Landbouw. Levend vee. Men meldt dat een nieuwe vervoerdienst te Antwerpen tot stand zal komen namelijk een regelma tige lijn voor het overbrengen van levend vee uit Amerika. De genomen proeven hebben voldoende uitslagen opgeleverd. De sterfte onderweg was gering, maar hel vee verliest veel in gewicht. Niette min is de winst op de Europeesche markten nog zeer aanzienlijk. Vernietiging van het mos op de fruitboo- men. Hel mos is eene roofplant die leeft ten nadeele van de stammen en de takken waarop het groeit. Builen dat het mos het sap uit de boomen zuigt, verschaft het nog eene schuilplaats aan eene menigte kerfdier- tjes, die slechts het schoon weêr afwach ten, om zich in den boom te verspreiden en er hunne verwoesting aan te riehten. Een der beste middelen om het mos af te doen, is de stammen en spillen te schrabben met eenen ruw en half ver sleten bezem. Alzoo verwijderd men met eens de oude schors, onder welke aller lei insekten zich schuil houden en hunne eieren leggen, liet is best deze bewerking in Februari te doen op eenen regenach- ligen dag gaat het mos beter af. Het is best de afgeschrabte schors en afval te verzamelen en te verbranden, alzoo zijn de schadelijke diertjes zeker dood. Nadat de boom aldus geschrabt is, zal men hem kalken. Men kan den boom ook bestrijken met ijzersulfaat in water gesmolten. Men neemt een 1/2 kilo ijzersulfaat per liter water. Het water moet heel zijn, anders zou bet ijzersulfaat niet goed smelten. De oplossing is bijtend. De druivelaar ermede bestrijken is zeer goed, het behoedt ze tegen ziekten. Wij ontleenen aan de Bijzondere brief wisseling van het Handelsblad. Brussel, 11 mei 1890. De kiezingen. De kiezingen naderen binnen veertien dagen zal men de provinciale raadshee- ren benoemen binnen eene maand de volksvertegenwoordigers. Geheel liet land beeft er belang bij, ten minste hij de eerste stemming want op 25 mei zal er strijd zijn in al de pro vinciën. En wat de wetgevende kiezingen be treft, alhoewel zij de parlementaire meer derheid niet kunnen verplaatsen, hebben zij toch, met het oog op de toekomst, een onbetwistbaar belang. Op welke wijze bereidt het land zich tot dezen dubbelen vervaldag Ik stel vast dat bet nooit kalmer was, nooit meer in het bezit dier gerustheid, welke niets gemeens heeft met de onverschilligheid, maar welke den normalen toestand daar- stelt van een volk, wiens belangen vol daan en wiens rechten geëerbiedigd zijn. Deze toestand belooft veel voor den uitslag van den aanstaanden kiesstrijd. Vruchteloos heeft liet liberalism zich vastgeklampt aan de Pourbaix, Mondions en Nieters vruchteloos heeft het zijne groote verontweerdigingscomedies ge speeld liet heelt hij het publiek geen den minsten weêrgalm gevonden. Zijne aanvallen, verre van de eerlijke lieden die het bewind in handen hebben, in de achting te doen dalen, hebben al leen tot beschaming der lasteiaars ge diend. De liberale pers namelijk, heeft in deze verachtelijke poging tot bekladde- ring, het weinig crediet verloren, dat haar nog overbleef. Zelfs te Brussel zijn zij talrijk, de bur gers, die de schaamtelooze oneerlijkheid alkeuren, waarvan zekere vijanden be wijs hebben gegeven. Ongelukkiglijk zal de slechte kieswet, die ons in de handen levert van de slad- huiscreaturen, verhinderen dat het volks gevoelen zich wezenlijk uitdrukke bij de provinciale kiezingen. De conservatieven en independenten der