A NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 18 Mei 1890, 10 centiemen per nummer. 44sU Jaar N. 2464. PROVINCIALE KIEZINGEN. Bethune. Blancquaerl. Liberalen De Vos. BS of Eeman. Geuzen. Limpens. Rijkmakers. Mertens. Kiezing des Kantons Aalst, van 25 Mei 1890. Het Fonds van 6 milliocn Een en ander. DE DENDER-BODE. AKONNEMENTPRIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen- De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 16, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. (Jmqae saum ANNOM ENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Posl ontvangen, 2\ijn ten laste van den schuldenaar. r~>CXÏgr><5=5^-«*- - m I 2 i 3 4 5 6 Tot onderrichting van de heeren kiezers en opdat niemand zich zoude kunnen bedriegen, geven wij hierboven het fac-simile van den stembrief. Men make met den stempel het wit punt zwart van 't vierkant dat onder 't sterreken en boven aan den naam der Katholieke Kandidaten geplaatst staat en men heelt geldig en goed gestemd. AELST, 17 MEI IS90 Onze liberalen kunnen het maar niet verkroppen dat liet katholiek ministerie een fonds van zes milliocn heeft gesticht ten einde de steden en gemeenten ter hulp te komen. Wat hen in deze zaak het meeste pijnigt, 't is dat geheel 't land er hoogst over te vrede is en dat zelf zekere libe rale gemeentebesturen den lof onzer katholieke ministers luid verkondigen. Ten einde die hoogst gunstige stem ming des landseenigzins tegen le werken, schreeuwen de liberale nieuwspapieren over de dakken, gelijk M. Frère het in de Volkskamer deed, dat die zes millioen voortskomen van de nieuwe belastingen onder M. Graux ingevoerd. Die domme leugen zou door 't land kunnen geslikt worden, indien men niet algemeen bekend ware met den waren toestand der zaken. En inderdaad, wie weet er niet dat M. Graux voor 24 millioen nieuwe be lastingen voorstelde en dat de liberale meerderhetd er maar 12 millioen stemde En wie weet er ook r.iet dat ondanks de 12 miliioen nieuwe belastingen de tekorten onder M. Grauw, jaarlijks ver meerderden Het katholiek ministerie heeft de nut- telooze uitgaven afgeschaft en gespaar- zaamheden ingevoerd en weldra waren de tekorten gedekt en had men jaarlijks millioenen over, bij zooverre dat er voor 14 millioen belastingen van allpn aard konden afgeschaft worden. Onze katholieke ministers hebben voor 14 millioen belastingen afgeschaft en voor één millioen nieuwe rechten gelegd op den azijn en de chocolaad, dus blijft 13 millioen. En wie zou er nu toch dom genoeg zijn om niet te begrijpen dat wanneer de be lastingen van M. Graux maar 12 millioen beloopen en onze katholieke Regeering 13 millioen belastingen afschaft, dezes millioen van het fonds toch van de belastingen van M. Graux niet kunnen voortkomen I De zes millioen van het fonds worden j gedekt door de invoerrechten op vee en j vleesch en liet vergunningsrecht op de j nieuwe, herbergen en drankslijterijen die te samen nog geene drij milloen opbren- gen en het overige komt uit de staatskas. Dus 13 millioen afgeschafte belastingen en 3 millioen die uit de staatskas worden j gegund, is 16 millioen vermindering van lasten sedert 1884 door 't katholiek mini- sterie toegestaan Wat zou er ons te wachten staan, moesten wij 't ongeluk hebben, terug onder de liberale dwinglandsche heer schappij le vallen Heerken Rara heeft het ons in de Kamer voorgezegd Oorlog, riep hij uit, aan de Kerk, aan de Katholieken in alle» en over alles onder den kreet van A bas la calotte Dus oorlog aan de kerk, oorlog aan de priesters, oorlog aan de kloosters, oorlog aan de godsdienstvrijheid der katholieken oorlog aan de vrijheid van onderwijs, en als gevolg Scheiding van Kerk en Staat. Afschaffing van de vergoeding door den Staat aan de' geestelijkheid betaald uit hoofde van den roof der kerkelijke goede ren door de bloedhonden van de jaren 90, de voorvaders onzer liberalen Weigering door den