Kiesvergaderiiig van 4 Mei. Provinciale kiezing De. lijst der liberalen van Aalst, j l. I Op elke vergadering word er gehandeld over de werken in den fruit- en moestuin te verrichten gedurende de opvolgende veertien dagen. Daarna bespreekt hel een of 't ander bevoegd lid een vraagstuk van aangelegenheid dat altijd op de voor gaande zitting wordt bepaald. In de laatste zitting behandelde de heer D'Haese, hovenier van den heer Baron Bethune, het forceren der Aard beziën en het kweeken van Meloenen. Deze voordracht was hoogst belangrijk voor hoveniers en liefhebbers. Na deze schoone en grondige voor dracht werden, als naar gewoonte, eenige vragen van aangelegenheid gesteld door de leden der afdeeling. Aldus mochten wij vernemen, door de heer Voorzitter, in antwoord op gestelde vragen, hoe wij de kwaal der erwtvlooi (Altise), de rups der kooien, de zoogezegde scorpiocn of veeraol (courtilière) de worm der porei enz. best kunnen voorkomen en bestrij den. Er bestaat een prachtig bibliotheek ter beschikking der leden van defruitkundige afdeeling. Uit dit kort verslag kan elk wie er intrest behoeft in te stellen gemakkelijk begrijpen hoe voordeelig deze vergade ringen zijn en hoe liefhebber en hovenier zich moet ten plicht rekenen deze nauw keurig bij te wonen. Benevens deze afdeeling is ons Zondag een ontwerp afgekondigd tot hel inrichten van eene even nuttige en aangename maatschappij van Bloemteelt, waarvan de standregelen op de vergadering van Zondag 18 Mei, em H ure, zullen vastge steld worden. Het is genoeg lid te zijn van het voornoemd Laudbouwcomice om deze maatschappij te mogen bijlreden. Over den Hofbouw. Het verplanten bij nacht. Een boomkweeker willende weten of er verschil bestond in de vruchten te verplanten hij dag of bij nacht, heeft veel proeven gedaan, waarvan hier eenige volgen Hij deed eerst proeven op zes in bloei staande kriekelaars, die hij verplantte achter malkander, te beginnen rond vier uren des namiddags. Deze die in klaren dag verplant geweest waren, verloren hunne bloemen, hernamen uiterst moei lijk hunnen groei en brachten maar weinig of geen vruchten op. Deze,integendeel, die na zonondergatig verplant werden, behielden hunne bloe men en leden maar zeer weinig van de verplanting. Hij herbaalde die proef met tien andere kriekelaars, maar op hel oogenblik dat de vruchten halve grootte hadden. De boomen die's nachts verplant waren behielden hunne vruchten en schenen niets geleden te hebben van hunne plaats verandering. In ieder van die verplantingen behield men, gelijk goed te verstaan is, een goeden aardklomp rond de wortels der verplante boomen. Die waarnemingen kunnen zeer be langrijk zijn in den hofbouw. Het schijnt inderdaad gansch natuurlijk te zijn dat de boomen 's avonds verplant, na zon- ondergang. minder te lijden hebben dan deze verplant gedurende de warmte van den dag. Naarmate de dag naar den avond nadert, verdampen de bladeren minder en minder des nachts is zij zeer klein, en de boom, wiens bladeren seffens zouden verslenst geweest zijn, zal een geheelen nacht tijd hebben om den om loop vau zijn sap te herstellen. