NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 22 Mei 1890, 10 centiemen per nummer. 44ste Jaar N. 2463. Aan de Heeren Provinciale Kiezers Mijne Heeren Het liberaal programma. Schijnheiligheid Overigens Nu, Ter zake dus Doch En nu nog Maar nog meer Heeren kiezers, stedelingen en buitenlieden Leve de Katholieke Kandidaten Bethune. Blancquaert. De Vos. '<-» :t Liberalen of Eeman. Limpens. Mertens. Geuzen. Rijkmakers. DE DENDER-BODE ABONNEMENTPRIJS I Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen- De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNUM EIVPIUJS Per drukregel, Gewone lb centiemen Keklamea, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde bO centiemen.Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lieeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnique suum. Het is u reeds bekend dat onze liberale tegenstrevers besloten hebben de herkiezing van onze zes voortreffelijke Kandidaten te bestrijden. De heeren kiezers van de landelijke gemeenten hebben het vernomen door het fameus liberaal manifest, getiteld Een middel om rijk te woe den 't welk overal eenen onbeschrijfelijken spotlach heeft verwekt en de vraag heeft doen ontstaan Denken zij onslandliedendan toch dom genoeg om die ongerijmdhedendie dwaashedendie kwakzalverspillen te slikken? In de stad Aalst werd dit hoogst bespottelijk manifest niet openbaar ge maakt, en om rede integendeel 't orgaan onzer uitgemergelde liberale Asso ciatie De Dendergalm werd aan een groot getal kiezers toegezonden. Wij willen ons niet bekreunen met de kleingeestige persoonlijkheden, met de min of meer venijnige beleedigingen en spotternijen tegen onze achtbare kandidaten. Het is overigens hedendaags een ordewoord der logie van zijne tegenstrevers door laster en logen taal pogen te bezwalken, wanneer men tegen de deftige en voortreffelijke wijze op de welke zij 't Land, de Provincie of de Gemeente bestieren niets weet in te brengen. Wij hebben de logiebazen Frère, Bara, Janson, enz. met hunnen Pourbaix, met hunnen Mondionmet hunnen Nieter en andere zoo vuige als verachtelijke verklikkers aan 't werk gezien, en de olie heeft eindelijk boven gedreven, en zoo ook zal zij hier te Aalst bovendrijven, des te meer dat de versmadingen van den Logiegalm van te laag komen om de eerlijke en treffelijke heeren te kun nen treffen welke onze kandidaten zijn Dit gezegd zijnde, willen wij vooreerst doen opmerken dat wij schoon het beruchte liberaal manifest te lezen en De Dendergalm te doorsnuffelen hebben om er iets in te ontdekken 't welk, van verre of nabij, aan een politiek pro gramma gelijkt. Dus, de liberale kandidaten bieden zich aan of liever, worden aangebo den, zonder programma, zonder politieke verbintenis. Zullen zij onze zedelijke belangen behertigen, en op welke manier Volkomene stilzwijgendheid Zullen zij onze stoffelijke belangen behertigen, werken tot bevordering en ontwikkeling van landbouw, nijverheid en koophandel Zelfde stilzwijgendheid Wav (zouden de liberale kandidaten dan in den Provincieraad gaan uit rechten Wel niets, aangezien zij, noch iemand in hunnen naam, ons bekend maken met hetgene zij er zouden verrichten of zij zich voorstellen te verrichten Nemen wy dat zij het zelfs niet wevan. de zes liberale fenixen.... Voorzeker telt men er drij onder de zes die zelfs mei in staat zijn om onze vragen te begrijpen Wat onze katholieke kandidaten betreft, de Gemeentebesturen en al wie bij het Provinciaal Bestuur iets aan te bevelen of voor te staan of er iets méé te regelen heeft, weten bij ondervinding hoezeer zij altijd en in alle oinotau- digheden hun te dienste zullen staan en hunne belangen behertigen!.... Een der voornaamste reden, bij gebrek aan programma, om de welke