H. Franciscus-Xaverius. MOEDIGE VROUW. KAATSSPEL, (HOUTMARKT.) de raaf zich wel zoo gewacht hebben den kaas te stelen, die niet hadde bestaan. Nemen wij een klein kaasken van 1 decimeter doorsnede. Met een vergrool- kracht van 800 middellijnen zien wij eene massa metende 8 meters doorsnede. In de veronderstelling dat deze kaas 1/4 kilogram weegt hebben wij daarin ruim 1,000,000 microben, waarvan elk ons zal voorkomen als eene platte, doorschijnende levende zelfstandigheid, met kleine bijna onzichtbare pootjes, ieder van bem zal dik schijnen als eene ontvleugelde vlieg. Zie, dat is eene bevolking, in de druk ste beweging. Daar ziet men stralen, grachten, grotten, afgronden daar ziet men wandelen, loopen, springen, eten, zich vermaken, oorlog voeren, elkander den hals breken. Deze kaas is meer dan Brusselhet is New-York, het is Weenen het is Peking: hij telt 1,000,000inwoners. Het zijn echter twistzieke burgers, welke geen wetten kennen dan die aan welke de natuur hen dwingt te gehoorzamen. Ongeletlerden zijn liet, die van huishoud kunde geen woord kennen, die hunne eigene woning opeten en het zoover brengen dat zij de muren hunner stad verknagen en eindelijk gedwongen zijn op de akelige naakte puinen eene wreede hongerdood te sterven. Of ze zich vermenigvuldigen Onge twijfeld en dit nog wel onder uwe oogeu. Ieder van hen is tweeslachtig. Wacht een stond en ge ziet er tien, twintig, honderd neven elkander in tweeën gaan, even als ik of gij een stuk papier in tweëen knippen, met dit verschil dat elk der twee microobdeeltjes aanstonds een wezen wordt op zich zelf bestaande, om iet of wat later zich op dezelfde wijze voort te planten. Wat eene verbazende aangroeiïng zou dit wezen, indien de dood er niet onverpoosd met hoopen wegsloeg. En zeggen dat dit alles ons wel verba zen doch geenszins verschrikken zal, wijl het aan zijne microben grootendeels te wijten is dat de kaas zoo goed smaakt en de spijsverteering zoo bevoerdeeligt. Geloof vrij, eenige duizenden verwerkers met eeuige grammen kaas binnengezwol- gon, kunnen in onze maag veel werk verrichten. GENOOTSCHAP VAN DEN Donderdag lest, was voor het Genoot schap van den H. Franciscus-Xaveriu: dezer Stad, nogmaals de dag zijner jaar- lijksche bedevaart tot Onze-Lieve-Vrouw van Lede. Dien dag noemen de leden van bet Genootschap, hunnen dag bij uitmun tendheid ook verlangen zij naar dien dag, zoo als eertijds naar hunnen eersten Communiëdag, en, geen wonder, want dien dag, de harten der Xaverianen van hemelsehe vreugde en genoegens over- stroomen, daar het hun gegund is, zich alsdan in het openbaar te vertonnen wat zij inderdaad zijn manhaftige kristenen, mannen van geloof, trotsch hunnen gods dienst openlijk te beleiden, alle mensche- lijk opzicht met de voeten tredende,aldus aan de wereld getuigenis gevende van de belofte die elk lid doet, bij zijne plechtige intrede in dat Genootschap, te welen dat hij in het zelve begeert te leven en te sterven, alsmede naar het voorbeeld van deszelfs II. Patroon, tot de bekeering der zondaren ieverig te werken, door zijne gebeden, door zijne woorden, door geheel zijne handelwijze. Ook de broe derlijkheid, die ten allen tijde de leden van St-Franciscus-Xaverius Genootschap kenmerkt, word bij die gelegenheid nau- .ver en steviger daar ze op die bedevaart elkander van naderbij leeren kennen. Zoo als de vorige jaren, stonden om 4 1/2 ure van den morgen reeds, omtrent 400 leden op den bijgang van liet ver maard Kollegie der EE. PP. Jesuiten, in voortreffelijke orde gerangschikt. Wanneer om 4 3/4 ure, het teeken tot vertrekken gegeven wierd, wat was het schoon, treffend, ja zielroerend, die ont zaggelijke schaar van mannen uit alle standen der samenleving moedig te zien vooruitrukken, alhoewel men er bij be merkt, mannen gebogen onder