Staat van alle hulpgeld tot het opbouwen van nieuwe kerken, en voor herstellingswerken aan de bestaande kerken Inlijving der seminaristen en priesters bij 'i leger, want de gedwongen per- soonelijke militaire dienst zal ingevoerd worden Verjaging der heldhaftige nonnen uit de gasthuizen Verbod van de ceremonien van onzen H. Godsdienst in 't openbaar uit te oefe nen Afschaffing der jaargetijden voor de zielerust onzer overledene ouders, bloed verwanten en vrienden gesticht met in palming der goederen op de welke deze jaargetijden bezet zijn en ontzegging van voortaan nog jaargetijden te stichten Schending of ontheiliging onzer ge wijde kerkhoven en verbod van ze voor taan nog te wijden Ontzegging aan de katholieken van alle godsdienstvrijheid gepaard met ver volging en foltering. En op 't gebied van 't openbaar onder wijs eene verdrukking nog wraakroepeu- der dan de ongelukswet van 1879 en die opnieuw de Belgen overal in twist eu tweedracht zou storten De uitvoering van dit programma zou tol nog verschrikkelijkere geldverspillin gen aanleiding geven dan in de jaren 1879 tot 1884. Onbetwistbaar zouden de gewone uit gaven van den Staat weldra nog hooger stijgen dan vroeger onder 't gevallen liberaal ministerie. Duizenden en duizenden liberale handen te gelijk zouden naar't Staaisgeldschotelken uitgestoken worden om er uit te lekken en te trekken. Men weet het bij onder vinding, de liberalen zijn voor den lek of trek niet!...En weldra zou het Staatsgeld- schotelken opnieuw geledigd zijn tol op den bodem En wat zou er dan gebeuren Daar de liberalen zonder lekken en trekken uit 't Staatsgeldschotelken niet kunnen leven, zou het gedurig moeten aangevuld worden. En waar zouden de liberalen dat aan vulsel, of liever, dat geld gaan zoeken Vooreerst zouden zij liet fonds van zes millioen en de vergoeding aan de militi- anen 5 wier ouders weinig begoed zijn afschaffen, en dan, zoohaast alles weêr zou Verslonden wezen, ons andermaal millioenen en millioenen nieuwe onbe taalbare belastingen en rechten van allen aard óp den hals laden Ziedaar, geachte Medeburgers, wat er ons zou le wachten staan moesten wij, katholieken, andermaal onder de klauwen van 't liberalismus.vallen Kortelings zijt gij geroepen, geachte Medeburgers, om tweemaal uitspraak te doen over de politiek die volgens u, dient gevolgd te worden, Veikfest gij eene politiek van oorlog in alles en over alles, van godsdienst-' vervolging onder alle opzichten, den persoonlijken militairen dienst, den schoolstrijd met alle zijne ongelukkige gevolgen, van dwinglandij en folteringen de schandaligste geldverspillingen die nieuwe belasting zullen noodzakelijk maken, ja, verkiest gij dat alles, stemt dan maar voor de liberale kandidaten. Integendeel, indien gij verkiest dat de thans heer- schende godsdienstvrede behouden blij- ve, dat eenieders rechten geëerbiedigd worden, dat de vrijheid van onderwijs en de wet van 1884 moet gehandhaafd weze, dat de staatsfinanciën wijselijk bestierd worden en dat er in plaats van nieuwe belastingen te heffen, ontlastin gen worden toegestaan, dat voor 't alge meen welzijn alles worde aangewend lot groei en bloei van Landbouw,Koophandel en Nijverheid, ja, verkiest gij dat alles, stemt dan overal als een man voor de katholieke kandidaten, doet overal hunne namen zegepralend uit de stembus komen, en ge zult den vrede, het geluk en den voorspoed uws vaderlands ver zekerd hebben Het rookloos poeder. De minister van oorlog heeft zich maandag naar liet poe- dérfabriek van Caulille (Limburg), bege ven, om proeven van kanongoschot met rookloos poeder bij tc wonen. Deze proeven hebben een goeden uit slag opgeleverd. De wachtgeldverslinders. De midden- sekiie van den Senaat, gelast met de begrooting van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs te onderzoeken, heeft aan den minister zeer gegronde opmer kingen gemaakt aangaande het groot getal