hoofdstad, zullen zich moeten tevre den stellen met tegen het behoud eener oneerlijke en belachelijke wet te protes- teeren, door bunne onthouding. RECHTERLIJKE KRONIJK. Krachtens een bevelschrift van den heer eersten voorzitter van het Beroeps- hof van Gent, gedagteekend 10 Mei 1890, zullen de assisen van Oosivlaanderen, voor den 3C trimester van 1890, geopend worden te Gent,den maandag 7 Juli 1890 om 10 ure's morgends, onder voorzit terschap van den heer Gondry. raadsheer bij gemeld Beroepshof. Vergadering t© Herzele. De jaarlijksche vergadering van de afgeveerdigden der Grondwettige Bewa rende Vereeniging des Arrondissements Aalst, heeft zondag II. te Herzele plaats gehad. Talrijk waren alle de kantons vertegenwoordigd. Overal heerschi eens gezindheid en overeenkomst bij zooverre dat zoo de liberalen op dit terrein ook den strijd durven wagen, wij hen eene welgelukte verplettering mogen voorzeg gen. Aan 't Banket namen 137 dischgeno- ten deel. Verscheidene heildronken wer den voo! gesteld en redevoeringen uitge sproken. Eene geestdriftige ovatie werd aan onze kandidaten gebracht, 't welk 't ontegensprekelijk bewijs oplevert dat zij 'tvertrouwen hunner lastgevers onder allo opzichten bezitten. Allerhande nieuws. Verschenen en te verkrijgen ten bureele van Ben Denderbode. Stanley l'Alricain, sa jeu- nesse, ses quatre grandes expéditions dans le continent noir, par Alexis M.-G. geillvstreerd, prijs gebrocheerd fr. 1,30. Les Congolais, leurs mceurs et usages, histoire, géographie eteihno- praphie de l'Etat indépendant du Congo, par Alexis M.-G. geïllustreerd, prijzen gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd, fr. 1,15. Het Meiroosje, oefeningen voor de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,30 Eerherstellende Communie, ge brocheerd fr.0,50; in linnen band fr. 0,75 Gebeden H. Gertrudis, in linnen- band. fr. 1,50 Gebeden voor overledenen, id. fr. 1,50 H. Anlonius, in linrienband, fr. 0,90 Aalst. De Brusselsche en Gent- sche. dagbladen spreken van eene werk- siaking die alhier zou ontstaan zijn Ier garenfabriek Borreman-Van Melckebeke. Er is inderdaad, dezer laatste weken, in die fabriek eene kleine werkstaking ont staan, doch zij duurde slechts twee of drij dageiDe zoogezegde werklieden die hier omzendbrieven uitdeelden, wa ren niemand anders dan socialisten van den Gentsohen Vooruit, die uitnoodigin- gen tot eene meeting te houden op de Hoogstraat verspreden. Die Socialis tische meeting is hier zondag II. heel rus tig atgeloopen zij had ten doel eene nieuwe poging tot stichting eener socia- iislische vereeniging aan te wenden 't gene hier vroeger reeds verscheidene maal mislukte en, wij hebben er de over tuiging van, nogmaals mislukken zal Diefstallen.— Sedert eenigen tijd werden er in Aalst en omliggende gemeenten verscheidenedieften gepleegd, hier sial men konijnen, daar drong men in winkels, magazijnen, en?, eiken dag was er eene nieuwe diefte aan te stippen. Onze Stedelijke Politie vatte vermoe dens op tegen eeuige jeugdige dieven, onlangs uit het gevang losgelaten en in den nacht van zaterdag tot zondag werd er eenen buitengewonen nachtdienstinge- richt, onder de leiding van den lieer Adjuukt-Commissaris Vernaeve, bijge staan door de agenten Meert, Baeyens en De Roeck. Om 3 uren s' morgens vonden zij vier der vermoede dieven op eene hooischelf aan den Tragel, de gewone schuilplaats der dieven en vagebonden. Het