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit vau 29 April is, ingevolge de wel op de Werkmanswonin gen, een beschermiugskonii'eit ingesteld in bet bestuurlijk arrondissement Aalst. Zijn tot leden vandit komiteitbenoemd. Door Z. M.den Koning MM. Leopold Boonehorlogiemaker, voor zitter der Maatschappij van ouderlin gen bijstand te Aalst A. De Cooman, burgemeester te Ni- nove A. Van Damme, agent der Nationale Bank te Aalst Adolf Van der Smissen, nijveraar te Aalst V. Van Santen, vrederechter te Gee- rardsbergen. Door de Bestendige Deputatie MM. Baron Leo Bethune, voorzitter van den Werkmanskring te Aalst Pr. De Clippele, Schepen te Geerards- bergen Leo Gheeraerdts, Schepen te Aalst Julius Goedhals, bouwkundige te Aalst; Frans Monfils, voorzitter van den Berg van Bermhertigheid. en Spaar kas te Aalst C. Van dt Putte, lid van 't Bureel van Weldadigheid te Aalst. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is eerekanunriik benoemd, de Zeer- eerw. Heer A. T. De Dryver ontslagge- vende pastoor van Sint-Nicolaas te Gent. Is Pastoor benoemd te Gent in Si-Ni- laas, de Eerw. Heer Claeys pastoor te Oostakker. RECHTERLIJKE KRONIJK. Oneerlijke sergeant. Dijnsdag is door den krijgsraad der provincie Oost Vlaan deren de zaak opgeroepen ten laste van Adolf Leloup, sergeant-majoor van het eerste linieregimeui, van bet depot van Dendermonde. Ad. Loloup is belicht van gedurende verscheidehe jaren, de hoote soldij van 10 centiemen per dag aanwezigheid in bet depot niet betaald te hebben aan de vuijwilligers met premie. Het schijnt dat Leloup aan de soldaten daarenboven nog afhoudingen oplegde op de gewone soldij. Men vraagt zich af, hoc het komt, dat dergelijke feiten in ons leger zoolang kun nen duren De benadecide soldaten ofwel wisten niet dat zij recht hadden, op de hooge soldij in het depot, en maakten geene opmerking, ofwel wisten zij het, daar hun zielverkooper het hun gezegd had, maar durfden niet reclameeren. Het is tengevolge eener schriftelijke aanklacht dat er een onderzoek werd in gesteld, welk alles aan het licht heeft gebracht. Er waren omtrent twee honderd ge tuigen gedagveerd geworden. Zij zijn echter niet allen gehoord, daar de verde diger, M. Alb. Fredericq, heeft afgezien van het onderhoor van het grootste getal hunner de meeste dergeuen die gehoord zijn, hebben bevestigd de hooge soldij niet te hebben ontvangen. De betichte zegt, om zich te verdedigen dat de getuigen allen tegen hem ingeno men zijn en hem onrechtveerdig be schuldigen. Adolf Leloup wordt verwezen iot 78 keeren eenen dag gevangzitting en 28 dagen krijgsgevang. De genaamde Jansscris, beschuldigd van aicord op schipper Ral en zijne moe der, misdaad gepleegd aan boord eerier schuit te TemscUe, is, door den Krijgs raad van Antwerpen, plichtig verklaard aan desertie, diefstal en moord om de straffeloosheid van den diefstal te verze keren, en bij gevolg tot de doodstraf ver oordeeld, uit ie voeren op een d»r open bare plaatsen van Antwerpen De veroor deelde heeft het inzicht te kennen gege ven in beroep te gaan. Een nonnenbeleedigerOver eenige weken gingen de eerweerde zusters, welke in de Van Trierslraat (Lei), te Antwerpen eene bewaarschool voor arme kinderen houden, naar de kerk hunner parochie. In het kerkportaal werden zij opge wacht door eenen kerel, die hen niet alleen op de grofste wijze beleedigde maar daarenbo\en zich aan een schandi- gen aanslag wilde plichtig maken. De nonnen riepen om hulp en eenige personen die toesnelden hielden den kerel aan. Hij werd herkend voor den genaamden Lodevvijk Van den Eynden, en dezen morgend werd hij voor de recht bank opgeroepen. Hij is echter niet verschenen en werd bij verstek veroordeeld tot 6 maanden gevangenis. Oe Volkskamer heeft hel budjet van ijzerenwegen aangenomen met 66 stemmen en 7 onthoudingen. Verder hield de Kamer zich onledig met de inrichting van nieuwe vredegerechten in de omstreken van Brussel en het in stellen van een diploma voor de rissche- rij ter