de kiezers moeten stemmen voor de liberale kandidaten, is, volgens De Den dergalm van zondag lest, dat de Religie in 't spel niet is,., dal de Godsdienst geen gevaar loopt onder een liberaal bewind Wij zijn weer 't tijdperk der kiezingen ingetreden en dan worden de libe ralen op eens voorstaanders van den Godsdienst onzer voorvaderen Ja, dan trekken zij een masker van schijnheiligheid aan, of liever, dan trekt de liberale wolf weer eens zijn schapenvel aan Maar hoe behendig ook onze liberalen zich achter hun masker van schijn heiligheid verduiken, toch ziet elkeen die hen eens goed bekyken wil, er hunnen godsdiensthaat doorschijnen. En inderdaad, in 't zelfde artikel van 't orgaan onzer liberale vrijdenkers, waarin gezegd wordt dat de religie niet op 'l spel is, dal de Godsdienst geen gevaar loopt onder een liberaal bewind, wordt tegen onze zes aftredende leden, de beschuldiging geuit dat zij 35.000 fr. stemden voor de werken van Sl-Jozefskerh le Aalst Dus, zij die de stemming van deze toelage voor het oprichten van dezen zoo noodzakelijken tempel Gods, als eene sleclite daad laken, komen bewe ren dat de religie op 't spel niet is Hadden wij dus geen gelijk te zeggen dat hoe behendig de liberalen zich achter hun masker van schijnheiligheid weten te verduiken er hunnen on- verbiddelijken godsdiensthaat er altijd doorschijnt nergens zijn in kiezingtijd grootere en belachelijkere hypocrieten te ontmoe ten dan te Aalst. Men doorbladere maar Den Dendergalm en men zal er van overtuigd wezen. Geen enkel nummer van dat vrijdenkersblad verschijnt of men treft er de schandelijkste lasteringen tegen onzen Godsdienst, (ie ongehoordste bespot tingen der heilige zaken in aan, terwijl van den anderen kant onze priesters en kloosterlingen voor haatvolle vervolgers, twistzoekers, uitbuiters, luiaards, enz., enz. worden uitgescholden Van den i Januari tot 31 December is het eene aaneenschakeling van al den laster, van alle de spotternijen, van alle de beleedigingen tegen de Religie en hare dienaren die een haatvol en bedorven geuzenhert kan verzinnen Wat de schijnheiligheid onzer liberalen ten toppunt doet stijgen, is hunne neweering dat zij slechts den politie ken priester aanranden. Maar denkt gij dan toch, lieeren liberalen, dat uwe taktiek niet gekend is, dat het niet geweten is, dat het bevel der logie luidt Door allerlei middelen, ja, zélfs door laster, logenlaal, spotternij en belee- diging zult gij den invloed van den priester, de achting welke hij bij t volk geniet dooden,en eens dat gij daarin zult geslaagd hebben, eens dat hij de achting en den eerbied des volks zal verloren hebben, zidlen wij kort spel hebben met de R. K. Religie, dan zal het Rijk van God hier op aarde weiara verdwenen zijn En de liberalen van Aalst voeren dit bevel der logie getrouw uit en dat willen wij hier bewijzen door eenige uittreksels van Den Dendergalm dezer laatste maanden Op 2G Januari 11. treffen wij 't volgende aan Haat aanprediken, twist en tweedracht zaaienongelukkigen achlervol- gen, uithongeren, martelen tot den dood toe, zooals wij het zagen in den onvergetelijk en schoolstrijd van 1879 tot 84. De kinderen legen de ouders opjagende vrouw tegen den man, menschen ruineeren, overal haat en nijd stoken, is dat de godsdienst beoefenen, is dat waardig van lieden die zich priester noemen?.... Wij vragen het u, gij, allen, die onze zoo moedige, zoo liefderijke en u zoo toegenegen priesters kent, zijn datgeene vuige lasteringen En verder in 't zelfde nummer Uwe herken zijn zelfs geene huizen Gods meer, maar tempels van pracht, waar het wereldsche, het godsdienstige verdringt en waarin de priesters zich zelf concurrentie doen liet zijn ware scliouuburgen en winkels. Uit het nummer van 23 