de jaren, benevens anderen in den bloei des levens, DE 9« Vervolg. VII. De winter ging voorbij zonder dat eenige verun_ dering kwam in den toestand van het huitgezin Firmain. Getrouw aan hare belofte, bleef Helenc altijd waakzaam, altijd werkzaam. Op liet minste ver moeden, bij de twijfelachtigstc straal van lioop zette zij zich aan't werk en liet nie's ongemerkt voorbijgaan. Nooit hield een overheidspersoon, een kundig policie beambte zoo hardnekkig de vervolging van eencn schuldige vol als zij. Hoe veel maicu dacht zij niet haar doel te hebben bereikt! Niets kon bare volharding verminderen, niet haar besluit doen wankelen. Gevaren, ver moeienissen. harde bejegening zij trotseert alies. Echter bleef haar onderzoek vruchteloos. Op zekeren dag vernam Helena dat Delson, de dwangbcvcldragcr, bet dorp bad verlaten, zonder tc weten waar bij verbleven was. Zij begaf zich naar den advokaat Lonaix. om hem hiervan tc onderrichten. Op hetzelfde oogenblik bevond zich ten huize van den advokaat M. Ducarmc, die, zooals men weet, bij bet assisen-hof, de voor zitter van den jury was geweest. Hij kwam M. Lonaix over eene moeiciijkheid in zijnen handel raadplegen. De man was even ernstig als t»eu bij doch allen even blijmoedig, hun eeretee- ken, de medalië op de borst, en hun wapen, het roozenhoedje in de hand, aan hun hoofd hebbende, hunnen nieuwen ieverigen Bestuurder, den Eerwaarden Pater Lemoine die, omringd van alle de verdere Overheden, gelukkig scheen,voor de eerste maal zijne Xaverianen te leiden in hunne jaarltjksche bedevaart tot Onze Lieve Vrouw ter Nood Gods. Voorafgegaan, want het valt te bemer ken dat, om alle verwarring te vermij den. noch bij den optocht, noch bij den terugkeer geene personen, vreemd aan het Genootschap, zich neven noch tus- schen de Xaverianen mogen mengen, dus voorafgegaan, zeggen wij, van een over groot getal personen der stad, van beide geslachten waarbij zich onderwege nog verscheide dorpelingen voegen, die het zich alle eene eer achten, met eerbied en ingetogenheid, de bedevaarders in hunne jaarlijksche bedevaart te vergezellen en gedurende gansch den optocht afwisse lend lofzangen zingende en het roozen hoedje luidop biddende, bereikte die schoonen stoet, altijd welgemoed, of schoon nog nuchter, om 6 1/2 ure Gods luisterrijken tempel van Lede alwaar, zij Xaverianen, zoo als vorige jaren, in de beste orde plaats namen in den midden- beuk. Alvorens het H.Sacrificie op te dragen» beklom de Eerwaarden Pater Bestuurder, volgens jaarlijks gebruik, den Stoel der Waarheid. Hij legde in korte, doch klare woorden uit, welk groot Wee Gods Moeder in haar hart gevoelen moest, wanneer Zij, aan den voet van den Olijf berg, haren lieven Zoon ten Hemel ziende opvaren, gedwongen was, tot steun der beginnende Kerk, tot troost der Apostelen en Discipelen, nog eenigen tijd op aarde te verblijven; dat Maria aldus ook de Moeder der menschen geworden zijnde, wij ook, in volle vertrouwen, tot Haar in alle onze noodwendigheden, onze toe vlucht nemen mogen, voorop verzekerd zijnde van haren bijstand, daar haar ver mogen bij God oneindig groot is. Dat bijzonderlijk de Xaverianen op hare hulp aanspraak mogen maken, om reden hun patroon, de H. Franciscus-Xaverius, een grooten dienaar van Maria was, bij zoo verre, dat hij aan de volkeren die hij lot het waar geloof bekeerde, zegde wan neer het in het verschiet der tijden, ge beuren mocht dat men uwe priesters zou verbannen en gij na vele jaren er nog eenen zoudet denken te hebben ontmoet, vooraleer hem uw vertrouwen te schen ken, vraagt hem, of hij Maria eert en niet getrouwd is, indien hij u antwoord ik eer Maria en ben niet gehuwd, weest verzekerd dat gij tot eenen waren pries ter Gods spreekt deze waarheid is ge steund op daadzaken voorgevallen 300 jaren nadat