onderzoek bewees dat de vermoe densder Politie gegrond waren; na lang loochenen, deden alle vier volledige bekentenissen en hebben zelts een der verheelers aangeduid. Iu afwachting van de definitieve reke ning die hun te Dendermonde zal betaald worden, werden ze verleden maandag door de Rechtbank van enkele politie alhier verwezen uit hoofde van landloo- pcrij en met de gendarmen naar Dender monde overgebracht. Men verzekert ons dat aan onze Politie hel noodige materieel ontbreekt om opzoekingen te doen bij uachte of in plaat sen waar het duister is. Ouweder. Maandag nacht tusschen twaalf en ééa uur heersclite er een tame lijk geweldig onweder o\erouze streek. De bliksem is op verscheidene plaatsen gevallen eu veroorzaakte brand te Ni6u- werkerken alwaar twee woningen lot asoh en puin werden gebracht. Nadere inlichtingen over deze brandramp ont breken ons. Liefdadigheid. I*i*o- gramma van *t Concert, 'i welk ter Groote llerki, op Maandag 19 Mei om 8 uren 's avonds, door onze Koninklijke Harmonie zal gegeven wor den ten voordeele der familiën van de 3 ongelukkigen die te Haeltert verstikt werden. 1* Marclie du «acre du prophete Meyerbeer. 2° Fcst Ouverture Seutner. 5" A Nicht in Berlin, Charivari Nartmann. 4° Die Wacht Parade komt Eilenbergh. 5° Wuss Wulzer Strauss, (i* Potpourri sur les Vêpres Sieilien- ncs Verdi. 7° Aurorc dc cliassc Conivey. ilgy* Gedurende bet Concert zal er eene omhaling gedaan worden. De liefda dige herten die aan onze zoo beproefde familiën iets willen jonnen, mogen het behandigen ten bureele van Den Dender- bode. Xe Vleckem is op 't einde der verledene week het zelfde geval van verstikking door hel gas van eenen beir- put als te Haeltert voorgevallen. Een jongeling was aan 't beirruimen in twee neven elkander liggende pulten en toen de eerste was uitgeruimd, moest hij er in treden om een scuol te trekken opdat de beirvan den nog volslaandcn put in den ledigen zoude loopen. Nauwelijks in den put gedaald, werd hij door een ver stikkend gas aangegrepen en liet een luide kreet hooren waardoor hulp op daagde. Dadelijk werd hij in bewuste loosheid boven gehaald en door de hem toegediende zorgen kwam hij tot het leven tprug. De heer geneesheer De Vos van Erpe werd dadelijk geroepen en ondanks de heste geneeskundige zorgen overleed de ongelukkige maandag rond den mid dag. Eene hevige ontsteking was iu zijne borst ontstaan zijne adem en de fluimen die hij uitwierp hadden den geur van den beirput. Had men de ongelukkige niet gemakkelijk kunnen ophalen wellicht zou men even alste Haeltert 2 of 3 slacht offers te betreuren gehad hebben. Burst. Men meldt ons uit deze gemeente dat hetgene ons werd overge briefd aangaande de jonge dochter welke in schijndood verkeerende gedureude haren lijkdienst, zou terug tot het leven zijn gekomen, gausch uit lucht is gegre pen. Sedert nieuwjaarl890 is er te Burst geen enkel vrouwspersoon overleden, en dit feit heeft voorzeker onze grappenma ker aangezet om zijne geschiedenis van de schijndoode aan de nieuwsbladen over te maken. Vlierzele. Een diefstal van 1140 fr. is alhier ten nadeele der erven Foquet, wonende op Sirijmeersch ge pleegd geworden. De beschaving van midden-Belgiè. - Gedurende het jaar 1889, zijn er te Brus sel hart en brein van België 5105 kinderen geboren, waaronder 3783 wet tige eu 1222 onwettige. Het getal der onwettige kinderen be draagt dus meer dan een vierde, van het