Maart 11. knippen wij eenige zinsneden van een arti kel 't welk van lasteringen tegen Kerk krioelt Men moet de verhalen van die tijdstippen lezen, om al de schoonheid van de kerkelijke zedeleer te beseffen. Men roofde, men moor de en de Kerk zegde lot de plichtigen, Gij hebt zooveel gestolengeeft mij zooveel en gaat in vrede. Zij dekte alles onder hare vleugels. De roovers en de moorde- naars mochten herbeginnen zij mochten hunne rooverijen uilbreiden, wan- neer zij maar den tienden penning opbrachten voor Onze Moeder de Heilige KerkIndien tijd verkochten de priesters eiken dag hunnen God, maar niet voor dertig zilveren penningen gelijk Judas, zij verkochten hem merkelijk duurder. Wij willen alle de overige lasteringen in bedoeld schrijven bevat ter zijde laten, daar degene die wij hier hooger aanhalen, voldoende zijn om te kunnen oordeelen over de godsdiensthatende lasterzucht onzer liberalen. In het zelfde nummer van 23 Maart, vinden wij een ander maar klaarder bewijs van liberalen godsdiensthaat, ja zelfs, van aanmoediging tot volherding in de vrijdenkerij ot godverlooching Denderbode, schreef alsdan De Vrijdenkersgalm, hoopt dat die eerste civiele iudelving de laatste wezen zal. Wij koesteren er eene andere namelijk dat de personen,welke gedurende hun leven met de Kerk afgebroken hebben, het tot hun laatste levensstond blijven zullen. Alle begin is moeilijk en de eerste slap is in Geerardsbergen gedaan de macht en de verwaandheid der geestelijkheid, zal maar verdwijnen naarmate hunne geldelijke inkomsten zullen verminderen. Dus het orgaan der liberale associatie, De Dendergalm, die de liberale kan didaturen voorstaat en verdedigt, verklaart dat hij de vrijdenkerij voorstaat on. even als alle vrijdenkers, de HH. Sakramenten aer kerk verstoot van de eboovte tot dc dood Dus, geen H. Doopsel,geene H. Eerste Communie,.... geen Kerkelijk Huwelijk,... geene Biecht,.... geene HH. Sakramenten meer leven en sterven gelijk een redeloos dier Ziedaar volgens Den Dendergalm, de liberale volmaaktheid En wanneer lieden die zich volkomen vrijdenker verklaren en die, ware het in hunne macht, de laatste kerk zouden afbranden en den laatsten priester aan den galg opknoopen, dan in kiezingtijd durven schrijven datde Gods dienst in geen gevaar is onder een liberaal bewind heeft men dan het recht niet hen toe te roepen Ellendige hypocrieten, trek maar uw masker af, HET DIENT U TOT NIETS, GE ZIJT GEKEND Nog meer zouden wij kunnen aanhalen, doch genoeg hebben wij te spreken over het belang dat de liberalen nu in eens in onze buitenlieden stellen. Nu hedeu ziin er geene personen die de buitenlieden meer genegen zijn dan de liberalen, zoo beweren zij het ten minste. Nu, heden zijn er in de oogen der liberalen geene verstandigere, geone bekwamere, geene meer vernuftige, geene meer schrandere menschen op den aardbol te ontmoeten dan onze buitenlieden liet zijn Ja, nu worden onze buitenlieden door de liberalen geprezen en verheven tot in den derden hemel Maar zie 't is kiezing, en met azijn vangt men geen vliegen in andere woorden, met lieftalligheid en muilentrekkery denkt men stemmen voor de liberale kandidaten te kunnen verkrijgen. Maar onze buitenlieden kennen die liberale streken deze zijn met grof wit garen genaaid, ze weten bij ondervindig, dat nauwelijks de kiezing voorbij, die schrandere, vernuftige, bekwame, geleerde menschen van vroeger veranderen als by tooverslag in fanatieken, misdadigers, slaven, dommerikken, plompe lieden, logge loeders, ploegen die in God gelooven, halfhouten, mastentoppen, pijpenkoppen, enz. enz. te veel om te melden Om een gedacht te geven met welke lieftalligheden de liberalen onze buiten lieden bejegenen willen wij hier aanhalen wat de Dendergalm op 