt uw hair laten snijden zegde hem onvoorziens M. de commis saris. In 't geheel niet. Ik zeg u van ja, vervolgde M. \an der Meulen, en op den duur kwam heter uit dat liet toch zóó was. De man werd nu in den amigo opge sloten en zondag morgend ter beschik king van het parket gesteld. De opschudding, in de rechterlijke we reld, was natuurlijk groot en nog in den voormiddag werd de aangehoudene door M. den onderzoeksrechter ondervraagd. Daar gaf hij dezelfde antwoord. In aanwezigheid gebracht van vrouw De Swarl en hare dochter, hebben deze seffens hem herkend aan zijne kleeding jockeyklak en gelapte dimiete broek. Hij blijft echter stellig loochenen, maar werd niettemin seffens in de gevan genis opgesloten. (Nadere inlichtingen.) De aanhouding geschiede op de aan klacht van eenen persoon, veekoopman van beroep, die aan M. Poppe, politie commissaris van Deurne liet weten dat hij indien hij wilde inlichtingen hebben ovèr den moord te Deurne, zich enkel te wenden had tot de bazin uit de herberg ln dc nieuwe Slachterijrechtover de mili taire slachterij. Deze vrouw kende den kerel dien zij, den dag van den moord, had zien gaan iu de richting der hoeve der broeders Bisschops maar zij durfde liet met zeg gen aan de politie. De commissaris van Deurne verwittig de onmiddelijk het parket. De bedoelde vrouw werd onderhoord en daarna een bevel van aanhouding tegen don ver dachte uitgeveerdigd. Het is de politie der 6® wijk, die het bevel ten uitvoer bracht. De kerel in kwestie kon tot balt twaalt zijn alibi bewijzen. Daarna, zegt hij, is hij gaan slapen op de stadswallen en werd ten 3 ure door eenen voorbijrijden den wagen wakker gemaakt. Nu komt echter liet zonderlingste. Den dag na de moord werkte hij tot 10 ure des morgends aan do dokken voor de Kraannatie. Toen scheidde hij er uit, om een liter genever te gaan halen en kwam, rond den middag half dronken l0r_ÜTGe doet dat hoel goed riepen de gezellen hem toe. Goed Ik heb niet noodig te vyer- ken antwoordde de andere, en wierp een'vijffrankstuk op den grond. Hij verzocht nu een 7tal mannen om meê op de lappen te gaan, en toen

De Denderbode | 1890 | | pagina 2