geiieele g lal der geboorten Wat schoone vooruitgang, niet waar Gedurende hetzelfde jaar handen er te Brussel, op eene bevolking van 182,836 inwoners, 3 moorden en 56, zegge zes en vijftig zelfmoorden plaats. Van de razernij gestorven. Over 4 maand ging de heer Redouté, wonende in de Maria-Christinaslraat te Laeken, eenen politieagent Dalen om naar zijn hondje te zien die zijne vrouw had gebe ten. Na het beestje onderzocht te hebban vroeg de agent Brunei het ie mogen dood schieten, doch de vrouw verzette er zich tegen de lieer Redouté stond hem toe hei naar het bureel mede te nemen, doch het werd er afgemaakt. De rijksveearls de heer Declercq ver klaarde dal hel hondje geenszins met de razernij was besmet, en dat het volstrekt onnoodig was het of te maken. Woensdag nacht deed de heer Redouté de politie verzoeken zijr.e vrouw naar t gasthuis te dragen, zeggende dal zij krankzinnig was geworden. Nauwelijks was zij in 't gasthuis aangekomen, of de heer Bodoux, oppergeneesheerbestatigde dat de ongelukkige teekens gaf van razer nij, en de politie verhaalde hem hetgeen er vier maanden vroeger was voorgeval len. De zieke lag in ee.-.e afgezonderde zaal op een bed gebonden uren en uren was zij aansclirikverwekkende stuiptrek kingen en onbeschrijfelijke tooneelen ten prooi, omringd van de doktoors en zieken dienders, welke zij gedurig trachtte le bijten. Na onverdragelijke pijnen te hebben geleden, welke men niet kon lenigen, is eindelijk de ongelukkige lijderes, die slechts 35 jaar is, bezweken. Diefte bij middel van een uurwerk. Men biedt u een schoon gouden uurwerk aan. met dito ketting en men zegt uIk heb niet het minste geld meer, ik ben zonder middelen van bestaan en ik ben verplicht mijn uurwerk te verknopen, een uurwerk dal mij ongeveer 200 frank heeft gekost. Daar ik geld noodig heb, wil ik het u laten voor 50 frank. Onlangs is een kerel, die drie zulke uurwerken bp zak had, te Elsene aange. houden. Deze uurwerken zijn in verguld koper, zeer wel verduld, en zijn met de ketting hoogstens 0,75 tot 1 fr. waard Zij zijn ledig en zoo moeilijk om openen, dat men er doorgaans van afziet om het bin nenwerk te zien. Deze kerel werd vrijgelaten, daar men gcene voldoende bewijzen had, om het feit vau aftroggelarij te bestatigen. Vrijdag avond nochtans, bood zich een genaamde J. B. Laurent, wonende iu de Huidevettersstraat, in eene barak op de Gemeenleplaats aan en bood daar voor 60 fr., een gouden uurwnrk aan, dat er hem 155 fr. had gekost, zegde hij. Maar aangezien hij zich reeds van in den morgend in andere tenten der loore had aangeboden, was er aan de foore- manueti reeds kennis van gegeven. Maar het gaat niet, uw uurwerk, zegde de foorekraamster. Het ligt stil, zegde de andere. Wacht hier een weinig, sprak de vrouw dan. Ik ga zien. of mijn man het wil koopen, want het is niet duur. Zij sloot den bedrieger in de tent en liep in allerhaast naar liet policiebureel. De lieer Haentjes kwam mede en hield den kerel aan, na bestatigd te hebben, dat hij drager was van twee vergulde vurwerkeu en een zilveren, dat ging. en hoogst waarschijnlijk voortkwam van diefte. Sneltreinen. Reeds meermaals spraken wij over proeven van groote snelheid, op onze spoorbanen in het ver leden jaar gedaan. Nieuwe proeven werden verleden week begonnen en op de leste reis legde men den weg van Oostende naar Verviers op 3 4/2 ure at. Om de reis tusschen Oostende en Keulen zoo