Xaverius zulks aan de kriste nen van zijnen tijd voorgehouden had. Verders, vroeg de Eerwaarde Pater Bestuurder, om ook te bidden voor de afwezige zieke medebroeders van bet Genootschap en op bijzondere wijze voor den ouden prefekt, M. Mayart, wiens offer, eene kolossale keers, voor het wonderbeeld van Maria aangestoken was; ook nog voor den orivergeetbaren gewe zen Bestuurder, den Eerwaarden Pater Servais, oin voor allen, door Maria's voorspraak, te verkrijgen, de genezing voor de eenen en den noodigen bijstand voor de anderen,in hunne hier op aarde, te vervullen moeielijke taak. Onder de Mis, naderden alle de bede- vaarders-Xaverianen,in de beste orde en met de grootste godsvrucht tot de H. Tatel. Na nog eenigen tijd in gebed en zalige overdenkingen ter kerke te hebben door gebracht, verliet men dezelve en elke sektie Xaverianen ging het ontbijt nemen in de haar aangeduide herberg, om, 11a eene goede halve uur, onder het beurte lings bidden van den roozenkrans en het aanheffen van lofzangen, ditmaal begeleid van spelende muziektuigen, stedewaarts te keeren. In eene bovenzaal, ter herberg De Halve Maannamen de Pater Bestuur der en verdere Overheden het ontbijt, hetwelk geëindigd zijnde werd er door den Prefekt,namens het Genootschap, het volgende verslag, zijnen Eerwaarden Bestuurder voorgelezen en aangeboden op de l>ank der gezworenen zat. Zoo men niet had geweten hoe goed zijne zaken stonden, hoe geluk kig zijn echtelijk leven was, zou men gedacht heb ben dat geheime zorgen hem kwelden.Zijne wangen waren ingevallen, zijn gelaat verbleekt. Toen M. Ducarrae de woning van den advokaat had verlaten, deelde Helena dezen laatste het ver trek van Delson mede. Ik weet alles, zegde deze. Over eenige dagen is Delson zelf hij mij geweest, om mij een verzoek tc doen. Hij zegde mij dat hij zich in mociclijkcn, zelfs armoedigen toestand bevond. Men bad hem volgens hem zonder de minste reden, zijne betrek king, zijne eenige broodwinning, ontnomen en dezelve aan een ander gegeven. Hij vo"gdc er bij dat hij echter, door toedoen van eenen vriend, eene nieuwe betrekking tc Parijs bad gevonden, die hem winstgevend toescheen. Hel voornaamste wat hem nu nog ontbrak, was het reisgeld. Zicht baar ontroerd en bevend vroeg hij mij eene kleine som ter leen, bad mij nederig om verschooning over zijne vrijpostigheid en beloofde op zijn woord van eer, mij bet geld weldra te zullen teruggeven. Met een doel, dat gij gemakkelijk begrijpt, willigde ik zijn verzoek in. Delson gaf mjj zijn adres en verliet mij onder de vurigste dankbetuigingen, ik moet er echter bijvoegen dat al mijne listen op Delson hebben afgestuit, In zijne antwoorden, in zijn gedrag is alles zoo natuurlijk mogelijk. Of zou den wij moeten veronderstellen dat bij een wonder van veinzerij, van list is f Helena was nadenkend geworden, en vroeg En gij hebt sedert zijn vertrek nog geene lijding van bem ontvangen 1 Eerwaarde Pater Bestuurder, Mijnheer en. Verleden jaar, op dezen zelfden Hoog dag, O.-H.-Hemelvaart en bij dergelijke omstandigheid als heden, greep hier op deze zaal en in tegenwoordigheid der zelfde fieeren Overheden welke wij hier nu bemerken, eene aandoenlijke plech tigheid plaats. Een vertoog wierd den Eerwaarden Pater Servais, die toen onze Bestuurder nog was en wij (bijzonderlijk heden in onze gebeden zullen indachtig zijn, voor gelezen en aangeboden, dit ter gelegen heid der verwezenlijking zijner vurige verlangens om Gods rijk op aarde uit te breiden, met zich gansch en geheel toe te wijden aan de bekeering, tot het waar geloof, van die West-Bengalische nog verwilderde volkstammen welke, alhoe wel hunnen Schepper, Verlosser en Op perste goed niet kennende, zich aange dreven gevoelen de Eeuwige Waarheid op te sporen en dezelve, zoohaast zij ze gevonden hebben, met