zee. Socialisten. Groote Meeting.De mannen van Vooruit, of liever, de gentsche socialisten, gaan hier morgen eene groote meeling houden en hel, wellicht voor Je derde of de vierde maal, beproeven of het hier ie Aalst soms toch niet eens lukken zou hunnen haring te doen braden, in andere woorden, eene vereeniging te stichten, om zoo gezegd, onze werklieden gelukkig te maken, maar inderdaad om hen ten liuunen voordeele en profijl uit te buiten. Men heeft hier destijds, overigens 'l is nog niet lang geleden, eene socialistische samenwerkende bakkerij opgericht en zoohaast de Aalstenaars die in de zaak gemengd ware», zagen en ondervonden dat zekere gentsche fijnaards met de vette brokken weggingen, en er voor de hen slechts bet afschrabben van den pot overbleef, werd de hand op de geldkas gelegd en poetste men er meè de plaat! Men weze gerust, onze deftige werklieden zullen zich niet laten vangen, de gentsche schreeuwers die niet anders uit zijn dan op profijt zijn hier gekend,zij zijn gewikt en gewogen en te licht be vonden. Blijft te Gent, Vooruitmannen! daar is men dom genoeg om zich door uwen dwazen praat te laten foppen Plaatsgebrek heeft ons niet toegelaten in ons vorig nummer de redevoering meè te deelen welke de heerlsidoorBauwens, voorzitter van het Vlaamsch Taalgild, heelt uitgesproken ten einde te protes teeren tegen kwaadwillige geruchten als zou het Gild zijne ondersteuning hebben verleend aan de Antwerpenaars in hun nen laatste» veldtocht tegen onzen zoo verdienstrijken vertegenwoordiger, M. Woeste Mijne Heeren, Wij, leden der vlaamschminnende maatschappij Het Vlaamsch Taalgild, leggen,op deze plechtige kiesvergadering de volgende verklaring af Wij hebben besloten legen niet éénen onzer volksvertegenwoordigers strijd te voeren en komen bier niet redetwisten over het zoo druk besproken laalgeschil, onlangs opgerezen. Wij willen hier niet onderzoeken welk ge. oelen desaangaanae op reeht en bil lijkheid steunt. Is het de meening van M. Woeste, dit Coremans' voorstel, in naam van oiiaerwijs- en taalvrijheid, bekample en bet als ongrondwettelijk deed verwer pen Is het T oordeel zijner 40 kollegas, waaronder onze drie andere vertegen" woordigers, welke dit wetsontwerp al^ rechtherslellend,grondwettelijk stemden Dit oordeel bekrachtigd door het over groot getal der Vlamingen De denkwijzenoverditpuntkunnen ver- schillen.Eene zaak echter is zeker: groot is het verlies door liet Vlaamschevolk on dergaan bij hel verwerpen van Coremans' voorstel. Diep valt het te betreuren dat hierdoor nogmaals al de pogingen, sinds jaren en jaren door de Vlamingen aange wend om het onderwijs te vervlaamsclien, eilaas werden verijdeld. Bitter valt het te beweenen dat wij hierdoor, bij onzen eersten stap voorwaarts op de haan naar eene Vlaamsclie Hoogeschool dit heerlijk doelwit van al ons streven onbarmhartig werden teruggeslagen. Men verlieze nimmer uit het oog, Mijne Heeren, dat het ontfransehen van het onderwijs voor het Vlaamsche volk eene zaak is van leven of dood Wordt het onderwijs van hoog lol laag niet trapsgewijze vervlaamscht, dan blij ven wij vreemdelingen in eigen land Belgische Polen, wien men, tegenstrijdig met de natuurlijke rechten van een vrij volk, eene uilheemsche taal opdringt Wordt ons taalrecht niet volkomen erkend, dan blijven schier al de wetten, door de Vlamingen na jaren zwoegens op het gebied van bestuur- en gerechts zaken veroverd, voor hen eene doode letter. Zoo luidde reeds in 1882 (zitting der Kamer van 12 December) het woord van M. De Sadeleer Zoolang men