13 en 27 April 11., wanneer de liberalen nog niet definitievelijk hadden besloten in 't strijdperk te treden, onze buitenlieden naar 't lioofd slingerde Op 13 April vroeg De Dendergalm Y. Waar vindt men hel grootste getal misdaden A. In onze fanatieke dorpen Y. Waar vindt men de grootste domheid A. In ons verkwezeld Vlaanderen. En nu heden komt die zelfde Dendergalm bij die fanatieke misdadigers van dorpelingen, bij die dommerikken eene stern afbedelen voor zijne zes liberale polichenellen Kan men nu met meer schaamteloosheid handelen In zijn nummer van 27 April 11. spreekt De Dendergalm met nog meer verachting van onze buitenleden. Na de buitenlieden uitgescholden te hebben voor lieden zonder karakter, zonder verstand, zonder eigen wil, die zich in alles laten leiden gelijk een getemd dier, stelt het liberaal blad de volgende vragen Hebben wij over eenige jaren niet gezien op het assisenhof dat boeren die niet liberaal en nog veel min socialist waren voor een druppel een valschen eed deden 'lZijn de zeventienden der meisjes der slechte huizen van de groote steden 'niet herkomstig van den buiten En heerschl op het platte land niet eene losbandigheid, die zich veelal door onwettige geboorlens en kindermoorden verraadt Wij zullen vooreerst doen opmerken dat de buitenmeisjes die de slechte huizen bevolken meest al onnoozel schapen zijn die Daar de groote steden gingen dienen en die 't ongeluk hadden van in handen te vallen van eenen liederlijken liberalen vuilbaard En nogmaals, nu lieden komt De Dendergalm aan die buitenlieden die hunne ziel voor één druppel verkoopen'die volgens hem verdorven zijn tot in 't merg der beenderen hunne stemmen afbedelen voor zijne zes kandidaten Wij herhalen het, zooveel schaamteloosheid is alleen bij de liberalen te ont moeten Wij hebben u in zoo korte woorden mogelijk gezegd wat onze liberale tegengtrevers zijn en wat zij in hun schild voeren. Leest en overweegt onze woorden. Ja. wanneer gij alles zult gewikt en gewogen hebben, dan zal in ude overtuiging ontstaan," dat het onze opperste plicht is de liberalen te bestrijden uit gansch enze krachten. Aan de volbrenging dezer plicht mag niemand nalatig blijven wil hij ware Katholiek en goede Vlaming blijven Allen zonder onderscheid, tot den laatsten weerbaren man toe, moeten wij Zondag ter stembus gaan En men zeggeniet, wij, Katholieken, ziin machtig en sterk genoeg het zal op mijne stem niet aankomen, onze meerderheid zal groot genoeg zijn. Dat is eene slechte redeneeringimmers indien elkeen aldus moest handelen onze tegenstrevers zouden schoon spel hebben. Dus elke Katholieke is in geweten verplicht het zijne by te brengen tot de zegepraal onzer zaak, de zaak van Godsdienst, Vrijheid, Moedertaal en Vader land Hoe grootere meerderheid, lioe schoonere zegepraal! Geene onthouding dus. allen ter stembus en als een man gekozen voor onze zes treffelijke linndidaten, welke ons reeds talrijke blijken van bekwaamheid in de verdediging onzer zedelijke en stoffelijke belangen hebben gegeven. Wy moeten, gelijk het Manifest der Katholieke en Bewarende Vereeniging het u zegde, aan onze tegenstrevers andermaal herinneren, want zij schijnen het, uit 'tgeheugen te hebben verloren, hoe zeer de liberale leerstelsels bij ons, en met groote rede, verfoeid en hunne voorstaanders weiDig geprezen worde 1 Aalst, 21 Mei 1890, De Denderbode van \alsl. Tot onderrichting van de heeren kiezers en opdat niemand zich zoude kunnen bedriegen, geven wij hieronder het fac-simile van den stembrief. Men make met den stempel het wit punt zwart van 't vierkant dat onder 't sterreken en hoven aan den naam der Katholieke Kandidaten geplaatst staat en men heeft geldig en goed gestemd. i'

De Denderbode | 1890 | | pagina 1