den grootsleu geestdrift omhelzen en aankleven, zoo als wij zulks reeds door Pater Servais brie ven vernomen hebben. God vroeg dus van dezen die ons be stierde en ziju dienaar is, eene grootere en tevens verdienstrijkere zelfsopoffering in zijnen dienst. Hij riep onzen Bestuur der tot het verheven ambt van Apostel, om aldus op bijzondere wijze mede te werken aan de zaligmaking van die mil- lioeuen menschen, die hunnen oorsprong en het einde waartoe zij geschapen zijn nog niet vatten en nochtans ook geroe pen zijn om, voor alle eeuwigheid met Christus in den Hemel te leven, want Hij, ook voor ben, zijn duurbaar bloed heeft vergoten en aan het kruis gestor ven is. Wij namen werkelijk deel in de bevre diging der verlangens van dezen die elf jaren lang onze Bestuurder geweest was en door zijnen iever en zijne vlijt ons Genootschap op die hoogte, als het om zoo te spreken, bereiken kan, gebracht had wij waren, over de hem gegunde buitengewoone genade, verheugd met hem, maar onze vreugd nochtans was niet volkomen zoo als de zijne de smaak dier vreugd bij hem zoet en aangenaam, was bij ons met bitterheid gemengd en deze bitterheid vertoonde zich uitwendig bij ons Xaverianen elkeen van ons vroeg zich angstig af, wat zal er van het Genootschap geworden, wanneer Pater Servais het niet meer zal bestie ren Ongetwijfeld, bij die gedachte, prevelde elk lid toch een gebed tot Dezen die zegt, mijn Zoon, wanneer gij denkt dat ik ver van u verwijderd ben, dan ben ik aan uwe zijde, ja een gebed, want als alles verloren schijnt, dïrèr is nog de de hoop en de redding, en waarlijk God verlaat de zijnen niet, Hij waakt over ons Genootschap, Hij heeft gewild dat des- zelfs leden voortdurend onder de bevol king het goede stichten, den ingeslagen weg onverschrokken blijven volgen, in een woord, dat zij den roem, de faam van dat nooit volprezen Genootschap, zouden verluistereri en door hun voor beeld het getal leden er van vermenig vuldigen. Ja, Mijnheeren, wij Xaverianen van Aalst,hebben dus in die netelige omstan digheid, onze oogen hemelwaarts verhe ven, wij hebben gezegd. Onze Vader die in de hemelen zijt, zie medoogend op ons neer wij hebben Franciscus-Xaverius, on/.en H. Patroon, gesmeekt om voor zijn Genootschap ten beste te spreken en wij zijn verhoord geworden. God heeft ons eenen anderen Bestuur der gegeven in den persoon van den Eer waarden Pater Lemoine,wiens iever dien van den geachten Pater Servais, zoo niet overtreft toch wonderwel evenaart. Eerwaarde Pater Bestuurder, reeds hebt gij de gansche genegenheid der leden van het Genootschap verworven onder uw wijs en ievervol bestuur, van nauwe lijks eenige maanden, hebben wij hel getal Xaverianen zien aangroeien, de wekelijksche vergaderingen naarstiger bijwonen, want, gij, naar het voorbeeld van den goeden herder, zonder zelfs de schapen die in den stal verblijven te ver laten, de verlorene zijt gaan opzoeken, om die naar den schaapstal, het is te zeggen, naar het Genootschap terug te brengen ja vele gewezene leden die Geene, antwoordde de advokaat. Ik wilde echter mijne opsporingen voortzetten cn weten wat er van licrn geworden was. Ik vertrok dus naar Parijs, waar ik juist eene blangrijke zaak te verrichten had. Onderwege dacht ik of iiij mij soms een verkeerd adres zou opgegeven hebben, doch, ucen ik vond zijn armoedig logement, cn zoo hij er geen verblijf meer hield, dan was het rijn schuld niet. Men had hem hetzelve doen ver laten, omdat hij niet meer betaalde. Zijn valies was er nog en werd cr als pand gehouden. Zie daar wat ik heb vernomen. Helena was echter niet overtuigd. Zy deed nog deze vraag t Toen hij daar nog woonde, hoe was toeu zijne manier van leven Zeer armoedig en zeer ongeregeld, ant woordde de advokaat lachend. Maar daarin ligt niets buitengewoons of