in het Vlaamsche land het onderwijs in geenen echt nationale» zin zal hervor men, zoolang zullen alle andere maatre gelen vruchteloos genomen worden. Wordt ons het onderwijs in eigen taal willekeurig ontzegd, dan zal onze bevol king, van alle degelijk Vlaamsch geestes voedsel verstoken, meer en meer ont aarden. En welk zal het gevolg er van zijn Is de Vlaamsche taal geen waar borg onzer onafhankelijkheid een steunpilaar van ons zelfbestaan een dam tegen Franschen twijfelgeest en losban dige zuidletterkunde opgeworpen Gaan Vlaamsche taal en godsdienst niet immer hand in hand Zijn Vlaming en katholiek geen zinverwante, onaf scheidbare woorden Blijft het middelbaar onderwijs ver- franscht, zal de afgrond, die adel en hooge burgerij van kleine burgerij en werkklas scheidt, niet breeder en bree der gapen Geene ware verbroedering tusschen die volksstanden zonder ge meenschappelijke taal Geene mogolijke oplossing van het maatschappelijk vraag stuk, in onze'Vlaamschsprekende gewes ten, zonder toenadering der hoogere tot de lagere klassen bij middel der moeder taal Wordt het onderwijs niet vervlaamscht, dan zal men nog lang de schande beleven dat er onderons, Mijne Heeren, uitmun tende mannen worden aangetroffen, die, alhoewel Vlaamsch van oorsprong, hart en geest, den blos der' schaamte op hunne kaken voelen gloeien, als zij in het open baar tot hunne medeburgers moeten sprekenlVoelen wij ons hierdoor niet ver nederd 1 Grieft het ons op zulk oogenblik niet dat zij onze taal onmachtig zijn ?Hoe- veel Vlamingen hebben wij allen niet met leedwezen hooren zeggen, wat de diep- betreurde A. Liénart in dezen kring eens uitriep O wat spijt het mij mijne moedertaal niet te kennen Is het dan niet te wenschen, Mijne Heeren, dat onze kinderen ten minste eene Vlaamsche op voeding kunnen genieten Zóó gewichtig, mijne heeren, is voor het Vlaamsche volk het vervlaamschen van het onderwijs, In alle omstandigheden hebben onze vertegenwoordigers, en aan hun hoofd M. Van Wambeke, de koene strijder voor hel vervlaamschen der rechtbanken in 1873, dit erkend. Weldra zullen zij ons nieuwe betoogen hunnerVlaamschgezind- lieid geven, want het onderwijsvraagstuk zal weer iu de Kamers te berde komen en er ten voordeele der Vlamingen opge lost worden. Zulks is onvermijdelijk, zulks zal gebeuren De Vlamingen hebben het gezworen en zij volbrachten immer hunnen eed Welnu, mijne lieereu, wij koesteren de hoop dat M. Woeste op dien stond, bij het neêrleggen eens wetsontwerps welk zijn geweten bevredigt, zijne Vla mingen, zijne vertegenwoordigden, zal terzijde springen. Wij rekenen er op dat hij ons dan ruimschoots zal vergoeden wat zijn alvermogende invloed onsonlangs deed weigeren. In zijne schitterende poli tieke loopbaan verdedigde hij altijd het goede, het billijke, hij zal dan ook te velde trekken, oms ons bet heiligste recht eens volks, het taalrecht, te win nen In Vlaanderen Vlaamsch Namens Het Vlaamsch Taalgild De Voorzitter, Dr IS. B AU WENS. De Onder-Voorzitter. C. GHYSELINCKX, adv. Wij willen doen opmerken dat M. Woeste, even als zijne collegas het met ons eens zijn over de noodzakelijkheid om liet onderwijs in 't Vlaamsche Land te vervlaamschen. De wegen om er toe te geraken zijn zij zoo gemakkelijk niet dan zekere peisonenhet denken.Immers, van den eenen kant staat men voor onze Grondwet,en,van den anderen kant heeft men de lichtgeraaktheid der Walen te vreezen. Eu men verlieze uit het oog niet dat zonder de hulp, onzer Waalsche katholieke vrienden wij machteloos zijn in de Wetgevende Kamers. Wij