schoolvossen die op wachtgeld ge steld zijn. Alhoewel die Staatsrent sedert 1889 aan 78 van die heerkens en jufferkens niet meer belaald wordt, en zeer vermin derd aan 12 andere wordt toegediend, beloopt het getal der wachtgelden nog lotSOT, die jaarlijks 872,100 fr. kosten waarvan 305,831 fr. ten laste van den Slaat. De middenseclie wakkert den minister aan een einde daaraan te stellen, en namelijk zeer streng te zijn voor sommige dezer renteniers, die stellig alle plaatsen weigeren die hun worden aangeboden en liever hunnen tijd verslijten met kiesdra- ver of opsteller van geuzenpapieren te spelen. Hervallende veroordeelden. M. Lejeune minister van juslicie, heeft een zeer be langrijk wetsvoorstel neèrgelegd, in be trek mei het straffen der recidivisten, (personen die verscheidene veroordeelin gen ondergaan.) Het wetsvoorstel is als het ware de vollediging der wet op de voorwaarde lijke invrijheidstelling en de opschorsing der uitgesproken straf. Is deze laatste wet te beschouwen als de laatste waarschuwing voor hen, die den eersten misstap hebben gedaafi en wien de gevangenis bespaard wordt, indien het bij die enkele fout blijft, liet thans ingediend wetsontwerp van den anderen kant, legt de straffende hand dubbel zwaar op hen, die ondanks de vaderlijke bermhertigheid van den rech ter in liet kwaad volherden en door her haald misdrijf als het ware ongeneeslijk schijnen. Het wetsontwerp verzwaart de straffen van ons strafwetboek in zeer belangrijke mate voor de recidivisten. Deze zijn de gevaarlijkste menschen in de burgerlijke samenleving, en in de meeste gevallen moet aan hunne verbe tering gewanhoopt worden. In het ver toog der'beweegredenen zegt de minister dat de verwachting, welke men voor de verbetering der misdadigers van het celgevangenisstelsel gekoesterd heeft, zich weinig heeft verwezenlijkt. Van de 559 personen, die op dit oogenblik in de gevangenis te Leuven opgesloten zitten, hebben 367 er vroeger reeds één of meer malen vertoefd. Hierbij moet worden aangeteekend, dat er te Leuven slechts misdadigers zitten, die tol eene straf van ten'minste 5 jaren zijn veroordeeld. Er zijn lastige menschen in de wereld. M. Van den Peereboom heelt besloten de briefdragers 's zondags te laten rus ten er is zells spraak de openbare be sturen op tweeden Paasch- en tweeden Sinxendag ook verlof te geven. Dat mis haagt de liberalen. Zij wilden wel aanvaarden dal de men schen rusten, maar het mag op geenen zondag noch heiligdag zijn. Dal is nu zuiver godsdiensthaat. Maar willen die heeren kost wat kost het zondagwerk in voege houden, niets belet hun 's zondags zelf te werken, al wilden zij dien dag in de ploeg loopen, wagens trekken of pulten delven. Le Courrier de Brnxelles van woensdag lest deelt eene correspondentie uit Aalst meê betrekkelijk de liberale kandi daten voor de aanst. provinciale kiezing. Wij laten deze correspondentie hier vol gen omdat zij veel waarheid bevat en van eigenaardige Aalstersche kleur is Op het laatste uur, hebben de libe ralen besloten te strijden bij de provinci ale klezingoti. Do zes ongelukkigen tot slachtoffering bestemd, bestaan uit een hemden maker, een kolenkoopman, een viller ode kritiJcant vaueerste soort, twee jonge advokaten en een slachter. De stiel van dezen laatsten kandidaat doel onvrijwilliglijk aan 't slachthuis denken. Allo deze kandidaten zijn zeer eerlijke lieden maar te onnoozel om dood te doen gelijk Nollen'in zijn tijd zegde. Wat de eindelijk uitslag betreft, geen twijfel of men zal hen de woorden loe passen van een gewezen Colonel der Burgerwacht van Aalst lis sont gras avec pa, Zij zijn er vel meê van 'i kan didaat geweest te zijn Het was de correspondent van Le Courrier voorzeker onbekend dal men onder de liberale kandidaten, oudcongre- gauisten, oudaan wervers voor de congre gatie en een groote «Tan die de kap over de haag wierp aantreft Landbouw. Vernieling der