verdachts in.... want dal was altijd zijne gewoonte. Gij iiebt hem nergens ontmoet Neen, hij is verdwenen, en cr was geen spoor van hem te vinden. Helena schudde twijfelachtig het hoofd. Zij bleef hein verdenken, en keerde zoo huiswaarts, terwijl de advokaat haar beloofde zijne opsporingen voort tc zetten eu haar van zijne minste ontdekkingen kennis te geven. Ook de edelaardige man. M. Lamirault, ging, zoo als bij plechtig beloofd bad, in zijn? opzoekin gen voort en behoorde om zoo tc zeggen lot den huisclljken kring. Zijne belangstelling in dc zaak, om den schuldige tc vinden, was nog meer opge wekt toen Helena hem alies verhaalde wat zij sedert lang het Genootschap verlaten had den, zijn tot hetzelve teruggekomen, ten gevolge van een bezoek hen gegeven door u, Eerwaarde Bestuurder,Pater Lemoine, onder wiens eerste leiding, wij lieden onze jaarlijksche bedevaart, tot het ver maarde heiligdom Onzer-Lieve-Vrouw van Lede zijn komen verrichten. Moge de Hemel, ons dat genoegen, dat overeerlijk geluk, nog vele jaren gunnen, met oris u, Pater Lemoine, als Bestuur der, tot tijdelijk en eeuwig welzijn van ons Genootschap te behouden Zekerlijk, Eerwaarde Pater Bestuurder, ad muüos annosdat is de- vurigen en gedurigeu weusch van alle de leden des Genoot- schaps van den H. Franciscus-Xaverius van Aalst, dat gij thans zoo ieverig be stuurt en onder uwe wijze leiding, onge twijfeld nog ontelbare vruchten van za ligheid zal voortbrengen. Uwer Eerwaardigheid, beste Pater Bestuurder, de zeer dankbare en ver kleefde Xaverianen. Namens het Genootsehap, O.-H. Hemelvaart, 15 Mei 1890. RECHTERLIJKE KRONIJK. Loten op termijn. Wij hebben in den lijd liet vonnis meêgedeeld van het be roepshof van Brussel, waardoor zekere Vander Eycken, wisselagent te Brussel, veroordeeld werd voor het verkoopen in den Borinage van loten op termijn. Deze titels, loten van Brussel en Ant werpen, die eene wezenlijke koersweer- de hadden, klommen op die manier van verkoopen tot 430 ja tot 150 fr. Het parket van Bergen vervolgde hem voor woeker, onder voorgeven dal de be tichte de zwakheid der inschrijvers mis bruikte. De correciionneele rechtbank had Van der Eycken slechts tot eene maand en 1000 frank boete veroordeeld, een von nis, dat door hei beroepshof op twee maanden gebracht werd. De veroordeelde ging in verbreking. Het hof heeft echter, gelijkvormig het ad vies van den advokaat-generaal Bosch het vonnis behouden. Verder Eycken blijft dus tot 2 maanden govangeuis veroordeeld. KIESKRONIJK. De kiezers van Neufchateau zijn bijeen geroepen tegen dijnsdag 3 Juni, om eenen volksvertegenwoordiger te kiezen, in vervanging van baron Vanderlinden- d'Hoogvorst, overleden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Van Helleputte, onderpastor van Sinl-Martinus te Aalst, is pastor van Dacknam, Dekenij van Lokeren,benoemd. Men kan zich niet voorstellen hoe er op de landelijke gemeenten ©nzeskantons het lolleken gehouden wordt met het liberaal manifest Een middel om rijk te worden En in derdaad, 't is nu toch om er 't lolleken meê te houden, want nooit werd eene dommere streek begaan Nu, die lieden in wier naam die ongehoorde dwaashe den worden neêrgekribbeld, zouden onze voortreffelijke aftredende raadsleden, onze kandidaten van heden, willen ver vangen! 