dennen verder dat, na (ie zoo klare en duidelijk uitleggingen van M.Woestecr niemand nog aan de ongrondwettelijkheid der voorstelleu-Coremans kan twijfelen. van 25 Mei. Enfin het is, naar men ons verzekert, daar of omtrent ge- lukt onze liberalen gaan strijden voor j de Provincie Men bad gedacht dat zij ten minste i met eene aannemelijke lijst zouden voor de pinne gekomen zijn, met eene lijst van serieuze mannen, die, alhoewel lihe raai of .reus, toch in Aalst en 't omlig- ij geilde een zeker persoonlijk gezag genie- j ten. Men mocht zich des te meer aan eenen t ernstige» strijd verwachten, indien zij dan toch den strijd aanvangen, omdat onze tegenstrevers sedert lang uitbazui nen dat zij op 10 juni tegen onze Volks vertegenwoordigers zullen opkomen en zij er dus alle belang bij hebben zich op voorhand niet al te zeer belachelijk ie maken. Maar wie weel of het wel juist de libe rale opperbazen. de hoofdmannen, niet zijn die bun plan aldus getrokken hebben, om den strijd voorde wetgevende Kamers onmogelijk te maken, en bijgevolg den ouaaugenameri last van eene kandidatuur te vermijden, die zekere liberale schreeu wers ol baantjes-vooruit ben met peerds- geweld willen opdringen Wat er dan ook zij, liet is ons vol strekt onverschillig en ziehier de lijst der 6 liberale slachtoffers die, zoo men ons stellig verzekert, aangewezen zijn voor de kiezing van 25 Mei Vooreerst M. Hipp olie t j Leclercq, oud-Luitenant- Colonel onzer garde co- miek. Die kandidatuur doet j onvrijwillig denken aan een reforme-peerd* ver- sleten door 't verslijpen j van kiesbuizen van allen kaliber, dat men j zonder genade aan alle vrachten spant. Men ziet dat grijs hair, niet altijd hair j van verstand is. Maar zou M. Leclercq ons niet willen laten weten welk nummer wij moeten doen schilderen op de nieuwe buis die hem te verwachten slaat MM. E. Terbrugghen van Erpe en A. Galle van Sotte- gem hebben er in toegestemd als aide-de-camp van Colonel Leclercq op te treden in den veldtocht van 25 Mei Helaasnog zoo jong en reeds zoo rijp om op 't altaar der politiek geslachtofferd te worden Hecre vergeef het hen want waar lijk ze weten niet wat ze doen En dat zijn nu die twee ernstige advo- katen, waarvan De Dendergalm on langs schreef, dat ze zich uit de kiezers lijsten van Aalst niet konnen verstaan Groote God wat zou het wezen, in dien zij nu eens niet ernstig waren F.ene goede raad aan die twee brave jongens Nu zij het politiek doopsel gaan ont vangen, dat ze toch niet nalaten zich een calepin of notaboekje aan te schaffen om er tiunue buizen op aan te teekenen, op dat zij niet zouden varen gelijk Colonel Leclercq die, wanneer men hem in den loop dezer week vroeg, met hoeveel buizen hij reeds was vereerd geworden, moest bek?nnen dat hij het niet wist, dat hij ze nimmer optellen kon Et nunc, risum leneatis J3, opgepast riu niet gelachen, zulde Kent ge Gustaaf Michiels, den inkasseerder der populiere bank in de Kattestraat Ehwel, ook al 'nen kandi daat !?f! En denkt niet, geachte lezers dat we spotten Is hij immers 't lieftalligsle ventje niet dat de liberalen in hunne rangen tellen 't Is de lieftalligheid in persoon Geen sympathieker mensch konden onze tegenstrevers nu toch gaan zoeken! Zie, als men hem ziet, gevoelt men zich als getrokken, als geneigd om hem van vriend schap aan den hals te vliegen, roepende Gustaaf, jongen, da 'k ha na maornen smak en gaf Allons, allons, 't is genoeg van hem eens te bekijken om er van ingenomen te zijn, om er, enfin, zot van te worden. Nu, als menheer Je f een beetje slim