distels. De heer Gouverneur van Oost-Vlaan- deren, komt in uitvoering van liet Landelijk welhoek en het koninklijk besluit van 2 Mei 1887, het volgende besluit te nemen Art. 1. Alle ei enaars, pachters, huur ders, vruchtgebruikers ot andere bezit nemers zijn gehouden vóór 1 Juni en tot 1 October 1890, derwijze den bloei te verhinderen, de distels uit te roeien of te doen uitsteken, die in de door hen bezeten of gebruikte gronden le vinden zijn. Art. 2. Indien de belanghebbenden in gebreke blijven, binnen het hierboven bepaalde tijdstip de voorgaande bepalin gen na te leven, zal, bij bevel van den burgemeester, dit van ambtswege,gedaan worden op kosten der overtreders en dit ongeminderd de straffen waarmede artikel 4 van het tegenwoordig bevel schrift dreigt. De kosten der werkzaamheden zullen, desgevallende, geïnd worden door het plaatselijk bestuur zooals in zake van belasting. Art. 3. De burgemeester waakt op de stipte nakoming der maatregelen, voor zien door liet tegenwoordig bevelschrift. Art. 4. De overtredingen der schikkin gen van artikel 1 worden gestraft met eene boet van 5 tot 15 franken. Bij verzachtende omstandigheden kan de boet verminderd worden, zonder echter beneden 1 frank te dalen. De kaas. De kaas komt voor als een der rijktste eetwaren in sliksiof en koolslof. Er blijkt dat Hollandsche kaas 45 gr. stikstof en 400 gr. koolstof geeft per kilogram. Het is niemand onbekend dat de kaas zijnen smaak en zijne hoedanigheid te danken heeft aan het overgroot getal mi croben, welke hij bevat. Deze microben schijnen wel eens lol maden te groeien en sommige personen beweren dat dan eerst de kaas het beste is, als hij veel maden inhoudt. Wat er van is of niet, zullen wij ons wachten het leit le hespre ken, en ons bepalen bij eenige door de wetenschap waargenomene daadzaken. M. Adametz heeft onlangs, in Zwitser land, proeven gedaan met verschillige soorten van kaas en bevonden dal de kaas van Ementhal, wanneer hij versch is, van 90,000 tot 140,000 microben per gram bevat. Dit verbazend getal infusie diertjes vermeerderd van dag tot dag, zoodanig dat, na twee maanden, men er reeds 800,000 telt. Id een malscben kaas, veel zwaarder dan die van Ementhal, doch slechts 25 dagen oud, vond SI. Adametz 1,200,000 microben en in eenen anderen van 45 dagen berekende hij er 2,000,000. Deze bevolking is echter niet even groot voor alle deelen van den kaas, wat bier boven geschrevenn is, betreft slechts de binnenste stof. Komt men aan de korst, dan gaat het getal diertjes van 3 tot 5 millioen. Nemen wij dat er gemiddeld 2,000,000 per gram lieren, dan komt liet aanstonds uit dat 1 kilogram kaas 2 mil- larJs microben bevat, en dat hij, die er 20 gr. van eet, een leger van 40,000,000 diertjes in zijne maag opneemt. Wonder! wonder Deze eenige ontdekkingen zullen zeker velen van ons sterk verbazen. Voegen wij er bij dat zij echter, volgens alle waar schijnlijkheid, nog veel beneden de waar heid zullen zijn, voor wat de kleine kaas jes betreft, die onze landvrouwen zoo smakelijk weten gereed te maken. In deze kaasjes, welke ook week en wel van de zwaarste zijn, kan men, als ze rijp zijn, zonder omwegen het getal op 5,000,000 microben per gram brengen. Neem van deze eetwaar eene hoeveel heid zoo dik als de kleinste speldeknop, een milligram. Hoeveel diertjes krioelen er in rond Tusschen de 4 a 5 duizend. Ha indien onze oogen vergrootglazen waren, met eene kracht van van 8i>0 mid dellijnen, dan zouden wij waarachtig ver baasd staan bij het zicht van den kleinste kaas.Zeker,in dit geval, kregen wij nooit lust naar Neufchatel, Viry,Brie,MaroIlen- kaas, Gruyère, Parmesam, Chester, Hol landsche kaas, Cantal of eene van die smakelijke soorten, welke dagelijks zoo menigvuldig verhandeld worden. De slimme vos uit La Fontaine badde alsdan niet met gulzigheid naar den raaf opgekeken, om de eenvoudige reden dat

De Denderbode | 1890 | | pagina 1