'tZal geen kleine archkadéééééé zijn En men kome niet beweren dat het belachelij k factu m buiten den weet der libe rale kandidaten uitgezonden is geworden, want hel werd ter drukkerij van de libe rale associatie, ter drukkerij van Den Dendergalm geprent.... Maar zie, als men in zulke nesten zit, is loochenen van de mode Volkskamer. De Vergadering heeft de beraadslaging over de buitenge wone begrooting van openbare werken voortgezet. Een woelige redetwist werd verwekt door de kwestie der ontstolene brieven uit een dossier van 't ministerie van openbare werken. M. Lippens, bur gemeester van Gent, had mededeeling gevraagd van het dossier der zaak van eenen steenweg te Nazareth. In dat dos sier was een brief neêrgelegd van den opzichtcns Delson van den advokaat Lonaix had vernomen. Ten minste tweemaal ter week hevond hij zich in dc werkplaats van Joseph Firmain, die dikwijls in diepe treurnis was verzonken, 0111 hem door allerlei gesprekken tot eene vroolijkc stem ming te brengen en hem op tc beuren. Schep moed, mijn vriend zegde hij hem gij hebt naar mijn inzien geene reden om droef geestig tc zijn. Uwe zaken gaan tamelijk goed vooruithebt kinderen die u tccderlijk beminnen, ecno vrouw, die haar leven voor 11 veil heeft en welke niet zal rusten voor zij den waren schuldige, dbn mooi denaar van M. Norman, zal gevonden hebben. God zal haar hierin helpen Wat wilt gij meer? kom zing nog eens het lied, dat gij vroeger zoo dikwijls in dc werkplaats deedt weergalmen. Kom lustig aau I Herinner mij aan die gelukkige oogenblikken nicl, zegde Firmain zuchtend, terwijl hij met moeite zijne tranen kon verbergen vraag mij nicl om tc zingen dit zou mijne treurnis nog vererge ren. Echter moet ik u voor uwe belangstelling in mijn lot welmecncnd bedanken. Zij geeft mij wezenlijk eenige verlichting wanneer de droefheid mij moedeloos maakt en ter neer drukt. Op dat oogenblik trad dc grijze, eerbiedweer- digc dorpsherder binnen. Hij groette goedhertig Firmain en M. Lamirault. Dij den eersten blik bemerkte bij dat de schrijnwerker cn neerslachtig en ziekelijk uitzag, en trachtte door alle middelen troost en bemoediging in zijn lijdend hart te storten. Wat mij de meeste smart veroorzaakt, mijn heer pastoor, zegde Firmain, is dat sommige mijner heer Van Cleempulte, volksvertegenwoor diger, geschreven aan den heer burge meester van Nazareth en opwelken met blauw potlood was aangeteekend aan M. Van Cleempatle terug te geven ver trouwelijke en de treffelijke M.Lippens heeft niet min of meer dan dien brief af geschreven Verscheidene stukken ver dwenen ook uit het dossier, ik beschuldg er M. Lippens niet van, zegde minister De Bruyn.ik bestatig slechts een feit.... En dan komen de liberalen beweren dat zij de kieshheid, de politieke eer- en zedelijkheid in persoon zijn Stad Aalst. Katholieke Werkmanskring. De plech tige inhuldiging van het Vaandel zal op Maandag 26 Mei aanstaande, (2e Sinxen- dag), plaatsgrijpen. Ziehier het programma der leeslelijk- heden 10 uren voormiddag, H. Misoffer en Wijding van het Vaandel in onze Si-Martin uskerk 2 uren namiddag, Optocht rond de stad met de muzicken en vaandels der talrijke deelnemende maatschappijen en Kringen 4 uren namiddag, Feestverga- deringin den Kring en uitreiking der eeremeialen 5 uren namiddag, Groote Festi val, gegeven in den lusttuin van den Kring Indien 't weder meêvalt, zal de 2e Sin- zendag, een hoogst heugelijk dag wezen voor de stad Aalst. De inwoners worden verzocht dien dag hunne huizen te bevlaggen. Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers van Aalst. 4" SEKTIE. Buitengewone prijskamp op zondag 18 Mei, om 6 uren 's avonds ter herberg den Buggel, bij M. Reyniers. J. B. (Aalst Schaarbeke). Loting voor de eerste ronde, Zondag 18 Mei, om 9 ure 's avonds, in 't Graven Hof. Allerhande nieuws. Versohenen en te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Stanley l'Africain, sa jeu- nesse, ses quatre grandes expéditions dans le continent noir, par Alexis M.-G. geillustreerd, prijs gebrocheerd fr. 1,30. Les Congolais, leurs moeurs et usages, histoire, géographie etethno- praphie de l'Etat indépendant du Congo, par Alexis M.