is, dan zal hij 't portret van dien zoo sym- palhieken kandidaat met den grossen lüten trekken, en het aan eiken kiezer zoo binnen als buiten de stad ten geschenke zenden en, wij voorzeggen bet, dat moet en zal onvermijdelijk den schitterendsten uitslag opleveren voor de liberale kandi daten Daar waar slachtoffers zijn, is ook een slachter noodig onze tegenstrevers hebben bun gerief gevonden in den per soon van... wij laten het ura- denin duizend keeren,...luis tert in den persoon van ze keren De Lattre, begena3md den voet mutiekensslachter ofte ver gieter van onnoozel bloed, discipel van Patatje zaliger, wonende op de Hoog- siraat. Maar, hooren wij vragen, ten welken titel brengen de liberalen dien vent nu toch op de lijst hunner kandidaten Dat is eene kwestie die ons moeilijk om te beantwoorden valt. Maar, men verzekert ons, dat bet slechts op voor waarde is, dat er een muttekensslachter op de liberale lijst kwam, dat M. dead- vokaal Verbrugghen zou aanveerden Ge begrijpt de mensch is soms grillig en, mei de liand op 'l geweten, wie durft nu beweren dat hij geen zwak beeft, iets waar men buitengewoon is meè ingeno men Zoo heeft M. Verbrugghen, alhoe wel advokaat, een geweldig zwak voor 'nen mullekensslachier en zoo kwam het ook dat hij, twee jaren geleden, te Erpe bij de gemeentekiezing tegen den heer Burgemeester l>e. met 'nen vergieter van 't onnoozel bloed ten strijde trok Maar hij deed er ook 'nen hennen van dood Vau het zesde liberaal slachtoffer is men nog niet •olstrektzeker.Twee namen worden vooruitgezet 1* Onze vermaarde kope ren baron, van leutige ge- dachtonis. Men voegt er bij dat hij dees maal 't kiezerskorps zou wor den aangeboden van kop tol teen uit den nieuwen gewasschen en door den blauw sel getrokken, enfin, zoo pront en net, dat men met den vermaarden kramer met zijne kijkkasse zal mogen uitroepen Da 'k een meisje teaor zoo 'n ventje moest ik hên, al moest ik het stelen 2° Zekere heer Victor Coppens van Lede???.... Victor Coppens wie is die vent Nooit heeft iemand hem als een politiek man hooren vernoemen. Wij hebben inlichtingen genomen hier en daar en de eenen zeggen ons dat hij fabrikant is van zokken, anderen wijzen hem ons aan als een landbouwer. Maar met dit alles weten wij nog niet wie 't zesde slachtoffer wezen zal. En nu, geachte lezers ®É^iaat 't kanon maar don- deren, ziedaar de lijst van kandidaten waarmeê onze Aalstcrsche libe ralen gaan ten strijde trekken, tegen onze zes uittredende provincieleden Drij weken, ja drij volle weken van zeven dagen, hebben ze gewerkt om die collectie van rare vogels bijeen te trom melenEn zoggen dat ze dan nog niet volledig is Als men dat met de kiezers onzes kan tons den gek houden niet mag heeten dan begrijpen wij er niets meer aan Allerhande nieuws. Versohenen en te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Stanley l'Africain, sa jeu- nesse, ses qualre grandes expédilions dans le continent noir, par Alexis M.-G. geïllustreerd, prijs gebrocheerd fr. 1,30. Les Congolais, leurs mceurs et usages, hisloire, géographie etethno- praphie de l'Etat indépendant du Congo, par Alexis M.