kort mogelijk te makeiio moet de grootste snelheid be staan tusschen Oostende en Ans. Van daar tot Verviers levert de weg eene menigte moeielijkheden op, die eene al te snelle vaart gevaarlijk zouden maken. De Staat heeft zeven nieuwe lokomo- tieven aangekocht voor dezen dienst. Ziehier welke uitslagen de leste proef nemingen opleverden Uit Oostende-kaai om 41 ure vertrok ken, heeft de expres te Brugge 3 minuten stilgehouden en te Mechelen 43 minuten, gedurende welken stilstand de ambte naars van den ijzerenweg hun ontbijt hebben genomen. Vertrokken uit Meche len oru 1 ure 27 heeft hij 5 minuten stil gehouden te Leuven en 29 te Luik, en is te Verviers aangekomen om 5 ure 30 minuten, in plaats van o ure 31, het uur dat men voorzien had. De groote stilstanden afgetrokken, heelt de trein dus, zonder ongeval, in 3 4/2 uren eenen afstand van 244 kilo meters, zijnde ongeveer 50uren afgelegd, hetgeen komt op ongeveer 70 kilometers of 14 uren per uur. De trein n. 74, die thans de snelste is tusschen Verviers en Oostende, heeft 4 uren 50 minuten noodig, om dienselfden weg af te leggen. Een lieve man. —Een jonge schoen maker van het gehucht de Vijf Wegen te Staden (Brugge), die slechtseenïgn dagen getrouwd was, vroeg zijne vrouw welke ziekelijk is, om meê te gaan wandelen. Op een eenzame, plaats, omtrent 300 meiers van hunne woning gekomen, viel hij eensklaps zijne vrouw aan en poogde haar bij middel van eenen ijzerdraad te verwurgen. Op het hulpgeroep van het slachtoffer, nam de wreedaard de vlucht. De geburen kwamen toegesneld, maakten den draad los en verzorgden de vrouw in een nabu rig huis, Het arme slachtoffer is doodelijk ziek. De plichtige is nog niet gevonden. Instorting vaneen fort.Vijf dooden. .Hen schrijft uit Namen. Een schrikke lijk ongeluk," dut verscheidene slachtof fers heeft gemaakj, is zaterdag gebeurd aan het fort van Emines. in de volgende omstandigheden Laatst had men eenen teerput gegra ven van acht ol tien meters diep, welken met eene laag steenmoortel (beton) was overdekt. Over dat gewelf bad men de riggels gelegd van eenen spoorweg, dienende om zware stoffen te vervoeren. Zatcrcfag namiddag, rond 3 ure, is dat gewelt on der het gewicht eener vracht bezweken hel stortte in en 15 werklieden werden door de instorting begraven. Ten spoedigste werden reddingswer ken ingericht Officieren eu ingenieurs gaveu blijken van den groofsten moed en de edelste zellsopoflering. Men begon de ontruiming en men kon alras eenige werklieden ongedeerd bo venhalen, Doch, ongelukkiglijk waren negen andere werklieden gekwetst en vier waren dood Twee der gekwetsten zijn naar hel Si-Jakobshospiiaal overge bracht de anderen naaj hunne woning. Het parket heeft ter hlaats een onder zoek geopend. Wat wonder is, de werkman die het eerst door de instorting getroffen werd, is niet gekwetsten kon de vlucht nemen, 's Avonds was hij terng op de plaats der ramp. De oorzaken der instorting zijn niet gekend. Latere tijdingen melden dat er vijf dood zijn eu twaalf gekwetsten. Het is echter onmogelijk met zekerheid te zeg gen of er niet meer zullen zijn. De ontruimingswerken worden voort gezet. Ziehier de namen van vier dooden Pieter-Louis Fassin, van Gent Pieter- Jozef De Caluwe, van De Klinge (Oosi vlaanderen)Villers, van Vedriu Darte, van Aiche-en-Refail. De drie laatsten waren gehuwd cii laten minder jarige kinderen achter. HOLLAND. Koning Wilhelm III heeft