-G. geillustreerd, prijzen gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd, fr. 4,45. Het Meiroosje, oefeningen voor de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,30 Eerherstellende Communie, ge brocheerd fr.0,50in linnenband fr. 0,75 Gebeden H. Gertrudisin linnen band, fr. 4,50 Gebeden voor overledenen, id. fr. 4,50 Anlonius, in linnenband, fr. 0,90 Botermarkt. Heden zaterdag werden 1033 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8300 kilogr. Vlugge verkoop. Liefdadigheid. Pro gramma van 't Concert, 't welk ter Groote Merkt, op Maandag 49 Mei om 8 uren 's avonds, door onze Koninklijke Harmonie zal gegeven wor den ten voordeel? der familiën van de 3 ongelukkigen die te Haeltert verstikt werden. 1* Marclie du sacre du prophéte Meyerbeer. 2° Fcst-Ouverture Seütncr. 3° A Nicht in ficrlin, Charivari Narlmann. 4° Die Wacht Parade komt Eih-nbergh. ÏS° Wuss Walzer Strauss. 6* Potpourri sur les Vdpres Sicilicn- nes Verdi. 7® Aurora de chasse Camvey. Gedurende het Concert zal er eene omhaling gedaan worden. De liefda dige herten die aan die zoo beproefde familiën iets willen jonnen, mogen het behandigen ten bureele van Den Dender bode. dorpgenotcn mij nog als plichtig aanzien cn dit door allerlei zinspelingen en bijtende woorden willen doen gevoelen. En God weet het, voegde hij cr bij, terwijl hij een traan van zijne wangen wischtc God weet het, dat ik nooit iemand kwaad heb gedaan, dat nooit het minste gedacht van diefstal of een andere euveldaad in mij is op gekomen. Ik hen er van overtigd, antwoordde de acht bare geestelijke op plcchligcn toon, cn al dc deugd zame en weldenkende personen van onze gemeente zijn daarin met mij eens. Gij hebt u derhalve aan die nijdige of kwaadsprekende tongen niet te sto ren. Hij, dc Alziende, die dc harten van al zijne schepselen kent cn doorgrondt, kent ook uw hart en uwe gangen. Eens zal Hij, en misschien wel spoedig, dun plichtigedoen kennen immers zijne wegen zijn ondoorgrondelijk. Laatu dus niet tot moedeloosheid of treurnis overhellen, maar heb betrouwen op Item, Hij zal u niet verlaten. Is somtijds uw hart beangst, kleinmoedig, verhef dan uwe ziel ten Hemel, bid en zeg daar woodI de Alontfermcr, die, wanneer hij soms eene wonde slaat, ook zalft cn geneest. Neem den Zaligmaker der wereld tot voorbeeld, voegde de grijze herder cr bij, terwijl hij naar een crucifix wees, dat aan den muur hing, die. afhocwci geheel onschul dig, gelasterd, gehoond en ter dood veroordeeld werd, terwijl Hij, aan het schandig kruishout zwoegende, nog voor zijne vijanden en vervolgers bad. Wordt voortgezet. De Negenmeimarkt van Gent, heeft veel beweging in de stad gebracht. Er waren 2,097 peerden te koop gesteld. De duitsche koopliê waren zeer talrijk. Te Brussel maakt men ongenadig jacht op losloopende honden. Te rekenen van 4 april van verleden jaar werden er niet minder dan 2,325 opgenomen dit maakt een gemiddeld getal van 78 per maand. Eene vrouw* die in de Sweveghem- straat te Kortrijk woont, heeft zaterdag, rond 4 ure 's namiddags, gepoogd haren man met vitriool de oogen uit te branden. Zij had hem hiermeê bedreigd, maar toen zij het glas vitriool in zijn aangezicht wilde gieten, heeft hij haar eenen slag op de hand gegeven en de inhoud viel op ha ren eigen arm. Zij is er gevaarlijk door verbrand. Dat is eene straf die zij wel verdiend heeft. Drama te Ronsse. Over dit drama, treffen wij de volgende nadere inlichtin gen aan Een jongeling van een dertigtal jaren oud, geboortig van Heurne en woonachtig te Asper, met name Note- baert, had kennis gekregen te Hem (Rou- baix) met een meisje van Ronsse, Elisa B..., insgelijks van denzelfden ouderdom. Beide waren in dienst op dezelfde boe renhofstede en hun huwelijk moest za terdag ingezegend worden. Wal is er ge beurd Niemand weet het, maar toch brak Elisa B... vrijdag af en deelde dit nieuws aan haren toekomenden echtge noot meê. Deze tijding was voor Nolebaert eene groote