-G. geïllustreerd, prijzen gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd, fr. 1,15. Het Meiroosje, oefeningen voor de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,30 Eerherstellende Communie, ge brocheerd fr. 0,50in liunenband fr. 0,75 Gebeden Gertrudis, in linneii- band, fr. 1,50 Gebeden voor overledenen, id. fr. 1,50 H. Antonius, iu liunenband, fr. 0,90 Botermarkt.Heden zaterdag werden 972 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7800 kilogr. Verkoop traagzaam. Programmavan 't don eert't wei k zal gegeven worden, ter Groote Merkt, op ZondagMei 1880, om 11 a/s ure voormiddag, door de leerlingen der Pupillenschool, onder de leiding van M. VANDERL1RDEN. 1. Juhilé Royal,marclie militaire Vaxderunpi.v 2. Une fête navalc, ouverture Vanderaa 5. Concordia, vake Lecocq 4. Ligloricuse,marclietriomphalc Hilgé K. Patrie Steknebhugex Haaltert. Verslikking, drij slachtoffers. Vrijdag voormiddag was Franciscus De SmeMandbouwer,wijk Kat- jen, te Haaltert,aan 't beiren uit eenen put zich bevindende in zijnen geitenstal. Ten gevolge eener verkeerde beweging viel de emmer dien hij gebruikte in den put. Hij nam eene ladder om in den put te dalen en er zijnen emmer uit te halen doch nauwelijks was hij eenige sporten afgedaald of hij werd door een verstik kend gas aangegrepen en plonste verder den put in. Zijne zuster die hem behulp zaam was, liep huilend de straat op en de genaamde Karel-Lodew. De Schutter, een der geburen, snelde ter hulp; hij ook daalde den put in op Frans De Smet te redden,doch nauwelij: s ook eenige spor ten afgedaald zijnde, werd hij op zijue beurt door het doodend gas verstikt en plonste ook in de diepte.Camiel De Smet, broeder van'bet eerste slachtoffer komt toegeloopen én wilde twee verongelukten redden,doch ondergaat hetzelfde lot. Dus drij slachtoffers reeds en een vierde jon geling wilde zich ook aan eene gewisse dood blootstellen doch hij werd weder- houden door zijn vader. Franciscus De Smet is ongehuwd,Karel-Lodew.De Schut ter is weduwenaar met twee minderjarige kinJcrs en Camiel De Smet, Iaat eene weduwe en zes minderjarige kinderen achler.Dees verschrikkelijk ongeluk heeft de gemeente Haaltert en omliggende in eene uiterste verslagenheid gedompeld. De verongelukten waren alle drij zeer werkzame en oppassende lieden en alge meen geacht. Om de ongelukkigen uit den put te ko men halen heeft men langs buiten het gewelf inslagen,en ze dan met haken moeten opvisschen. Wanneer zal men dan toch begrijpen boe onvoorzichtig het is in eenen heir- of steeuputte dalen die eenige» tijd gesloten is geweest zon der eerst te onderzoeken ol zij met geen verstikkend gas zijn gevuld Een goede middel is eene brandende keersinden put neer te laten, en wordt bet licj.t uitge doofd, wacht u in den put te dalen, want 't is meestal de dood Burst. Eenige dagen geleden gevoelde eene jonge dochter alhier zich onpasselijk en ging te bed. Daar men haar des anderendaags niet zag te voor schijn komen, traden hare ouders in hare slaapkamer en vonden haar zoo stijf lig gen als een lijk. Zij scheen dus overleden te zijn en alle de noodige maatregelen voor de begravenis werden genomen. Op den gestelden dag ging men tot de plech tigheden der begraving over. Gedurende den lijkdienst werd cr gekerm en ge schreeuw gehoord uil de doodkist ko men. Men kan zich de verslagenheid voorstellen die hierdoor werd veroor zaakt. Vele lieden stonden alsof zij aan den kerkvloer waren vastgevrozen. De mocdigsten eindelijk rukten de doodkist open en beslatigden dal de jonge doch ter leefde en slechts in schijndood had gelegen. Men kan bedenken hoe verwon derd de schijndoode was over 't geen haar omringde. De teederste zorgen werden haar dadelijk toegediend en men hoopt dat ze zachtjes aan zal herstellen. Maandag morgend, om 8 ure, had de echtgenoote Bronckaers, wonende Klein Turkije, op den Antwerpschen steenweg tè Gent, een bankbriefje van 50 fr. verloren. De negenjarige Virginia Rissauw ging