aan zijnen minister van oorlog bevel gegeven de strengste maatregels te nemen tegen bet tweegevecht tusschen officiers. Het ne- dcrlandsche gouvernement zal, iu dien zin, een wetsontwerp voorstellen. De toestand te Enschedé. Men schrijft uit Enschedé, 9 mei Gisteren avond zijn de fabrieken der eigenaars,die het besluit de vorige maand zijn bijgetreden, voor deze week geslo ten. De avond ging vrij rustig voorbij alleen werd hier en daar eene woelende menigte uiteen gejaagd. Een persoon, die een patroelje beleedigde, is aange houden. Hij droeg een geladen revolver bij zich. Bijna alle fabrieken staan op 't oogen- blik stil en het is de groote vraag, of maandag alle arbeiders weer aan 't werk zullen gaan. Zoo de werkstaking voort duurt, dan zullen woensdag avond reeds alle fabrieken stilgelegd worden, wegens den invallenden Hemelvaartsdag. Alle mogelijke maatregelen worden aange wend om tot eene oplossing te geraken, doch steeds zonder cenig gevolg. Daarbij is alles oogenschijnlijk zoo kalm, dat men waarlijk niet weet, wanneer het ein digen zal. De werkstakers worden tot dusverre ruimschoots onderhouden, vooral van buiten kwam veel toevoer. Een der bak kers alhier heeft liet roggebrood op 4 cent het pond gezet, het wittebrood, spek enz. aanmerkelijk in prijs verlaagd, zoo dat men op deze wijze nog lang het werk kan blijven staken. Dat de stemming hier alles behalve aangenaam is, behoeft ze ker geen betoog. FRANKRIJK Een drama. Zaterdag morgend heeft eene werkvrouw in het huis n. 14 der rue de Provence, eene jonge vrouw van 23 jaar oud, Marie Gagnol genaamd, in hare slaapkamer vermoord gevonden. Marie Gagnol was eene vrouw in den aard van Marie Aguétant, die door Pran- zini vermoord werd. De ongelukkige lag op het vloertapijt, in een grooten plas bloed zij had drie diepe wonden aan het hoofd en ademde nog toen men haar vond. Zij werd spoe dig naar het hospitaal Lariboisière ge bracht, waar zij aankwam zonder een enkel woord te hebben kunnen spreken. Een eerste onderzoek scheen te bewij zen dat diefstal de drijfveer der misdaad niet was. In den lesten tijd ontving de vrouw dikwijls een wel gekleed heer, maar liet gerecht volgt evenwel een ander spoor. Men heelt vastgesteld dalderaisdiad gepleegd is met eenen degenstok de moordenaar heelt zijn wapen aan een stuk papier afgedroogd. Eene nog belang, rijke ontdekking werd gedaan een mans gilet namelijk, met bloed bevlekt en naamletters dragende. Zondag avond was de toestand van bet slachtoffer geheel hopeloos. Bij eene ope ratie, door ''en heelmeester va i liet hos pitaal gedaan, heeft men eenige stukken aeen van den schedel uilgehaald. De gekwetste, die in een toestand van gevoelloosheid verkeert, Deeft die opera tie ondergaan, zonder ander teeken van leven te geven dan lichte zuchten. Zij heeft nog geen enkel woord gesproken. 'I Is nog niet uitgemaakt of diefstal de drijfveer der misdaad geweest is men heeft in hare kamer 45 fr., oorslingers en drie armbanden gevonden. Men sprak over het verdwijnen van een uurwerk, de verklaringen der getuigen komen hierin niet overeen. Zondag avond volgde de Veiligheid twee nieuwe sporen. Per telefoon. M. R. restauratie- houder te Parijs, werd donderdag na middag aan den telefoon geroepen. Zijn correspondent meldde hem dat M. de markies de Morés 's avonds ten 7 ure bij hem zou komen dineeren, met eenige vrienden en voegde er bij,dat men waar schijnlijk een