teleurstelling, die hij luidop te kennen gaf. Hij stelde zich voor, eene laatste poging bij het meisje aan ie wen den. Eerst echter ging hij een revolver koopen, laadde hei wapen met zes kogels en begaf zich naar de Heyde, naar het huis waar Eliza B. woonde. Niets in zijne uitwendige handelwijze verried zijne ge heime inzichten. Het meisje was onvoorzichtig genoeg uitgeleide te doen aan den jongeling en samen trokken zij den Heideweg op, toen de jougeling, onder voorwendsel het meisje te omhelzen, zijnen arm om haar sloeg en gansch koelbloedig haar een revolverschot in het oor loste, waar na hij zich zeiven door den kop schoot. Beiden vielen op de kasseien en werden badend in hun bloed gevonden door de geburen, die op het gerucht der schoten waren toegesneld. Notebaert was doodelijk gewond de samengeloopen geburen hebben hem in eene naburige schuur op eene bussel strooi gedragen daar is de moordenaar, na twee lange uren schrikkelijk lijden, overleden. Het meisje is niet dood. Al hoewel hare wonde zeer erg is, wan hoopt men niet haar te zullen redden. Er is te Rolleghem een nieuw onge luk gebeurd. Zaterdag laatst rond 7 ure s' avonds, klom de elfjarige jongen van de We Ch. Cosaert op eenen hoogen populier om een musschennest terooven. Bijna aan de kroon gekomen, greep hij achter eenen tak, miste hem. en viel van boven al draaiende, 'lijk een kattejong, plat op den grond, te midden andere kinders, die den jongen hoorden zeggen al vallende Ik ben eraan Hij lag daar op zijnen rug, de armen uitgestrekt blauw van kleur en van zijn zeiven. Hij was er bijna aan. Alzoo naar huis gedre- gen heeft hij de H. Olie ontvangen. Dank aan de zorgen van doktor Varisteenhuyse is hij maandag weêr tot sprake gekomen, en men hoopt dat hij er zal door komen. Ouders, verbiedt toch aan uwe kinders dat gevaarlijk klimmen Dood van schrik. Mevrouw Cal- lens, herbergierster, in De Zwaan, te Moscroen, is in de volgende omstandig heden aan hare dood gekomen Vrouw Gallens ging Donderdag rond 4 ure, in gezelschap van hare zuster en een meisje, naar de Marliere. Gekomen aan de plaats gezeid Le Gravier, verschrikte zij op het zicht van eenen kerel die eene almoes vroeg aan eenen persoon die haar vooren ging maar zij verschrikte nog meer als zij eenige stappen verder twee andere gasten in Jeu meersch zag liggen. Ondanks de gerustellende woorden van hare zuster, vluchtte zij en liep naar het hof van M. Glotaire Mulliez, waar zij in bezwijming viel. Men gaf haar seffens de noodige zorgen, maar vruch teloos. Zij wierd met een rijtuig van M. Mulliez naar hare woning gevoerd waar zij ten 10 ure s' avonds overleed. Wonderbare redding. Tijdens de instorting in het fort Emines, was een werkman er in gelukt eenen spoorweg- riggel te vatten die nog boven den put was blijven liggen en bleef daar aan han gen, boven de ingestorte diepte van 8 meters. Hii. wilde zich naar boven hijschen, doch juist zag hij eenige wagonnekens met groote snelheid komen aanrollen. Onmogelijk boven den grond te zijn, eer deze voertuigen hem bereikt hadden. Hij moest zich dus in den put laten vallen of zich de vingers laten afrijden, en dan toch nog naar benedqn vallen. Het doodzweet brak hem uit. Toch wachtte hij het leste oogenblik af. Een groot gerucht trof zijn oor hij trok zich een weinig omhoog en zag dat de wag- gonnekens ontriggeld waren. De man was gered. Half weenerid van vreugd kon hij zich naar boven trekken en zijne zonderlinge redding vertellen. Spoorwegramp te Monligny. Een doode, verscheidene gekwetsten. Eene ernstige spoorwegramp* heeft donderdag morgend plaats gehad,'op de lijn tus- schen Namen en Charleroi. De trein,die ten 7.54 uren de statie van Couillet verlaten had, raakt, terwijl de locomotief in voile snelheiddoora'.oomde,

De Denderbode | 1890 | | pagina 2