eenige minuten na voor noemde vrouw langs den zelfden weg en vond de banknoot. Het meisje verhaastte zich den vond aan haren vader, die in de Weldadigheidstraal werkte, te dragen, die in stede er den eigenaar van op te zoeken, 's middags zijne bezigheid staakte en zich ging bedrinken, 's Avonds werd de persoon bij den policiekommissaris ontboden, die vau de 50 fr. nog enkel 32 fr. en 10 centiemen in zijn bezit vond. Men zou toch zeggen, hoe is 't mogelijk in zoo korten tijd 18 fr. te verdrinken Hij zal een bitter pijpken te rooken krij gen. Hebt gij nooit zien hypnotiseeren Dat is het gevaarlijkste spel dat ge be denken kunt. Hij, die hypnotis.eerd wordt, verliest allen eigen wil en staat blindelings, zonder iets daarvan te ver moeden, onder den wil van den hypno- tiseerder; hij doet wat deze wil,misdaden niet uitgezonderd, en weet later van niets meer. De gehypnotiseerde kan in dezen toe stand geheimen uitbrengen die hem eigen zijn, of die hij ter bewaring heeft beko men de vrouw kan in de schandelijkste aanslagen meegesleept worden kortom, hypnotism kan aanleiding geven tot de verschrikkelijkste wandaden. De academie van geneeskunst vraagt maatregels ter beteugeling en minister Lejeune heeft een ontwerp van wet in de Kamer neêrggelegd. Het vraagt 1° de openbare vertooningen van hypnoiism te verbieden 2* de misbruiken te straf fen, die uil hei toepassen vau liet hypno tism voortkomen. Per bijzonderen trein. Zaterdag kwam een heer telaat aan de Noordstatie te Brussel voor den express van 6,40 die naar Luik rijdt. Daar hij voor eene uitterste dringende zaak vóór 2 ure in deze stad moest zijn kon hij niet wachten naar den trein vau 11 ure en vroeg hij eenen bijzonderen trein. Zulks kostte 525 fr. De som werd oogenblikkelijk be taald en 10 minuten later stoomde de trein, welke slechts uit één rijtuig be stond in volle vlugheid naar Luik, waar hij om 12 U.25 aankwam.Men heeft zelden eenen bijzonderen trein gezien die zich zulken kost veroorloofde. 's Avonds deed leze heer zieli per vigilant terug naar de statie der Guille- mins brengen, om een gewonen trein te nemen naar Brussel. Men zegt dat hij twistte met den koetsier omdat deze voor zijn ril twee frank eischte. Hij vond dat zijn bijzondere trein hem reeds geld ge noeg gekost had. Geheimzinnige geschiedenis M. V., eigenaar in een dorp der limburgsche Kempen, bad te Schaarbeek eenen bloed verwant. genaamd, wiens eenigen eFfgenaam hij gedurende langen tijd geweest was. Over een tiental jaren, het jongmans- leven moê zijnde, nam D. eene 25 jarige vrouw. Deze echter stierf, haren man een eenigen zoon nalatende. V. en D, waren altijd goede vrienden geweest en gebleven en de eerste had nooit een woord van spijt laten hooren over bet trouwen van zijnen bloedver want of de geboorte van liet kind. In februari echter ontving hij eenen brief uit Brussel, waarin hem aangebo den werd het kind te doen verdwijnen, mits eene belooüing van 20,000 fr. V., als eerlijk man, overhandigde den brief aan hel gerecht en eene ernstige waakzaamheid werd ingesteld, Deze duurde drie maanden, doch tot nu toe heeft men nog niets kunnen ontdekken. Belangrijke aanhouding. Verleden maandag ontving M. Van Neck, postont- vanger van hel bureel der statie van Me- chelen, een telegrafiscb-mandaat van 400 fr. gezonden door Mev. D. B. van Portels (Bordeaux) en betaalbaar aan ha ren man, koopman in wijn, die zich thans voor handelszaken in Brussel be vindt. Mevr. D. B. had dit mandaat door eene depeche doen vergezellen, vragende

De Denderbode | 1890 | | pagina 2