pak zou brengen voor M. de Morés, dat hij moest aannemen en be talen wat men zou-vragen. Deze meedeeling kwam M. R. hoege naamd niet verdacht voor, omdat M. de Morés dikwijls bij hem geëlen had en hij ook vandaar zijne eetmalen deed komen, toen hij laalst in de ge.vaugenis zat. Een uur later kwam een commission- naris met een pak, met zorg loegebonden en verzegeld, en vroeg er 50 fr. voor,die M. R. aanstonds betaalde, 'l Sloeg 7 ure, alles was gereed, maar M. Morés kwam niet 't werd 8 ure, 9 ure. 40 ure, nie mand te zien. Alsdan een bedrog ver moedende, opende M. R. liet pak. Er zat eene oude sigarenkas in en in de kas een steen. Uit verscheidene wijken van Parijs worden dergelijke diefstallen gemeld. DU1T9CHLAND. Een drama. Een verschrikkelijk familiedrama is gebeurd in het huis van den schoenmaker Benedikt, te Leisnig. De man moest voor de rechtbank van Leipzig verschijnen wegens bedrog hij verscheen echter niet, werd veroordeeld en moest gisteren aangehouden worden. Het huis was gesloten en men moest met geweld .binnendringen. De hevige lijkgeur, die de binnentredenden tegen- sloeg, deed hen een ongeluk vermoeden. In een bed vond men de vrouw van den schoenmaker vermoord en reeds half in ontbinding in een gesloten keffer vond men onder afgedragen kleeren het kind der echtgenooten, insgelijks vermoord en geheel in ontbinding. In eenen brief, dien men op de tafel vond, bekende de schoonmaker de mis daden gepleegd te hebben, en verklaarde tevens, dat bij ook zichzelven van kant zou maken. Tot hiertoe heeft men nog geen spoor van hem gevonden. ENGELAND. Wal zal men nog uitvinden Men kan tegenwoordig, zooals men weet automatisch spijs, drank, sigaren, enz. krijgen, en zelfs voor 10 centiemen zijn gewicht leeren kennen. Een nieuw automatisch wonder heeft men nu weèr uitgevonden, waarmeê men namelijk de sterkte van zijn oogen kan meten. Het toestel hestaat uit een 22tal convexe en concave glazen, die men door aan knoppen te draaien voor het oog kan brengen. Werpt men nu bet geldstuk in de schuif, terwijl men te gelijk den voet op eene trede zet, dan komen er een paar glazen naar voren, waaronder men leest normale sterkte. Kan men door die glazen gemakkelijk de zich daarachter bevindende letters lezen, dan heeft men de geruststellende zekerheid van geen bril noodig te hebben. Is men bij- of ver ziende, dan draait men aan de knoppen tot men eindelijk liet passende paar gla zen gevonden heeft Don gaatmon van het toestel af, dat daardoor gesloten wordt, en men vindt in een laadje het nummer van de brilglazen, die men noodig heelt, en in vele toestel len een briefkaart er bij, waardoor men dadelijk zulk een bril bestellen kan. Nog één stap en men krijgt automatisch de bril, die men behoeft. RUSLAND. Bloedige misdaad. Jan Wlodartschik, eed boer van Spitscliins, heeft zijne beide zonen onthoofd. Hij sloot zich met hen op in eene kamer, terwijl zijne vrouw weg was, legden midden van den vloer eenen blok en sloeg de knapen bij middel eener kleine bijl het hoofd af. Wel schreiden de kleinen, die 7 en 2 oud waren, erbarmlijk, maar de personen die het hoorden, meenden dal het tenge volge eener lijfstraf was, en zij traden slechts de kamer binnen toen de vreese- lijke daad gepleegd was. De drijfveer hiertoe schijnen spotten de bemerkingen te zijn, door de geburen over de afkomst der kinderen gedaan.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2